دوره یکساله مدیریت نفت ، گاز و پتروشیمی (DBA)

دوره DBA نفت ، گاز و پتروشیمی


دوره DBA مدیریت نفت و گاز چه دوره ای می باشد؟ رشته DBA مدیریت نفت و گاز چه رشته ای است و بر چه موضوعاتی تمرکز دارد؟ موضوعات حقوقی صنعت نفت و گاز چه می باشد؟ در این دوره چه موضوعات آموزشی را فرا خواهید گرفت؟ چرا باید در دوره مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز موسسه آموزش عالی فن پردازان شرکت کنید؟ اهمیت و ارزش اخذ گواهینامه مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز در چه می باشد؟ چه فرصت های شغلی بعد از فارغ التحصیلی در این دوره وجود دارد؟ چرا باید نسبت به اخذ مدرک DBA نفت و گاز اقدام کنی...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

دوره DBA مدیریت نفت و گاز چه دوره ای می باشد؟

دوره DBA مدیریت نفت و گاز به منظور تعلیم دانش تخصصی و آموزش های عملی مرتبط به حوزه تجارت نفت و گاز در سطح ملی و بین المللی طراحی شده است. در این دوره، دانش پذیران با چالش ها و تصمیم گیری های کلیدی در صنعت انرژی آشنا می شوند. به طور کلی در این دوره می توانید:

 • با تکنیک های تجارت نفت و گاز آشنا شوید.
 • در خصوص اصول و ضوابط استخراج نفت و گاز، دانش و مهارت های اولیه و پایه را فرا گیرید.
 • با تکنیک ها و اصول مالی و حسابداری در این حوزه به طور کامل آشنا شوید.
 • با سیاست های بین المللی و حقوقی که مربوط به تجارت نفت و گاز می باشد، آشنا شوید.

دوره مدیریت عالی نفت و گاز، شامل دروسی از جمله امور مالی و حسابداری، موضوعات تخصصی و اصول حقوق تجارت بین المللی نفت و گاز می باشد. در پایان این دوره می توانید در یکی از مشاغل زیر فعالیت کنید:

 • تاجر
 • مدیر تامین منابع
 • متخصص کالا ها و محصولات نفتی
 • هماهنگ کننده و توسعه دهنده کسب و کار ها
 • مدیر تحلیل گر

این دوره برای آن دسته از افرادی که هم اکنون در صنعت نفت و گاز فعالیت دارند و یا علاقه مند به ورود به این حوزه و یا شرکت های خصوصی نفت و گاز می باشند، بر گزار شده است. همچنین در این دوره با گذراندن دروس تخصصی و عمومی می توانید به خوبی خود را برای ورود به مشاغل بالا آماده کنید و با اعتماد به نفس کاملی پا در این عرصه گذارید.

رشته DBA مدیریت نفت و گاز چه رشته ای است و بر چه موضوعاتی تمرکز دارد؟

حوزه نفت و گاز را می توان بزرگترین بخش تجاری در جهان معرفی کرد که سهم دلاری آن از تمام دیگر صنایع بیشتر می باشد و دارای صد ها هزار نفر کارگر و کارمند است که سالیانه ده ها میلیون درآمد زایی می کنند. در مناطقی که این انرژی های گرانبها بیشتر یافت می شود، مانند کشور خودمان ایران، اهمیت این صنعت بسیار بیشتر می باشد، به همین دلیل کشور های نفت خیز نیاز بیشتری به متخصصین توانا دارند تا بتوانند تجارت نفتی خود را با سود آوری بیشتر، مدیریت کنند. در بخش انرژی سه حوزه کلیدی وجود دارد: صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی که فردی که در این حوزه فعالیت می کند باید به خوبی با آن ها آشنا باشد. در ادامه توضیح مختصری برای هر کدام ارائه داده ایم:

آموزش DBA نفت و گاز

صنایع بالا دستی در صنعت نفت چه هستند؟ این عبارت به اکتشاف و استخراج نفت اشاره دارد که شامل جست و جو برای ذخایر نفتی زیر آب، زیر زمین و گاز های طبیعی می باشد که در طی آن با انجام عمل حفاری نسبت به استخراج این منابع ارزشمند اقدام می کنند.

صنایع میان دستی در صنعت نفت به چه صنایعی اشاره دارند؟ این صنایع به موضوع حمل و نقل، ذخیره سازی و تصفیه فراورده های خام نفتی در صنعت نفت و گاز و یا انتقال به پالایشگاه ها که ممکن است کاملا در یک منطقه ای مجزا از معادن نفت و گاز باشد، اشاره دارد. شیوه های حمل و نقل متفاوت است و می تواند به وسیله تانکر ها، کشتی ها یا خطوط لوله و نفت کش ها انجام شود.

صنایع پایین دستی در حوزه نفت چه می باشد؟ عبارت پایین دستی به پالایش نفت خام، پالایش گاز طبیعی و توزیع محصولات اشاره دارد که از مرحله صنایع بالادستی به دست آمده اند. بازاریابی و تجاری سازی توزیع این محصولات به مشتریان و کاربران هدف، موضوع اصلی این بخش می باشد که نشان می دهد محصولات را می توان به اشکال مختلفی به بازار ارائه کرد مانند گاز طبیعی، سوخت دیزلی، گازوئیل، سوخت جت ها، آسفالت و غیره.

بزرگترین محصولات صنعت نفت و گاز، گازوئیل و نفت کوره می باشد. نفت خام ماده اولیه بسیاری از محصولات شیمیایی می باشد مانند محصولات دارویی، کود ها، حلال ها و پلاستیک ها. در نتیجه نفت خام در بسیاری از صنایع حضور پر رنگ دارد و برای دولت ها و ملت های مختلف از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد.

 

موضوعات حقوقی صنعت نفت و گاز چه می باشد؟

جهان امروز، وابستگی شدیدی به صنعت نفت و گاز دارد و زیر ساخت های بسیاری از صنایع بر پایه نفت بنا شده است. تصور کنید با توجه به این وابستگی شدید، در صورت بروز چالش ها و موانع حقوقی بر سر راه تجارت این محصولات، چه بلایی بر سر اقتصاد های جهان می آید. به جرات می توان گفت صنعت نفت و گاز همیشه و همیشه روی تمام اقتصاد های جهان تاثیر گذار است، خصوصا در سطوح استخدامی که نه تنها فرصت های شغلی بی شماری در آن برای افراد وجود دارد، بلکه نیازمند تخصص و مهارت های خاص نیز می باشد. بنابراین با تغییر فناوری های به کار رفته در این حوزه، نیاز به متخصصین به روز که با دانش استفاده از این فناوری ها آشنایی دارند، بیشتر به چشم می خورد، در نتیجه کشوری می تواند از مزیت اقتصادی این موضوع استفاده کند که متخصصین توانمندی برای ورود به این رشته تعلیم داده است.

مسئول تغییرات و تصمیم گیری های بزرگ در این زمینه بر عهده کشور های عضو اپک می باشد و می توان گفت با خروج کشور هایی نظیر ونزوئلا، ایران و قطر از اپک، تغییرات زیادی روی فرایند تجاری نفت و گاز رخ داده است. یکی دیگر از موضوعاتی که می تواند بر تجارت نفت و گاز تاثیر گذارد، توجه بیشتر به انرژی های جایگزین می باشد. که بیشتر به دلایل زیست محیطی است و طرفداران محیط زیست تبلیغات گسترده ای درباره استفاده از انرژی های تجدید پذیر و غیر فسیلی می کنند. مانند تولید برق از انرژی خورشیدی و باد که روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار مقرون به صرفه تر است. به هر حال با توجه به اهمیت بسیار زیاد حوزه نفت و گاز برای کشور ما، به عنوان کشوری که دارای منابع نفتی زیادی می باشد، تربیت متخصصان حرفه ای باید در وهله اول مورد توجه قرار گیرد، تا بتوان به کمک آن ها مسائل و موضوعات تجارت مواد نفتی و غیر نفتی را به خوبی مدیریت کرد.

اینفوگرافیک دوره مدیریت نفت و گاز dba

در این دوره چه موضوعات آموزشی را فرا خواهید گرفت؟

در دوره DBA مدیریت نفت و گاز، دانش پذیران باید دانش و مهارت های لازم این حوزه را به خوبی فرا گیرند این اطلاعات شامل یک سری دروس عمومی و تخصصی می باشد. در ادامه به برخی از مهارت هایی که در این دوره فرا می گیرید اشاره می کنیم.

حسابداری: هر مدیر موفقی باید با اصول اولیه حسابداری آشنایی داشته باشد. با کسب مهارت های حسابداری می توانید هزینه های نهایی محصولات خود را تعیین کنید و با درایت نسبت به تغییر آن ها اقدام کنید. همچنین می توانید تصمیم گیری های موثر تری بر اساس گزارش های مالی خود، اتخاذ کنید. بررسی سود و زیان و ترازنامه ها اطلاعاتی فراتر از گزارش مالی به شما می دهند. اما این به شرطی است که بدانید چگونه از آن ها استفاده کنید. با حضور در این دوره و آشنایی با مهارت های حسابداری می توانید به عمق گزارشات مالی شرکت خود، پی ببرید.

اقتصاد: مدیران در زمینه تجارت، باید دانش خوبی درباره اقتصاد داشته باشند. این موضوع زمانی که به حوزه نفت وگاز می رسد از اهمیت بیشتری هم بر خوردار می شود. زیرا نفت و گاز بیشترین تاثیر را روی اقتصاد جهان دارند. با حضور در کلاس مدیریت نفت و گاز می توانید به خوبی با استراتژی های اقتصادی متداول آشنا شوید تا با استفاده از آن ها شرایط بازار نفت و گاز را بهتر پیش بینی کنید و در میدان رقابتی این بازار توجهات را به خود جلب کنید. برای مثال می توانید با برخی از ابزار ها و موضوعات اقتصادی آشنا شوید. با مفاهیمی مانند اقتصاد خرد و اقتصاد کلان آشنا می شوید و همچنین بسیاری از اصطلاحات و اصول اقتصادی دیگری را نیز می آموزید.

مدرک DBA نفت و گاز

امور مالی: مورد دیگری که در بخش نفت و گاز از اهمیت زیادی برخوردار است، امور مالی می باشد. استفاده از ابزار های مالی به شما این امکان را می دهد که تحلیل های مالی بهتری ارائه دهید و در این امر حرفه ای عمل کنید. بنابراین در این دوره می توانید با ابزار های متداول مالی، روش های تصمیم گیری سرمایه گذاری، بررسی سود و زیان، پروژه های سرمایه گذاری و تحلیل روند سودآوری آشنا شوید.

بازاریابی: بازاریابی یکی از فاکتور های مهم برای کسب موفقیت در هر کسب و کاری می باشد. در بازار هایی که رقابت در آن ها بیشتر است، تصمیم درباره نحوه بازاریابی و تبلیغات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز، باید با این تخصص هم آشنایی کامل داشته باشید. بنابراین باید با فرایند بازاریابی، کاربرد روش های مختلف بازاریابی، شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بازار، شناسایی رفتار مشتری ها و رفتار خریداران و پیش بینی اوضاع بازار، به خوبی آشنا باشید و بدانید در شرایط مختلف چه عکس العملی باید انجام دهید.

رفتار سازمانی: رفتار سازمانی همیشه یکی از دروس کلیدی دوره های MBA و DBA می باشد. با فرا گیری اصول رفتار سازمانی می توانید ساختار محیط کاری خود را مورد ارزیابی قرار دهید و به دنبال راهی برای پیشرفت آن باشید. با رفتار سازمانی مطلوب می توانید موضوعاتی مانند ایجاد انگیزه در کارمندان، کار های تیمی، بهبود جو محیط کار و مدیریت امور و تغییرات سازمانی را تحت کنترل خود درآورید. در نتیجه می توانید با رفتار سازمانی مربوط به مدیریت، استرس های محیط کار، نظریه های انگیزشی، کنترل سازمانی و سیستم پاداش، طراحی مشاغل و رفتار کارمندان، توانایی حل مساله، طراحی سازمانی و مدیریت تغییرات، آشنا شوید.

مدیریت پروژه: از جلمه توانایی هایی که دانش آموختگان دوره مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز باید داشته باشند، مدیریت پروژه می باشد که در این دوره با ابزار های مدیریتی و تکنیک های مختص آن آشنا می شوید و فرایند انجام آن را می آموزید، سپس یاد می گیرید چطور به موفقیت در آن ها دست پیدا کنید. پس باید بتوانید موضوعات و مسائل تیمی و شخصی را در پروژه ها مدیریت کنید، با مفاهیم مدیریت ریسک در پروژه ها آشنایی داشته باشید، با ساختار های سازمانی و استاندارد ها، برنامه ریزی زمانی و کنترل برنامه پروژه، کیفیت مدیریت پروژه آشنایی داشته باشید.
در حوزه نفت و گاز، مدیریت پروژه را با تاکید بر چند اصل مهم می آموزید که شامل قرارداد نویسی، مدیریت ریسک، مذاکره، تشکیل تیم و کار گروه ها می باشد که تمرکز تمامی آن ها بر روی حوزه نفت و گاز می باشد و از آن طریق می توانید تمام مهارت های خود را در زمینه مدیریت پروژه در پروژه های نفتی و گازی خود به خدمت گیرید و از آن برای کسب موفقیت بیشتر در نقش مدیریتی خود استفاده کنید.

برنامه ریزی استراتژیک: یک برنامه ریزی کسب و کاری موفق نیازمند هدف گذاری های دقیق و تعیین استراتژی های خاص می باشد. به عنوان یک مدیر موفق باید یاد بگیرید هدفمند فکر کنید و از فرایند های استراتژیک برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. باید بتوانید فرایند های برنامه ریزی را مدل سازی کنید، اهداف کاری خود را مشخص کنید، روابط بین شرکت تان و اقتصاد جهانی و بازار هدف و روند کار را تحلیل و بررسی کنید، در میان استراتژی های موجود، بهترین را انتخاب کنید و به طور مداوم استراتژی های خود را ارزیابی کنید. در حوزه نفت و گاز بررسی مفاهیم مربوط به این حوزه باید برای مدیران کاملا روشن و شفاف باشد. با حضور در این دوره با شیوه های برنامه ریزی استراتژیک به خوبی آشنا می شوید و می توانید همانند یک مدیر حرفه ای به کار خود ادامه دهید زیرا به خوبی با موضوعات حقوقی و دولتی، سرمایه گذاری های کلان، ارزیابی ریسک و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری آشنایی دارید. مدیران گاهی اوقات نمی توانند دیدگاهی هدفمند به کار خود داشته باشند، این مهارت برنامه ریزی استراتژیک در بخش نفت و گاز می تواند به آن ها برای حل این مشکل کمک شایانی بکند. بنابراین این مهارت را باید قبل از شروع کار حرفه ای، در خود تقویت کنید و بهترین مکان برای تمرین آن ها، حضور در دوره مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز می باشد.

مذاکره استراتژیک: در حوزه نفت و گاز، توانایی مدیران در برگزاری مذاکرات و جلسات کاری از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد. استراتژی به معنای یک مسیر موفقیت آمیز قابل یادگیری، نمی باشد، بلکه یک تحلیل عمقی از مسائل و مشکلات حقیقی است. در این دوره هم با استراتژی هایی آشنا می شوید که کاملا مربوط به نفت و گاز است و سعی بر آن شده است از موضوعات کاملا حقیقی و تجربی استفاده شود تا یک موقعیت شبه واقعی برای دانش پذیران شکل گیرد.

 

چرا باید در دوره مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز موسسه آموزش عالی فن پردازان شرکت کنید؟

موسسه آموزش عالی فن پردازان، توانسته است با بهره مندی از اساتید و متخصصین حرفه ای و با تجربه این حوزه، یک فضای آموزشی عالی را برای دانش پذیران خود فراهم کند. متخصصین ما با اشراف کامل به اهمیت نفت و گاز در اقتصاد ایران و جهان، محتوای آموزشی این دوره را تدوین کرده اند و تمامی علاقه مندان به این رشته می توانند مهارت های این حوزه را فرا گیرند و به کمک آن یا موقعیت شغلی خود را در این صنعت بهبود بخشند و یا خود را برای ورود به این کسب و کار آماده کنند. به هر روی، حضور شما در این دوره مزایای زیادی برایتان به همراه خواهد داشت که در ادامه به چند نمونه از آن می پردازیم:

 • مدرک این موسسه، قابل ترجمه رسمی دادگستری می باشد و برای افرادی که قصد کار و مهاجرت به خارج از کشور را دارند، یک مزیت بزرگ به حساب می آید.
 • همچنین مدرک مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز موسسه آموزش عالی فن پردازان مورد تایید سازمان وزارت علوم و فناوری ایران می باشد که می تواند به اعتبار رزومه کاری و تحصیلی شما بیافزاید.
 • علاوه براین، این گواهینامه مورد تایید سازمان ارزیابی مدارک WES کانادا نیز می باشد که برای افرادی که قصد مهاجرت به آن کشور را دارند، یک مزیت بزرگ به حساب می آید.
 • شیوه های آموزشی موسسه فن پردازان، ترکیبی و متناسب با دانش پذیران مختلف و با شیوه های یادگیری متنوع می باشد.
 • تیم متخصص و پشتیبان این موسسه، از لحظه ورود شما به فرایند آموزش تا انتها، همراه و همیار شما خواهند بود و با صبر و حوصله پاسخگوی نیاز ها و پرسش های شما می باشند.
 • در نهایت از هر کجای کشور عزیزمان که باشید، می توانید بسته های آموزشی ما را تهیه کنید و درب منزل خود تحویل بگیرید.

در کنار تمام مزایای بالا می توانید مطمئن باشید دانش و مهارت هایی که در این دوره فرا می گیرید، کاملا به روز، کاربردی و تخصصی می باشند و کاملا شما را برای ورود به این حرفه آماده می کند که البته به خلاقیت و علاقه فرد به یادگیری های بیشتر هم بستگی دارد. دوره مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز، دانش پذیران خود را برای مواجه شدن با چالش ها و مسائل این حوزه، آماده می کند.

اهمیت و ارزش اخذ گواهینامه مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز در چه می باشد؟

هدف از بر گزاری دوره DBA نفت و گاز آماده سازی دانش پذیران برای نقش های مدیریتی، مشاوره ای و موقعیت های آکادمیک در بخش انرژی (نفت و گاز) می باشد. برای موفقیت در این دوره دانش پذیران باید روحیه تحلیلی، ارزیابی و تفکر انتقادی داشته باشند تا بتوانند بر موضوعات اقتصادی تمرکز و دقت بیشتری داشته باشند. با فراگیری این مفاهیم به سرعت می توانید در میدان رقابتی این کسب و کار خود را مطرح کنید و در مسیر موفقیت و پیشرفت قرار گیرید. با داشتن این مدرک می توانید در هر بخشی از صنعت نفت و گاز که به آن علاقه دارید، مشغول به کار شوید و در بسیاری از موضوعات مانند مدیریت کسب و کار، حقوق، اقتصاد و سیاست های مربوط به نفت و گاز متخصص شوید. این دوره برای آن دسته از فارغ التحصیلانی طراحی شده است که در دیگر رشته ها و یا رشته های مرتبط با نفت و گاز تحصیل کرده اند و علاقه مند به فراگیری اصول مدیریتی در صنعت نفت و گاز می باشند. با حضور در این دوره تمام مهارت های حرفه ای و عملی مورد نیاز برای موفقیت در مبادلات پیچیده مالی و تجاری مربوط به نفت و گاز را فرا خواهند گرفت. پس درنگ نکنید و همین الان با تیم مشاور ما تماس بگیرید تا آن ها شما را از جزئیات بیشتر این دوره مطلع کنند.

چه فرصت های شغلی بعد از فارغ التحصیلی در این دوره وجود دارد؟

در دوره مدیریت عالی کسب و کار نفت و گاز، مهارت هایی را می آموزید که برای ورود به هر شغلی می تواند به شما کمک کننده باشد. این مهارت ها شامل نحوه نگارش قرارداد های نفتی و اقتصادی، اصول مهم انرژی های تجدید پذیر، مدیریت ریسک و مدیریت حفاظت از محیط زیست می باشد. مدل های اصلی آموزشی این دوره بر آموزش مهارت های ضروری هر حرفه و شغلی در این حوزه، تاکید کرده است که در بردارنده مدیریت و کنترل کیفیت، تکنیک های بازاریابی، امنیت و سلامت می باشد. بسته به مسیری که برای کار خود انتخاب می کنید، فرصت یافتن موضوعات عمیق تری درباره این حوزه را خواهید داشت، برای مثال ممکن است با مسائلی نظیر قوانین مهم در کاهش ریسک و خطرات آسیب های زیست محیطی مواد نفتی و یا مدیریت کیفیت، سلامت و امنیت در مسیر های انتقال مواد خام نفتی، آشنا شوید. علاوه بر این ها، با آگاهی از قوانین مالی و سرمایه گذاری می توانید درک خود را از ساختار های انرژی که در مبادلات جهانی کاربرد بسیار دارند، افزایش دهید و در کنار آن با مکانیزم ها و ابزار هایی آشنا شوید که برای مبادلات مالی و نفتی کاربرد دارند.
به هر حال با فارغ التحصیلی در این دوره، می توانید به مشاغل حرفه ای مدیریت در بخش نفت و گاز نزدیک تر شوید و در نقش های رهبری و مدیریت، تفکر انتقادی، مدیریت ریسک و مدیریت ارزش های افزوده کسب و کار ها فعالیت حرفه ای خود را آغاز کنید. به همین دلیل فرصت های شغلی متنوعی در این حوزه، پیش روی شما خواهد بود و می توانید در مشاغل مدیریت برنامه ریزی، تحلیل گر ریسک، مدیر پروژه و مدیران بازرسی مشغول به کار شوید.

دوره مدیریت نفت و گاز (DBA) می تواند به خوبی شما را برای پذیرش در این مشاغل در سراسر جهان آماده کند. تمام دانش پذیران در این دوره می توانند از مزایای بی شمار آن بهره مند شوند و با اساتید و دانشجویان نخبه این حرفه آشنا شوند و از تجربیات حرفه ای آن ها در زمینه های مدیریتی، فنی، تحقیقاتی و تجربی استفاده بیشتری ببرند. به همین منظور دانش پذیران باید بتوانند در پروژه های حسابداری و برنامه ریزی برای صنعت نفت گاز حضور داشته باشند و درک عمیقی نسبت به موضوعاتی مانند سیاست های مخصوص انرژی در سراسر جهان، پیدا کنند. همچنین ممکن است در دوره های کارآموزی شرکت کنند تا به خوبی خود را برای ورود به مشاغل این حوزه، آماده کنند.

دانش آموختگان دوره DBA نفت و گاز می توانند در محیط های کاری مختلفی مشغول به کار شوند که شامل شرکت های نفت، گاز و شرکت هایی می باشد که با محصولات نفتی کار می کنند. از مشاغل متداول این حوزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیر تسهیلات
 • هماهنگ کننده برنامه های انرژی
 • مدیر پروژه
 • مدیر برنامه ریزی
 • مدیر بازرسی
 • بازاریابی مواد نفتی و گازی
 • تحلیل گر های امور مالی

دانش آموختگان این دوره می توانند در حوزه های تولید انرژی، مبادلات انرژی و فراورده های نفتی مشغول به کار شوند و یا با ادامه تحصیل در این حوزه، تخصص خود را در یکی از موضوعات منابع انرژی و مدیریتی بگیرند. دانش آموختگان این دوره که علاقه مند به اخذ مدرک معتبر می باشند می توانند با استفاده از گواهینامه معتبر این دوره به منظور ورود به حوزه های کاری دلخواه شان استفاده کنند. البته با داشتن مدرک DBA نفت و گاز دانش آموختگان می توانند به امر تدریس و آموزش به دیگر علاقه مندان این رشته نیز کار خود را آغاز کنند.

دوره DBA نفت و گاز

چرا باید نسبت به اخذ مدرک DBA نفت و گاز اقدام کنید؟

این دوره یکی از پویا ترین دوره های مدیریت نفت و گاز موجود می باشد که با بهره مندی از اساتید مجرب در این رشته توانسته است آموزش های اصولی و دقیقی را درباره صنعت نفت و گاز به دانش پذیران علاقه مند به این رشته بدهد و تمام وجوه ضروری آن را برای ورود به بخش های مدیریتی، به طور کامل آموزش دهد. این وجوه مختلف شامل قوانین اقتصادی، حقوقی و بازرگانی مبادلات نفتی و فناوری های مربوط به آن می باشد و همچنین بر موضوعات زیست محیطی هم تاکید شده است. هدف از این دوره افزایش سطح آگاهی و اطلاعات دانش پذیران در خصوص مهارت های تحلیلی و فرایند های مبادلاتی صنعت نفت و گاز می باشد. و شامل دوره کارآموزی، مهارت های مذاکره و مهارت های ارائه کنفرانس و سخنرانی، موضوعات اقتصادی نفتی، حسابداری، امنیت و سلامت زیست محیطی و مهندسی است. تاکید اصلی روی استفاده عملی از دانش فرا گرفته شده در این دوره می باشد و انتظار می رود دانش آموختگان این دوره بتوانند تکنیک های فرا گرفته شده در این دوره را در روش های مدیریتی خود در محیط های اجرایی به خوبی به کار گیرند.

با اخذ مدرک DBA نفت و گاز می توانید:

 • از تجربه متخصصین این رشته در زمینه های کسب و کار های مختلف مربوط به صنایع نفت و گاز، اقتصاد، علوم، مهندسی و حقوق بهره مند شوید.
 • با اخذ مدرک این رشته می توانید در بسیاری از موضوعات و مهارت های اصلی تبحر پیدا کرده و از آن ها در بیشتر موقعیت های کاری خود بهره ببرید.
 • با داشتن این مدرک شانس حضور در پروژه های تیمی را خواهید داشت که می تواند شانس بزرگی برای شما در کسب تجربه عملی باشد و با موضوعات تازه ای آشنا خواهید شد و می توانید در گروه های مختصص درباره آن ها بحث و مذاکره کنید.
 • با داشتن مدرک مدیریت نفت و گاز با آموزش هایی که دیده اید می توانید مطمئن باشید که بهترین تجربه یادگیری در این رشته را داشته اید بنابراین می توانید در بسیاری از موقعیت های شغلی از اعتبار این مدرک برای خود، استفاده کنید.
برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

این دوره همراه با  پکیج DBA ارائه می گردد.

فصل اول    
اصطلاحات اولیه نفت و گاز  و پتروشیمی    
1-1-اصطلاحات انرژی    
1-1-1-ﺍﻧﺮﮊﻱ ﺍﻭﻟﻴﻪ (Primary Energy)
1-1-2-ﺍﻧﺮﮊﻱ ﺛﺎﻧﻮﻳﻪ (Secondary Energy (Derived Energy)  )    
1-1-3-ﺍﻧﺮﮊﻱ ﻧﻬﺎﻳﻲ (  Final Energy)    
1-1-4-ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺍﻧﺮﮊﻱ (Energy Transformation)    
1-1-5-ﺗﺮﺍﺯﻧﺎﻣﻪ ﺍﻧﺮﮊﻱ (Energy Balance)    
1-1-6- ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺩﺭ ﻣﻮﺟﻮﺩﻱ (Stock Changes  )    
1-1-7-ﺧﺪﻣﺎﺕ ﺍﻧﺮﮊﻱ (Energy Services)    
1-1-8- ﻫﻴﺪﺭﻭﻛﺮﺑﻦ (ﻫﻴﺪﺭﻭﻛﺮﺑﻮﺭ) Hydrocarbon (Hydrocarbure)    
1-1-9- ﺑﻲ ﺗﻲ ﻳﻮBritish Thermal Unit  (BTU)    
1-2- ﺍﺻﻄﻼﺣﺎﺕ ﻧﻔﺖ ﺧﺎﻡ    
1-2-1- ﺳﻨﮕﻬﺎﻱ ﻣﺨﺎﺯﻥ (ﻓﺸﺮﺩﻩ) Dense    
1-2-2- ﺳﻴﺎﻻﺕ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﻣﺨﺎﺯﻥ (Fluid in Place)    
1-2-3- ﻓﺸﺎﺭ ﻣﻮﺋﻴﻨﮕﻲ (Capillary Pressure)    
1-2-4- ﺗﺮ ﺷﻮﻧﺪﮔﻲ (Wetability)    
1-2-5- ﺳﺎﺯﻧﺪ (Formation)    
1-2-6- ﭘﺘﺮﻭﻟﻴﻮﻡ (Petroleum)    
1-2-7-ﻧﻔﺖ ﺧﺎﻡ (Crude Oil)    
1-2-8- ﻧﻔﺖ ﺧﺎﻡ ﺳﺒﻚ ( Light Crude Oil)    
1-2-9-    ﻧﻔﺖ ﺧﺎﻡ ﺗﺮﺵ (Sour Crude Oil)    
1-2-10- ﻧﻔﺖ ﺧﺎﻡ ﺷﻴﺮﻳﻦ (Sweet Crude Oil)    
1-2-11- ﺑﺮﻧﺖ (Brent)    
1-2-12-ﭼﮕﺎﻟﻲ ﻧﺴﺒﻲ، ﻭﺯﻥ ﻣﺨﺼﻮﺹ (ﺩﺍﻧﺴﻴﺘﻪ) Specific Gravity – SG  (Density)
1-2-13-ﮔﺮﺍﻧﺮﻭﻱ  Viscosity (Thickness)    
1-2-14- ﺟﺪﺍﺳﺎﺯﻱ  ﮔﺎﺯﻫﺎ ﺍﺯ ﻧﻔﺖ ﺧﺎﻡ(Separations)    
1-2-15- ﺣﻔﺎﺭﻱ (Drilling)    
1-2-16-ﺑﺎﺯﺍﺭﻫﺎﻱ ﺍﺳﭙﺎﺕ ﻧﻔﺖ ﺧﺎﻡ (Crude Oil Spot Markets)    
1-2-17- ﺁﺳﻔﺎﻟﺘﻴﻦ (Asphaltene)    
1-2-18-ﺁﺳﻔﺎﻟﺖ ﻭ ﻗﻴﺮ(Asphalt & Bitumen)    
1-2-19- ﺑﻨﺰﻳﻦ (Gasoline, Benzin=Benzine)    
1-2-20-ﺑﻨﺰﻳﻦ ﻫﻮﺍﭘﻴﻤﺎ (ﺑﻨﺰﻳﻦ ﺳﻔﻴﺪ) Aviation Gasoline    
1-2-21-ﺑﻨﺰﻥ (Benzene)    
1-2-22- ﺑﻲ ﺗﻲ ﺍﻛﺲ (BTX) Benzene - Toluene - Xylene
1-2-23-ﺗﺘﺮﺍ ﺍﺗﻴﻞ ﺳﺮﺏ  Tetra Ethyl lead (TEL)    
1-2-24- ﭘﺎﺭﺍﻓﻴﻦ ﻧﻔﺘﻲ (Oil Paraffin)    12
1-2-25- ﺣﻼﻝ ﻫﺎﻱ ﻧﻔﺖ ﻭ ﺑﻨﺰﻳﻦ ﻫﺎﻱ ﻣﺨﺼﻮﺹ (Special Kerosene and Oil Solvents  )    
1-2-26- ﺳﻮﺧﺖ ﻫﺎﻱ ﺳﻨﮕﻴﻦ (Heavy Fuel Oil)    
1-2-27- ﺭﻭﻏﻦ ﻫﺎﻱ ﺳﺒﻚ (Spindles)    
1-2-28- ﺳﻮﺧﺖ  ﻫﺎﻱ ﺟﺖ Jet Fuels (Avation Turbine Fuel- AFT)    
1-2-29- ﻗﻴﺮﻫﺎ (Bitumens )    
1-2-30- ﻛﻚ(Coke)    14
1-2-31- ﻛﻚ ﺍﺳﻔﻨﺠﻲ (Sponge Coke)    
1-2-32-ﻧﻔﺘﺎ (Naphta)    
1-2-33- ﮔﺎﺯﻭﺋﻴﻞ ﻳﺎ ﻧﻔﺖ ﮔﺎﺯ (Gasoil)
1-2-34- ﻧﻔﺖ ﺳﻔﻴﺪ (Kerosene)    
1-2-35- ﻧﻔﺖ ﻛﻮﺭﻩ Fuel Oil (FO)    
1-2-35- ﻓﺮﺁﻳﻨﺪ ﺗﻘﻄﻴﺮ Fractional Distillation (Topping)    
1-3- ﺍﺻﻄﻼﺣﺎﺕ ﮔﺎﺯ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻭ ﻣﺸﺘﻘﺎﺕ ﺁﻥ    
1-3-1- ﺍﺗﺎﻥ  (Ethane )C2H6    
1-3-2- ﭘﺮﻭﭘﺎﻥ (Propane )    
1-3-3- ﮔﺎﺯ ﻫﻤﺮﺍﻩ (Associated Gas )    
1-3-4- ﮔﺎﺯ ﻣﺎﻳﻊ، ﮔﺎﺯ ﻧﻔﺘﻲ ﻣﺎﻳﻊ،  ﮔﺎﺯ ﻧﻔﺖ ﻣﺎﻳﻊ، ﮔﺎﺯ ﺳﻴﻠﻨﺪﺭ Liquefied Petroleum Gas (LPG)    
1-3-5- ﮔﺎﺯ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻓﺸﺮﺩﻩ Compressed Natural Gas (CNG)    
1-3-6- گاز طبيعي مايع شده Liquefied Natural Gas (LNG)
1-3-7- ﻣﺎﻳﻌﺎﺕ ﮔﺎﺯ ﻃﺒﻴﻌﻲ Natural Gas Liquid (NGL)    
1-3-8- ﺗﺒﺪﻳﻞ ﮔﺎﺯ ﺑﻪ ﻓﺮﺁﻭﺭﺩﻩ  Gas to Liquid (GTL)    
1-3-9- ﺩﻱ ﻣﺘﻴﻞ ﺍﺗﺮ  Dimethyl Ether (DME)    
1-3-10- ذﻏﺎﻝ ﺳﻨﮓ (Coal )
فصل دوم    
حفاری ، اکتشاف ،  پالایش نفت وگاز
2-1- مقدمه ای از تشکیل نفت و گاز    
2-2-ﺗﺎرﻳﺨﭽﻪ ﻧﻔﺖ    
3-2- ﺗﺌﻮري ﭘﻴﺪاﻳﺶ ﻧﻔﺖ وﮔﺎز    
3-3- ﻣﺨﺎزن زﻳﺮ زﻣﻴﻨﻲ ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز    
3-3- ﺗﺎرﻳﺨﭽﻪ ﭘﻴﺪاﻳﺶ ﮔﺎز ﻃﺒﻴﻌﻲ    
3-4- ﮔﺎز در اﻳﺮان    
3-5-ﺗﺎﺭﻳﺨﭽﻪ ﺣﻔﺎﺭﻱ    
3-6- ﻣﻘﺪﻣﻪ ﺍﻱ ﺑﺮ ﻋﻠﻢ ﺣﻔﺎﺭﻱ    
3-7- ﭼﺎﻩ ﻭ ﺍﺩﻭﺍﺕ ﻭ ﺗﺠﻬﻴﺰﺍﺕ ﺩﺭﻭﻥ ﭼﺎﻫﻲ    
3-7-1- ﺗﻌﺮﻳﻒ ﭼﺎﻩ  (well)    
3-7-2- ﭼﺎﻩ ﻫﺎﻱ ﺍﻛﺘﺸﺎﻓﻲ    
3-7-3- ﭼﺎﻩ ﻫﺎﻱ ﺗﻮﺻﻴﻔﻲ    
3-7-4- ﭼﺎﻩ ﻫﺎﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﻱ(ﮔﺴﺘﺮﺷﻲ)    
3-8-1- ﻧﻤﻚ ﮔﻴﺮي از ﻧﻔﺖ ﺧﺎم    
3-8-2- ﺗﻘﻄﻴﺮ    
فصل سوم    
اوپک و نقش آن    
3-1- دخایر اوپک    
3-2-تولید و صادرات اوپک    
3-3-آژاﻧﺲ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ اﻧﺮژي و شوک اول نفتی    
3-4- اوﻟﯿﻦ اﺟﻼس ﺳﺮان اوﭘﮏ در الجزایر 1975    
فصل چهارم    
اصول  و مبانی مدیریت ، مدیریت پروژه های صنعت نفت و گاز
4-1-ﺳﺎزﻣﺎن ﭼﯿﺴﺖ ؟    
ﺗﻌﺎرﯾﻒ ﻣﺨﺘﻠﻒ از ﺳﺎزﻣﺎن    
وﯾﮋﮔﯽ ﻫﺎي ﻣﺸﺘﺮك ﺳﺎزﻣﺎن    
4-2-   ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﭼﯿﺴﺖ ؟    
ﻓﻌﺎﻟﯿﺘﻬﺎي ﻓﺮآﯾﻨﺪ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ    
ﻋﻠﻞ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﺗﺌﻮري ﻫﺎ    
4-3- مدیریت پروژه در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی    
4-3-1-دﻓﺘﺮ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﭘﺮوژه    
4-3-2- موفقیت پروژه    
4-3-3- مدیریت مالی پروژه های نفت و گاز    
4-3-4- ارزیابی اﻗﺘﺼﺎدي ﭘﺮوژه ﻫﺎي ﺑﺎﻻدﺳﺘﯽ ﻧﻔﺖ و ﮔاز    
4-4-ﺍﻫﻤﻴﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﭘﺮﻭژﻩ ﺩﺭ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻧﻔﺖ ﻭ ﮔﺎﺯ ﺍﻳﺮﺍﻥ    
فصل پنجم    
مدیریت ریسک  و مدیریت HSE در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی    
5-1-ریسک زمین شناسی    
5-1-2- مرحله ي ارزیابی    
5-1-3- توسعه ي میدان    
5-2-ریسک تأسیسات سطح الارضی
5-4- ریسک متغيرهاي اقتصادی    
5-5- ریسک ناشی از شرکاء    
5-6-ارزﯾﺎﺑﯽ رﯾﺴﮏ ﻫﺎي ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻓﻨﺎوري ﺗﺠﻬﯿﺰات ﺻﻨﻌﺖ ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز    
5-7-1-برنامه رﯾﺰي ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ رﯾﺴﮏ    
5-7-2- ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ رﯾﺴﮏ    
5-7-3- ارزﯾﺎﺑﯽ ﮐﯿﻔﯽ و ﮐﻤﯽ رﯾﺴﮏ    
5-7-5-ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﯾﺰي ﭘﺎﺳﺦ ﮔﻮﯾﯽ ﺑﻪ رﯾﺴﮏ    
5-7-ﺑﺮرﺳﯽ ﺧﻄﺮﻫﺎ و ارزﯾﺎﺑﯽ  مدیریت رﯾﺴﮏ HSE  ﻓﺎزﻫﺎی ﺳﺎﺧﺖ ﺗﺎ ﺗﻮﻟﯿﺪ در ﺻﻨﻌﺖ ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز    
5-7-1-ﻋﻨﺎﺻﺮ ﻧﻈﺎم ﻣﺪﯾﺮﯾﺘﯽ HSEMS    
5-7-2- دﻻﯾﻞ و ﻣﺰاﯾﺎی اﯾﺠﺎد ﻧﻈﺎم ﻣﺪﯾﺮﯾﺘﯽ اﯾﻤﻨﯽ، ﺑﻬﺪاﺷﺖ و ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ (HSEMS)    
فصل ششم    
مدیریت حقوقی و قراردادهای نفت وگاز    
6-1- ﻗﺮاردادﻫﺎ و ﻗﻮاﻧﯿﻦ ﺑﺎﻻ دﺳﺘﯽ ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز    
ﻗﺮار داد ﻣﺸﺎرﮐﺖ در ﺗﻮﻟﯿﺪ (ﻗﺮار داد ﻣﺸﺎرﮐﺖ در ﺗﻮﻟﯿﺪPSC، ﻣﻮاﻓﻘﺘﻨﺎﻣﻪ ﻣﺸﺎرﮐﺖ در ﺗﻮﻟﯿﺪ PSA)    
6-1-2-ﻗﺮار دادﻫﺎي ﻣﺸﺎرﮐﺘﯽ (JOA)    
6-1-3-ﻗﺮار دادﻫﺎي ﭼﻨﺪ ﮔﺎﻧﻪ ﺗﻠﻔﯿﻘﯽ(Hybrid types agreement)    
6-1-4-ﻗﺮاردادﻫﺎي ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ ﺑﺎ رﯾﺴﮏ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬار(Risk-taking service contrac)    
6-1-5-ﻗﺮاردادﻫﺎي ﺑﯿﻊ ﻣﺘﻘﺎﺑﻞ(buy-back)    
6-1-6-ﻗﺮاردادﻫﺎي ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ Risk service contracts (RSC)
6-2-ﺳﯿﺎﺳﺖ و دﻏﺪﻏﻪ ﻫﺎي اﺻﻠﯽ ﺷﺮﮐﺖ ﻣﻠﯽ ﻧﻔﺖ اﯾﺮان در ﻗﺮار دادﻫﺎي ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ رﯾﺴﮑﯽ    
فصل هفتم    
مدیریت اقتصادی در صنایع نفت وگاز و پتروشیمی    
7-1- اقتصاد انرژی    
7-1-1-  ﻣﻔﺎﻫﯿﻢ اﺳﺎﺳﯽ اﻧﺮژي    
7-1-2- اﺑﻌﺎد ﻣﺴﺎﺋﻞ اﻗﺘﺼﺎد انرژی    
7-1-3-الگوی ﻣﺼﺮف اﻧﺮژي در اﯾﺮان    
7-1-4- الگوي ﻣﺼﺮف اﻧﺮژي ﺳﺎﯾﺮ ﮐﺸﻮرﻫﺎ و ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ آن ﺑﺎ اﻟﮕﻮي ایران    
7-1-5- تاﺛﯿﺮ ﻗﯿﻤﺖ اﻧﺮژي روي ﻣﺼﺮف اﻧﺮژي    
7-1-6- ﺷﺪت اﻧﺮژي    
7-1-7- ﮐﺎرﺗﻞﻫﺎ    
7-1-8- ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻗﯿﻤﺖ ﮔﺬاري ﮐﺎرﺗﻞ    
7-2- ﺑﻬﺮه وري و اﻧﺮژي    
7-3- ﺳﯿﺮ ﺗﺎرﯾﺨﯽ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﻧﻔﺖ و اﻧﺮژی    
7-5- ﻣﺴﺎﺋﻞ اﻗﺘﺼﺎدي ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اﮐﺘﺸﺎف و اﺳﺘﺨﺮاج نفت    
7-6- وﯾﮋﮔﯽﻫﺎي اﻗﺘﺼﺎدي ﻧﻔﺖ ﺧﺎم    
7-7- ﮐﺎرﺑﺮد اﺑﺰارﻫﺎي ﻣﺎﻟﯽ در ﻗﺮاردادﻫﺎي ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز    
7-8- ﻓﺮﺻﺖﻫﺎ و ﭼﺎﻟﺶﻫﺎ در ﺗﺠﺎرت ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮔﺎزﻃﺒﯿﻌﯽ    
7-9- ﻓﺮآﯾﻨﺪ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﭘﺮوژهﻫﺎي ﺻﺎدرات ﮔﺎزﻃﺒﯿﻌﯽ    
7-10- ارزﯾﺎﺑﯽ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬاري ﭘﺮوژه    
7-10-1- ﻣﻔﻬﻮم ﻃﺮح و ﺗﺠﺰﯾﻪ و ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻃﺮح اﻗﺘﺼﺎدي    
7-10-4-ﻧﺮخﻫﺎي ﺑﻬﺮه    
7-10-5- اﺳﺘﻬﻼك    
7-10-6-آﻧﺎﻟﯿﺰ ﺣﺴﺎﺳﯿﺖ    
7-10-7- ﻧﻘﻄﻪ ﺳﺮﺑﻪﺳﺮ ﻃﺮحﻫﺎ    
    
 

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان