دوره مدیریت کسب و کار عمران و سازه (DBA)

دوره DBA عمران و سازه


  دوره DBA عمران و سازه چه دوره ای است؟ اهمیت شرکت در دوره DBA عمران و سازه چیست؟ چه موقعیت های شغلی برای DBA عمران و سازه وجود دارد؟ مهارت هایی که از دوره DBA عمران و سازه کسب می کنیم، چیست؟ زیر شاخه های رشته مهندسی عمران و سازه چیست؟ مزایای شرکت در دوره DBA عمران و سازه مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟ اهمیت عمران و سازه چیست؟   دوره DBA عمران و سازه چه دوره ای است؟ دوره مدیریت عالی کسب و کار عمران و سازه یا DBA عمران و سازه دوره ای است...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

 

 

دوره DBA عمران و سازه چه دوره ای است؟

دوره مدیریت عالی کسب و کار عمران و سازه یا DBA عمران و سازه دوره ای است که مباحث مختلف عمران و سازه همچون دینامیک سازه،  تئوری الاستیسیته، نقشه برداری و مفاهیم آن، سازه های فولادی، طراحی پل، بازرسی و مسائلی از این قبیل را پوشش می دهد. دوره DBA عمران و سازه با طراحی و توسعه در زیر ساخت های سازه هایی مانند پل ها، جاده ها، سدها یا ساختمان ها مرتبط است. مدیریت عالی کسب و کار عمران و سازه در بالاترین سطح مدیریت در حوزه عمران و سازه است که هدف آن تحقیق و پژوهش در زمینه عمران و سازه و توسعه روش های جدید در این حیطه است. در کل این دوره دانش پذیران را با ساخت و ساز و مسائل فنی و مدیریت ساخت و ساز مانند مدیریت پل ، روش‌های مکانیزه در حفر تونل، طراحی ساختمانهای فولادی آشنا می کند و مسائل فنی و نظری را با هم تلفیق کرده است تا دانش پذیران بتوانند از آنها به طور عملی و به نحو احسن استفاده کنند. چالش نهفته در این زمینه شناخت ابعاد فنی سازه و عمران است. این دوره برای دانش پذیرانی که می خواهند آینده شغلی و درآمد خوبی داشته باشند، گزینه چالش برانگیز و خوبی می باشد که این خود اهمیت شرکت در دوره DBA عمران و سازه را بیشتر می کند. با ما همراه باشید تا در بخش بعدی به بررسی این اهمیت بپردازیم.

 

همین حالا در دوره مدیریت کسب و کار عمران و سازه (DBA) شرکت کنید

 

اهمیت شرکت در دوره DBA عمران و سازه چیست؟

زمانیکه بحث بر سر استخدام پیش می آید، داشتن مدرکی با درجات بالا بسیار قابل توجه است زیرا هر چه مدرک بالاتر باشد، حقوق، مزایا و پاداش های مربوط به آن رشته  بالتبع بهتر خواهد بود. هرچه جامعه و فناوری پیشرفت می کند، موقعیت های شغلی هم نیازمند تخصص در سطح بالا است تا بتوان با استفاده از آنها با فناوری نوین به روز شد. DBA عمران و سازه افراد علاقه مند به این حیطه را قادر می سازد تا با چالش های حاضر در زمینه ی تخصصی عمران و سازه آماده شوند. دوره DBA عمران و سازه،  پژوهش های علمی طراحی شده و جنبه های فنی و مدیریت پروژه های ساختمانی را با هم ترکیب می کند. دیگر اهمیت مهم شرکت در این دوره اینست که افراد پس از گذراندن این دوره و اخذ گواهینامه DBA عمران و سازه می توانند موقعیت های شغلی مانند مدیر ساخت و ساز، مهندس سازه، معمار، مدیر پروژه های ساختمانی و غیره بدست آورند. هم چنین شرکت در دوره DBA عمران و سازه دارای اهمیت های زیر است:

 

مدرک در سطح بالا و استخدام: گاهی اوقات ممکن است دارای تجربه کاری بالا در عمران و سازه باشید اما بسیاری از کارفرمایان خواهان کسانی هستند که در این  حیطه دارای مدرک در سطح بالا و دانش کافی هستند. نداشتن مدرک در این حوزه در سطوح بالا ممکن است شما را برای احراز یک شغل رد صلاحیت نکند، اما با رقابتی که در بازار کاری امروز قرار وجود دارد، رقیبانی برای استخدام دارید. اگر مدرک DBA عمران و سازه را داشته باشید این خود مزیتی خوب برای استخدام به حساب می آید. اگر بتوانید سطح تحصیلی خود را ارتقاء دهید، می توانید علاوه بر کار در داخل کشور، موقعیت های شغلی در خارج از کشور هم داشته باشید.

 

رزومه کاری بهتر: مدیران عمران و سازه برای اینکه رزومه کاری بهتری داشته باشند، داشتن یک گواهینامه DBAعمران و سازه به آنها بسیار کمک می کند. اگر صاحب کسب و کار خود هستید و یا در محل کار فعلیتان احساس رضایت می کنید، ممکن است به فکر ارتقاء بهتر در حوزه کاری خود باشید. هنگامی که موقعیت خود را در حوزه  عمران و سازه محکم و ثابت کردید، می توانید علاوه بر تجربه ای که بدست آورده اید، با مدرک بالاتر یعنی DBA عمران و سازه، رزومه خود را قوی تر کنید. اگر می خواهید کسب وکار خود را در زمینه عمران و سازه به راه اندازید، این مدرک برای شما می تواند جالب و مفید باشد.

 

یادگیری روش های جدید: دوره DAB عمران  و سازه روش های جدید را بر اساس استانداردهای درسی به دانش پذیران ارائه می دهد. در این دوره ،  سیستم ها و تکنیک های مختلف برای اجرای پروژه را به طور موثر و به صورت سازماندهی شده یاد می گیرید و از طریق آزمایش و خطا مسائل مربوط به عمران و ساده بررسی می کنید.

 

افزایش مهارت های تخصصی: آیا می دانستید در حالیکه مدرک DBA عمران و سازه را کسب می کنید، مهارت های مهمی که در کار به صورت عملی به کار می رود را فرا می گیرید. مهارت های تخصصی از قبیل بيان موقعيت نقاط در سطح زمين، تقسیم بندی پی های بتنی، آشنایی با انواع تونل و حفر تونل، سازگاری بتن و فولاد را فرا می گیرید. هم چنین مهارت های تحقیقاتی و پژوهشی خود را تقویت می کنید و می توانید پروژه های بزرگ و چالش بر انگیز را با استفاده از قدرت پژوهش و تحلیل داده ای که از این دوره بدست می آورید، انجام دهید.

 

آینده کاری بهتر: زمان هیچگاه به عقب بر نمی گردد. زمانی که سن شما بالاتر می رود، خواندن دروس DBA هم ممکن است برای شما سخت تر بشود. اگر بتوانید برای مطالعه و شرکت در دوره DBA عمران و سازه وقت بگذارید، بدانید که هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ آینده کاری پیشرفت بسیاری خواهید کرد. اخذ مدرک DBA می تواند میزان پایه حقوق شما را بالا ببرد و فرصت های شغلی بهتری پیش روی خود داشته باشید.

اینفوگرافیک ساخت و ساز DBA

 

 

چه موقعیت های شغلی برای DBA عمران و سازه وجود دارد؟

با اخذ مدرک MBA عمران و سازه ممکن است در طراحی یک پروژه جدید ، سازمان دهی پرسنل کار ، ترتیب دادن برنامه ها و بررسی موضوعات ایمنی مشغول به کار شوید . هم چنین ممکن است در برنامه ریزی مالی ، کار کردن با پیمانکاران ، ارتباط با مشتری ها در زمینه ی ساخت و ساز نیز شرکت کنید . با کسب تجربه و اجرای پروژه های متعدد ، ممکن است به سطوح بالای مدیریت ارشد ارتقا پیدا کنید و مسئولیت های بیشتری را در پروژه بر عهده شما بگذراند . برخی از مدیران عمران و سازه که تجربه زیادی دارند تصمیم می گیرند تا شرکت ساخت و ساز خودشان را تأسیس کرده و مدیر کسب و کار خود باشند. طبق دفتر آمار کار ایالات متحده (BLS)، رشد شغلی در زمینه مدیریت ساخت و ساز به اندازه 5 درصد تا سال 2024 رشد خواهد کرد. دلیل اصلی این رشد، گسترش انواع پروژه های ساختمانی است و از این رو شرکت ها به دنبال مدیرانی هستند که دوره آموزش DBA عمران و سازه را گذرانده باشند و بتوانند پروژه ها را در زمان و بودجه تعیین شده تکمیل کنند. بگذارید در مورد موقعیت های شغلی این حوزه توضیحات بیشتری ارائه دهیم.

 

مدیر ارشد پروژه:

مدیر ارشد پروژه ساخت و ساز نظارت کلی روی کارهایی که در ساخت، تعمیر و یا بازسازی یک ملک انجام شود، دارد. آنها باید سازمان یافته باشند و مسئولیت های مختلف را به مدیران پروژه، پیمانکاران و کارگران واگذاری کنند. از آنجا که مدیر پروژه ارشد ساخت و ساز مسئولیت محصول نهایی پروژه است، آنها باید درک عمیق از هر مرحله از فرآیند ساخت و ساز، از جمله طراحی معماری و نقشه برداری داشته باشند. علاوه بر این، مدیر ارشد پروژه ارتباط  نزدیکی با معماران، مشتریان، فروشندگان محصولات مورد استفاده و کارکنان وابسته دارد؛ اغلب اوقات، مدیر ارشد پروژه گزارش پیشرفت یک پروژه یا وظایف مربوط به آن را انجام می دهد.

معمار:

اگر ایجاد مشخصات طراحی برای ساختمان های تجاری و مسکونی برایتان جذاب و هیجان انگیز به نظر می رسد، حرفه معماری را در نظر بگیرید. معماران نقشه هایی را که دلخواه مشتریان است، طراحی می کنند و هزینه های مصالح و کارگر را تعیین می کنند. آنها همچنین اسناد مربوط به پروژه و فعالیت های ساختمان را بررسی می کنند و نقشه کش های ساختمان را نظارت می کنند. BLS پیش بینی می کند که فرصت های شغلی معماران تا سال 2026 به میزان 4٪ افزایش یابد. همانطور که در گزارش های BLS از سال 2017 دیده می شود، معماران دستمزد سالانه برابر با 78،470 دلار دریافت کردند.

 

مهندس عمران:

برای کسانی که علاقه مند به طراحی و نظارت بر ساخت پروژه های زیربنایی مانند سدها، پل ها، تونل ها و جاده ها هستند، مهندس عمران می تواند گزینه حرفه ای و خوبی باشد. مهندسان عمران از تکنیک های علمی برای تجزیه و تحلیل و آزمایش مواد ساختمانی و خاک استفاده می کنند، علاوه بر تهیه پیش نویس طرح های طراحی، توضیح پروژه ها به مدیران ، میزان هزینه و بودجه پروژه را تخمین می زنند و برای پروژه و فعالیت های مربوط به آن مجوزهای مربوطه را اخذ می کنند. مهندسین عمران مسئولیت پروژه را بر عهده دارند و باید آزمون مربوط به نظام مهندسی را بدهند تا بتوانند پروانه اشتغال به کار داشته باشند. BLS پیش بینی می کند که این عنوان شغلی تا سال  2026 به میزان 11 درصد افزایش خواهد یافت. همچنین حقوق سالانه متوسطی برابر با 84،770 دلار در سال 2017 بوده است.

مهندس ژئوتکنیک:

مهندسان ژئوتکنیک عملیات حفاری را نظارت می کنند، نمونه های خاک را تجزیه و تحلیل می کنند و خاک و سنگ ها را طبقه بندی می کنند. آنها معمولا به جمع آوری داده ها و نمونه ها کمک می کند. سپس مهندسین نمونه ها و داده های خود را به مدیر کل پروژه های عمرانی تحویل می دهند تا کارشان را تایید کنند. مهندس ژئو تکنیک وظایفی دارد که عبارتند از: حفاری و نمونه برداری از خاک و نظارت بر آزمایش های آزمایشگاهی، انجام تحلیل های مهندسی مانند ظرفیت پی، پایداری شیب، ارزیابی داده های آزمایش و ارائه پارامترهای طراحی. میانگین درآمد مهندس ژئوتکنیک در ایالات متحده آمریکا در سال 2019 برابر با 64،747 دلار گزارش شد، اما بسته به بسیاری از عوامل مانند مدرک، تحصیلات و سابقه کاری، این مقدار حقوق به طور معمول بین 58،827 دلار و 68،989 دلار است.

 

مدیر پروژه های ساختمانی:

مدیران پروژه های ساختمانی، برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر طیف وسیعی از پروژه های مربوط به ساخت و ساز و یا نگهداری امکانات، ساختمان ها، جاده ها، و تأسیسات ساختمانی را انجام می دهند. آنها پروسه ساخت و ساز را از ابتدا تا انتها نظارت می کنند. این کار شامل نظارت بر سرپرستان ساخت و ساز، پیمانکاران و کارگران مختلف ساختمانی می شود. معمولا مدیر پروژه ساخت و ساز باید در مورد پیشرفت پروژه به مالک و مدیران ارشد گزارش دهد. مدیران پروژه باید مهارت های برنامه ریزی عالی داشته باشند و بتوانند به طور موثر وظایف خود را داخل بودجه و زمان تعیین شده انجام دهند. همچنین باید به طور موثر بر کیفیت کار پیمانکاران نظارت کنند. مدیران پروژه های ساختمانی باید بتوانند نقشه های ساختمانی را بخوانند و باید با آیین نامه های ساختمان و قوانین مرتبط با آشنا باشند تا اطمینان حاصل کنند که پروژه با استانداردهای و مقررات ساختمان مطابقت دارد. مدیران پروژه های ساختمانی باید دانش گسترده ای از ابزار، فرآیندها و مصالح در ساخت و ساز داشته باشند. آنها باید بتوانند آرامش خود را هنگامی که تحت فشار هستند، حفظ کنند، قاطعانه عمل کنند، انعطاف پذیر باشند، و به طور موثر چندین وظیفه را همزمان انجام دهند. این موقعیت شغلی نیز بر اساس میزان سابقه فرد، میزان حقوق متوسط آن متفاوت است. اگر فرد دارای سابقه کاری کمتر از 5 سال باشد، حقوق متوسطی برابر با 60000 دلار دریافت می کند. سرپرستان با سابقه بین 5 تا 10 سال حقوقی متوسط برابر با 75000 دلار و سرپرستان ساخت و ساز با سابقه کاری بیش از 10 سال حقوق متوسط بین 82000 دلار و 86000 دلار دریافت می کنند.

سرپرست ساخت و ساز:

سرپرست ساخت و ساز بر هر جنبه ای از پروژه ساختمان نظارت می کند از جمله گزارش پیشرفت ساخت و ساز، رسیدگی به پیشنهادات و مدیریت قرارداد ها. بسته به نوع پروژه، سرپرست ساخت و ساز همچنین ممکن است در جنبه ساخت و ساز نیز کمک کند. علاوه بر این، فردی که این موقعیت شغلی را دارد، باید مطمئن شود که یک پروژه خاص در محدوده بودجه و قوانین مرتبط  با آن قرار دارد.
ساعات سرپرست  ساخت و ساز می تواند تا حدودی نامنظم باشد، زیرا آنها باید در هر زمان از پروژه در دسترس باشند. تجربه در ساخت و ساز، به ویژه در نقش نظارت برای است شغل ضروری است. وظایف سرپرست ساختمان عبارتست از برنامه ریزی، هماهنگی و برنامه ریزی برای پروژه های ساخت و ساز، مسئول کیفیت کار و نظارت بر کارگران ساختمانی است. بر اساس میزان سابقه فرد، میزان حقوق متوسط سرپرست ساخت و ساز نیز متفاوت است. اگر فرد دارای سابقه کاری کمتر از 5 سال باشد، حقوق متوسطی برابر با 57000 دلار دریافت می کند. سرپرستان با سابقه بین 5 تا 10 سال حقوقی متوسط برابر با 70000 دلار و سرپرستان ساخت و ساز با سابقه کاری بیش از 10 سال متوسط حقوقی بین 76000 دلار و 82000 دلار خواهند داشت.

 

دوره آموزش ساخت و ساز DBA

 

مهارت هایی که از دوره DBA عمران و سازه کسب می کنیم، چیست؟

 

مهارت رهبری:

پس از این اتمام  این دوره مهارت های مربوط به رهبری و مدیریت افراد را فرا می گیرید. افرادی که در حوزه DBA عمران و کسب و کار هستند، مسئول افراد مختلفی از قبیل نقشه برداران، تکنسین ها، پیمانکاران، معماران، مهندسین عمران هستند، لذا مهارت های رهبری قوی را باید داشته باشند. همانطور که در حرفه و کار خود پیشرفت می کنید و مسئولیت های بزرگتری را بر عهده می گیرید، نیاز به مهارت رهبری گروه و پروژه بیشتر اهمیت پیدا می کند. این دوره به شما کمک می کند تا مهارت رهبری خود را تقویت کنید و قدرت هدایت تیم را داشته باشید.

مسئولیت پذیری در پروژه ها:

پس از گذراندن دوره DBA عمران و سازه در این مؤسسه، مهارت مسئولیت پذیری خود را تقویت می کنید و می توانید در پروژه ها افراد را هدایت و رهبری کنید. برای موفقیت در موقعیت های شغلی DBA عمران و سازه ، مسئولیت پذیری و تعهد به کار ، شناخت شخصیت افراد در پروژه های مختلف مهم است که این مهارت ها را پس از اتمام دوره بدست می آورید. همچنین می توانید استفاده از نقاط قوت خود به ویژه در صورت کمبود زمان و / یا محدودیت های مالی ، به تیم پروژه خود انگیزه دهید و یاد  می گیرید که چگونه افراد را به صورت حرفه ای نظم دهید.

 

توانایی حل مشکل:

از حل مشکل به طور روزانه در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود؛ انجام هیچ کاری ساده نیست و در این حیطه با مشکلات غیر منتظره مانند حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل و حوادث غیرمترقبه مانند آتش سوزی در ساختمان حین انجام کار و یا مسائل مربوط به کارکنان مواجه  می شوید. در این میان توانایی حل مشکل بسیار مهم است. پس از این دوره مهارت حل مشکل را یاد می گیرید که برای پروژه های ساختمانی بسیار مهم است.

مهارت های ریاضی:

داشتن مهارت های ریاضی یکی از وظایف روزمره و روال کار حرفه ای افراد در DBA کسب و کار است. به عنوان یک مدیر DBA عمران و سازه، به منظور موفقیت نیاز به درک کامل از جبر، حسابداری، مثلثات و هندسه دارد. این دوره به شما کمک می کند تا مهارت های خود را در ریاضیات بالا بیرید.

 

همین حالا در دوره مدیریت کسب و کار عمران و سازه (DBA) شرکت کنید

 

زیر شاخه های رشته مهندسی عمران و سازه چیست؟

مهندسی عمران و سازه عمدتا روی ساخت زیرساخت ها و سازه ها متمرکز است، این ممکن است شامل مدیریت پروژه در صنعت ساخت و ساز تجاری، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی محیط زیست، هیدرولوژی و مهندسی حمل و نقل ، مهندسی سواحل ، غیره باشد. مهندسی عمران زمینه ای با ثبات از مهندسی است و می تواند بسیار سودآور باشد. بسیاری از افراد در این زمینه تحصیلات خود را در زمینه کارشناسی ارشد ادامه می دهند که می تواند موقعیت های شغلی آن را گسترده و بهتر کند. در بخش زیر می خواهیم به زیر شاخه های رشته مهندسی عمران و سازه بپردازیم.

 

مهندسی منابع آبی:

هدف مهندس منابع آبی بهبود کیفیت و کیفیت منابع آبی است. مهندسی منابع آبی با جمع آوری و مدیریت آب (به عنوان یک منبع طبیعی) مرتبط است. بدین ترتیب، مهندسی منابع آبی  ترکیبی از رشته های هیدرولوژی، علوم محیط زیست، هواشناسی، زمین شناسی، حفاظت و مدیریت منابع انسانی است. این حوزه از مهندسی عمران و سازه به پیش بینی و مدیریت کیفیت و کمّیت منابع آبی در زیر زمین (آبخوان) و روی زمین (دریاچه ها، رودخانه ها و جریان ها) مرتبط است. اگر چه طراحی واقعی تسهیلات ممکن است به عهده ی مهندسین دیگر است  ولی مهندسان منابع آبی ، مناطق بزرگ و کوچک زمین را برای پیش بینی مقدار و میزان جریان ورودی و خروجی آب به تسهیلات خاصی را تحلیل می کنند و آنها را مدلسازی می کنند. مهندس منابع آبی دانش کافی در هواشناسی، علوم محیطی و دینامیک سیال دارد. این مهندسان عمدتا روی تجزیه و تحلیل آب ، سیلاب و طوفان، تصفیه آب زمینی، تامین آب و برنامه ریزی در مورد آن و روش های تصفیه فاضلاب متمرکز هستند. همچنین این مهندسان روی کنترل فرسایش خاک متمرکز هستند.

مهندسی زلزله:

مهندسی زلزله توانایی سازه های مختلف را برای مقاومت در برابر خطر زلزله بررسی می کند. مهندسی زلزله زیر شاخه ای از مهندسی عمران و سازه است  که اهداف اصلی آن عبارتند از: درک اندرکنش سازه ها با زمین لرزه ، پیش بینی عواقب زمین لرزه احتمالی. طراحی، ساخت و مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله مطابق با آیین نامه های ساختمانی. مهندسی زلزله علم عملکرد ساختمان ها و سازه ها هنگام قرار گرفتن تخت بار لرزه ای است. همچنین، این شاخه از مهندسی عمران و سازه به تجزیه و تحلیل اندرکنش بین زیرساخت های عمرانی و زمین اعم از پیامدهای زلزله در ساختار کمک می کند.یکی از اهداف مهم مهندسی زلزله، طراحی و ساخت مناسب  ساختمان ها مطابق با آیین نامه ها و مقررات ساختمان است، به طوری که آسیب های ناشی از زلزله به حداقل برسد. این مهندس زلزله است که طراحی مناسب ساختمان ها را به نحوی تضمین می کند که ساختمان در برابر خسارات جانی و مالی ناشی از زمین لرزه مقاوم باشد.

 

مهندسی حمل و نقل:

مهندسی حمل و نقل به انتقال افراد و کالاها به روش مؤثر، آسان و ایمن مرتبط است و شامل تعیین، طراحی، ساخت و نگهداری زیرساخت های حمل و نقل از جمله خیابان ، کانال ، بزرگراه ، سیستم های راه آهن، فرودگاه ها، بنادر و حمل و نقل عمومی می شود. هم چنین، مهندسی حمل و نقل شامل حوزه هایی مانند طراحی حمل و نقل، برنامه ریزی حمل و نقل، مهندسی ترافیک، برخی از جنبه های مهندسی شهری، مهندسی پیاده رو، سیستم حمل و نقل هوشمند (ITS) و مدیریت زیرساخت می شود. مهندسین حمل و نقل مسئول طراحی، ساخت و نگهداری راه آهن، بزرگراه ها، بنادر، فرودگاه ها و چندین سازه دیگر است که روند حمل و نقل را تسهیل می کنند. علاوه بر این، مهندسین مذکور به بهبود کنترل ترافیک با ارائه روش های جدید کنترل ترافیک کمک می کنند. مهندسان حمل و نقل نیز وظیفه توسعه روش های جدید حمل و نقل و همچنین راه های بهبود حمل و نقل عمومی را بر عهده دارند.

نقشه برداری:

علم نقشه برداری، علم اندازه گیری است. شما احتمالا افرادی را در کنار جاده یا خیابان دیده اید که  دارای یک دوربین سه پایه (تئودولیت) هستند و از داخل این دوربین بررسی های خاصی را انجام می دهند. این افراد نقشه بردار نام دارند. تقریبا هر پروژه مهندسی عمران با یک نقشه برداری آغاز می شود. نقشه برداری برای این انجام می شود که مرزهای قانونی بین خانه ها و املاک مختلف تعیین شود. هم چنین، نقشه برداری برای تعیین مکان زیرساخت موجود،  توپوگرافی و شیب های زمین استفاده می شود. نقشه برداری به عنوان یک حرفه متمایز در نظر گرفته شده است. نقشه بردار، اندازه گیری های لازم برای یک  کشیدن یک نقشه را انجام می دهد. نقشه برداران بر اساس وظیفه ای که بر عهده دارند، در اداره یا بیرون از اداره کار می کنند.

 

مهندسی سازه:

مهندسان سازه عمدتا روی تحلیل و طراحی سازه ها مانند ساختمان ها، پل ها ، برج ها وغیره متمرکز هستند. این سازه ها باید به نحوی ساخته شوند که بی خطر، پایدار، اقتصادی، و تا حدودی زیبا به نظر برسند. مهندسان سازه داده های مربوط به این سازه ها را تجزیه و تحلیل می کنند تا میزان مقاومت آنها را در برابر عواملی محیطی مانند سیل، باد و زمین بررسی کنند. مهندس سازه نیز باید ویژگی های مصالح مورد استفاده در ساختارها را درک کند. با استفاده از ریاضیات و فیزیک، مهندسان سازه می توانند ببینند که آیا تمام بخش های سازه به عنوان مثال  قدرت کافی برای بار متحمل را دارند یا خیر یا عمر سازه را تعیین می کنند و تعیین می کنند که آیا سازه پایدار است یا خیر.

مهندسی ژئو تکنیک:

مهندسی ژئوتکنیک حوزه ای  از مهندسی عمران و سازه است که مربوط به سنگ و خاک است. مهندسی ژئو تکنیک از دانش موجود در حوزه زمین شناسی، علوم مواد و آزمایش، مکانیک، و هیدرولیک  به منظور طراحی ایمن و اقتصادی پی، مقاوم سازی دیوار و سازه های مشابه استفاده می کند. مهندسی ژئوتکنیک برای تولید علم و فن آوری در ایجاد پروژه ها و یافتن راه حل هایی برای مشکلات مربوط به زمین شناسی ایجاد شده است. مهندسان ژئو تکنیک روی پروژه های ساختمانی مانند تونل ها، معادن، خاکریزی و پی های ساختمانی هستند. این مهندسان درباره نوع خاک و ویژگی های آن در سایت های ساخت و ساز دانش کافی دارند.

مهندسی محیط زیست:

مهندسی محیط زیست در مورد تصفیه زباله های شیمیایی، بیولوژیکی و / یا حرارتی، تصفیه آب و هوا و احیای سایت های آلوده به دلیل دفع زباله یا آلودگی است. دیگر مباحث در مهندسی محیط زیست عبارتند از حمل و نقل آلاینده، تصفیه آب، تصفیه فاضلاب، آلودگی هوا، تصفیه پساب جامد و مدیریت زباله های خطرناک است. مهندسان محیط زیست می توانند در کاهش آلودگی، مهندسی سبز و محیط زیست صنعتی سهم خوبی داشته باشند. مهندسی محیط زیست نیز با جمع آوری اطلاعات درمورد پیامدهای محیط زیست و ارزیابی اثرات اقدامات پیشنهادی آن، به جامعه و سیاست گذاران در روند تصمیم گیری کمک می کند.

 

مزایای شرکت در دوره DBA عمران و سازه مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟

مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان یکی از مؤسسات معتبر در زمینه آموزش دوره ها و طراحی بسته های آموزشی برای دانش پذیران در زمینه های مختلف آموزشی است. مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان با سابقه بیش از 10 سال مفتخر است که اقدام به برگزاری دوره DBA عمران و سازه برای علاقه مندان به مدیریت کسب و کار عالی  عمران و سازه کرده است. هدف این دوره بالا بردن تخصص و توانایی دانشپذیران در آشنایی  با مباحث مدیریت در زمینه DBA عمران و سازه است. تنها با داشتن اطلاعات پایه مهندسی عمران وسازه و دانش عمومی هر فردی تقریبا میتواند در  این دوره شرکت نماید. شرکت در این دوره دارای مزایایی است که عبارتند از:

 • تأیید مدارک دانش پذیران توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور پس از اتمام دوره، که این خود ارزش و اعتبار مدرک را بسیار بالا می برد. قابل ذکر است که مدارک قابل استعلام خواهند بود.

 • امکان تأیید مدارک توسط سازمان بین المللی ارزیابی مدارک یعنی WES کانادا وجود دارد و این خود میزان اعتبار مدرک را بالا می برد.

 • آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت و یا کار در خارج از کشور را دارند، امکان ترجمه رسمی مدارک آنها با مهر وزارت امور خارجه برای ارائه به سازمان ها و شرکت های خارجی وجود دارد.

 • ارائه منابع دیداری-شنیداری به روز دوبله شده همراه با بسته های آموزشی برای یادگیری بهتر دانش پذیران

 • استفاده از اساتید برتر و مجرب در زمینه DBA عمران و سازه

 • یکی دیگر از مزایای شرکت در دوره DBA عمران و سازه این مؤسسه، استفاده از منابع، سرفصل ها، محتوای جامع در عین حال ساده است تا دانش پذیران مطالب را بهتر درک کنند.

 • ارسال بسته های آموزشی به کلیه نقاط کشور

 

اهمیت عمران و سازه چیست؟

مهندسین عمران طراحی، ساخت، نظارت، اجرا و حفظ پروژه ها و سیستم های ساخت و ساز بزرگ از جمله جاده ها، ساختمان ها، فرودگاه ها، تونل ها، سدها، پل ها و سیستم های تامین آب و فاضلاب را در بر می گیرد. پیش بینی می شود که هزینه ساخت و ساز در قسمت عمران  بیش از 1.07 تریلیون دلار برسد. بر اساس  آمار کار آمار ایالات متحده ، رشد شغلی در زمینه مهندسی عمران تا سال 2026 به اندازه 11 درصد رشد می کند. علاوه بر این، یک جمعیت رو به رشد به این معنی است که سیستم های آبی جدید، تأسیسات فنی و ساختمانی با فناوری جدید، راه ها و پل های جدیدی مورد نیاز است. عمران و سازه در این بین نقش بسیار مهمی ایفاء می کند. اهمیت مهندسی عمران از آنجایی شروع می شود که به عنوان مثال آب شرب و شستشوی خود را به آسانی در دسترس داریم ، زیرا این آب از طریق یک سیستم تامین آب بدست می آید که شامل یک شبکه طراحی شده از لوله ها، تأسیسات تصفیه آب و سایر خدمات مرتبط با آن، می شود. شبکه جاده هایی که در آن رفت آمد روزانه داریم، پل های بزرگی که برای حمل و نقل وسایل نقلیه سنگین و سبک طراحی شده است، ساختمان های بلند که در آن ما کار می کنیم، همه بوسیله مهندسی عمران و سازه ساخته شده اند. حتی مزایای استفاده از برق، علاوه بر مهندسین برق قدرت، بوسیله مهندسان عمرانی که برج های خطوط انتقال را می سازند، در دسترس ما هستند. در حقیقت، هیچ حوزه از زندگی امروزه وجود ندارد که مهندسی عمران و سازه در آن دخیل نباشد. بنابراین، اهمیت عمران و سازه  را می توان بر اساس مزایای آن در زندگی روزمره تعیین کرد.


همین حالا در دوره مدیریت کسب و کار عمران و سازه (DBA) شرکت کنید

 

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

این بسته آموزشی به همراه پکیج DBA ارسال می شود

فصل اول     

 • دینامیک سازه     
 • ابنیه مهم و بارگذاری دینامیکی وارد     
 • هدف: تطبیق و سازگاری تحلیل با رفتار واقعی (دینامیکی)     
 • نیرو و درصد میرایی در سیستم های مرتعش     
 • محاسبه سختی یک قاب خمشی     
 • ارتعاش آزاد SDOF      
 • انرژی ارتعاش آزاد      
 • واکنش سیستم های SDOF در بارگذاری هارمونیک      
 • پاسخ سیستم SDOF به بارگذاری پریودیک Periodic Excitation      
 • تحلیل دینامیکی SDF در بارگذاری اختیاری و کلی (انتگرال دو هامل)      
 • طیف جواب برای بارگذاری فوق      
 • تهیه طیف پاسخ بارگذاری نصف سینوسی      
 • ارزیابی پاسخ دینامیکی سیستم SDF به روش عددی      
 • روش عددی گام به گام WILSON-      
 • پایداری و خطاهای محاسباتی در روش های عددی      
 • خطا در تحلیل غیرخطی دینامیکی سیستم ها      
 • معادلات سیستم های پیوسته با جرم و سختی گسترده      
 • تحلیل دینامیکی سیستم پیوسته به روش مودال      
 • سیستم هایی چند درجه آزادی      

فصل دوم      

 • تئوری الاستیسیته      
 • تحليل تنش      
 • تانسور تنش      
 • انواع کميت ها:      
 • مؤلفه هاي تنش در يک صفحه با راستاي اختياري      
 • تنش هاي اصلي و صفحات اصلي (  Principal Planes &Principal Stresses )      
 • کرنش محوري (Axial Strain)       
 • کرنش زاويه اي يا برشي       
 • تانسور کرنش و خواص آن:       
 • تغییر شکل کشسان (الاستیک)       
 • رفتار الاستیک غیر خطی       
 • رفتار الاستیک-مقیاس اتمی       
 • مدول الاستیسیته       
 • غیر کشسانی       
 • ضریب پواسون       
 • مواد همسانگرد و غیر همسانگرد       
 • رفتار پلاستیک       
 • تغییر شکل پلاستیک در مقیاس اتمی       
 • تسلیم-Yielding       
 • استحکام تسلیم       
 • پديده نقطه تسليم       

فصل سوم       

 • تعریف نقشه برداری و نقشه       
 • تقسيم بندی کلی نقشه برداری       
 • مختصات نقشه برداری       
 • فعاليت‌های نقشه برداری       
 • عمران و ساختمان:       
 • نقشه برداری در ايران       
 • نقشه برداری زمینی       
 • نقشه برداري مسطح       
 • مساحي ( Geodetic Surveying )       
 • عمليات زميني و کارهاي دفتري       
 • خطاها و اشتباهات ، دقت عمليات:       
 • اصول کلي نقشه برداري       
 • نقشه برداري زميني ( بخش دوم )       
 • بيان موقعيت نقاط در سطح زمين       
 • مختصات نقطه در نقشه       
 • مقياس       
 • انواع مقياس ها       
 • سطح مبنا       
 • توجيه نقشه       
 • شمال جغرافيايي يا شمال حقيقي       
 • شبکه بندي نقشه       
 • اختلاف شمال شبکه و شمال جغرافيايي       
 • گرا يا   Azimut       
 • گراي مغناطيسي       
 • گراي شبکه       
 • زواياي بين سه شمال نسبت به هم       
 • ترازيابي       
 • سطح تراز مبنا       
 • نقشه برداري زميني ( بخش سوم )       
 • مسير تابش و بازتاب در گونياي آينه اي       
 • شيب سنج  (Clinometer)       
 • شاخص مدرج       
 • شرح انواع ترازيابها و تنظيم آنها       
 • وسيله اندازه گيري زاويه  (Theodolite)       
 • اندازه گيري مسافت       
 • نقشه برداري زميني ( بخش چهارم )       
 • نقشه برداري زميني ( بخش پنجم )       
 • بررسي خطاهاي اندازه گيري مسافت       
 • اندازه گيري مسافت با تاکئومتر در مناطق مسطح       
 • سيستم هاي پارالاکتيک       
 • اندازه گيري طولهاي بزرگ با استادياي انوار       
 • نقشه برداري زميني ( بخش ششم )       
 • تلورومتر(Telluremeter)       
 • ژئوديمتر( Geodimeter)       
 • ترازيابي       
 • روش تعيين اختلاف ارتفاع بين دو نقطه بوسيله ترازيابي       
 • طريقه هاي مختلف ترازيابي       
 • موارد استفاده ترازيابي       
 • رسم پروفيل       
 • نيمرخ عرضي       
 • نمايش فرم زمين به وسيله نقاط رقوم دار       
 • نقشه برداري زميني ( بخش هفتم )       
 • اصول نقشه برداري با زنجير       
 • برداشت عوارض نسبت به امتداد       
 • روش کار در نقشه برداري با زنجير       
 • اندازه گيري فواصل با استفاده از نوار فلزي مدرج       
 • طرز عمل با گونياي مساحي       
 • برداشت عوارض       
 • نقشه برداري زميني ( بخش هشتم )       
 • نقشه برداري با تئودوليت و تاکئومتري       
 • استقرار تئودوليت در ايستگاه (قائم نمودن محور اصلي)       
 • اندازه گيري زواياي بين دو امتداد (زواياي سمتي)       
 • اندازه گيري زاويه يک امتدا با شمال مغناطيسي       
 • اندازه گيري زواياي ارتفاعي (زاويايي که در صفحه قائم قرار دارند)       
 • دايره مدرج قائم در تئودوليت و طرز قرائت تقسيمات آن       

فصل چهارم       

 • سازه های بتن آرمه       
 • بتن آرمه       
 • سازگاری بتن و فولاد       
 • مزایا و معایب بتن آرمه       
 • بتن مسلح       
 • کاربرد بتن مسلح       
 • تقویت با فولاد       
 • عملکرد بتن مسلح       
 • زوال بتن مسلح: خوردگی       
 • بتن تقویت شده بدون فولاد، بتن تقویت شده با الیاف       
 • بتن تقویت شده با الیاف شیشه‌ای       
 • بتن تقویت شده با الیاف فولادی       
 • بتن تقویت شده با الیاف طبیعی       
 • بتن تقویت شده با الیاف پلی‌پروپیلن       
 • الیاف آزبست       
 • الیاف کربن       
 • طراحی سازه‌های بتن آرمه       
 • روش تنش مجاز       
 • روش مقاومت نهایی       
 • ‌روش طراحی بر مبنای حالات حدی       
 • اجرای اسکلت بتنی       
 • مراحل اجرائی پی       
 • مراحل اجرای ستون       
 • مراحل اجرای تیر       
 • مراقبت های خاص اسکلت های بتنی در حین اجرا       
 • تقسیم بندی پی های بتنی       
 • پـي هـاي سطحي       
 • پي هاي نـواري زيـر ديـوار:       
 • فونداسيـون هـاي منفـرد:       
 • پي هـاي مرکـب :       
 • پــي هاي عميــق       
 • شمــع هـاي منفــرد:       
 • شناژهــاي بتنــي       

فصل پنجم       

 • سازه های فولادی       
 • طراحی ساختمانهای فولادی       
 • طراحی روش مهاربندی       
 • طراحی اجزای تشکیل دهنده فضاهای داخلی ساختمان       
 • سازه های سبک فولادی سرد نورد شده       
 • مزایای سازه های LSF       
 • مزایای مقاطع فولادی جدار نازک:       
 • مقایسه اسکلت فلزی جوشی و پیچ و مهره       
 • انواع بارهاي وارد بر سازه       
 • بار مرده     Dead Load ‐DL       
 • بار زنده Live Load ‐DL       
 • بار برف Snow Load ‐S       
 • بار باد Wind Load ‐W       
 • بار زلزله Earthquake Load ‐E       
 • انواع فولادها       
 • اجزاي تشکيل دهنده فولاد       
 • روش توليد فولاد در کارخانه ذوب آهن       
 • نقاط قوت و ضعف فولاد       
 • يادآوري تست – تنش – کرنش فولاد       
 • نمودار تنش – کرنش فولاد معمولي       
 • طبقه بندي فولادها براساس علامت اختصاري فولاد       
 • اجزاء تشکيل نمودار تنش – کرنش فولاد       
 • ضريب فنريت و طاقت فولاد       
 • انواع مقاطع فولادي و کاربرد آنها       
 • مقطع گرم نورد شده تکي       
 • مقطع ترکيبي از پروفيلهاي گرم نورد شده       
 • انواع سيستمهاي رايج ساختمان       
 • مزاياي قاب فولادي ساده       
 • قاب خمشي       
 • مزاياي قاب خمشي       
 • قاب دوگانه يا ترکيبي       
 • ضرورت استفاده از سيستم هاي چند گانه :       
 • انواع روشهاي طراحي سازه فولادي       
 • مزاياي روش ضرايب بار و مقاومت       
 • مهمترين تفاوتهاي روش تنش مجاز و روش ضرايب بار و مقاومت       
 • مروري بر تئوري هاي تسليم       
 • مقاطع رايج در اعضاي کششي       
 • سطح مقطع موثر       
 • برون محوري اتصال       
 • طول اتصال       
 • اثر سوراخ هاي نا منظم       
 • برش قالبي يا بلوک برشي       

فصل ششم       

 • طراحی پل       
 • اصطلاحات  مرتبط با ساخت پل       
 • مديريت پل - اصل سه S       
 • برنامه ريزي بهينه       
 • عدم کفايت پل       
 • ١.عدم کارايي :       
 • ٢. افت و خراب شدن سازه اي:       
 • گردش کار مديريت پل ها       
 • تعويض پل       
 • فعاليت هاي اصلي مديريت نگهدار پل       
 • ويژگي هاي اساسي و لازم براي تصميم گيري و سامان دهي فعاليت ها       
 • سطوح و درجات نگهداري بر اساس پيچيدگي فعاليت هاي نگهداري       
 • سطوح و درجات نگهداري بر اساس تخصص مورد نياز       
 • اطلاعات در مورد عمر مفيد اعضاي مختلف پل       
 • بازرسي       
 • درجات مختلف دقت و وسعت بازرسي       
 • پيشرفت خرابي در پل ها       
 • گزينه هاي تعمير و بهسازي و نگهداري       

فصل هفتم       

 • طراحی تونل       
 • آشنایی با انواع تونل و حفر تونل       
 • پروفیل طولی تونل:       
 • فاصله قبل و بعد از تونل       
 • روش انفجار در حفر تونل:       
 • روش‌های مکانیزه در حفر تونل:       
 • دستگاه کله گاوی برای حفر تونل       
 • روش‌های عددي در طراحی تونل       
 • مراحل مدل‌سازی تونل:       
 • انتخاب محدوده مناسبی از توده‌سنگ:       
 • انتخاب مدل رفتاری مناسب و تعیین پارامترهای آن:       
 • اعمال شرایط مرزی و تنش های اولیه       
 • حل مدل تا رسیدن به تعادل قبل از حفاري       
 • حفر تونل و حل مدل تا رسيدن به تعادل       
 • اعمال ترخيص تنش       
 • تخمين سيستم نگهداري       
 • بررسي پايداري فضاي حفاري تا قبل از نصب پوشش اوليه       
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان