دوره مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانی DBA

دوره DBA گرایش مدیریت مراکز درمانی


  دوره DBA مراکز درمانی چه دوره ای است ؟ رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی چه رشته ای است ؟ چگونه میتوان با گذراندن دوره DBA مراکز درمانی، درآمد کسب کرد ؟ افرادی که دوره DBA مراکز درمانی را گذرانده اند ، میتوانند چه مشاغلی را تجربه کنند ؟ آینده شغلی افرادی که دوره DBA مراکز درمانی را گذرانده اند، چگونه است؟ گذراندن دوره DBA مراکز درمانی را در موسسه آموزش عالی فن پردازان چه مزیت هایی دارد؟ افرادی که قصد راه اندازی مراکز درمانی را دارند باید چه مهارت هایی کسب کنند؟ مد...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

 

 

دوره DBA مراکز درمانی چه دوره ای است؟

دوره DBA  مراکز درمانی، یکی از دوره های خدماتی است که برای افراد علاقمند به ارایه انواع خدمات درمانی و بهداشتی بسیار مفید بوده و به آنها کمک میکند تا تجربیات ارزشمندی در زمینه شناخت انواع خدمات درمانی ، نوع مخاطبان و لزوم ارایه آن به دست آورده و برای استفاده از آنها در محیط واقعی و شروع کسب و کار و فعالیت آماده شوند. علاوه بر این، این دوره به نوعی اجرایی و مدیریت بوده و مدیران و افرادی که بتوانند راهکارهای جدید و مدرن و کارآمدی را ارایه کنند، موفق تر بوده و میتوانند رمز کار خود را به دیگران نیز مستقل کنند.  

 

رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی چه رشته ای است ؟

رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی ، یکی از رشته های علوم انسانی و شاخه مدیریت است که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارایه شده و هدف آن تربیت و آموزش مدیرانی ماهر و توانمندی است که بتوانند در حیطه مدیریت پزشکی انجام وظیفه کرده و کیفیت خدمات را در سازمان های مربوطه تا حد زیادی افزایش داده و رضایت دریافت کنند گان خدمات را تامین کنند. علاوه بر این، این مدیران باید بتوانند مهارت های انسانی، فنی، ارتباطی، اقتصادی و مدیریتی خود را توسعه داده و تحولاتی در نظام پزشکی ایجاد کنند. 
فارغ التحصیلان این رشته باید توانایی برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری، کنترل و هماهنگی در عرصه بهداشت و درمان را داشته و با کمک به دستیابی به اهدافی مانند رفاه و سلامت اجتماعی، نقش مهمی در این عرصه ایفا کرده و برنامه های خدماتی و بهداشتی هم برای آینده در نظر داشته باشند. از این نظر، این مدیران باید مهارت های ویژه ی داشته باشند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره میکنیم:

 • توانایی تحقیق و پژوهش در حیطه سیستم بهداشتی موجود و ارایه راهکارهایی برای ارتقا و بهبود آنها 
 • کسب مهارت ها و توانمندی ها تخصصی برای حل مشکلات این حوزه
 • به کارگیری استراتژی های خاص برای ارزشیابی خدمات ارایه شده در این حیطه و بررسی کارایی آنها 
 • استفاده از شیوه های خاص مدیریتی برای اداره و کنترل سازمان های بهداشتی و درمانی
 • توانایی استفاده از نتیجه تحقیقات عملی برای حیطه درمان  
 • ارایه راه حل هایی برای بر طرف شدن مشکلات اقتصادی افرادی که  در زمینه بهداشت و درمان با مشکل مواجه هستند.
مدیریت مراکز درمانی

غالبا، تمام افرادی که به حیطه بهداشت و درمان وارد میشوند، باید اطلاعات تخصصی داشته و همه اقدامات درمانی را با برنامه ریزی و سازماندهی پیش ببرند تا بتوانند نتایج مثبت و کارآمد آنها را تعمیم دهند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را داشته باشند میتوانند رشته هایی مانند آموزش بهداشت و اپیدمیولوژی را انتخاب کرده  و بعد از فارغ التحصیلی و کسب تجارب مرتبط، به مشاغل مرتبط بپردازنند. 
قابل ذکر است که افرادی که وارد این رشته میشوند باید از نظر ارتباطی و اجتماعی در سطح بالایی بوده و بتوانند برای ارایه انواع خدمات درمانی  با همه بیماران و مراجعه کنند گان ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، آنها باید ریسک پذیر بوده و بتوانند در موقعیت های خاص سریع تصمیم بگیرند و دنبال کردن کارهای تکراری و روتین هم برای آنها خسته کننده نباشد و در کار خود موفق شوند. 

 

چگونه میتوان با گذراندن دوره DBA مراکز درمانی، درآمد کسب کرد؟

افرادی که دوره DBA مراکز درمانی را میگذرانند باید دارای مهارت ها و توانمندی هایی مانند مدیریت سیستم گزارش ها و پردازش و ذخیره آنها و ارایه اطلاعات فردی باشند و در زمینه مدیریت ، زبان انگلیسی، مدیریت گزارش ها و بررسی استاندارد های موجود در خدمات دانش و اطلاعات کافی داشته باشد تا بتوانند در حوزه کار خود پیشرفت کرده و کسب درآمد کنند. 
علاوه بر این، این افراد میتوانند به عنوان کارشناس بهداشت، در شبکه های بهداشت و درمان کشور و انواع بیمارستان ها ،  سازمان های بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی و حتی هلال احمر مشغول به کار شده و از این طریق درآمد چشمگیری به دست آورند. همچنین، این افراد میتوانند با مدرک دکترا مسئولیت و مدیریت یک بیمارستان را نیز بر عهده گرفته و خدمات متنوعی را به بیماران ارایه کرده و در صورت نیاز ، راهکارهایی را برای ایجاد تغییر در روند بیمارستانی پیشنهاد دهند.

همچنین، این افراد میتوانند در کلینیک ها و موسسات درمانی، نقش درمانی، اداری، مدیریتی و پژوهشی داشته و یا به عنوان کار آفرین در حوزه بهداشت و درمان فعالیت کرده و از این طریق نیز درآمد قابل توجهی به دست آورند و البته میتوانند افراد توانمند و ماهر را نیز دعوت به کار کرده و در زمینه ارایه خدمات درمانی به عام و افراد خاص با آنها همکاری کنند.  

افرادی که دوره DBA مراکز درمانی را گذرانده اند، میتوانند چه مشاغلی را تجربه کنند؟

با توجه به اینکه، اکثر واحدهایی که دانش آموختگان اين رشته گذرانده اند، به مدیریت سیستم های بهداشتی و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی ارتباط دارد بنابراین، این افراد میتوانند با کسب مهارت های خاص این رشته و با توجه به مقطع تحصیلی شان، در بخش هایی مانند مراكز بهداشتي درماني، بيمارستانها و درمانگاهها شروع به فعالیت تخصصی کرده و مشاغل مختلفی مانند كنترل کنترل کیفیت ، مدیر خدمات بهداشتی، برنامه ریز خدمات بهداشتی، مدیر موسسات بهداشتي و درماني و مسئول توسعه و تحقیق بخش های مالی را عهده دارد شوند.  
همچنین، در صورتی که این افراد در مقاطع بالاتر تحصیل کرده و از طریق دوره های تخصصی، تجربیات منحصر به فردی به دست آورده باشند میتوانند به عنوان استاد در کنار دیگر اساتید این فن، به تربیت و آموزش علاقمندان به حیطه های پزشکی پرداخته و آنها را برای ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به افراد آماده کنند. قابل ذکر است که، این افراد میتوانند سیستم های بیمارستانی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به عنوان ارزیاب، کیفیت و کمیت خدمات ارایه شده ر بررسی کرده و نتیجه را به بیمارستان ها و درمانگاه ها و مراکز درمانی اعلام کنند. 

آینده شغلی افرادی که دوره DBA مراکز درمانی را گذرانده اند، چگونه است؟

با توجه به اینکه، مراکز درمانی جز محل هایی هستند که کم و بیش مراجعه کننده داشته و امکان ارایه خدمات به آنها وجود دارد بنابراین، آینده شغلی افرادی که دوره DBA مراکز درمانی را گذرانده اند، خوب و پررونق بوده و البته از میان آنها ، افرادی که توانمندی هایی مانند آشنایی با مدیریت بخش های بیمارستانی، استانداردهای بیمارستانی و مدیریت دارو شناسی کسب کرده باشند، شانس بیشتری برای موفقیت داشته و میتوانند از آموخته های خود در بخش های مختلف این مراکز استفاده کنند.

علاوه بر این، در صورتی که این افراد بتوانند طرح هایی برای کاهش هزینه و در نتیجه بهره وری مالی، ارایه خدمات متنوع تر به افراد، تسریع ارایه خدمات و معرفی مراکز درمانی جدید و ارتقا سطح سلامتی و بهداشت ارایه داده و آنها را عملی کنند، کمک زیادی به بیمارستان ها و کلینیک ها کرده و به نوعی میتوانند آینده شغلی خود را تضمین کنند.  
در کل ، با در نظر گرفتن این نکته که فعالیت در مراکز درمانی بیشتر جنبه مدیریتی و اجرایی دارد، هر فعالیتی که بتواند رضایت مخاطبان و دریافت کنندگان را جلب کرده و از میزان نارضایتی در مراکز درمانی بکاهد و البته کاستی های ارایه خدمات را برطرف کند، نیز به حفظ موقعیت و شغل کادر این مرکز کمک کرده و آینده شغلی شان را تثبیت میکند.  

 

 دوره مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانی

 

گذراندن دوره DBA  مراکز درمانی را در موسسه آموزش عالی فن پردازان چه مزیت هایی دارد؟

افراد علاقمند به کار و فعالیت در حوزه درمان میتوانند در دوره DBA مراکز درمانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کرده و از این طریق، مهارت هایی لازم و ضروری برای کار جدی در مراکز درمانی را به دست آورده و با کسب تجارب متفاوت ، جایگاه شغلی خود را ارتقا بدهند. علاوه بر این، دانش پذیران علاقمند میتوانند بعد از گذراندن این دوره، جایگاه های شغلی متفاوتی را تجربه کرده و برای بهبود وضعیت بهداشت و درمان کشور، پیشنهادات سازنده ای ارایه دهند.

علاوه بر این، این موسسه در پایان دوره به همه دانش پذیران مدرک DBA مراکز درمانی اعطا میکند که مورد تایید سازمان ارزشیابی "وس" و البته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوان از آن برای کار تخصصی و حرفه ای در انواع مراکز درمانی معتبر استفاده کرد. علاوه بر این، فرد میتواند با استفاده از این مدرک، سطح دانش و اطلاعات خود را نشان داده و از آن برای تغییر شغل و یافتن و انتخاب فرصت های شغلی بهتر و مناسب تر بهره ببرد.

همچنین، دانش پذیران علاقمند میتوانند این مدرک را ترجمه کرده و آن را به دانشگاه های خارج از کشوری که قصد تحصیل در آن را دارند ارایه دهند. قابل ذکر است که در صورت نیاز به دوره های مشابه، افراد میتوانند با مشاورین این مرکز تماس گرفته و بعد از دریافت مشاوره، دوره را خریداری  و مطالعه کرده و با شرکت در آزمون آن ، مدرک دوره مورد نظر را نیز دریافت کنند. 

 

همین حالا در دوره مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانی DBA شرکت کنید

 

افرادی که قصد راه اندازی مراکز درمانی را دارند باید چه مهارت هایی کسب کنند؟

افرادی که به مراکز درمانی مراجعه میکنند، افرادی خاص با روحیه و وضعیت جسمی خاص هستند که باید با آنها به خوبی ارتباط برقرار کرده و مشکل آنها را به سرعت و با کمترین هزینه برطرف شود. بنابراین، افرادی که قصد راه اندازی انواع مراکز درمانی را دارند، باید این موضوع را مد نظر داشته و مهارت هایی نیز داشته باشند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره میکنیم:

 • برخورداری از قدرت روحی و جسمی و صبر و تحمل زیاد
 • آگاهی از قوانین موجود در مراکز درمانی 
 • برخورداری از دیدگاه های جامع و بلند مدت
 • بررسی تخصصی مشکلات مراجعه کنندگان و ارایه راه حل برای آنها
 • برنامه ریزی برای انتخاب و اجرای سیاست ها و خط مشی های مختلف اداره و مدیریت مرکز درمانی 
 • توانایی انجام تحقیقات و پژوهش های منسجم در زمینه سیستم های بهداشتی و درمانی
 • مهارت به کارگیری منابع مختلف برای رفع شکلات اقتصادی مرکز
 • استفاده از شیوه های مدرن بهداشتی و درمانی و ارتقا سطح مرکز درمانی
 • بسط و افزایش مهارت های انسانی برای ارتباط با افراد و مراجعه کنندگان مختلف
 • به کارگیری شیوه های نوین مدیریتی برای ارتقا کارایی مراکز درمانی

علاوه بر مهارت هایی که در بالا به آن اشاره شد، افرادی که مایل به راه اندازی مراکز درمانی هستند باید به یاد داشته باشند که همه مراجعه کنندگان در شرایط مشابه نبوده و امکان دارد که به دلیل شرایط جسمی و روحی شان ، رفتار متفاوتی داشته باشند ، از این لحاظ بهتر است که آنها همیشه راهکارهای مناسب شخصی را برای مواجهه با آنها انتخاب کرده و سپس ، به مشکل آنها رسیدگی کنند.
قابل ذکر است که افرادی که در کلاس های موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کرده باشند، میتوانند از دانش و اطلاعات این دوره به بهترین نحو استفاده کرده و با کمک مهارت های و توانمندی های کسب شده، در امر راه اندازی مراکز درمانی موفق تر از دیگران ظاهر شده و خدمات متنوعی را به شیوه ای متفاوت معرفی و ارایه کنند.

مدیران مراکز درمانی چه مسئولیت هایی دارند؟ 

به طور معمول، همه مدیران مراکز درمانی، مسئولیت های مشخص و تعریف شده ای دارند و در صورتی که آنها را انجام نداده و یا به طور ناقص انجام دهند، مشمول جریمه میشوند. این مسئولیت ها میتواند شامل:

 • ارایه خدمات درمان فوری به بیمارانی که در وضعیت خوبی نیستند
 • نظارت بر ارایه خدمات بهداشت و سلامت به بیماران خاص
 • تامین نیروهای تخصصی بیشتر برای بخش های تخصصی
 • ارزیابی و تجزیه و تحلیل روند کار ی بیمارستان ها 
 • ارزیابی استاندارد ها و قوانین اجرا شده در همه بخش های درمانی 
 • کنترل راه کارهای درمانی برای حل مشکلات درمان و بهداشتی
 • کنترل و نظارت بر قوانین و ضوابط بخش های مختلف درمانگاه ها 
 • اطلاع رسانی به همه افراد در مورد خدمات ارایه شده 
 • صادر کردن مجوزهای موسسات پزشکی
 • ارایه طرح هایی برای درمان بیماران سرپایی و بستری
 • هماهنگی برای نوع توزیع متخصصین بهداشت و درمان در بخش های مختلف
 • برنامه ریزی برای ارتقا کیفیت و کمیت برنامه ها درمانی در پیش گرفته شده و انتخابی

قابل ذکر است که، شرکت در دوره DBA مراکز درمانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان به تمام افراد علاقمند به حوزه بهداشت و درمان امکان میدهید تا با این دوره و باید نباید های آن آشنایی پیدا کرده و در بازه زمانی کوتاه، برای کسب و کار موفق در مراکز درمانی آمادگی کسب کنند.
علاوه بر این، این موسسه در پایان دوره به همه دانش پذیران گواهینامه مراکز درمانی اعطا میکند. علاوه بر این، مدارکی که  این موسسه ارایه میکند، مورد تایید سازمان ارزشیابی "وس" و البته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوان از آن برای، آموزش به دیگر افراد و آشنایی آنها با این مقوله و اثبات و تایید دانش و اطلاعات در این زمینه و یافتن فرصت های شغلی بهتر و مناسب تر نیز استفاده کرد.

 

 مدیریت مراکز درمانی

 

چه تفاوت هایی میان کارایی مراکز درمانی ایران و مراکز بهداشتی و درمانی خارج از کشور وجود دارد ؟

به طور قطع، تفاوت هایی میان نوع و کارایی انواع مراکز بهداشتی و درمانی ایران و  خارج از کشور وجود دارد زیرا سیستم بیمارستان ها و کلینیک ها با هم تفاوت دارد که در نهایت این موضوع منجر به ارایه خدمات متنوع تر و بهتر میشود. 
در کشورمان ایران، مراکز درمانی دولتی و خصوصی وجود داشته که هر کدام دارای خدمات متفاوت بوده که نوع و کیفیت آنها با توجه به هزینه پرداخت شده متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، مسئولین سازمان بیمه ایران، انواع خدمات بیمه را برای شهروندان در نظر گرفته اند  تا به واسطه آن هزینه ها را کاهش داده و بتوانند انواع متنوع تری از خدمات پزشکی را دریافت کنند. علاوه بر این، جمعیت هلال احمر هم در ایران و دیگر کشورها وجود دارد که خدمات رایگان ارایه داده و اخیرا امکان ارایه خدمات تخصصی را نیز فراهم کرده است.

اما وضعیت در کشورهای دیگر جهان، مانند چین ، کمی متفاوت به نظر میرسد. به طور معمول، ویزیت اولیه و دریافت خدمات درمانی ساده رایگان بوده و در صورتی که کارکنان کارت مخصوص درمان را دریافت کنند، هزینه های درمانی شان به کمترین حد خود میرسد. در غیر این صورت، باید هزینه های زیادی را برای انواع بیماری های صعب العلاج پرداخت کنند. علاوه بر این، دولت چین هم به عدم کارایی پوشش بیمه ای که برای کارکنان خود در نظر گرفته پی برده و سعی در بهبود این پوشش دارد.

علاوه بر این، جمعیت هلال احمر به نوعی در کشورهایی که تقاضا در آنها زیاد است، مشغول به کار و ارایه خدمات تخصصی شده و برای بهبود سلامتی بیماران منطقه تدابیر خاصی اندیشیده است. قابل ذکر است که مسئولیت جمعیت هایی که در هلال احمر کار میکنند، از ایرانی های ساکن در همان منطقه انتخاب میشوند و برنامه اصلی این جمعیت برای خارج از کشور است. همچنین، این جمعیت، بودجه لازم برای تکمیل تجهیزات را از امور خارجه دریافت کرده و با آموزش نیروهای خود در حوزه های مختلف، زمینه ارایه خدمات به افراد و نژاد های مختلف را فراهم میکند. 
در این مسیر، وزارت بهداشت هر کشور نیز سهیم بوده و خود جمعیت هلال احمر نیز سالیانه مبلغی را برای دارو های خاص در نظر گرفته میشود. جالب است که بدانید ، اکثر داروهایی که برای کشورهای مختلف تهیه میشود ایرانی بوده و این امر به تهیه و تامین داروهای مورد نیاز این جمعیت و البته شناخته شدن هر چه بیشتر داروهای ایرانی کمک شایانی میکند.

 

 

وجود مراکز درمانی چه تاثیری بر ارتقا نظام سلامت دارند ؟ 

وجود انواع مراکز درمانی تاثیر قابل توجهی بر نظام سلامت و رشد و ارتقا آن دارد از این جهت، هر زمان که فرد یا بیماری به این مراکز مراجعه میکند باید رفتار بهداشتی جدیدی به او آموزش داده شود تا بتواند آن رفتار را با رفتارهای غلط قبلی جایگزین کرده و عادات بهداشتی را در خود نهادینه کند. علاوه بر این، رویکرد این رفتار باید جمعی بوده و همه افراد جامعه را درگیر کند تا بتوانند مشکلات بهداشتی همه افراد را پوشش داده و  حل کند و نظام سلامت را به طور کلی بهبود دهند.

علاوه بر این، این مراکز میتوانند این مهم را از طریق پیشگیری از انواع بیماری ، آموزش حفظ سلامت و آموزش خود سلامت انجام داده و برای آنها از قبل برنامه ریزی منسجمی داشته باشند. دلیل اصلی اینکه، آموزش سلامت در ارتقا نظام سلامت اهمیت دارد این است که، محور اصلی کار آن پیشگیری بوده و میتوان به نحو شایسته ای از تعداد و نوع رفتارهای مخاطره آمیز جلوگیری کند.
همچنین، در این آموزش به افراد مختلف در مورد محیط سلامت آگاهی داده شده و تاثیر آن بر سلامت بررسی میشود. نکته قابل توجه در این آموزش ها این است که افراد بعد از این آموزش ها دیدگاه جدیدی در مورد سلامت عمومی پیدا کرده و میتوانند در مورد سلامت خود و خانواده تصمیم گیری کرده و مهارت هایی را برای ارتقا آن بیاموزند و ب دیگران نیز آموزش دهند. 

 

آیا خدمات ارایه شده توسط انواع مراکز درمانی، تخصصی هستند؟

خدمات بسیاری از مراکز درمانی ، به واسطه قراردادی است که افراد مختلف با سازمان ها و شرکت های بیمه ای داشته و از این نظر این مراکز موظف هستند که علاوه بر خدمات عمومی و کلی ، خدمات تخصصی را به صورت مستقیم و با کمک گرفتن از بخش های دولتی و خصوصی ارایه کنند. 
علاوه بر این، امکان دارد که این خدمات به صورت غیر مستقیم و البته مستقیم به بیمه شد گان مراکز درمانی ارایه شود. در روش غیر مستقیم ، فرد بیمه شده قادر است از تمام امکانات مراکز درمانی طرف قرارداد و غیر طرف قرار داد استفاده کند اما تفاوت در این است که، در مورد اول، او ملزم به پرداخت تمام هزینه های درمانی است اما در مورد دوم، فقط ما به تفاوت هزینه ها را پرداخته و از این جهت، برای او مناسب تر است. 
در روش مستقیم ، فرد میتواند به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه خود مراجعه کرده و تمام خدمات درمانی را به صورت رایگان دریافت کند. در این مورد، در صورتی که فرد به دلیل عارضه ای در یکی از مراکز دولتی و یا خصوصی درمانی بستری شود، هزینه های ایجاد شده او طبق نرخ های دولتی و خصوصی محاسبه شده و توسط سازمان بیمه پرداخت میشوند. 
افراد علاقمند به کار و فعالیت در حوزه درمانی میتوانند در دوره DBA مراکز درمانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کرده و از این طریق، مهارت هایی لازم و ضروری برای کار جدی در مراکز درمانی را به دست آورده و با کسب تجارب متفاوت ، جایگاه شغلی خود را ارتقا بدهند. علاوه بر این، دانش پذیران علاقمند میتوانند بعد از گذراندن این دوره، جایگاه های شغلی متفاوتی را تجربه کرده و برای بهبود وضعیت بهداشت و درمان کشور، پیشنهادات سازنده ای ارایه دهند.

دوره مدیریت مراکز درمانی

علاوه بر این، این موسسه در پایان دوره به همه دانش پذیران مدرک DBA مراکز درمانی اعطا میکند که مورد تایید سازمان ارزشیابی "وس" و البته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوان از آن برای کار تخصصی و حرفه ای در انواع مراکز درمانی معتبر استفاده کرد. علاوه بر این، فرد میتواند با استفاده از این مدرک، سطح دانش و اطلاعات خود را نشان داده و از آن برای تغییر شغل و یافتن و انتخاب فرصت های شغلی بهتر و مناسب تر بهره ببرد.

 

مراکز درمانی در برابر بیمه شدگان چه تعهداتی دارند؟

با توجه به اینکه، بیمه شدگان ماهیانه مبلغی را به عنوان حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی و دیگر سازمان ها بیمه ای پرداخت کرده و در قبال این پرداخت ها میتوانند خدمات دریافت کنند بنابراین، سازمان ها بیمه ای و مراکز درمانی نیز باید تعهداتی داشته و بتوانند رضایت بیمه شد گان را جلب کنند. این سازمان ها در برابر بیمه شدگان و همه افرادی که در یک دوره خاص تحت تکفل آنها هستند مسئولیت داشته و باید این امکان را برای آنها فراهم کند که آنها هم از این خدمات بهره برده و بتوانند سلامت خود را ارتقا دهند. 
علاوه بر این، این سازمان ها باید خدماتی مانند تحویل وسایل کمک پزشکی، ارایه خدمات کلینیکی، توانبخشی و بیمارستانی و پاراکلینیکی را برای بیمه شدگان در نظر گرفته و در صورت نیاز، از سازمان های خصوصی هم برای اینکار کمک بگیرند. قابل ذکر است که، این بیمه شدگان باید به اعتبار دفترچه های خود توجه داشته و تا جایی که امکان دارد از خدماتی که این سازمان هی بیمه ای ارایه میدهند استفاده کنند زیرا هزینه ها توسط خودشان پرداخت میشوند.

قابل ذکر است که خدماتی که سازمان های بیمه ای مختلف ارایه میدهند با هم تفاوت داشته و امکان دارد که به همین دلیل، هزینه های پرداختی نیز تا حد زیادی کاهش یافته و یا خدمات به صورت رایگان ارایه شود. علاوه بر این، افراد مختلف میتوانند با توجه به شغل و البته درآمد خود از پوشش های مختلف بیمه ای استفاده کرده و به سابقه بیمه خود اضافه کرده و در نهایت، از آن برای زمان بازنشستگی خود استفاده کنند. 

شرایط استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی چیست؟

سلامت جامعه ، از مهمترین نکاتی است که سیاستمداران به آن توجه دارند و به همین سبب شرایط را به گونه ای فراهم کرده اند که همه گروه های اجتماعی بتوانند از خدمات درمانی و بهداشتی بهره کافی ببرند اما با توجه به اینکه، ارایه این خدمات مستلزم صرف هزینه برای سازمان ها بیمه ای و دولت است، بنابراین باید برای دریافت آنها شرایطی تعیین کرده که نصفانه و عادلانه باشد.

افرادی که از نظر درآمدی در سطح بالایی قرار دارند، میتوانند با پرداخت هزینه های دوچندان به سازمان های بیمه ای خدمات دو چندان دریافت کرده و حتی  برخی از خدمات را به صورت رایگان دریافت کنند از طرف دیگر، افرادی از که از نظر درآمد در سطح بالایی نیستند و کم درآمد محسوب میشوند میتوانند، از خدمات بیمه های معمولی استفاده کرده و فقط بخش کمی از هزینه های درمانی را پرداخت کنند. 
با وجود طرح های درمانی و بهداشتی که در حال حاضر در کشور ارایه میشود، عملکرد و وضعیت سیستم بهداشتی ما تا حد زیادی بهبود یافته و در نتیجه میزان مرگ و میر به طور چشمگیری کاهش و امید به زندگی افزایش یافته است. علاوه بر این، در این طرح ها به سلامت همه کودکان و داشتن کودکی سالم و سلامت جمعیت روستایی نیز اهمیت زیادی داده شده و به نوعی، سلامت و آگاهی افراد نسبت به فاکتورهای سلامتی بیشتر شده است. همچنین، در نظام جدید سلامت ، سلامت نیروی کار نیز مورد توجه قرار گرفته و بیمه ای برای آن در نظر گرفته شده و اقداماتی در جهت بهبود و ارتقا آن انجام میشود. 

چرا استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی اهمیت دارد؟

استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی ، میتواند سلامت و بهداشت را ارتقا داده و به نوعی مرگ و میر را کاهش دهد. علاوه بر این، به کار گرفتن شیوه های درست رفتاری و زندگی و الگوهای مناسب و صحیح تغذیه ای و داشتن تحرک بدنی مستمر میتواند از ابتلا به بسیاری از بیماری ها مزمن ممانعت کرده و سلامت فرد را به همراه داشته و زندگی طولانی او را تضمین کند. 
همچنین، بخشی از جمعیت کشور ما نسبت به فاکتورهایی که بیان شد بی اعتنا بوده و در نتیجه سلامتی خود را زودتر از بقیه به خطر انداخته و باید به جای اقدامات پیشگیرانه از انواع درمانی و دارویی استفاده کنند. از این نظر، این افراد میتوانند با تغییر سبک زندگی خود و انجام آزمایش های سالیانه و بررسی وضعیت سلامت خود، عوامل یکه میتواند سلامت آنها را به خطر بیندازد شناسایی کرده و از آنها ممانعت کنند. 
قابل ذکر است که در میان اقشار مختلف جامعه، زنان و کودکان آسیب پذیر تر بوده و به واسطه بر عهده داشتن مدیریت و برنامه ریزی سلامت برای خانواده باید، بیشتر به فکر ارتقا سلامتی و بهداشت خود باشند تا بتوانند آن را در خانواده الگو قرار داده و دیگران را نیز به این امر هم ترغیب کنند. علاوه بر این، امروزه تعداد زیادی از زنان نیز ارایه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی بوده و همین موضوع میتواند زنان را به ایجاد و استفاده از این خدمات پیشگام کند. 
دولت نیز در این راستا وظیفه دارد که زنان را برای استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی توانمند کرده و با سیاست گذاری،  برنامه ریزی های منسجمی انجام دهد تا آنها جایگاه خود را یافته و بتوانند به ارتقا سلامت و بهداشت خانواده خود کمک کنند. افراد علاقمند به حوزه بهداشت و درمان و مزیت ها و کارایی آن میتوانند در دوره DBA مراکز درمانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کرده و با استفاده از دانش و اطلاعات این دوره و دریافت مدرک DBA مراکز درمانی معتبر به کسب و کار جدید در این زمینه بپردازند. 

 

همین حالا در دوره مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانی DBA شرکت کنید

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

این بسته آموزشی به همراه پکیج DBA موسسه آموزش عالی فن پردازان ارسال می شود.

فصل اول    

 • زیرساخت سیستم بهداشت و درمان و جایگاه بیمارستان    
 • ساختار سازمانی بهداشت    
 • هماهنگی مکانیسم ها    
 • منابع اطلاعاتی    
 • جایگاه بیمارستان در سطح بندی خدمات    
 • مسؤولیت پذیری اجتماعی برای بیمارستان های آموزشی    

فصل دوم    

 • طراحی سازمان و مدیریت بیمارستان    
 • گروه کار در سازمان بیمارستان    
 • طرح ماتریس سازمان بیمارستان    
 • اداره بیمارستان    
 • روش انتخاب هیأت مدیره    
 • اعضای هیأت مدیره    
 • وظایف کلی مدیر در سازمان بیمارستان    
 • مهمترین مهارت های مدیر بیمارستان    
 • مدیران خدمات بهداشتی ، درمانی    
 • وظایف مدیران در مؤسسات مختلف بهداشتی درمانی    
 • کمیته های بیمارستان    
 • کنترل عفونت در بیمارستان    
 • منابع اطلاعاتی و روش گردآوری داده ها برای مطالعات مدیریت    
 • سیستم اطلاعات مدیریتMIS  در بیمارستان    
 • چرخه گردآوری و تحلیل اطلاعات، تصمیم گیری، ارزشیابی و بازخور    
 • روش های تشخیص مسأله    

فصل سوم    

 • مدیریت خطر، پایش و ارزشیابی فعالیت های بیمارستان    
 • فرآیند پایش و تصمیم گیری    
 • پایش فعالیت ها در بیمارستان    
 • اهداف پایش    
 • ویژگی های پایش    
 • ارزشیابی مراقبت های بیمارستانی    
 • روش ارزشیابی    
 • ارزشیابی بیمارستان های عمومی براساس برنامه ملی ارزشیابی در کشور ایران    

فصل چهارم    

 • برنامه ریزی خدمات بهداشتی    
 • اهمیت، ماهیت و مفهوم برنامه ریزی    
 • تعریف برنامه ریزی    
 • محاسن برنامه ریزی    
 • انواع برنامه و برنامه ریزی    
 • برنامه های استراتژیک و عملیاتی    
 • برنامه های کلی و تفصیلی    
 • برنامه های یک بار مصرف و چند بار مصرف    
 • انواع دیگر برنامه    
 • برنامه ریزی بهداشتی    
 • مفهوم و اهداف برنامه ریزی بهداشتی    
 • برنامه ریزی خدمات بهداشتی    
 • ویژگی های یک برنامه جامع بهداشتی    
 • مراحل برنامه ریزی بهداشتی    
 • مرحله اول - تجزیه و تحلیل وضعیت موجود بهداشت    
 • مرحله دوم- تعیین اهداف    
 • مرحله سوم ارزیابی منابع    
 • مرحله چهارم- تعیین اولویتها    
 • مرحله پنجم- تنظیم برنامه    
 • مرحله ششم- برنامه ریزی خاص و اجرا    
 • مرحله هفتم پایش و ارزشیابی برنامه ها    
 • کنترل، پایش و ارزشیابی برنامه های بهداشتی    
 • مراحل کنترل    
 • انواع کنترل    
 • ارزشیابی    
 • مدل زنجیرهای برنامه های بهداشتی (نگرش فرآیندی)    
 • مفهوم نگرش فرآیندی    
 • تفاوت پایش و ارزشیابی از دیدگاه نگرش فرآیندی    
 • نحوه پایش و ارزشیابی برنامه ها در نگرش فرآیندی    
 • نتیجه گیری    

فصل پنجم    

 • سطوح ارائه خدمات بهداشتی درمانی در ایران    
 • سطوح ارائه خدمات بهداشتی درمان در ایران    
 • الف- سطح کشوری    
 • ب- سطح استانی    
 • پ- سطح شهرستان    
 • واحدهای عرضه خدمات بهداشتی در روستا    
 • خانه بهداشت    
 • مرکز خدمات جامع سلامت روستایی    
 • واحدهای عرضه خدمات بهداشتی در شهر    
 • پایگاه سلامت    
 • مرکز خدمات جامع سلامت شهری    
 • مرکز بهداشت شهرستان    
 • بیمارستان شهرستان    
 • سطح بندی، ادغام و ارائه خدمات از طریق سیستم ارجاع    
 • سطح بندی خدمات    
 • نظام ارجاع    
 • ادغام خدمات    
 • پزشک خانواده و تیم سلامت    
 • دسته بندی برنامه های سلامت به لحاظ سطوح پیشگیری    
 • مفهوم پیشگیری و انواع آن    
 • انواع برنامه های سلامت به لحاظ سطوح پیشگیری    
 • نتیجه گیری    

فصل ششم    

 • جنبه های مدیریتی و نظارتی خانه های بهداشت    
 • وظایف بهورزان    
 • پایش خانه های بهداشت    
 • گزارش نویسی در بازدید از خانه های بهداشت    
 • مشخصات یک گزارش خوب    
 • نتیجه گیری    

 

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان