دوره مدیریت دولتی

دوره مدیریت دولتی


دوره مدیریت دولتی چه  دوره ای است؟ مدیریت دولتی یکی از زمینه های بسیار پرطرفدار در حوزه مدیریت است که در واقع یک نظام اجتماعی است که در آن همکاری بین افراد به منظور رسیدن به یک سری اهداف مشخص می باشد، بدین منظور که یک سری تصمیمات گرفته می شود و به اجرا گذاشته می شود. دوره مدیریت دولتی متشکل از یک سری مباحثی همچون  تعریف مدیریت، اصول مدیریت علمی، اداره امور خصوصي و امور عمومی،  مفهوم فساد اداری،  نقش قدرت و سیاست در مدیریت،  مدیریت منابع انسانی است. برای آن دسته از افر...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

دوره مدیریت دولتی چه  دوره ای است؟

مدیریت دولتی یکی از زمینه های بسیار پرطرفدار در حوزه مدیریت است که در واقع یک نظام اجتماعی است که در آن همکاری بین افراد به منظور رسیدن به یک سری اهداف مشخص می باشد، بدین منظور که یک سری تصمیمات گرفته می شود و به اجرا گذاشته می شود. دوره مدیریت دولتی متشکل از یک سری مباحثی همچون  تعریف مدیریت، اصول مدیریت علمی، اداره امور خصوصي و امور عمومی،  مفهوم فساد اداری،  نقش قدرت و سیاست در مدیریت،  مدیریت منابع انسانی است. برای آن دسته از افرادی که می خواهند با مفاهیم مدیریت دولتی آشنا شوند و برای آینده کاری خود در این زمینه برنامه ریزی کرده اند این دوره بسیار مناسب است. دوره مدیریت عمومی به نحوی طراحی شده است تا بتوانید نمایی کلی از مدیریت و رهبری در سازمان های دولتی و غیر انتفاعی بدست آورید. در این دوره می توانید اصول مربوط به نقش تعارض در مدیریت سازمانی، مدیریت پرسنل، ساختار سازماني،   تفاوت‌هاي اداره امورعمومي و اداره امور خصوصي را فرا بگیرید. برای آشنایی بهتر با این دوره، می خواهیم شما را با مدیریت دولتی بیشتر آشنا کنیم. 

دوره آموزش مدیریت دولتی

مدیریت دولتی چیست؟ 

اگر بخواهیم مدیریت دولتی را طور ساده تعریف کنیم عبارتست از پیاده سازی سیاست های دولت. امروزه مدیریت دولتی اغلب به عنوان تعیین کننده خط مشی ها و برنامه های دولت شناخته می شود. به طور ویژه، مدیریت دولتی، برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت، هماهنگی و کنترل عملیات دولتی است. مدیریت دولتی یکی از امور مهمی است که در کلیه کشورها است. در داخل کشورها، مدیریت دولتی در بخش های مرکزی و محلی فعالیت می کند. در واقع، روابط بین بخش های مختلف دولت در یک کشور  از طریق مدیریت دولتی انجام می شود. مدیریت دولتی زمینه ای از خدمات است که به جامعه مدتی کمک می کند و نیازهای عموم مردم را فراهم می کند. مدیران دولتی طیف گسترده ای از عملکردها، از جمله مدیریت بودجه ، ارائه سیاست و قانون، اجرای سیاست ها و تجزیه و تحلیل داده ها برای تعیین نیازهای عمومی را بر عهده دارند. این عملکردها برای رفاه عموم شهروندان ضروری است. 

هم چنین، مدیریت دولتی مسئول ادارات دولتی است. مدیریت دولتی شامل اصولی توسعه جامعه، ثبات، رهبری، مدیریت بحران و امنیت مردم است. مدیریت عمومی روی تشکیل و مدیریت بخش های دولتی تمرکز دارد. مدیریت دولتی روی مسائلی مانند منابع عمومی، تحلیل، ارائه راه حل ها و برای مشکلات موجود در دولت نیز متمرکز است. مدیریت عمومی معمولا به عنوان خدمات عمومی هم شناخته می شود. مدیریت عمومی حوزه ای وسیعی است که شامل طیف گسترده ای از پست های مدیریتی در سطح بالا است. مدیریت دولتی هم چنین علاوه بر پیاده سازی و اجرای سیاست های دولت، یک زمینه تحصیلی آکادمیک است که افراد را برای کار در بخش های دولتی و نیمه دولتی آماده می کند. از این رو به دلیل اینکه این زمینه طیف وسیعی از خدمات را در بر دارد، دارای اهمیت بسیاری است. 

ضرورت اخذ مدرک مدیریت دولتی چیست؟

امروزه مدیریت دولتی در زندگی افراد بسیار حائز اهمیت شده است. مدرک مدیریت دولتی دارای ویژگی های جذاب فراوانی مانند آینده شغلی بهتر و درآمد بالا، مدیریت بهتر افراد، تنوع در موضوعات است که باعث می شود افراد جذب این رشته شوند. اخذ مدرک مدیریت دولتی به دلائل زیر ضرورت دارد:

 • حقوق و درآمد خوب در ابتدای کار: حقوق و دستمزد فردی که به تازگی مدرک مدیریت دولتی را اخذ کرده باشد از 30،000 تا 50،000 دلار است. پس از چند سال سابقه در زمینه مدیریت دولتی، این میزان حقوق می تواند به مبالغی همچون 10477 دلار یا بیشتر برسد. این میزان بر اساس محلی که فرد کار می کند متفاوت است. رشد سازمان های جدید و گسترش آن ها موجب افزایش تقاضا برای مدیریت دولتی شده است و از این ضرورت اخذ مدرک مدیریت دولتی بسیار حائز اهمیت شده است.

 • تنوع موضوعات درسی: بر خلاف آنچه که تصور می کنید که مدیریت دولتی شامل مباحث خشک و خسته کننده مدیریتی است، مدیریت دولتی شامل موضوعات درسی متنوعی است. موضوعاتی همچون اقتصاد، امور مالی، مسائل حقوقی،   مدیریت از راه دور،    فرهنگ سازماني،  فساد کلان و فساد خرد را در بر می گیرد. اگر به تنوع موضوعات درسی علاقه مند هستید، مدیریت دولتی زمینه تحصیلی خوبی می تواند باشد. 

 • آماده شدن برای پست های مدیریتی: یکی دیگر از دلایل اخذ مدرک مدیریت دولتی، آماده سازی افراد برای پست های مدیریتی مهم دولتی یا غیر دولتی است. مشاغل مدیریت دولتی در آینده رو به رشد است. زمانی که این رقابت برای سرمایه و جذب پول بوجود دارد، باید مدیرانی وجود داشته باشند که بتوانند علاوه بر هدایت و جذب سرمایه های بخش داخلی، بتوانند از بخش های خارجی و بین المللی هم جذب سرمایه و اعتبار کنند و از سرمایه به دست آمده برای خدمات عمومی به  خوبی استفاده شود. در این میان، تنها افرادی که آموزش مدیریت دولتی را گذرانده اند، می توانند روی این قبیل مسائل تسلط داشته باشند. مدرک مدیریت به افراد مهارت های ارتباطی قوی، تفکر انتقادی، استدلال قیاسی، توان تحلیلی بالا و توانمند های افزایش بودجه را یاد می دهد که برای آینده شغلی آنها ضروری است.

 • موقعیت های شغلی متنوع:  با اخذ مدرک مدیریت دولتی علاوه بر کار در بخش دولت مانند معاونت و مدیریت بخش های مختلف دولتی، می توانید از مهارت و دانش خود که از این دوره بدست می آورید، در بخش های غیر دولتی هم مشغول به کار شوید. افراد می توانند در بخش بهداشت عمومی، ارتباطات، رسانه ها، منابع انسانی و هر حوزه مرتبط با مدیریت و روابط عمومی شرکت ها هم مشغول به کار شوند. هم چنین با اخذ گواهینامه مدیریت دولتی می توانید در بخش غیر دولتی به عنوان مدیر آموزشی، برنامه ریز شهری، مدیر بخش کارگزینی  مشغول به کار شوید. 

 • تخصص در زمینه مدیریت دولتی: امروزه داشتن تخصص در زمینه کاری که دارید، بسیار مهم است. تحصیل در زمینه مدیریت دولتی  این فرصت را برای شما فراهم می کند تا در این زمینه تخصص یابید. با اخذ این مدرک علاوه بر تخصص در زمینه مدیریت دولتی، روی مسائلی مختلفی همچون  مشخصه های مدیریت از راه دور،   مدیریت سازمان محلی وشهرداری و اصول پنج گانه حکمراني خوب تسلط پیدا می کنید. به این ترتیب، اگر علاقه مند به کسب تخصص خاص در زمینه سیاست گذاری های دولت هستید، اخذ مدرک مدیریت دولتی ضرورت پیدا می کند. مدیریت دولتی روی تحلیل و پیاده سازی سیاست های عمومی متمرکز است.

 • تقویت توانایی های مدیریتی و رهبری: به منظور پیشرفت در زمینه کاری خود ، ضروری است که مهارت های رهبری و مدیریت خود را توسعه دهید. مدرک مدیریت دولتی برای آن دسته از افرادی است که می خواهند در کار خود توسعه و پیشرفت داشته باشند و ارتقاء شغلی برای آنها بسیار مهم است.  با استفاده از مدرک مدیریت دولتی می توانید مهارت ها و توانایی های رهبری و مدیریت خود را تقویت کنید. 

گواهینامه مدیریت دولتی فن پردازان

موقعیت های شغلی مدیریت دولتی چیست؟

همانطور که قبلا در مورد آن بحث شد، مدیریت دولتی دارای طیف گسترده ای از موضوعات مختلف است و از این رو افرادی که مدرک مدیریت دولتی را دریافت می کنند نه تنها می توانند در بخش های دولتی کار کنند، بلکه می توانند در بخش های غیر دولتی هم مشغول به کار شوند. موقعیت های شغلی در این رشته بسیار آینده خوبی دارند. به عنوان مثال می توانید در آینده پس از سالها سابقه کاری شهردار، مدیر بخش خدمات دولتی، مدیر آموزش شوید. به غیر از رضایت شغلی، موقعیت های شغلی در مدیریت دولتی بسیار متنوع هستند و به شما این امکان را می دهند که در بخش های مختلف بازار هم کار کنید. هم چنین مدیریت دولتی ثبات و امنیت شغلی خوبی دارد و می توانید از فرصت های مختلف برای ارتقاء شغلی خود استفاده کنید .برای آشنایی بهتر با این موقعیت های شغلی با ما همراه باشید. 

 • مدیر برنامه (سازمان غیر دولتی): مدیران برنامه سازمان غیر دولتی، پروژه های سازمان را مدیریت می کنند تا اطمینان حاصل کنند که با اهداف اعلام شده سازمان تطابق دارد. مدیران برنامه کنترل کیفی برنامه را از طریق روش هایی مانند مدیریت بودجه، نظارت بر کارکنان، و محصولات و خدمات ، انجام می دهند. مدیر برنامه سازمان غیر دولتی با افراد داخل سازمان همکاری خوبی دارد، بنابراین باید قادر به انتقال اطلاعات به افرادی باشند که در آن کار به طور تخصصی آموزش ندیده اند. مدیران مذکور برنامه ها و پروژه های مختلف سازمان را بررسی می کنند و اشتباه یا خطا در آنها را رفع می کنند. مدیران برنامه سازمان های غیر دولتی دارای وظایفی همچون مدیریت اجرای برنامه های غیر انتفاعی تعیین شده، همکاری با دیگر اعضاء سازمان در جهت نیل به اهداف سازمان، نظارت و آموزش کارکنان، هستند. میزان متوسط حقوق دریافتی این مدیران به طور سالیانه بین 50173 و 63000 دلار بوده است. 

 • برنامه ریز شهری و منطقه ای: برنامه ریزان شهری و منطقه ای،  برنامه های شهری را ارائه می دهند که جوامع را تقویت می کند، و در به روز رسانی امکانات فیزیکی در شهرها و جوامع دخیل هستند. بنا بر گزارش های اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا( BLS)،  به عنوان برنامه ریز شهری یا منطقه ای،  با مقامات دولتی و محلی جلسه تشکیل می دهید تا طرح های رفاهی مانند پارک ها و فضای سبز، مسکن  و فضای های بازی را ارائه دهید. بر اساس گزارش های BLS،  دستمزد سالانه برنامه ریزان شهری برابر با 73050 دلار در سال 2018 بوده است. 

 • مشاور اداره امور عمومی: مشاورین اداره عمومی روی ارائه سیاست های مربوط به بودجه بندی متمرکز هستند. این افراد در زمینه های خاصی مانند سیستم های اطلاعاتی یا لجستیک تخصص پیدا می کنند. مشاورین اداره امور عمومی در تمامی مراحل پروژه از پژوهش تا اجرای پروژه به مدیران ارشد خود کمک می کنند و درباره موضوعات مختلف مشاوره ارائه می دهند. 

 • شهردار: انتخاب شدن به عنوان شهردار احتمالا شغل رؤیایی اکثر افرادی است که در رشته مدیریت دولتی تحصیل می کنند. باید بدانید که مسیر شغلی شهردار شدن مسیری طولانی است و پس از کسب سال ها سوابق کاری و اجرایی در حوزه مدیریت دولتی می توانید حائز شرایط آن شوید. عموما برای کسب این عنوان شغلی نیاز به این است که مهارت های رهبری و عملکرد بالایی در شغل خود داشته باشید. بسته به نیازهای شهرداری، شهردار ممکن است به عنوان نماینده رسمی با سایر ادارات محلی و استانی در تماس باشد. آنها اغلب برنامه هایی را برای زیبایی و رفاه مردم شهر ارائه می دهند. شهرداران اهداف و سیاست های عمومی شهر را تعیین می کنند و بودجه های سالانه را بررسی و تصویب می کنند. در دولت های محلی، شهردار برجسته ترین چهره شهر به حساب می آید و وظایف نظارتی و اجرایی مختلفی را بر عهده دارد. بر اساس گزارش های داده شده، بسته به اندازه شهر، حقوق دریافتی شهردار متفاوت است. به عنوان مثال بالاترین درآمد شهردار در آمریکا برابر با 301000 دلار بوده است.

 •  مدیر منابع انسانی: با رشد مشاغل در صنعت، نیاز به مدیران منابع انسانی قابل قبول برای پیاده سازی بهترین روش های استخدام افراد مستعد بیشتر می شود. مدیران منابع انسانی مسئول برقراری ارتباط مدیریت به کارکنان هستند، در حالیکه بر کارهای اجرایی هم نظارت می کنند. آنها نقش بسیار مهمی در بسیاری از سازمان های دولتی و غیر دولتی دارند. برنامه های بیمه، بازنشستگی و زایمان، آموزش پرسنل، و مرخصی توسط مدیر منابع انسانی نظارت می شوند. این مدیران پیشنهادهایی را درباره تغییرات احتمالی سیاست سازمان/شرکت ارائه می دهند تا اطمینان حاصل کنند که هر گونه تغییرات تصویب شده به درستی اجرا شود. علاوه بر این، مدیران منابع انسانی روند کار گروهی افراد را نظارت می کنند و در صورت نیاز آنها را راهنمایی می کند. بر اساس میزان سوابق کاری که فرد دارد، میزان حقوق متوسط فرد هم متفاوت است. مدیر منابع انسانی با سابقه کمتر از 5 سال، حقوقی برابر با 53000 دلار دریافت می کند. اگر سابقه فرد بین 5 تا 10 سال باشد، متوسط حقوق دریافتی وی برابر با 65000 دلار است. مدیران منابع انسانی با سابقه بالاتر از 10سال حقوقی متوسط بین 70000 تا 73000 دلار دریافت می کنند. 

 •  مشاور روابط عمومی: کار اصلی مشاور روابط عمومی این است که با ارباب رجوع خود ارتباط برقرار کند. این کار شامل پیدا کردن تمام سوابق مثبت قابل توجه و تلاش برای برقراری ارتباط با رسانه محلی و ملی برای ارائه این اطلاعات است. به دلیل افزایش روزافزون مخاطب در دنیای مجازی امروز، انتظار می رود که مشاوران روابط عمومی به طور آنلاین برنامه های رسانه های اجتماعی را اجرا کنند که شامل  تصاویر، پست ها و توییت ها در شبکه های اجتماعی می شود. 

مهارتهایی که مدیر دولتی نیاز دارد چیست؟

علاوه بر دانش نظری که از دوره مدیریت بدست می آورید، کارفرمایان به مهارت هایی که دارید نیز توجه بسیاری می کنند . مدیران دولتی باید مهارت های ارتباطاتی قوی، قابلیت رهبری قوی، توانایی های حل مسئله داشته باشند. مهارت های شما تعیین می کند که آیا شما در شغل و سازمان آینده موفق خواهید بود یا خیر. بنابراین، در طول درخواست شغلی و بازه زمانی مصاحبه، کارفرمایان روی این موضوع زمان زیادی صرف می کنند. به همین دلیل به مهارت هایی نیاز دارید که برای شغل مدیریت  دولتی لازم  و ضروری است.

 • مدیریت مالی: نظارت و تصویب بودجه یکی از وظایف یک مدیر دولتی است. مدیر مالی ممکن است مسئولیت برنامه ریزی درآمد و هزینه در سازمان خود باشد. آنها همچنین ممکن است سیستم های حسابداری را طراحی و ارزیابی کنند. مدیران دولتی باید در حین مدیریت اطلاعات حسابداری ، مقررات قانونی را رعایت کند. مدیران دولتی اغلب به مهارت هایی مانند تفسیر و ارائه گزارش مالی نیاز دارند تا بتوانند امور مالی را بهتر کنترل کنند. 

 • توجه به جزئیات: به همان اندازه که مهم است رهبران با دید باز به چشم انداز آینده نگاه کنند و فکر استراتژیک داشته باشند، به همان اندازه مهم است که به جزئیات هم توجه داشته باشند. این بدان معنا نیست که مدیران دولتی باید در هر تصمیم جزئی دخالت کنند یا تصمیمات زیردستان را تحت الشعاع قرار دهند؛ بلکه مدیران مذکور باید از فعالیت کارکنان خود و وضعیت پروژه ها آگاهی یابند و هر زمان که ممکن است به طور خود مختار عمل کنند.

 • رشد استعداد های درون سازمانی: ترفیع دادن به پرسنلی که درون سازمان و شرکت ها هستند، نسبت به استخدام افراد جدید، هزینه های بسیار زیادی را صرفه جویی می کند. مدیر دولتی باید بتواند استعدادهای موجود درون سازمان را به کار ببندد، آن ها را پرورش دهد و کارمندان خود را در پست هایی قرار دهد که بتوانند در آن موفق شوند. مدیران دولتی باید مراقب باشند که با تحمیل کاری که در آن استعداد ندارند، رشد کارکنان را متوقف نکنند. 

 • خلاقیت: در اغلب موارد، مدیران دولتی باید کاهش بودجه را در بازه زمانی تعیین شده انجام دهند. کسانی که در بخش های دولتی یا غیر دولتی مدیر هستند، در مواقع حساس از خلاقیت خود برای حل مسائل مختلف مدیریت حل می کنند. مدیران دولتی با بررسی برنامه و چشم انداز آینده و با توجه به دانشی که از علم مدیریت دارند، رویکردهای جدیدی را با استفاده از خلاقیت خود ارائه می دهند. 

 •  استخدام افراد با دانش بالا: بسیاری از افراد به این دلیل وارد بخش دولتی می شوند تا بتوانند سطح جامعه خود را ارتقاء دهند. مدیران دولتی شرکت یا سازمان  از ابتدا با استخدام افراد مناسب برای مشاغل مناسب ، موفقیت سازمان را تضمین می کنند. مدیران دولتی خوب خطرات را ارزیابی و سنجش می کنند و می دانند که استخدام بد می تواند اثرات منفی روی سازمان و بقیه  افراد داشته باشد. 

 •  دیدگاه استراتژیک: مدیر دولتی همواره باید روی چشم انداز استراتژیکی و اهداف بلند و کوتاه مدت سازمان متمرکز باشد. در مقابل، کارکنان هم در جهت اهداف سازمان باید به طور روزافزون در این دیدگاه استراتژیکی نیز تشریک مساعی داشته باشند. هم چنین مدیران دولتی باید با دیدگاه استراتژیکی که دارند، برنامه ها و اهداف به عنوان مثال 10 یا 5 ساله را به خوبی اجرا کنند. هم چنین با استفاده از دیدگاه استراتژیک، مدیران دولتی می توانند برنامه ریزی های دقیق و بهتری داشته باشند. 

 •  ایجاد انگیزه بین کارمندان: مدیریت کارکنان به معنای تشویق آنها در کارها است و این کار نیازمند ایجاد انگیزه بین کارمندان است. حتی کارمندان وفادار به رئیس خود نمی خواهند کورکورانه آنچه را که رئیسشان می گوید انجام دهند. در عوض، شما به عنوان مدیر دولتی باید به آنها کمک کنید تا  رشد کنند و برای آنها ایجاد انگیزه کنید . هم چنین به عنوان مدیر دولتی باید قبل از اینکه به کارمندان خود انگیزه دهید، در مورد اهداف خود با آنها صحبت  کنید . این می تواند یک راه عالی برای هماهنگی و مدیریت کارمندان باشد . ایجاد انگیزه مهارتی است که برخاسته از آگاهی درست از احساسات و عواطف شما است. 

وظایف مدیر دولتی چیست؟

اگر به عنوان مدیر دولتی کار می کنید، معمولا برای یک نهاد دولتی کار می کنید. بسته به کارفرما ، نوع وظایف آنها متفاوت خواهد بود. هم چنین به عنوان مدیر دولتی، قوانین دولتی را اعمال می کنید که به طور مستقیم روی عموم مردم تاثیر می گذارد . به عنوان مثال، ممکن است به عنوان شهردار، وظایفی را بر عهده داشته باشید که بر اساس قانون تعریف شده باشند که ممکن است شامل مدیریت بودجه و برنامه های توسعه شهری باشد. مدیر دولتی به عنوان شخصی که مسئول پروژه های مختلف شهری است وظایف مهمی بر عهده دارد که عبارتند از:

 •  تحلیل خط مشی: تحلیل خط مشی به معنی ارزیابی و مشکلات یا خط مشی های موجود است. پس از ارزیابی مشکل یا خط مشی، مدیر دولتی ممکن است، خط مشی جدید را مطرح کند یا  آن را اصلاح کند. زمانی که یک  خط مشی ارزیابی شود، مدیر دولتی یک خط مشی جدید ارائه می دهد. هم چنین مدیران دولتی خط مشی های جدید را نظارت می کنند تا در جهت اهداف سازمان باشد. به عنوان مثال یک خط مشی جدید برای سال جدید یا شش ماه بعدی بودجه خاصی تعیین می شود و مدیر دولتی طوری آن را مدیریت کند که در جهت اهداف تعیین شده باشد. 

 • نظارت بر خدمات: از آنجایی که برنامه های مدیریت دولتی روی ارائه خدمات عمومی به جامعه متمرکز است، مدیران دولتی باید روی این خدمات نظارت داشته باشند. این کار نظارت بر روی خدمات می تواند شامل مسکن، سلامتی خانواده، خدمات بهداشتی، خدماتی و رفاهی باشد. از آنجایی که مجموعه گسترده ای از خدمات در زمینه مدیریت دولتی  وجود دارد، مدیران دولتی باید این خدمات را کاملا تحت کنترل و نظارت خود داشته باشد که از مهم ترین وظایف وی است. 

 • تمرکز روی نتایج: اکثر مشکلات باعث زمانی به طور مؤثر زمانی حل می شوند که به خوبی شناسایی شوند. در تلاش برای انجام کاری، اغلب مدیران دولتی برای اینکه مشکلات ناخواسته کمتری حین کار پیش آید، روی نتایج متمرکز می شوند. مدیران دولتی می دانند که ریشه یابی علت مشکل زمان می برد و برای اینکه کارشان نتیجه مثمر ثمر داشته باشد، ابتدا روی اقداماتی سرمایه گذاری می کنند که نتیجه دلخواه را در بر داشته باشد. مدیران دولتی برای رسیدن به نتیجه خوب، روی اهداف خود متمرکز می شوند و کارهای خود را در جهت آنها پیش می برند. 

 • آموزش و پیشرفت پرسنل: اگر پرسنل و کارکنان مدیران دولتی نسبت به ماه قبلی خود کارایی خود را بالا نبرند و پیشرفت نکرده باشند، در آن صورت سازمان بازده کارایی بالایی نداشته و پرسنل در جای خود درجا می زنند. یکی از وظایف مهمی که  مدیران دولتی دارند اینست که تیم خود را آموزش و توسعه دهند و برای هر کارمند هدف خاصی را تعیین کند. این کار باعث رشد و پیشرفت کارکنان و پرسنل می شود. یکی از  وظایف مدیران دولتی اینست که چارچوبی را تعیین کنند که پرسنل علاوه بر وظایفی که به طور روزمره انجام می دهند، آموزش هم در کنار آن ببینند. 

 • مدیریت پروژه: برخی از کارهایی است که مدیر دولتی در سازمان انجام می دهد و در قالب پروژه است. امروزه مدیران دولتی درک خوبی از مدیریت پروژه دارند و سعی می کنند تا از انجام صحیح پروژه اطمینان حاصل کنند. مدیران دولتی مدیران پروژه خوبی هم هستند زیرا پروژه ها را در بازه زمانی و بودجه تعیین شده انجام می دهند و از این رو از هزینه های اضافی جلوگیری می کنند. 

 •  تصمیم گیری: مدیران دولتی  با استفاده از بررسی داده ها، ارزیابی فرصت ها، تصمیمات آینده ساز سازمان را اتخاذ می کنند. مدیران دولتی تصمیم می گیرند که چگونه بودجه خود را روی یک پروژه اختصاص دهنت یا به عنوان مثال در چه قسمتی سرمایه گذاری انجام دهند. هم چنین مدیران مذکور در مورد بودجه اختصاص داده شده به هر پروژه خاص بحث و نتیجه گیری می کنند و هزینه های اضافی را کاهش می دهند. علاوه بر این در مورد موانع کاهش هزینه بحث می کنند تا بتوانند به درستی تصمیم گیری کنند. 

چرا باید در دوره مدیریت دولتی مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کنیم؟

مؤسسه آموزش عالی فن پردازان  با بیش از 10 سال در زمینه آموزش و ارائه دوره های مختلف آموزش، همواره در تلاش بوده است تا مطابق با استانداردهای بین المللی آموزشی گام بردارد. این موسسه در راستای آموزش مدیران و علاقه مندان به حوزه مدیریت اقدام به ارائه دوره مدیریت دولتی نموده است که دارایی مزایایی است که عبارتند از:

 • یکی از مزایای مهمی که شرکت در دوره مدیریت دولتی این دوره به همراه دارد اینست که مدرک صادر شده از این مؤسسه مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور است و این باعث می شود تا اعتبار و ارزش مدرک بسیار بالا رفت.

 • اگر می خواهید خارج از کشور کار کنید یا قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارید، مدرک مدیریت دولتی صادر شده از سوی این مؤسسه مورد تأیید سازمان بین المللی ارزیابی مدارک یعنی WES کانادا است که مزیت بسیار خوبی به حساب می آید.

 • مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان از اساتید مجرب و برتر برخوردار است و دانش پذیران می توانند مشکلاتی را که در طول دوره برایشان پیش می آید توسط این اساتید برطرف کنند.

 •  امکان ترجمه رسمی مدارک با مهر وزارت امور خارجه وجود دارد.

 • محتوا و سرفصل های این دوره در عین حال که کامل و جامع بوده  به نحوی طراحی شده اند که یادگیری دانش پذیران را تسهیل می کند.

 •  ارائه منابع دیداری-شنیداری همراه با بسته های آموزشی برای درک بهتر مباحث 

 •  ارائه مشاوره تخصصی از ابتدا تا انتهای دوره

مدرک مدیریت دولتی

اهمیت مدیریت دولتی چیست؟

مدیریت دولتی دارای اهمیتی خاص است که می توان از جوانب مختلف آن را بررسی کرد مانند مدیریت دولتی به عنوان ابزار، مدیریت دولتی به عنوان ابزار تغییر و توسعه و اهمیت آن در وضعیت رفاهی مردم ، اهمیت آن به عنوان یک زمینه تحصیلی و مدیریت دولتی به عنوان ابزاری برای اجرای قانون. در قسمت ذیل می خواهیم به بررسی این موارد بپردازیم. 

 • مدیریت دولتی به عنوان ابزاری کاربردی: مهم ترین عملکرد دولت قانون گذاری است یعنی ایجاد امنیت و آرامش در جامعه و افزایش سطح کیفی جامعه. دولت باید تضمین کند که شهروندان باید از قوانین پیروی کنند. عملکرد مهم دولت از طریق مدیریت دولتی تسریع می شود و مدیریت دولتی باید این قوانین را به نحو احسن اجرا کند تا جامعه ای پایدار ایجاد شود. 

 • مدیریت دولتی به عنوان ابزار تغییر و توسعه: اداره هر کشور به مدیران دولتی شایسته و کارآمد نیازمند است. زمانی که جامعه می خواهد پیشرفت کند، یکی از ابزارهای آن مدیریت دولتی است. به منظور اداره نهادها، ادراه ها و بخش های مختلف دولتی، کشور نیاز به افراد آموزش  دیده و متخصص هستند تا زمینه این پیشرفت را هموار سازد. برای ایجاد توسعه و آبادانی ، نیاز به علم مدیریت دولتی است. به عنوان مثال ایجاد راه آهن و راه های ارتباطی بین شهری و روستایی نیاز به تحقیق و مدیریت دارد. مدیریت دولتی، ابزاری برای تغییر و توسعه در کشور و انجام چنین پروژه هایی است. 

 • مدیریت دولتی به عنوان ابزاری برای ایجاد رفاه: دولت خدمات بسیار زیادی را ایجاد کرده است که رفاه شهروندان را بالاتر می برد. این خدمات و تسهیلات رفاهی شامل آموزش (مدرسه، دانشگاه، غیره)، مراقب های بهداشتی (بیمارستان ، کلینیک ها، غیره)، تأمین اجتماعی ، مراکز تفریحی مانند پارک و شهربازی و غیره می باشد. مدیریت دولتی مشکلات موجود در حوزه رفاه را شناسایی می کند و برای آنها راه حل های مناسب ارائه می دهد. 

 •  مدیریت دولتی به عنوان زمینه تحصیلی: با افزایش اهمیت مدیریت دولتی در زندگی روزمره ما، زمینه تحصیلی این زمینه نیز بستری را برای آموزش و تحصیل افراد فراهم آورده است. از این رو، تحصیل در زمینه مدیریت دولتی به عنوان یک رشته آکادمیک، ضروری شده است. تحصیل در زمینه مدیریت دولتی باعث گسترش دانش و ارائه روش های جدید برای مدیریت دولتی می شود. 

 • مدیریت دولتی به عنوان ابزاری برای اجرای قانون: ممکن است یک دولت بدون یک قانون گزار یا قوه قضائیه وجود داشته باشد؛ اما هیچ دولتی نمی تواند بدون مدیریت دولتی وجود داشته باشد. دولت های مدرن امروزی نمی توانند زمینه فعالیت هایش را صرفا محدود به  رعایت نظم و قانون، برقراری عدالت، جمع آوری و مالیات و مشارکت در فعالیت های رفاهی کند. امروزه در عصر مدرن، دولت ها  خدمات و امکانات بیشتری را برای مردم فراهم می کنند و این را مدیون مدیریت دولتی هستند. مدیریت دولتی ابزاری است که دولت از آن استفاده می کند تا برنامه و طرح هایی را ارائه دهد که برای اجرای قانون  ضروری است. 

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

    فصل اول - تعریف مدیریت

 •     وظایف مدیریت
 •     مهارتهای موردنیاز مدیران
 •     نظریه های مدیریت
 •     مبانی مدیریت دولتی

    فصل دوم - اهداف فردی، سازمانی و اجتماعی در مدیریت دولتی

 •     اصول مدیریت علمی
 •     اصول مدیریت دولتی
 •     مهارت مدیریتی در مدیریت دولتی
 •     مديريت دولتي نوين و ويژگي هاي دموكراتيك آن

    فصل سوم - اداره امور عمومی

 •     اداره امور خصوصي
 •     تفاوت‌هاي اداره امورعمومي و اداره امور خصوصي
 •     تفاوت ميان مديريت بخش مديريت امور عمومي و مديريت امور خصوصي
 •     شباهت‌هاي اداره امور عمومي و اداره امور خصوصي
 •     مدیریت استراتژیك در بخش دولتى
 •     موضوعات پنجگانه مهم در تئوری سازمانهای دولتی
 •     برنامه ریزی
 •     برنامه ریزی استراتژیک
 •     خصوصیات سازمانهای دولتی
 •     ابزارهای تصمیم‌گیری

    فصل چهارم - مفهوم فساد اداری

 •     فساد تصادفی و فساد نظام مند
 •     فساد سازمان یافته و فساد فردی
 •     فساد کلان و فساد خرد
 •     علل بروز فساد اداری
 •     پیامدهای فساد اداری
 •     طبقه بندی فساد اداری
 •     راهکارهای مبارزه با فساد اداری

    فصل پنجم - نقش قدرت و سیاست در مدیریت

 •     نقش تعارض در مدیریت سازمانی
 •     بهره وری
 •     مدیریت از راه دور
 •     پیدایش مدیریت از راه دور
 •     مشخصه های مدیریت از راه دور
 •     طرفداران و مخالفات مدیریت از راه دور

    فصل ششم - اصول هدف گذاری در مدیریت

 •     ساختار سازماني
 •     تکنولوژي در سازمان
 •     طرح ريزي شغل
 •     رفتارسازمانی
 •     سازمان و مديريت تحول سازماني
 •     مفهوم وساختمان حکمرانی
 •     تفاوت حاکميت دولت با حکمراني خوب
 •     اصول پنج گانه حکمراني خوب
 •     ساختمان حکمراني بخش دولتي
 •     برنامه ريزي و نظارت بر عملکرد
 •     اطلاعات و پشتيباني از تصميم

    فصل هفتم - مدیریت منابع انسانی

 •     مدیریت پرسنل
 •     روابط کار درسازمانها
 •     عوامل مؤثر در تنظیم سیستم روابط کار
 •     اختلافات ناشي از روابط صنعتي
 •     مدیریت سازمان محلی وشهرداری
 •     فرهنگ سازماني
 •     مديريت تطبیقي
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان