** دوره یکساله مدیریت استراتژیک (DBA)

دوره DBA استراتژیک


دوره DBA استراتژیک چیست؟ دوره DBA استراتژیک نوعی از دوره ی آموزشی پیشرفته ای است که دانش پذیران را قادر می سازد تا بوسیله ی دسترسی به منابع مختلف اطلاعاتی از طریق استراتژی نوآوری انجام دهند. DBA استراتژیک افراد را مجهز به مهارت ها و خط مشی های مورد نیاز برای رهبری سازمان می کند.  هم چنین دوره DBA استراتژیک نوعی آموزش حرفه ای مدیریتی، توسعه مدیریت منابع انسانی و مدیریت کیفیت را در اختیار افراد علاقه مند می گذارد. این رشته گرایشی از DBA ( مدیریت عالی کسب وکار) است که روی مدیریت استراتژیک...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

دوره DBA استراتژیک چیست؟

دوره DBA استراتژیک نوعی از دوره ی آموزشی پیشرفته ای است که دانش پذیران را قادر می سازد تا بوسیله ی دسترسی به منابع مختلف اطلاعاتی از طریق استراتژی نوآوری انجام دهند. DBA استراتژیک افراد را مجهز به مهارت ها و خط مشی های مورد نیاز برای رهبری سازمان می کند. 
هم چنین دوره DBA استراتژیک نوعی آموزش حرفه ای مدیریتی، توسعه مدیریت منابع انسانی و مدیریت کیفیت را در اختیار افراد علاقه مند می گذارد. این رشته گرایشی از DBA ( مدیریت عالی کسب وکار) است که روی مدیریت استراتژیک متمرکز است. برای توضیح بهتر این دوره ابتدا به معرفی مدیریت عالی کسب و کار می پردازیم. 

 

 

مدیریت عالی کسب و کار (DBA) چیست؟

مدیریت عالی کسب و کار (DBA) یک برنامه تحقیقاتی محکم است که متخصصان کسب و کار را برای گسترش وسعت دانش و توانایی های خود در رهبری، نوآوری و مشارکت با مشتری آماده خواهد کرد. DBA برای این طراحی شده است تا دانش پذیران را قادر به ارائه راه حل های مبتنی بر چالش های کنونی پیچیده دینامیک اقتصاد جهانی کند. 
در برنامه DBA ، دانش پذیران در مورد انگیزش و تعامل کارکنان، مرتب کردن و شناسایی چیزهایی یاد میگیرند که در یک کسب و کار خاص بیشتر رایج است. به عبارت مدیریت دیگر کسب و کار را به صورت تخصصی تر و در رتبه بالاتری مطالعه می کنند سپس با استفاده از یک نظریه یا ترکیبی از نظریه ها، دانش پذیر یک برنامه را که به مسئله مربوط می شود، اجرا می کند. اگر مشکل رضایتبخش نبود و یا به طور کامل حل نشد، فرد به عقب برگشته و نگاهی به تحقیقات بیشتر می کند و بر اساس آن برنامه را بازبینی می کند.

برنامه های مدیریت عالی کسب و کار دارای هدف دوگانه هستند: کمک به نظریه کسب و کار و توسعه بهتر حرفه و کسب و کار (به عنوان مثال به دانش حرفه ای در کسب و کار خود اضافه کنید). دوره DBA در زمینه هایی مانند علوم مدیریت، مدیریت فناوری اطلاعات، رفتار سازمانی، اقتصاد، مالی ، مدیریت غیره متمرکز است. همانند سایر برنامه های مدیریت، دارای مباحث مدیریتی از جمله مدیریت استراتژیک است.
دوره DBA به مدیران با تجربه و افراد دخیل در کسب و کار کمک می کند تا رهبری و نوآوری بهتری داشته باشند. در این رشته افراد تخصص در موضوع مربوط به کسب و کار و مهارت های تحقیقاتی در کسب و کار را بدست می آورند. برای ارزیابی، طراحی و اجرای رویکردهای تجاری نوآورانه به دست آورند، به دست خواهند آورد. تمرکز دوره DBA روی کاربرد دانش نظری است که به عنوان یک مبنا برای مشاوره کسب و کار یا شروع یک کسب وکار جدید به حساب می آید. این دوره به افراد کمک می کند تا دانش پژوهش و تحقیقاتی و همچنین مدیریت استراتژیک خود را برای حل مسائل مختلف بالا ببرند.

 

مدیریت استراتژیک چیست؟

مدیریت استراتژیک یکی از مباحث DBA استراتژیک است که ابتدا باید آن را توضیح داد. مدیریت استراتژیک درباره شناسایی و توصیف استراتژی هایی است که مدیران می توانند انجام دهند تا بتوانند بوسیله آنها به عملکرد بهتر و مزیت رقابتی برای سازمان خود دست یابند. یک سازمان در صورتی دارای مزیت رقابتی است که سودآوری آن بالاتر از سودآوری میانگین نسبت به بقیه شرکت ها در صنعت خود باشد. 
هم چنین مدیریت استراتژی را می توان به عنوان مجموعه ای از تصمیماتی تعریف کرد که یک مدیر می گیرد و عملکرد شرکت را بهتر می کند. مدیر باید دانش و تجزیه و تحلیل جامع از محیط سازمانی رقابتی داشته باشد تا تصمیمات درست بگیرد. مدیران باید تجزیه و تحلیل سوات (SWOT) یعنی نقاط قدرت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها را انجام دهند، یعنی

استراتژی DBA

آنها باید به بهترین نحو ممکن از نقاط قوت استفاده کنند، ضعف های سازمانی را به حداقل برسانند، از فرصت های ناشی از محیط کسب و کار استفاده کنند و نباید تهدیدات را نادیده بگیرند.
یکی از مهمترین نقش های مدیریت استراتژیک این است که به طور کامل بخش های مختلف سازمان را با هم ادغام کند و همچنین اطمینان حاصل کند که این بخش ها با هماهنگی و همکاری خوبی دارند. یکی دیگر از نقش مدیریت استراتژیک، تمرکز روی اهداف سازمان است. مدیریت استراتژیک یک فرآیند مداوم است که کسب و کار و بخش هایی را که یک سازمان در آن دخیل است را ارزیابی و کنترل می کند. سپس استراتژی ها را به صورت منظم مجددا ارزیابی می کند تا مشخص شود که چطور باید اجرا شوند.

همین حالا در دوره دوره مدیریت استراتژیک (DBA) شرکت کنید

مزایای شرکت در دوره DBA استراتژیک مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟

شرکت در دوره DBA استراتژیک از مزایایی برخوردار است که عبارتند از:

 • برخورداری از اساتید مجرب و برتر
 • ارسال بسته های آموزشی به درب منزل دانش پذیران
 •  برگزاری دوره های DBA استراتژیک به صورت حضوری و نیمه حضوری
 •  مدارک مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور
 •  ارائه فیلم های آموزشی به روز به دانش پذیران پس از اتمام دوره
 •  ارائه فیلم های کلاس حضوری 
 •  پخش آنلاین کلاس ها در صورت غیبت اضطراری 

 

آینده کاری و مشاغل DBA استراتژیک چیست؟

دوره ی DBA استراتژیک مفاهیم عملی و کاربردی را در رشته های مختلف و علایق مختلف کاری ارائه می دهد. پس از اخذ مدرک DBA استراتژیک، فارغ التحصیلان می توانند در بسیاری از زمینه های مختلف از جمله شرکت های مشاوره، مؤسسات و نهادهای آموزشی ، سازمان های غیر انتفاعی یا سازمان های دولتی مشغول به کار شود. مشاغلی که می توانید پس از گذراندن این دوره طی کنید متعدد هستند ولی برخی از آنها بسیار قابل توجه تر هستند که عبارتند از:

 • تحلیل گر مدیریت: این شغل که به عنوان مشاور مدیریت هم بدان اشاره می شود به مدیران درباره ی بهبود کسب و کار از طریق کاهش هزینه ها و افزایش درآمد، مشاوره می دهد. بر اساس اداره ی آمار کار آمریکا، آینده س شغلی این شغل تا سال 2026، 14 درصد افزایش پیدا می کند. در آمد این شغل بر اساس آمار ارائه شده توسط این اداره برابر 82450 دلار در سال بوده است. کاری که این افراد انجام می دهد اینست که راه هایی را پیشنهاد دهند تا کارایی سازمان بهتر شود. آنها به مدیران سازمان ها و شرکت ها پیشنهاداتی درباره ی نحوه ی سودآوری بهتر شرکت می دهند.
 • مدیر ارشد: در کل مدیر ارشد نقش مهمی در یک سازمان/شرکت ایفاء می کند و شامل پست های مدیریتی از قبیل مدیر عامل اجرایی، مدیر عملیات، مدیر عامل مالی، مدیر ارشد فناوری، مدیر ارشد بازاریابی، مدیر ارشد اطلاعات و مدیر ارشد منابع انسانی است. این افراد جهت عملیاتی یک سازمان را نظارت می کنند و خط مشی ها و استراتژی هایی را ارائه می دهند تا مطمئن شوند که شرکت اهداف تجاری خود را دنبال می کند یا خیر. آمارها نشان می دهد که میانگین درآمد مدیران ارشد در آمریکا برابر با 107000 دلار بوده است. 
 • تحلیلگر تحقیقاتی بازار: تحلیلگر تحقیقاتی بازار به شرکتها/سازمان ها کمک می کند تا درباره ی مشتریان خود تحقیق کنند، اینکه مشتریان چه چیز می خواهند و برای آن چه اندازه هزینه پرداخت می کنند، یکی از وظایف تحلیلگر تحقیقاتی بازار است. تحلیلگر بازار از طریق انجام تحقیقاتی همچون گروه کانونی و روش های آماری، وضعیت بازار را می سنجد. تحلیلگر تحقیقاتی بازار درآمدی سالانه متوسط برابر با 63230 دلار دارند.
 • اقتصاد دان: اقتصاددانان تحقیقات انجام می دهند، روندهای اقتصادی را نظارت می کنند و تجزیه و تحلیل داده ها را انجام می دهند تا بدانند که جامعه چگونه منابع را توزیع می کند. براساس تحلیل داده های آماری ارائه شده توسط اداره آمار کار آمریکا (BLS) میانگین حقوق سالانه یک اقتصاددان در ایالات متحده  برابر با 102490دلار در سال و49 دلار در هر ساعت است. 
مشاور مستقل: مشاوره کار بسیار مناسبی برای این افراد به حساب می آید. این افراد می توانند به طور کار آزاد به دیگران مشاوره دهند یا دفتر مشاوره افتتاح کنند و یا توسط شرکتها/سازمان ها استخدام شوند تا نقاط قوت و ضعف یک کسب و کار را پیدا کنند و مشکل آن را حل کنند.

هم چنین می توان برای DBA استراتژیک، مشاغل ذیل را در بخش های دولتی و خصوصی مختلف اتخاذ کرد:

 • صاحب کسب و کار/ کارآفرین
 •  مدیر اجرایی آموزش
 •  مدیر توسعه ی کسب و کار
 • جانشین عملیات
 •  مدیر تولید
 •  مدیر خدمات اجتماعی
 •  معاون

 

دلایل شرکت در دوره ی DBA استراتژیک چیست؟

مدیریت عالی کسب و کار گرایش استراتژیک یا همان DBA استراتژیک به افراد این امکان را می دهد تا دانش آکادمیک خود را بهتر کنند. دلائل مختلفی برای شرکت در دوره ی DBA استراتژیک وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 • تقاضای بالا: افراد جویای کار با مدرک DBA در یک سطح بالاتر از افرادی هستند که تنها مدرک MBA دارند. هنگام استخدام، کارفرمایان به افراد دارای مدرک DBA احتمالا بیشتر توجه می کنند، زیرا این افراد دارای مهارت های مدیریتی و تصمیم گیری هستند و نظریات کسب و کار را بهتر درک می کنند.  
 •  یادگیری مهارت ها و تکنیک های پیشرفته برای مدیریت کسب و کار و سازمان: این احتمال بیشتری وجود دارد که کارفرمایان کسانی  که مدرک DBA استراتژیک دارند را نسبت به کسانی که مدرک MBA دارند استخدام کنند زیرا آنها مهارت ها و دانش های پیشرفته تری را در طول این دوره به دست می آورند. دوره کار DBA دقیق است و انتظارات شغلی آن هم در عین حال بالا است. زمانی که کارفرمایان می خواهند شما را به عنوان بالاترین منصب در سازمان یا شرکت خود استخدام کنند، از شما انتظارات بالایی هم دارند.
 • حقوق بیشتر: کارفرمایان می دانند که به دلیل اینکه دارندگان مدارج بالا که دارای تجربه و دانش بالای مدیریتی هستند و شم مدیریت و کسب و کار بالایی دارند، لایق دریافت حقوق بالاتری هستند . از این رو به خاطر ارزش بالای این شغل، حقوق دریافتی این شغل بسته به شرکت /سازمان های بزرگ و کوچک بالا می تواند باز مبلغی بالا باشد. 
 • رشد شغلی DBA: استراتژیک به شما این امکان را می دهد تا مهارت های پژوهشی خود را بهتر کنید، درک خود را از فرآیندهای کسب و کار افزایش دهید و توانایی های رهبری یا تصمیم گیری را افزایش دهید. شما می توانید از دانش های به دست آمده از این دوره ها برای بهبود نحوه کسب و کار خود و آینده ی شغلی خود استفاده کنید. 
 • آشنایی با دانش روز: هنگامی که این دوره را گذراندید، مجهز به دانشی می شوید که مبتنی بر تحقیقات، نظریات و روندهای اخیر کسب و کار است. هم چنین شما را برای مهارت های پیشرفته ای آماده می کند که برای دنیای واقعی و عملی کسب و کار مفید هستند. 
 • یادگیری حرفه های جدید: DBA استراتژیک از گزینه های شغلی زیادی برخوردار است. در کسب و کار، بسیاری از افراد در طول فعالیت خود، در یک حوزه فقط باقی می مانند. در حالی که این کار به افراد این امکان را می دهد تا در حوزه ی خود تخصص یابند، ولی این کار می تواند خلاقیت فرد را کور کند و آنها را از فرصت های خارج از "کنج راحتی" دور نگه دارد. با داشتن مدرک DBA استراتژیک، می توانید با استفاده از دانشی که بدست می آورید، آن را برای حرفه و کسب و کار جدید هم به کار بگیرید. 
 • درک واقعی از اطلاعات: DBA استراتژیک به شما ابزارهایی را می دهد تا معنای واقعی اطلاعات را درک کنید. در اقتصاد جهانی که مبتنی بر اطلاعات است، توانایی تولید اطلاعات و بینش های جدید باعث می شود شما از دیگران متفاوت باشید. DBA استراتژیک این امکان را به شما می دهد تا با استفاده از تحقیق و آینده پژوهی، تولید علم و اطلاعات جدید بکنید. 
 • بالا بردن تفکر انتقادی: با گذراندن دوره ی DBA استراتژیک می توانید مهارت هایی را بدست آورید که بتوانید با آن تفکر انتقادی داشته باشید و مشکلات را حل کنید. 
 • رهبری ارشد: اگر میخواهید نقش رهبری ارشد در بخش عمومی یا خصوصی را برعهده بگیرید، باید مدرک DBA  استراتژیک را مدنظر قرار دهید. این دوره به متخصصان حرفه ای مجرب که می خواهند زمینه های تخصصی خود را گسترش داده و مهارت های جدید و عملی را توسعه دهند، اطلاعاتی جامع در اختیار آنها قرار می دهد.

همین حالا در دوره دوره مدیریت استراتژیک (DBA) شرکت کنید

تفاوت DBA و MBA چیست؟

DBA و MBA بسیار شبیه هم هستند. در واقع ، برخی از شرکت ها به طور این دو مدرک را به یک صورت به آن نگاه می کنند با این حال، تفاوت های مهمی بین MBA  DBA وجود دارد که در بخش های زیر به بررسی آنها می پردازیم.

رایج بودن: MBA یک مدرک رایج و بسیار قابل دسترس است و هم چنین یک مدرک بسیار عمومی است. DBA یک مدرک تخصصی تر است که هم تسلط روی موضوع و هم کاربرد آن در دنیای واقعی را امکان پذیر می سازد. DBA می توانید خود را از دیگر کارآفرینان متمایز کنید، توانایی های حرفه ای خود را تقویت کنید، روی حل مساله مبتنی بر تحقیق مسلط شوید، و آماده باشید که بهترین استانداردهای کسب و کار را برای صنعت تعیین کنید.
محتوا: از لحاظ محتوایی، MBA یک مدرک مدیریت عمومی با رویکرد عملی قوی است. در یک دوره ی MBA، دانش خود را از طریق کتاب ها، مطالعات موردی، سخنرانی ها، یا تعامل با استادان، همکلاسی ها یا کسب و کارها ایجاد می کنید. در مقابل، DBA یک برنامه تحقیقاتی است که در آن مجلات علمی را می خوانید. هدف شما برای حل مسائل مدیریتی نیست بلکه تبدیل شدن به یک محقق در امور مدیریتی است. شما ابزارهای روش شناختی را برای تولید دانش به عنوان یک دانش پذیر یاد می گیرید.  نیازهای مختلف: MBA و DBA به نیازهای مختلف پاسخ می دهند. با اخذ DBA، افراد یاد می گیرند چگونه تحقیق و پژوهش انجام دهند، در حالی که در MBA آنها می آموزند که مدیر بهتری باشند.
پیکره ی دانش: فراگیران مدرک DBA بوسیله ی انجام تحقیقات خود، پیکره ی دانش رشته ی خود را گسترش می دهند. از این طریق، فراگیران DBA نظرهای خود را ایراد می کنند و بر اساس فرضیه های مبتنی بر تحقیق و پژوهش خود، مقاله ی تحقیقاتی خود را می توانند بنویسند.
 تفاوت بین فراگیران: برای MBA، فراگیران افرادی حرفه ای هستند که می خواهند حرفه یا کسب وکار خود را به سطح بالاتری برسانند. در مقابل فراگیران DBA، ممکن است مدیران ارشد و حرفه ای باشند که به دنبال چالش های جدید و منطقی هستند.
دانش در برابر عمل: MBA برای تبدیل دانش به عمل است ولی DBA برای تبدیل عمل به دانش است. از این لحاظ، این دو درست مقابل هم قرار دارند.
متخصص بودن در حوزه: اگر می خواهید به دلیل مهارت های مدیریتی خود شناخته شوید، مدرک MBA گزینه ی خوبی باشد. در مقابل، اگر می خواهید در حوزه های خاصی از کسب و کار تخصص یابید، DBA می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

 

تفاوت DBA با PHD چیست؟

 • دوره ی DBA یک مدرک عالی حرفه ای است که از نظر چالش به مانند دکترا در مدیریت کسب و کار است. برخلاف PHD کسب و کار که فراگیران را ملزم به ارائه ی نظریات خود می کند، مدرک DBA مستلزم دانش آکادمیک است که علاوه بر ارائه ی نظریه، این دانش را بتوان در حوزه ی خاصی عملی کرد. 
 • تفاوت اصلی بین DBA و برنامه های تحصیلات دکترا مربوط به نوع آموزش و تحقیقی است که دانشجویان باید انجام دهند. 
 •  برای یک دوره ی PhD منظم، فراگیران نیاز به توسعه یک نظریه جدید دارند و یا یک رویکردی ناب در برابر یک نظریه ی خاص داشته باشند، به خصوص اگر هدف آنها برای نوشتن رساله باشد. از سوی دیگر، فراگیران DBA باید با ترکیب تحقیق  با مشکلات کسب و کار، به ایده های جدید دست یابند. در صورتیکه فراگیران DBA عموما با محل خود دچار تناقضاتی شوند، انجام تحقیق کاری مشکل خواهد بود.
 • یک دوره ی PHD، دوره ای است که فراگیران آن، حرفه ای خاص را در دانشگاه دنبال می کنند و تحقیقاتی انجام می دهند که به دانش یا نظریه ی کسب و کار کمک می کند. در مقابل، دوره ی DBA، یک مدرک عالی حرفه ای است که تمرکز آن روی دانش نظری و کاربرد آن در کسب و کار است. 

 

استراتژی چیست؟

استراتژی عملی است که مدیران برای دستیابی به یک یا چند اهداف سازمان انجام می دهند. استراتژی همچنین می تواند به عنوان "یک جهت کلی برای شرکت و بخش های مختلف آن برای دستیابی به یک حالت مورد نظر در آینده تعریف می شود. استراتژی حاصل از فرایند برنامه ریزی دقیق استراتژی است."
استراتژی در مورد ادغام فعالیت های سازمانی و استفاده و تخصیص منابع کمیاب در محیط سازمانی است تا به اهداف

استراتژی DBA

کنونی برسد. هنگام برنامه ریزی استراتژی باید عوامل بیرونی را در نظر داشت و هر گونه اقدامات انجام شده توسط شرکت تحت تأثیر رقبا، مشتریان، کارمندان یا تأمین کنندگان محصول قرار دارد. هم چنین می توان استراتژی را به عنوان دانش اهداف، عدم قطعیت وقایع و در نظر گرفتن احتمالات و یا رفتار واقعی دیگران تعریف کرد. استراتژی طرح تصمیم گیری در یک سازمان است که اهداف آن را نشان می دهد، سیاست های کلیدی را تعیین می کند و برای دسترسی به این اهداف برنامه ریزی می کند. هم چنین استراتژی، اقتصاد و سازماندهی منابع انسانی را تعیین می کند. 

 

انواع استراتژی در کسب و کار چیست؟

استراتژی در کسب وکار انواع مختلفی دارد. یکی از تعاریف معروفی که ارائه شده است تقسیم بندی استراتژی توسط مایکل پورتر (1985) است که استراتژی های را "استراتژی های کلی" می نامد که به سه دسته ی " رهبری هزینه"، "تمایز" و "تمرکز" تقسیم بندی می کند. 

استراتژی تمرکز

ایده پشت استراتژی تمرکز توسعه، بازاریابی و فروش محصولات یا خدمات به یک بازار جاویژه یا نیچ مارکت از قبیل نوع خاصی از مصرف کننده، یک خط تولید خاص یا یک منطقه جغرافیایی مدنظر است. هدف از استراتژی تمرکز، تبدیل شدن به رهبر در قسمت های مشخص شده بازار (یا جاهای ویژه ی بازار که همان جاویژه است) بوسیله ی خدمات رسانی به گروهی از مشتریان و مصرف کنندگان است. 
شرکت هایی که از استراتژی های تمرکز استفاده می کنند بر قسمت های خاص بازار تمرکز می کنند و با درک پویایی این بازار و نیازهای منحصر به فرد مشتریان درون آن، محصولات منحصر به فرد کم هزینه و یا مشخص شده برای بازار را توسعه می دهند. از آنجایی که شرکت ها به مشتریان خود را در بازار خود خدمات رسانی می کنند، آنها بیشتر تمایل دارند وفاداری نام تجاری (برند) را در میان مشتریان خود ایجاد کنند. 
استراتژی تمرکز به روش های مختلفی به کسب و کارها کار می کند. به دلیل اینکه شما محصولات و بازاریابی خود را روی یک گروه از مخاطب خاصی متمرکز می کنید، به آنها به طور غیر مستقیم اعلام می کنید که نیازهای آنها را درک می کنید. شناخت نیازهای گروه جاویژه بازار به این معنی است که شما قادر به ساخت محصولاتی هستید که می دانید مفید و سودمند هستند و در نهایت توسط مخاطبین مورد نظر شما خریداری می شوند.

استراتژی تمرکز همچنین شما را قادر می سازد تا روابط قوی با بازار هدف خود ایجاد کنید. از آنجا که شما واقعاً به نیازها و نگرانی های خود اهمیت می دهید و محصولاتی را برای پاسخ به این نیازها و نگرانی ها در نظر می گیرید، خریداران معمولا احساس وابستگی قوی به برند شما پیدا می کنند و به شما وفادار باقی می مانند. این بدان معنی است که شما در حال پشتیبانی از مشتریانی هستید که محصولات شما را برای سالها خریداری می کنند و احتمالا از آن برای دوستان و خانواده خود را در مورد نام تجاری (برند) شما هم  صحبت می کنند. 
چیزی که باید در مورد استراتژی های عمومی باید ذکر کنیم اینست که با داشتن این استراتژی ها، ضروریست که انتخاب درست درباره ی این سه استراتژی بکنید. زمانی که استراتژی تمرکز را به عنوان استراتژی اصلی خود انتخاب کردید، استراتژی رهبری هزینه یا استراتژی تمایز را در کنار آن بکار برید زیرا استراتژی تمرکز عموما به تنهایی کافی نیست. برای موفقیت یک شرکت باید به شدت استراتژی را که انتخاب می کنید، به شدت دنباله روی ان باشید، حتی زمانی که برخی از افراد تردید دارند که این استراتژی می تواند موفقیت آمیز باشد. در حقیقت، موفقیت درست زمانی اتفاق می افتد که یک تیم مدیریتی روی استراتژی خاصی به مدت زمان بیشتری نسبت به رقبا پافشاری کند. 

 

 

استراتژی رهبری هزینه

رهبری هزینه، ایجاد مزیت رقابتی با داشتن کمترین هزینه عملیات در صنعت است. رهبری هزینه اغلب به وسیله کارایی ، اندازه، مقیاس، حوزه ی کاری شرکت هدایت می شود. هدف استراتژی رهبری هزینه،  بهره برداری از مقیاس تولید، حوزه ی کاری به خوبی تعریف شده و سایر اقتصادها (به عنوان مثال، روش خرید خوب) ، تولید محصولات بسیار استاندارد شده، با استفاده از تکنولوژی پیشرفته است. دو روش اساسی برای انجام این استراتژی وجود دارد:

 • افزایش سود بوسیله ی کاهش هزینه ها
 • افزایش سهم بازار بوسیله ی تعیین قیمت های پایین در عین حال بدست آوردن سود معقولانه از هر فروش به دلیل اینکه هزینه ها را کاهش داده اید.
استراتژی رهبری هزینه شامل رهبر بودن از نظر هزینه در صنعت یا بازار شماست. کم هزینه تر بودن بین تولید کنندگان دیگر، تنها کافی نیست، زیرا با این کار خود را در برابر حملات تولیدکنندگان کم فروشی قرار داده اید که قیمت فروش شما را می شکنند و از این رو سهم شما را در بازار کاهش می دهند.
 اکثر صنایع/ شرکت ها/سازمان ها تنها یک رهبر هزینه دارند. و این رهبری معمولا از طریق فناوری یا شاید از دسترسی منحصر به فرد به مواد خام حاصل می شود. یک شرکت در صورتی موفق است که هزینه های آن پایین تر از رقبا باشد و بتواند قیمت های متوسطی را تعیین کند. اما اگر این کار باعث از بین رفتن کیفیت شود، ممکن است شرکت خود را در دچار چاله ای از شکست قیمت ها دچار شود. اگر رقبا هم این استراتژی را  دنبال کنند، انجام این استراتژی سخت خواهد بود. 

 

 استراتژی تمایز

استراتژی تمایز شامل متمایز ساختن محصولات یا خدمات خود از محصولات یا خدمات رقبای خود است. این که چطور این استراتژی را اعمال می کنید بستگی به ماهیت دقیق صنعت/تولیدی/خدمات/محصولات شما دارد ولی نوعا این استراتژی شامل عملکرد، دوام، پشتیبانی و هم چنین تصویر برندی است که مشتریان از شما در ذهن خود دارند و برای آن ارزش قائلند. برای اینکه استراتژی تمایز موفقیت آمیز باشد، سازمانها/شرکت ها/صنایع نیاز دارند تا:

 • تحقیق و توسعه و نوآوری خوب داشته باشند.
 • توانایی ارسال محصولات یا خدمات با کیفیت بالا را داشته باشند
 • بازاریابی و فروش کارآمد داشته باشند تا در نتیجه بازار مزایای ارائه شده توسط پیشنهادات متمایز را درک کند.
سازمان های بزرگ که به دنبال استراتژی تمایز هستند، باید با فرآیندهای جدید تولید محصولات همراه شوند. در غير اين صورت شرکت در معرض خطر رقبايی که به دنبال استراتژی های تمایز-تمرکز در بخش های مختلف بازار هستند. راه هایی برای تشخیص محصول خود از محصولات رقبا وجود دارد به طوری که کسب و کار شما می تواند مزیت رقابتی ایجاد کند. شما می توانید سعی کنید حداقل یکی از ویژگی های یک محصول را مشخص کنید که شناخته شده است و برای بسیاری از خریداران مهم است در حالی که ویژگی های دیگر یک محصول و هزینه های آن را می توانید حفظ کنید. شما همچنین می توانید تعیین کنید که آیا هزینه های فعالیت های اولیه خود مانند تولید یا تحویل محصولات یا فعالیت های ثانویه خود مانند خرید و یا عملکردهای منابع انسانی را کاهش می دهید یا خیر.

استراتژی DBA

ویژگی های استراتژی چیست؟

پس از اینکه تعریفی از استراتژی ارائه شد، باید درک کنیم که استراتژی چه ویژگی هایی دارد. ویژگی های استراتژی عبارتند از:

 • استراتژی دارای اهمیت بالایی است زیرا پیش بینی آینده تا حدی غیر ممکن است. بدون هیچ گونه دور اندیشی، شرکت ها/سازمان ها باید آماده ی رویارویی با رخدادهای نامعلومی باشند که کسب و کار را تحت تأثیر قرار می دهند. 
 • استراتژی بیشتر با پیشرفت های بلند مدت مرتبط است تا اینکه با تنها با عملیات یکنواخت روزانه مرتبط باشد. این بدین معنی است که استراتژی با نوآوری ها، محصولات جدید یا بازارهای جدید مرتبط است. 
 •  استراتژی بدین منظور تعیین می شود تا رفتار احتمالی مشتریان و رقبا را در نظر بگیرد. به عنوان با استراتژی می توان در نظر گرفت که بیشتر چه ویژگی هایی از یک محصول مد نظر مشتریان است، و سپس به بهتر کردن کیفیت آن محصول پرداخت.
 •  استراتژی یک نقشه ی راه تعیین شده برای سازمان است که دورنما و جهت گیری سازمان را تعیین می کند. هدف استراتژی، به حداکثر رساندن نقاط قوت سازمان برای حداقل رساندن نقاط قوت رقبا است. در کل، استراتژی، پلی است بین محلی که در آنجا ایستاده ایم و محلی که قرار است به آنجا برویم. 

 

مؤلفه های استراتژی چیست؟

مقصود استراتژی: مقصود استراتژیک سازمان عبارتست از هدف و دلیل بقای سازمان برای حفظ مزیت رقابتی. مقصود استراتژی تصویری از آنچه که شرکت باید بدان برسد، است و به کارمندان انگیزه ی بیشتر می دهد. مقصود استراتژی دور نمای سازمان را تبیین می کند.مقصود استراتژی به مدیریت کمک می کند تا بر اولویت ها تمرکز داشته باشد. یک مقصود استراتژی که به خوبی تعریف شده باشد باید اهداف را به سمت اهدافی هدایت کند که برای شرکت مفید باشند.

 

بیان رسالت: بیان رسالت عبارتست از بیان نقشی که سازمان بوسیله ی آن باید به اهداف سهامداران برسد. بیان رسالت علت عملکرد سازمان را توصیف می کند و از این رو چارچوبی را برای استراتژی تعیین می کند. رسالت یک سازمان باید عملی، امکان پذیر، دقیق و شفاف باشد.  

 

چشم انداز: چشم انداز یک استراتژی، خواسته ها و مقاصد سازمان را در آینده را شناسایی می کند و تعیین می کند که کجا می توان به نحو احسن می توان خواسته های سهامداران شرکت را برآورده کرد. در واقع، چشم انداز، رؤیاها و آرزوهای شرکت در آینده را توصیف می کند. به عنوان مثال، چشم انداز مایکروسافت این است  که " نرم افزاری بزرگ تولید کند که در هر زمان، هر مکان یا بوسیله ی هر دستگاهی بتوان به آن دسترسی داشت". یا چشم انداز Wal-Mart ، تبدیل شدن به یک پیشرو در خرده فروشی است. 

برخلاف بیان رسالت که برای مشتریان/سهامداران است، چشم انداز استراتژی برای سازمان و افراد آن است. چشم انداز استراتژی به تصمیم گیری و برنامه ریزی کارآمد کسب و کار کمک می کند. زمانی که افراد سازمان چشم اندازی از اهداف شرکت داشته باشند، بهتر به سمت اهداف آن حرکت می کنند و سعی می کنند کار خود را به نحو احسن انجام دهند. چشم انداز یک سازمان باید شفاف، بدون ابهام، واقع گرایانه و منطقی باشد.

 

اهداف: یکی دیگر از مؤلفه های استراتژی اهداف سازمان است. یک هدف، یک حالت مطلوبی است که سازمان تلاش می کند تا در آینده به آن برسد. اگر قرار باشد سازمان/شرکت به چشم انداز خاصی برسد، اهداف دقیقا تعیین مشخص می کنند که چه کاری باید انجام شود. اهداف، رسالت شرکت را برجسته و مشخص تر می کنند. اهداف، بخش های مختلف سازمان را با هم هماهنگ و ادغام می کنند. اهدافی که به درستی انتخاب شده باشند ویژگی های ذیل را دارند:
 •  دقیق و شفاف
 •  واقع گرایانه
 •  منطقی
 •  دارای زمانبندی خاص
 • هم بلند مدت و هم کوتاه مدت باشند
 •  انعطاف پذیر و عملی 
 

استراتژی مدیریت بحران چیست؟

در ابتدا مدیریت بحران را توضیح می دهیم و سپس به سراغ تعریف استراتژی مدیریت بحران می رویم که در DBA استراتژیک حائز اهمیت است. مدیریت بحران یکی از مباحث در DBA استراتژیک است که بسیار قابل توجه است. مدیریت بحران به عنوان یک سری از مراحل انجام شده توسط یک سازمان برای مقابله با یک رویداد فاجعه بار تعریف شده است. یک بحران باعث اختلال در عملیات تجاری، آسیب رساندن به مردم، آسیب رساندن به شهرت شما و تأثیر منفی بر امور مالی شما می شود. 
استراتژی مدیریت بحران (CMS) استراتژی توسعه ی شرکت است که عمدتا برای جلوگیری از بحران پیش روی پیشرفت شرکت طراحی شده است. بنابراین، CMS تلفیق مدیریت استراتژیک است. CMS شامل پیش بینی آینده بر اساس نظارت مداوم محیط کسب و کار داخلی و خارجی و همچنین انتخاب و اجرای استراتژی پیشگیری از بحران و مدیریت عملیات است. این کار شامل کنترل وضعیت فعلی بر پایه نظارت مستمر محیط داخلی و خارجی و نیز انتخاب استراتژی مقابله با بحران است.

استراتژی DBA

 

روش های ایجاد استراتژی مدیریت بحران چیست؟

یک شرکت/سازمان باید یک استراتژی مدیریت بحرانی داشته باشد که به اندازه ی برنامه ی کسب و کار حائز اهمیت باشد. در زیر روش های ایجاد استراتژی مدیریت بحران ذکر شده اند که عبارتند از:

تعیین اینکه وضعیت رخ داده بحران است یا خیر: ممکن است کنترل یک پروژه را تا زمانی که ناظر شما حضور ندارد، به دست شما باشد و شما طی بحران پیش آمده به او دسترسی ندارید. باید در اینجا خود تصمیم گیری کنید که آیا این واقعاً یک بحران است یا خیر. این استراتژی در مدیریت بحران نیازمند قدرت تصمیم گیری بالای شما دارد.
دید کلی نسبت به مسائل داشته باشید: اگر از تمام واقعیت ها آگاه نباشید، کنترل بحران آسان و ساده نیست. نتیجه نهايي ممکن است روشی نباشد که شما تصور آن را مي کنيد. اگر نقش شما یک رهبر باشد، باید از عاطفی بودن در مسائل بحرانی بر حذر باشید و از لحاظ منطقی به مسائل نگاه کنید.
تشکیل تیم دهید: مهم است که بتوانیم با تیم مربوطه در مورد وضعیت بحرانی صحبت کنیم. این برای اطمینان از این است که تیم قادر به تجزیه و تحلیل و ایجاد یک موضع متحد در مورد برخورد با این بحران باشد. اگر بحران جدی باشد، این تیم باید متشکل از مقامات بالا هم باشد.
یک جدول زمانبندی تعیین کنید: شما باید یک جدول زمانبندی ایجاد کنید و اطمینان حاصل کنید که هر سناریوی فرآیند مورد بررسی قرار می گیرد. این کار می تواند بررسی خوبی  برای جلوگیری از صرف زمان بسیار روی تک تک جوانب بحران باشد.
یک دستورالعمل راهنما ایجاد کنید: در این دستور العمل سؤالات ذیل را مطرح کنید: آیا یک راهنمای وضعیت سازمانی وجود دارد که می توانید برای وضعیت بحرانی از آن استفاده کنید؟ آیا قادر به جمع آوری مجدد نکاتی هستید که در ابتدا به شما ارائه شده بود؟
از متخصصین خارج از سازمان/شرکت هم کمک بگیرید: اگر بحران کاملا غیرقابل پیش بینی باشد، باید به کارشناسان خارج از سازمان/شرکت هم دسترسی داشته باشید. با این حال، شما باید یک جلسه ی محرمانه با بخش های داخلی شرکت خود داشته باشید. این کار ضروری است، زیرا نمی خواهید اطلاعات بسیار محرمانه را در اختیار افراد دیگر بگذارید.
با رسانه ها صحبت کنید: یک نشست مطبوعاتی تهیه کنید تا یک گزارش دقیق کامل در مورد بحران ارائه دهید. اگر با راه اندازی یک مصاحبه ی مطبوعاتی آمادگی ندارید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که جزئیات کامل را دارید.
اعتبار خود را حفظ کنید: اگر بحران شامل از دست دادن زندگی باشد، غیر قابل تصور نیست که اعتبار و شهرت سازمان شما مورد مؤاخذه قرار گیرد. بر این فرض که بحران فراتر از کنترل سازمان باشد، شما باید به بهترین نحو قضاوت کنید و نگذارید منجر به بحث و مشاجراتی شود که سازمان/شرکت شما را وارد اقدامات قانونی کند.

همین حالا در دوره دوره مدیریت استراتژیک (DBA) شرکت کنید

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

 

بخش اول: مفاهیم و موضوعات    

فصل اول.    برنامه‌ریزی استراتژیک    

 • تعریف ‌‌برنامه‌ریزی    
 • ویژگی‌ها و خصوصیات مشترک تعاریف مختلف از ‌‌برنامه‌ریزی    
 • فرایند یا عملیات اجرایی    
 • فواید ‌‌برنامه‌ریزی    
 • تاریخچه‌ی ‌‌برنامه‌ریزی    
 • دوره‌ی محصول‌گرایی    
 • دوره‌ی بازارگرایی    
 • دوره‌ی فراصنعتی    
 • انواع ‌‌برنامه‌ریزی    
 • ‌‌برنامه‌ریزی استراتژیک یا جامع    
 • چرخه‌ی تغییر استراتژی: تئوری در برابر عمل    
 • انتخاب‌‌‌هایی در رابطه با طرح اصلی    
 • وظایف و اهداف برنامه‌ریزی، مدیریت استراتژیک و گام‌های چرخه تغییر استراتژی    
 • ‌‌برنامه‌ریزی عملیاتی    
 • برنامه‌ریزی استراتژیک چیست و چرا آن را انجام‌ می‌دهیم؟    
 • الفبای برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • دیدگاه اجزا سازنده    
 • چرخه‌ی فرایند برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • دیدگاه مدیریت پروژه    
 • مزایای برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • توجیهات ضعیف برای استفاده نکردن از برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • چرخه‌ی تغییر استراتژی    
 • تفاوت‌های ‌‌برنامه‌ریزی عملیاتی و ‌‌برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • ‌‌برنامه‌ریزی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت    
 • مفهوم ‌‌برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • ویژگی‌های ‌‌برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • دستاوردهای ‌‌برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • بسترهای لازم برای به کارگیری ‌‌برنامه‌ریزی استراتژیک در سازمان    
 • مدیریت استراتژیک    
 • پیش فرض‌‌‌‌‌‌‌‌‌های به کارگیری مدیریت استراتژیک    
 • منافع و مزایای مدیریت استراتژیک    
 • چرا برخی سازمان‌ها بدون به‌کارگیری مدیریت استراتژیک موفق‌‌‌‌ می‌شوند؟    
 • مدیریت استراتژیک به دنبال چیست؟    
 • موانع و محدودیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مدیریت استراتژیک    
 • مقاومت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ضد ‌‌برنامه‌ریزی    
 • دلایل مقاومت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ضد ‌‌برنامه‌ریزی    
 • مدیریت استراتژیک ‌‌‌‌‌‌‌به‌عنوان یک فرایند    
 • تشریح مدل فرایندی مدیریت استراتژیک    
 • مفاهیم کلیدی مدیریت استراتژیک    
 • مسائل و تصمیمات استراتژیک    
 • فواید شناسایی مسائل استراتژیک    
 • پارادایم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مدیریت استراتژیک    
 • کارکردهای پارادایم    
 • خصوصیات پارادایم ها    
 • رابطه‌ی پارادایم و استراتژی    
 • پارادایم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی مدیریت استراتژیک    

فصل دوم.    مزیت رقابتی پایدار    

 • آیا مزیتهای موجود باقی میمانند؟ حقیقتهایی درباره‌ی کداک    
 • تجدید حیات کسب و کار اصلی در برلیتز    
 • رهایی از سلطه‌ی ارزش فعلی خالص: الگویی برای یادگیری    
 • پیامدهایی برای توسعه‌ی رهبری و استعدادهای انسانی: اصل قابلیت یادگیری    
 • چیزی نزدیک به قله: چارچوب ذهنی جدید رهبری در آلوکا    
 • به حرکت درآوردن موتور رشد مجدد    
 • چارچوب ذهنی متفاوت    

فصل سوم.    مفهوم استراتژی    

 • نقش استراتژی در موفقیت    
 • استراتژی چیست؟    
 • استراتژی شرکت و کسب و کار    
 • چارچوب گُست    
 • مدل کسب و کار    
 • مرحله‌ی اول مدل کسب و کار: خلق ارزش    
 • مرحل دوم مدل کسب و کار: ارائه ارزش    
 • استراتژی و نوآوری    
 • انواع نوآوری    
 • نوآوری از نوع ناحیه‌ی رهبری محصول    
 • نوآوری از نوع ناحیه مشتری‌محوری    
 • نوآوری از نوع ناحیه‌ی تعالی عمیاتی    
 • نوآوری از نوع ناحیه‌ی نوسازی مرحله    
 • مفهوم استراتژی    
 • انواع استراتژی    
 • استراتژی‌های کلان (فراسازمانی/ملی)    
 • استراتژی‌های مواجهه با دولت    
 • استراتژی‌های ملّی    
 • استراتژی‌های سازمانی    
 • استراتژی‌های سطح سازمان(شرکت)    
 • استراتژی‌های رقابتی(ژنریک ) مایکل پورتر    
 • تشریح استراتژی شرکت    

فصل چهارم .    تدوین استراتژی    

 • نقش‌های چندگانه استراتژی    
 • استراتژی چگونه خلق‌ می‌شود؟ طراحی در برابر ظهور    
 • چارچوب اساسی تحلیل استراتژی    
 • تاریخچه‌ی مختصری از استراتژی کسب و کار    
 • از ‌‌برنامه‌ریزی شرکت تا مدیریت استراتژیک    
 • شناسایی استراتژی شرکت    
 • شرکت‌های در گل مانده    
 • استراتژی‌های بزرگ    
 • استراتژی‌های سطح وظیفه‌ای    
 • واحد فناوری اطلاعات    

فصل پنجم.    تفکر استراتژیک    

 • تفکر استراتژیک چیست؟    
 • تفکر استراتژیک چگونه ایجاد می‌شود    
 • . کشف نیاز نهفته، اساس نوآوری در کسب و کار است.    
 • . بازخور و یادگیری از بازخور    
 • . خلق چشم‌انداز    
 • . پیاده‌سازی در عمل    
 • . الگوهای تفکر استراتژیک    
 • الگوی عناصر تفکر استراتژیک    
 • تفکر استراتژیک    
 • هفت اصل کلیدی در تفکر استراتژیک    
 • الگوی نوآوری استراتژی    
 • الگوی گزینه‌های آینده    
 • چگونه تفکر استراتژیک را به شکلی ساده و رسا تعریف کنیم؟    
 • مهارت تفکر استراتژیک چه ویژگی‌های ی دارد؟    
 • ارتباط میان تفکر استراتژیک و برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • آیا تفکر استراتژیک را‌ می‌توان آموخت؟    

فصل ششم .    اهداف، ارزش‌ها و عملکرد    

 • استراتژی به منزله جستجوی ارزش    
 • به نفع چه کسی؟ ‌‌‌‌‌ذی‌نفعان در مقابل سهام‌داران    
 • سود چیست؟    
 • ازسود حسابداری تا سود اقتصادی    
 • پیوند زدن سود به ارزش شرکت    
 • ارزش شرکت و ارزش سهام‌دار    
 • به کارگیری DCF  برای جریانات نقدی آینده نامعلوم.    
 • تخمین جریانات نقدینگی مرتبط با هراستراتژی    
 • استراتژی و آپشن‌های واقعی    
 • استراتژی به منزله مدیریت آپشن‌‌ها    
 • ارزیابی عملکرد کنونی و گذشته    
 • سنجه‌های پیش‌نگر عملکرد: ارزش بازار سهام    
 • عارضه یابی عملکرد    
 • آیا عملکرد گذشته‌ می‌تواند راهنمای استراتژی‌های آینده باشد؟    
 • تعیین اهداف عملکردی    
 • ماورای سود: ارزش‌ها و مسئولیت اجتماعی    
 • سود و هدف غایی    
 • ارزش‌ها واصول    
 • مباحثه‌ای پیرامون مسئولیت اجتماعی شرکت    

فصل هفتم .    تحلیل منابع و قابلیت‌ها    

 • نقش منابع و قابلیت‌ها در تدوین استراتژی    
 • پایه گذاری استراتژی بر مبنای منابع و قابلیت‌ها    
 • منابع و قابلیت‌ها به‌عنوان سرچشمه سود    
 • قابلیت‌های سازمانی    
 • ‌‌‌‌‌‌‌‌طبقه‌بندی قابلیت‌ها    
 • ماهیت قابلیت    
 • ارزیابی منابع و قابلیت‌ها    
 • بنا نهادن مزیت رقابتی    
 • پایدار نمودن مزیت رقابتی    
 • تخصیص عایدات مزیت رقابتی    
 • تحلیل منابع و قابلیت‌ها در عمل: یک راهنمای عملی    

فصل هشتم  .    توسعه منابع و قابلیت‌هاتوسعه منابع    

 • چالش توسعه قابلیت    
 • وابستگی مسیر و نقش تجربیات آغازین    
 • پیوند میان منابع و قابلیت‌ها    
 • قابلیت‌های سازمانی انعطاف ناپذیرند یا پویا؟    
 • رویکردهای توسعه قابلیت    
 • مدیریت دانش و دیدگاه مبتنی بر دانش    
 • انواع دانش    
 • فرایندهای دانشی که توسعه قابلیت را ارتقا‌ می‌دهند    
 • تبدیل دانش و چالش تکثیر    
 • طراحی سیستم‌های مدیریت دانش    
 • منشأ و ابعاد مزیت رقابتی    
 • نحوه ایجاد و حفظ مزیت رقابتی    
 • ظهور مزیت رقابتی    
 • منشأ مزیت رقابتی    
 • استفاده از زنجیره ارزش برای تحلیل هزینه‌‌ها    
 • تحلیل تمایز    
 • ماهیت و اهمیت تمایز    
 • تحلیل تمایز: سمت تقاضا    
 • تحلیل تمایز: سمت عرضه    
 • همه چیز در کنار هم: زنجیره ارزش در تحلیل تمایز    
 • ‌‌‌‌‌پیاده‌سازی استراتژی‌های هزینه و تمایز    

فصل  نهم . مسئولیت اجتماعی شرکت    

 • حکمرانی شرکت: نقش هیئت‌مدیره    
 • مسئولیت‌های هیئت‌مدیره    
 • نقش هیئت‌مدیره در مدیریت استراتژیک    
 • کاربرد تئوری    
 • تئوری نمایندگی در برابر تئوری مباشرت در اداره‌‌‌‌ی شرکت    
 • تئوری نمایندگی    
 • تئوری مباشرت    
 • هم‌تعیینی: آیا کارکنان را هم باید در هیئت‌مدیره‌‌ها عضویت داد؟    
 • هیئت‌مدیره‌های مرتبط    
 • انتخاب و انتصاب اعضای هیئت‌مدیره    
 • سازمان هیئت‌مدیره    
 • روندهایی در حکمرانی شرکت    
 • حکمرانی شرکت: نقش مدیران ارشد    
 • مسئولیت‌های مدیریت ارشد    
 • رهبری اجرایی و ایجاد ‌چشم‌انداز استراتژیک    
 • مدیریت فرایند برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • مسئولیت‌های اجتماعی تصمیم‌گیران استراتژیک    
 • مسئولیت‌های یک شرکت تجاری    
 • ذی‌نفعان شرکت    
 • تصمیم‌گیری اخلاقی    
 • سطوح توسعه اخلاق از نظر کولبرگ    
 • رهنمودهایی برای رفتار اخلاقی    

فصل دهم . تجزیه و تحلیل محیط بیرونی    

 • تشخیص فرصت‌ها و تهدیدها    
 • تعریف محیط بیرونی و تجزیه و تحلیل محیط    
 • عوامل محیط بیرونی    
 • جمع آوری اطلاعات (داده ها) و فنون (تکنیک‌های) تجزیه و تحلیل محیط    
 • فرآیند تجزیه و تحلیل محیط    
 • تجزیه و تحلیل عوامل محیطی    
 • محیط بین‌المللی و شرکت‌های معطوف به بازار داخلی    
 • محیط بین‌المللی و شرکت‌های معطوف به بازارهای خارجی    
 • تجزیه و تحلیل عوامل فرهنگی و اجتماعی    
 • تجزیه و تحلیل عوامل اقتصادی    
 • تجزیه و تحلیل عوامل حقوقی- سیاسی    
 • تجزیه و تحلیل عوامل محیط طبیعی    
 • تجزیه تحلیل عوامل محیط (بیرونی) کاری    
 • تجزیه و تحلیل مؤسسات رقیب    
 • تجزیه و تحلیل فروشندگان و بازار فروشندگان    
 • تجزیه و تحلیل بنگاه‌های مالی    
 • سندیکاها و تجزیه و تحلیل روابط و مناسبت‌های کارگر- کارفرما    

فصل یازدهم . تجزیه و تحلیل محیط درونی    

 • رویکرد منبع – محور به تجزیه و تحلیل سازمانی    
 • تجزیه و تحلیل زنجیره‌‌‌‌ی ارزش    
 • تجزیه و تحلیل زنجیره‌‌‌‌ی ارزش صنعت    
 • تجزیه و تحلیل زنجیره‌‌‌‌ی ارزش شرکت    
 • بررسی منابع کارکردی    
 • ساختارهای اصلی سازمانی    
 • فرهنگ سازمانی: روش شرکت    
 • مباحث بازاریابی استراتژیک    
 • چرخه‌ی حیات محصول    
 • مباحث مالی استراتژیک    
 • مباحث تحقیق و توسعه استراتژیک    
 • اثر ناپیوستگی تکنولوژیک بر استراتژی    
 • مباحث تولید استراتژیک    
 • مباحث مدیریت منابع انسانی استراتژیک (HRM)    
 • مباحث سیستم و تکنولوژی اطلاعاتی استراتژیک(SIS/SIT)    
 • ممیزی استراتژیک: چک لیست برای تجزیه و تحلیل سازمانی    
 • تجزیه و تحلیل مؤسسه    
 • مشخص شدن منابع و قابلیت‌ها    
 • روابط بین مؤسسه و محیط    
 • تجزیه و تحلیل تأثیرپذیری متقابل مؤسسه و محیط (تجزیه و تحلیل ف‌ب‌ت‌ک)    
 • تجزیه و تحلیل درون مؤسسه (ارزیابی مؤسسه)    
 • تأثیر متقابل و هم‌افزایی بین منابع داخلی مؤسسه    

فصل دوازدهم . نهادی‌کردن استراتژی (اجرای استراتژی)    

 • ملاحظات ساختاری    
 • ساختارهای سازمانی ساده و وظیفه‌ای    
 • ساختار سازمانی بخشی    
 • واحدهای کسب و کار استراتژیک    
 • سازمان ماتریسی    
 • نقش ساختار: پیوند ساختار به استراتژی    
 • رهبری سازمانی    
 • نقش مدیر عالی اجرایی    
 • انتصاب مدیران کلیدی    
 • موقعیت چرخش کارکنان    
 • فرهنگ سازمانی    
 • تأثیر فرهنگ بر زندگی سازمانی    
 • ارتباط استراتژی و فرهنگ    
 • مدیریت رابطه‌‌‌‌ی استراتژی و فرهنگ    
 • اتصال به رسالت    
 • حداکثر کردن هم‌افزایی    
 • دور زدن فرهنگ    
 • صورت بندی مجدد    

فصل سیزدهم. کنترل استراتژیک و دیدگاه‌های آن    

 • کنترل تدریجی استراتژیک    
 • کنترل مرکز مسئولیت    
 • مراکز هزینه    
 • مراکز درآمد و مراکز سود    
 • مراکز سرمایه‌گذاری    
 • برنامه‌ریزی استراتژیک کلاسیک‌ به‌عنوان یک روش کنترل استراتژیک    
 • پیش‌نگری و کنترل پیش نگر؛ عوامل حیاتی متضمن موفقیت    
 • شناخت متغیرهای کلیدی    
 • استراتژی عمومی: بررسی و آزمایش    
 • طبیعت گام به گام کنترل تدریجی استراتژیک    
 • مکانیزم‌های کنترل تدریجی استراتژیک    
 • چارچوب اقتضایی برای کنترل استراتژیک در زمان صلح    
 • مدیریت مسائل استراتژیک    
 • تجزیه و تحلیل حوزه استراتژیک    
 • زنجیره ارزش افزوده و هم‌افزایی‌‌‌هایی بالقوه    
 • مدل‌سازی سیستم‌ها    
 • توسعه استراتژی مبتنی بر سناریو    
 • از کنترل بنیادی استراتژیک به کنترل تدریجی استراتژیک    
 • دورنمای کلی استراتژی و کنترل استراتژیک    
 • عملیاتی کردن کنترل استراتژیک    
 • نقش مدیریت عالی    
 • نقش‌های کنترل‌کننده مدرن    
 • کنترل‌کننده استراتژیک‌ به‌عنوان تحلیل‌‌‌‌‌گر    
 • کنترل‌کننده‌ی استراتژیک‌ به‌عنوان استراتژیست    

بخش دوم: مفاهیمی نو در مدیریت استراتژیک    

فصل چهاردهم. مدیریت در دوره‌های بحران    

 • مدیریت در دوره‌های بحران و مشکلات تغییر بدون برنامه    
 • تعریف، محتوا و منابع بحران    
 • عوامل محیط بیرونی    
 • عوامل درون سازمانی و مدیریت ناموفق    
 • تأثیر متقابل محیط درونی و بیرونی در پیدایش بحران    
 • مراحل و نتایج فرآیند بحران    
 • مدیریت بحران    
 • رویکردهای مدیریت بحران    
 • پاسخ به بحران و مکانیزم‌های سازگاری با تغییرات    

فصل پانزدهم . مدیریت استراتژیک در مؤسسات کوچک    

 • مدیریت استراتژیک در مؤسسات کوچک    
 • تعریف و ویژگی‌های مؤسسات کوچک    
 • ‌‌‌‌‌‌‌‌طبقه‌بندی مؤسسات کوچک    
 • مؤسسات کوچک و تجزیه و تحلیل استراتژیک    
 • برتری و کاستی‌های استراتژیکی مؤسسات کوچک    
 • مؤسسات کوچک و استراتژی‌های رقابت    
 • عوامل موفقیت در مؤسسات کوچک    

فصل شانزدهم . مدیریت استراتژیک در مؤسسات خدماتی    

 • مفهوم خدمت و مؤسسات خدماتی    
 • تعریف و ویژگی‌های مفهوم خدمت    
 • ویژگی‌های خدمت    
 • ‌‌‌‌‌‌‌‌طبقه‌بندی خدمات    
 • مؤسسات خدماتی    
 • تعریف و انواع مؤسسات خدماتی    
 • ویژگی‌ها و مشکلات استراتژیکی مؤسسات خدماتی    
 • استراتژی‌های رقابتی در مؤسسات خدماتی    

فصل هفدهم. مدیریت استراتژیک در مؤسسات غیرانتفاعی    

 • تعریف سازمان‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی    
 • تعریف و ‌‌‌‌‌‌‌‌طبقه‌بندی سازمان‌ها    
 • مقایسه سازمان‌ها از نظر استراتژیک    
 • مدیریت استراتژیک در سازمان‌های غیرانتفاعی    
 • مسائل استراتژیک در سازمان‌های غیرانتفاعی    
 • فرآیند مدیریت استراتژیک در سازمان‌های غیرانتفاعی    
 • برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • اجرای استراتژی‌ها    
 • کنترل و ارزیابی نتایج    

فصل هجدهم . مدیریت استراتژیک در تکنولوژی نوآوری    

 • نقش مدیریت    
 • بررسی محیطی    
 • بررسی داخلی    
 • منبع‌یابی تکنولوژی    
 • اهمیت شایستگی تکنولوژیکی    
 • پورتفولیوی محصول    
 • اجرای استراتژی    
 • توسعه فرهنگ کارآفرینی نوآورانه    
 • سازماندهی برای نوآوری: کارآفرینی درون شرکتی    
 • مباحث استراتژیک پیرامون اقدامات کارآفرینانه و کسب و کارهای کوچک    
 • اهمیت کسب و کار کوچک و اقدامات کارآفرینانه    
 • تعریف شرکت‌های تجاری کوچک و شرکت‌های کارآفرین    
 • کارآفرین‌ به‌عنوان استراتژیست    
 • استفاده از مدیریت و برنامه‌ریزی استراتژیک    
 • درجه رسمیت    
 • فایده فرایند تصمیم‌گیری استراتژیک    
 • مباحثی در زمینه‌‌‌‌ی حکمرانی شرکتی    
 • مباحثی پیرامون بررسی محیطی و تدوین استراتژی    
 • ساختار صنعت    
 • استراتژی کسب و کار    
 • ویژگی‌های کار آفرینی    
 • مباحثی پیرامون اجرای استراتژی    
 • مباحثی پیرامون ارزیابی و کنترل    

فصل نوزدهم. استراتژی جهانی و شرکت چندملیتی    

 • نتایج رقابت بین‌المللی برای تحلیل صنعت    
 • الگوهای بین‌المللی شدن    
 • نتایج برای رقابت    
 • تحلیل مزیت رقابتی در یک محیط بین‌المللی    
 • آثار ملی بر رقابتی بودن: مزیت نسبی    
 • الماس ملی پورتر    
 • سازگاری بین استراتژی و شرایط ملی    
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان