روانشناسی مدیریت از چه طرقی بر مدیریت تاثیر میگذارد ؟

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.

روانشناسی مدیریت از چه طرقی بر مدیریت تاثیر میگذارد ؟ 

روانشناسی، علمی است که رفتار و وقایع و احساسات و افکار موجود در ذهن خود آگاه و ناخودآگاه را در بر میگیرد. روانشناسی، یک شاخه علمی و آکادمیک بوده که در آن، به درک و شناخت ویژگی های ذهن و نمود بیرونی افکار پرداخته میشود. هدف از این علم، درک و فهم رفتار همه افراد از طریق ایجاد اصول کلی و بررسی موارد خاص است.  
افرادی که به صورت حرفه ای در زمینه روانشناسی فعالیت دارند، روانشناس نامیده شده و در کل، سعی همه این روانشناس ها بر این است که، عملکرد ذهنی افراد را شناخته و روندهای بیولوژیکی و روانشناسی که اساس رفتارها و عملکرد شناختی را تشکیل میدهند، بررسی کنند. البته، روانشناس هایی که آموزش روانشناسی در مدیریت را گذرانده باشند، موفق تر از دیگر همکاران خود ظاهر میشوند. 
روانشناسی مدیریت، یکی از حیطه های روانشناسی است که در آن ، به اصول و جنبه های روانشناسی موجود در مدیریت پرداخته میشود. علاوه بر این، همه مدیران میتوانند نتیجه و اصول روانشناسی موجود در این حیطه را مطالعه و بررسی کرده و از آن برای مدیریت بهینه و کارآمد استفاده کنند. 
غالبا، روانشناسی مدیریت از طریق بیان عوامل موثر بر موقعیت های کاری ( غالبا، روانشناسی مدیریت به عوامل و فاکتورهای موثر بر سازمان اشاره کرده  و راهکارهایی را برای کاهش تاثیر آنها بیان میکند)، شناسایی سبک های مدیریتی ( روانشناسی مدیریت به بررسی سبک های مدیریتی موفق و مناسب می پردازد) و بررسی ویژگی های شخصیتی مدیران (روانشناسی مدیریت بیان میکند که چه افرادی برای چه سمت هایی مناسب هستند) بر مدیریت تاثیر میگذراد. 
علاوه بر این، این حوزه روانشناسی با دیگر حوزه ها مانند روانشناسی کار، روانشناسی سازمانی و روانشناسی اجتماعی و علومی مانند جامعه شناسی، مدیریت و علوم اجتماعی نیز در ارتباط نزدیک است. به طور معمول، مدیرانی که دوره کاربرد روانشناسی در مدیریت را گذرانده باشند، بر این نوع از روانشناسی و کاربرد آن تسلط دارند. 
سر فصل هایی که در این مقاله شرح و توضیح داده میشوند عبارتند از : تعریف روانشناسی ، روانشناسی مدیریت ، روانشناسی کار ، آموزش  کاربرد روانشناسی در مدیریت،  دوره کاربرد روانشناسی در مدیریت ، مدرک کاربرد روانشناسی در مدیریت ، گواهینامه کاربرد روانشناسی در مدیریت ، تست شغل مناسب من و تست شخصیت.

ثبت نام دوره کاربرد روانشناسی در مدیریت


مدیران باید وظایف کارکنان را با توجه به شخصیت آنها تعیین کنند.

روانشناسی کار 

روانشناسی کار، یکی از گرایش های روانشناسی است که به مطالعه علمی رفتار انسان در هنگام کار و فعالیت ارتباط دارد. علاوه بر این،  روانشناسی کار از مجموعه ای از متغیرهایی تشکیل شده که بر رفتار فردی که در حال کسب و کار است تاثیر میگذارد. غالبا، افرادی که دوره کاربرد روانشناسی در مدیریت را گذرانده و مدرک کاربرد روانشناسی در مدیریت دریافت کرده باشند، با این حوزه اشنایی بیشتری دارند. 
جالب است که بدانید این متغیرها و فاکتورها به طور چشمگیری با شخصیت افراد در ارتباط بوده و میتواند آنها را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، روانشناسی کار فرضیه ای دارد که بیان میکند، میتوان همزمان با جلب رضایت کارگران، بازده آنها را نیز بهبود بخشید. علاوه بر این، حوزه روانشناسی کار، بر رابطه میان انسان و کار او تاکید کرده و مواردی مانند امرار معاش، ویژگی های محیط کار و میزان سازگاری با آن و انواع مشاغل را  بررسی میکند. 

آموزش کاربرد روانشناسی در مدیریت

به کارگیری روانشناسی در مدیریت ، یکی از شیوه های جدیدی است که بیشتر برای مدیران و افراد علاقمند به این حیطه کارایی داشته و به آنها کمک میکند تا شیوه مدیریتی خود و تاثیرآن را در دراز مدت بررسی کرده و در صورت رضایت خود و کارکنان آن را ادامه دهند.  بنابراین، این مدیرانی باید ابتدا دوره کاربرد روانشناسی در مدیریت را گذرانده و با دریافت گواهینامه کاربرد روانشناسی در مدیریت با الزامات این شیوه اشنا شوند تا بتوانند در امر مدیریت موفق باشند. 
با توجه به اهمیت روانشناسی برای مدیریت کردن در یک سازمان ، موسسه آموزش عالی فن پردازان ، دوره آموزش کاربرد روانشناسی در مدیریت را برای مدیران دانش پذیر ارایه و معرفی کرده است. دوره کاربرد روانشناسی در مدیریت برای این دانش پذیران کارآمد و مفید بوده و زمینه شناخت فاکتورهای موثر بر روند سازمان و شناسایی نقاط ضعف و قوت و در نهایت موفقیت سازمان  را فراهم میکند.  
علاوه بر این، این مرکز در پایان دوره به دانش پذیرانی که در آزمون آنلاین نمره حد نصاب کسب کرده باشند ، مدرک کاربرد روانشناسی در مدیریت اعطا میکند. قابل ذکر است که این مدرک مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و در همه موقعیت های شغلی و دولتی قابل استناد است و البته برای مهاجرت به کشورهای همسایه نیز مفید خواهد بود. 


ویژگی ها شخصیتی افراد بر نحوه انجام کارشان تاثیر میگذارد.

تست شغل مناسب من

یکی از اساس و مبناهای انتخاب شغل برای هر فرد، میزان علاقه او به یک حوزه خاص است که امکلن دارد به انتخای شغل درست و پر درآمد منتهی نشود. علاوه بر این،  گاهی برای انتخاب یک شغل مناسب و پولساز، فقط علاقه کافی نبوده و میزان استعداد و مهارت فرد در اولویت قرار میگیرد که البته این مورد برای انتخاب شغل ضروری تر و کاربردی تر به نظر میرسد. 
همچنین، در دنیای بازار و کسب و کار امروزی، در نظر گرفتن نیاز بازار نیز حایز اهمیت بوده و گاهی با توجه به شرایط اقتصادی به مهمترین عامل و فاکتور برای یافتن کار شغل مناسب من تبدیل میشود. در کل، یافتن شغل مناسب مستلزم این است که فرد نیاز بازار را در نظر گرفته و با توجه به آنها، به تعداد مهارت های خود اضافه کرده و البته از میان شغل های موجود ، شغلی که بیشترین هماهنگی را با او دارد انتخاب کند. 
قابل ذکر است که این سه عامل به هم وابسته بوده و باید هنگام انتخاب و یافتن شغل، هر سه را با هم در نظر گرفت و ضمن مرتبط کردن همه مهارت های آموخته شده، از شکست ها و کمبود مهارت نترسید تا موفقیت به دست آوریم. 


با استفاده از تست شغلی میتوان به میزان علاقه افراد به کاری خاص پی برد.

ثبت نام دوره کاربرد روانشناسی در مدیریت

تست شخصیت

روانشناسی شخصیت، یک از شاخه های روانشناسی است که در ان، شخصیت و تنوع شخصیتی افراد مورد  بررسی قرار میگیرد. در واقع، از این روانشناسی نشان میدهد که چگونه افراد با داشتن ویژگی ها متفاوت، کارهای متفاوت انخاب کرده و به طورمتفاوتی عمل میکنند. قابل ذکر است که حیطه این روانشناسی گسترده بوده و مواردی مانند تفاوت های رفتاری و روانی افراد مختلف را در بر میگیرد. 
یکی از شیوه هایی که روانشناس ها برای پی بردن به شخصیت افراد استفاده میکنند، تست شخصیت است  که با کمک  آن میتوان به شخصیت، افکار، احساسات، رفتار و تغییرات اجتماعی افراد پی برده و دقیقا پیش بینی کرد که فرد در موقعیت های مختلف چه واکنشی نشان خواهد داد. این تست، بسیار استاندارد بوده و با توجه به نتایج آن میتوان، در مورد نگرش و ادراکات و رفتار یک فرد اظهار نظر کنند. روانشناس هایی که گواهینامه کاربرد روانشناسی در مدیریت دریافت کرده باشند، با این حیطه و کارکرد آن بیشتر آشنا هستند.

 

نظرات و دیدگاه ها

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان