دوره عکاسی

آموزش عکاسی


    دوره عکاسی چه دوره ای است ؟ امروزه به واسطه پيشرفت قابل توجه علم، تکنولوژي و طراحی و توليد انواع دوربين های عکاسی پيشرفته با قابليت های پيشرفته به منظور ويرايش عکس همه افراد مي توانند پس از عکاسی از سوژه مورد نظر خود و با استفاده از ابزارهای پيشرفته ويرايش عکس مي توانند ادعا کنند که دستی در دنيا عکاسی دارند اما شرکت در دوره های آموزش عکاسی فراگيران را با مفاهيم و مباحث اساسی و اصول و فنون عکاسی صحيح و حرفه ای آشنا خواهد کرد. فراگيران با شرکت در دوره های آموزش عکاسی...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

 

دوره آموزشی عکاسی برای عکس گرفتن بهتر ارایه شده است

 

دوره عکاسی چه دوره ای است ؟

امروزه به واسطه پيشرفت قابل توجه علم، تکنولوژي و طراحی و توليد انواع دوربين های عکاسی پيشرفته با قابليت های پيشرفته به منظور ويرايش عکس همه افراد مي توانند پس از عکاسی از سوژه مورد نظر خود و با استفاده از ابزارهای پيشرفته ويرايش عکس مي توانند ادعا کنند که دستی در دنيا عکاسی دارند اما شرکت در دوره های آموزش عکاسی فراگيران را با مفاهيم و مباحث اساسی و اصول و فنون عکاسی صحيح و حرفه ای آشنا خواهد کرد. فراگيران با شرکت در دوره های آموزش عکاسی و شرکت در کلاس عکاسی تئوری و عملی به صورت کاملا اصولی با مباني تئوری و عملی عکاسی آشنا خواهند شد و با ادامه دوره های آموزش عکاسی در شاخه و گرايش های کاملا تخصصي و افزايش هنر و تخصص خود در حوزه عکاسی براي ورود به بازار کار و کسب در آمد اقدام نمايند.

آنچه فراگيران علاوه بر دانش ، تخصص ، توانايي ، مهارت و قابليت به واسطه شرکت در دوره هاي آموزش عکاسي به دست خواهند آورد مدرک عکاسی است که در صورتی که به واسطه شرکت در دوره های آموزشی مرکز آموزش عالی فن پردازان موفق به اخذ مدرک عکاسی معتبر شوند می تواند در روند ورود آن ها به بازار کار نقش به سزايي ايفا کند.

همین حالا در دوره عکاسی شرکت کنید

عکاسی هنر است يا حرفه؟

در گذشته هاي بسيار دور و قبل از اختراع دوربين و پيدايش عکاسي بسياري از نقاشان از هنر خود براي ثبت و ضبط وقايع و رخدادهاي تاريخي استفاده مي کردند و در واقع هنر آن ها آن ها را راويان تصويري تاريخ تبديل کرده بود. با اختراع دوربين عکاسي وظيفه ثبت و ضبط حوادث ، وقايع و رويداد هاي تاريخي به عهده اين اختراع گذاشته شد و نقاشان با فراغ بال بيشتري به خلق آثار هنري مشغول شدند . آثاري که تنها هدف از خلق آن ها ارضاء حس زيبايي شناسي در انسان است .از اين رو عکاسي نيز در آغاز راه وظيفه ثبت و ضبط وقايع و رويدادهاي تاريخي و علمي مهم را بر دوش مي کشيد اما در گذر زمان و با همت و ذوق برخي کاربران اين اختراع جذاب رنگ و بوي هنر و زيبايي شناسي در برخي آثار عکاسي مشهود شد و اين رويه تا جايي ادامه پيدا کرد که برخي عکاسي را در زمره رشته هاي هنري قلمداد کردند امروزه نيز عکاسي يکي از زير مجموعه هاي رشته هنر محسوب مي شود ، اما در گذر زمان و پيشرفت علم و تکنولوژي هنر عکاسي مدرن توانست در حوزه هاي مختلف کاري نفوذ کند و عکاسان هنرمند توانستند هنر عکاسي را به حرفه عکاسي تبديل کنند و با توجه به ميزان دانش ، توانايي و مهارت خود با استفاده از هنر عکاسي به صورت کاملا حرفه اي به کسب درآمد بپردازند.

با توجه به اين که خلق آثار حرفه اي مستلزم آشنايي با مباني هنر و حس زيبايي شناسي مي باشد مي تواند ادعا کرد عکاسي هنري است که به حرفه تبديل شده است و هر چه عکاسان در خلق آثار خود هنر بيشتري به خرج دهند آثار ارزشمند تري به جا خواهند گذاشت که به تبع از نظر مالي نيز از ارزش بالاتري برخوردار خواهند بود.

 

شاخه های مختلف عکاسی کدامند؟

با توسعه و گسترش هنر عکاسي وبا توجه به کاربردهاي متعدد و متنوع  اين هنر در عرصه هاي مختلف صنعت ، تجارت و غيره ، در گذر زمان عکاسي به شاخه هاي متفاوتي تقسيم بندي شد و فراگيران اين هنر نيز پس از شرکت در دوره هاي مقدماتي آموزش عکاسي که خود به دو بخش کلاس هاي عکاسي  تئوري و کلاس هاي عکاسي عملي تقسيم مي شود  و کسب مدرک عکاسي مقدماتي معتبر مي توانند با توجه به سلايق ، علايق ، استعداد ها و زمينه کاري مورد نظر خود براي ورود به بازار کار با انتخاب  يکي از گرايش هاي هنر عکاسي به صورت تخصصي به ادامه تحصيل در يکي از گرايش هاي شته عکاسي بپردازند . 
در ادامه به معرفي شاخه ها و گرايش هاي مختلف رشته عکاسي اشاره خواهيم و به اختصار در مورد هر يک از اين شاخه ها توضيح خواهيم داد. شاخه ها و گرايش هاي مختلف رشته عکاسي عبارتند از:

 • عکاسي چهره 
 • عکاسي مد 
 • عکاسي مستند 
 • عکاسي معماري
 • عکاسي تبليغاتي 
 • عکاسي سينما و تئاتر
 • عکاسي علمي
 • عکاسي نجوم
 • عکاسي صنعتي
 • عکاسي هنري

عکاسي چهره : عکاسي چهره يکي از آشنا ترين و کاربردي ترين گرايش هاي هنر عکاسي محسوب مي شود و شايد اولين حرفه اي که به واسطه تسلط در حوزه عکاسي به ذهن هر مخاطبي مي رسد . کليه عکس هايي که با استفاده از تکنيک هاي مختلف و براي کاربردهاي مختلف از چهره افراد گرفته مي شود ، شامل انواع عکس هاي پرسنلي ساده که براي چاپ در ابعاد 3*4 و6*4 گرفته مي شوند  ، عکس هايي که به منظور چاپ پوسترهاي تبليغاتي هنرمندان و سلبريتي ها در ابعاد بزرگ گرفته مي شوند  ، عکس هاي  تبليغاتي فعالان  حوزه سياست که به منظور چاپ پوسترهاي انتخاباتي و غيره  گرفته مي شود همه و همه در حوزه عکاسي چهره قرار مي گيرند .  در گرايش عکاسي چهره فراگيران با  تکنيک هاي و روش هاي کاربردي مناسب براي ارائه عکس هاي تاثيرگذار براي اهداف مورد نظر آشنا خواهند شد . 
از فرصت هاي شغلي موجود براي عکاسان فعال در حوزه عکاسي چهره مي توان به عکاسي مجالس ، عکاسي کود ک ، کار در آتليه هاي عکاسي و غيره اشاره کرد.

اینفوگرافی دوربین عکاسی

 

عکاسي مد: عکاسي مد يا عکاسي فشن يکي از گرايش هاي بسيار پر کاربرد عکاسي در تمام دنيا به شمار مي رود ، اين گرايش براي به تصوير کشيدن طراحي انواع لباس، نوع پارچه، زيور آلات و ديگر کالاهاي مورد استفاده به منظور هر زيباتر کردن ظاهر و پوشش افراد با استفاده از عکاسي تلاش مي کند . عکاسي مد يا عکاسي فشن که در تمام دنيا در زمره پر طرفدار ترين شاخه ها عکاسي به شمار مي رود در ايران از بازار پر رونقي برخوردار نيست .اما با توجه به جذابيت هاي اين حوزه و تلاش طراحان داخلي در سال هاي اخير به منظور رشد و توسعه دادن صنعت مد پيش بيني مي شود در آينده اي نه چندان دور اين شاخه عکاسي نيز از بازار پر رونق و ره به رشدي برخوردار شود.

 

عکاسی مستند: گرايش عکاسي مستند نيز يکي ديگر از گرايش هاي بسيار پر کاربرد عکاسي محسوب مي شود  . گرايش عکاسي مستند خود شامل زير شاخه هاي ديگري است . زير شاخه هاي گرايش عکاسي مستند عبارتند از عکاسي مستند اجتماعي ، عکاسي مستند حيات وحش ، عکاسي مستندهاي خبري و غيره است . مهم ترين وجه اشتراک ميان زير شاخه ها عکاسي مستند الزام حضور عکاسان در زمان مورد نظر در مکان مورد نظر مي باشد ، به اين مفهوم که ثبت تصاوير مورد نظر الزاما مي بايست  در لحظه و به صورت کاملا حرفه اي انجام شود.
عکاسان مستند در هر يک از گرايش هاي عکاسي مستند با حضور به موقع در مکان هاي مورد نظر موفق به ثبت وقايعي مي شوند که مي تواند به تائيد و تکذيب اخبار مربوط به آن وقايع کمک کند.
عکاسان فعال در حوزه عکاسي مستند اجتماعي  با معضل به تصوير کشيدن چالش ها و مشکلات روزمره زندگي مردم دست به گريبان هستند .
عکاسان فعال در حوزه عکاسي مستند حيات وحش دغدغه به تصوير کشيدن لحظات ناب و جذاب طبيعت را دارند و براي شکار لحظه هاي ناب طبيعت به انتظار مي نشينند. از ويژگي هاي مورد نياز براي فعاليت و کسب موفقيت در گرايش عکاسي مستند حيات وحش مي توان به صبر و بردباري زياد در کنار علاقه زياد به طبيعت اشاره کرد .
عکاسان فعال در حوزه عکاسي مستند خبري نيز با توجه به حوزه فعاليت خود به عکس برداري از لحظات و وقايع مختلف مي پردازند . حوزه فعاليت عکاسان مستند خبري به موارد مختلفي از قبيل اخبار ورزشي  ، اخبار علمي ، اخبار صنعتي و غيره  تقسيم بندي مي شود. عکاسان مستند با توجه به گرايش خود مي توانند در حوزه هاي کاري مختلف مشغول به کار شوند. از جمله فرصت هاي شغلي موجود براي عکاسان حوزه مستند مي تواند به کار در شبکه هاي خبری ، سايت هاي خبري ، دفاتر روزنامه و مجلات و بسياری موارد ديگر اشاره کرد.

 

عکاسي سينما و تئاتر: گرايش عکاسي سينما و تئاتر همانطور که از نامش پيداست به ثبت و ضبط  تصاويري از عوامل و دست اندرکاران تهيه فيلم و تئاتر در پشت صحنه مي پردازد .عکاسي سينما و تئاتر يکي ديگر از گرايش هاي به نسبت پر درآمد و جذاب در حوزه عکاسي است اما اين گرايش به واسطه لزوم همراهي عکاسان با تيم هنرمندان در کليه لوکيشن ها مختلف علاوه بر جذابيت هاي خاص خود دشواري هاي خاص خود را  نيز به همراه خواهد داشت.

 

عکاسي هنري: هنر جز آميخته به کليه شاخه هاي هنر عکاسي است اما در اين بين برخي از عکاسان از هنر عکاسي تنها به منظور به تصوير کشيدن هنر به عکاسي مي پردازند .

عکاسی تبليغاتی: يکي از حوزه هايي که عکاسي توانسته به خوبي در آن نفوذ کند حوزه تبليغات است .عکاسي تبليغاتي يکي از پر کاربرد ترين گرايش هاي عکاسي است. امروزه عکاسي با گرايش تبليغاتي  بازار بسيار پر رونقي دارد و به همين دليل عکاسي تبليغاتي به يکي از پر طرفدار ترين و درعين حال پول ساز ترين شاخه هاي عکاسي تبديل شده است . فعاليت عکاسي در حوزه تبليغات علاوه بر تسلط بر تکنيک هاي عکاسي مستلزم برخورداري از دانش فني قوي و آشنايي با اصول و مباني برندينگ و مارکتينگ نيز مي باشد . بنابراين از مهم ترين وجه تمايزات عکاسان تبليغاتي با ساير عکاسان مي توان به  آشنايي با رشته هاي برند سازي و بازاريابي اشاره کرد. عکاسان فعال در حوزه تبليغات مي توانند در شرکت هاي بزرگ تبليغاتي به عنوان عکاس مشغول به کار شوند و يا به صورت پروژه اي عکس هاي مورد نياز کمپين هاي تبليغاتي مختلف را براي شرکت هاي بزرگ انجام دهند . عکاسي تبليغاتي يکي از گرايش ها پر رونق و پر درآمد در حوزه عکاسي محسوب مي شود.

 

عکاسي معماري: گرايش عکاسي نيز يکي از گرايش هاي ديگر عکاسي محسوب مي شود . عکاسان فعال در حوزه عکاسي با گرايش معماري تلاش مي کنند تا دانش ، هنر ، عظمت و صنعت به کار رفته در روند طراحي و ساختن يک بنا را به تصوير بکشند . در بسياري از موارد نتيجه کار عکاسان حوزه معماري به واسطه تخصص و تبحر آن ها در عکاسي از بناهاي مختلف بيش از خود بنا موفق به جلب نظر مخاطبان شده است .
از فرصت هاي شغلي عکاسان فعال در حوزه معماري مي توان به کار در حوزه تاريخ و معماري ادوار مختلف اشاره کرد . اين گرايش از عکاسي عليرغم اهميت و ارزش زيادي که دارد بازار کار چندان پر رونقي ندارد از اين رو بسياري از علاقه مندان به عکاسي معماري به صورت پاره وقت ، به عنوان شغل دوم و در راستاي تکميل فعاليت هاي خود به عکاسي معماري مشغول مي شوند.

 

عکاسي نجوم: گرايش عکاسی نجوم شاخه ای از رشته عکاسی است که به ثبت و ضبط وقايع آسمانی مي پردازد. اين شاخه نيز از جذابيت های خاص خود برخوردار است و در مقايسه با ساير گرايش های نياز به تجهيزات پيشرفته تري دارد. از ويژگي های عکاسان فعال در حوزه عکاسی نجوم مي توان به علاقه مندی و صبر و شکيبايي زياد اشاره کرد.

 

عکاسي علمي: عکاسي علمي گرايشي از رشته عکاسي است که به ثبت و ضبط وقايع علمي و روند آزمايش هاي علمي مي پردازد و مي توان با استناد با آن ها برخي نظريه هاي و تئوري ها را به اثبات رسانيد و يا رد کرد.

 

عکاسي صنعتي: عکاسي صنعتي يکي از گرايش هاي رشته عکاسي است که در راستاي به نمايش گذاردن دقيق ، کامل و با کيفيت محصولات مورد نظر يک شرکت تلاش مي کند . در عکاسي صنعتي ،عکاسان تلاش مي کنند با کمک تجهيزات مناسب و انتخاب صحيح و دقيق نور تا حد امکان تصويري با کيفيت و دقيق از کالا ثبت نمايد .در عکاسي صنعتي مي بايست  تمامي خصوصيات ظاهري محصولات مورد نظر با کليه جزئيات به نمايش گذارده شود. به زبان ديگر وظيفه عکاسان به نمايش گذاشتن نماي کاملي از کالا و محصولات مشترک به منظور ارائه به مشتري يا کارفرما مي باشد، در اين شاخه همانگونه که بيان شد هدف تنها يک چيز است: نمايش کامل و واضح کالا از زواياي مختلف و زيبا.

 

همین حالا در دوره عکاسی شرکت کنید

 

تبديل شدن به يک عکاس حرفه ای چقدر زمان مي برد؟

تبديل شدن به يک عکاس حرفه اي به طور کلي به عوامل و فاکتورهاي متعدد و متنوعي بستگي دارد يکي از اين فاکتور تعريف افراد از عکاسي حرفه اي است و اين که چه حدي از قابليت در حوزه عکاسي به عنوان سطح حرفه اي قلمداد مي شود. از ديگر فاکتورهاي دخيل در تبديل شدن به يک عکاس حرفه اي ميزان استعداد ذاتي فراگيران در حوزه آموزش عکاسي مي باشد . از ديگر فاکتورهاي دخيل و بسيار موثر در روند تبديل شدن به يک عکاس حرفه اي مي توان به ميزان تمرينات آنجام شده توسط فراگيران و دانشپذيران دوره عکاسي اشاره کرد.

اما بدون در نظر گرفتن فاکتورها و عوامل شخصي که به آن ها اشاره کرديم که در افراد مختلف متفاوت مي باشد فراگيران مي توانند با مراجعه به مراکز و موسسات آموزشي معتبر با شرکت در يک دوره عکاسي عمومي با کليه اصول و مباني اوليه عکاسي آشنا شوند و پس از آن در صورت تمايل با انتخاب يک دوره عکاسي تخصصي و شرکت در کلاس عکاسي گرايش مورد نظر آموزش هاي مورد نياز براي تبديل شدن به يک عکاس حرفه اي را دريافت نمايند و پس از آن با استعداد و پشتکار خود در تمرين عکاسي براي رسيدن به سطح حرفه اي عکاسي در گرايش مورد نظر اقدام نمايند .
يکي از نکات بسيار مهم در روند تبديل شدن به يک عکاس حرفه اي بررسي ، تحقيق و انتخاب يک موسسه آموزشي معتبر و به نام است . زيرا شرکت در دوره هاي آموزشي موسسات و مراکز آموزشي غير معتبر که تنها با انگيزه کسب منافع مالي اقدام به برگزاري دوره هاي آموزش عکاسي کرده اند  پيامدي به جز اتلاف زمان ، انرژي و هزينه براي فراگيران به دنبال نخواهد داشت .
يکي از موسسات آموزشي معتبر که در راستاي پاسخگويي به نياز مخاطبان اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي عکاسي کرده است موسسه آموزش عالي آزاد فن پردزان است.

عکاسي صنعتي يکي از گرايش هاي رشته عکاسي است

 

موقعيت های شغلی و بازار کار براي عکاسان حرفه ای چگونه است؟

موقعيت های شغلی عکاسان حرفه ای با توجه به گرايش تخصصي آن ها متفاوت است اما با توجه به اين که در سال هاي اخير عکاسي توانسته به صورت کاملا  حرفه اي به حوزه هاي مختلف کاري نفوذ پيدا کند مي توان ادعا کرد در مقايسه با گذشته امروزه موقعيت ها و فرصت هاي شغلي متعدد و متنوعي براي عکاسان حرفه اي موجود دارد که آن ها براي ورود به بازار کار را به ميزان قابل توجهي افزايش داده است . پر واضح است که ميزان تخصص و تبحر عکاسان در حوزه کاري خود و همچنين کسب مدرک عکاسي معتبر مي تواند منجر به افزايش فرصت هاي و موقعيت هاي شغلي موجود براي عکاسان شود . 
از پر در آمد ترين شاخه ها و گرايش هاي عکاسي مي توان به عکاسي مجالس ، عکاسي کودکان که از زير مجموعه هاي عکاسي چهره هستند و عکاسي تبليغاتي اشاره کرد.
ميزان حقوق و مزاياي دريافتي عکاسان با توجه به ميزان و سطح تخصص و تبحر آ ن ها حوزه کاري آن ها و با توجه به ساعات کاري آن ها متفاوت است اما به طور کلي ميزان حقوق و مزاياي عکاسان حرفه اي در سطح قابل قبولي است . يکي ديگر از مزاياي انتخاب عکاسي به عنوان حرفه قابليت فعاليت به صورت پروژه اي مي باشد.

 

عکاسی شامل تکنیک های زیادی می باشد

چه افرادی در عکاسی حرفه ای می شوند؟

يکي از عوامل بسيار تاثير گذار در روند موفقيت هاي شغلي هماهنگي ميان تيپ شخصيتي افراد و حرفه آن ها مي باشد. اهميت هماهنگي ميان تيپ شخصيتي افراد و شغل آن ها به مفهوم عدم دستيابي به موفقيت در حرفه مورد نظر نيست و در بسياري موارد افراد توانسته اند با پشتکار و همت در زمينه هاي شغلي مغاير با تيپ شخصيتي خورد نيز به موفقيت هاي قابل توجهي دست پيدا اما انتخاب حرفه هماهنگ با تيپ شخصيتي مي تواند نيمي از موفقيت افراد در مسير حرفه اي آن ها را تضمين کند از اين رو به کليه افراد توصيه مي شود پيش از انتخاب حرفه خود به بررسي ويژگي هاي شخصيتي و تيپ شخصيتي خود بپردازند و تا حد ممکن با در نظر گرفتن اين ويژگي هاي فردي براي انتخاب شغل آينده خود اقدام نمايند.

يکي از معتبر ترين و پر کاربرد ترين تست هاي روانشناسي مورد استفاده به منظور ارزيابي و تعيين تيپ شخصيتي افراد تست روانشناسي MBTI است. در ادامه به بررسي تيپ هاي شخصيتي مناسب براي ورد به حرفه عکاسي و ويژگي هاي آن ها خواهيم پرداخت.

 

تيپ شخصيتي ENTP: افراد با تيپ شخصيتي ENTP افرادي پر شور و شوق ، مبتکر و عمل گرا هستند . اين افراد از نوآوري و خلق ايده هاي جديد لذت مي برند . افراد با اين تيپ شخصي استراتژيست هاي بسيار خوبي هستند. افراد با اين تيپ شخصيت همواره و در هر شرايطي به دنبال آموزش و کسب تجربه هاي جديد هستند و از مواجه به موانع و مشکلات هراسي ندارند. افراد با تيپ شخصيتي ENTP با توجه به ويژگي ها شخصي خود گزينه هاي مناسبي براي ورود و فعاليت در حرفه عکاسي محسوب مي شوند . در صورتي که تيپ شخصيتي شما ENTP است  حرفه عکاسي مي تواند براي شما يک انتخاب شغلي بسيار مناسب باشد.

 

تيپ شخصيتي INTP: افراد باتيپ شخصيتي INTP افرادي منطقي ، مستقل ، فعال ف دقيق و در عين حال  بسيار انعطاف پذير هستند . افراد با اين تيپ شخصيتي افرادي پويا هستند و در شرايطي به دنبال يادگيري و کسب تجربه هستند . اين تيپ افراد به رويا پردازي و تلاش براي تحقق روياهاي خود بسيار علاقه مند هستند. افراد با تيپ شخصيتي INTP با توجه به ويژگي ها شخصي خود گزينه هاي مناسبي براي ورود و فعاليت در حرفه عکاسي محسوب مي شوند . در صورتي که تيپ شخصيتي شما INTP است  حرفه عکاسي مي تواند براي شما يک انتخاب شغلي بسيار مناسب باشد.

 

تيپ شخصيتي ISTP: افراد با تيپ شخصيتي ISTPافرادي کنجکاو ، منطقي ، عمل گرا و واقع گرا هستند . اين افراد علاقه وافري به شرکت در به فعاليت هاي اجتماعي ، هنري و ورزشي دارند .توانايي بالايي در کاربرد ابزارهاي فيزيکي دارند .افراد با اين تيپ شخصيتي افرادي بسيار دقيق هستند. افراد با تيپ شخصيتي ISTP با توجه به ويژگي ها شخصي خود گزينه هاي مناسبي براي ورود و فعاليت در حرفه عکاسي محسوب مي شوند . در صورتي که تيپ شخصيتي شما ISTP است  حرفه عکاسي مي تواند براي شما يک انتخاب شغلي بسيار مناسب باشد.

تيپ شخصيتي ESTP: افراد با تيپ شخصيتي ESTP افرادي پر انرژي و شاد هستند و هيچ شرايطي نمي تواند در درون آن ها ايجاد نگراني و تشويش کند و آن ها را از ادامه راهي که در پيش گرفته اند باز دارد .افراد با اين تيپ شخصيتي غالبا در زمان حال زندگي مي کنند و گذشت و آينده نمي تواند ذهن آن ها را به خود مشغول کند. از ديگر ويژگي هاي منحصر به فرد اين افراد مي توان به انعطاف پذيري زياد ان ها اشاره کرد که کار در هر شرايطي را براي آن ها مقدور مي سازد.
افراد با تيپ شخصيتي ESTP با توجه به ويژگي ها شخصي خود گزينه هاي مناسبي براي ورود و فعاليت در حرفه عکاسي محسوب مي شوند . در صورتي که تيپ شخصيتي شما ESTP است  حرفه عکاسي مي تواند براي شما يک انتخاب شغلي بسيار مناسب باشد.

 

تيپ شخصيتي ESFP: افراد با تيپ شخصيتي ESFP افرادي واقع بين هستند اما در عين حال به احساسات خود نيز توجه مي کنند . اين تيپ افراد شاد ، صميمي ، مستقل ، سازگار ، انعطاف پذير و بسيار صبور هستند . حس مسئوليت پذيري در افراد با اين تيپ شخصيت بسيار بالا است . افرادي بسيار دقيق هستند و تبحر خاصي در به کار گيري تجهيزات موجود دارند  و اين ويژگي منجر به ايجاد قابليت هاي حرفه اي ان ها در شرايط سخت و دشوار و با امکانات کم شده است . 
افراد با تيپ شخصيتي ESFP با توجه به ويژگي ها شخصي خود گزينه هاي مناسبي براي ورود و فعاليت در حرفه عکاسي محسوب مي شوند . در صورتي که تيپ شخصيتي شما ESFP است  حرفه عکاسي مي تواند براي شما يک انتخاب شغلي بسيار مناسب باشد .

 

با توجه به تاثير قابل توجه هماهنگي ميان تيپ شخصيتي افراد و حرفه انتخابي آن ها به کليه افراد توصيه مي شود قبل از انتخاب حرفه خود و حتي پيش تر از آن قبل از انتخاب رشته تحصيل خود با استفاده از تست هاي روانشناسي معتبر ابعاد مختلف شخصيت خود را بررسي و ارزيابي کرده و سپس بادر نظر گرفتن ويژگي هاي شخصيتي خود به براي انتخاب رشته تحصيلي و حرفه آينده خود اقدام  نمايند چه بسا بسيار هستند افرادي که به واسطه يک انتخاب صحيح و تنها با شرکت در دوره هاي آموزشي موسسات معتبر توانسته اند با جايگاه شغلي بسيار مطلوبي در حوزه کسب و کار خود دست يابند.

 

اجزای اصلی دوربين های عکاسی کدامند؟

دوربين عکاسي ابزاري براي ثبت و ضبط تصاوير مورد نظر است . دوربين عکاسي يکي از اختراعات بشر است که به صورت يک دفعه و يک مرحله اختراع نشده است بلکه در ادوار مختلف  ، در مراحل مختلف و توسط افراد مختلف طراحي و تکميل شده است . در طول 200 سال اخير دوربين هاي عکاسي عليرغم تغييرات زيادي که در شکل ظاهري و اضافه شدن تجهيزات جانبي و همراه شدن با تکنولوژي جديد داشته اند اما از لحاظ  سيستم اصلي و روش عملکرد همچنان بر مبناي همان اصول اوليه کار مي کنند. در اين بخش به معرفي اجزاي اصلي تشکيل دهنده دوربين هاي عکاسي و عملکرد هر يک از اين اجزا در روند عکاسي اشاره خواهيم کرد .
اجزاي اصلي تشکيل دهنده دوربين هاي عکاسي عبارتند از:

 

لنز:

لنز که با نام هاي مختلف ويزور و نماياب نيز شناخته مي شود يکي از اصلي ترين و مهم ترين قطعات دوربين هاي عکاسي است ، تا جايي که ارزش يک دوربين ، قابليت ها و ميزان حرفه اي بودن آن تا حد بسيار زيادي در گرو برخورداري از لنز با کيفيت و مرغوب مي باشد و بخش قابل توجهي از هزينه اي که براي دوربين هاي مختلف پرداخته مي شود به واقع بهاي لنز هاي به کار فته در دوربين ها مي باشد .
لنز دوربين هاي حرفه اي که غالبا از کنار هم قرار گرفتن مجموعه اي از عدسي هاي محدب و مقعر تشکيل مي شود در نهايت به صورت يک عدسي محدب است .نقش لنز ها در انواع مختلف دوربين متمرکز کردن نوري است که اجسام مختلف وارد دريچه دوربين مي شود . 
لنز ها انواع بسيار مختلفي دارند که با توجه به نوع دوربين ها ، کاربرد و عملکرد آن ها مورد استفاده قرار مي گيرند . انواع مختلف لنز عبارتند از لنز وايد ، لنز نرمال ،لنز عادي يا استاندارد ، لنز ماکرو  ، تله عادي ، لنز سوپر تله لنز آينه اي ، لنز زوم ، لنزر وايد زوم ، لنز تله زوم و در نهايت لنز وايد نرمال تله زوم . توضيح در مورد جزئيات و کاربرد هر يک از انواع اين لنزها به دراز مي کشد و از حوصله اين مقاله خارج است.

صفحه حساس به نور:

صفحه حساس به نور نيز يکي ديگر از اجزاي تشکيل دهند و ثابت در همه انواع مختلف دوربين ها است. صفحه هاي حساس به نور در دوربين هاي آنالوگ و ديجيتال از متريال متفاوت ساخته شده است . جنس صفحه هاي حساس به نور در دوربين هاي آنالوگ که نسل قديم دوربين ها محسوب مي شوند فيلم ناميده مي شود و جنس  آن ازسيليکون مي باشد. جنس صفحه حساس به نور در دوربين هاي ديجيتال که همان نسل جديد دوربين ها به شمار مي روند از جنس سنسور حساس به نور مي باشد که سطح آن از هزارن و يا ميليون ها ديود کوچک حساس به نور تشکيل شده است.

 

ابزار تنظيم:

ابزارهاي تنظيم به دو دسته تقسيم بندي مي شوند ابزار هاي تنظيم نور و ابزارهاي تنظيم فاصله .ابزارهاي تنظيم در دوربين ها با هدف تنظيم دو عامل تاثيرگذار نور و فاصله در پروسه عکاسي  مورد استفاده قرار مي گيرند. 
تنظيم فاصله در دوربين بوسيله ابزاري به نام حلقه فوکوسينگ انجام مي شود اين حلقه يکي از حلقه هاي روان در دوربين عکاسي است . تنظيم نور در دوربين بوسيله ابزاري به نام ديافراگم انجام مي شود.

 

سلف تايمر:

وسيله ای است که زمان را تنظيم مي کند تا دوربين امکان عکاسی بر روي پايه را نيز داشته باشد.

 

فلاش:

فلاش نيز يکي ديگر از اجزاي اصلي دوربين ها به شمار مي رود . فلاش هاي نيز از جمله اجزايي هستند که تقريبا از بدو اختراع دوربين با آن همراه بوده است کاربرد فلش در دوربين عکاسي تامين نور مورد نياز براي عکس برداري در محيط هاي تاريک و فاقد نور کافي مي باشد.

 

اتاقک تاريک:

اتاقک تاريک قسمتي از ساختمان دوربين است که صفحه حساس به نور در آن قرار مي گيرد. اين قسمت يک محفظه به نسبت کوچک و تاريک است .

 

لنز يکي از اصلي ترين و مهم ترين قطعات دوربين هاي عکاسي است

 

چرا در دوره عکاسی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کنیم ؟

همانطور که قبلا نيز به اين موضوع اشاره کرديم شرکت در دوره هاي آموزش عکاسي مراکز و موسسات بي اعتبار پيامدي به جز اتلاف زمان ، انرژي و هزينه براي فراگيران به همراه نخواهد داشت. موسسه آموزش عالي فن پردازان يکي از موسسات آموزشي معتبر و به نام است که به فراگيران توصيه مي شود با ثبت نام در دوره های آموزشی اين مرکز نهايت استفاده را از زمان ، انرژي و هزينه خود ببرند. در ادامه به برخي از دلايلي که این موسسه آموزشی را به متقاضيان و علاقه مندان توصيه کرديم اشاره خواهيم کرد.

 • موسسه فن پردازان با اخذ کليه مدارک و مجوزهاي مورد نياز از سوي وزارت علوم به عنوان يکي از معتبرترين مراکز ذيصلاح در حوزه آموزش اقدام به برگزاري دوره هاي آموزش عکاسي کرده است و بر خلاف بسياري از موسسات و مراکز آموزشي که بدون اخذ مجوز اقدام به برگزاري کلاس عکاسي کرده اند به صورت کاملا قانوني در اين حوزه فعاليت مي کند .
 • موسسه فن پردازان به واسطه همکاري با اساتيد به نام و صاحب سبک در حوزه عکاسي موفق به برگزاري دوره هاي عکاسي در سطح حرفه اي شده که مي تواند در روند پيشرفت فراگيران تاثير به سزايي داشته باشد.
 • فراگيران در پايان دور هاي آموزشي عکاسي اين موسسه علاوه بر کسب دانش ، تخصص ، توانايي ، مهارت و قابليت هاي مورد نياز براي ورود و فعاليت در اين حوزه موفق به اخذ مدرک عکاسي معتبر و مورد تائيد وزارت علوم ، تحقيقات و فن آوري نيز خواهند شد.
 • به دليل اعتبار بالاي مدرک عکاسي صادر شده از اين موسسه فراگيران پس از اتمام دوره آموزش عکاسي و اخذ مدرک معتبر شانس زيادي براي ورود به بازار کار و کسب درآمد از اين طريق نمايند.
 • مدارک صادر شده توسط موسسه آموزش عالي آزاد فن پردازان مورد تائيد سازمان بين المللي  WES موسسه ارزيابي مدارک در آمريکا و کانادا نيز مي باشد ، از اين رو فراگيران پس از کسب اين مدرک مي توانند براي ورود به بازار هاي کار جهاني نيز اقدام نمايند و با توجه به حوزه فعاليت خود و ميزان تخصص و تبحر خود از ميزان درآمد قابل قبولي نيز برخوردار شوند.
 • با توجه به مزاياي شرکت در دوره هاي آموزشي موسسه آموزش عالي آزاد فن پردازان به کليه علاقه مندان و متقاضيان شرکت در دوره هاي آموزشي عکاسي توصيه مي شود در دوره هاي آموزشي اين موسسه شرکت نمايند و از مزاياي آن بهره مند شود.

همین حالا در دوره عکاسی شرکت کنید

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول    

 • آشنایی اولیه با عکاسی    
 • تاریخچه عکاسی در جهان    
 • عکاسی در جهان    
 • تاریخچه عکاسی در ایران    
 • انواع دوربین عکاسی و کاربرد آن ها    
 • دوربین‌های آنالوگ    
 • دوربین های فانوسی    
 • دوربین‌های بدون فانوس    
 • دوربین‌های دیجیتال    
 • اجزای دوربین عکاسی آنالوگ    
 • اجزاء اصلی دوربین‌ های عکاسی    
 • انواع نور مورد استفاده در عکاسی    
 • ساختمان فیلم    
 • فیلم ‌ها از لحاظ رنگ    
 • فیلم ها از لحاظ سرعت    
 • تفاوت ظهور فیلم سیاه و سفید و رنگی:‌    
 • انواع فیلم و حساسیت آن ها    
 • طبقه بندي فيلم ها    
 • آشنايي با خواص فيلم ها    
 • فيلم هاي خاص    
 • انواع فيلم هاي عكاسي    
 • تأثیرات محیط بر فیلم    

فصل دوم    

 • کار با انواع لنز دوربین عکاسی    
 • لنز    
 • انواع لنز    
 • لنز تله فوتو: ( Telephoto)    
 • لنز واید انگل ( Wide angle )    
 • لنز سوپر واید Super Wide lens    
 • لنز زوم zoom    
 • لنز فیش آی Fish eye    
 • سری لنزهای EF کانن    
 • سری لنزهای EF    

فصل سوم    

 • تنظیم شاتر و دیافراگم    
 • ساختمان شاتر    
 • انواع شاترها    
 • شاترهاي مركزي    
 • شاتر كانوني    
 • جدول سرعت شاتر    
 • رابطه حساسیت فیلم با دیافراگم و شاتر    
 • دیافراگم    
 • سرعت شاتر    
 • دیافراگم و انواع آن    
 • عمق میدان و دیافراگم    
 • انواع درجات دیافراگرام    
 • فاصله کانونی    
 • فاصله کانونی برابر با فیلم ‌های 35 میلی‌متری    
 • زوم اپتیکال (زوم چند برابر) و زوم دیجیتال    
 • قدرت نوری    
 • عمق میدان وضوح    
 • فاصله کانونی لنز و عمق میدان    
 • اندازه دیافراگم و عمق میدان    
 • کنترل عمق میدان در دوربین‌ های دیجیتال معمولی    

فصل چهارم    

 • کنترل نور و نورسنجی در عکاسی    
 • اهمیت نور در عکاسی    
 • نورسنج    
 • روش های نور سنجی    
 • عکاسی در نور کم    
 • ابزارهای نورپردازی    
 • فتوفلاد ( يا سيل نور)    
 • کاسه استاندارد (Standard Reflector)    
 • اسنوت (Snoot)    
 • بارندور (Barndoor)    
 • سرپوش لانه زنبوری (Honeycomb)    
 • کاسه نور پس زمینه (Background Light)    
 • نور اسپات (Spot)    
 • چتر مخصوص نورپردازی (Umbrella Photography)    
 • آکتاباکس (Octabox)    
 • سافت باکس (Softbox)    
 • کاسه چتر (Umbrella Flood Reflector)    
 • گوبو (Gobo)    
 • بوم (Boom)    
 • پانتوگراف (Pantograph)    
 • سه پایه و تک پایه ها (Tripods & Monopods)    
 • رفلکتور ها (Reflectors)    
 • انواع منظره یاب    
 • منظره ياب اپتيکال    
 • مانيتورLCD    
 • منظره ياب اپتيکال در دوربين هاي SLR    
 • منظره ياب هاي الکترونيک (EVF )    
 • عوامل مؤثر بر نورسنجی    
 • تنظیم نوردهی محیط    
 • تنظیم قدرت فلاش    
 • قانون مربع معکوس    
 • به کاربردن قانون مربع معکوس    
 • روشنایی    
 • نورپردازی یک سوژه    
 • نورپردازی گروهی از افراد    
 • نورپردازی پس زمینه    
 • استفاده از نور مصنوعي در عكاسي    
 • انواع فلاش هاي الکترونیکي    

فصل پنجم    

 • عکاسی بدون فلاش و با فلاش    
 • وضعیت سوژه    
 • کادر در عکاسی    
 • انواع کادر    
 • عوامل تعیین کادر    
 • تقسیمات درون کادرها    
 • روش های کادربندی    
 • انواع حرکت های سوژه و دوربین    
 • مفهوم عکاسی با فلاش    
 • تعریف فلاش    
 • انواع فلاش    
 • كاربرد فلاش    
 • اصول استفاده از فلاش    
 • فیلترها در عکاسی    
 • دمای رنگ و کلوین    

فصل ششم    

 • كادربندی و فیلتر در عکاسی    
 • شناسایی اصول آماده کردن محیط عکسبرداری    
 • قانون یک سوم (۳/۱ )    
 • سادگی    
 • قاب بندی    
 • زاویه ها و نماها در عکاسي    
 • تعریف ترکیب بندي    
 • عناصر طراحي    
 • کمپوزیسیون ( ترکیب بندی ) در نقاشی    
 • فیلتر کاهنده نور    
 • کاربرد فیلتر پلاریزه    
 • فیلتر های کراس ( صلیبی ) ( Cross Filter )    
   
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان