دوره یکساله حقوق عمومی (DBA)

دوره DBA حقوق عمومی


دوره DBA حقوق عمومی چه دوره ای است ؟ در یک تقسیم بندی ساده ، علم حقوق به دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم می شود . موضوعی که در این تقسیم بندی باید به آن توجه کرد این است که ، حقوق عمومی به کلیت جامعه اشاره می کند در صورتی که موضوع اصلی حقوق خصوصی در درجه اول فرد است. دوره DBA حقوق عمومی نیز علاوه بر پرداختن به مجموعه قواعد حاکم بر روابط دولت و کارگزاران آن با مردم و بالعکس و آشنایی با مفاهیم حقوق عمومی ، بر موضوع مدیریت عالی کسب و کار نیز تمرکز دارد . دانش پذیران با شرکت در دوره مدیریت عالی کسب و...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

دوره DBA حقوق عمومی چه دوره ای است ؟

در یک تقسیم بندی ساده ، علم حقوق به دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم می شود . موضوعی که در این تقسیم بندی باید به آن توجه کرد این است که ، حقوق عمومی به کلیت جامعه اشاره می کند در صورتی که موضوع اصلی حقوق خصوصی در درجه اول فرد است. دوره DBA حقوق عمومی نیز علاوه بر پرداختن به مجموعه قواعد حاکم بر روابط دولت و کارگزاران آن با مردم و بالعکس و آشنایی با مفاهیم حقوق عمومی ، بر موضوع مدیریت عالی کسب و کار نیز تمرکز دارد . دانش پذیران با شرکت در دوره مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی با مفاهیم مدیریت ، اصول ، اهداف و مباحثی دیگر در این زمینه آشنا می شوند . از آن جایی که عنوان دوره مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی است ، بخشی از مطالب آموزشی در این دوره به معرفی مدیریت ، مهارت ها ، وظایف مدیریت و مباحث این چنینی می پردازد . بخشی از مطالبی که دانش پذیران در دوره DBA حقوق عمومی با آن آشنا می شوند ، عبارتند از:

 • اصول و اهداف مدیریت    
 • مهارت های مدیران    
 • ماهیت مدیریت منابع انسانی    
 • وظایف مدیریت منابع انسانی    
 • تعریف حق و حقوق    
 • مهارت و دانش مورد نیاز شغل مشاور حقوقی    
 • آشنایی با نظام قضایی در ایران    
 • آشنایی با حقوق عمومی
 • و ...

دوره حقوق عمومی dba

علاقه مندان به حقوق با گذراندن دوره DBA حقوق عمومی در موسسات آموزشی برتر ، با نکات حقوقی هر کدام از زمینه های اداری، کیفی و اجرایی آشنا شده و اطلاعات کافی در این بخش ها بدست می آورند . این دوره به افراد کمک می کند تا پس از آن خود را برای شرکت در آزمون وکالت آماده کنند و به عنوان وکیل عمومی انجام وظیفه کنند . در این نوع از وکالت ، در ابتدا بین وکیل و موکل قراردادی عقد می شود تا وکیل بتواند مسایلی را از طرف موکل خود بیان کند . البته ، موضوع وکالت باید به گونه ای باشد که خود موکل از عهده انجام دادن آن بر بیاید.
همچنین دانش پذیران با شرکت در دوره مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی به موضوعاتی مانند حقوق اداری ، مالی ، اجتماعی و محیط زیست تسلط پیدا کرده و با قوانین این حوزه آشنا می شوند . آن ها این توانایی را کسب می کنند که چگونه در صورت لزوم موکل خود را به بهترین نحو هدایت کنند و طبق صلاح او مسیر حقوقی را پیش ببرند . در کل ، دانش پذیران بعد از پایان دوره ، قادر به انجام وظایف زیر هستند :

 • توسعه مهارت ها به عنوان یک وکیل و یا مشاور استراتژیک کسب و کار
 • مشخص کردن حیطه های قانونی و تمرکز بر قانون اجرایی ، عمومی و محیطی
 • ارایه مشاوره حقوقی در زمینه های مختلف و درگیر کردن آن ها در مسایل قانونی
 • مشارکت در موضوعات مهم و روند های قضایی

DBA حقوق عمومی به چه معناست؟

برای شروع بهتر است ابتدا با مفهوم DBA آشنا شوید . DBA مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است که در فارسی به آن ” مدیریت عالی کسب و کار” گفته می شود . هدف دوره ی آموزشی که به بحث DBA نیز می پردازد ، تربیت مدیرانی با قابلیت تحقیق و پژوهش می باشد و در واقع عالی ترین سطح آموزش مدیریت است . در کنار مفهوم مدیریت عالی کسب و کار یا همان DBA ، می توان به مفهوم حقوق عمومی نیز پرداخت.
حقوق عمومی یکی از رشته های اصلی علم حقوق در مقطع کارشناسی ارشد است . در ابتدای بخش قبل گفته شد که حقوق به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شود . برای بیان تعریف حقوق عمومی ، بهتر است مقایسه ای بین مفهوم حقوق عمومی و حقوق خصوصی انجام شود.
موضوع حقوق خصوصی در درجه نخست، فرد است اما موضوع حقوق عمومی کلیت جامعه است . حقوق عمومی بیشتر متشکل از قواعد دستوری است . از نگاه  دیگری می توان گفت : پیکره جامعه از دو رکن تشکیل شده است فرمانروایان و فرمانبران . حقوق خصوصی روابط بین فرمانبران را نظم می دهد و حقوق عمومی روابط بین فرمانبران و فرمانروایان را مورد توجه قرار می دهد.
در گذشته به این رشته «حقوق سیاسی» می گفتند این نام گذاری خود گویای موضوع این رشته است . با توجه به عنوان «حقوق سیاسی» ارتباط بسیار نزدیک این رشته حقوق با علم سیاست روشن می شود . پس می توان گفت : حقوق عمومی رشته ای از حقوق است که به پدیده های سیاسی توجه می کند و آن ها را بررسی می کند و بدیهی است که مسائل سیاسی و نهاد های سیاسی را به طور حقوقی بررسی می کند.

حقوق عمومی قواعد مربوط به سازمان دولت و طرز کار آن و مقررات مربوط به سازمان های دولتی و به طور کلی روابط بین مردم و دولت را تنظیم می کند . بررسی روابط دولت و سازمان های وابسته به آن و مامورین آن ها با افراد جامعه در حیطه ی این علم است . معمولا مهم ترین مقررات حقوق عمومی هر کشور در قانون اساسی آن کشور بیان می شود.
حقوق عمومی به بررسی رابطه بین افراد و دولت می پردازد و اصولا این ارتباط بین افراد به منظور صحبت کردن و در میان گذاشتن مشکلات و نگرانی های عمیق و سطحی جامعه است . نکته قابل توجه این است که حقوق عمومی از مجموعه ای از قوانین اداری ، کیفری ، مالیاتی و قانون اساسی تشکیل شده و اجرای برخی از قوانین ، حالت اجباری دارند.
برای مثال می توان به حق داشتن رفاه و آسایش که از نمونه های حقوق عمومی است و هزینه ی آن از طریق بودجه تامین نمی شود ، اشاره کرد . البته ، نباید حقوق عمومی را با حقوق خصوصی اشتباه گرفت زیرا مورد دوم به رابطه بین افراد اشاره دارد هر چند که گاهی مرز بین آن ها مشخص نیست و امکان دارد که این موضوع مشکلات عدیده ای ایجاد کند.

دلیل این که حقوق عمومی از اهمیت خاصی برخوردار است این است که ، ارتباط بین مردم و دولت نا برابر است و فقط دولت می تواند در مورد موضوعات مرتبط با افراد تصمیم گیری کند هر چند که شهروندان می توانند در صورت عدم رضایت از سیستم قضایی ، به مراکز قانونی معتبر مراجعه کرده و چرایی تصمیمات اتخاذ شده را بررسی نمایند.
نکته جالب در مورد وکلایی که در زمینه حقوق عمومی تحصیل کرده اند این است که ، آن ها می توانند در همه زمینه های قوانین کیفری ، مالیات ، اجرایی و قانون اساسی تخصص بگیرند البته تفاوت های جزیی میان این حوزه ها وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد.

حقوق عمومی دارای شاخه های اصلی زیر است:

حقوق اساسی: حقوق اساسی پایه و مبنای حقوق عمومی است . چرا که در آن ساختمان حقوقی دولت و رابطه سازمان های آن با یکدیگر مطرح می شود هم چنین در آن حقوق سیاسی مردم و تکالیف اصلی که برعهده دولت ها است گفته می شود .
حقوق اداری: در این شاخه درباره ی اشخاص حقوق اداری و تشکیلات ، وظایف ادارات دولتی و مکان هایی مانند شهرداری ها ، تقسیمات کشوری و روابط این سازمان ها با مردم بحث می شود .
حقوق مالیه: قواعد مربوط به مباحث مالی مثل مالیات ها و عوارضی که دولت از مردم دریافت می کند و مقررات مربوط به آن ها و مباحث بودجه کشور، در این شاخه قرار می گیرد .
حقوق کار: رابطه بین کارگر و کارفرما و مسائل اجتماعی ناشی از آن و نیز تامین اجتماعی در این شاخه مورد توجه و بررسی قرار می گیرد .
حقوق جزا: شاخه ای از حقوق است که اعمال و اقدامات و یا ترک اقدامات لازم که به منافع عمومی و یا امنیت عمومی آسیب وارد می کند و باید مورد مجازات قرار گیرد را در بر می گیرد . در این شاخه آن نوع از رفتار های مجرمانه که اعمال مجازات از سوی دولت را در پی دارد مورد بررسی قرار می گیرد .
حقوق بشر: آن دسته از حقوق بنیادین و طبیعی را که انسان ها باید داشته باشند به عنوان حقوق بشر می شناسند . حقوق بشر نیز می تواند در بخش مباحث حقوق عمومی قرار گیرد.

مدیریت حقوق عمومی DBA

چرا باید در دوره DBA حقوق عمومی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کرد؟

موسسه آموزش عالی فن پردازان همواره در تلاش است تا همسو با استاندارد های جهانی آموزشی گام بردارد . این موسسه در راستای آموزش مشاوران ، وکلا و علاقه مندان به حوزه مدیریت اقدام به ارایه دوره مدیریت عالی کسب و کار گرایش حقوق عمومی نموده است .
در حال حاضر ، موسسات آموزشی بسیاری هستند که انواع دوره های آموزشی را ارایه داده و هدف شان ارتقا دانش ، اطلاعات و شناخت دانش پذیران از حیطه و زمینه مورد نظر است . موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان ، معتبرترین موسسه در زمینه معرفی و ارایه انواع دوره ها است . این موسسه ، دوره آموزش DBA حقوق عمومی را برای تمام افرادی که در مورد این موضوع ، اطلاعات زمینه ای دارند و یا در کل به یادگیری مفاهیم جدید حقوقی همراه با مدیریت این حوزه علاقمند هستند ، معرفی کرده است.

این دوره در مقایسه با دوره های دیگر مزیت هایی داشته و همین امر موجب شده تا این موسسه جز موسسات معتبر طبقه بندی شود . افرادی که دوره حقوق عمومی را در این موسسه بگذرانند ، می توانند در مدت نسبتا کوتاهی به همه ی مفاهیم این رشته و باید و نباید های آن مسلط شده و اصول و قوانین مختلف را از هم تشخیص داده و نوع کاربرد آن ها را بیاموزند . علاوه بر این ، این موسسه به همه دانش پذیران و علاقمندان دوره ، مدرک مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی اعطا می کند که مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می باشد . این افراد می توانند از آن برای استخدام سریع و آسان در شرکت های دولتی و خصوصی و انتخاب جایگاه شغلی بهتر استفاده کنند .
مزیت دیگر ، شرکت در این دوره این است که دانش پذیران می توانند در دوره های مشابه نیز شرکت کرده و هم زمان با افزودن و تکمیل علم و اطلاعات خود ، روند وارد شدن به بازار کار و جستجو برای سمت شغلی معتبر و پر درآمد را کوتاه تر و سریع تر کنند.

تعدادی از مزایایی که دوره ی DBA حقوق عمومی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان دارد ، عبارت است از:

 • مشاوره تخصصی از ابتدا تا انتهای دوره
 • تایید مدارک توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری کشور پس از گذراندن دوره
 • محتوا و سر فصل های جامع طبق استاندارد های روز
 • استفاده از فیلم های آموزشی روز دنیا و دوبله شده توسط موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
 • امکان ارزیابی مدارک توسط سازمان WES کانادا
 • امکان رفع مشکل دانش پذیران طی دوره
 • امکان ترجمه رسمی مدارک با مهر وزارت امور خارجه برای ارائه به شرکت ها و سازمان های خارج از کشور
 

بازار کار افرادی که در دوره DBA حقوق عمومی شرکت می کنند چگونه است؟

همراه با پیشرفت هایی که در دنیای امروز صورت می گیرد ، پیچیدگی های آن نیز افزایش می یابد . این پیچیدگی ها در امور مختلف فردی و سازمانی دیده می شود . نوع روابط انسان ها با یکدیگر ، سازمان ها با یکدیگر و انسان ها با سازمان ها تغییر کرده و عوامل زیادی نیز در آن دخالت دارند . این پیچیدگی ها به نوعی کار را سخت تر و برخی از مشکلات را غیر قابل حل تر کرده است ، بر همین اساس نیز قوانین و مقررات پیچیده تر شده اند و استناد به آن ها برای دفاع از خود به تخصص و تجربه کافی نیاز دارد . به همین دلیل با ادامه این روند نیاز بازار کار به مشاوران و متخصصان حقوقی افزایش یافته و می توان شرایط بهتر شغلی برای کارشناسان حقوقی تصور کرد .
به دلیل اینکه موضوع اصلی حقوق عمومی بررسی رابطه و مشکلات بین دولت و اشخاص حقیقی و حقوقی است ، دانش پذیرانی که با موفقیت این دوره را به پایان می رسانند ، می توانند در بخش هایی که به محقق شدن این هدف مرتبط هستند ، فعالیت مداوم و یا حتی موقتی داشته باشند . البته اولین مشاغلی که افراد با گذراندن دوره مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی می توانند در آن انجام وظیفه کنند ، مشاغلی مانند مدرس و وکیل می باشد . اگر این افراد بر دانش و تجربه خود بیفزایند ، می توانند در اداره ها ، وزارت خانه ها و دیوان های عدالت اداری به ترتیب به عنوان مشاور شروع به کار کنند و معضل ها و مشکلات موجود را شناخته و به حل آن ها بپردازند .

در حقیقت ، دانش پذیران در کل می توانند در مشاغل و فرصت های شغلی انجام وظیفه کنند که ، در آن روابط و مشکلات با اشخاص حقیقی و حقوقی سازماندهی و بررسی شده و به موفقیت دستگاه های دولتی منتهی شود. در کل اهدافی که وکلای عمومی دنبال می کنند عبارت است از:

 • برقراری نظم عمومی و امنیت و ثبات در کشور
 • قانون مداری و کنترل قدرت دولت در حیطه های مختلف
 • در نظر گرفتن و حفظ منافع عمومی و ارایه خدمات متنوع
 • تعیین و حفظ حقوق سیاسی و طبیعی افراد در جامعه
 • تنظیم روابط دوطرفه دولت و افراد و تغییر برخی از مناسبات با توجه به شرایط

افرادی که در دوره مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی شرکت می کنند ، پس از گذراندن آن و دریافت گواهینامه ی پایان دوره شانس ورود به برخی از ادارات دولتی را خواهند داشت (در آزمون های استخدامی ، یکی از گرایش های مورد توجه ، حقوق عمومی است) اما سختی های ورود به این عرصه را باید جدی گرفت . شاید بتوان گفت که بازار کار گرایش حقوق عمومی در حوزه پژوهش و تدریس برای داوطلبانی که علاقه مند به این گرایش هستند و لینک های ارتباطی مرتبط ندارند ، نیز می باشد.

به دلیل نیاز گسترده افراد و سازمان ها به کارشناسان حقوقی ، بازار کار وسیعی برای دانش پذیران دوره ی آموزشی DBA حقوق عمومی وجود دارد ، البته به دلیل وجود تعداد زیاد دانش آموختگان این رشته ، واضح است که آن هایی فرصت های شغلی بهتر و بیشتری پیش رو خواهند داشت که دارای مهارت و دانش بسیاری باشند . همان طور که قبل تر به آن اشاره کردیم یکی از آسان ترین راه های کسب مهارت در این حوزه شرکت در دوره های آموزشی موسسات متعددی است که اقدام به برگزاری دوره مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی کرده اند . همچنین برای اطمینان از این که به راحتی وارد بازار کار این حوزه شوید، گواهینامه پایان دوره ای که اخذ می کنید می بایست معتبر باشد. برای مثال گواهینامه DBA حقوق عمومی موسسه آموزش فن پردازان مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است.

دلیل استقبال از این رشته و اهمیت ویژه ای که شرکت های دولتی و خصوصی و افراد به آن می دهند این است که ، قواعد و مقرراتی که بر روابط میان اشخاص حاکم است را بررسی می نماید . اما در کل یک دانش پذیر خوب و علاقه مند می تواند پس از گذراندن دوره های آموزشی به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری ، مشاور حقوقی بانک ها ، شهرداری ها ، شرکت ها و وزارتخانه ها و سر دفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد و درآمد مناسبی کسب کند.

میزان درآمد افرادی که در دوره DBA حقوق عمومی شرکت می کنند چقدر است؟

همانطوری که در بخش بازار کار اشاره شد، درآمد شما به عنوان وکیل تا اندازه زیادی به خودتان بستگی دارد و سایر عوامل دیگر دارای اهمیت کمتری می باشند. به این معنا که اگر شما در حوزه تخصصی خود بر مباحث حقوقی مسلط باشید، از نحوه سیر و نتیجه سایر پرونده های حقوقی مشابه مطلع بوده و افراد ذی نفع در هر پرونده را تشخیص داده و روابط حرفه ای مناسب با آنها برقرار کنید؛ شما نیز می توانید وکیل موفقی شوید و درآمد قابل توجهی از این شغل کسب نمایید.
دانش پذیرانی که موفق به گذراندن دوره حقوق عمومی در انواع دانشگاه ها ( دولتی و آزاد) و موسسات علمی می شوند ، به نوعی با عنوان مشاور حقوقی شناخته می شوند. آن ها می توانند در انواع بخش های دولتی مشغول به کار شوند. میزان حقوقی که مشاوران حقوقی دریافت می کنند توسط سازمان های دولتی و یا خودشان تعیین می شود و امکان دارد که آن ها بتوانند هم زمان به چند مساله کیفری، مالیاتی و اداری رسیدگی کرده و در مورد آن ها تصمیم قاطع و جدی بگیرند.

بهتر است بدانید که درآمد افرادی که صرفا در شاخه و گرایش حقوق عمومی تحصیل کرده اند و یا در کلاس های آموزشی مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی موسسات آموزشی مانند موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کرده اند، تا حد زیادی به نحوه ی عملکرد آن ها وابسته بوده و فاکتور هایی مانند مهارت ، سابقه کاری و محل کار، تنها می تواند میزان درآمد پایه آن ها را کاهش و یا افزایش دهد.
از طرف دیگر ، در صورتی که همین افراد بعد از اتمام دوره DBA حقوق عمومی ، در آزمون وکالت شرکت کرده و به وکیل پایه یک یا دو تبدیل شده و به صورت مجزا و در دفتر وکالت شخصی مشغول به کار شوند ، درآمد ماهیانه ی آن ها مقدار قابل توجهی خواهد بود. علاوه بر این، مواردی مانند تعداد پرونده هایی که در یک بازه زمانی خاص به دست وکیل می رسد و البته قیمت و تعرفه انواع جرم نیز می تواند در میزان افزایش درآمد موثر باشد. همچنین، امکان دارد که این میزان درآمد با توجه به نوع فعالیت در حیطه حقوق متفاوت باشد.

به عبارتی درآمد یک وکیل تا اندازه زیادی به خود او بستگی دارد و عوامل دیگر در میزان درآمد اهمیت کمتری دارد . اگر شما بر مباحث حقوقی حوزه ی تخصصی خود مسلط باشد ، از نحوه سیر و نتیجه سایر پرونده های مشابه حقوقی مطلع بوده و افراد مرتبط و دخیل در هر پرونده را تشخیص داده و روابط حرفه ای مناسب با آن ها برقرار کنید ؛ می توانید وکیل موفقی شوید و درآمد قابل توجهی از این شغل کسب نمایید .
در ایران مشاوران و وکلای حقوقی بسیاری هستند که از نظر نوع دانشگاه و موسسه ای که در آن تحصیل کردند ، شهری که درآن کار می کنند و تجربه و حوزه تخصصی کاری نیز با هم شباهت دارند اما دارای درآمد متفاوتی هستند. البته این موضوع در تمام رشته ها و شغل های دیگر نیز صدق می کند ، توانایی و مهارت های فردی متفاوت در میزان درآمد تاثیر بسزایی دارند . اما این توانمندی ها در شغل مشاور حقوقی یا وکالت بسیار پررنگ و غالب می باشد و موجب موفقیت یا عدم موفقیت یک وکیل می شود .

مدرک مدیریت حقوق عمومی dba

افرادی که در دوره DBA حقوق عمومی شرکت می کنند چه مهارت هایی باید داشته باشند؟

جسارت ، قدرت استدلال ، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه ی موفقیت در زمینه مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی است . ممکن است که به دست آوردن مدرک حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی ، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد. به طور معمول ، افرادی که شروع به گذراندن دوره حقوق عمومی می کنند ، باید دارای مجموعه ای از استعداد ها بوده و پیش از هر چیز فن بیان خوبی داشته باشند تا بتوانند منظور و هدف خود را به درستی به موکل خود منتقل کنند.

علاوه بر این، این افراد باید هم زمان به علوم روانشناسی ، فلسفه و جامعه شناسی نیز تسلط داشته و بتوانند هر کدام از حوادث اتفاق افتاده در جریان وکالت را بررسی کرده و نتیجه منطقی از آن بگیرند . البته ، مقاوم بودن و داشتن روحیه مبارزه طلبی نیز می توان به موفقیت این افراد کمک چشمگیری بکند. گذراندن دوره آموزشی حقوق عمومی در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان به افراد علاقمند به این حیطه و یا افرادی که عملا در این زمینه فعالیت دارند ، کمک می کند تا مهارت ها و توانمندی هایی را به دست آورده و از آن برای پرونده ها و موارد مختلف مشاوره استفاده کنند . علاوه بر مهارت ، این موسسه به علاقمندان شرکت در دوره ، مدرک حقوق عمومی ارایه می کند که مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بوده و می توان از آن برای یافتن فرصت شغلی بهتر و تخصصی تر بهره برد.

مهارت هایی که گذراندن دوره حقوق عمومی به همراه دارد عبارتند از:

 • قدرت تحلیل و استدلال برای بررسی صحبت ها و اقدامات طرف مقابل و موکل خود
 • داشتن قدرت ابتکار و خلاقیت برای ارایه راهکار های جدید و تغییر روند اختلافات
 • داشتن علم روانشناسی برای شناخت رفتارها و حساسیت های طرفین
 • دارا بودن روحیه انتقاد و نقد پذیری
 • توانایی استنتاج برای انتخاب بخش های مختلف یک پرونده

قابل ذکر است که داشتن مهارت های جانبی و اطلاعات مفید و کاربردی نیز می تواند ، بر میزان مهارت های این افراد افزوده و آن ها را بیشتر از قبل برای ارایه مشاوره به افرادی با مشکلات مختلف و متنوع آماده کرده و تجارب قابل استفاده ای را نصیب این وکلا کند.

مدت این دوره کار آموزی و شرایط آن در کانون وکلا و مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه متفاوت است . پس از گذراندن دوره کار آموزی و قبولی در امتحانات اختبار (آزمونی دو مرحله ای که پس از گذراندن دوره کار آموزی برگزار می شود و باید در آن شرکت کنند) ، پروانه وکالت پایه یک دادگستری به آن ها اعطا می شود . امکان دارد اشخاصی که دارای سابقه کاری حقوقی یا قضایی هستند ، از طی دوره کار آموزی یا تمامی مقدماتی که ذکر شد معاف باشند و مستقیما پروانه پایه یک وکالت دادگستری برای آن ها صادر شود.

چگونه با شرکت در دوره DBA حقوق عمومی به مشاور حقوقی عمومی تبدیل شوید؟

علاقه مندان به حوزه حقوق عمومی و مدیریت با شرکت در دوره DBA حقوق عمومی می توانند در زمینه مشاور حقوقی عمومی نیز فعالیت کنند . سوالی که در این جا پیش می آید این است که ، آیا نمی توان از طریق دانشگاه و گذراندن مقطع کارشناسی و پس از آن کارشناسی ارشد حقوق به عنوان مشاور حقوقی وارد بازار کسب و کار شد ؟
برای پاسخ به این سوال این طور می توان گفت ، اکثر رشته ها در دانشگاه های سراسری ، آزاد ، علمی کاربردی و ... وجود دارند . علاقه مندان می توانند با انتخاب رشته ی مورد نظر خود و تحصیل در آن و کسب مدرک درآینده وارد بازار کار شوند . اما دو نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کرد این است که ، طبق تجربه بسیاری از افراد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به تمام دانش و مهارت های لازم در رشته مورد نظر مانند رشته حقوق عمومی مسلط نیستند . همچنین گذراندن این دوره در دانشگاه های معتبر سراسر کشور چند سال طول می کشد . در صورتی که افراد می توانند این دوره را در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان با کمترین زمان بگذرانند.

شرکت در کلاس های مجازی موسسه آموزشی فن پردازان و دریافت مدرک معتبر و مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، تنها 400 ساعت طول می کشد . دانش آموختگان این رشته با استفاده از گواهینامه مدیریت عالی کسب و کار حقوق عمومی که دریافت می کنند ، می توانند در دانشگاه ها و یا موسسات معتبر مشغول به تدریس شده و یا یکی از سازمان های دولتی و یا وزارت خانه ها را برای کار انتخاب کنند .
همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم در صورتی که این افراد بخواهند حیطه کاری خود را گسترش دهند و برای خود دفتر کار قانونی داشته باشند ، می توانند در آزمون وکالت شرکت کرده و وکیل پایه دو و یا یک شوند که در این صورت نوع تعهدات و وظایف شان نیز تغییر خواهد کرد . در غیر این صورت ، این افراد می توانند با کسب دانش جامع تر و تجربیات متنوع تر ، مسیر شروع به کار را کوتاه کرده و به عنوان مشاور عمومی کار خود را شروع کنند . قابل ذکر است که درآمد هر دو این نفر با توجه به تحصیلات و طبق وظایف شان متفاوت خواهد بود.

شرکت در دوره آموزش DBA حقوق عمومی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان به افراد علاقمند به مباحث حقوقی و شغل وکالت کمک می کند تا در مدت کوتاه و با هزینه نسبتا کمی با موضوعات حقوقی پایه و مدیریت این امور آشنایی پیدا کرده و از آن ها برای ارایه مشاوره به افرادی که در این زمینه به همیاری نیاز دارند ، استفاده کنند . مزیت اصلی این دوره این است که به دانش پذیران ، گواهینامه DBA حقوق عمومی اعطا می شود که می توانند به واسطه آن ، روند یافتن شغل متناسب با دانش و اطلاعات شان را آسان تر کنند و دانش و مفاهیم آموخته شده را به دیگران نیز منتقل کنند .

آیا شخصیت شما مناسب شغل وکالت یا مشاور حقوقی است؟

انتخاب شغل مناسب و پیدا کردن کاری که برای آن ساخته شده ایم می تواند یک موضوع اضطراب آور برای بسیاری از افراد باشد . خصوصا کسانی که برای اولین بار می خواهند وارد بازار کار شوند و هنوز هیچ تجربه و ذهنیتی در مورد محیط کار ندارند . در انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی ، ارزش ها ، علایق ، مهارت ها ، شرایط خانوادگی ، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند . یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است.
البته همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند . اما طی تحقیقاتی که طبق تست MBTI ( Myers-Briggs Type Indicator تست شخصیت شناسی مایرز بریگز) صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای شغل مشاور حقوقی و یا وکالت معرفی می شوند ، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند . این تیپ های شخصیتی عبارتند از:

ENTJ : افراد دارای این تیپ شخصیتی ، شأن اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش هستند را در این شغل می یابند . آن ها از حل مسائل حقوقی استقبال کرده و در آن موفق هستند . ENTJ ها از اشخاصی که آن ها را به مبارزه دعوت می کنند ، استقبال می کنند و برای کسانی که این کار را نمی کنند احترامی قایل نیستند.
INTJ : این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش تنوع فراوان باشد . او از توانایی خوبی در پژوهش و برنامه ریزی مستقل برخوردار است همچنین در کارها منطقی خوبی دارد . فرد دارای این تیپ شخصیتی پیوسته برای بهبود خود ، دیگران و هر چیزی که در اطرافش قرار دارد تلاش می کند . نیاز فراوانی به استقلال دارند و افرادی به شدت مستقل می باشند . آن ها دوست دارند کارها را به روش خود انجام دهند.
ENTP : ENTP ها می توانند محیطی جدید ، منعطف و متحول ایجاد کنند . آن ها با کمک خلاقیت فراوان خود روش های جدیدی به وجود می آورند . این تیپ شخصیتی معمولا در کار خود با افراد زیادی ارتباط دارند . این افراد از توانمندی تحلیلی بسیاری برخوردارند و می توانند مسایل مختلف را حل و فصل کنند.
INTP : این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند . او به مشاغلی که چالش بسیار دارند و به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه نیاز دارند ، علاقه مند است .برای INTP ها دقیق بودن به شدت مهم است . این تیپ شخصیتی از کنجکاوی فراوان بهره دارد.
ESTJ : افراد داری تیپ شخصیتی ESTJ دوست دارند با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشند . آن ها می توانند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کنند . همچنین علاقه دارند در واحد های سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کنند.

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

 

فصل اول    

 • اصول و اهداف مدیریت    
 • تعاریف مدیریت    
 • سطوح مدیریت    
 • مهارت های مدیران    
 • نقش های مدیریت    
 • کارآیی و اثر بخشی    
 • وظایف مدیران    
 • -انگيزش    
 • انگیزش در عمل    
 • الگوی اقتضایی انگیزش    
 • -رهبری    
 • سبک رهبری    
 • شبکه مدیریت    
 • نظریه های اقتضایی (ایجابی)    
 • -ارتباطات    
 • فرآیند ارتباط    
 • موانع ارتباطی    
 • ارتباطات در سازمان    
 • فصل دوم    
 • تحلیل رفتاری و مدیریت منابع انسانی    
 • ماهیت مدیریت منابع انسانی    
 • وظایف مدیریت منابع انسانی    
 • جایگاه مدیریت منابع انسانی در سازمان    
 • برنامه‌ریزی نیروی انسانی    
 • مراحل بر نامه ریزی نیروی انسانی    
 • کارمندیابی    
 • عوامل مؤثر بر انتخاب روش هاي كارمندیابی    
 • آموزش و توسعه نیروی انسانی    
 • مزایای آموزش    
 • وظایف واحد آموزش    
 • طراحی برنامه های آموزشی    
 • تعیین اهداف آموزشي    
 • ارزیابی عملکرد کارکنان    
 • مزایای ارزیابی کارکنان    
 • کاربردهای ارزیابی عملکرد    
 • روش های ارزیابی کارکنان    
 • فصل سوم    
 • مفاهیم و کلیات حقوقی    
 • خدمات حقوقی    
 • روند  دادرسی    
 • انواع خدمات حقوقی    
 • گذر تاریخی حقوق    
 • تعریف حق و حقوق    
 • مشاور حقوقی کیست؟    
 • مشاور حقوقی بین الملل    
 • مشاور حقوقی خانواده    
 • مشاور حقوقی مدنی    
 • مشاور حقوقی تجارت    
 • مشاور حقوقی جزا و جرم شناسی    
 • مشاور حقوقی ثبت    
 • وظایف مشاور حقوقی    
 • مهارت و دانش مورد نیاز شغل مشاور حقوقی    
 • آشنایی با نظام قضایی در ایران    
 • ریاست قوه قضائیه    
 • وزارت دادگستری    
 • فصل چهارم    
 • حقوق بین الملل    
 • قلمرو حقوق بین الملل    
 • اقسام حقوق بین الملل    
 • تدوین حقوق بین الملل    
 • مبانی حقوق بازرگاني دريائي    
 • حقوق بازرگاني دريائي    
 • تنظيم وتدوين مقررات    
 • جامعه ملل    
 • رابطه حقوق بین الملل با حقوق داخلی    
 • تابعیت    
 • اقامتگاه    
 • ارتباط تابعیت و اقامتگاه    
 • فواید حقوقی تعیین اقامتگاه    
 • مفهوم اقامتگاه در ایران    
 • مفهوم اقامتگاه در شریعت اسلام    
 • فصل پنجم    
 • حقوق تجارت    
 • حقوق مالیات فکری    
 • حقوق گمرکی و قواعد صادرات و واردات    
 • حقوق نمایندگی و شعبات فرعی    
 • حقوق انتقال فناوری    
 • حقوق رقابت در تجارت بین المللی    
 • حقوق تجارت الکترونیک    
   
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان