دوره یکساله مدیریت کسب و کار گرایش شیلات و صنایع غذایی DBA

دوره DBA شیلات و صنایع غذایی


دوره DBA شیلات و صنایع غذایی چه دوره ای است؟ اهمیت شرکت در دوره DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟ مدیر کسب و کار عالی شیلات و صنایع غذایی کیست؟ موقعیت های شغلی DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟ مهارت های مورد نیاز DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟ چرا باید در دوره DBA شیلات و صنایع غذایی مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کنیم؟ اهداف ما از برگزاری دوره DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟ اهمیت اخذ مدرک DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟ دوره DBA شیلات و صنایع غذایی چه دوره ای ا...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

دوره DBA شیلات و صنایع غذایی چه دوره ای است؟

مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان با بیش از یک دهه فعالیت در حوزه دوره های آموزشی اقدام به برگزاری دوره DBA شیلات و صنایع و غذایی کرده است که شامل مباحثی همچون شاخه های علم شیلات، پرورش و تولید انواع آبزیان، اصول نگهداری مواد غذایی، آشنایی با استانداردهای صنایع غذایی، بهداشت مواد غذایی است. این دوره دانش پذیران را آماده می کند در حوزه کسب و کاری خود یعنی شیلات و صنایع غذایی، علاوه بر توسعه کسب وکار خود در سطح عالی، قادر به انجام پژوهش در حوزه های اکولوژی آب ها، تکثیر و پرورش آبزیان، فرآورده های کشاورزی، بهداشت فرآورده های غذایی با منشاء دامی باشند. این دوره شامل بحث های جدید در مدیریت عالی کسب وکار (DBA) در بخش شیلات و صنایع غذایی می باشد که مهارت های مورد نیاز برای حل مسائل مربوط به کسب وکار در زمینه شیلات و صنایع غذایی را به دانش پذیران ارائه می دهد. مزیت قابل توجه این دوره، جهت گیری عملی و کاربردی این دوره است، یعنی دانش پذیران با استفاده از دانش بدست آمده از این دوره می توانند آنها را عملا در کسب وکار خود به کار گیرند. هم چنین علاقه مندان به حوزه صنایع غذایی می توانند با گذراندن این دوره در بخش علوم و صنایع غذایی مشغول به کار شوند. آیا آماده راه اندازی کسب و کار خود در زمینه شیلات و صنایع غذایی هستید و آن را گسترش دهید؟ آیا می خواهید صاحب ابزار و نگرشی درست برای گسترش کسب و کار خود باشید؟ این دوره به شما این ابزار و نگرش را ارائه می دهد. در ادامه می خواهیم به بررسی اهمیت و ضرورت شرکت در این دوره بپردازیم.

اهمیت شرکت در دوره DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟

اگر می خواهید مدیر کسب و کار خود در زمینه شیلات و صنایع غذایی باشید، باید خود را مجهز به دانش روز مدیریتی و روش های پژوهشی جدید در این حیطه کنید، لذا این خود اهمیت شرکت در این دوره را چندین برابر می کند. امروزه تولید انواع مواد غذایی در تمام دنیا بسیار رشد کرده است. تغییر سبک زندگی افراد و نیاز رو به رشد آنها به مواد غذایی بسته بندی شده، باعث شده هر چند وقت یکبار شاهد تأسیس یک کارخانه جدید مواد غذایی باشیم. برای اینکه محصولات بهداشتی و با بهترین کیفیت بدست مصرف کنندگان برسد، اقدامات زیادی در کارخانه ها ،اعم از استفاده از روشهای مطلوب در تولید و عرضه مواد غذایی، برنامه ریزی برای فرآیند های تولید محصول غذایی، نظارت و کنترل مستمر بر سلامت مواد اولیه و کالاهای تولید شده انجام می شود. در این بین افرادی وجود دارند که نظارت بر این کار ها را بر عهده دارند که کارشناس صنعت غذایی نام دارند. کارشناسان صنعت غذایی با توجه به گرایشی که در آن تحصیل کرده اند و در آن مهارت و توانایی پیدا کرده اند، در فرآیند تولید مواد غذایی وظایف خاصی را بر عهده دارند، که برخی از این وظایف با یکدیگر مشترک میباشد. به همین دلیل، صنعت رو به رشد غذا نیاز به چنین افرادی دارد که کیفیت محصولات غذایی را تضمین کنند. ار این رو، شرکت از این دوره به تربیت چنین افرادی کمک می کند.

از طرف دیگر، در قسمت شیلات، بیش از 250 میلیون نفر به طور مستقیم در دنیا به کسب و کار مشغول به کار هستند. در این بین، افرادی هستند که باید افراد مشغول در این حیطه را به طور کارآمد مدیریت کنند تا راندمان کاری بالا رود. اگر قصد دارید مدیر کسب و کار خود باشید یا در بخش های خصوصی و دولتی مدیر شیلات و پرورش آبزیان شوید، نیاز به یک مدرک در سطح بالا دارید و آن مدرک DBA شیلات و صنایع غذایی است. در سال های اخیر شاهد رشد خوبی در این زمینه شیلات به ویژه روی گونه های خاصی از آبزیان بوده ایم که نیاز به مدیریت برای رفع تقاضاهای بازار است و این مسأله اهمیت شرکت در دوره DBA شیلات و صنایع غذایی را پررنگ تر می کند. هم چنین در بحث شیلات و صنایع غذایی نیاز به علم به روز و آکادمیک وجود دارد تا راه هایی را برای حفاظت از آبزیان وتضمین کیفیت و بهداشت محصول نهایی ارائه شود. به طور کل اگر بخواهیم در مورد اهمیت شرکت در این دوره صحبت کنیم می توان گفت که با مدرکی که از این دوره کسب می کنیم، اشتغال زایی، کمک به اقتصاد کشور، حفاظت از اکوسیستم آبی و آبزیان و موقعیت های شغلی مختلفی را به همراه دارد.

مدیر کسب و کار عالی شیلات و صنایع غذایی کیست؟

مدیر کسب و کار شیلات متخصص مدیریت و نگهداری و پرورش آبزیان ( به عنوان مثال تخمگذاری و تولید مثل ماهیان) هستند. اکثر این مدیران کارشناس محیط های آبی و آبزی هستند که در نقطه ای خاص از دنیا یافت می شود. این مدیران مسئول نظارت بر جمعیت آبزیان هستند. این وظیفه مدیر کسب و کار شیلات است که سلامت آبزیان را تأمین کند و زمانیکه ذخایر آبزیان در معرض خطر هستند یا کاهش یافته اند، اقدامات لازم را برای حفظ جمعیت آنها انجام دهد. هم چنین مدیر کسب و کار شیلات باید محیط را نظارت کنند و مراقب آلودگی ناشی مواد شیمیایی خطرناک یا مواد زائد باشند. اگر جمعیت درندگان آبزی افزایش یابد، احتمالا جمعیت آبزی هم کاهش می یابد و مدیر کسب و کار عالی شیلات باید آنها را کنترل کند. مدیران مذکور از اینکه آبزیان کجا و کی تولید مثل می کنند، اطلاعات کافی دارند. آنها چرخه زندگی هر نوع آبزی را می دانند. اگر آبزیان به بیماری یا مواد شیمیایی خاصی حساس باشند، مدیر کسب و کار عالی شیلات از آن مطلع هستند.

هم چنین، به عنوان مدیر کسب و کار عالی صنایع غذایی، در زمینه علمی کار می کنید که با مواد غذایی، فناوری های مواد غذایی و مباحث مدیریتی همپوشانی دارد. هدف مدیر عالی کسب و کار صنایع غذایی ، تولید غذای سالم و بهداشتی برای مصرف کنندگان است. در حالیکه این افراد تحقیقاتی در زمینه علوم و صنایع غذایی انجام می دهند، محتوای مواد مغذی را ارزیابی می کنند و نظریه های مربوط به محصولات و تکنیک ها جدید را ارائه می دهند و آنها را در عمل اجرا می کنند. مسئولیت مدیر مذکور، تمرکز روی فناوری های بسته بندی، فرآوری و بهبود کیفیت محصولات غذایی است. مواد غذایی که تولید یا فرآوری میشوند باید استانداردهای بهداشت و سلامت خاصی را رعایت . مدیران کسب و کار عالی صنایع غذایی با نظارت و مدیریت کارخانه های تولید و فرآوری مواد غذایی، سلامت و ایمنی مواد غذایی را کنترل می کنند. این افراد معمولا برای شرکت های تولید مواد غذایی کار می کنند، ولی می توانند کسب و کار خود را به طور حرفه ای در صنایع غذایی به راه اندازند.

موقعیت های شغلی DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟

اشتغال در بخش شیلات و صنایع غذایی می تواند جالب باشد و فرصت های شغلی متنوعی را به همراه دارد. به عنوان مثال در محل پرورش آبزیان و یا در محل پرورش و فروش ماهی های زینتی مشغول به کار می شوید. همچنین می توانید به عنوان مدیر شیلات، بازرس و اکولوژیست هم مشغول به کار شوید. اگر فردی هستید که به آبزیان یا صنایع غذایی علاقه بسیار دارید، این شغل می تواند برای شما انتخابی منحصر به فرد و مناسب باشد. در بخش زیر می خواهیم به بررسی موقعیت های شغلی DBA شیلات و صنایع غذایی بپردازیم.

 • زیست شناس آبزیان: زیست شناس آبزی در درجه اول به بررسی محیط زیست و رفتار موجودات زنده مانند گیاهان، حیوانات و میکروب ها می پردازد. موجودات زنده معمولا در منابع آب شیرین، از جمله دریاچه ها، رودخانه ها، تالاب ها و باتلاق ها یافت می شوند. زیست شناس آبزی ترکیب آب و همچنین شرایط مختلف در زندگی آبزیان را بررسی می کند. زیست شناس آبزی برای طیف وسیعی از کارفرمایان، از جمله سازمان های دولتی، گروه های حمایت و حفاظت از محیط زیست، باغ وحش ها و آزمایشگاه های خصوصی کار می کند. برنامه کاری زیست شناس آبزی با توجه به کارفرما و ماهیت کار متفاوت است. بعضی از کارهای زیست شناسی آبزی در یک محیط اداری یا آزمایشگاهی انجام می شود، اما گاهی اوقات برای جمع آوری داده و نظارت بر شرایط آب و آبزیان به محل آزمایش هم می رود. زیست شناسان آبزی موفق دارای مهارت های پیچیده حل مسئله، توانایی تفکر انتقادی و تجزیه و تحلیل هستند. آنها با انواع تجهیزات مورد استفاده برای جمع آوری نمونه ها آشنا هستند. میزان حقوق دریافتی زیست شناس آبزی بر اساس سابقه کاری وی متفاوت است. اگر سابقه فرد کمتر از 5 سال باشد، میزان حقوق متوسطی برابر با 36000 دلار دریافت خواهد کرد. در صورتیکه سابقه فرد بین 5 تا 10 سال باشد، میزان حقوق متوسطی برابر با 45000 دلار دریافت می کند. هم چنین زیست شناسان آبزی با سابقه بالاتر از 10 سال، حقوق متوسطی بین 64000 تا 69000 دلار دریافت می کنند.
 • بازرس کسب وکار شیلات: به عنوان مدیر مدیر کسب وکار شیلات، در مورد زندگی آبزیان، مرگ و میر آبزیان و کیفیت آب بررسی می کنید و میزان ذخائر آبزی را نظارت می کنید و پروژه های تحقیقاتی انجام می دهید. کار با ماهی های آب شیرین، ماهیگیری را به عنوان یک فعالیت تفریحی ترویج خواهید کرد اگر در بخش شیلات دریایی کار می کنید، کشتی های ماهیگیری را بازرسی می کنید و قوانین صید ماهی را اجرا می کنید. بازرسان شیلات درباره کلیه جوانب صنایع شیلات و قوانین اجرایی شیلات، داده جمع آوری می کنند.میزان حقوق و مزایای بازرس کسب و کار شیلات در ابتدای کار بین 61000 دلار و 71000 دلار در سال در آمریکا بوده است. هم چنین بازرسان ارشد حقوقی برابر بین 71000 تا 100000 دلار در سال دریافت کردند. مسئولیت هایی که بازرس کسب و کار شیلات دارد عبارتند از:
  • بررسی ذخائر آبزیان برای اطمینان حاصل از نوع و مقدار آبزی در یک مکان
  • بررسی سالانه رودخانه ها
  • نظارت بر داده های علمی
  • نوشتن گزارش
  • نظارت بر ماهیگیری تفریحی
  • ارتباط با نهادها و سازمان های مربوطه
  • ارزیابی اثرات زیست محیطی
  • تصویب و صدور مجوز برای صید ماهی
  • بازرسی بازارهای ماهی و محوطه های در بندر
 • مدیر پرورش آبزیان: مدیران پرورش آبزی، آبزیان را صید می کنند، پرورش می دهند و آنها را در آب های شیرین یا شور بر اساس نوع آبزی، رها می کنند. مسئولیت آنها بررسی چرخه زندگی ماهی و نرخ رشد و کنترل بیماری مربوط به آنها است. بزرگترین چالش برای مدیران پرورش آبزی ، ادغام روش های نو برای پرورش و صید ماهی است که از لحاظ اقتصادی سودآور باشند. همچنین، مدیران پرورش آبزی کارگران را نظارت می کنند و گزارش های مالی و کاری تهیه می کنند و آنها را به مدیران ارشد گزارش می دهند. مدیران پرورش آبزی باید دارای مهارت های تحلیلی، تحقیق، مدیریت کسب و کار و مهارت های اداری باشند. همچنین، به دلیل اینکه بسیاری از تصمیمات تجاری آنها متکی به همکاری با متخصصان زیست شناسی و سایر کارشناسان است، به مهارت های روابط عمومی بالا نیاز دارند. طبق اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا (BLS)، میانگین حقوق سالانه میدران پرورش آبزی تا سال 2017 برابر با 46،570 دلار بوده است. BLS اعلام کرد که این عنوان شغلی تا سال 2026 ، 2 درصد رشد خواهد کرد.
 • متخصص علوم غذایی: متخصصان علوم غذایی، کارهای مختلفی مربوط به تولید، آزمایش و مصرف مواد غذایی را انجام می دهند. آنها ممکن است در بخش تضمین کیفیت در یک مجموعه تولیدی مانند کارخانه کار کنند و مواد غذایی را از نظر وجود یا عدم وجود میکروب (که برای برچسب زدن مواد غذایی و بهداشت مواد غذایی ضروری است) آزمایش می کنند .متخصصین علوم غذایی می توانند در طول فرآیند تولید مواد غذایی ،بررسی های دوره ای انجام دهند تا محصول نهایی را به درستی چک کنند. برخی از متخصصین علوم غذایی حتی ممکن است تکنیک های جدیدی را برای بهبود و تسهیل فرایند تولید و یا ایجاد بسته بندی های جدید منحصرا برای محصول به کار برند. همچنین متخصصین مذکور، معمولا در ساعات کاری منظم کار می کنند و بسته به کارفرما و تخصص فرد ممکن است مسافرت کاری هم داشته باشند. آنها اغلب به مکان های تولیدی مختلف مراجعه می کنند تا اطمینان حاصل کنند که تمام استانداردها توسط رعایت می شود. وظایف متخصصین علوم غذایی عبارتند از طراحی، اجرا و تفسیر آزمایش های علمی برای توسعه و بهینه سازی محصولات، تحقیق و شناسایی و پیاده سازی روش های جدید جهت کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت محصول. میزان حقوق متوسط این عنوان شغلی نیز، بر اساس سابقه کاری نیز متفاوت است. متخصص علوم غذایی با سابقه کمتر از 5 سال، حقوقی برابر با 54000 دلار دریافت می کنند. هم چنین اگر سابقه آنها بین 5 تا 10 سال باشد، حقوقی برابر با 66000 دلار خواهند داشت. متخصصین تغذیه با سابقه بیش از 10 سال، حقوقی بین 75000 تا 80000 دلار دریافت کردند.
 • مدیر ارشد تولید محصول: مدیران ارشد تولید محصول مسئول نظارت بر عملکرد سیستم های تولیدی در سازمان/شرکت خود هستند. اکثر این مدیران، مسئول این هستند که عملیات تولید بر اساس استانداردهای بهداشتی-ایمنی انجام شود. علاوه بر این، مدیران مذکور تیمی از مهندسان را مدیریت می کنند که تجهیزات کارخانه یا مرکز تولیدی را نصب می کنند. آنها همچنین سایر عملکردهای نگهداری و تولید محصول را مدیریت می کنند. مدیران ارشد تولید محصول کارهای مختلفی انجام می دهند از جمله کارهای مختلف اداری، پیاده سازی و طراحی استراتژی های تولید. هم چنین آنها به دیگر تیم ها در کارهای نظارتی و تولیدی کمک می کنند. آنها همچنین مسئول آموزش کارکنان در عملیات ماشین آلات تولیدی هستند. یکی از اصلی ترین وظایف شغلی مدیر ارشد تولید محصول این است که ابتکار در زمینه کاری خود به کار برد و ایمنی کارکنان خط تولید را تضمین کند. آنها اغلب گزارش های مدیریتی به مدیران عالی رتبه خود یا هیأت مدیره ارائه می دهند. وظایف مدیران ارشد تولید محصول عبارتند از مدیریت عملیات کارکنان کارخانه، نظارت بر بودجه، تحلیل محصول مورد نیاز، بازبینی و تأیید طراحی محصول. بر اساس سابقه کاری میزان حقوق متوسط این عنوان شغلی نیز متفاوت است. به عنوان مثال مدیر ارشد تولید با سابقه کمتر از 5 سال میزان حقوق متوسط برابر با 85000 دلار دریافت می کند. هم چنین اگر مدیران مذکور با سابقه بیش از 5 سال باشند حقوق دریافتی آنها برابر با 100000 دلار در سال است و اگر سابقه آنها بیش از 10 سال باشد حقوق متوسطی بین 112000 و 117000 دلار دریافت می کنند.
 • مهندس فرآیند: هر محصول تولیدی قبل از رسیدن به مصرف کنندگان تحت فرآیندهای خاصی قرار می گیرد و مهندسان فرآیند مسئول بررسی این فرآیندها در زمینه مهندسی شیمی هستند. آنها بازده، کیفیت و ایمنی این فرآیند را ارزیابی می کنند و پیشنهادات خود را در مورد چگونگی بهبود روند در صورت لزوم ارائه می دهند. آنها روش هایی مانند تعاملات شیمیایی، طراحی تجهیزات و عملکرد سیستم در تولید محصول خاصی را ارزیابی می کنند. وقتی فرآیندها نیاز به پیشرفت داشته باشند، این وظیفه مهندس فرآیند است که تغییرات لازمه را پیشنهاد دهد. در برخی موارد، مهندسان فرآیند، تجهیزات جدیدی را طراحی می کنند. وظایف مهندسی فرآیند عبارتند از تحلیل تغییراتی که روی روند کلی تولید محصول تأثیر می گذارد، رفع مشکلات کارخانه و تجهیزات آن، مدیریت پروژه و سرمایه، پیاده سازی روش های جدید برای کاهش هزینه و افزایش میزان کارایی. میزان حقوق متوسط افراد در این عنوان شغلی بر اساس سوابق و تجارب کاری متفاوت است. مهندس فرآیند با سابقه کاری زیر 5 سال متوسط حقوق برابر با 69000 دلار در سال دریافت می کند. مهندسین فرآیند با سابقه کاری بین 10 تا 20 سال متوسط حقوق بین 81000 تا 85000 دلار دریافت می کنند.

مهارت های مورد نیاز DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟

این زمینه شغلی طیف گسترده ای از قابلیت های مدیریت عالی کسب وکار حتی فراتر از آنچه که از طریق آموزش به دست آورده اید را می طلبد. به طور کلی افرادی که وارد این حیطه می شوند به طور به مهارتهای حل مسئله قوی، ارتباط موثر کلامی و غیر کلامی و توانایی های سازمانی به خوبی باید داشته باشند. هم چنین در بخش صنایع غذایی باید درباره مهندسی فرآیند، خواص شیمیایی و فیزیکی مواد غذایی، میکروبیولوژی و شناخت نحوه عملکرد ماشین آلات محصولات غذایی اطلاع داشته باشند. هم چنین در بخش شیلات، مدیر عالی کسب و کار باید دارای مهارت هایی همچون مدیریت منابع انسانی، مهارت های اجتماعی و روابط عمومی بالا برای برخورد مؤثر با مشتری، توانایی حل مشکلات و پیشگیری از خطرات روبروی آبزیان و اکوسیستم های مرتبط با آنها، مدیریت ریسک، بررسی دوره ای ذخایر آبزی و حفاظت از آنها. هم چنین مدیران کسب وکار شیلات و صنایع غذایی باید مهارت های ضروری داشته باشند که عبارتند از:

 • روابط عمومی بالا: مدیریت عالی کسب و کار شیلات و صنایع غذایی با افراد زیر دست مرتبط است و توانایی ایجاد روابط مؤثر با آنها بسیار حائز اهمیت است. اگر میخواهید تیمی را رهبری کنید، اول باید به همکاران خود احترام بگذارید و برای انجام این کار باید بدانید که چگونه با دیگران برخورد کنید که این روابط عمومی بالای شما را به عنوان مدیر عالی رتبه نشان می دهد. مدیران عالی کسب وکار، افراد سازمان خود را باید به طور کامل بشناسند و حریم های شخصی افراد را حفظ کنند . به عنوان مدیر عالی کسب و کار شیلات و صنایع غذایی باید در عین حال که قدرت مدیریت خود را به افراد نشان می دهید، با ارتباطات خوبی که بین خود و افراد تیم ایجاد می کنید، احترام خود را نسبت به افراد زیر دست خود نشان دهید.
 • ایجاد انگیزش و برقراری ارتباط مؤثر: مدیران کارآمد در این زمینه باید با تمام روش های ارتباطی مانند مهارت های نوشتاری، کلامی و هم چنین خوب گوش دادن آشنا باشند. به عنوان یک مدیر تیم ، پلی ارتباطی بین کارمندان و مدیران ارشد و هیئت مدیره به حساب می آیید، بنابراین باید قادر به برقراری ارتباط مؤثر با افراد مختلف از راه های مختلف مانند ایمیل و رسانه های اجتماعی، تلفن و تماس رو در رو باشند. هم چنین به عنوان مدیر عالی کسب و کار، باید نگرشی مثبت و بازی نسبت به کار در کارمندان ایجاد کنید که محیطی شاد و سالم را برای کارمندان/کارگران خود ایجاد کنید. مسائل کوچکی حتی مانند شرکت فعال، تقدیر از کارمندان و اعطای پاداش در ازای کارهای سودمندی که انجام داده اند، در تیم خود ایجاد انگیزه می کنید و روحیه آنها را بالا می برید. اگر افراد در محیطی سالمی که شما به عنوان مدیر برای آنها می سازید، کار کنند، انگیزه و توان بهتری برای انجام وظایف خود پیدا می کنند.
 • برنامه ریزی و تفکر استراتژیک: این وظیفه مدیر عالی کسب کار است که به آینده فکر کند و روی وظایف و مسئولیت های روزانه خود متمرکز شود و برای آینده برنامه ریزی کند. این بدین معنی است که تعیین الویت های مطابق با اهداف شرکت، بازبینی خط مشی های سازمانی، و حضور در جلسات آموزشی و اتاق های فکر شرکت از وظایف مهم مدیر عالی کسب وکار شیلات و صنایع غذایی است. به عنوان مدیری که تفکر استراتژیک دارد باید نوآوری و تغییر را در سازمان ایجاد کنید تا سودآوری و کارایی در شرکت یا کارخانه خود را بالا ببرید.
 • حل مشکل و تصمیم گیری: به عنوان مدیر عالی کسب و کار، روزانه وظیفه شناسایی و حل مشکل را بر عهده دارید. این کار به توجه کافی به جزئیات و توانایی حفظ آرامش در مواقع پر فشار نیاز دارد. برای اطمینان از اینکه تیم شما خلاق است و با جریان کاری هماهنگ است، باید هنگام بروز مشکلات قدرت تصمیم گیری بالایی داشته باشید. قدرت تصمیم گیری بالا به شما کمک می کند تا راه حل های نوآوری را پیدا کنید میزان کارایی تیم شما را در شرایط سخت بالا ببرد.
 • سازماندهی: در یک روز کاری عادی ، مدیر عالی کسب وکار شیلات و صنایع غذایی مسئولیت های چندگانه را بر عهده دارد، بنابراین مهارت های سازماندهی برای وی بسیار ضروری است. برای مدیریت کارآمد نیاز به نظارت سازمان یافته روی کارمندان/کارگران و استفاده از شیوه های به روز در سازماندهی است. روش های قدیمی و عدم توانایی سازمانی به طور کلی در بحث مدیریت عالی کسب و کار می توان خسارات جبران ناپذیری روی افراد داشته باشد. مهارت های سازماندهی موثر باعث کاهش استرس، صرفه جویی در زمان و افزایش راندمان کاری می شود.
 • توسعه کسب و کار: یک مدیر عالی موفق در زمینه شیلات و صنایع غذایی باید بتواند به حوزه هایی توجه داشته باشد که شرکت/سازمان از طریق آنها پیشرفت می کند. مدیران باید در جهت توسعه کسب و کار خود کار کنند ، در غیر این صورت سوددهی آنها رشد نمی کند. روش های کاهش هزینه و افزایش سودآوری دو عامل بسیار مهم است که مدیران عالی کسب و کار باید داشته باشند.

چرا باید در دوره DBA شیلات و صنایع غذایی مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کنیم؟

صحبت درباره مهارت های مدیریت عالی کسب و کار بسیار وسیع و پیچیده است و برای کسب اطلاعات درباره آن می توان در دوره های مؤسسه آموزش عالی فن پردازان شرکت کرد. این مؤسسه همیشه تلاش خود را کرده است تا مطابق با استانداردهای جهانی آموزشی گام بردارد. این مؤسسه در راستای آموزش مدیران و علاقه مندان به زمینه شیلات و صنایع غذایی اقدام به برگزاری دوره DBA شیلات و صنایع غذایی نموده است. برخی از مزایایی که این دوره آموزشی دارد عبارتند از:

 • استفاده از منابع، محتوای آموزشی و سرفصل های جامع در عین حال ساده برای یادگیری بهتر دانش پذیران
 • یکی از مهم ترین مزیت این دوره اینست که مدرک صادر شده از سوی این مؤسسه مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور است و این خود میزان اعتبار مدرک را بسیار بالا می برد و شانس استخدام را بالاتر می برد.
 • آن دسته از دانش پذیرانی که می خواهند مدارک خود را به شرکت ها و سازمان های خارج از کشور ارائه دهند، امکان ترجمه رسمی مدارک با مهر وزارت امور خارجه وجود دارد.
 • امکان تأیید مدارک توسط سازمان بین المللی ارزیابی مدارک یعنی WES کانادا وجود دارد و این باز هم میزان ارزش و اعتبار مدرک را بالا می برد.
 • ارائه مشاوره تخصصی از ابتدا تا انتهای دوره
 • برخورداری از اساتید مجرب و برتر
 • امکان رفع مشکل دانش پذیران از ابتدا تا انتها دوره
 • ارائه منابع دیداری-شنیداری دوبله شده به زبان فارسی همراه با بسته های آموزشی
 • ارسال بسته های آموزشی به سراسر کشور

اهداف ما از برگزاری دوره DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟

با توجه به مزایای مذکور، گواهینامه DBA شیلات و صنایع غذایی که از این مؤسسه اخذ می کنید دارای اعتبار و ارزش بالایی است. در این دوره با هدف افزایش تخصص در این زمینه ، روشها و تکنیکهای جدید به صورت کاملا کاربردی بررسی می کند. هدف این دوره بالا بردن تخصص و توانایی دانشپذیران در زمینه مدیریت عالی کسب و کار شیلات و صنایع غذایی است. یکی دیگر از اهداف این دوره، تربیت مدیران عالی و برتری است که قادر به حداکثر رساندن مزایای واحد تولید (ذخائر آبزی) و افزایش سود آوری آن باشند. از آنجا که مرزهای ذخائر آبزیان ممکن است از مرزهای ملی فراتر رود، بسیاری از مشکلات جدید ژئوپلیتیکی بوجود می آیند. بنابراین مهم است در این بین افرادی باشند بتوانند در سطح کلان هم شیلات را مدیریت کند. از آنجایی که هدف اصلی مدیریت عالی کسب و کار شیلات و صنایع غذایی مدیریت درست و کارآمد ذخائر آبزی است، تضمین تعداد کافی آبزیان و هم چنین سلامت آنها بسیار ضروری است. هدف ما از این دوره ارائه دانش کافی به دانش پذیران درباره روش های صید و پرورش انواع آبزی، عملیات پس از برداشت و تغذیه آبزیان است.

هم چنین در بخش صنایع غذایی هدف ما از برگزاری این دوره تربیت مدیران عالی کسب و کاری است که با استفاده از دیدگاه مهندسی و مدیریت صنایع غذایی بتوانند مشکلات در صنعت غذا را حل کنند و به رفاه و بهداشت غذایی مردم جامعه کمک کنند. ما این کار را بوسیله ارائه مباحث نظری و عملی کلی در علوم صنایع غذایی، روش های جدید تحقیق، دانش به روز به دانش پذیران تسهیل می کنیم. هدف ما از برگزاری این دوره در کنار افزایش سطح علمی دانش پذیران، آشنایی آنها با نقش صنايع غذايي در توسعه کشاورزي، مدیریت کیفیت در صنایع غذایی، انواع استانداردهای ایزو در کیفیت مواد غذایی و هم چنین انواع میکرو ارگانیسم ها است. بدین ترتیب دانش پذیران پس از اخذ گواهینامه DBA شیلات و صنایع غذایی می توانند مهارت هایی را که طی این دوره فراگرفته اند، در شغل خود به طور عملی به کار برند.

اهمیت اخذ مدرک DBA شیلات و صنایع غذایی چیست؟

امروزه داشتن مدرک در زمینه شیلات و صنایع غذایی که در سطح بالا باشد برای موقعیت شغلی و درآمد بهتر، بسیار حائز اهمیت است. مدرک DBA شیلات و صنایع غذایی در بالاترین سطح مدارک مدیریتی قرار دارد که دارای مزایای زیر است:

 • امنیت شغلی: صنایع غذایی یکی از بزرگترین حوزه های فعالیتی است، زیرا تغذیه یکی از ضروری ترین نیازهای افراد است. این بدان معنی است که اگر شما در هر نقطه از زنجیره تامین مواد غذایی کار می کنید، همیشه امنیت شغلی خواهید داشت. اگر چه شرکت های مواد غذایی وجود دارند که گاهی تعدیل نیرو می کنند، ولی این احتمال وجود دارد که شما بتوانید مهارت های خود را در صنایع غذایی به کار برید که این خود مزیت مثبتی برای استخدام به حساب می آید.
 • تنوع: زمینه صنایع غذایی، هزاران شغل مختلف وجود دارد. شما به کار آزمایشگاهی و یا کار پشت میزی محدود نمی شوید. گزینه های مختلفی شغلی مختلفی برای شما وجود دارد؛ مهندسی تضمین کیفیت، تحقیق و توسعه، فروش، بازاریابی، تولید، آموزش و یا کار در بخش های دولتی. مدرک DBA شیلات و صنایع غذایی ذاتا چند رشته ای است بوده و فرصت های شغلی متنوعی دارد.
 • مسافرت کاری: صنعت غذا جهانی است و بسیاری از شرکت های و کارخانه های بزرگ در در چندین کشور دیگر نیز فعالیت می کنند. بسته به موقعیت شغلی که دارید ، احتمالا نیاز به مسافرت پیدا می کنید، که اغلب توسط شرکت یا سازمان شما پرداخت می شود. اگر بتوانید موقعیت شغلی خوبی در شرکت/کارخانه یا سازمان ها در بخش صنایع غذایی یا شیلات داشته باشید، می توانید به کشورها یا شهرهای مختلف سفر کنید.

درآمد بهتر: اخذ مدرک در زمینه صنایع غذایی فرصت های زیادی برای به دست آوردن حقوق بالا فراهم می آورد. حقوق و دستمزد متوسط افراد در زمینه علوم صنایع غذایی برابر با 80،000 دلار بوده است و حقوق متوسط برای افرادی که تازه وارد بازار کار شدند برابر با 44،000 دلار بود. افرادی که به سمت های مدیریت ارتقاء می یابند، در آمدی بالاتر از 100000 دلار داشتند که این اهمیت این مدرک را دو چندان می کند.

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

این بسته آموزشی به همراه پکیج DBA موسسه آموزش عالی فن پردازان ارسال می شود.

فصل اول

 • قلمرو بیوتکنولوژی
 • قلمرو بیوتکنولوژی مواد غذایی
 • بیوتکنولوژی چیست؟
 • تکنولوژی DNA نوترکیب
 • بیوتکنولوژی میکروبی
 • بیوتکنولوژی میکروبی سنتی
 • بیوتکنولوژی میکروبی مدرن
 • بیوتکنولوژی تشخیصی
 • نکات مهم

فصل دوم

 • موادغذایی و میکرو ارگانیسم ها
 • مواد غذایی و میکروارگانیسم ها
 • غلظت یون هیدروژن یا pH
 • رطوبت مورد نیاز : فعالیت آبی (aw)
 • پتانسیل اکسیداسیون و احیا (Eh)
 • مواد غذایی برای رشد
 • مواد ممانعت کننده و ساختمان بیولوژیک
 • مجموعه  اثرات فاکتورهای موثر بر رشد
 • عوامل موثر در فساد مواد غذایی
 • اصول بهداشت مواد غذایی
 • منابع آلودگی های میکروبی مواد غذایی
 • راه های فرعی آلودگی مواد غذایی
 • آلودگی مواد غذایی
 • منشا آلودگی گوشت و آلودگی اولیه
 • میکروارگانیسم های بیماری زای قابل انتقال به انسان در گوشت
 • فعالیت فلور میکروبی مولد فساد فساد و آلودگی ثانویه
 • دلایل و راه های آلودگی ثانویه
 • شرایط تکثیر میکروارگانیسم ها در گوشت
 • روند میکروبی در گوشت
 • نگهداری از گوشت
 • آلودگی و نگهداری و فساد سبزیجات و میوه ها
 • انواع کلی فساد میکروبی میوه و سبزی
 • نگهداری سبزیجات و پیشگیری از آلودگی
 • نگهداری از میوه ها و پیشگیری از آلودگی
 • پیشگیری از آلودگی غلات و محصولات آن
 • پیشگیری از آلودگی
 • روش های حذف میکروارگانیسم ها

فصل سوم

 • غذا ، تغذیه و صنایع غذایی
 • غذا، تغذیه و صنایع غذایی
 • نیازهای انرژی
 • اجزای مصرف انرژی
 • انرژی مصرفی پایه و در استراحت
 • گرمازایی ناشی از فعالیت AT
 • اجزای مواد مغذی
 • دی و اولیگوساکاریدها
 • پلی ساکاریدها
 • فیبر غذایی و فیبر عملکردی
 • انواع لیپیدها و چربی ها
 • اسیدهای چرب ترانس

فصل چهارم

 • اصول نگهداری مواد غذایی
 • روش های نگهداری مواد غذایی
 • اصول نگهداری مواد غذایی
 • تاخیر در تجزیه میکروبی
 • منحنی رشد کشت میکروبی
 • کاربرد منحنی رشد در نگهداری مواد غذایی
 • ضد عفونی کردن مواد غذایی
 • جدا کردن میکروارگانیسم ها
 • نگهداری مواد غذایی تازه
 • سیستم های ایجاد کننده سرما
 • بسته بندی مواد غذایی با اتمسفر تغییر یافته
 • نگهداری غذاها بوسیله حرارت
 • استریلیزاسیون
 • استریلیزاسیون تجاری
 • پاستوریزاسیون
 • مرگ حرارتی میکروارگانیسم ها
 • اثر اجزای غذایی بر میکروارگانیسم ها
 • نگهداری غذاها بوسیله انجماد
 • انتخاب و آماده کردن غذاها برای انجماد
 • انجماد مواد غذایی
 • تغییرات در جریان خروج ازانجماد
 • نگهداری غذاها بوسیله خشک کردن
 • مزایای مواد غذایی خشک شده
 • خشک کردن خورشیدی
 • خشک کردن انجمادی
 • خشک کردن در جریان دودی کردن
 • میکروبیولوژی غذاهای خشک شده خاص
 • اشعه ماورابنفش
 • لامپ های میکروب کش
 • فاکتورهای موثر بر تاثیر اشعه
 • کاربرد در صنایع غذایی
 • تشعشعات یونیزه
 • فاکتورهای موثر بر روی تخریب میکروارگانیسم ها توسط اشعه
 • فرآوری مواد غذایی به منظور پرتودهی
 • پرتوافکنی مواد غذایی
 • تاثیرات در مواد غذایی
 • نگهداری با استفاده از افزودنی ها
 • نگهدارنده ضد میکروبی ایده آل
 • انواع افزودنی های غذایی
 • نانوتکنولوژی در صنایع غذایی
 • نانوتكنولوژي در بخش غذايي
 • نانوانكپسولاسيون
 • نانوكامپوزيت ها در بسته بندي مواد غذايي
 • خصوصيات ممانعت كنندگي نانوكامپوزيت ها
 • نانو كامپوزيت هاي ضد ميكروبي
 • توليد محصولات كشاورزي

فصل پنجم

 • مدیریت کیفیت در صنایع غذایی و سیستم های HACCP
 • عوامل موثر در مخاطره سلامت مصرف کننده
 • ضرورت به کارگیری سیستم HACCP
 • اصول کلی سیستم HACCP
 • مراحل اجرایی HACCP
 • مراحل ممیزی یک سیستم HACCP
 • اصول استاندارد و ممیزی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت مواد غذایی
 • ویژگی های مهم ISO 22000
 • سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی
 • مسئولیت های مدیریت سیستم
 • سیاست گذاری و برنامه ریزی ایمنی مواد غذایی
 • گام های اولیه برای تجزیه و تحلیل خطر (Hazard Analysis)
 • سیستم ردیابی
 • ارزیابی نحوه ترخیص
 • کنترل دستگاه های اندازه گیری و نمایش داده ها
 • ممیزی داخلی استاندارد ISO 22000
 • نکات مهم

فصل ششم

 • میکرو ارگانیسم
 • ساختار و نحوه عمل سلول های میکروبی
 • پروکاریوت ها
 • انواع پروکاریوت ها
 • باکتری های گرم منفی
 • ساختار باکتری های گرم منفی
 • باکتری گرم مثبت
 • ویژگی های یوکاریوت ها
 • قارچ ها
 • ساختار قارچ ها
 • دسته بندی قارچ ها براساس چگونگی و محل تولید اسپورهای جنسی
 • مخمرها و ویژگی آن ها
 • ویژگی های ساختاری مخمرها
 • فرآیند ها و فرآورده های صنعتی
 • چهار روش اصلی در تاثیر گذاری آنتی بیوتیک ها
 • بازدارنده های غشای سلولی
 • تاثیر بر روی اسیدهای نوکلئیک
 • بیوتکنولوژی زیست محیطی
 • روش های تصفیه فاضلاب
 • تهیه کمپوست
 • تجزیه زیستی گزنوبیوتیک ها
 • استخراج بیولوژیکی معدن (حل کردن مواد معدنی)
 • نکات مهم

فصل هفتم

 • شیلات
 • تاریخچه صنعت شیلات در ایران
 • آشنایی با شیلات
 • شاخه های علم شیلات
 • ارتباط شیلات با علوم پایه
 • اهمیت شیلات
 • ‌قانون تأسیس سازمان شیلات ایران
 • تکثیر و پرورش آبزیان
 • اکولوژی آب ها
 • فرآوری محصولات شیلاتی
 • صید و صیادی
 • روش های صید
 • تورهاي احاطه اي يا گردان
 • وضعیت موجود شیلات
 • تجارت خارجی شیلات و آبزیان
 • اشتغال زایی در بخش شیلات و آبزیان
 • مشكلات و موانع بر سرراه شیلات و آبزیان
 • مشكلات و تنگناهای بخش آبزی پروری
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان