دوره مدیریت سبز

دوره مدیریت سبز


مدیریت سبز چیست ؟ مدیریت سبز، به معنای کنترل و مدیریت کردن مصرف انواع انرژی و به حداقل رساندن پروسه هایی است که به سلامتی انسان و محیط زیست طبیعی آسیب وارد میکنند. البته، در این روند باید از انواع منابع انسانی و مادی کمک گرفته شود و دستیابی به اهداف محیطی و اجتماعی نیز مستلزم سازماندهی و برنامه ریزی دقیق و مداوم است. این نوع از مدیریت، یکی از مفاهیم نسبتا جدیدی است که کمتر به آن پرداخته و توجه شده و دلیل ناشناخته بودن آن، فقدان مفاهیم خاص و جامع و مشخص نبودن شیوه های اجرای مدیریت سبز است.&nbs...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

مدیریت سبز چیست ؟

مدیریت سبز، به معنای کنترل و مدیریت کردن مصرف انواع انرژی و به حداقل رساندن پروسه هایی است که به سلامتی انسان و محیط زیست طبیعی آسیب وارد میکنند. البته، در این روند باید از انواع منابع انسانی و مادی کمک گرفته شود و دستیابی به اهداف محیطی و اجتماعی نیز مستلزم سازماندهی و برنامه ریزی دقیق و مداوم است. این نوع از مدیریت، یکی از مفاهیم نسبتا جدیدی است که کمتر به آن پرداخته و توجه شده و دلیل ناشناخته بودن آن، فقدان مفاهیم خاص و جامع و مشخص نبودن شیوه های اجرای مدیریت سبز است. 

 

مدیریت سبز یکی از رشته هایی است که به تازگی شناخته شده است

قابل ذکر است که این مفهوم از مدیریت ، روی مسایل مهم مدیریت محیطی و سیستم مدیریت محیطی (EMS) متمرکز است و هدف از آن، بهبود عملکرد محیطی و کسب و کار است. علاوه بر این، مدیریت سبز مفاهیم زیادی را در بر میگیرد که محققان ، هر کدام از آنها را به شیوه متفاوتی تعریف میکنند. علاوه بر این، مدیریت سبز مزیت هایی را به همراه می آورد که شامل : 

 • افزایش درآمد و اشتغال بیشتر
 • استفاده مجدد از برخی از ظروف پلاستیکی و فراهم شدن زمینه صرفه جویی
 • استفاده بهینه از منابع کارآمدتر
 • بهبود ارتباط شرکت ها با اداره های دولتی، مشتری ها و رسانه ها
 • بهره گیری  از تکنولوژی های جدید و صرفه جویی در مصرف انرژی
 • کاهش هزینه ها از طریق بازیافت برخی از محصولات
 • نوآوری و ارایه طرح های خلاقانه برای محیط زیست
 • بهبود کیفیت هوا و تامین سلامتی محیط با حذف مواد شیمیایی خطرناک

 

مدیریت سبز در چه زمینه هایی کاربرد دارد ؟ 

با توجه به اینکه، تمام دستورالعمل های مدیریت سبز در جهت حفظ محیط زیست  و کاهش اثرات جانبی استفاده بیش از حد از منابعی مانند آب ، انرژی و انوع سوخت است، بنابراین میتوان از مدیریت سبز برای کاهش مصرف منابعی که بیان شد و در نتیجه کاهش و کنترل هزینه های ایجاد شده توسط آنها بهره برد. علاوه بر این، این اقدامات میتواند به کاهش گازهای گلخانه ای ( گازهای موجود در جو زمین که در محدوده مادون قرمز، پرتوها را جذب کرده و منتشر میکند) و بهبود وضعیت هوا کمک کند. علاوه بر این، تمام قوانین و اصول مدیریت سبز به تمام نهادها و مخصوصا واحدهای صنعتی اعلام شده و آنها موظف به رعایت تمام این قوانین هستند. همچنین، دولت نیز وظیفه دارد که عملکرد سالیانه آنها را بررسی کرده و از میزان مصرف انرژِی و توانایی آنها در اطلاح الگوی مصرف اطمینان حاصل نموده و عملکرد آنها را ارزیابی کنند.

•    سازمان ها و شرکت ها میتوانند با به کار گیری مقوله مدیریت سبز در دراز مدت ، محبوبیت و استقبال از برند شان را افزایش داده، مصرف انرژی را کاهش داده، تکنولوژی را آپدیت کرده و ارتباط خود را با سازمان ها و مشتری ها بهبود دهند. 
•    شرکت ها میتوانند در کوتاه مدت، مواد شیمیایی را حذف کرده و به بهبود کیفیت هوا کمک کنند، سیستم  باز یافت را راه اندازی کرده و در هزینه ها صرفه جویی نموده و زمینه استفاده چندین باره از ظرف ها چینی را فراهم میکند. 
در واقع، استاندارد هایی که برای مدیریت سبز در اروپا تعیین شده بسیار موفقیت آمیز بوده و کشور ما نیز میتواند در مواردی مانند مصرف انواع انرژی و آب از آن پیروی کرده و زمینه کاهش اختلاف با استاندارد های جهانی مصرف را فراهم کند. 

چرا باید دوره مدیریت سبز را در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان  بگذرانیم؟

با توجه به جدید بودن این حوزه از علم ، گذراندن دوره مدیریت سبز در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان میتواند مزیت های بیشماری را نصیب دانش پذیران و افرادی که اطلاعات کمی در این زمینه دارند، بکند. این دوره ، دارای سر فصل های مشخص و جامعی بوده و علاقمندان را با انواع انرژی و اصول و ضرورت به کارگیری آنها در حیطه های مختلف مدیریت آشنا کرده و اطلاعات کاربردی در اختیار آنها میگذارد که میتوانند عملا از آنها بهره ببرند. 
علاوه براین، این موسسه در پایان دوره به شرکت کنند گان در دوره، مدرک مدیریت سبز ارایه میکند که این مدرک مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوان از آن برای فعالیت رسمی در این رشته و زمینه استفاده کرد. علاوه بر این، این مدرک بسیار معتبر بوده و افرادی که در جستجوی شغل مرتبط با رشته خود هستند را در اولویت قرار داده و به نوعی تضمین کننده موفقیت و پیشرفت آنها خواهد بود.

رشته مدیریت سبز برای چه افراد/ صنایعی مفید است ؟

حوزه مدیریت سبز، زمینه نسبتا جدیدی است که حدود و محدودیت های آن کمتر شناخته شده  و احتمال دارد که مدیران و علاقمندان به این حوزه مدیریتی کمتر با آن آشنایی داشته باشند. از این نظر، با اینکه رشته ای با عنوان مدیریت سبز هنوز به طور رسمی در دانشگاه های کشور ارایه نمیشود اما این سمت و جایگاه عملا وجود داشته و افرادی که عهده دار این سمت میشوند باید زمینه دستیابی به اهداف سازمانی را فراهم کنند. 
علاوه بر این، افراد علاقمند به مفهوم مدیریت سبز میتوانند در گرایش معماری سبز  ( از گرایش های نوین معماری ) تحصیل کرده و اصول حاکم بر مدیریت سبز را ( ممانعت از اتلاف انرژی و هماهنگی با محیط زیست ) از طریق این گرایش فرا گرفته و آنها را برای محیط های مختلف به کار ببندند.  
یکی از مباحثی که در رشته مدیریت سبز به آن پرداخته میشود، بحث مصرف انواع انرژی و تولید و تجدید آنها است. بنابراین ، یکی از گروه ها و یا افراد علاقمند به مدیریت سبز، طرفداران تجدید انرژی هستند که سعی میکنند با ایجاد زیر ساخت ها و الگو سازی مناسب ، انرژی برق مورد نیاز خود را تا حد امکان تولید کرده و به ایجاد محیطی پاک و سالم کمک کنند. 
علاوه بر این، صنعت خودرو ما و دیگر کشورها نیز از این روند مدیریت سبز نهایت بهره را برده و تلاش خود را برای کم کردن میزان دی اکسید کربن و در نتیجه کاهش آلودگی هوا انجام داده و خودروهایی وارد بازار میکنند که سبز باشند. 
یکی دیگر از افراد و یا شرکت هایی که استفاده از قوانین و اصول مدیریت سبز برای آنها مفید است، شرکت هایی است که قصد دارند اعتبار بیشتری در بین مردم به دست آورده و نظر آنها را به سوی خودشان جلب کنند.

قابل ذکر است که شرکت های فعال در زمینه نفت و گاز و پترو شیمی نیز میتوانند از این فناوری و از طریق جدا کردن کربن از محصولات شان، از آلودگی هوا ممانعت کنند .

 

مفهوم مدیریت سبز ، روی مسایل مهم مدیریت محیطی و سیستم مدیریت محیطی (EMS) متمرکز است

 

گذراندن دوره مدیریت سبز در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان با دیگر موسسات چه تفاوتی دارد ؟

موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان با سابقه درخشان و چندین ساله در ارایه انواع دوره های آموزشی، در امر معرفی و ارایه دوره های مدیریتی هم بسیار موفق ظاهر شده و به دلیل مزیت ها و امکاناتی که برای هر دوره ارایه کرده، به نوعی از رقبای خود پیشی گرفته است. گذراندن دوره مدیریت سبز در این موسسه این مزیت را به همراه دارد که دانش پذیران میتوانند در مدت کوتاهی به اطلاعات جامع و کافی در مورد مدیریت سبز دست پیدا کرده و اطلاعات خود را در آن زمینه بسط دهند. علاوه بر این، هزینه ای که دانش پذیران برای این دوره پرداخت میکنند در مقایسه با دیگر موسسات کمتر است و حتی میتوانند در صورت ابهام در مباحث ، از اساتیدی که به اینکار اختصاص داده شده اند کمک بگیرند. همچنین، این موسسه میتواند دوره هایی را برای درک بیشتر مطالب دوره مورد نظر به دانش پذیران معرفی کند تا  مفاهیم در ذهن آنها تثبیت شود. 

 

فارغ التحصیلان رشته مدیریت سبز میتوانند در چه حیطه هایی/مشاغلی فعالیت کنند؟

با توجه به اهداف و برنامه هایی که برای محیط زیست در نظر گرفته شده ، فارغ التحصیلان رشته مدیریت سبز میتوانند از طریق وارد شدن به مشاغل سبز به این اهداف دست یابند. مشاغل سبز، به آن گروه از مشاغلی اطلاق میشود که با تولید انرژی و محصولات سالم و فناوری محیط زیست مرتبط بوده و در آنها به سلامت محیط زیست و انسان و تولید محصولات سالم اهمیت داده میشود. 
علاوه بر این، این مشاغل به تولید پسماند کمتر، کاهش هزینه ها، افزایش بازده و بهره وری، کاهش حوادث، ایجاد محیط های کاری سالم، حفظ منابع انرژی و طبیعی و افزایش اشتغال زایی منجر میشوند.

وجود مزیت های این مشاغل، بسیاری از کارآفرینان را بر آن داشت تا مشاغلی ، مانند ساخت و تولید دوچرخه ، تولید کاغذ

از ضایعات سنگ، معماری سبز، صنعت بازیافت، تولید گیاهان دارویی و زینتی ، پرورش ماهی، صنعت اکوتوریسم، صنعت انرژی های تجدید پذیر و انواع شغل های آنلاین ، که حامی محیط زیست هستند را ایجاد کنند .
علاوه بر این، بازاریابی سبز نیز یکی از مشاغلی است که در آن، هنگام تامین درخواست مصرف کننده به مواردی مانند بازده انرژی، سازگاری با محیط، کاهش میزان سموم و کاهش مواد شیمیایی نیز توجه میشود.

همچنین، امکان دارد که کشورهایی که به سوی ایجاد مشاغل سبز حرکت میکنند، با تغییر ساختار و تغییر شغل ها مواجه شوند که این موضوع میتواند به ادامه ایجاد فرصت یا شغلی جدید بیانجامد. قابل ذکر است که، راه اندازی مدارس سبز نیز میتوانند بر ایجاد مشاغل سبز تاثیر چشمگیری داشته باشد.

 

چه شرایطی برای استخدام فارغ التحصیلان رشته مدیریت سبز وجود دارد؟

افرادی که قصد دارند به عنوان مدیر سبز در سازمان ها مشغول به کار شوند میتوانند در رشته معماری سبز مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد تحصیل کرده و بعد از یاد گیری مفاهیم و دریافت مدرک معتبر در این زمینه و گذراندن دوره های عملی، برای کار در این زمینه آماده شوند. علاوه بر این، این مدیران باید به جزئیات توجه زیادی داشته، مهارت های ارتباطی خود را توسعه داده و علاوه بر توانایی حل مساله، بتوانند تیم خود را سازماندهی کنند. 
البته، میزان کارایی این رشته در ایران نسبت به دیگر کشورها بیشتر است و از این جهت، افراد علاقمند میتوانند بعد از دریافت مدرک، صنایع و حیطه هایی که در آنها انرژی به صورت مستمر تلف شده و محیط زیست و سلامت آن نادیده گرفته میشود، شناسایی کرده و به رفع مشکلات آن بپردازند. قابل ذکر است که این مدیران از نظر شخصیتی باید قدرت تجزیه و تحلیل مسایل پیچیده را داشته، بتوانند به صورت مستقل پژوهش کنند و انعطاف پذیر و خلاق باشند.  

درآمد فارغ التحصیلان رشته مدیریت سبز چقدر است ؟

خوشبختانه، فارغ التحصیلان رشت مدیریت سبز میتوانند در رشته ها و حیطه های مختلف و متنوعی فعالیت کرده و از آن طریق کسب درآمد کنند که میزان درآمد هم  به نوع آن گرایش شغلی وابسته است. به طور معمول، در صورتی که این فارغ التحصیلان دانش و مهارت کافی داشته و با هر یک از گرایش های آشنایی مختصری داشته باشند، میتوانند با گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه مدت، کار خود را به صورت رسمی آغاز کنند. 
علاوه بر این ، میزان درآمد این افراد نیز به میزان تلاش و استفاده از شیوه ها و استراتژی های مختلف کاری بستگی دارد. همچنین، آنها میتوانند ابتدا میزان استقبال از یک کار، امکانات موجود و امکان پذیری آن را بررسی کنند، و سپس، کار مورد نظر خود را شروع کرده و بعد از کسب درآمد کافی ، مرحله به مرحله دیگران را نیز در آن مشارکت داده و سود مضاعفی به دست آورند.

همچنین، این مدیران میتوانند با ارایه ایده های ناب و جدید و کاربردی در زمینه محیط زیست، از آنها کسب درآمد کنند. این ایده ها میتوان شامل ارایه ایده هایی برای سازگار با محیط زیست، ایجاد اپلیکیشن های سبز، معرفی مصالح ساختمانی سازگار با محیط، ایده برای تعمیر و نوسازی، معرفی محصولات طبیعی و ارگانیک و تهیه کمپوست باشد. 

 

مدیریت سبز در کدام اداره های ایران کاربرد دارد ؟

مدیریت سبز ، مجموعه ای از اهداف کلی را در دستورالعمل های خود قرار داده و هر یک از سازمان هایی که به نوعی با انواع انرژی در ارتباط هستند میتوانند به تامین اهداف آن کمک کرده و امکان دارد که در این مسیر از شیوه های مختلفی نیز کمک بگیرند. اما به نظر میرسد که اصول و قوانین مدیریت سبز در برخی از سازمان ها بیشتر عینیت پیدا کرده و دارای اهمیت و ظرایف بیشتری است که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره میکنیم:

 

اداره آب و فاضلاب : اقداماتی که در راستای مدیریت سبز و بهینه سازی مصرف آب انجام میشود میتواند شامل:

 • جدا کردن آب شرب از غیر شرب
 • استفاده از شیرهای آب الکترونیک و پدالی به جای انواع ساده و قدیمی
 • به کار گیری سیستم های خودکار آب پاشی
 • ساخت و ایجاد محلی مشخصی برای ذخیره آب باران

سازمان مدیریت پسماند: نحوه جدا سازی و بازیافت انواع پسماند با هم تفاوت داشته و امکان دارد برای مدیریت آنها از شیوه های متنوعی بهره گرفته شود. اقداماتی که این سازمان ها برای کاهش پسماند انجام میدهند عبارتند از:

 • فروش و تحویل زباله های تفکیک شده به مراکز باز یافتی
 • تعریف محصولات سازگار با محیط
 • ارایه طرح هایی برای مدیریت بهینه پسماند

 

سازمان انرژی های تجدید پذیر: با توجه به اینکه برخی از انرژی ها مانند برق قابل تجدید بوده بنابراین، به کارگیری شیوه های مدیریت سبز برای ایجاد این انرژی راحت تر خواهد بود. اقداماتی که میتوان برای تجدید این انرژی ها انجام داد شامل:

 • استفاده از دستگاه های چند کاره به جای تک منظوره
 • تعویض تجهیزات پر مصرف
 • استفاده از انواع عایق ها
 • استفاده از شیشه های دوجداره

سازمان حمل و نقل: به کارگیری اصول مدیریت سبز در صورتی  میتواند کارآمد و موثر باشد که:

 • همه افراد به استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی تشویق شوند
 • برای برخی از محیط ها از دوچرخه به جای ماشین استفاده شود
 • خودروهای فرسوده با جدید جایگزین شوند
 • معاینه فنی خودروها به صورت مستمر انجام گیرد

 

آیا مدیریت سبزهمان بازیافت است؟

مدیریت سبز، یکی از مفاهیم و گرایش های آکادمیک بوده که در نتیجه اهمیت دادن به محیط زیست شکل گرفته است. این مفهوم، یک فرایند جدید در کسب و کار است و از طریق آن میتوان به سود و منفعت دست یافت. قابل ذکر است که در این نوع از مدیریت ، عاملان در شیوه کاری نهادها و سازمان هایی که در این زمینه فعالیت دارند، تغییراتی اعمال میکنند تا به اهدافی که برای بهبود سلامت محیط زیست در نظر گرفته اند دست یابند. 
علاوه بر این، رویکرد هایی که در مدیریت سبز به کار گرفته میشوند به کاهش انواع آسیب ها و بیماری های زیست محیطی کمک میکنند. نکته مهم دیگر در ین نوع از مدیریت این است که غالبا، به صورت داوطلبانه انجام شده و اعمال اصول و باید و نباید های آن، نیاز چندانی به پشت سر گذاشتن مراحل قانونی ندارد. شرکت گوگل، از جمله سازمان های پیشرو در پیاده ساز قوانین مدیریت سبز است. 
رعایت اصول مدیریت سبز برای سازمان های تابع آن نتایج و مزیت هایی را به ارمغان می آورد که میتواند شامل کاهش هزینه های آنها در دراز مدت و به نوعی صرفه جویی اقتصادی و افزایش اعتبار آنها در میان مشتریان و کمک به حفظ محیط زیست است.  
بازیافت، به معنای پردازش و تغییر مواد مصرف شده به محصولات تازه و قابل استفاده و به کارگیری مجدد موادی مانند شیشه، پلاستیک، مقوا، آهن آلات و کاغذ است و امکان دارد که برخی از زباله های تر به کمپوست (نوعی کود که از پسماندهای خانگی، کشاورزی و خوراکی تهیه میشود) تبدیل شوند. قابل ذکر است که بازیافت، مهمترین بخش مدیریت پسماند محسوب شده و خود عمل بازیافت میتواند حجم گازهای گلخانه ای، میزان مصرف انرژی و مواد خام را به طور چشمگیری کاهش داده و مانع از بین رفتن سرمایه ها و منابع کشور شود.  علاوه بر این، به دلیل حساسیت اینکار زباله ها در دو مرحله شهری ( تفکیک در مبدا ) و مرکز بازیافت (تفکیک در مقصد) از هم جدا میشوند.

مدیریت سبز به حفظ محیط زیست می انجامد

یکی از نکات جالب در مورد بازیافت این است که، برخی از سازمان ها با عنوان "سازمان های سبز" در جامعه وجود دارند که به این جریان بازیافت کمک میکنند. آنها به طور معمول، حجم بسته بندی محصولات خود را کاهش داده، کارکنان را به استفاده از وسایل نقلیه عمومی دعوت نموده، در هزینه ها برای صرفه جویی کرده و با به کارگیری انواع شیرها، ار مصرف بیش از اندازه آب میکاهند و اقدامات آنها بسیار هم موثر و کارآمد ارزیابی شده اند
علاوه بر این، این سازمان ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که از میان آنها میتوان به رهبری و هدایت کارکنان، پذیرفتن مسئولیت اقدامات انجام شده، اهمیت قائل شدن برای همه کارکنان، شرکت در فعالیت های اجتماعی، آگاهی از روند های اجتماعی و اقتصادی و زیست محیطی  و برآورد کردن خواست و نیاز مشتری اشاره کرد.

 

آیا مدیریت سبز، نوعی شغل مدیریتی است؟

برای تعیین اینکه آیا مدیریت سبز یک شغل مدیریتی است یا نه باید به این مساله توجه کنیم که، آیا الزامات و ورودی های این نوع از مدیریت و نتایج مورد انتظار ما عملی و عملیاتی هستند یا صرفا نظری به نظر میرسند. همانطور که قبلا اشاره شد، مدیریت سبز اهداف مشخصی دارد که همه آنها به زندگی سالم و سلامت محیط زیست ختم میشود و مدیران این حیطه نیز وظیفه دارند تا عوامل موثر بر این اهداف را شناسایی کرده و عملکرد سازمان هایی که عهده دار این وظایف میشوند را نیز بررسی کنند. 
بنابراین، وظایف و مسئولیت هایی که مدیران انجام میدهند، عملی،  عملیاتی و مشارکتی است تا مدیریتی و البته، خلاقیت و نوآوری نیز نقش کلیدی در آن ایفا میکند.

علاوه بر این، میتوان این موضوع را از شرح وظایف متعدد و متنوعی که این افراد دارند (شامل مواردی مانند جمع آوری اطلاعات در مورد رویدادهای مرتبط با مدیریت سبز، تشکیل جلسات و کار گروه ها، شناسایی و ارایه راهکارهایی موافق و سازگار با محیط ،

ارزیابی و بررسی میزان رعایت شاخص های مدیریت سبز توسط انواع سازمان ها، تهیه و ارایه دستورالعمل های اجرایی مدیریت سبز، ارایه راه حل هایی برای تامین اهداف مدیریت سبز در سازمان های مختلف و......  ) متوجه شد. شرکت در دوره مدیریت سبز موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان به افراد علاقمند به محیط زیست و اشتغال در این زمینه فرصتی میدهد تا اطلاعات مورد نیاز برای کارشان را از این طریق به دست آورده و با دریافت گواهینامه مدیریت سبز از این موسسه، در مراکز و موسسات معتبر مشغول به کار شده و ضمن کسب تجارب متفاوت،  اطلاعات شان را با دیگر افراد این حوزه به اشتراک بگذارند .

 

چه ارتباطی میان مدیریت سبز و محیط زیست وجود دارد ؟

در واقع، رابطه میان مدیریت سبز و محیط زیست مستقیم بوده و هر گونه اقدام مثبتی که در حوزه مدیریت سبز انجام شود ، به حفظ محیط زیست می انجامد؛ از این نظر، هر گونه فعالیتی که در راستای حفظ سلامتی انسان و محیط و در سطوح مختلف انجام میشود، باید هدفمند بوده و فاکتورهای مانند اخلاق ، آموزش و قوانین زیست محیطی نیز در آن در نظر گرفته شود. 
قابل ذکر است که حفاظت از محیط زیست به دلایلی مانند استفاده کردن از گیاهان برای درمان انواع بیماری ها، حفظ کردن زنجیره حیات و زندگی در طبیعت، به کار گیری مواد معدنی در صنعت و کمک به ذخیره مواد خوردنی در طبیعت الزامی و اجباری به نظر میرسد. علاوه بر این، همه افراد و مخصوصا مسئولین باید به منظور حفظ طبیعت، راهکارهای عملی را برای مصرف درست هر کدام از منابع ارایه دهند که نمونه هایی از آنها اشاره میکنیم:

 

به منظور کاهش مصرف کاغذ باید:
 • مکاتبات و نامه ها به فرمت الکترونیکی نوشته شود.
 • فونت مطالب و اندازه نشریات و مجلات را کوچکتر کرد.
 • از قانون بازیافت استفاده کرد.
 • از دو طرف کاغذ استفاده کرد.
به منظور صرفه جویی در ساختمان باید:
 • برای تولید انرژی از توربین استفاده کنید.
 • بخش بیرونی ساختمان را حتما عایق کاری کنید.
 • از جریان هوای سرد و گرم، برای خنک و گرم کردن ساختمان استفاده کنید.
 • از پنجره هایی دوجداره کمک بگیرید.
به منظور کاهش مصرف برق باید:
 • سیستم های گرمایشی را در موارد غیر ضروری خاموش کرد.
 • از نور طبیعی استفاده کرد.
 • هر لامپی کلید خاموش و روشن جداگانه داشته باشد.
 • از کنترل کننده های زمان دار و یا نوری استفاده کرد.
به منظور کاهش پسماند باید:
 • از مواد قابل بازیافت استفاده کنید.
 • از محصولاتی که به بازیافت نیاز ندارند استفاده کنید.
 • از محصولاتی استفاده کنید که با محیط سازگاری داشته باشند.

 

چه کشورهایی در استفاده از مدیریت سبز پیشرو بوده اند؟

در حال حاضر، حفظ انرژی و محیط زیست از مهمترین فاکتورهایی هستند که باید در مدیریت سبز یک محیط رعایت شوند. به طور معمول، از تکنولوژی سبز برای یافتن و اعمال راهکارهایی استفاده میشود که با انواع محیط زیست سازگار و هماهنگ بوده و میتوانند به کیفیت هوا و در نتیجه کیفیت زندگی در محیط های مختلف کمک کنند. علاوه بر این، با استفاده از این تکنولوژی میتوان، سوخت های مضر برای طبیعت را شناسایی کرده و انواع بهتر را جایگزین نمود. 
بسیاری از کشورها، به دلیل آلودگی محیطی و به منظور بهینه کردن کیفیت هوا از بحث مدیریت سبز بهره گرفته و  اقداماتی را انجام داده اند که آنها را به تفکیک کشور و پیشرو بودن در این زمینه توضیح میدهیم:

 

آمریکا : علی رغم اینکه، کشور چین اولین سازنده پنل های انرژی خورشیدی بوده ، اما آمریکا نیز به طور وسیعی از این پنل ها برای تولید انرژی خورشیدی استفاده میکند زیرا هزینه سوخت ها فسیلی در حال افزایش قیمت هستند. با این حال، اخیرا هزینه هایی که برای تولید انرژی خورشید به آمریکا تحمیل میشود نیز کلان و چشمگیر است بنابراین، کشور آمریکا ترجیح میدهد این پنل ها را از چین وارد کند.
آلمان: در کشور آلمان، از تکنولوژی سبز برای مواردی مانند بازیافت زباله، یافتن را ه حل برای خشکسالی و مدیریت آب استفاده شده و نیروگاه های هسته ای نیز به صورت غیر فعال درآمده اند. علاوه بر این، این کشور مبنا و اساس تولیدات و محصولات صنعتی خود را اقتصاد سبز ( در نظر گرفتن رفاه اجتماعی و انسانی با وجود ریسک ها و خطرات زیست محیطی ) قرار داده تا از این طریق، حداقل آسیب متوجه محیط زیست شود.
چین : یکی از آلوده ترین کشورهای جهان بوده و حفظ محیط زیست آن از جمله مهمترین مسایل آن کشور است از این جهت، این کشور برای داشتن روزهای پاک به طور جدی سرمایه گذاری کرده و از طریق تولید قطعات و پنل های خورشیدی و استفاده از انرژی خورشیدی، به کاهش آلودگی کشور کمک کرده و البته ، درآمد هنگفتی نیز به دست آورده است .

 

بریتانیا : این کشور نیز از انرژی های تجدید پذیر استفاده میکند که البته هزینه پرداختی آن کمی زیاد است . علاوه بر این، دولت بریتانیا بر این باور هستند که،  استفاده از مزرعه های بادی میتواند هزینه های حاصل از مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.
کانادا: پتانسیل اقتصادی این کشور به واسطه سرمایه گذاری در فناوری های سبز توسعه یافته و تعداد زیادی از شهرهای نیز به تولید برق (با استفاده از انواع انرژی  های برق و بادی )، حمل و نقل ( با کمک انواع خودروهای الکترونیکی) و استفاده ار انرژی روی آورده اند.
سوئد: خوشبختانه، این کشور توانسته در زمینه استفاده از انرژی های پاک و انرژی های تجدید پذیر از دیگر کشورها سبقت گرفته و با داشتن هوای تازه و سالم، شروع به رشد و پیشرفت مضاعف کند.

 

استفاده از مدیریت سبز در کشورمان، چه کمکی به اشتغال کرده است ؟ 

با توجه به چهار فصل بودن کشور ما، طبیعت و محیط زیست ما از اهمیت فوق العاده ی برخوردار است و همه افراد و مسئولین باید تلاش خود را به کار گیرند تا آن را حفظ کرده و سلامت نگه دارند. حال اگر، علاقمندان به طبیعت در مورد اهمیت طبیعت و کاربرد و کارایی آن برای اشتغال آموزش هایی را دریافت کنند میتوانند در مشاغل سبز و دیگر مشاغل مورد نظرشان که کمترین عارضه جانبی را برای طبیعت دارند، مشغول به فعالیت شوند. 
علاوه بر مشاغل سبزی که در بالا به آنها اشاره شد، کشورمان ایران نیز دارای مشاغل سبز تعریف شده ای است که توسط سازمان فنی و حرفه ای مشخص شده اند و مزیت کلی انتخاب آنها در این است که، با استفاده از آنها میتوان به رشد و پیشرفت اقتصادی و حفظ محیط زیست و در نتیجه ، به رشد پایدار اقتصادی کمک کرد. علاوه بر این، در صورتی که محل کار این مشاغل ایمن بوده و محیط کار نیز سالم باشد، در کارکنان انگیزه قوی ایجاد شده و این موضوع به بهره وری و کارایی بالای آنها می انجامد. 
حال، یکی مشاغلی که میتوان از طریق مدیریت سبز در ایران راه اندازی کرد ، ساخت و ایجاد تجهیزات مدیریت انرژی و تولید انرژی های تجدید پذیر برای بخش های مختلف و مصارف صنعتی و استخدام افراد تحصیل کرده ای است که با این تجهیزات آشنایی کافی دارند. علاوه براین، کار آفرینی در حوزه هایی مانند پرورش ماهی و یا گیاهان دارویی نیز میتوانند به اشتغال افراد علاقمند و تحصیل کرده در زمینه های مختلف کمک کند. علاوه بر این، در صورت فراهم شدن زمینه همکاری ، افراد علاقمند میتوانند در برخی از مشاغل مرتبط با ساخت انواع صنایع دستی شهرهای مختلف ، مشاغل روستایی خاص و یا بخش فناوری اطلاعات مشغول به کار شوند. 
قابل ذکر است که تاکنون در کشورمان، مشاغل سبز زیادی شناسایی شده و استانداردهای مرتبط با آن هم به منظور پیشبرد موفق و کسب درآمد مستمر توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای تعیین شده است.  قابل ذکر است که اصول و قوانین مرتبط با محیط زیست موجود در این مشاغل لزوما باید در همه واحدهای بزرگ و کوچک رعایت شود.  
شرکت در دوره آموزشی مدیریت سبز که توسط موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان برگزار میشود، به دانش پذیران کمک میکند تا ارتباط این دوره را با دیگر دوره های مشابه را کشف کرده و در مورد مشاغلی که میتوانند بعد از دریافت مدرک مدیریت سبز انتخاب کنند تصمیم بگیرند. علاوه بر این ، دانش پذیران میتوانند بعد از بررسی و مطالعه سر فصل های این دوره ، راهکارهای فردی و موثری را برای بهبود شرایط محیط زیست یافته و به سازمان های مربوطه ارایه دهند.  

 

آیا فقط کشورهای پیشرفته از مدیریت سبز استفاده میکنند؟

علی رغم اینکه ، همه کشورهای پیشرفته و توسعه نیافته با مشکلات و مسایلی در زمینه آب و هوا و طبیعت و... مواجهه هستند اما واکنش کشورهای پیشرفته و اقداماتی که برای حل این مشکلات انجام میدهند، متفاوت تر بوده و همین موضوع آنها را نسب به دیگر کشورها در سطح بالاتری قرار میدهد. 
به طور معمول، کشورهای پیشرفته از مدیریت سبز برای حفظ محیط زیست و پاکیزگی آب و هوا استفاده میکنند و در

بسیاری از مشاغل اقتصاد سبز، نیازمند مهارت هایی هستند

صورتی که زمینه آلودگی یا آسیب به محیط زیست را فراهم کنند باید مالیات پرداخت کنند. البته، این نوع از مالیات متفاوت بوده و در راستای حفظ دراز مدت منابع طبیعی و کاستن از میزان آلودگی اعمال دریافت شده و میتواند برای دولت مورد نظر نیز یک منبع درآمد مستمر محسوب شود. 

غالبا، مالیات هایی که این کشورها پرداخت میکنند از نوع مالیات سبز است و اساس آن این است که، هر سازمان و یا شرکت باید با توجه به سهمش در آلودگی هوا،  مالیات بپردازد تا خسارات وارد شده ، کاهش پیدا کنند. جالب است که بدانید این مالیات با عنوان "مالیات پیگو" ( نام فردی که ایده پرداخت این مالیات را ارایه کرد) شناخته شده و هدف آن تشویق و ترغیب افراد به استفاده زیاد از انرژی پاک و تجدید شدنی و کاهش استفاده از منابع فسیلی است. 
علاوه بر کاهش میزان آلودگی، پرداخت این نوع از مالیات مزیت های دیگری نیز دارد که عبارتند از: 

 • کنترل آلودگی میتواند به کاهش تولید گازهای گلخانه ای کمک کرده و در نتیجه از تغییر آب و هوا و گرم شدن زمین ممانعت کند.
 • به عنوان درآمد بالقوه دولت محسوب شده و دارای دو نوع مستقیم ( برای سازمان های تولید کننده انواع مواد و کود شیمیایی، حشره کش، پلاستیک و فرآورده های نفتی وضع میشود ) و غیر مستقیم (با توجه به درجه و میزان آلودگی ایجاد شده تعیین میشود) است.
 • هزینه های تحمیل شده حاصل از استفاده از انواع محصولات خاص ( هزینه های خارجی) را به طور چشمگیری کاهش میدهد.

قابل ذکر است که کشورمان نیز در معرض انواع آلودگی های صوتی و هوا و کمبود منابع آب و انرژی بوده و با توجه به اینکه در مصرف انواع انرژی و مواد در جهان رتبه اول را کسب کرده ایم، بنابراین، اجرای و اعمال مجموعه ای از سیاست ها و مالیات ها میتواند بازدارنده بوده و این روند مصرف بی حساب را متوقف و یا کنترل کند. در این راستا، پیشنهاد میشود که انواع سیاست ها و برنامه های تنبیهی مالیاتی به همراه برنامه های تشویقی استفاده شوند تا این سیاست ها تاثیر دو چندان داشته و در نهایت بتوانند محیط زیست انسانی را سالم نگه دارند. 

 

مدیریت سبز چه تاثیری بر کیفیت آب و هوا و میزان بودجه میگذارد ؟ 

به نظر میرسد که صنعت و انواع آن نقش عمده و مهمی در میزان آلودگی شهرها داشته باشند و از طرف دیگر ، بخش اصلی درآمدی هر کشوری از این طریق تامین میشود. بنابراین، الزامات و شرایط انواع صنایع باید به گونه ای تنظیم شود که به محیط زیست و آب و هوا آسیب جدی وارد نکرده و حداقل فرصتی برای ایجاد و استفاده از فن آوری های جدید وجود داشته باشد. در این راستا، همه صاحبان صنایع میتوانند به منظور ممانعت و کاهش آلودگی آب و هوا از راهکارهای جدیدی که بر اساس اصول مدیریت سبز هستند استفاده کنند که در زیر به چند مورد از آنها اشاره میکنیم:

 • طبقه بندی صنایع به انواع صنایع معدنی و فلزی
 • استفاده از روش فیلتراسیون برای کاهش آلودگی
 • ارزیابی تاثیر هر یک از فلزات و عناصر خاص موجود در محیط های مختلف آب و هوایی
 • بررسی و اندازه گیری میزان آلودگی معادن متروکه موجود در بخش های مختلف شهر
 • احداث کارخانه های این صنایع در محیط های غیر مسکونی
 • بررسی میزان آلودگی پساب هر یکی از این صنایع و تاثیر شان بر آب و هوا
در صورتی که این اقدامات انجام شوند، سلامتی و ایمنی محیط های شهری و غیر شهری تا حدودی تامین شده و رفت و آمد برای همه گروه های سنی امکان پذیر خواهد بود. اما ، سازمان ها و یا صنایعی که در انجام وظایف خود اهمال کاری کنند، در واقع زمینه آلودگی جدی آب و هوا و تحمیل هزینه های ناخواسته را برای افراد دارای بیماری های خاص فراهم کرده اند. 
علاوه بر محیط زیست و آب و هوا، مدیریت سبز میتواند به طور مستقیم بر میزان هزینه ها تاثیر گذاشته و بودجه

کشورهای برجسته از نظر محیط سبز

تعیین شده را کاهش دهد. شیوه کار مدیریت سبز به این صورت است که، در ابتدا اصول و دستور العمل ها و الگوهایی را برای مصرف و استفاده از منابع در اختیار افراد و موسسات و سازمان های گذاشته و بعد از اجرای آنها، آن سازمان میتواند در مصرف آن منبع صرفه جویی کرده و هزینه ها را کاهش داده و در نهایت، مشاغل جدیدی برای افراد به وجود آورد. در واقع، شرکت ها و سازمان ها میتوانند از مدیریت سبز برای صرفه جویی و پیشرفت کاری خودشان استفاده کنند. 
به عنوان مثال، شرکت های صنعتی میتوانند میزان برق مصرفی خود را از طریق استفاده در ساعات کم مصرف کاهش داده ( کاهش هزینه ) و همزمان بخشی از برق مصرفی خود را طریق توربین تولید کرده و حتی در اختیار دیگران نیز گذاشته و مشاغل جدیدی نیز در این راستا ایجاد کنند. به طور قطع، مدیریت سبز از طریق مصرف بهینه انواع منابع،  تغییر الگوی مصرف و کاهش ضایعات از مصرف انرژی بیش از اندازه جلوگیری میکند.  

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول   

 • مفاهیم مدیریت    
 • طبقه بندی های تاریخی نظریه های سازمان و مدیریت    
 • طبقه بندی مجموعه ای نظریه های سازمان و مدیریت    
 • تعاریف مدیریت   
 • سطوح مدیریت   
 • مهارت های مدیران   
 • نقش های مدیریت   
 • کارآیی و اثر بخشی  
 • وظایف مدیران    
 • برنامه ریزی   
 • اهداف برنامه ریزی   
 • اولویت برنامه ریزی    
 • انواع برنامه ریزی  
 • ره یافت های گوناگون به برنامه ریزی   
 • گام های عمده ای در برنامه ریزی باید برداشت:  
 • برنامه ریزی مؤثر    
 • انواع برنامه ها    
 • تصمیم گیری سازمانی   
 • استفاده از مدل در تصمیم گیری    
 • روش تجزیه و تحلیل نقطه سر به سر   
 • مدل نقطه سر به سر با درآمدها و هزینه های متفاوت   
 • انتخاب معیار  یا ملاک در تصمیم گیری    
 • طبقه بندی تصمیم ها    
 • درخت اخذ تصمیم    
 • نقدی بر شیوه های جامع -  عقلایی تصمیم گیری    

فصل دوم   

 • کلیات    
 • تعریف مدیریت سبز    
 • ابلاغ قانون "مدیریت سبز"   
 • مدیریت سبز برای کاهش هزینه ها و آثار منفی بر محیط زیست  

فصل سوم    

 • بهینه سازی مصرف    
 • جدول توان مصرفی تجهیزات اداری    
 • راهكارهاي بهينه سازي مصرف در تجهيزات اداري 
 • راهكارهاي كاهش مصرف در كامپيوترها و مونيتورها  
 • راهكارهاي كاهش مصرف در پرينترها و دستگاههاي كپي  
 • راهكارهاي كاهش مصرف در ساير تجهيزات   
 • راهکارهای استفاده بهینه از کاغذ   
 • مديريت مصرف در ساختمانهاي اداري و تجاري   
 • آشنايي با انواع لوازم مصرف کننده برق    
 • کارآیی سازمان‌ها در کاهش مصرف آب   
 • بهینهسازی و کاهش مصرف انرژی    
 • زباله ها و تفکیک آنها   

فصل چهارم   

 • ممیزی انرژی و بهینه سازی انرژی  
 • تعریف ممیزی انرژی   
 • هدف از انجام ممیزی انرژی   
 • مراحل اصلی فرآیند ممیزی انرژی   
 • ابزار و ملزومات ممیزی انرژی سریع   
 • سنجش و ارزیابی و شناسایی فرصتها  
   
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان