رسانه (DBA)

دوره DBA رسانه


دوره DBA رسانه چه دوره ای است؟ چرا به مدرک DBA رسانه نیاز داریم؟ چرا باید در دوره DBA رسانه موسسه عالی آزاد فن پردازان شرکت کرد؟ مخاطبان دوره DBA رسانه چه کسانی هستند؟ بازار کار DBA رسانه چگونه است؟ مدیران رسانه به چه مهارت هایی نیاز دارند؟ مزایای دوره DBA رسانه چیست؟ دوره DBA رسانه چه دوره ای است؟ دوره مدیریت عالی کسب و کار رسانه یا همان DBA رسانه ، دوره ای است که با هدف تربیت مدیرانی برای درک درست از محیط رقابتی رسانه ها از جمله مطبوعات، رادی...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

دوره DBA رسانه چه دوره ای است؟

دوره مدیریت عالی کسب و کار رسانه یا همان DBA رسانه ، دوره ای است که با هدف تربیت مدیرانی برای درک درست از محیط رقابتی رسانه ها از جمله مطبوعات، رادیو، تلویزیون، سینما و رسانه های مجازی در عصر حاضر و تحولات تکنولوژیکی رسانه ای برگزار می شود . این دوره ی آموزشی به دانش پذیران و علاقه مندان به رسانه کمک می کند تا از روند پیشرفت های سریع در حوزه رسانه ، فرهنگ و هنر که هر روز بر کارکرد های رادیو و تلویزیون و حوزه های دیگر رسانه در ارتباط با مخاطبان اثر می گذارد به خوبی آگاه باشند.

گواهینامه مدیریت رسانه DBA

مدیریت عالی کسب و کار رسانه، رشته ای نوپا در کشور ایران می باشد که کمتر از یک دهه سابقه دارد درصورتی که در جهان این رشته حدود سه دهه است میان مردم شناخته شده می باشد. دوره آموزشی این رشته به متخصصان، مدیران و حتی کار آفرینان کمک می کند که خود را از همکاران و همتایان خود جدا کنند و آن ها را به مدیران حرفه ای در هر زمینه تبدیل کند. با توجه به اهمیت و کاربردی بودن دوره مدیریت عالی کسب و کار، این دوره به صورت تخصصی در بسیاری از دانشگاه ها و موسسات معتبر در سراسر کشور برگزار می شود که موسسه آموزش عالی فن پردازان یکی از موسسات برتر در زمینه برگزاری دوره های آموزشی مانند دوره DBA رسانه است .

همه ی افراد رسانه را کانال ها و مسیر های ارتباطی می دانند که از طریق آن ها برای مخاطبان پیام ارسال می شود . اما این که آیا این کانال ها در محتوای پیام دخالت دارند یا این که فقط یک وسیله خنثی در انتقال پیام می باشند از مباحث مهم در فلسفه رسانه و البته در مدیریت آن است. در این نوع از مدیریت ، افراد مسئولیت تعیین و تحقق اهداف، سازمان دهی، برنامه ریزی، به کار گیری نیروی انسانی و نظارت را در رسانه برعهده دارند. مدیران رسانه براساس آموزش های منظم، یا در بعضی موارد نادر، بر اساس سیاست های موجود در جامعه، هدایت و مدیریت یک رسانه را به عهده می گیرند. به عبارتی می توان این طور گفت که مبنای اصلی مدیریت رسانه، ایجاد یک پل ارتباطی بین مباحث نظری عمومی مدیریت و صنعت رسانه است.

هر فردی که قصد دارد در آینده به عنوان مدیر رسانه فعالیت کند و در رسیدن به اهداف سازمان کمک کند، ناچار است هم دانش مدیریت بداند، هم ارتباطات و دانش پیرامون آن را بیاموزد. همچنین باید تفاوت های ذاتی رسانه ها را نیز بداند. آسان ترین راه برای این افراد گذراندن دوره های آموزشی جامع مدیریت رسانه است. ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که آیا تنها راه یادگیری رسانه و مدیریت آن، شرکت در دوره آموزشی DBA رسانه است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که تنها راه، شرکت در دوره های آموزشی نیست بلکه راحت ترین و در عین حال کامل ترین راه، ثبت نام و شرکت در کلاس های آموزشی مدیریت عالی کسب و کار رسانه است که توسط موسسات آموزش عالی آزاد مانند موسسه آموزشی فن پردازان برگزار می شود.

مدیران و کارشناسان رسانه، هنرمندان در عرصه سینما، تلویزیون و رادیو و همچنین تمامی علاقه مندان به رسانه با شرکت در دوره مدیریت عالی کسب و کار رسانه با مباحث بسیاری در زمینه مدیریت و رسانه آشنا می شوند. تعدادی از این مباحث عبارت است از:

 • آشنایی با رسانه
 • ﺧﺼﻮﺻیات یک رسانه
 • اهمیت کاربرد رسانه ها
 • نقش وسایل ارتباط جمعی
 • مدیریت رسانه
 • مدیریت راهبردی در رسانه ها
 • مدیریت سازمان های رسانه ای
 • انواع ارتباط اجتماعی
 • اثرات وسایل ارتباط جمعی
 • مالکیت و اقتصاد رسانه
 • انواع مالکیت در رسانه
 • تاثیر رسانه بر فرهنگ
 • تاثیر رسانه بر جامعه
 • نقش رسانه در افکار عمومی
 • و ...
اینفوگرافیک رسانه DBA

همین حالا در دوره رسانه DBA شرکت کنید

چرا به مدرک DBA رسانه نیاز داریم؟

مدرک DBA یا Doctor of Business Administration به گواهینامه ای گفته می شود که مشخص کننده ی تسلط و مهارت عالی دارنده آن به مباحث مدیریتی یک کسب و کار است. به علاقه مندانی که قصد دارند در حوزه کاری خود مهم ترین و دشوار ترین چالش های کسب و کار را حل کنند، توصیه می شود در دوره آموزشی مدیریت عالی کسب و کار رسانه شرکت کنند. در بسیاری از کشور های توسعه یافته و یا در حال توسعه ، افراد بسیاری به دنبال شرکت در دوره های آموزشی DBA و دریافت مدرک آن هستند این دوره به صورت اجرایی و بسیار کاربردی دانش پذیران را با تکنیک ها و مهارت های مدیریت کسب و کار آشنا می کند. حال اگر قصد داشته باشید کسب و کاری راه بیندازید و مدیریت آن را به عهده بگیرید و یا این که بخواهید در یک شرکت مشغول به کار شوید دریافت مدرک DBA به عنوان یک مزیت عالی برای شما محسوب می شود . برای مثال علاقه مندان بسیاری قصد دارند در زمینه رسانه فعالیت کنند، اما دقیقا نمی دانند که برای رسیدن به موفقیت بیشتر در این حوزه علاوه بر کسب دانش رسانه و ارتباطات، به چه آموزه های دیگری نیاز دارند . بهترین فرصت برای اطلاع از این مباحث دوره آموزشی مدیریت عالی کسب و کار رسانه است.
مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که، فرقی ندارد شما در مقطع کارشناسی در چه زمینه ای تحصیل کردید. هنر خوانده باشید یا مدرک یکی از رشته های مهندسی را داشته باشید. حتی ممکن است پزشک باشید اما به بازار تجارت علاقه مند باشید و بخواهید به عنوان تاجر حرفه ای وارد بازار کار شوید. در هر صورت دانش DBA به شما کمک می کند تا با فراگرفتن مهارت های مدیریتی به راحتی از پیچ و خم های کار بگذرید و آن را اداره کنید. در بحث رسانه نیز این امر ثابت شده است . افرادی که با دانش بیشتر در راه رسانه قدم می گذارند از دیگر افراد در این حوزه موفق تر هستند.

متاسفانه بعضی از افراد بر این باورند که پس از اتمام دوره تحصیلات خود می توانند وارد بازار کسب و کار شوند و بدون آشنایی با بازار و روش های مدیریت، در آن سربلند شوند. آن ها گمان می کنند که شرکت در دوره های مدیریت کسب و کار امری بی فایده و بیهوده است، اما قطعا این تصور اشتباه است. با پیشرفت ها و تغییرات بسیاری که در علم مدیریت انجام شده است، دانش مدیریت را به دانشی پیچیده تبدیل کرده است و لزوما برای موفقیت در آن، افزایش مهارت و دانش نیاز است . ممکن است شما یک مدیر رسانه ی با تجربه باشید که سالهاست در این زمینه کار می کنید اما تغییرات و پیچیدگی های علم مدیریت باعث می شود که علم خود را در این حیطه افزایش دهید.

چرا باید در دوره DBA رسانه موسسه عالی آزاد فن پردازان شرکت کرد؟

در بخش قبل با اهمیت اخذ گواهینامه ی مدیریت عالی کسب و کار رسانه آشنا شدید و دانستید که علم مدیریت چه تاثیرات ویژه ای بر کار و شغل شما دارد. همچنین با تاثیرات این مدرک بر مدیریت رسانه نیز آشنا شدید . حال مهم ترین بحثی که می توان در این قسمت به آن اشاره کرد این است که چگونه با علم DBA آشنا شوید و گواهینامه ی آن را دریافت کنید؟
مهم ترین دغدغه دانش پذیران برای انتخاب یک موسسه آموزشی جهت گذراندن دوره های آموزشی، معتبر بودن موسسه و گواهینامه پایان دوره ای است که ارایه می شود. موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان یکی از معتبرترین موسسات است که با یک دهه تجربه در برگزاری دوره های آموزشی، اقدام به برگزاری دوره مدیریت عالی کسب و کار رسانه کرده است. محتوای آموزشی DBA رسانه این موسسه با توجه به استاندارد های روز با همکاری اساتید برتر و مجرب طراحی و تهیه شده است.

مدرک مدیریت رسانه DBA

موسسه عالی آزاد فن پردازان با اخذ مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بین موسسات آموزشی دیگر اعتبار ویژه ای دارد . همچنین گواهینامه ی دوره مدیریت عالی کسب و کار رسانه این موسسه مورد تایید سازمان بین المللی ارزیابی مدارک تحصیلی Wes بوده و دارای امتیاز زیادی است. هم چنین اگر افراد قصد کار در شرکت های خارج از کشور داشته باشند، امکان ترجمه ی رسمی مدارک در این موسسه وجود دارد که  دارای مهر وزارت امور خارجه برای ارایه به شرکت ها و سازمان های خارج از کشور است و این خود مزیتی عالی برای استخدام و تکمیل رزومه کاری برای کار در خارج از کشور به حساب می آید. این موسسه آموزشی معتبر به علت سابقه ی فعالیت چندین ساله در زمینه ی برگزاری دوره های آموزشی مدیریت رسانه و همچنین ارایه ی مدارک معتبر مورد تایید وزارت علوم، فناوری و تحقیقات به یکی از برترین و خاص ترین موسسات آموزشی تبدیل شده است.

تمام مزیت هایی که عنوان شد، باعث می شود تا علاقه مندان به رشته رسانه با اطمینان کامل در دوره مدیریت عالی کسب و کار رسانه موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان ثبت نام کنند. موسسه آموزشی فن پردازان با به کار گیری دانش بسیاری از فرهیختگان و استادان برتر و همچنین استفاده از کلیه روش های آموزشی مدرن، اقدام به برگزاری این دوره کرده است. همچنین یکی دیگر از این مزایا که مورد توجه دانش پذیران قرار گرفته است، ارایه مشاوره تخصصی از ابتدا تا انتهای دوره و امکان رفع مشکلات دانش پذیران طی دوره می باشد.

مخاطبان دوره DBA رسانه چه کسانی هستند؟

با توجه به اهمیت روزافزون مدرک مدیریت عالی کسب و کار در تمام مشاغل از جمله مدیریت رسانه، افراد بسیاری ترغیب می شوند که در دوره های آموزشی DBA شرکت کنند. دانش پذیران دوره DBA رسانه با دریافت گواهینامه ی پایان دوره می توانند به عنوان مدیر یا کارشناس رسانه مشغول به کار شوند. حتی افراد عادی که به دانش رسانه و مدیریت آن علاقه دارند با ثبت نام در دوره مدیریت عالی کسب و کار رسانه موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان و دریافت مدرک آن به راحتی پا به عرصه رسانه می گذارند. مدیران ارشد، مدیران شرکت ها، خبرنگاران، مدیران رسانه ای، بازیگران سینما و تئاتر، تهیه کنندگان، کارگردانان، گویندگان و مجریان صدا و سیما، دوبلاژ کاران، صدا برداران، تصویر برداران، تدوین گران، گریمور ها، نورپردازان، عکاسان، فعالان عرصه موسیقی، دکوراتور ها، نویسندگان ، روابط عمومی ها و افراد معمولی از جمله کسانی هستند که در دوره DBA رسانه شرکت می کنند. در حقیقت شما با هر رشته تحصیلی که دارید می توانید در این دوره ثبت نام کنید و با مباحث مدیریت رسانه آشنا شوید.

بازار کار DBA رسانه چگونه است؟

اگر بازار کار رسانه را بررسی کرده باشید، قطعا می دانید که پس از دریافت مدرک DBA رسانه در چه مشاغلی می توانید فعالیت کنید و چه فرصت های شغلی برایتان به وجود می آید. شما با اخذ گواهینامه ی مدیریت عالی کسب و کار رسانه می توانید در انواع رسانه ها مانند رادیو، تلویزیون، انتشارات، شبکه های اجتماعی، آژانس های تبلیغاتی، بخش روابط عمومی شرکت های دولتی یا خصوصی کار کنید یا حتی می توانید به آسانی کسب و کار خود را راه بیاندازید. در چند سال اخیر مدیریت رسانه به عنوان یکی از بخش های رو به رشد در جامعه شناخته می شود. امروزه رسانه های جمعی به دنبال افرادی ماهر و مستعد در زمینه های مختلف مرتبط با رسانه هستند که موقعیت های شغلی مدیریت رسانه و مسئولیت های مرتبط به آن را بر عهده بگیرند. در ادامه با تعدادی از این موقعیت های شغلی آشنا می شوید.

 • متخصص رسانه: فردی که به عنوان متخصص رسانه های جمعی فعالیت می کند موظف است تجهیزات و وسایل صوتی و تصویری را آماده و هماهنگ کند. متخصصان رسانه موجودی ، تجهیزات و لوازم را فهرست می کنند و مورد بررسی قرار می دهند. آن ها مسئولیت اجرای نرم افزار و دستگاه های مخصوص رسانه مانند پخش کننده های DVD و فیلم به عهده دارند، همچنین یک منبع خوب از وسایل موجود شامل فیلم، نوار، عکس، اسلاید ها و نرم افزار را به روز رسانی و نگهداری می کنند. فردی که در جایگاه متخصص رسانه به کار مشغول است باید دانش گسترده ای از تجهیزات رسانه ای مانند دوربین، رایانه و دستگاه های ضبط داشته باشد. آن ها مهارت های ارتباطی عالی دارند و با دیگر کارکنان هماهنگی لازم را برای برنامه ریزی و اجرای دقیق آن ها انجام می دهند.
 • برنامه ریز رسانه: برنامه ریزان رسانه در قسمت تبلیغات یا بازاریابی یک شرکت کار می کنند. آن ها با ارسال پیام های تبلیغاتی از طریق سیستم عامل های مختلف، کمک می کنند تا به روز رسانی ها، پیشنهاد های جدید، تغییرات و دیگر اطلاعات مهم شرکت در اختیار مردم قرار گیرد. به همین علت آشنایی برنامه ریز های رسانه با کالاها یا خدمات شرکت ها بسیار اهمیت دارد. آن ها کمپین های بازاریابی یا انتشار موارد تبلیغاتی مانند بنر یا پوسترها را ارزیابی می کنند. ابتدا یکپارچگی پیام کمپین تبلیغاتی توسط این افراد تایید می شود، سپس گروه های دیگر شرکت نیز با آن ها کار می کنند تا کمیپن تبلیغاتی را به نحو احسن پیش برند و در این راه از ابزارهایی مانند ایمیل، وب، تلویزیون، رادیو، مجلات و روزنامه ها استفاده می کنند.
 • مدیر برنامه ریز استراتژیک: همان طور که از اسم آن مشخص است، مدیر برنامه ریزی استراتژیک عموما با مدیر ارشد خود همکاری می کند و به طراحی برنامه های استراتژیک مربوط به رسانه می پردازد. این مدیران نکات لازم درباره طرح استراتژیک شرکت را ارایه می دهند، با رهبران سازمانی مشاوره می کنند و درباره عملکرد گذشته و آینده شرکت توضیحاتی را ارایه می دهند. مدیر برنامه ریز استراتژیک با چندین دپارتمان شرکت (مثل بخش مالی، بازاریابی، فروش و غیره) همکاری داشته و در راستای اهداف رسانه ای شرکت استراتژی هایی را تعیین می کند. این افراد از مهارت های تشکیل تیم برای پروژه های خاص برخوردارند و می توانند طرح هایی برای کسب و کار و توسعه آن ایجاد کنند. این مدیران همچنین برنامه های کسب و کار موجود را بهبود می بخشند تا کارایی خود را بهتر کنند و همچنین راه حل های بلند مدت و کوتاه مدت برای مشکلات مالی و مسائل مربوط به عملکرد عملیاتی درون شرکت ارایه می دهند.
 • تهیه کننده موسیقی: اگر شما به موسیقی علاقه دارید و در عین حال به دنبال کسب دانش و مهارت های مدیریتی هستید، این شغل مناسب شماست. تهیه کننده موسیقی وظیفه دارد گروهی از موسیقیدان ها را مدیریت کند، بر بودجه ها نظارت داشته باشد و تمام آلات موسیقی را برای گروه فراهم کند. این افراد تصمیماتی را درباره انتخاب پرسنل جدید، تست آن ها و هم چنین انتخاب نوع موسیقی می گیرند. هم چنین، آن ها بر فرآیند پس از تولید نظارت دارند که این نظارت همان ویرایش موسیقی است. تهیه کننده موسیقی موظف است اطمینان حاصل کند که پروژه با توجه به بودجه تعیین شده و در بازه ی زمانی معین تکمیل شود. او مسئول تولید محصول نهایی است و برای ارتقای آن تلاش می کند. شما به عنوان تهیه کننده موسیقی به مهندسان صدا در زمینه میکس و ضبط صدا کمک می کنید. در نهایت می توان گفت که تهیه کنندگان موسیقی نقشی کارآفرین در کسب و کار دارند.
 • مدیر بازاریابی دیجیتال: مدیریت بازاریابی دیجیتال یکی از هیجان انگیز ترین مشاغل در زمینه مدیریت رسانه است. افرادی که با عنوان مدیر بازاریابی دیجیتال فعالیت می کنند مسئول توسعه، اجرا و مدیریت کمپین های بازاریابی در رسانه ها هستند. آن ها نقش مهمی در افزایش آگاهی درباره نام تجاری در فضای دیجیتال و همچنین رونق کسب و کار دیجیتالی دارند. مدیر بازاریابی دیجیتال باید با فناوری های دیجیتال جدید آشنایی داشته باشد و آن ها را مورد ارزیابی قرار دهد، همچنین از ابزار تحلیل وب برای اندازه گیری ترافیک سایت برای بهینه سازی کمپین های بازاریابی مانند بازاریابی ایمیل، رسانه های اجتماعی و تبلیغات استفاده کند.
 • دستیار کارگردان رسانه: دستیار کارگردان رسانه وظایف متفاوتی بسته به نوع شرکت، سازمان و کارفرما دارد، اما به طور کلی می توان گفت که دستیاران کارگردان رسانه به کارگردان رسانه کمک می کنند تا بر فعالیت های شرکت نظارت داشته باشند. همچنین آن ها باید با انواع آژانس های رسانه ای ارتباط برقرار کنند و در صورت لزوم با مشتریان و پیمانکاران ارتباط برقرار کنند.

مدیران رسانه به چه مهارت هایی نیاز دارند؟

نیاز به مهارت و توانایی در هر زمینه شغلی که کار می کنید، اهمیت دارد. شاید با خودتان بگویید که من تحصیلات لازم مربوط به شغل خودم را گذراندم، اما این دلیل منطقی برای موفقیت شما در کارتان نمی باشد. اگر می خواهید در شغلی که در آن فعالیت دارید موفق شوید باید مهارت های مربوط به آن شغل فرا بگیرید. مدیریت رسانه تمام جنبه ها از جمله بازاریابی، فروش و تبلیغات، رسانه های پخش و هنرهای نمایشی، روزنامه نگاری و چاپ و نشر، رادیو و تلویزیون را دربر می گیرد. از این رو شما نیاز دارید که مهارت های وسیعی مربوط به این نوع از مدیریت را کسب کنید . در قسمت زیر به بررسی تعدادی از این مهارت ها می پردازیم.

دوره آموزش مدیریت رسانه

نظم کاری: بعضی مواقع به دلیل فشار کاری، در رخداد های متفاوتی مانند جشن ها، رویدادهای ملی و ورزشی، ترافیک کار بالا می رود. چیزی که در مدیریت رسانه و مشاغلی از این قبیل بسیار حائز اهمیت است، داشتن نظم کاری بالا است. این نظم شامل سازماندهی خود، سر موقع حضور یافتن و مسئولیت پذیری می شود. این حوزه ی کاری مستلزم این است که وظایف و برنامه های خود را طبق موعد مقرر انجام دهید.

مهارت ارتباطی: اگر شما به عنوان مدیر رسانه فعالیت دارید قطعا می دانید که گاهی اوقات باید سخنرانی کنید. مدیر رسانه باید ارتباط کلامی و غیر کلامی (زبان بدن) خوبی با زیردستان و کارکنان خود داشته باشد. یک مدیر رسانه موفق پیش از این که مهارت های مدیریتی مانند برنامه ریزی، تعیین استراتژی و خط مشی را در کار خود اعمال می کند، به طور مؤثر و مفید با کارمندان خود ارتباط برقرار می کند و از مهارت های ارتباطی مثل شفافیت در صحبت کردن، خوب گوش دادن، صمیمیت و دریافت بازخورد های مثبت و منفی استفاده می کند.

انگیزه: به طور کلی افراد می توانند از راه های مختلف و عوامل درونی و بیرونی انگیزه کسب کنند. در بحث مدیریت رسانه ، عوامل بیرونی در ایجاد انگیزه شامل میزان شهرت، جامعه، پول و درآمد می باشد. در کنار عوامل بیرونی، عوامل درونی انگیزه می تواند شامل رضایت از خود، عشق به کار، دستاوردهای شخصی و اعتماد به نفس باشد. به عنوان مدیر رسانه هم خود باید دارای انگیزه و روحیه ی بالای کاری باشید و هم به بقیه این روحیه و انرژی مثبت را انتقال دهید. ایجاد انگیزه باعث ایجاد محیط کاری شاد و پویا می شود. مطالعات نشان داده است که کار با افرادی که انگیزه ی درونی بالایی دارند، موفقیت آمیز تر است چرا که این افراد انرژی، تمرکز و صبر بالایی دارند.

قدرت تصمیم گیری بالا: مدیران رسانه طی کارهای روزانه خود دائما تصمیم می گیرند و تصمیم گیری آنها بر عملیات و میزان بهره وری کسب و کار تأثیر به سزایی می گذارد . تصميم گیری عجولانه مانع پیشرفت کسب و کار است. مهارت های تصمیم گیری استراتژیک برای مدیران رسانه بسیار ارزشمند است  از این رو نحوه تصمیم گیری بسیار مهم است. یک مدیر رسانه موفق زمانی که با چالش روبرو می شود نه تنها به دنبال راه حل برای حل آن می رود بلکه از ابزارها و تجربه ی خود برای حل مشکل نیز استفاده می کند. این نوع ذهنیت برای حل مشکل در مدیران رسانه موفق به خوبی دیده می شود.

مدیریت ریسک: توانایی ارزیابی ریسک مهم ترین عنصر کسب و کار و پیشرفت آن می باشد. هیچ شرکتی نمی تواند در دنیای کسب و کار امروزی بدون ریسک دوام بیاورد. مدیران رسانه با قدرت ریسکی که دارند به پیشرفت شرکت خود کمک می کنند و افراد را در مسیر رسیدن به هدف خاصی با استفاده از مدیریت ریسک هدایت می کنند.

تحقیق و تحلیل: توانایی بررسی مزایا و معایب عوامل موثر در کسب و کار، تجزیه و تحلیل کسب و کار و داده های مربوط به آن یک امتیاز برای مدیران رسانه به حساب می آید. مدیر رسانه موفق دارای قدرت تحلیل و تحقیق بالا روی مسائل است و با استفاده از قدرت تفکر انتقادی که دارد می تواند به مسائل و مشکلات از زاویه ی علمی و پژوهشی نگاه کند. مدیر رسانه می تواند با استفاده از مهارت تحقیقاتی خود سناریو های کسب و کار را ارزیابی کند و با استفاده از جمع آوری داده و تحلیل آنها به یک نظر جامعی برسد.

همین حالا در دوره رسانه DBA شرکت کنید

مزایای دوره DBA رسانه چیست؟

دانش مدیریت عالی کسب و کار رسانه به علاقه مندان این حوزه کمک می کند تا به عنوان فرد حرفه ای، صاحب نظر و متخصص در زمینه ی رسانه و مطبوعات مانند فیلم و تلویزیون، تبلیغات و برندینگ، چاپ و ارتباطات دیجیتال فعالیت داشته باشند . فرآیند دیجیتالی شدن، رشد ارتباطات را افزایش داده است و منجر به افزایش تقاضا برای متخصص در زمینه ی رسانه شده است. با رشد تلفن همراه به عنوان یک رسانه جدید و رشد پر سرعت اینترنت ، MBA مدیریت رسانه ها هم چنین فرصت های شغلی متنوعی را پیش روی شما قرار می دهد. این فرصت های شغلی عبارتند از مدیر تولید، مدیر تبلیغات رسانه، مدیر بازاریابی دیجیتال، تهیه کننده موسیقی. به دلیل ماهیت درسی MBA  یعنی پوشش دادن جوانب متنوع کسب و کار، فراگیران می توانند مفاهیم کسب و کار و رسانه را به خوبی درک کنند. با یادگیری مفاهیم اساسی کسب و کار می توانید ارتباط بهتری با کارمندان، مدیران عالی و دیگر همکاران داشته باشید. برای پاسخ بهتر به این سؤال که چرا به مدرک مدیریت رسانه نیاز داریم، لازم است به بررسی اهمیت رسانه بپردازیم.

کسب اطلاعات و دانش جدید: یکی از ویژگی های رسانه ها این است که ما را در مورد اتفاقات مختلف در سراسر جهان با خبر می کنند. این امر به ما این امکان را می دهد تا بدانیم که در سراسر جهان و اطراف ما چه اتفاقاتی رخ می دهد. ما می توانیم با کمک رسانه ها، در مورد موضوعات مختلف دانش کسب کنیم. رسانه نقش حیاتی در انتشار اطلاعات دارد. رسانه، اطلاعات جدید را پخش می کند و اطلاعات را به روز می کند تا عموم مردم درباره آن چه در کشور و در سراسر جهان در حال وقوع است آگاه باشند.

رسانه ها و جامعه: زندگی در جامعه نوین امروزی بدون ابزارهای ارتباط جمعی مانند روزنامه ها، مجلات، رادیو، تلویزیون و فیلم، تقریبا غیر ممکن است. امروزه، حضور وسایل ارتباط جمعی برای افراد بسیار مهم است و با توجه به نوع نظام اقتصادی و سیاسی که رسانه فرمانبردار آن است و در تحقق نیاز ها و خواسته های افراد و میزان پیشرفت جامعه، عملکرد مختلفی دارند. رسانه برای جامعه بسیار مهم است، چرا که یکی از سریع ترین و کارآمد ترین روش ها برای دریافت اطلاعات در مورد موضوعات مختلف است. همچنین تاثیر رسانه ها برای جامعه بسیار مهم است زیرا به شکل گیری و ساخت افکار عمومی کمک می کند و باعث آگاهی جمعی می شود . نیروهای سیاسی ، اقتصادی  و اجتماعی بر مضمون رسانه ها تاثیر می گذارند. کنترل رسانه ها بر محتوای آن ها نیز اثر بخش است. این امر اثرات رسانه ها را تعیین کرده  و نشان می دهد که نوع محتوا و مضمونی که در رسانه ها به کار می رود نیاز به مدیریت دارد.

پوشش خبری کامل: شما می توانید از هر رخدادی مانند مسابقات ورزشی، رویداد های سیاسی مثل سخنرانی مقامات یک کشور یا وقایع طبیعی (سیل و زلزله) که در حال وقوع هستند را با استفاده از پوشش خبری کامل رسانه ها، مانند تلویزیون و رادیو در هر زمان و مکانی که هستید با خبر شوید. این رخداد ها همچنین می تواند به شکل محصولات خبری، برنامه های سرگرمی یا سایر منابع رسانه ای باشد، برای مثال اخبار جنجالی در فیسبوک ، اینستاگرام، توییتر یا دیگر شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

انتقال ایده ها: رسانه های جمعی نقش مهمی در سازماندهی افکار عمومی ایفا می کنند. میلیون ها نفر تلویزیون را تماشا می کنند و روزنامه ها را در وقت آزاد خود می خوانند. برخی از افراد حتی به روزنامه، تلویزیون و رادیو وابسته هستند و مدتی از اوقات فراغت خود را صرف این رسانه های اجتماعی می کنند. این رسانه های اجتماعی به انتقال ایده ها و افکار عمومی کمک می کنند. این نشان می دهد که رسانه های جمعی امروزه در خانواده ها و جامعه نقش مهمی ایفاء می کنند.

آموزش جامعه: آموزش جامعه یکی از مهم ترین نقش های رسانه می باشد. ما با استفاده از رسانه می توانیم اطلاعات مربوط به محصولات مختلف را بررسی و تجزیه و تحلیل کرده، قیمت های اقلام مختلف را مقایسه کرده و اخبار مربوط به سیاست، اقتصاد، آب و هوا، سلامت و غیره را بخوانیم. رسانه ها موضوعاتی مانند فقر، عقب ماندگی اجتماعی، بی سوادی و غیره را مطرح می کنند و مردم را آموزش می دهند. همچنین مردم را در مورد حقوق و وظایف خود آگاه می کنند.

کاربرد های مختلف: رسانه های جمعی می توانند برای رسیدن به اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تبلیغات، موضوعات اجتماعی و تجاری مختلف. این اهداف می تواند شامل  بازاریابی، تبلیغات، روابط عمومی و ارتباطات سیاسی باشد. عموما رسانه، به طور سنتی به عنوان سرگرمی مورد استفاده قرار گرفته است اما در دنیای امروز رسانه علاوه بر سرگرمی، به عنوان وسیله ای برای تجزیه و تحلیل، تایید و ارایه اطلاعات مربوط به رویداد های فعلی به کار می رود. حتی برخی از مستندات و فیلم های آموزشی که در رسانه ارایه می شوند جنبه ی آموزشی داشته و نکات علمی و آموزشی مفیدی را به افراد یاد می دهد. به همین علت این ویژگی که همان کاربرد های چند منظوره رسانه است، اهمیت رسانه را دو چندان کرده است.

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول

 • آشنایی با رسانه
 • رسانه چیست و چه می‌کند؟
 • ﺧﺼﻮﺻﯿﺎت ﯾﮏ رﺳﺎﻧﻪ
 • اﻫﻤﯿﺖ ﮐﺎرﺑﺮد رﺳﺎﻧﻪ‌ﻫﺎ
 • اﻫﻤﯿﺖ رﺳﺎﻧﻪﻫﺎی دﯾﺪاری
 • تاریخچه وسایل ارتباط جمعی
 • فلسفه وسایل ارتباط جمعی
 • ویژگی وسایل ارتباط جمعی
 • نقش وسایل ارتباط جمعی
 • کارکرد وسایل ارتباط جمعی
 • نقش وسایل ارتباطات جمعی در مشارکت اجتماعی
 • نقش وسایل ارتباط جمعی در حاکمیت

فصل دوم 

 • مدیریت رسانه
 • تعریف مدیریت رسانه
 • مدیریت رسانه در جریان غرب
 • انواع رسانه، مالکیت و مدیریت
 • انواع نگرش هاي به معنا و مفهوم مديريت رسانه
 • هویت چیست؟
 • تاریخچه‌ی هویت ایرانی
 • ﺧﺼﻮﺻﯿﺎت ﯾﮏ رﺳﺎﻧﻪ
 • کارکرد‌های رسانه‌ها
 • ﺗﻮان آﻣﻮزﺷﯽ رﺳﺎﻧﻪ‌ﻫﺎ
 • مهمترین رسانه‌ها
 • جهانی شدن رسانه‌ها و فرسایش هویت‌های بومی
 • مديريت‌ استراتژيك‌ در رسانه
 • مدیریت راهبردی در رسانه ها
 • انواع رسانه
 • تاریخچه رسانه‌های عمومی
 • ﺧﺼﻮﺻﯿﺎت ﯾﮏ رﺳﺎﻧﻪ
 • اﻫﻤﯿﺖ ﮐﺎرﺑﺮد رﺳﺎﻧﻪ‌ﻫﺎ
 • کارکرد‌های رسانه‌ها
 • ﺗﻮان آﻣﻮزﺷﯽ رﺳﺎﻧﻪ‌ﻫﺎ
 • مهمترین رسانه‌ها
 • اﻫﻤﯿﺖ رﺳﺎﻧﻪﻫﺎی دﯾﺪاری
 • سیطره صیهونیسم بر رسانه های جهان

فصل سوم 

 • مدیریت سازمان‌های رسانه‌ای
 • تحلیل جنبه های مختلف ساختار و آثار این ساختار بر سازمانهای رسانه ای
 • وحدت فرماندهی
 • حوزه کنترل
 • تقسیم کار
 • تفکیک بخشها
 • رهیافت انسان گرا
 • مدیریت مشارکتی
 • وظایف مدیریت منابع انسانی
 • عوامل مؤثر بر مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت منابع انسانی در قالب یک سیستم
 • ارتباط اجتماعی
 • انواع ارتباط اجتماعی
 • عناصر ارتباط اجتماعی
 • صاحب نظران ارتباط اجتماعی
 • اثرات وسایل ارتباط جمعی

فصل چهارم 

 • مالکیت و اقتصاد رسانه
 • ویژگی ها و اختصاصات برنامه های رادیویی
 • ساير خصايص و برتري هاي راديو
 • مالکیت ومعنای آن
 • مالکیت در رسانه
 • انواع مالکیت در رسانه
 • تفاوت انواع مالکیت‌ها
 • رسانه‌های جمعی در جامعه جدید
 • نظريه تماميت خواه شوروي
 • رسانه‌هاي خبري در حکم عوامل قدرت
 • رسانه عمومی
 • مالکیت ترکیبی رسانه
 • حق مشارکت در مالکیت تهیه کنندگان محتوای رسانه‌ها
 • نقش رسانه ها در اصلاح و افساد جامعه
 • فصل پنجم
 • تاثیر رسانه بر فرهنگ
 • تعریف فرهنگ صنعت فرهنگ
 • فرهنگ رسانه
 • رسانه فرهنگی
 • مشکلات تئوریک و نظری رسانه های فرهنگی
 • ضرورت‌های حرفه‌ای رسانه فرهنگی
 • رسانه فرهنگی از منظر اسلام
 • فرهنگ اسلامی و رسانه اسلامی
 • رعایت اصول اخلاقی در رسانه فرهنگی
 • نقش رسانه ها در انتقال ارزش ها
 • نقش رسانه در فرهنگ اجتماعی
 • نقش و جايگاه رسانه‌های فرهنگی
 • نقش رسانه در شكل دهي فرهنگ اجتماعي
 • نسبت رسانه با مهندسی فرهنگی
 • ضرورت مهندسی فرهنگی
 • جایگاه رسانه در مهندسی فرهنگی
 • كاركردهای رسانه در مهندسی فرهنگی

فصل ششم

 • تاثیر رسانه بر جامعه
 • تنوع و گستردگی ارتباطات در عصر کنونی
 • بررسی جایگاه رسانه های عمومی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی
 • رسانه و اعتماد سازی
 • رسانه و انعکاس واقعیت ها
 • رسانه و نقد سازنده
 • رسانه و پیش بینی بحران
 • رسانه و اعتبار
 • رسانه و تبلیغات
 • رسانه و افکار سنجی
 • نظريه اقتصاد سياسي رسانه ها ( political economic )
 • مطالعات فرهنگی ( cultural studies )
 • مطالعات فرهنگ توده ( mass culture studies )
 • مكتب فرانكفورت ( frankfurt school )
 • قدرت و قابلیت‌های زبان و اندیشه در کنترل جامعه
 • اثرات رسانه بر زندگی انسان

فصل هفتم 

 • رسانه و افکار عمومی
 • ماهیت افکار عمومی
 • نفوذ در افکار عمومی
 • افکار عمومی و جنگ روانی
 • شرايط ايجاد افكار عمومي
 • ارتباطات سياسي
 • ويژگي هاي ارتباطات سياسي
 • ارتباطات سياسي وافكارعمومي
 • تأثير عوامل سياسي برارتباطات
 • رابطه قدرت سياسي و رسانه
 • انواع نظامهاي حاكم بررسانه ها
 • نقش رسانه ها در تغییر تفکرات جوامع بشری
 • نقش رسانه ها در جامعه های متمرکز
 • رسانه همه جانبه
 • نقش رسانه در افکار عمومی
 • تهدیدات ابزارهای رسانهای
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان