فن بیان چیست؟

از فن بیان و توانایی صحبت کردن در جمع، می‌توان به عنوان یکی از اصول ارتباط موفق در جامعه امروزی یادکرد. سخنرانی در جمع اغلب به منظور انتقال یک پیام یا مفهوم و یا به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مخاطبان انجام می‌شود. تسلط بر اصول فن سخنرانی به افراد کمک می‌کند که بتوانند به راحتی در جمع‌های مختلف صحبت کرده و پیام خود را به صورت واضح و دقیق به مخاطبان منتقل کنند. به‌طورکلی سخنرانی در جمع یکی از مهارت‌هایی است که همه افراد برای موفقیت در زندگی به آن نیاز دارند. اگر شما هم قصد تقویت توانایی مهارت صحبت کردن در جمع خود را دارید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به موضوع فن بیان چیست و اهمیت فن بیان در زندگی و همچنین مهارت‌های لازم برای تقویت آن آشنا شوید. 

مهارت‌های سخنرانی عمومی شامل برقراری ارتباط، فن بیان و توانایی متقاعد کردن مخاطب درمورد یک موضوع خاص می‌شوند. هدف از صحبت در جمع‌ها به صورت عمومی این است که مخاطبان خود را نسبت به موضوع بحث آگاه‌تر کرده و آن‌ها را به سمت خود متقاعد کنید. فن سخنرانی برای بسیاری از شغل‌ها مانند تدریس، روابط عمومی، فروش یا ارائه خدمات به مشتریان ضروری است. همچنین فن بیان ضروری‌ترین مهارت موردنیاز برای مصاحبه‌های شغلی است. 

فن بیان چیست

اهمیت فن بیان در موفقیت و زندگی 

هرکدام از ما در مقاطع مختلف زندگی با موقعیت‌هایی روبه‌رو می‌شویم که نیاز است در جمعی سخنرانی کنیم. درحقیقت بیان مطالب و سخنرانی در جمع یک راه عالی برای انتقال پیام بین افراد بوده و بوسیله آن می‌توان افراد را درمورد موضوعات مختلف متقاعد کرده و آموزش‌های لازم را به آن‌ها بدهیم. فن بیان و سخنوری از جهات مختلف در موفقیت و زندگی ما اثرگذار خواهد بود. در ادامه به برخی از اثرات فن بیان در موفقیت و زندگی فردی و اجتماعی افراد اشاره خواهیم کرد. 

برخی از جنبه‌های اهمیت فن بیان در زندگی عبارتنداز:

 • سبب پیشرفت و تثبیت شغلی افراد: به عنوان مثال سیاستمداران و رهبران برای متقاعد کردن مردم بایستی بتوانند به‌خوبی در جمع صحبت کنند. همچنین مربیان و مدرسان برای آموزش موثر افراد بایستی بر فن سخنرانی تسلط داشته باشند. 
 • افزایش اعتماد به نفس افراد پس از سخنرانی: اگر سخنرانی شما به خوبی پیش‌برود، بازخورد مثبتی از سوی مخاطبانتان دریافت خواهید کرد و این امر سبب افزایش حس اعتماد به نفس شما خواهد شد. 
 • بهبود مهارت‌های ارتباطی افراد: هنگامی که درحال طراحی و نوشتن یک سخنرانی هستید، درنظرگرفتن چارچوب و استراتژی متقاعد کننده اولیه به شما در بهبود ارتباط در سایر زمینه‌های زندگی کمک می‌کند. روابط شخصی، تعاملات اجتماعی و موقعیت‌های کاری همگی نیازمند انتقال ایده‌ها به افراد دیگر هستند. سخنرانی عمومی بر پایه اشتراک گذاری ایده‌ها استوار است. شما می‌توانید یاد بگیرید چگونه ایده‌ها و دیدگاه‌های موافق و مخالف خود را با مخاطبتان به اشتراک بگذارید. 

اهمیت فن بیان در موفقیت و زندگی

 • بهبود مهارت‌های اجتماعی: شرکت در مجامع عمومی و سخنرانی در آن‌ها یکی از راه‌های ملاقات و ایجاد روابط جدید با افرادی است که با شما اشتراک نظر دارند. 
 • رضایت شخصی: به‌طورکلی صحبت کردن در جمع یکی از ترس‌های بزرگ اغلب افراد است. هنگام ایراد سخنرانی، فرد ممکن است احساس ترس کند یا احساس کند هر لحظه ممکن است اتفاق خوبی بیفتد. واضح است که اگر بر مهارت فن بیان و اصول آن مسلط باشید پس از سخنرانی احساس رضایت شخصی را تجربه خواهید کرد. 
 • فرصتی برای ملاقات با دیگران: ایراد صحبت در جمع یک راه عالی برای برقراری ارتباط با سایرین است. این امر زمانی اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد که شما سخنران باشید. تسلط بر فن سخنرانی و اصول فن بیان به شما کمک خواهد کرد که با یک نمایش خوب با شرکت کنندگان در سخنرانی تعامل داشته باشید و ارتباطات جدیدی را در زندگی شخصی و کاری خود شکل دهید. 

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: استرس در سخنرانی 

مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای تقویت فن بیان

بسیاری از افراد از سخنرانی و صحبت در جمع واهمه دارند. اما می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف این مهارت را تقویت کرد. یکی از روش‌های متداول و معمول برای افزایش مهارت گویندگی شرکت در دوره‌های فن بیان است. با شرکت در این دوره‌ها شما در ابتدا متوجه خواهید شد که فن بیان چیست و در چه مواردی به شما کمک خواهد کرد و نهایتا مهارت‌های شما در این حوزه به‌صورت هدفمندی تقویت خواهد شد. در ادامه به برخی از مهارت‌های لازم برای تقویت فن بیان اشاره خواهیم کرد. اگر احساس می‌کنید نیاز به تقویت این مهارت در خودتان دارید، بهتر است پیش از ادامه کار مطلب دوره فن بیان را مطالعه کنید.

 

 • نوشتن متن سخنرانی: اولین مرحله برای ایراد یک سخنرانی موفق در جمع، نوشتن متن سخنرانی است. اگر یک متن قوی  داشته باشید، بیان آن به صورت رسا نیز آسان‌تر خواهد بود. درنتیجه داشتن یک متن قوی و مناسب به بهبود فن بیان و مهارت سخنرانی شما در جمع کمک خواهد کرد. 

 • تمرین: درحقیقت برای یک سخنرانی عمومی، گوینده باید بر مطالب خود تسلط داشته باشد و به خوبی آماده باشد. پیش از صحبت در جمع، متن سخنرانی خود را تمرین کنید. هرچه بیشتر سخنرانی خود را تمرین کنید، بیشتر به کلمات و جملاتی که استفاده می‌کنید عادت خواهید کرد. درنتیجه به هنگام بیان کردن آن احساس بهتر و آرامش بیشتری خواهید داشت. 
 • حفظ آرامش: دستپاچگی در هنگام ارائه مطلب سبب می‌شود که ارائه و سخنرانی شما ضعیف به‌نظر برسد. پس سعی کنید تا حد امکان آرامش خود را به هنگام سخنرانی حفظ کنید. 

تمرین ارتقای مهارت های فن بیان

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم 

برخی دیگر از مهارت‌های لازم برای تقویت فن بیان و ایراد یک سخنرانی عمومی قوی عبارتنداز:

 • در متن سخنرانی خود برای تاکید بر نکات کلیدی، آن‌ها را درجای درست تکرار کنید. 
 • سعی کنید متن سخنرانی خود را به صورت مختصر، صریح و مستقیم نگارش کنید. 
 • در طول سخنرانی از مثال‌ها و داستان‌های شخصی استفاده کرده و اشتیاق خود را به بیان موضوع نشان دهید. 
 • لبخند زدن و ارتباط چشمی با مخاطبان را فراموش نکنید.
 • سعی کنید شنوندگان خود را حین سخنرانی غافلگیر کنید. 

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: متن سخنرانی کوتاه

جمع بندی 

تسلط بر فن بیان و اصول سخنوری یکی از مهم‌ترین نیازهای امروزه بشر است. به‌طورکلی شما بایستی برای ایراد یک سخنرانی عمومی دارای مهارت‌هایی از قبیل برقراری ارتباط موثر با افراد، فن بیان قوی و توانایی متقاعد کردن افراد باشید. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف این مهارت‌ها را در خود تقویت کرده و به یک سخنران ماهر تبدیل شوید. مطالعه این مطلب به شما کمک خواهد کرد که با اهمیت فن بیان را در بخش‌های مختلف زندگی و موفقیت‌تان آشنا شوید. همچنین مهارت‌های لازم برای تقویت فن بیان را نیز فرا خواهید گرفت. 

سوالات متداول 

فن بیان چیست؟

فن بیان (Public Speaking Skill)  یک مهارت ارتباط قوی است که کمک می کند تا توانایی حرف زدن در هر زمان، مکان و هر شرایطی را متناسب با مخاطبان هدف با بیشترین تاثیر داشته باشید.

تسلط بر فن سخنرانی برای چه شغل‌هایی ضروری است؟

فن سخنرانی برای بسیاری از شغل‌ها مانند تدریس، روابط عمومی، فروش یا ارائه خدمات به مشتریان ضروری است. همچنین فن بیان ضروری‌ترین مهارت موردنیاز برای مصاحبه‌های شغلی است.

آیا فن بیان خوب باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود؟

بله، اگر سخنرانی فردی به خوبی پیش‌برود، بازخورد مثبتی از سوی مخاطبان دریافت خواهد شد و این امر سبب افزایش حس اعتماد به نفس سخنران می‌شود. 

فن بیان مناسب بر کدامیک از جنبه‌های زندگی فرد اثرگذار است؟

فن بیان خوب سبب پیشرفت و تثبیت شغلی افراد، بهبود مهارت‌های ارتباطی افراد، بهبود مهارت‌های اجتماعی، رضایت شخص از خود و آشنایی با افراد جدید می‌شود. 

مهارت‌های اصلی لازم برای تقویت فن بیان کدامند؟

نوشتن متن سخنرانی، تمرین زیاد و حفظ آرامش 

نظر شما

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است

close