در مورد حسابداری بیشتر بدانید

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.

در مورد حسابداری بیشتر بدانید

حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که با کمک آن موقعیت مالی یک شرکت یا سازمان مشخص می شود و مدیران و یا افرادی که قصد سرمایه گذاری در آنجا را دارند بر اساس آن تصمیم می گیرند. حسابداری یکی از قسمت های اصلی برای هر شغلی است. حسابداری ممکن است تنها توسط یک یا چند نفر در یک شرکت کوچک یا دپارتمان های مالی بسیار بزرگ با ده ها کارمند در شرکت های بزرگتر اداره شود. گزارش هایی که حسابداری تهیه می کند برای مدیریت در تصمیم گیری های درست بسیار ارزشمند است. صورت های مالی که به طور خلاصه عملکرد یک شرکت بزرگ، وضعیت مالی و جریان وجوه نقد در یک دوره خاص را گزارش می دهد، مختصر و تلفیقی است که براساس هزاران تراکنش مالی انجام می شود. در نتیجه تمام اسناد حسابداری اوج سالهای تحصیل و امتحانات دقیق با حداقل سالها تجربه حسابداری عملی است.

گواهینامه حسابداری

انواع حسابداری کدام است؟

  • حسابداری مالی

حسابداری مالی به فرایند هایی گفته می شود که برای تولید صورتهای مالی موقت و سالانه استفاده می شود. نتایج کلیه امور مالی که در طی یک دوره حسابداری اتفاق میافتد، در ترازنامه، صورت درآمد و نقدینگی خلاصه می شود. صورتهای مالی اکثر شرکتها سالانه حسابرسی می شود. هدف اصلی این شاخه از حسابداری تهیه صورت های مالی اصلی است. صورت مالی شرکت ها یکی از مواردی است که دولت ها بر اساس آن مالیات تعیین می کنند به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • حسابداری مدیریتی

حسابداری مدیریتی بیشتر از داده های حسابداری مالی استفاده می کند، اما اطلاعات را به روش های مختلف سازماندهی و استفاده می کند. در حقیقت حسابداری مدیریتی برای گزارش های ماهانه یا سه ماهه استفاده می شود که تیم مدیریت یک کسب و کار بر اساس آن در مورد نحوه عملکرد شرکت تصمیم می گیرد. حسابداری مدیریتی شامل بسیاری از جنبه های دیگر حسابداری، از جمله بودجه بندی، پیش بینی و ابزارهای مختلف تحلیل مالی می باشد. اساسا هرگونه اطلاعاتی که برای مدیریت مفید باشد زیر این بخش قرار می گیرد.

  • حسابداری صنعتی

درست همانطور که حسابداری مدیریتی به مشاغل کمک می کند تا تصمیمات مدیریتی بگیرند، حسابداری صنعتی به مشاغل کمک می کند تا در مورد هزینه تصمیم گیری کنند. در اصل حسابداری صنعتی تمام هزینه های مربوط به تولید یک محصول را در نظر می گیرد. تحلیلگران، مدیران، صاحبان مشاغل و حسابداران از این اطلاعات استفاده می کنند تا مشخص شود که قیمت محصولات آنها باید چقدر باشد. در حسابداری صنعتی، پول به عنوان یک عامل اقتصادی محسوب می شود، در حالی که در حسابداری مالی، پول به عنوان یک معیار عملکرد اقتصادی یک شرکت در نظر گرفته می شود.

حسابداری چه اصولی دارد؟

در بیشتر موارد حسابداران هنگام تهیه صورتهای مالی از اصول حسابداری مشخصی استفاده می کنند. این اصول مجموعه ای از استانداردها و اصولی است که به منظور بهبود مقایسه و سازگاری گزارشگری مالی در صنایع ایجاد شده است. استانداردهای آن مبتنی بر حسابداری دوبل است، روشی که در آن هر داد و ستد به عنوان بدهی و سرمایه در دو حساب کلی جداگانه وارد می شود و برای ترازنامه نقش اصلی را دارند.

چشم انداز شغلی حسابداری چگونه است؟

آیا حسابداری سخت است؟ آیا حسابداری جز فرصت های شغلی پر درآمد است؟ حسابداری چقدر سخت است؟ اگر به فکر حسابدار شدن و پیوستن به دنیای حسابداران حرفه ای هستید، ممکن است سوالات زیادی به ذهنتان برسد، به خصوص درباره اینکه با آموزش حسابداری چه فرصت های شغلی در انتظار شما است. بدون شک حسابداری از آن دسته رشته هایی است که گزینه های شغلی زیادی پیش روی افراد قرار می دهد.

یک حسابدار چه کار می کند؟

تصویر شفاف داشتن از آنچه حسابدار انجام می دهد بسیار مهم است. یک حسابدار اطلاعات مالی مربوط به کسب و کار را به صورت روزانه ثبت می کند. یک حسابدار ترازنامه ها را با دقت بررسی می کند تا مطمئن شود همه چیز درست است. وظیفه یک حسابدار بررسی و ثبت اعداد و مستنداتی است که بیشتر افراد فاقد وقت یا دانش انجام آن هستند. یک حسابدار می تواند در شرکتهای بزرگ به عنوان کارمند ثابت و یا پیمانکار مستقل کار کند. برخی به صورت تمام وقت و برخی به صورت نیمه وقت کار می کنند. معمولا اوج کار آنها در طول فصل مالیات یا برنامه ریزی و رسیدگی به بودجه بندی و پایان سال مالی است.

شغل حسابداری چه مزیت هایی دارد؟

امنیت شغلی بالا: حسابداری جز آن دسته از مشاغلی است که امنیت شغلی نسبتا بالایی دارد، به خصوص اگر حسابدار خبره ای باشید. از آنجایی موضوعات مالی برای کارفرمایان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، در نتیجه یک حسابدار که مسئول امور مالی است نیز اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل معمولا زمانی که امور مالی شرکت به یک فرد سپرده می شود به نوعی امنیت شغلی برای همکاری بلند مدت را نیز برای آن فرد به همراه دارد.

شغل همیشگی: رشد شغلی در زمینه حسابداری به طور مداوم در حال افزایش است و تقاضا برای حسابداران در همه جای دنیا زیاد است. حتی زمانی که بسیاری از کسب و کارها رونق خاصی ندارند باز هم به وجود یک حسابدار نیاز است. به همین دلیل حسابداری شغلی است که همیشه بازار کار دارد. درآمد نسبتا بالای یک حسابدار نسبت به سایر شغل ها نیز از جمله مزایای این شغل محسوب می شود.

شبکه ارتباطی وسیع: شغل حسابداری به گونه ای است که یک حسابدار ممکن است در طی سال های فعالیت کاری خود با افراد مختلف در حوزه های کسب و کارهای گوناگون کار کند، به همین دلیل این افراد معمولا شبکه ارتباط بسیاری گسترده ای دارند، که برای افراد علاقمند به داشتن ارتباطات گسترده مزیت فوق العاده ای محسوب می شود. با استفاده از فن آوری و نرم افزارهای جدید کار حسابداری نسبت به قبل بسیار آسان تر و سریع تر شده است. بنابراین یک حسابدار می تواند همزمان در چندین شرکت یا سازمان مشغول به کار باشد که این موضوع مزیتی برای کسانی است که به دنبال کسب درآمد بیشتر از شغل خود هستند.

دوره حسابداری

چه چیزی در حسابداری آموزش داده می شود؟

در دوره حسابداری وارد کردن امور مالی در دفتر های مخصوص و سازماندهی را تهیه کلیه امور و محاسبات آموزش داده می شود. هزینه ها، درآمد، بدهی ها، حقوق سهام داران و موارد دیگری وجود دارد که دانش پذیر با آن آشنا می شود. یک حسابدار باید درک روشنی از اعداد و چگونگی محاسبه آنها داشته باشد که در یک دوره آموزش حسابداری با آنها آشنا خواهد شد.

تصوری که در مورد حسابداری وجود دارد این است که محاسبات ریاضی پیچیده ای دارد. اما فقط به این دلیل که حسابداران تمام روز با اعداد کار می کنند به این معنی نیست که حسابداری پر از معادلات پیچیده است. در واقعیت ریاضیات مورد استفاده در حسابداری بسیار ساده است و اساس کار آن استفاده از چهار عمل اصلی ریاضی یعنی جمع، تفریق، ضرب و تقسیم و کمی جبر است. بنابراین اگر به ریاضیات علاقه ای ندارید اصلا جای نگرانی نیست، زیرا در حسابداری از ریاضیات پیچیده خبری نیست. بخش عمده ای از کار حسابداری صرف ترازنامه می شود. این کار به توجه زیاد به جزئیات و به خاطر سپردن کلیه قوانینی که یک حسابدار می آموزد نیاز دارد. بنابراین در حسابداری بیشتر از ریاضیات به دقت بسیار زیاد نیاز است.

نظرات و دیدگاه ها

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان