** دوره فن بیان و گویندگی

آموزش فن بیان و گویندگی


      دوره فن بیان و گویندگی چه دوره ای است؟ اهمیت فن بیان و گویندگی چیست؟ چگونه می توانم فن بیان و گویندگی خود را تقویت کنم؟ مزایای شرکت در دوره فن بیان و گویندگی مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟   همین حالا در دوره فن بیان و گویندگی شرکت کنید   دوره فن بیان و گویندگی چه دوره ای است؟ دوره فن بیان و گویندگی دوره ای است که به بررسی اصول فن بیان برای برقراری بهتر ارتباط با افراد، انواع سخن و گفتار، عوامل اصلی سخنوری، تعر...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

 

 

همین حالا در دوره فن بیان و گویندگی شرکت کنید

 

دوره فن بیان و گویندگی چه دوره ای است؟

دوره فن بیان و گویندگی دوره ای است که به بررسی اصول فن بیان برای برقراری بهتر ارتباط با افراد، انواع سخن و گفتار، عوامل اصلی سخنوری، تعریف مهارت های زبانی، مسائل مربوط به تمرکز و تقویت صدا برای گویندگی بهتر مانند تقویت حنجره و ماهیچه ی زبان می پردازد. این دوره با توجه به نیازهای عموم دانشپدیران به ثبت هدفمند گزارشات بازرسی و طبق نظرسنجی به عمل آمده طراحی شده است. برای اینکه با این دوره بیشتر آشنا شویم بهتر است ابتدا به سراغ توضیح فن بیان و گویندگی به طور جداگانه برویم. 

 

فن بیان: توانایی صحبت و ایجاد ارتباط موؤثر در هر زمان و در هر شرایطی است. وقتی بحث بر سر فن بیان می آید - از کجا هستند؟ شغل شما چیست؟ با چه کسی صحبت می کنید؟ و ... - شما باید از زبان خود استفاده کنید، به مهارت های صحبت یا فن بیان  نیاز دارید. اگر میخواهید ارتباط مؤثر و درست با دیگران  برقرار کنید، ارتباط خوبی با دوستانتان داشته باشید، معانی خود را به دیگران انتقال دهید و سعی کنید احساس خوبی داشته باشید تا بتوانند با شما صحبت کنند، باید همه چیز را در مورد فن بیان بدانید. قابل ذکر است که اگر کسی مهارت صحبت کردن را می داند، به این معنا نیست که او سخنران خوب، سخنران یا مذاکره کننده خوب باشد. اگر کسی فن بیان خوبی برای صحبت داشته باشد، زمینه ای عالی برای سخنرانی فوق العاده، مذاکره کننده یا معلم یا استاد شدن را دارد. فن بیان به معنی پرحرفی، بی ادب بودن، حاضرجوابی یا خوش صدا بودن نیست. 

 

گویندگی:یا صدا پیشه گی یک تکنیک تولید است که در آن صدا در یک رادیو، تولید تلویزیونی، فیلم سازی، تئاتر و یا سایر سخنرانی ها استفاده می شود. صدای گویندگی از روی یک متن خوانده می شود و ممکن است توسط فردی به نام دوبلور/گوینده یا صدا پیشه تولید می شود. صداپیشگی یک نوع گفتن دیالوگ بدون دوربین و خارج از صحنه است. اگرچه مخاطبان مورد نظر می توانند این گفتگو را بشنوند، فردی که صدای آن را می شنود، معمولا در تولید دیده نمی شود. هنرمندان با صدای بلند اغلب به خواندن متون از قبل آماده شده که اطلاعاتی را ارائه می دهن، شروع می کنند. گویندگی را نمی توان همزمان با یک تولید رسانه ی تصویری یا طی یک پخش رادیویی انجام داد. گویندگی در سبک های مختلفی به کار می رود. گویندگی دارای چهار نوع است:

 

 • اعلان کننده: بخش هایی از پخش برنامه های تلویزیونی یا رادیویی زنده مانند برنامه های اهدای جوایز، میزهای بحث و گفتگو، تبلیغات و رویدادهای ورزشی را معرفی می کند. 
 • راوی: راویان اغلب در کتاب های صوتی، مستند، فیلم های تبلیغ محصول آنلاین، فیلم های آموزشی، فیلم های تجاری، فیلم های پزشکی تخصصی و راهنمایی های تورهای صوتی تخصص دارند.
 • گوینده فیلم و کارتون: گویندگان فیلم و کارتون در انیمیشن های سه بعدی و سه بعدی، کارتون های تلویزیونی، رادیو درام، بازی های ویدئویی، نمایش های عروسکی و دوبلوری فیلم ها/کارتون های به زبان خارجی تخصص دارند. 
 • استعداد صدا: به کلیه ی موارد بالا اشاره دارد. این اصطلاح به عنوان آسان ترین راه برای اشاره به کلیه ی انواع گویندگی اختراع شد و اغلب بوسیله ی آژانس ها و شرکت هایی به کار می رود که گویندگان را استخدام می کنند. 

 

اهمیت فن بیان و گویندگی چیست؟

در این قسمت به اهمیت فن بیان و گویندگی به طور جداگانه می پردازیم. ابتدا اهمیت فن بیان را توضیح می دهیم. نکته ی قابل توجه اینست که حتی اگر شما نیازی به ارائه مطلب منظم در مقابل یک گروه نداشته باشید، موقعیت های زیادی وجود دارد که در آن فن بیان می تواند به شما کمک کند تا کسب و کار خود را پیش ببرید و فرصت های بهتری را ایجاد کنید. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد در مورد یک سازمان/ شرکت یا به عنوان رئیس یا مدیر درباره ی شرکت خود در یک کنفرانس پس از پذیرش یک جایزه یا کسب یک افتخار صحبت کنید، یک سخنرانی کنید، یا در کلاس را برای تازه کاران تدریس کنید. صحبت کردن با مخاطبان همچنین شامل سخنرانی های آنلاین یا گفتگو است برای مثال، هنگام آموزش یک تیم مجازی، یا هنگام صحبت کردن با یک گروه از مشتریان در یک جلسه آنلاین نیاز به فن بالای قوی دارید. مهارت های فن بیان در حوزه های دیگر زندگی شما نیز اهمیت دارد. از شما خواسته می شود که در یک کنفرانس سخنرانی کنید یا گروهی از داوطلبان را در یک رویداد خیریه الهام بخشی کنید. 

فن بیان می تواند به شما در تمام زمینه های زندگی کمک کند. داشتن فن بیان به شما کمک می کند تا به یک شغل خوب، ارتباط خوب با دیگران، در کسب و کار، در محل کار یا در مکان های دیگر دست یابید. هرچه بیشتر دارای مهارتهای فن بیان باشید، در انتقال مفهوم و منظور خود به دیگران کمتر دچار مشکل می شوید. مهارت های خوب صحبت کردن و فن بیان فرصت های شغلی شما بیشتر می کند. فروش، کسب و کار، آموزش، ارتباطات، کامپیوتر، مدیریت، اداری، قانون، کار پلیس، مشاغل دولتی، پذیرش، صنعت هتلداری، بازاریابی، خدمات به مشتری، همه به مهارت های صحبت کردن و فن بیان عالی بستگی دارد. در طول سالها، فن بیان نقش مهمی در آموزش و پرورش، دولت ، سیاست، اقتصاد و کسب و کار ایفا کرده است. واژه ها قدرت اطلاع رسانی، متقاعد کردن، آموزش، و حتی سرگرمی دارند. و یک کلمه ای که به زبان می آید حتی قوی تر از کلمه نوشته شده می توان باشد. درحالیکه مهارت های خوب می تواند فرصت های خوب را برای افراد بیشتر کند، استفاده ی نادرست از آن باعث می شود تا فرصت ها را از دست دهید. به عنوان مثال، رئیس شما ممکن است پس از یک ارائه ی مطلب بد یا بازاریابی یک محصول یا خدمات، به شما ترفیع ندهد یا ممکن است یک قرارداد با ارزش جدید را از دست دهید که بسیار پر سود هم است. اینجاست که اهمیت فن بیان پررنگ تر می شود. مهارتهای فن بیان به شما در برقراری ارتباطات مهم در داخل و خارج سازمان کمک می کند. با تمرین سخنرانی به عنوان مثال، یاد می گیرید چگونه یک پیام را برای هر نوع مخاطب آماده کنید. با گذشت زمان، یاد می گیرید که تصمیمات قاطع بگیرید، اطلاعات را از محیط اجتماعی دریافت کنید و الگوهای ارتباطی خود را با توجه به موقعیت تغییر دهید. هم چنین فن بیان به دلیل موارد ذیل دارای اهمیت است:

 

 

 


دوره فن بیان و گویندگی

 

افزایش اعتماد به نفس:
فن بیان شما کمک می کند که اعتماد به نفس خود را به طرز چشمگیری افزایش دهید. ما در یک جامعه ماتریالیست زندگی می کنیم و نمی توانیم از آن دوری کنیم. قسمت اعظمی از اعتماد به نفس ما از درک ما از اینکه به چه چیز فکر می کنیم و افراد درباره ی ما چه فکری می کنند، بدست می آید. با مهارت فن بیان، مهارت خود را در برقراری ارتباط با دیگران افزایش می دهید و باعث می شود افراد به طور خودکار اعتماد بیشتری پیدا کنید و همچنین مهارت خود را در درک واکنش مردم نسبت به پیام خود افزایش دهید. ن بدین معنی است که به طور کلی می توانید منظور افراد را بهتر بفهمید و در نتیجه درباره ی آنچه که قرار است درباره ی آن صحبت کنید به فرد یا افراد مقابل آن را انتقال دهید کمی بیشتر فکر می کنید و آن را با بیان بهتر انتقال می دهید. 
فن بیان باعث می شود تا در زندگی، کسب و کار، جامعه ی خود تفاوت ایجاد کنید:
هر فرصت سخن گفتن فرصتی برای رشد و پیشرفت به حساب می آید. اینکه توانایی نفوذ کلام مثبت و تأثیر آن بر افراد را بدانید و از فن بیان در جهت آن استفاده کنید، می توانید فردی متفاوت باشید و اطرافیان خود را هم به این تفاوت (البته مثبت) تشویق کنید. برای اینکه این نفوذ کلام ایجاد شود و از شخصی به شخص دیگر به درستی انتقال یابد، نیازمند فن بیان قوی است. به عنوان مثال، رئیس جمهور آمریکا، نیکسون- وقتی که آمریکا را الهام بخشی می کرد تا انسان را در ماه قرار دهد، از فن بیان قوی استفاده کرد تا  چیزی متفاوت در جامعه ایجاد کند. 
 یکی از بهترین گزینه ها برای فروش:
اگر صاحب کسب و کار خود هستید یا کارهایی مانند پرزنت یک محصول یا خدمت یا مدیر فروش و بازاریابی  انجام می دهید، یکی از بهترین راه های فروش بهتر، داشتن فن بیان قوی است. درک چگونگی انتقال پیام (و احساسات مرتبط با آن پیام) به شخص دیگری می تواند به فروش بیشتر برای شرکت شما کمک کند. مهارت های فن بیان نیز در تامین امنیت شغلی نیز مهم هستند. فن بیان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید ارتباط مؤثر و مفیدی با مشتریان خود داشته باشید چه در مرحله ی فروش و چه در مراحل پس از فروش و خدمات مربوط به آن، در نتیجه مشتریان به شما بیشتر اعتماد کرده و فروش شما بیشتر می شود. 

 

 توانایی اطلاع رسانی، متقاعد و هدایت کردن:
مدیران کسب و کار، مربیان، رهبران نظامی، وکلا و سیاستمداران به دنبال توسعه مهارت های گفتاری خود را به سطحی هستند که تا آنها را به فردی جذاب و مطمئن تبدیل کند. سخن گفتن به صورت واضح و با اطمینان می تواند توجه مخاطبان را به دست آورد، و فرصتی طلایی برای سخنرانان را فراهم می کند تا پیام را به درستی انتقال دهد. فرد دانا کسی است که توجه مخاطبان را به خود جلب می کند، با کلمات خوب انتخاب شده ، منظور خود را طوری بیان می کند که مؤثر، آموزنده و قابل درک باشد.
احساس راحتی با افراد:
یکی از بدترین چیزهایی که در مورد دیگر افراد وجود دارد لحظاتی است که شما آنچه را که می خواهید بیان کنید به درستی نمی توانید بیان کنید یا با اشتباه و یا با لکنت زبان آن را بیان می کنید. فن بیان به این دلیل مهم است که مهارت های صحبت کردن را افزایش می دهد (فعالیتی که ما هر روز انجام می دهیم) و در نتیجه حتی زمانی که شما با یک فرد یا در یک گروه هستید، بتوانید به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید و این خود باعث احساس راحتی در جمع یا با یک فرد می شود.
مهارت های بدست آمده از فن بیان می تواند میزان عملکرد شما را افزایش دهد:
فن بیان به شما مهارت های ارتباطی، مهارت های رهبری، اعتماد به نفس و توانایی شما برای خواندن و درک افراد ارائه می دهد، گاهی اوقات می توانید از فن بیان در جوانب و حوزه های دیگری زندگی خود مانند زندگی شخصی هم عملکرد خود را بالا ببرید. مثلا با همسر یا فرزند خود به چه صورت صحبت کنید تا ارتباط خانوادگی مستحکم تر شود.

 

اصلاح مهارت های کلامی و غیرکلامی:
یکی دیگر از مزایای استفاده از فن بیان این است که به شما کمک می کند تا مهارت های ارتباطی خود را بطور کلامی و غیر کلامی اصلاح کنید. این که آیا شما قبلا جلوی جمع به عنوان مثال صحبت کرده باشید یا این اولین بار است که در برابر مخاطب صحبت میکنید، با داشتن فرصت فعالانه مهارتهای ارتباطی و دریافت بازخورد حرفهای طرف مقابل، می توانید با استفاده از فن بیان به نحو احسن استفاده کنید تا مهارت های کلامی و غیر کلامی خود را تقویت کنید. مردم در سراسر ایالات متحده اغلب برای فن بیان و سخنرانی جلوی جمع بسیار هزینه می کنند تا به خود کمک کنند تا مهارتهای گفتاری خود را افزایش دهند. بنابراین فن بیان برای بهبود مهارت های ارتباطی کلامی و غیر کلامی بسیار مهم است.
فن بیان در محیط کار به عنوان مدیر و رهبر:
مهارت های شما در فن بیان زمانی مورد آزمایش قرار می گیرند که شما به عنوان مثال در پست مدیر یا سرپرست بخشی از سازمان/شرکت هستید و می خواهید افرادی را استخدام کنید. اگر می خواهید با افراد کارجو  مصاحبه کنید، باید بتوانید با آنها شخصا یا به صورت تلفنی صحبت کنید و تعیین کنید که آیا آنها حائز شرایط در قسمت مربوطه از شرکت هستند یا خیر. اگر فن بیان قوی نداشته باشید نمی توانید به درستی کار استخدام را انجام دهید. هم چنین فن بیان برای رهبری در سازمان بسیار حائز اهمیت است. به عنوان رهبر شما باید قادر به پاسخگویی به سؤالات  و هم چنین بالعکس، سؤال کردن باشید و به نظرات دیگران پاسخ دهید و به اتفاق نظر برسید. اگر نتوانید به طور شفاف با دیگران ارتباط برقرار کنید و به دیگران از طریق فن بیان خود انگیزه دهید، به سختی می توانید به اهداف بلند و کوتاه مدت کسب و کار خود دست یابید. 
افزایش تفکر انتقادی:
یکی از اولین مزایایی که از فن بیان بدست می آورید، توانایی افزایش تفکر انتقادی است. حل مسئله یکی از مهمترین مهارتهای تفکر انتقادی است. به عنوان مثال، هنگام تهیه یک سخنرانی قانع کننده، شما باید از طریق مشکلات واقعی که بر محوطه دانشگاه، جامعه یا محیط شما تأثیر می گذارید، فکر کنید و راه حل های ممکن برای آن مشکلات را ارائه دهید. شما همچنین باید در مورد پیامدهای مثبت و منفی راه حل های خود فکر کنید و سپس ایده های خود را به دیگران ارسال کنید. در ابتدا ممکن است به نظر برسد که راه حل هایی برای یک مشکل دانشگاهی مانند کمبود فضاهای پارکینگ وجود دارد: فقط فضاهای بیشتری را ایجاد کنید. اما پس از تفکر و تحقیق بیشتر می توانید متوجه شوید که هزینه های ساخت و ساز، تاثیرات زیست محیطی از دست دادن فضای سبز، نیازهای تعمیر و نگهداری یا مکان های محدود برای فضاهای اضافی، این راه حل غیر عملی است. توانایی فکر کردن از طریق حل مشکلات و تجزیه و تحلیل هزینه های بالقوه و مزایای راه حل ها، بخش مهمی از تفکر انتقادی و فن بیان است که با هدف متقاعد کردن دیگران است. این مهارت ها نه تنها در زمینه های گفتاری عمومی بلکه در تمام زندگی به شما نیز کمک خواهد کرد.

 

فن بیان به شما امکان ارائه ی دانش را می دهد:
90 درصد از افراد از اینکه جلوی جمع یا گروهی از افراد قرار بگیرند و صحبت کنند. با ایستادن و صحبت کردن جلوی افراد، خود را در موقعیت متخصص در رشته ی خود قرار می دهید و فرصتی مناسب برای به اشتراک گذاشتن و ارائه ی دانش خود می کنید.
فن بیان باعث می شود تا طرفداران بیشتری پیدا کنید:
با ایستادن در مقابل افراد و جمع و ارائه سخنرانی می توانید افراد را در اطراف شما را جذب کند. Seth Godin این گردهایی را قبیله را می نامد. رهبران و مدیران موفق از فن بیان برای ارتباط بهتر استفاده می کنند. 

 

هم چنین گویندگی  دارای اهمیت بسیاری است. به عنوان مثال اگر کسی هستید که با طرح های انیمیشنی کار می کنید، باید بدانید که باید به عنوان طراح انیمیشن ، به صدای انیمیشن هم باید توجه داشته باشید. اگر شما یک انیمیشن با کیفیت را طراحی کنید، همچنین باید به دنبال یک استعداد صدای بلند با کیفیت نیز باشید تا صدای آن انیمیشن زیبایی خود را به بهترین نحو داشته باشد. هنگامی که افراد انیمیشن را تماشا می کنند، نه تنها تصاویر را در نظر می گیرند، بلکه متوجه صدای آنها نیز می شوند. از این رو نقش گویندگی در اینجا بسیار پررنگ می شود. فقط یک گوینده حرفه ای می تواند باعث ایجاد شادی، محبت و هیجان بیش از حد در یک فیلم یا کارتون شود. صدای گویندگی، حال و هوای خاصی در فیلم و کارتون ایجاد می کند. گزینه های دیگر به غیر از صدای گرم گوینده (مانند صدای تولید شده توسط نرم افزار) هیچ احساسی در فیلم یا کارتون ایجاد نمی کند . علاوه بر این، گویندگان حرفه ای دقیقا می دانند که چگونه زیر و بم صدا را بالا و پایین ببرند، یا چه زمانی مکث کنند ، بنابراین همیشه احساسات را به سمت درست هدایت می کنند. 

هم چنین صداهای خشن و یکنواخت به هیچ وجه نمیتوانند شنوده را تحت تأثیر قرار دهند، زیرا تُن این صداها بیشتر شنوده یا بیننده را آزرده می کند. یک گویندگی خوب  هر دقیقه از یک فیلم /کارتون را برجسته تر و جذاب تر می کند و باعث می شود تا به آن علاقه مند شوید. هم چنین در بخش تبلیغات آنلاین، یک گوینده بخش تبلیغات باید در هر مکانی و برای هر فرد یا سازمانی، محصول/خدمات آن سازمان یا شرکت را تبلیغ کند، لذا باید خود دارای صدای دلگرم و جذابی باشد تا مشتریان احتمالی را جذب کند.

 

دوره فن بیان و گویندگی

 

چگونه می توانم فن بیان و گویندگی خود را تقویت کنم؟

در این قسمت به بررسی روش های تقویت فن بیان و گویندگی به طور جداگانه می پردازیم. فن بیان هم در زندگی شخصی وهم زندگی حرفه ای شما ارزشمند هستند. حتی اگر احساس می کنید که نیازی به فن بیان ندارید، مهارت های فن بیان در اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و اضطراب شما را درباره ی صحبت کردن در جمع هم از بین می برد. حقیقت این است که فن بیان یک مهارت است. می توان آن را آموخت. در ذیل مواردی را توضیح داده ایم که می توانید با آنها فن بیان خود را تقویت کنید:

 

اضطراب عادی است. تمرین کنید و آماده شوید!
همه افراد احساساتی از قبیل واکنش های فیزیولوژیکی مانند تپش قلب و لرزش دست دارند. این احساسات را گاهی قبل از تمرین فن بیان نیز تجربه خواهید کرد. هجوم آدرنالین که موجب عرق می شود باعث می شود شما بیشتر هشیار شوید و آماده باشید تا بهترین عملکرد را داشته باشید. این امری طبیعی است. بهترین راه برای غلبه بر اضطراب آماده سازی، تهیه و آماده سازی یادداشت است. برای خواندن یادداشت های خود وقت بگذارید. هنگامی که این موارد را به درستی یادداشت کردید، آن را تمرین کنید و ویدئو یا صدای خود را ضبط کنید. 
تسلط روی موضوع:
اگر می خواهید فن بیان قوی تری داشته باشید یکی از مسائلی که باید رعایت کنید، تسلط روی موضوعی است که درباره ی آن صحبت می کنید. عموما شما روی موضوعی تسلط دارید که با آن احساس راحتی می کنید و با آن بهتر ارتباط برقرار می کنید. علت آن ساده است و آن اینست که ما از صحبت کردن درباره ی مطالبی که به آن علاقه بیشتری داریم، لذت بیشتری می بریم. لذا با تسلط و تمرکز روی موضوعی که درباره ی آن صحبت می کنید، بهتر می توانید فن بیان خود را تقویت کنید. برایان تریسی نویسنده ی بسیاری از کتب انگیزشی و مدیریت زمان می گوید" مطمئن شوید که درباره ی موضوع خود بسیار تحقیق می کنید و برای مطلبی که می خواهید درباره ی آن صحبت کنید، آماده باشید.  پس برای موضوع خود تحقیق کنید و کلیه ی کلمات مربوط به آن موضوع را سرچ کنید و آنها روی یک کاغذ بنویسد و آنها را تمرین کنید. 
زبان بدن:
زبان بدن خود و پیامی که آن انتقال می دهد را مد نظر قرار دهید. سعی کنید طرز ایستادنتان رو به بالا باشد. هم چنین از حالات چهره آگاهی داشته باشید، این حالات چهره باید با پیامی که شما انتقال می دهید تناقضی نداشته باشد. به عنوان مثال اگر قرار است یک سخنرانی شادمان و جذابی را ارائه دهید، سعی کنید نگاهی آرام و شادی در صورت خود داشته باشید. همه ما تیک های عصبی و عادت های ناخودآگاه داریم. یک راه خوب برای پیدا کردن این تیک های عصبی این است که صحبت های خود را ضبط کنید و به زبان بدن خود به دقت توجه کنید؟ آیا وزن بدن خود را از طرفی به طرف دیگر تغییر می دهید؟ کنترل بعضی از این ویژگی های خاص هر فرد کار سختی است ولی تمرین باعث می شود تا آنها را به درستی شناسایی کنید و در فن بیان مؤثر آنها را به کار ببرید.
کنترل صوت:
صدای شما مهمترین ابزار است که شما به عنوان فن بیان استفاده می کنید. کیفیت صوت خود را از طریق نفس کشیدن عمیق بهتر کنید یعنی تنفس از دیافراگم (یا تنفس عمیق/ تنفس دیافراگمی ) به جای قفسه سینه . این همان نحوه ی تنفس خوانندگان حرفه ای است. هم چنین تنفس عمیق احساسات خفقان ناشی از اضطراب را کاهش می دهد. این نوع تنفس به شما این امکان را می دهد تا جوانب مختلف صوت خود را بهتر کنترل کنید: 1. لحن (کیفیت) 2. زیر وبمی (بالا یا پایین) 3. بلندی صدای شما. یک نکته ی سریع برای به کارگیری تنفس دیافراگمی این است که روی زمین دراز بکشید و یک دست خود را روی شکم خود بگذارید. همانطور که نفس می کشید، سعی کنید شکم خود را بالا بیاورید. همانطور که  عمل دم را انجام می دهید تا 10 بشمرید و سپس زمانی که عمل بازدم را انجام می دهید تا 10 بشمارید. همچنین قبل از صحبت کردن با دیگران، سعی کنید از دیافراگم نفس بکشید.

 

به بازخوردها توجه کنید و خود را با آنها سازگار کنید:
تمرکز روی مخاطب را حفظ کنید. واکنش طرف مقابل را بسنجید، پیام خود را تطابق  دهید و انعطاف پذیر باشید. داشتن یک فن بیان قوی تضمین می کند تا ارتباط بهتری با ارفراد اطراف خود داشته باشید و بازخوردهای آنها را بهتر دریافت کنید. 
شنونده ی خود را بشناسید:
. قبل از اینکه پیام خود را انتقال دهید، در نظر بگیرید که پیام برای چه کسی است. تا جاییکه می توانید درباره ی شنونده ی خود اطلاعات کسب کنید. این کار به شما کمک می کند تا در انتخاب کلمات، سطح اطلاعات، الگوهای رفتاری، بیان انگیزشی دقت کنید
تماس چشمی با مخاطب برقرار کنید:
لبخند و تکان دادن سر خوب هستند؛ نگاه های پریشان یا نگران ممکن است به این معنی باشد که نیازمند تجدید نظر در کاری که انجام می دهید هستید. با این حال، اگر شما با اضطراب اجتماعی زندگی می کنید، مراقب باشید بیش از حد روی چهره های منفی تمرکز نکنید. ممکن است این افراد فقط یک روز بد داشته باشند و حالت چهره آنها هیچ ارتباطی با آنچه شما می گویند نداشته باشد. یک قاعده خوب این است که در آغاز گفتگو، یک چهره دوستانه داشته باشید. این کار باعث می شود تا ارتباطی صمیمی با طرف مقابل برقرار کنید و سپس فن بیان قوی تری داشته باشید. 
هر روز تمرین کنید:
با خود صادق باشید وقتی این سؤال را پاسخ می دهید: آیا قرار است پس از خواندن این پست، فن بیان خود را قوی کنید؟ تمرین روزانه بسیار ساده است. هر روز زمانی برای تمرین فن بیان اختصاص دهید. به عنوان مثال در مقابل آیینه یا با یک دوست یا یکی از افراد خانواده می توانید تکنیک های صحبت کردن بهتر را تمرین کنید. این کاری بسیار چالش برانگیز و سختی نیست. کافیست برای آن وقت و حوصله ی بسیار بگذارید. 

 

اگر شما عاشق گویندگی باشید و دارای صدای منحصر به فرد هستید، این کار ممکن است برای شما مناسب باشد. این کار نیاز به شنیدن صدای خود و رعایت نکات مهمی است. از آنجایی که صدا پیشگی رقیبان بسیاری دارد، گوینده باید دارای شجاعت و اعتماد به نفس بالایی باشد . اما با استقامت، سخت کوشی، دانش می توانید گویندگی خود را تقویت کنید. در زیر نکاتی توضیح داده شده است که می تواند برای تقویت گویندگی مفید باشند.

 

 • تمرین خواندن چیزها با صدای بلند: خواندن چیزها با صدای بلند به طور موثر برای گویندگی ضروری است، به ویژه اگر شغل شما نیاز به خواندن از روی خواندن یک متن باشد. به طور منظم کتاب ، مجلات، یا مقالات خبری را با صدای بلند بخوانید تا به این امر عادت کنید. حداقل 30 دقیقه در روز با صدای بلند بخوانید. اعلام نحوه ادای کلمات و زیر و بمی صدای خود را تمرین کنید. سعی کنید صوت صدای خود را همانطور که در حال بلند خواندن هستید، تغییر دهید. 
 • صدای خود را ضبط کنید: سعی کنید متنی را با صدای موزون بخوانید و آن را ضبط کنید. صدای خود را هنگام پخش به عقب بزنید تا صدای خود را بشنوید و برای بهتر شدن آن یادداشت هایی را روی کاغذ بنویسید. وقتی صدای خود را می شنوید ممکن است شگفت زده شوید. صدایی که ضبط می کنید الزاما شبیه به ان صدایی نیست که در حالت عادی صحبت می کنید. به همبن دلیل، تغییراتی را که در ضبط صدا متوجه می شوید را یادداشت کنید و به صدای ضبط شده ی خود عادت کنید تا در نتیجه بتوانید بتوانید با میکروفون هم به بهترین نحو صحبت کنید. 
 • صدای بازیگران معروف یا شخصیت های خیالی را تقلید کنید: یادگیری تقلید یک صدا می تواند به شما کمک کند انعطاف پذیر شوید ، زیر و بمی صدا  و لحن آن را تشخیص دهید . شما لازم نیست که به عنوان یک هنرمند حرفه ای صدایی تأثیرگذار داشته باشید، اما مفید است که بهتر است لحن و زیر و بمی صوت خود را تغییر دهید. این امر به شما اجازه می دهد تا دارای چندین مهارت شوید. سعی کنید نه تنها صدای خود را با فرد معروف تطبیق دهید، بلکه با شخصیت فرد مورد نظر هم ارتباط برقرار کنید که در نتیجه شخصیت آنها با جسم و جان شما آمیخته می شود و فقط تقلید  نخواهید کرد. 
 • بداهه گو باشید و در نقش شخصیت مد نظر فرو بروید! مهارت بداهه گویی مهارت مهمی در گویندگی است زیرا مدیران از شما انتظار دارند که فقط حالتی یکنواخت نداشته باشید. این مهارت به شما این امکان را می دهد تا شخصیتی را به تصویر بکشید و به مانند آن سخن بگویید. پس از وارد شدن به شخصیت، سعی کنید یک داستان خنده دار درباره آن شخصیت فورا تعریف کنید. اگر به کمک نیاز داشتید، از یک دوست بخواهید تا از شما سؤال کند و بر اساس آنچه که فکر می کنید شخصیت صحبت کند، به شما پاسخ دهد. 
دوره فن بیان و گویندگی
 • با صدای خود با ملایمت رفتار کنید: بر خلاف یک گیتاریست، پیانو زن یا درامر، در گویندگی، بدن شما ابزار شماست. نگاه کنید که چگونه موسیقیدانان حرفه ای از ابزارهای خود مراقبت می کنند: آنها با وسواس آنها را تمیز می کنند، حفظ می کنند، قطعات شکسته را تعمیر می کنند و آن را در یک مکان زیبا و راحت ذخیره می کنند. چگونه می توانید ابزار خود را مدیریت کنید؟ برای مراقبت از آن چه کاری باید انجام دهید، آن را حفظ کنید، و آن را در بهترین وضعیت نگه دارید؟ یکی از این موارد تنفس عمیق یا دیاگرافی است که در بخش های قبل بدان اشاره شد. سعی کنید هر روز به مقدار کافی آب بنوشید. دهیدراسیون یا کم آبی بدن باعث پایین آمدن کیفیت صدا می شود.  
 • با اعتماد به نفس صحبت کنید: درباره ی آنچه که صحبت می کنید، با اعتماد به نفس صحبت کنید. تصور کنید که قرار است که یک ضربه ی کاراته با دست انجام دهید. هر گونه شک درباره ی کارمنجر به شکستن دست یا پا می شود. این مسأله نیز درباره ی گویندگی هم صدق می کند به ویژه زمانی که صدایی لرزان داشته باشید. 

 

مزایای شرکت در دوره فن بیان و گویندگی مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟

شرکت در دوره فن بیان و گویندگی این مؤسسه از مزایایی برخوردار است که عبارتند از:

 • تأیید مدرک توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور پس از اتمام دوره
 • امکان ترجمه رسمی مدارک با مهر وزارت امور خارجه برای ارائه به شرکت ها و سازمان های خارج از کشور
 • استفاده از اساتید مجرب و برتر 
 • امکان تأیید مدارک توسط سازمان ارزیابی WES
 • ارائه ی منابع دیداری-شنیداری همراه با بسته های آموزشی
 • ارسال بسته های آموزشی و گواهینامه ها به کلیه ی نقاط کشور
 • امکان رفع مشکلات دانش پذیران طی دوره

 

همین حالا در دوره فن بیان و گویندگی شرکت کنید

 

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول

 • زبان و زبان شناسی
 • زبان گفتاری، زبان نوشتاری
 • تعریف مهارت زبان
 • توانش گرامر تا ارتباطات
 • فیزیولوژی
 • توانش گویا و مهارت فکر
 • زبان و توانش های فلسفی آن

فصل دوم

 • تکیه در زبان فارسی (هجا)
 • تکیه در زبان فارسی (کلام)
 • دستگاه آوایی زبان

فصل سوم

 • خود باوری
 • تقویت اعتماد به نفس
 • درمان اضطراب

فصل چهارم

 • تقویت حافظه
 • ایجاد تمرکز و تقویت صدا
 • تقویت حنجره و ماهیچه زبان

فصل پنجم

 • تعاریف سخنوری
 • تاریخچه سخنوری در ایران و جهان
 • فصاحت و بلاغت و نقش آن دو و سایر علوم ادبی در خطابه
 • عوامل اصلی سخنوری : (لحن، آھنگ، حركت ظاهر سخنور)
 • 7 حافظه- روانشناس و سیاستمدار و موقع شناس بودن
 • انواع سخن و گفتار
   
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان