سئو خارجی (Off Page Seo) و 9 فاکتور اساسی آن

بهبود سئو یکی از راه‌های تضمینی موفقیت کسب و کارهایی است که یک وب سایت اختصاصی دارند. یکی از بخش‌های مهم در SEO، بهینه سازی سئو خارجی است که در بهبود رتبه سایت تأثیر زیادی دارد.در یک تعریف ساده، سئو خارج از صفحه به آنچه در خارج از سایت شما اتفاق می‌افتد، مربوط می‌شود. اما با این حال، ممکن است این مفهوم برای بسیار افراد قابل درک نباشد. از این در ادامه سعی می‌کنیم تا ضمن آشنایی با سئو Offpage و جزئیاتی درباره چگونگی عملکرد آن، ببینیم که چه فاکتورهای اساسی را باید در این بخش از سئو رعایت کنیم. اگر می‌خواهید به موفقیت کسب و کار خود کمک کرده و به برندسازی و شناخت بیشتر آن کمک کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

سئو خارجی که با اسم سئو آف پیج شناخته شده است. به اقداماتی که خارج از وبسایت برای بهبود رتبه ها در گوگل انجام می گیرد گفته می شود.

 

سئو خارجی

 

به زبان ساده، سئو offpage که به آن سئو خارجی نیز گفته می‌شود، به اقدامات مرتبط با بهبود سئو اشاره دارد که با هدف تقویت رتبه در SERP و بیرون از فضای خود سایت انجام می‌شود. برخلاف تصور رایج، اهمیت سئوی خارجی فراتر از تنها لینکسازی است. در واقع اهمیت استراتژی‌های سئو خارجی به حدی است که بسیاری از کارشناسان، آن را حتی مهم‌تر از سئو داخلی می‌دانند. اقداماتی که برای این بخش از سئو انجام می‌شود، می‌تواند تا سال‌ها ادامه و دوام داشته و به بهبود رتبه سایت در گوگل و موتورهای جستجو کمک کند. اما برای بهبود SEO خارجی تکنیک‌های گسترده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای موفقیت بیشتر سایت و کسب و کار خود از آن استفاه کنید. این تکنیک‌ها، تحت عنوان فاکتورهای سئو شناخته می‌شود. این بخش با جزییات دقیق و زیادتری در دوره آموزش سئو در اصفهان آموزش داده می‌شود.

 

فاکتورهای سئو خارجی

 

در روند آف پیج سئو تکنیک‌ها و روش‌های متعددی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید به بهبود رتبه سایت خود کمک کنید. برخی از مهم‌ترین تکنیک‌ها عبارت است از:

 

لینکسازی خارجی

 

هر لینک یا بک لینکی که به یک صفحه هدف در دامنه‌ی متفاوتی از دامنه صفحه انتشار آن اشاره کند، یک لینک خارجی است. یعنی این لینک، در خارج از دامنه میزبان قرار دارد. این لینک‌های خارجی در سئو خارجی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این لینک‌ها با توجه چگونگی پشتیبانی از رتبه صفحه شما از نظر حجم، کیفیت و میزان ارتباط اندازه‌گیری می‌شوند. لینک‌های خارجی تنها شامل لینک‌های ورودی از دامنه‌های متفاوت نیست، بلکه لینک‌های خروجی از سایت شما که به دامنه دیگری اشاره می‌کنند نیز جزو لینکسازی خارجی محسوب می‌شوند. 

 

پست مهمان

 

پست‌های مهمان در صورتی که به بهترین شکل ایجاد شوند، می‌تواند منجر به ایجاد بک‌لینک‌های باکیفیت شود. به این ترتیب می‌توان گفت که پست‌ مهمان یکی از فاکتورهای اساسی در سئو خارجی هستند. علاوه‌براین، ترافیک ارگانیک بالایی برای سایت به همراه داشته و می‌تواند نشان‌دهنده یک رفتار حرفه‌ای از سوی مدیران وب‌سایت باشد. زمانی که کاربران در وب ساست شما نظرات خود را به اشتراک گذاشته و یا سوالی را مطرح می‌کنند، شیوه پاسخگویی شما می‌تواند جلوه‌ای از حرفه‌ای بودن باشد.

 

Pbn

 

PBNها یا شبکه وبلاگ خصوصی (Private Blog Network)، یک مجموعه از وب سایت‌ها است که صرفاً جهت لینک‌ دادن با وب‌سایت دیگر و بهبود قابلیت نمایش در جستجوی ارگانیک ایجاد شده‌اند. ایده اصلی پشت این کار، بازگرداندن ارزش لینک‌ها به سایت اصلی است که منجر به افزایش اعتبار و بهبود رتبه در SERP می‌شود. به این ترتیب، استفاده از پی بی ان‌ها به‌عنوان یکی از فاکتورهای سئو Offpage شناخته می‌شود. البته استفاده از PBNها از نظر گوگل نوعی دور زدن الگوریتم‌ها شناخته می‌شود. 

سئو خارجی مشتمل بر چند فاکتور اساسی است. متخصصان سئو از سئو خارجی یا آف پیج برای بهبود رتبه های خود در گوگل استفاده می کنند.

 

نکات خرید رپورتاژ آگهی

 

رپورتاژ آگهی‌ها نوعی تبلیغات غیرمستقیم هستند که ضمن ارائه اطلاعات مفید به مخاطبان، بدون استفاده از جلوه‌های تبلیغاتی اعتماد آنان را جلب می‌کند. در واقع رپورتاژ آگهی‌ها با کمک به افزایش ترافیک ارگانیک سایت و برندسازی، به بهبود سئو کمک می‌کنند. برای نوشتن و انتشار یک رپورتاژ آگهی موثر در بهبود سئو آف پیج باید نکات زیر را رعایت کنید:

 

اعتبار دامنه

 

اعتبار دامنه یکی از معیارهای رتبه‌بندی است که کیفیت یک سایت برای کسب رتبه‌های بالاتر را تعیین می‌کند. درواقع اعتبار دامنه بطور مستقیم یکی از معیارهای بررسی شده توسط گوگل نیست اما نشان‌دهنده عملکرد مناسب از نظر سئو  offpageاست. بهبود عملکرد یک سایت از نظر معیارهای سئوی خارج از صفحه شما به طور مستقیم با اعتبار دامنه یا Domain Authority (DA) مرتبط است. امتیاز اعتبار دامنه می‌تواند از 1 تا 100 باشد که براساس عوامل متعددی از جمله پیوند‌های دامنه اصلی و تعداد کل لینک‌ها بررسی می‌شود.

 

لینک شکسته

 

لینک‌های شکسته به صفحاتی مربوط می‌شود که خراب شده و یا به هر دلیلی در زمان ورود کاربر به آن‌ها، بروز یک خطا را نشان می‌دهند که به معنای عدم وجود آن صفحه است. انتقال محتوا به لینک دیگر یا بایگانی آن، تغییر نام صفحه و یا بسته شدن سایت، می‌تواند منجر به بروز چنین اتفاقی شود. متاسفانه چنانچه لینک به سایت دیگری مربوط باشد، دیگر کنترلی روی آن نخواهید داشت.

وجود لینک‌های شکسته برای یک وب سایت خصوصاً با کسب و کارهای شناخته شده، بسیار مضر است؛ زیرا مشتریان شما نمی‌خواهند با چنین چیزی مواجه شوند و در نتیجه احتمال دارد که دیگر به آن وب سایت وارد نشوند. وجود این لینک‌های معیوب همچنین می‌تواند بر روی سئو سایت نیز تأثیر منفی قابل توجهی داشته باشد. این مسئله به این دلیل است که  خزنده‌ها یا ربات‌های گوگل نیز این وب سایت‌ها را بررسی و رتبه‌بندی نمی‌کنند.

 

انکر تکست

 

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در سئو خارجی وب سایت، انکرتکست‌ها هستند. متن انکرتکست نشان‌دهنده‌ محتوایی است که در صفحات سایت وجود داشته و به کابران می‌گوید که باید انتظار چه چیزی را داشته باشند. انتخاب یک متن مؤثر برای انکرتکست، به دو دلیل اهمیت دارد:

 

اسپم اسکور

 

یکی از موثرترین فاکتورهای مضر در سئوی یک وب سایت، امتیاز اسپم یا اسپم اسکور است. سئو در واقع به معنای پیروی از قوانین و مقررات گوگل برای رتبه‌بندی است و امتیاز اسپم، دقیقاً به معنای نقض این قوانین است. زمانی که محتواهای نامناسب در یک وب‌سایت منتشر شود، اسپم اسکور افزایش می‌یابد و روی رتبه‌بندی آن تاثیر منفی گذاشته و در نهایت حتی ممکن است منجر به مسدود کردن سایت شود. استفاده از محتواهای کپی شده نیز دقیقاً چنین عواقبی را به دنبال خواهد داشت. هرچه امتیاز اسپم بالا باشد، خزنده‌ها آن وب سایت را بررسی نکرده و در نتیجه رتبه‌بندی نخواهد شد. برای بهبود رتبه سایت خود در SERP  نباید این امتياز بیشتر از 5 باشد. 

 

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی 

 

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، یکی از تاثیرگذارترین تکنيک‌ها و فاکتورهای سئو آف پیج است. استفاده از پلتفرم‌های اجتماعی به دلیل گسترش قابل توجه در بین کاربران، یک راه عالی برای دسترسی به محتوای تولید شده توسط شما است. این تکنیک نه تنها منجر به افزایش نرخ کلیک روی آخرین محتواها می‌شود، بلکه منبع مهمی برای بک‌لینک‌های ارزشمند از پلتفرم‌های با اعتبار دامنه بالا است. شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، فیسبوک ، توییتر و اینستاگرام بیشترین میزان اعتبار دامنه را دارند. 

جمع بندی

اصول سئو، یکی از معیارهای سنجش میزان کیفیت یک سایت و محتواهای قرار گرفته در آن است که رعایت آن‌ها می‌تواند به راحتی موفقیت یک کسب و کار را در فضای اینترنت تضمین کند. سئو به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود که یکی از مهمترین آن‌ها، سئو خارجی است. سئو خارج از صفحه، همانطور که از نام آن مشخص است، به تمام اقداماتی که در جهت بهبود کیفیت سئو در خارج از سایت اتفاق می‌افتد، مربوط می‌شود. در این مطلب سعی کردیم تا با معرفی سئو offpage   و معیارهای آن، ببینیم که چه فاکتورهایی در سئوی خارجی مدنظر هستند. چنانچه می‌خواهید رتبه سایت خود را به راحتی ارتقا دهید، مطالعه این مطالب برای شما مفید خواهد بود. در صورتی که می خواهید درباره بهینه سازی سایت اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله سئو چیست مراجعه کنید. 

سوالات متداول

تفاوت اصلی سئو خارجی با سئو داخلی چیست؟ 

در سئو آف پیج، اقدامات مرتبط با سئو در خارج از سایت اصلی انجام می‌شود در حالی که در سئو آن‌پیج، این اقدامات درون خود سایت رخ می‌دهد. 

اسپم اسکور چیست؟ 

اسپم اسکور یکی از فاکتورهای مضر برای سئو است که به دلیل استفاده از محتواهای نامناسب یا کپی شده به یک وب سایت داده می‌شود. 

چرا انکرتکست‌ها در سئو Offpage  مهم هستند؟ 

متن انکرتکست از دو جهت در سئوی خارجی اهمیت دارد؛ زیرا محتوای صفحات را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو مشخص می‌کند.

چگونه می‌توان یک رپرتاژ آگهی موثر در سئو را نوشت؟ 

برای نوشتن یک رپرتاژ آگهی که روی سئوی خارج از صفحه تاثیر داشته باشد، باید به نکاتی از جمله انتشار در وب سایت‌های مرتبط، انتخاب بهترین انکرتکست و... توجه کرد. 

پست‌های مهمان چگونه به بهینه سازی سئو کمک می‌کنند؟

پست‌های مهمان می‌توانند منجر به ایجاد بک لينک‌های باکیفیت شوند به همین دلیل روی سئوی اف پیج موثر هستند. 

نظر شما

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است

close