دوره مدیریت مهمانداری هواپیما

آموزش مدیریت مهمانداری هواپیما


آشنايي با حرفه جذاب مهمانداري هواپيما مهمانداري هواپيما يکي از مشاغل بسيار پر طرفدار و جذاب است که عليرغم جذابيت هاي ظاهري خود مانند هر حرفه ديگري سختي هاي و مصائب مختص به خود را دارد و چه بسا که شرح وظايف و مسئوليت هاي  مهمانداران هواپيما در مقايسه با شرح وظايف و مسئوليت هاي برخي ديگر از مشاغل بسيار سنگين تر و حساس تر نيز باشد. مهمانداري هواپيما به واسطه شرح وظايف و مسئوليت هاي تعريف شده يکي از پست هاي بسيار حساس و حائز اهميت در کادر پرواز است که در روند توسعه تکنولوژي خطوط پروازي به وج...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

آشنايي با حرفه جذاب مهمانداري هواپيما

مهمانداري هواپيما يکي از مشاغل بسيار پر طرفدار و جذاب است که عليرغم جذابيت هاي ظاهري خود مانند هر حرفه ديگري سختي هاي و مصائب مختص به خود را دارد و چه بسا که شرح وظايف و مسئوليت هاي  مهمانداران هواپيما در مقايسه با شرح وظايف و مسئوليت هاي برخي ديگر از مشاغل بسيار سنگين تر و حساس تر نيز باشد. مهمانداري هواپيما به واسطه شرح وظايف و مسئوليت هاي تعريف شده يکي از پست هاي بسيار حساس و حائز اهميت در کادر پرواز است که در روند توسعه تکنولوژي خطوط پروازي به وجود آمد. مهمانداري هواپيما توسط شرکت هاي هواپيمايي و در راستاي  تامين هر چه بيشتر ايمني پروازها و به منظور افزايش سطح رفاه و آسايش مسافران در طول  پرواز ها  به وجود آمد . مهمانداران هواپيما با ارائه خدمات در چهارچوب قوانين مصوب شرکت هاي هواپيمايي به مسافران از بدو ورود به هواپيما تا زمان ترک آن شرايط آسايش مسافران در حين پرواز را فراهم مي نمايند.

 

مهماندار هواپیما ایمنی و راحتی مسافران خطوط هوایی را تضمین می کند.

 

تاريخچه حرفه مهمانداري هواپيما

روند استفاده از هواپيما به عنوان يک وسيله مسافربري و به منظور حمل و نقل مسافر پس از اتمام جنگ جهاني اول شروع شد و در آغاز جابجايي مسافران با هواپيما هايي که از لحاظ ساختار بسيار مشابه هواپيماهاي جنگي بدون سقف و کابين بودند انجام مي شد و اين رويه نيز تنها مختص به افراد خاص و با توان مالي بسيار بالا بود.

در گذر زمان و با پيشرفت صنعت هواپيما سازي هواپيماهاي مسافر بري شکل تازه اي به خود گرفتند و به مرور به صورت امروزي در آمدند و در همان زمان بود که بواسطه افزايش گنجايش و ظرفيت هواپيماها و افزايش تعداد مسافران ايده استخدام افرادي به عنوان مهماندار که بتوانند در طول سفر راهنمايي هاي و خدمات مورد نياز مسافران را فراهم آورند نيز ارائه و به مرحله اجرا گذاشته شد تا جايي که امروزه حضور مهمانداران جز لاينفک پروازهاي مسافرتي به شمار مي رود و به جرات مي توان ادعا کرد که هيچ پرواز مسافربري در هيچ کجاي دنيا بدون حضور مهمانداران انجام نمي شود که اين امر خود نشان دهنده اهميت اين حرفه در کارد پرواز مي باشد.

 

همین حالا در دوره مدیریت مهمانداری هواپیما شرکت کنید

 

مهارت هاي  مورد نياز براي حرفه مهمانداري هواپيما کدامند ؟

 

اگرچه که متقاضيان براي ورود به حرفه مهمانداري هواپيما  به تحصيلات دانشگاهي در رشته خاص نياز ندارند اما نيازمند  کسب دانش ، تخصص ، توانايي و مهارت هاي خاصي هستند  که تنها بواسطه شرکت کردن  در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما در مراکز آموزشي معتبر به دست خواهند آورد  .در ادامه به برخي از مهم ترين اين مهارت هاي اشاره خواهيم کرد. تسلط به زبان انگليسي به عنوان زبان بين المللي اولين و ويژگي مورد نياز براي ورود به حرفه مهمانداري هواپيما به شمار مي رود. با توجه به اين مساله که حرفه مهمانداري هواپيما يک حرفه بين المللي محسوب مي شود همه متقاضيان ورود به اين حوزه ملزم به احراز شرايط بين المللي مصوب مي باشند و تسلط به زبان انگليسي يکي از مصوبات بين المللي براي ورود و فعاليت در اين حوزه مي باشد و به همين دليل درصد بالايي از شاغلان و فعالان اين حوزه را فارغ التحصيلان رشته زبان انگليسي تشکيل مي دهند  و سايرين نيز با انگيزه ورود به اين حرفه براي آموزش زبان انگليسي به صورت آموزشگاهي اقدام کرده اند.

آنچه بديهي است الزام به تسلط کامل به زبان انگليسي است. مهمانداران هواپيما مي بايست به لحاظ ظاهري نيز داراري ظاهري آراسته و از تناسب اندام قابل قبولي نيز برخوردار باشند .
از ديگر ويژگي هاي مورد نياز براي ورود به اين حرفه مي توان به سلامت کامل جسماني اشاره کرد . مهمانداران هواپيما به دليل شرايط کار ويژه خود مي بايست از سلامت جسماني کامل برخوردار باشند تا در شرايط دشوار  و بحراني محتمل الوقوع  بتوانند بدون کوچک ترين خللي روند کاري خود را ادامه دهند .
مهمانداران هواپيما به لحاظ روحي نيز مي بايست افرادي با روحيه بالا ، قوي و ريسک پذير باشند تا در صورت بروز هر گونه حادثه پيش بيني نشده بتوانند  علاوه بر حفظ خونسردي خود و انجام وظايف محوله به حفظ آرامش و خونسردي مسافران نيز کمک نمايند .  حفظ خونسردي  مهمانداران  در شرايط بحراني در روحيه مسافران تاثير به سزايي دارد .

مهمانداران هواپیما به مسافران کمک می کنند تا صندلی های خود را پیدا کنند

 

وظايف مهمانداران هواپيما چيست ؟

شرح وظايف کارد مهمانداران هواپيما به سه بخش کلي تقسيم مي شود .

 • بخش اول وظايف و مسئوليت هايي است که  قبل از پرواز و قبل از حضور مسافران در هواپيما بايد توسط مهمانداران انجام شود .
 • بخش دوم وظايف و مسئوليت هايي است که در حين پرواز و همزمان با حضور مسافران  در هواپيما بايد انجام شود .
 • بخش سوم وظايف و مسئوليت هايي است که پس از خروج مسافران از هواپيما بايد انجام شوند .
در ادامه به صورت مختصر به و شرح وظايف مهمانداران در بخش اشاره خواهيم کرد. شرح وظايف و مسئوليت هاي مهمانداران هواپيما قبل از ورود مسافران به هواپيما  به شرح زير مي باشد
 • حضور فعال و به موقع در جلسه مربوط به زمان بندي پرواز
 • بازديد و بررسي کليه تجهيزات ايمني هواپيما به منظور حصول اطمينان از صحت کليه  تجهيزات
 • بررسي ميزان مواد غذايي مورد نياز در حين پرواز و تامين آذوقه پرواز به ميزان مورد نياز
شرح وظايف و مسئوليت هاي مهمانداران هواپيما در زمان  ورود مسافران به هواپيما و در طول پرواز به شرح زير مي باشد:
 • خوش آمد گويي به تمامي مسافران در بدو ورود به هواپيما
 • هدايت کردن  مسافران به سمت صندلي قيد شده در بليط
 • آموزش نحوه استفاده از تجهيزات ايمني به مسافران به صورت تئوري و عملي
 • حصول اطمينان از نشستن مسافران بر اساس شماره صندلي هاي مشخص شده در بليط
 • پاسخ گويي سريع و صحيح به سوالات مسافران و برطرف کردن نياز هاي آن ها
 • پذيرايي از مسافران بوسيله سرو انواع غذا و نوشيدني در نظر گرفته شده
 • اعلام کردن اطلاعيه هاي صادر شده از سوي خلبان به مسافران
 • حصول اطمينان از بکارگيري صحيح روش ها و تجهيزات ايمني توسط مسافران در شرايط اضطراري
وظايف مهمانداران پس از اتمام پرواز و ترک هواپيما توسط مسافران به شرح زير مي باشد:
 • اولين وظيفه همه مهمانداران پس از اتمام پرواز و خارج شدن مسافران از هواپيما حصول اطمينان از خروج کليه مسافران است ، در اين روند نيز مهمانداران مسافراني را که نياز به کمک دارند همراهي مي نمايند.
 • نوشتن گزارش پرواز که الزاما مي بايست در برگيرند ه تمام اتفاقات و موارد اتفاق افتاده در حين پرواز اعم از کوچک و بزرگ باشد.
 • آمار گرفتن و ثبت کليه سفارشات مواد غذايي و نوشيدني هاي  مورد نياز براي پرواز بعدي.
 • در برخي موارد  بين دو پرواز مهمانداران  فرصت کوتاهي براي استراحت کردن  و بررسي کردن مقاصد پروازهاي بعدي خود خواهند داشت.

 

سطح درآمد مهمانداران هواپيما چگونه ا ست ؟

مهمانداري هواپيما به دليل شرايط ويژه کاري آن ها و خطرات احتمالي در زمره مشاغل سخت دنيا قرار مي گيرد و به همين دليل شاغلان اين حوزه از حقوق و مزاياي به نسبت بالايي برخوردار هستند . بر اساس آمار و ارقام ارائه شده توسط اداره آمار کارگري BLS)) حقوق سالانه براي پرسنل کادر مهمانداري پرواز هاي در سال 2015 در حدود  44،860 دلار بوده است . اين مبلغ براي شاغلان با سوابق کاري بيشتر و تجربه بالاتر  به عدد 72،090 دلار نيز مي رسيده . 
خطوط هوايي شرکت هواپيمايي United Airlines با مبلغي معادل 404،82 دلار بالاترين سطح پرداخت در ميان شرکت هاي هواپيمايي را به خود اختصاص داده است و حقوق پرداختي ساير شرکت هاي بزرگ هواپيمايي مانند هواپيمايي آمريکايي، خطوط هوايي دلتا در حدود  64 هزار  دلار  است و اين در حالي است که حقوق پرداختي  خطوط هوايي جنوب غربي در حدود 47,461 است .  ( اين آمار در 14 فوريه 2018 ارائه شده است ) . 
از ميزان حقوق دريافتي مهمانداران هواپيما در ايران عدد و رقم دقيقي در دست نمي باشد  اما کادر مهمانداران  هواپيما در ايران نيز از حقوق و مزاياي مطلوبي برخوردار هستند . دريافت حقوق و مزاياي مطلوب در کنار سفرهاي پي در پي ، اقامت رايگان در مقاصد مورد نظر و بسياري موارد ديگر در کنار هم منجر به افزايش جذابيت حرفه مهمانداري هواپيما شده است . 

 

شرايط عمومي استخدام مهماندار هواپيما  و مصاحبه استخدام مهماندار هواپيما چگونه است ؟

مهمانداران هواپيما علاوه بر شرکت کردن در دوره هاي آموزشي مهماندار هواپيما مي بايست از ويژگي ها و فاکتورهاي خاصي برخوردار باشند که همه شرکت ها در روند مصاحبه هاي استخدامي خود به اين موارد توجه مي کنند و در کنار اين فاکتورها برخي آيتم ها مختص به شرکت هواپيمايي مورد نظر نيز در روند مصاحبه ، گزينش و استخدام مد نظر قرار خواهد گرفت . در ادامه به شرايط کلي مورد نظر سازمان هاي هواپيمايي اشاره خواهيم کرد .

 • تسلط به زبان انگليسي به عنوان زبان بين المللي اولين شرط براي ورود و فعاليت در حوزه حرفه مهمانداري هواپيما به شما مي آيد و امکان ورود و فعاليت در اين حوزه بدون اين مهارت ميسر نمي باشد.
 • کسب حداقل مدرک تحصيلي ديپلم بدون در نظر گرفتن رشته تحصيلي نيز از ديگر الزامات ورود و فعاليت در حوزه حرفه مهمانداري هواپيما به شمار مي رود.
 • يکي ديگر از شرايط ورود به حوزه حرفه مهمانداري هواپيما براي آقايان داشتن کارت پايان خدمت و يا کارت معافيت دائمي غير پزشکي است.
 • با توجه به شرايط و ساعات کاري متنوع حرفه مهمانداري هواپيما يکي ديگر از شرايط ورود و فعاليت به اين حوزه عدم اشتغال در ساير ارگان ها و سازمان هاي دولتي ، نيمه دولتي و خصوصي  و همچنين فراغت از تحصيل مي باشد.
 • شرايط سني نيز يکي ديگر از ملام هاي استخدام براي کادر مهماندار هواپيما است . رنج سني تعيين شده براي متقاضيان مرد از 22 تا 28 سال و رنج سني متقاضيان خانم از 22 سال تا 27 سال تعريف شده است.
 • از ديگر شرايط مورد نظر در مصاحبه استخدامي مهماندار هواپيما براي خانم ها وضعيت تاهل است و در روند مصاحبه اولويت با خانم ها مجرد است و چه بسا که برخي از شرکت ها هواپيمايي صرفا به استخدام خانمهاي مجرد تمايل نشان داده اند.
 • از آنجا که بسياري از شرکت هاي هواپيمايي بر اين باورند که مهمانداران به عنوان اولين صف کارد پروازي در برخورد با مسافران مانند ويترين عمل مي کنند و نماينده شرکت مورد نظر هستند يکي ديگر از ملاک هاي استخدام مهمانداران هواپيما برخورداري از ظاهري آراسته و متناسب براي اين حرفه است.  در استانداردهاي تعريف شده براي استخدام کادر پرسنل مهمانداران هواپيما حداقل قد 170 سانتي متر و حداکثر قد 185 سانتي متر براي آقايان و حداقل قد 156 سانتي متر و حداکثر قد 180 سانتي متر براي خانم ها به عنوان قد مناسب در نظر گرفته شده است . همچنين توده بدني |BMI مناسب براي آقايان در رنج 20 تا 26 و توده بدني | BMI مناسب براي خانم ها در رنج 5/18 تا 25 تعريف شده است.
 • مهمانداران هواپيما به دليل شرايط خاص کاري خود مي بايست از سلامت کامل جسمي و روحي برخوردار باشند و اين صحت و سلامت درروند معاينه هاي پزشکي تائيد مي شود.
 • متقاضياني که علاوه بر احراز شرايط مذکور و شرکت در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما داراي برخي تخصص هاي خاص و يا گواهينامه هاي خاص مانند مدرک پرستاري يا گواهينامه کمک هاي اوليه و بهياري باشند در روند مصاحبه و استخدام در مقايسه با سايرين در اولويت قرار خواهند گرفت.
 • پذيرفته شدن در روند گزينش حراست نيز يکي ديگر از شروط لازم براي ورود و فعاليت در اين حوزه به شمار مي رود .
 • در صورتي که متقاضيان بخواهند براي استخدام در شرکت هاي هواپيمايي خارجي اقدام نمايند علاوه بر  ارسال رزومه  براي اين شرکت ها مي بايست داراي گذرنامه معتبر با حداقل شش ما ه اعتبار باشند تا در صورت پذيرفته شدن رزومه  و تعيين وقت مصاحبه شرايط سفر به کشور مورد نظر براي شرکت در مصاحبه را داشته باشند.

 

همین حالا در دوره مدیریت مهمانداری هواپیما شرکت کنید

 

متقاضيان  ورود به حرفه مهمانداري هواپيما به چه دانش و مهارتي نياز دارند  ؟

 

حرفه مهمانداري هواپيما نيز مانند هر حرفه ديگري با توجه شرايط و شرح وظايف و مسئوليت هاي خاص خود نيازمند برخورداري از مهارت هاي خاصي مي باشد. برخي از مهم ترين مهارت هاي مورد نياز بر ورود به حرفه مهمانداري هواپيما به شرح زير مي باشند :

دوره آموزش مهماندار هواپیما در فن پردازان ارایه می شود

 • برخورداري از مهارت هاي اجتماعي مانند مهارت عالي در برقراري ارتباط با مردم
 • آشنايي مقدماتي با دانش روانشناسي نيز يکي از مهارت هاي موردنياز براي ورود و موفقيت در حرفه مهمانداري هواپيما محسوب مي شود.
 • رفتار گرم و دوستانه نيز از ديگر مهارت هاي مورد نياز براي موفقيت در حرفه مهمانداري هواپيما به شمارمي رود.
 • برخورداري از تدبير و تدبر کافي به منظور برخورد هاي قاطع  و مودبانه در موارد خاص و در بر خورد با مسافران مشکل ساز نيز از ديگر ملزومات ورود به حرفه مهمانداري هواپيما مي باشد.
 • برخورداري از صداي رسا و ظاهري آراسته که پيش تر نيز به آن اشاره کرديم.
 • توانايي شرکت در کارهاي تيمي و تعامل و با افراد گروه نيز از ديگر مهارت هاي مورد نياز براي حرفه مهمانداري هواپيما است.
 • توانايي براي حفظ آرامش در شرايط اضطراري نيز از ديگر مهارت هاي مورد نياز براي حرفه مهمانداري هواپيما مي باشد.
 • توانايي تحمل فشار کاري زياد در شرايط خاص و اضطراري نيز از ديگر مهارت هاي مورد نياز براي حرفه مهمانداري هواپيما به شمار مي رود.
 • تمرکز بالا به منظور توجه به مسافران  و به خصوص مسافران مضطرب و تلاش براي آرام کردن آنها نيز از ديگر مهارت هاي مورد نياز براي فعاليت در اين حوزه به شمار مي رود .

 

شرکت هاي هواپيمايي ايراني کدامند؟

در ايران چندين شرکت هواپيمايي دولتي و خصوصي فعال به کار و ارائه خدمات حمل و نقل وجود دارد که در اين ميان شرکت هواپيمايي ايران اير که در سال 1944 ميلادي مصادف با سال 1323 شمسي تاسيس شده است  قديمي ترين اين شرکت هاي هواپيمايي به شمار مي رود و در حال حاضر نيز هواپيماهاي اين شرکت هواپيمايي حامل پرچم و نشان ملي کشور مي باشند .  
شرکت هواپيمايي ماهان| ماهان اير: شرکت هواپيمايي ماهان يکي از شرکت هواپيمايي خصوصي فعال و شناخته شده  ايراني است. دفتر مرکزي شرکت هواپيمايي ماهان در تهران قرار دارد. اين شرکت در سال 1371 در استان کرمان تأسيس شد و نام اين شرکت هواپيمايي  نيز برگرفته از نام شهري در فاصله 35 کيلومتري شهر کرمان به نام ماهان است. سهام‌دار عمده شرکت هواپيمايي ماهان  مؤسسه خيريه مولي‌الموحدين مي باشد .
شرکت هواپيمايي آسمان : شرکت هواپيمايي آسمان يکي ديگر از شرکت‌هاي هواپيمايي فعال و شناخته شده ايراني است که در سال 1359 شمسي  از ادغام چهار شرکت هواپيمايي با نام هاي اير تاکسي، اير، اير سرويس و هور آسمان به وجود آمد . شرکت هواپيمايي آسمان  از سال 1381 شمسي به سازمان بازنشستگي کشوري واگذار شده ‌است. 
شرکت هواپيمايي زاگرس : شرکت هواپيمايي زاگرس نيز يکي ديگر از شرکت هاي هواپيمايي ايران است . شرکت زاگرس  در سال 1384 شمسي با ثبت در منطقه آزاد اروند و با وارد کردن  دو فروند هواپيماي توپولوف به صورت رسمي فعاليت خود د رحوزه خدمات پروازي را آغاز کرد. اين شرکت  در سال 1386 شمسي دو فروند هواپيماي بويينگ MD به ناوگان خود اضافه کرد. اولين پرواز بين‌المللي شرکت هواپيمايي زاگرس در سال 1387 شمسي  و در مسير مسير تهران – دمشق انجام شد. 
شرکت هواپيمايي آتا : شرکت هواپيمايي آتا شرکت يکي ديگر از شرکت هاي هواپيمايي ايراني است .  محا تاسيس شرکت هواپيمايي آتا استان آذربايجان شرقي ، شهر تبريز ‌است . نام اين شرکت هواپيمايي نيز يک واژه اي تُرکي است. شرکت آتا با مصوبه هيئت دولت، در آذر ماه سال  1387 شمسي، به عنوان شانزدهمين شرکت هواپيمايي ايران تاسيس شد. اولين پرواز شرکت هواپيمايي آتا در دي ما ه سال  1388  شمسي و هم‌زمان با افتتاح اين شرکت توسط وزير راه و ترابري وقت، از مبداء فرودگاه بين‌المللي تبريز به مقصد شهر مشهد انجام شد  . شرکت هواپيمايي آتا  از بهمن ماه سال  1388 با پروازي از تبريز به مقصد تهران فعاليت رسمي خود را اغاز کرد .
شرکت هواپيمايي کيش اير : شرکت هواپيمايي کيش اير در سال 1370 شمسي و با هدف توسعه صنعت گردشگري درجزيره زيباي کيش تاسيس شد . شرکت هواپيمايي کيش اير يک شرکت هواپيمايي  خصوصي محسوب مي شود  و متعلق به سازمان منطقه آزاد کيش مي باشد . 

شرکت هواپیمایی کشور ایران

شرکت هواپيمايي قشم : هواپيمايي قشم يکي از شرکت هاي هواپيمايي‌ دولتي ايراني است. اين شرکت هواپيمايي در سال 1372 شمسي با اجاره کردن چند فروند هواپيما فعاليت خود در حوزه خدمات پروازي را با  نام فراز قشم آغاز کرد . در سال 1385 شمسي صاحبان و سهام داران عمده اين شرکت هواپيمايي تصميم به واگذاري شرکت گرفتند  و نهايتا  در سال 1388 شمسي مالکيت اين شرکت هواپيمايي به  شرکت هولدينگ توسعه سورينت قشم تعلق گرفت  . در دي ماه سال 1391 شمسي نام اين شرکت هواپيمايي به صورت رسمي از  شرکت هواپيمايي فراز قشم به شرکت هواپيمايي هواپيمايي قشم تغيير کرد. شرکت هواپيمايي قشم درنهايت  در سال 1393 شمسي به وزارت نفت جمهوري اسلامي ايران واگذار شد . 
شرکت هواپيمايي معراج : هواپيمايي معراج يکي ديگر از شرکت ‌هاي هواپيمايي خصوصي ايران است . اين شرکت هواپيمايي در سال 1389 شمسي و با اخذ مجوز از سازمان هواپيمايي کشوري تأسيس شد. دفتر اصلي شرکت هواپيمايي معراج  در تهران قرار دارد. 
شرکت هواپيمايي تابان : شرکت هواپيمايي تابان يکي از جديدترين شرکت‌ هاي هواپيمايي خصوصي در ايران است. دفتر مرکزي شرکت هواپيمايي تابان در استان خراسان رضوي و در شهر مشهد واقع شده است.
شرکت هواپيمايي ايران اير تور: شرکت هواپيمايي ايران ايرتور يکي ديگر از شرکت هاي هواپيمايي خصوصي ايراني است . اين شرکت هواپيمايي در سال 1351 و توسط شرکت هواپيمايي ايران اير راه‌ اندازي شد.
شرکت هواپيمايي کاسپين : هواپيمايي کاسپين، يکي ديگر از شرکت هاي هواپيمايي خصوصي ايراني است . شرکت هواپيمايي کاسپين در سال 1372 شمسي تأسيس شد و دفتر مرکز اين شرکت در  تهران قرار دارد . 
شرکت هواپيمايي اترک : شرکت هواپيمايي اترک يکي ديگر از شرکت ‌هاي هواپيمايي خصوصي ايران است و  قطب آن در فرودگاه شهر بجنورد است . 
شرکت هواپيمايي کارون | شرکت هواپيمايي نفت : شرکت هواپيمايي کارون که نام قديمي آن شرکت هواپيمايي نفت ايران بود يک شرکت هواپيمايي چارتري ايراني است.  دفتر مرکزي شرکت هواپيمايي کارون  در شهر اهواز قرار دارد. شرکت هواپيمايي کارون  در هر دو حوزه  باربري و مسافربري مشغول به ارائه خدمات و فعاليت است . بخش عمده سهام  شرکت هواپيمايي کارون | نفت ايران  متعلق به  شرکت سرمايه ‌گذاري صندوق بازنشستگي صنعت نفت مي‌ باشد.
شرکت هواپيمايي ساها : شرکت هواپيمايي ساها يکي ديگر از شرکت هاي هواپيمايي ايران است . دفتر مرکزي شرکت هواپيمايي ساها  در تهران است . شرکت هواپيمايي ساها  در سال 1369 شمسي توسط نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران تأسيس شد. نام اين شرکت هواپيمايي | ساها فرم کوتاه شده عبارت سرويس ارتباط هوايي ارتش است که علاوه بر جابجايي پرسنل ارتش ، جا به جاي افراد غيرنظامي را نيز بر عهده دارد.
هريک از شرکت هاي هواپيمايي ذکر شده با در نظر گرفتن ملاک ها و استاندارد هاي بين المللي حرفه مهمانداري هواپيما و مصوبات داخلي سازمان خود به جذب و استخدام نيرو براي کادر مهماندار پرواز براي پروازهاي خود اقدام مي کنند . شرکت در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما در مراکز آموزشي و موسسات معتبر و کسب مدرک مهماندار هواپيما معتبر راز سوي اين مراکز مي تواند نقش به سزايي در افزايش شانس اين متقاضيان براي قبولي در مصاحبه ايفا نمايد .

 

پوشش مهمانداران هواپيما چگونه است ؟

يکي از ويژگي هاي شاخص حرفه مهمانداري هواپيما پوشش خاص و منحصر به فر آن ها مي باشد . شاغلان اين حرفه به دليل کلاس کاري خاص کادر پرواز ملزم به استفاده از لباس هاي فرم متحد الشکل مي باشند . فرم مهمانداران هواپيما در درجه اول با توجه به قوانين و مصوبات کشور مورد نظر و در مرحله دوم با توجه به مصوبات شرکت هواپيمايي مورد نظر تعيين مي شود و کليه مهمانداران در طول ساعات کاري خود ملزم به استفاده از لباس فرم تعيين و تهيه شده توسط شرکت هواپيمايي مورد نظر مي باشند .
همانطور که پيش تر نيز به آن اشاره کرديم بسياري از شرکت هاي هواپيمايي بر اين باورند که مهمانداران به عنوان بخشي از پرسنل کادر پرواز که به صورت کاملا مستقيم با مسافران در ارتباط هستند مي بايست به عنوان نماينده هاي رسمي اين شرکت در بهترين حال ممکن به ارائه خدمات مورد نظر بپردازند و به همين دليل در انتخاب لباس فرم مهمانداران هواپيما نهايت دقت و حساسيت را به خرج مي دهند .  
در کشور ايران با توجه به دين رسمي اين کشور | اسلام شرکت هاي هواپيمايي ملزم هستند در روند طراحي و توليد لباس فرم مورد نظر به کليه قوانين و شئونات اسلامي احترام گذاشته و لباسي مطابق با موازين شرعي براي کار مهمانداران  خود تهيه نمايند . 

مهماندار هواپیما به عنوان دستیار خدمه پرواز می باشد.

 

تيپ هاي شخصيت مناسب براي مهمانداري هواپيما کدامند ؟

از آن جا که هماهنگي ميان تيپ شخصيتي افراد و حرفه آن ها يکي از عوامل بسيار مهم در موفقيت حرفه اي افراد به شمار مي رود به همه افراد توصيه مي شود قبل ازانتخاب حرفه مورد نظر خود با استفاده از تست هاي روانشناسيکليه زواياي شخصيتي خود را ارزيابي و سپس با توجه به اين ويژگي هاي شخصيتي براي انتخاب حرفه مورد نظر و متناسب با شرايط خود اقدام نمايند .   در روند انتخاب شغل مناسب ، فاکتورهاي بسيار متفاوتي از قبيل ويژگي هاي شخصيتي، ارزش ها، سلايق ، علايق ، مهارت ها، شرايط خانوادگي، شرايط جامعه وبسياري موارد ديگر مي بايست به صورت جداگانه  براي هر فرد مورد بررسي قرار گيرد . در اين ميان ويژگي هاي شخصيتي افراد نيز يکي از مهم ترين و حائز اهميت ترين فاکتورهايي است که در زمان انتخاب شغل مي باشد مد نظر قرار بگيرد. 
دراين بخش به بررسي تيپ هاي شخصيتي مناسب براي حرفه مهمانداري هواپيما بر اساس تست شخصيت شناسي MBTI خواهيم پرداخت . تست شخصيت شناسي MBTI يکي از معروف ترين و معتبر ترين تست هاي شخصيت شناسي  در جهان است . 
تست شخصيت شناسي MBTI با بررسي ابعاد مختلف شخصيت افراد مي تواند ترجيحات و تمايلات افراد در محيط هاي کاري و در ارتباط با همکاران و مراجعه کننده گان را تعيين نمايد . اين تست روانشناسي داراي چهار مقياس دو قطبي است که هر قطب نشان دهنده يک ترجيح شخصيتي به شمار مي رود و نشان دهنده سبک افراد در تعاملات اجتماعي ، ارزيابي ، گرد آوري اطلاعات ، تصميم گيري و در نهايت برخورد افراد با جهان پيرامون مي باشد . 
تيپ شخصيتي ESFJ : افراد با تيپ شخصيتي ESFJ افرادي هستند که به واسطه روحيات و تيپ شخصيتي خود از مشارکت و انجام کارهاي خدماتي لذت مي برند . افراد با اين تيپ شخصيتي از برقراري ارتباط با مردم بسيار لذت مي برند و به همين دليل در حوزه مشاغلي که نيازمند برقراري ارتباط با مردم هستند بسيار موفق عمل مي کنند . همچنين افراد با اين تيپ شخصيتي از کمک کردن به ديگران نيز بسيار خرسند مي شوند. افراد با اين تيپ شخصيتي افرادي بسيار قابل اعتماد و وظيفه شناس هستند . با توجه به ويژگي هاي افراد با تيپ شخصيتي ESFJ اين افراد گزينه هاي خوبي براي اشتغال در حوزه حرفه مهمانداري هواپيما محسوب مي شوند . 
تيپ شخصيتي ESTP : افراد با تيپ شخصيتي ESTP افرادي هستند که از انجام کارهاي متنوع ، فعال و پويا لذت مي برند . همچنين افراد با اين تيپ شخصيتي در برقراري ارتباط با ديگران تبحر خاصي دارند و از اين کار بسيار لذت مي برند . از ديگر توانايي هاي افراد با اين تيپ شخصيتي مي توان به توانايي اقدام سريع و به موقع در موارد اضطراري اشاره کرد . با توجه به ويژگي هاي اشاره شده براي افراد با تيپ شخصيت ESTP اين افراد براي احراز حرفه مهمانداري هواپيما گزينه هاي بسيار مناسبي به شمار مي روند . 
تيپ شخصيتي ESFP : افراد با تيپ شخصيتي ESFP افرادي هستند بسيار اجتماعي و از برقراري ارتباط با ديگران بسيار لذت مي برند . اين افراد به واسطه خلقيات و ويژگي ها شخصيتي خود به مسافرت بسيار علاقه مند هستند و اين علاقه مندي يکي از دلايل اصلي براي تناسب آن ها با حرفه مهمانداري هواپيما به شمار مي رود . همچنين اين افراد در انجام خواسته هاي مخاطبان خود بسيار دقيق و حساس هستند و از بر آوردن نيازهاي سايرين بسيار خشنود مي شوند. با توجه به ويژگي هاي ذکر شده افراد با تيپ شخصيتي ESFP مي توانند گزينه هاي بسيار مناسب و موفقي براي حرفه مهمانداري هواپيما محسوب شوند . 
در صورتی که شما خصوصیات و ویژگی های یکی از تیپ های شخصیتی مذکور را دارید به احتمال زیاد در حرفه مهمانداری هواپیما موفق خواهید شد .

 

همین حالا در دوره مدیریت مهمانداری هواپیما شرکت کنید

 

مزاياي حرفه مهمانداري هواپيما چيست ؟

حرفه مهمانداري هواپيما عليرغم دشواري هاي خاص خود داراي مزايايي است که اين حرفه بسيار جذاب کرده است . در ادامه به برخي از جذابيت هاي حرفه مهمانداري ناوگان هوايي اشاره خواهيم کرد . 
يکي از مزاياي حرفه مهمانداري هواپيما ارتباط با طيف وسيعي از مخاطبان است . اين ويژگي براي افرادي  که به ارتباطات اجتماعي علاقه دارند بسيار جذاب است .
يکي ديگر از مزاياي حرفه مهمانداري هواپيما تنوع و عدم يک نواختي اين حرفه است . مهمانداران هواپيما به واسطه ارتباط با طيف وسيع مخاطبان در روند کاري خود هر گز دچار يکنواختي ، تکرار و رو زمره گي نخواهند شد . 
ساعات کاري انعطاف پذير نيز يکي ديگر از مزاياي حرفه مهمانداري هواپيما به شمار مي رود . مهمانداران هواپيما مي توانند ساعات کاري ماهيانه خود را با  پرواز هاي مختلف پر نمايند .
سفر به شهرها و کشورهاي مختلف و اقامت ها ي کوتاه بين پرواز در اين شهر ها تا زمان برگشت و امکان استفاده از اقامتگاه هاي مخصوص پرسنل از ديگر مزاياي اشتغال در  حرفه مهمانداري هواپيما به شمار مي رود . 
از ديگر مزاياي اشتغال به حرفه مهمانداري هواپيما مي توان به حقوق و مزاياي مطلوب آن اشاره کرد .  

چه موقعيت ها و فرصت هاي شغلي براي حرفه مهمانداري وجود دارد ؟

فراگيران پس از شرکت در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما و کسب دانش ، تخصص ، توانايي ، قابليت هاي مورد نياز و اخذ مدرک مهمانداري هواپيما معتبر مي توانند در آزمون هاي استخدامي شرکت هاي هواپيمايي مختلف شرکت کرده و با اثبات قابليت هاي خود در روند مصاحبه  به استخدام شرکت هاي هواپيمايي در آمده و عنوان مهماندار به ارائه خدمات بپردازند .
همچنين در صورتي که فراگيران دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما را در مراکز آموزشي و موسسات معتبر پشت سر بگذارند و در پايان دوره موفق به اخذ مدرک مهمانداري هواپيما معتبر شوند  علاوه بر شرکت هاي هواپيمايي داخلي مي توانند براي استخدام در شرکت هاي هواپيمايي خارجي نيز اقدام نمايند . 
برخي از شرکت هاي هواپيمايي خارجي به صورت دوره اي در سايت رسمي خود فراخوان مي زنند . متقاضيان مي توانند با پيگيري اين فراخوان ها و ارسال رزومه شانس خود را براي استخدام در شرکت هاي  هواپيمايي خارجي امتحان کنند . شرکت هاي هواپيمايي خارجي پس از بررسي رزومه متقاضيان براي متقاضيان واجد شرايط زمان مصاحبه تعيين مي کند . اين مصاحبه هاي در اکثر موارد در کشور مورد نظر و گاها نيز در ايران برگزار مي شوند اما متقاضيان مي بايست داراي پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار باشند تا در صورت نياز بتوانند در زمان مقرر براي مصاحبه در کشور مورد نظر حاضر شوند .

 

 

مزاياي اشتغال به حرفه مهمانداري هواپيما مي توان به حقوق و مزاياي مطلوب آن اشاره کرد

 

 دوره آموزشي مهمانداري هواپيما  چه دوره اي است ؟

با توجه به مزاياي قابل توجه حرفه مهمانداري هواپيما و جذابيت هاي خاص اين حرفه تعداد متقاضيان ورود به اين حرفه در سال هاي اخير و به خصوص در ميان قشر جوان روند رو به رشدي داشته است .همانطور که قبلا نيز اشاره کرديم علاقه مندان  براي ورود به حرفه مهمانداري هواپيما به صورت تخصصي نياز به تحصيلات در رشته و گرايش خاصي ندارد اما به دليل  حساسيت هاي بسيار زياد اين حرفه ، اهميت آن  و شرح وظايف و مسئوليت هاي سنگين مهمانداران هواپيما ، علاقه مندان  و متقاضيان ورود به اين حرفه ملزم به شرکت کردن در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما و کسب دانش ، تخصص ، توانايي ، مهارت و قابليت هاي مورد نظر براي ورود و فعاليت در اين حرفه مي باشند و در غير اين صورت موفق به ورود به اين حوزه کاري نخواهند شد . 
همانطور که قبلا نيز اشاره کرديم جذابيت خاص اين حرفه منجر به  افزايش چشمگير تعداد متقاضيان ورود به اين حرفه و به تبع آن افزايش متقاضيان شرکت در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما شده است و همين امر منجر شده تا  برخي از مراکز آموزشي سود جود با هدف تامين منافع شخصي خود بدون اخذ مجوزهاي مورد نياز اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما کنند . با توجه به اين که صرف زمان ، انرژي و هزينه در مراکز نا معتبر منجر به هدر رفتن هزينه، انرژي و زمان فراگيران خواهد شد و هيچ پيامد مثبتي براي آن ها به دنبال نخواهد داشت  به کليه متقاضيان و علاقه مندان شرکت در دوره هاي آموزشي مهماندار هواپيما توصيه مي شود قبل از ثبت نام در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما با تحقيق و بررسي زياد مراکز آموزشي معتبر را انتخاب و ثبت نام نمايند تا بتوانند علاوه بر

برخورداري از آموز ش هاي مفيد و کاربردي در پايان دوره آموزشي موفق به دريافت مدرک مهمانداري هواپيما معتبر شوند و از مزاياي آن  بهره مند شوند. يکي از اين مراکز آموزشي معتبر که در سال هاي اخير با هدف پاسخ گويي به نياز متقاضيان با اخذ کليه مدارک و مجوزهاي مورد نياز از سوي سازمان ها و مراجع  ذيصلاح اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما کرده است موسسه آموزش عالي آزاد فن پردازان است . 
موسسه آموزش عالي آزاد فن پردازان بواسطه همکاري با اساتيد برتر و به نام اين حوزه موفق شده به يکي از معتبرترين مراکز آموزشي در زمينه مهمانداري هواپيما تبديل شود  . لازم به ذکر است کليه مدارک و گواهينامه هاي صادر شده از سوي موسسه آموزش عالي آزاد فن پردازان مورد تائيد مستقيم وزارت علوم تحقيقات و فن آوري مي باشد و از درجه اعتبار بالايي برخوردار هستند . مدرک مهمانداري هواپيما صادر شده توسط اين مرکز نيز مورد تائيد سازمان علوم تحقيقات فن آوري مي باشد و از درجه بالاي اعتبار برخوردار است  و به همين دليل فراگيران با شرکت در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيما موسسه آموزش عالي آزاد فن پردازان علاوه بر کسب دانش ، تخصص ، توانايي ، مهارت و قابليت هاي مورد نياز براي فعاليت در اين حوزه  بواسطه کسب مدرک مهمانداري هواپيماي معتبر و مورد تائيد وزارت علوم ،  تحقيقات و فن آوري شانس خود براي ورود به بازار کار اين حرفه را به ميزان زيادي افزايش خواهند داد و به همين دليل شرکت در دوره هاي آموزشي مهمانداري هواپيماي اين موسسه آموزشي معتبر به تمام علاقه مندان حرفه مهمانداري هواپيما به شدت توصيه مي شود .
آنچه لازم می دانیم در نهایت مجددا به متقاضیان و علاقه مندان شرکت در دوره های آموزشی مدیریت مهمانداری هواپیما و متقاضیان فعالیت در این حرفه متذکر شویم آن است که این حرفه در کنار جذابیت های خاص خود نیازمند مسئولیت پذیزی بسیار زیاد می باشد زیرا بروز شرایط مختلف در حین انجام امورات محوله برخا روند کاری آن ها را تغییر خواهد داد . 

 

همین حالا در دوره مدیریت مهمانداری هواپیما شرکت کنید

 

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول    

 • مقدمه‌ای بر حرفه‌ی مهمانداری    
 • تاریخچه مهمانداری  
 • تاريخ هوانوردي ايران   
 • اطلاعات عمومی هواپیما  

فصل دوم  

 • مقررات هوانوردی   
 • آشنایی با مقررات هواپیمایی کشوری  
 • شناخت فرودگاه    
 • تئوری پرواز    
 • آشنایی با کابین هواپیما  
 • فیزیولوژی پرواز    
 • آشنایی با سیستم ارتباطی داخل هواپیما    
 • هواشناسی هوانوردی    
 • روشهای مقابله با دود و آتش در هواپیما    
 • روش‌های تخلیه سریع و استفاده از سیستم‌های روشنایی اضطراری    
 • استفاده از برق اضطراری    

فصل سوم    

 • روانشناسی پرواز    
 • روانشناسي پرواز و هوانوردي    
 • استرس و مسافرت    
 • ترس از پرواز    
 • رفتار ايذائي مسافر    
 • بهداشت رواني خدمه پرواز    

فصل چهارم    

 • اصول مهمانداری    
 • ویژگی‌های مهماندار    
 • ویژگی های پذیرش مهماندار    
 • هماهنگی و ارتباطات اعضای خدمه    
 • نحوه پذیرایی    
 • پذیرش مسافر    
 • حمل کالاهای خطرناک در جامه دان    
 • آداب معاشرت    

فصل پنجم    

 • ایمنی پرواز    
 • اصول ایمنی پرواز    
 • امنیت هوانوردی    
 • عملیات فرود    
 • فرایند ایمنی و اضطراری    
 • اورژانس پزشکی در هواپیما    
   
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان