ماکان آریا پارسا و مدیریت استراتژیک

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.


یک کسب‌وکار بدون تعیین اهداف بلند‌مدت نمی‌تواند جهت خود را مشخص کند، تلاش‌هایش را متمرکز سازد و به یک مزیت رقابتی دست یابد. اما سازمان‌هایی که مدیریت استراتژیک را به کار می‌گیرند، نه‌تنها می‌توانند در بازار دوام بیاورند، بلکه می‌توانند پیشرفت بیشتری را کسب کنند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا مدیریت استراتژیک و ویژگی‌های آن را از زبان دکتر ماکان آریا پارسا بشنویم.

مدیریت استراتژیک یا مدیریت راهبردی عمدتا توسط مسئولان یا مالکان اصلی سازمان تعیین می‌شود. تجزیه و تحلیل مسائل مهم، برنامه ریزی، مشخص کردن دور برد سازمان و اتخاذ تصمیم به گونه ای که منابع سازمان حفظ شود از جمله مفاهیمی است که در مدیریت استراتژیک تعریف می‌شود.

شاید در ابتدا توجه به این مفاهیم به صورت تئوری آسان به نظر می‌رسد، اما در اجرا نیاز به دانش تخصصی و تجربه عملی دارید؛ به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه تعریف درستی از مدیریت استراتژیک را در اختیار شما بگذاریم و بگوییم که چرا مدیریت استراتژیک می‌تواند عملکرد بهتری را در سازمانتان ایجاد کند و به شما آموزش می‌دهیم که چگونه آن را در کسب‌وکار خود پیاده‌سازی کنید.
 

تعریف مدیریت استراتژیک از زبان ماکان آریا پارسا؟

اولین بار در اواخر دهه ۱۹۵۰ اولین قدم در تدوین مدیریت استراتژیک برداشته شد. مدیران روشی ابداع کردند که برای کجایی و چرایی حرکت سازمان خود، در آینده تصمیم گیری کنند، قسمت تحلیلی این روش را طراحی استراتژی نامیده و فرایند طراحی گروهی آن رابرنامه ریزی استراتژیک خوانده اند.

سپس در اوایل سال ۱۹۷۰، زمانی که مدیران کشف کردند که با هر تغییر گسسته در استراتژی سازمان، شکل گیری درون سازمانی شرکت نیز بایستی دگرگون می شد، این فرایند برنامه ریزی توانمندی نامگذاری شد. اما این پایان ماجرا نبود.
در اواخر دهه ۱۹۷۰ و در واکنش نسبت به نظرات روزافزون تغییرات ناگهانی در محیط، سویمن قدم برداشته شد. برای مواجه شدن با این دگرگونی ها موسسات بازرگانی شروع به استفاده از فن واکنش استراتژیک در زمان واقعی کردند، و آن را مدیریت مساله نامیدند.


اما منظور از مدیریت استراتژیک یا همان مدیریت مسئله چیست؟


مدیریت استراتژیک، نظارت و ارزیابی بر فرصت‌ها و موانع موجود در مسیر پیشبرد کار، با توجه به نقاط ضعف و قوت سازمان است. به بیان دیگر یک برنامه عملیاتی است و هدفش این است که تضمین کند که عملکردهای مورد انتظار یک سازمان برآورده می‌شوند و کسب‌وکارش همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

مدیریت استراتژیک با تدوین برنامه‌ها و سیاست‌هایی که برای دستیابی به اهداف سازمان طراحی شده‌اند، یک جهت کلی به سازمان می‌بخشد و این امکان را به آن ها می دهد که خلاقانه عمل کند؛ چنین سازمانی هرگز نگاه و عملکرد انفعالی نخواهد داشت. در حقیقت وظیفه مدیریت استراتژیک این است که یک مزیت رقابتی را برای سازمان موردنظر به ارمغان بیاورد تا آن سازمان بتواند با رقبای خود مبارزه کرده و آن‌ها را شکست دهد. 

این شیوه مدیریت باعث می‌شود که سازمان ابتکار عمل داشته باشد و فعالیت خود را طوری انجام بدهد که آینده را برای آن سرشار از موفقیت کند. البته فرایند مدیریت استراتژیک به‌شرطی درست اجرا می‌شود که همه ذی‌نفعان سازمان، مفهوم استراتژی‌های اجرایی را درک کرده باشند. همچنین در نظر داشته باشید که اندازه‌ی یک سازمان هیچ تأثیری بر پیاده‌سازی مدیریت استراتژیک در آن ندارد، دکتر آریا پارسا معتتقد است که حتی کوچکترین سازمان‌ها نیز باید بدانند که چقدر در صنعت خود مؤثر هستند و اقدامات مناسب را برای دستیابی به نتیجه دلخواه خود انجام دهند.

 

ماکان آریا پارسا

 

نگاه ماکان آریا پارسا به تأثیر مدیریت استراتژیک بر عملکرد سازمان

امروزه به طور مداوم شاهد ظهور تکنولوژی‌های جدید هستیم و این نوآوری‌ها می‌توانند روال روزمره شرکت‌ها را بهم بزنند، اما مدیریت استراتژیک می‌تواند کلید دستیابی به یک نتیجه عالی باشد.
ماکان آریا پارسا معتقد است که آن ‌دسته از مدیرانی که درک کاملی از محصولات یا خدمات سازمان خود دارند و می‌دانند که رقبای اصلی‌شان در آینده چه کارهایی را انجام خواهند داد، می‌توانند تصمیمات تجاری خود را به موقع پیش‌بینی کرده و برای آن برنامه‌ریزی کنند.

این بدین معنی است که آن‌ها می‌توانند خودشان را برای فرصت‌های و خطرات بالقوه آینده آماده کنند. پیاده‌سازی مدیریت استراتژیک، مستلزم درک گرایش‌های جهانی، چشم‌انداز رقابتی و انتظارات ذی‌نفعان است.
هنگامی که یک شرکت می‌داند که ماموریتش چیست، می‌تواند منابع مناسب را برای دستیابی به آن برنامه اختصاص دهد. مدیریت استراتژیک علاوه بر اینکه می‌تواند برای شرکت سودآوری داشته باشد، می‌تواند انگیزه منابع انسانی در محل کار را نیز افزایش دهد.
تعیین اهداف مؤثر برای کارکنان و مشارکت آن‌ها در اهداف سازمانی می‌تواند عملکرد کلی آن‌ها را بهبود بخشد. اما صرفاً ایجاد و اجرای یک برنامه مدیریت استراتژیک برای موفقیت شرکت شما کافی نیست. بلکه آن‌دسته از شرکت‌هایی که نتایج حاصل از رویکرد استراتژیک خود را به طور مداوم مورد ارزیابی و بازبینی قرار می‌دهند، می‌توانند به موفقیت دست یافته و عملکرد مالی خود را بهبود بخشند.

پس شما باید دائماً رویکردهای مدیریت استراتژیک خود را مورد ارزیابی قرار دهید تا ببینید که آیا آن‌ها بر طبق طرح‌های شرکتتان عمل می‌کنند و می‌توانند نیازهای در حال تغییر بازار را سریعاً برآورده سازند یا نه. استراتژی‌های مدیریتی شما باید همواره بتوانند شرکتتان را در مسیری که برایش ترسیم کرده‌اید، به حرکت درآورند.

درضمن برای مؤثر بودن و اثر بخشی بیشتر، نیازی نیست همیشه مدیریت در قالب فرایند رسمی اجرا شود. ممکن است شرکت‌های کوچک این برنامه ریزی را به‌شکل غیررسمی و به‌طور نامرتبی انجام دهند. حتی احتمال دارد مدیرعامل و مدیران ارشد به‌ طور اتفاقی دور هم جمع شوند، به مسائل استراتژیک بپردازند و قدم‌های بعدی را برنامه‌ریزی کنند.
 

انواع استراتژی‌ در فرایند مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک روند مستمری دارد و در این مسیر، همین طور که خروجی‌های عملکرد تحقق می‌یابند، اعضای سازمان، آن‌ها را ارزیابی کرده و در صورت نیاز، استراتژی‌ها را اصلاح و تعدیل می‌کنند. در واقع با رشد سازمان، استراتژی‌های آن هم تغییر می‌کنند و استراتژی‌های جدید ایجاد می‌شوند. ماکان آریا پارسا با توجه به تجربه ای که در این زمینه دارد، پنج استراتژی مختلف در فرایند مدیریت استراتژیک را شرح می دهد:

 •   استراتژی رقابتی
 •   استراتژی مشارکتی
 •  استراتژی کسب‌وکار
 •   استراتژی عملکردی
 •   استراتژی عملیاتی

 


اجرای مؤثر مدیریت استراتژیک در ۴ مرحله با ماکان آریا پارسا

مراحل متعددی در فرآیند مدیریت استراتژیک وجود دارد. اگرچه که هدف از پیاده‌سازی مدیریت استراتژیک در هر کسب‌وکار با کسب‌و‌کار دیگر متفاوت است و این استراتژی‌ها در هر کسب‌وکار به نتایج متفاوتی منتهی می‌شوند، اما ماکان آریا پارسا مراحل ساده‌ای را برای پیاده‌سازی این استراتژی‌ها معرفی کرده است که تمام سازمان‌ها می‌توانند آن‌ها را دنبال کنند.


مرحله 1: هدف استراتژیک 
تعیین یک هدف استراتژیک برای سازمان، به منزله‌ی یک نقطه آغازین برای اجرای مدیریت استراتژیک است. شما در این مرحله باید اهداف سازمانی را تعیین کرده و آن‌ها را به عنوان معیاری برای سنجش عملکرد و پیشرفت سازمان در نظر بگیرید.
چشم‌انداز و جهت یک سازمان باید مشخص، قابل‌اجرا و قابل‌اندازه‌گیری باشد. شرکت‌ها در این مرحله، نقطه‌ی تمرکز کسب‌وکار خود در آینده را مشخص می‌سازند.

مرحله 2: تدوین استراتژی 
مرحله بعدی شامل تدوین استراتژی است و این امر نیاز به بررسی سلامت سازمانی دارد. شرکت‌ها در این مرحله باید محیطی که در آن فعالیت می‌کنند را چه به صورت داخلی و چه به صورت خارجی، مورد بررسی قرار دهند. این بررسی استراتژیک، بیشتر بر نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی سازمان تمرکز دارد.

یک سازمان با کمک این فرایند می‌تواند بفهمد که چه کارهایی را بهتر از رقابت خود انجام می‌دهد، چه چیزی را باید بهبود بخشد و رقبایش چه مزیت‌هایی نسبت به خودش دارند. بدین ترتیب آن‌ها می‌توانند بفهمند که چگونه باید از رقبای خود پیشی بگیرند و به نیازهای متغیر بازار پاسخ دهند. همچنین شرکت‌ها در این مرحله تعیین می‌کنند که کجا هستند و می‌خواهند به کجا بروند. 

مرحله 3: اجرای استراتژی
حالا نوبت عمل فرا رسیده است. شما برای اطمینان از بقا، رشد و توسعه شرکت خود، باید استراتژی‌های مدیریتی‌تان را عملی کنید. تخمین زده می‌شود که بیش از 60 درصد از استراتژی‌های مدیریتی با موفقیت اجرا نمی‌شوند. اجرای موفقیت‌آمیز این استراتژی‌ها، در گرو موارد زیر است:

 •  توسعه ساختارها و سیستم‌ها
 •  تخصیص منابع
 • نظارت بر مدیریت تغییرات
 •  راه‌اندازی استراتژی‌های مدیریت ریسک
 • توسعه فرآیندهای تصمیم‌گیری
 • توسعه قابلیت‌های مدیریت پروژه
 •  تقویت قابلیت‌های رقابتی
 • استراتژی‌های ارتباطی
 •  مدیریت منابع انسانی از طریق همسو‌سازی نقش‌های فردی با اهداف عملکرد سازمانی
 •  پاداش‌دهی به عملکرد

مرحله 4: ارزیابی استراتژی

آخرین مرحله از مدیریت استراتژیک این است که نتایج بدست آمده از این فرایند را مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار دهید. یک سازمان با ارزیابی عملکرد استراتژی‌های خود می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا باید در همین مسیر باقی بماند یا نیاز است که اصلاحاتی را در جهت سازگاری با نیازهای متغیر بازار انجام دهد.

این یک فرایند مداوم است که به سازمان‌ها این فرصت را می‌دهد تا معیارهای عملکرد خود را مرور کرده و در صورت لزوم، مداخلات لازم را انجام دهند. شرکت‌ها حتما باید به صورت دوره‌ای، استراتژی‌های مدیریتی خود را مرور کنند تا ببینند که چه چیزی برایشان جواب می‌دهد و چه چیزی بی‌فایده است. در ادامه ویژگی‌های یک مدیر استراتژیک از زبان ماکان آریا پارسا را می‌خوانیم.

 

دکتر ماکان آریا پارسا

 

ماکان آریا پارسا درباره ویژگی های یک مدیر استراتژیک چه می گوید؟

نظر دکتر ماکان آریا پارسا درباره مدیریت استراتژیک این است که این روش مستلزم برخورداری از مهارت‌های رهبری و متقاعد‌سازی است، زیرا این فرایند شامل تصمیم‌گیری‌های کلیدی، غلبه بر موانع و استفاده از فرصت‌ها است. مهم ترین کاری که یک مدیر استراتژیک باید انجام دهد این است که اوضاع را دقیق و درست، یعنی به همان صورتی که هست ببیند و با توجه به شرایط موجود تصمیم‌گیری کند تا سازمان به اهداف و معیارهای مهمی که دارد، دست پیدا کند.

برای تبدیل شدن به یک مدیر استراتژیک، باید این فرهنگ را در کسب و کار نهادینه کرد که تنها یک مسیر برای رشد و پیشرفت سازمان وجود ندارد. با انعطاف به خرج دادن در کسب و کار، در بسیاری از مواقع می‌توان بدون دشواری به اهداف اصلی سازمان رسید. مدیران استراتژیک نه تنها به مهارت‌های تحلیلی بسیار قوی نیاز دارند، بلکه باید از توانایی تعامل با ذینفعان و ایجاد انگیزه در کارکنان نیز برخوردار باشند. 

 

سخن پایانی

مدیریت استراتژیک یکی از مهم‌ترین اشکال مدیریت است که در همه کسب‌وکارها باید وجود داشته باشد. بدون داشتن برنامه‌ای مشخص و استراتژی مدون و سنجیده، شانس شکست در هر سازمان و پروژه‌ای بالا می‌رود. مدیریت استراتژیک انواع مختلفی دارد و معمولا هم در 4 مرحله هدف‌گذاری، تدوین، اجرا و ارزیابی انجام می‌شود. 

اين مقوله در ابعاد بزرگ درروند سياست گذاري کشور ها نيز به کار می رود. مثلا دولت و سران هر کشور ابتدا چشم اندازي 20 ساله براي کشور متصور مي شوند و در ادامه با استفاده از تکنيک هاي مديريت استراتژيک با اجراي استراتژي هاي کوتاه مدت در فواصل مختلف، ميان مدت و بلند مدت براي دست يابي به چشم انداز مورد نظر تلاش و فعاليت مي کنند . 

در این مطلب سعی کردیم مدیریت استراتژیک، مافهیم ساده آن، ویژگی‌های آن و نحوه اجرای آن را از زبان ماکان آریا پارسا برای شما بازگو کنیم. امیدواریم اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کرده باشید. در ادامه به چند سوال متداول درباره این مطلب پاسخ خواهیم داد:
 

سوالات متداول:


مزایای مدیریت استراتژیک چیست؟
تدوین استراتژی و مدیریت استراتژیک سازمان، باعث چارچوب دادن به فعالیت‌ها می‌شود، موجب نوآوری و خلاقیت می‌شود و راه سازمان را برای موفقیت‌های آتی هموار می‌کند.
منظور از تدوین استراتژی چیست؟
به بیان ساده، تدوین استراتژی به این معناست که  خط مشی و اهداف شرکت مشخص شود؛ تهدیدها و فرصت‌های موجود، نقاط قوت و ضعف شرکت شناسایی شود و از اطلاعات به دست آمده، در جهت پیشبرد و پیشرفت استفاده شود.
مدیران استراتژیک چه مهارت هایی دارند؟
این دسته از مدیران نه تنها به مهارت‌های تحلیلی بسیار قوی نیاز دارند، بلکه باید از توانایی تعامل با ذینفعان و ایجاد انگیزه در کارکنان نیز برخوردار باشند. 
تفاوت برنامه ریزی بلندمدت و برنامه ریزی مدیریت استراتژیک چیست؟
برخی اوقات برنامه ریزی استراتژیک و بلند مدت را به اشتباه بجای یکدیگر استفاده مـی کننـد، درصورتی که بایکدیگر متمایزند. یکـی از وجـوه تمـایز، محدودیت منابع است. در مدیریت استراتژیک محــدودیت منـابع، عامـل تعیــین کننـده بــوده و رکــن اساســی برنامه ریزی در فعالیت های کلیدی تخصیص منابع محدود می باشد.

برچسب ها :

نظرات و دیدگاه ها

ایمان
مدیریت استراتژیک یکی از بهترین شاخه های مدیریته بنظرم وبشدت کاربردیه. توی کشورهای خارجی و شرکت های بزرگ حرف اوله
ahmad
مدیریت استراتژیک خیلی گستردس. واقعن نمیشه همشو یجا توضیح داد