متن سخنرانی کوتاه

در این مطلب می‌خوانید:

استفاده از متن کوتاه و تاثیرگذار برای سخنرانی اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع متن سخنرانی نشان دهنده محتوای سخنرانی و اهمیت آن است. پس اگر می‌خواهید سخنرانی موفق و ایده‌آلی داشته باشید باید به شروع متن سخنرانی دقت بیشتری داشته باشید. توانایی کافی برای ارائه بدون نقص مطالب به تنهایی برای یک سخنرانی موفق کافی نیست؛ بلکه باید محتوایی تاثیرگذار با متن کوتاه داشته باشید. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که متن سخنرانی کوتاه چگونه باید باشد. همچنین تعدادی از متن‌های کوتاه برای سخنرانی را برای شما آماده کرده ایم تا بتوانید به راحتی توجه مخاطبان را به سمت خود جلب نمایید.

 متن سخنرانی کوتاه

اهمیت متن سخنرانی

داشتن متن سخنرانی جذاب و کوتاه جزو مهم‌ترین اصول سخنرانی است که باید به بهترین شیوه رعایت شود. در واقع مخاطبان به این دلیل در جلسه سخنرانی شما حاضر شده‌اند که سخنان ارزشمند و مفیدی را دریافت کنند. به عبارتی بدون داشتن متن مناسب نمی‌توانید سخنرانی موفقی داشته باشید و برای مخاطبان خود مفید واقع شوید.

 

به طور کلی انتخاب متن مناسب برای سخنرانی اهمیت زیادی دارد چون:

 • منجر به افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.
 • استرس و اضطراب شما را کاهش می‌دهد.
 • کمک می‌کند که شنونده با اشتیاق بیشتری به سخنان شما گوش دهد.
 • منجر به داشتن سخنرانی جذاب و تاثیرگذار می‌شود.
 • می‌توانید به مخاطبان نشان دهید که در کار خود حرفه ای هستید.
 • ماندگاری سخنان شما در ذهن مخاطب را افزایش می‌دهد.

 

با توجه به این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که داشتن یک متن خوب سخنرانی نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت و کارایی سخنرانی دارد. پس نباید از نوشتن متن برای سخنرانی غافل شوید.

 

نکات نوشتن متن سخنرانی

پس از اینکه متوجه شدیم متن سخنرانی کوتاه چه اهمیتی دارد، نوبت به نوشتن آن می‌رسد. متن سخنرانی بر اساس فاکتور هایی همچون شرایط سخنرانی، نوع مخاطب و موضوع سخنرانی نوشته می‌شود. پس هنگام نوشتن متن برای سخنرانی باید دقت زیادی به خرج دهید و نکات مربوط به آن را رعایت کنید. شناخت اصول و نکات نوشتن متن سخنرانی به شما کمک می‌کند که متنی متناسب با سخنرانی خود بنویسید و توجه مخاطبان را به سمت خود جلب نمایید.

 

اصول و نکات مهم برای نوشتن متن سخنرانی عبارت‌اند از:

1- مخاطبان خود را به خوبی بشناسید

در اولین قدم برای نوشتن متن سخنرانی باید درباره مخاطبان خود تحقیق کنید. در واقع باید بدانید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و چه خصوصیاتی دارند. این موضوع کمک می‌کند که هنگام نوشتن متن مورد نیاز برای سخنرانی را متناسب با نیاز آن‌ها بنویسید. دقت داشته باشید که شناخت مخاطبان نقش بسیار مهمی در نوشتن متن جذاب و کاربردی برای مخاطبان دارد پس باید این موضوع را جدی بگیرید و به صورت دقیق ری مخاطبان خود تحقیق کنید.

 

برای اینکه کار خود را ساده‌تر کنید لازم است سوالاتی که در رابطه با مخاطبان وجود دارد را جواب دهید. اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند، نیاز مخاطبان شما چیست و اینکه شما چگونه می‌توانید به رفع نیازهای آن‌ها کمک کنید. شناخت این موارد به شما این امکان را می‌دهد که مخاطبان خود را نیز به طور کامل بشناسید و متن سخنرانی کوتاه خود را متناسب با نیاز مخاطبان و رفع مشکلات آن‌ها بنویسید.

 

2- موضوع سخنرانی را به درستی انتخاب کنید

همانطور که اشاره کردیم متن هر سخنرانی بر اساس موضوع آن کاملا متفاوت است. پس لازم است بدانید که موضوع سخنرانی چیست و هدف از ارائه آن چه چیزی است. اگر موضوع و هدف سخنرانی را درک نکنید، نمی‌توانید جلسه را مدیریت کنید و نیازهای مخاطبان را برطرف نمایید. زمانی که شما مخاطبان خود را به طور کامل بشناسید، انتخاب موضوع برای سخنرانی کار چندان سختی نخواهد بود.

از طرفی اگر موضوع سخنرانی مشخص شود، شما قادر خواهید بود که متنی متناسب با نیاز مخاطبان آماده کنید. به عبارتی نوشتن متن سخنرانی کوتاه متناسب با موضوع سخنرانی و نیاز مخاطب هدف اصلی یک سخنران است و کمک می‌کند که ارائه بهتری داشته باشد.

 

3- هدف سخنرانی خود را مشخص کنید

شما باید با خودتان صادق باشید و تعیین کنید که هدفتان از سخنرانی چیست. برای این کار لازم است چند سوال مهم را از خودتان بپرسید. انجام این کار به شما کمک می‌کند که متن بهتری برای سخنرانی خود بنویسید، لذا نباید آن را کم اهمیت جلوه دهید. سوالاتی که باید از خودتان بپرسید شامل موارد زیر هستند:

 

 • هدف نهایی شما از سخنرانی چیست؟
 • قصد ایجاد چه تغییر یا رفتاری در مخاطبان خود دارید؟
 • قصد دارید مخاطبان خود را قانع کنید، چیزی را به آن‌ها اثبات کنید یا تنها به اطلاع رسانی موارد مهم اکتفا می‌کنید؟
 • آیا موضوع سخنرانی متناسب با نیاز مخاطبان شما است؟
 • سخنرانی شما تا چه اندازه برای مخاطبان مفید خواهد بود؟

 

اگر ندانید که چه هدفی دارید تمرکز کافی برای سخنرانی نخواهید داشت و ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید. پس نباید این فرآیند ساده اما کاربردی به هیچ وجه فراموش کنید.

 آماده کردن متن سخنرانی

4- یک مقدمه خوب و ترغیب کننده بنویسید

شروع متن سخنرانی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که نشان دهنده قدرت سخنرانی شماست و شنونده را برای گوش دادن ترغیب می‌کند. پس لازم است که از یک مقدمه خوب و ترغیب کننده برای سخنرانی خود استفاده کنید. وقتی مقدمه خوب و جذاب داشته باشید باعث کاهش استرس در سخنرانی می‌شود و می‌توانید سخنرانی بهتری ارائه دهید. پس تمام تلاش خود را به کار بگیرید که مقدمه جذابی برای سخنرانی خود بنویسید.

 

5- از قبل نکات مهم و حساس را تعیین کنید

 بدون شک هر موضوعی که درباره آن سخنرانی می‌کنید دارای یک سری نکات مهم و حساس است. شما باید قبل از شروع سخنرانی تعیین کنید که درباره چه موضوعاتی باید سخنرانی کنید و نکات مهم سخنرانی چه مواردی هستند. این کار به شما کمک می‌کند که با نظم و ترتیب بهتری سخنرانی خود را ارائه دهید و مخاطبان را برای گوش دادن به سخنرانی ترغیب کنید.

 

6- مطمئن شوید که متن سخنرانی برای مخاطبان مفید است

باید به این موضوع توجه کنید که مخاطبان وقت و هزینه خود را برای شرکت در سخنرانی شما گذاشته‌اند. پس باید متنی را برای سخنرانی انتخاب کنید که برای مخطابان مفید باشد و بتوانید نیازهای آن‌ها را به خوبی برطرف کند. متن سخنرانی کوتاه شما باید به گونه‌ای باشد که ذهن و احساسات مخاطبان را به طور کامل درگیر کند. به عبارتی سعی کنید متنی را برای سخنرانی آماده کنید که اگر خودتان به جای مخاطب بودید، انتظار آن را داشتید.

 

7- از جملات کوتاه و ساده استفاده کنید

متن سخنرانی کوتاه باید حاوی جملات کوتاه و ساده باشد. ممکن است برخی از مخاطبان شما آشنایی کافی با موضوع سخنرانی نداشته باشند و برای کسب اطلاعات بیشتر به شما مراجعه کرده باشند. پس باید همه جوانب را در نظر بگیرید و برای جلوگیری از خستگی مخاطبان خود از جملات کوتاه و ساده استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند که تسلط بیشتری به جملات داشته باشید و سخنرانی خود را به صورت اصولی و ایده‌آل پیش ببرید.

 

8- یک جمع بندی خوب برای متن سخنرانی در نظر بگیرید

جمع بندی همانند مقدمه سخنرانی از اهمیت زیادی برخوردار است. زمانی که سخنرانی شما به پایان می‌رسد مخاطب انتظار دارد که جواب سوالات خود را پیدا کرده باشد. لذا برای اینکه سخنرانی شما در ذهن مخاطب باقی بماند و برای آن‌ها مفید واقع شود باید یک جمع بندی داشته باشد. جمع بندی مطالب خلاصه‌ای از متن سخنرانی و نکات کلیدی آن است که ارائه آن کمک می‌کند مخاطبان رضایت کافی از سخنرانی شما به دست آورند.

اشتباهات رایج در ارائه متن سخنرانی

همانطور که اشاره کردیم متن سخنرانی اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به درستی نوشته شود. اما متن سخنرانی زمانی تاثیرگذار خواهد بود که بتوانید آن را به صورت اصولی و جذاب ارائه کنید. برخی از سخنران هنگام ارائه متن سخنرانی دچار مشکلاتی می‌شوند که باعث کاهش کیفیت سخنرانی می‌شود. در این بخش اشتباهات رایج در ارائه متن سخنرانی را برای شما شرح می‌دهیم تا بتوانید سخنرانی بی عیب و نقصی داشته باشید. این اشتباهات عبارت‌اند از:

 

شروع بد سخنرانی

شروع سخنرانی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که مخاطبان با دیدن اشتباه از سمت شما شروع به قضاوت می‌کند. از طرفی اگر شروع بدی داشته باشید ممکن است تمرکز خود را به طور کامل از دست بدهید و نتوانید سخنرانی خود را به پایان برسانید. برای رفع این مشکل لازم است به خودتان ایمان داشته باشید و با اعتماد به نفس کامل سخنرانی خود را شروع کنید. همچنین بهتر است در ابتدای سخنرانی خودتان را معرفی کنید و از مخاطبان به خاطر تشریف آوردن به سالن سخنرانی تشکر کنید.

 

عدم توجه به نیازهای مخاطب

برخی از اوقات دیده می‌شود که سخنران‌ها تنها به فکر ارائه بهتر متن سخنرانی هستند و توجهی به نیازهای مخاطبان نمی‌کنند. این کار کاملا اشتباه است و اعتبار سخنران را به طور کامل زیر سوال می‌برد. شما باید اولویت خود را روی مخاطبان خود بگذارید تا بتوانید پاسخگوی نیازهای آن‌ها باشید. برای حل این موضوع بهتر است پس از پایان هر بخش از سخنرانی به مخاطبان این فرصت را بدهید که سوالات و مشکلات خود را از شما بپرسند.

 

خسته کردن مخاطب

مخاطبان شما ارزش بسیار زیادی دارند و باید احترام زیادی برای آن‌ها قائل شوید. اما برخی از سخنرانان با ارائه بدون وقفه سخنان خود باعث خستگی مخاطبان خود می‌شوند. این کار باعث می‌شود که مخاطبان از سخنرانی شما دلسرد شده و اذیت شوید. برای حل این مشکل بهتر است یک تایم تنفس برای شنوندگان در نظر بگیرید یا به آن‌ها اجازه دهید که در بحث‌ها مشارکت داشته باشند.

 خسته کردن مخاطبان و حضاران در سخنرانی

عدم توانایی کافی برای ارائه مطالب سخنرانی

گاهی اوقات متن سخنرانی کوتاه جذابیت و تاثیرگذاری خود را دارد اما سخنران توانایی کافی برای ارائه درست آن‌ها را ندارد. این مشکل مربوط به فن بیان است و نیاز به تمرین دارید. زمانی که شما مهارت فن بیان نداشته باشید، نمی‌توانید مطالب را به صورت منسجم و حرفه‌ای برای مخاطبان خود ارائه دهید. اما جای هیچگونه نگرانی نیست چون در دوره فن بیان تمام تکنیک‌های لازم برای تقویت مهارت فن بیان را شرح دادیم. با شرکت در این دوره می‌توانید مهارت فن بیان خود را تقویت کنید و سخنرانی کاربردی و حرفه‌ای داشته باشید.

 

استفاده از اصطلاحات ناشناخته

یکی دیگر از اشتباهات رایج در ارائه متن سخنرانی، استفاده از اصطلاحات ناشناخته است. مخاطبان شما از قشرهای مختلفی هستند و ممکن است سطح آگاهی یا سواد آن‌ها یکسان نباشد. لذا اگر از اصطلاحات ناشناخته و قلمبه سلمبه استفاده کنید ممکن است ذهن آن‌ها درگیر شده و تمرکز خود را برای گوش دادن به ادامه سخنرانی از دست بدهند. پس باید از جملات ساده و کوتاه استفاده کنید تا همه شنوندگان بتوانند مطالب را به طور کامل درک کنند.

 

عدم مدیریت زمان

عدم مدیریت زمان از مشکلات رایج در سخنرانی است که تبعات بسیار بدی را به همراه دارد. شما باید سخنرانی خود را به گونه‌ای مدیریت کنید که در زمان تعیین شده بتوانید سخنرانی را با کیفیت ایده‌آل به پایان برسانید. دقت داشته باشید که سخنرانی شما نباید خشک و بی جان باشد بلکه با مدیریت زمان باید تمام اصول مورد نیاز برای اجرای سخنرانی را به طور کامل رعایت کنید.

 

نداشتن تمرکز کافی

بدون شک داشتن تمرکز یکی از اصولی است که هنگام سخنرانی باید رعایت شود. عدم تمرکز کافی باعث می‌شود که تسلط کافی به متن سخنرانی نداشته باشید و در ارائه آن با مشکل روبرو شوید. افزایش تمرکز و اعتماد به نفس برای سخنرانی لازمه فن بیان است و به شما کمک می‌کند که مهارت سخنرانی خود را بهبود ببخشید. در مقاله فن بیان چیست تمام تکنیک‌های لازم برای تقویت این موارد را به طور کامل شرح دادیم.

 

عدم توجه به پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ از مخاطبان جزو اصولی است که طی سخنرانی باید رعایت شود. در واقع با استفاده از این تکنیک می‌توانید علاوه بر کاهش خستگی مخاطب به درک بیشتر آن‌ها کمک کنید. عدم توجه به پرسش و پاسخ در حین سخنرانی جزو اشتباهاتی است که برخی از سخنرانان مرتکب می‌شوند. این کار باعث نارضایتی مخاطبان می‌شود و تاثیرگذاری سخنرانی را کاهش می‌دهد.

 

تمرین نکردن قبل از سخنرانی

هر چقدر هم که متن سخنرانی کوتاه و مهارت فن بیان شما بالا باشد، به خودتان مغرور نشوید. تمرین نکردن قبل از سخنرانی جزو اشتباهات مرگباری است که هر سخنرانی انجام می‌دهد. برای اینکه تسلط بیشتری به متن سخنرانی داشته باشید و ارائه بهتری داشته باشید. پس هر چقدر هم که در کار خود حرفه‌ای باشید لازم است قبل از سخنرانی تمرین کنید و میزان تسلط خود به موضوع سخنرانی را افزایش دهید.

 

عدم استفاده از ارتباط چشمی در سخنرانی

برخی از سخنرانان به دلیل عدم آشنایی با تکنیک ارتباط چشمی یا خجالتی بودن در حسین سخنرانی مدام به در و دیوار نگاه می‌کنند. اگر به صورت مداوم این کار را انجام دهید نشان دهنده عدم تمرکز شماست و حس بدی برای مخاطبان به دست می‌دهد. با یادگیری مهارت ارتباط چشمی در سخنرانی و اجرای درست آن می‌توانید توجه مخاطبان را به سمت خود جلب کنید و با اطمینان و تمرکز بیشتری سخنرانی خود را به پایان برسانید.

 پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: زبان بدن در سخنرانی 

استفاده نادرست از اسلاید‌ها

معمولا اغلب سخنران‌ها متن سخنرانی خود را به صورت اسلایدی ارائه می‌دهند. استفاده نادرست از اسلایدها جزو اشتباهاتی است که ممکن است هر سخنرانی مرتکب شود. لذا باید در انتخاب و ارائه اسلایدها دقت بیشتری به خرج دهید تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. اسلایدها را به ترتیب و به صورت منظم تنظیم کنید و عکس‌های مناسبی برای آن انتخاب نمایید.

 

نمونه متن سخنرانی کوتاه برای شروع

استفاده از متن سخنرانی کوتاه جذاب برای شروع سخنرانی ضامن نگهداری مخاطبان است. پس باید در انتخاب این متن‌ها دقت کنید و از بهترین متن‌ها برای شروع سخنرانی استفاده کنید. متن شروع سخنرانی کمک می‌کند که مخاطبان با شما همراه شوند و تا آخر سخنرانی به سخنان شما گوش دهند. در این بخش تعدادی از متن‌های جذاب برای شروع سخنرانی را به شما معرفی می‌کنیم.

 

متن سخنرانی کوتاه برای قدردانی

 • از عوامل و برگزار کنندگان مراسم سپاسگزارم بابت این فرصتی که در اختیار بنده گذاشتید.
 • از شما شنوندگان عزیز تشکر می‌کنم که دعوت ما برای شرکت این جلسه (سمینار، کنفرانس) را قبول کردید.
 •  شما جزو افراد برتر جامعه هستید که برای رشد و آموزش خودتان ارزش قائل هستید. صمیمانه به شما تبریک می‌گویم.
 • از این که وقت گرانبهای خود را برای شرکت در این سخنرانی اختصاص دادید بی نهایت ممنونم.

 

متن سخنرانی کوتاه با شعر

 • ای نام تو بهترین سرآغاز       بی نام تو نامه کی کنم باز
 • به نام خداوند نیلوفرین            ستایش ز بهر تو ای بهترین
 • به نام خداوند احساس پاک       همان که آفریده ما را ز خاک
 • خدایا پادشاهی جهان توراست       زما خدمت آید خدایی توراست

 

متن سخنرانی کوتاه از نوع انگیزشی

 • افرادی که به شما می‌گویند شما نمی‌توانید به موفقیت برسید دو دسته‌اند: افرادی که از تلاش کردن می‌ترسند و افرادی که از موفقیت شما واهمه دارند.
 • اگر ایده‌ای پیدا کردید که به طور مداوم در ذهن شماست خوشحال باشید. چرا که اغلب ایده‌های خوب ذهن افراد را مشغول می‌کنند.
 • این که چه چیزی به دست خواهیم آورد اهمیت ندارد، مهم این است که به چه کسی تبدیل می‌شویم. پیگیری رویاها و آنچه که انجام می‌دهیم به زندگی افراد معنا می‌بخشد نه دستاوردهای آن‌ها.

 

انتخاب متن سخنرانی کوتاه برای سخنرانی بستگی به سلیقه شخصی سخنران و موضوع سخنرانی بستگی دارد. برای این کار همچون برخی سخنرانان بزرگ مسلمان می‌توانید از آیه‌های قران نیز استفاده کنید.

جمع بندی

متن سخنرانی نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت سخنرانی شما دارد. به همین خاطر است که برخی افراد علی رغم داشتن مهارت فن بیان، قادر نیستند سخنرانی موفق و ایده‌آلی را ارائه دهند. لذا اگر می‌خواهید یک سخنرانی بی عیب و نقص داشته باشید لازم است از متن سخنرانی کوتاه استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید توجه مخاطبان را به سخنان خود جلب کنید و آن‌ها را ترغیب کنید که با دقت بیشتری به سخنرانی شما گوش دهند. در این مقاله بررسی کردیم که شروع متن سخنرانی چگونه باید باشد و برای نوشتن متن سخنرانی چه نکاتی را باید رعایت کرد. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

اهمیت متن سخنرانی چیست؟

متن سخنرانی جزو اصول مهم و حیاتی برای سخنرانی است و به شما کمک می‌کند که سخنرانی بهتر و مفیدی داشته باشید.

1- شناخت مخاطبان چه رابطه‌ای با نوشتن متن سخنرانی دارد؟

اولین قدم برای نوشتن متن سخنرانی این است که مخاطبان خود را به طور کامل بشناسید. این موضوع کمک می‌کند که متنی ایده‌آل و متناسب با نیاز مخاطبان خود بنویسید.

2 - متن سخنرانی بر اساس چه فاکتورهایی نوشته می‌شود؟

متن سخنرانی بر اساس فاکتور هایی همچون شرایط سخنرانی، نوع مخاطب و موضوع سخنرانی نوشته می‌شود.

3- شناخت اشتباهات رایج در ارائه متن سخنرانی چه فایده‌ای دارد؟

شناخت اشتباهات رایج در ارائه متن سخنرانی به شما کمک می‌کند که سخنرانی بی عیب و نقصی داشته باشید.

4- متن شروع سخنرانی چه اهمیتی دارد؟

متن شروع سخنرانی کمک می‌کند که مخاطبان با شما همراه شوند و تا آخر سخنرانی به سخنان شما گوش دهند.

نظر شما

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است

close