دوره آموزشی طراحی پارچه و لباس

دوره آموزشی طراحی پارچه و لباس

 • person مدرس دوره
    تیم تحقیق و توسعه
 • cast_for_educationنوع برگزاری دوره حضوری
 • scheduleمدت دوره ۳۵۰ ساعت
 • verifiedگواهینامه پایان دوره
 • attach_moneyشهریه ۶,۸۵۰,۰۰۰ تومان
 • categoryدسته بندی هنری

ثبت نام

دوره آموزشی طراحی پارچه و لباس

درباره دوره

طراحی پارچه و لباس چیست؟ طراح پارچه و لباس چه کار می کند؟ درآمد و آینده شغلی طراح پارچه و لباس چیست؟ مزایای شرکت در دوره ی طراحی پارچه و لباس مؤسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟ مسئولیت های طراح پارچه و لباس چیست؟ مهارت های طراح پارچه و لباس چیست؟ مراحل طراحی لباس چیست؟...
مشاهده بیشتر
خدماتی که شما در این دوره دریافت میکنید
 • بسته آموزشی مالتی مدیا
  بسته آموزشی مالتی مدیا
 • گواهینامه پایان دوره معتبر
  گواهینامه پایان دوره معتبر
 • لوح ویژه گواهینامه
  لوح ویژه گواهینامه
 • کتاب کامل محتوای دوره
  کتاب کامل محتوای دوره
مدرس دوره
Textile and Clothing Design Course
تیم تحقیق و توسعه از مشاهده رزومه keyboard_backspace

امکان پرداخت اقساطی این دوره:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.


تمام جلسات این دوره به صورت محتوای ویدئویی آموزشی در اختیار شما قرار میگیرد

 • 1 طراحی پارچه و لباس (10 ساعت)

  •  طراحی فیگور و اندام شناسی 
  •  طراحی لباس مقدماتی 
  •  طراحی لباس پیشرفته 
  •  پارچه شناسی و پارچه سازی 
  •  آشنایی با مبانی خیاطی و الگو 
  • آموزش نرم افزار طراحی لباس

طراحی لباس هنر استفاده از طراحی با توجه به عوامل زیبایی شناسی برای لباس است

طراحی پارچه و لباس چیست؟

طراحی پارچه اساسا فرآیند ایجاد طرح هایی برای پارچه های بافته شده، نساجی یا چاپ شده یا پارچه های تزئینی است. طراحان پارچه در تولید این طرح ها، که گاهی اوقات به صورت تکراری در لباس و وسایل تزئینی داخلی استفاده می شوند، دخیل هستند. طراحی پارچه شامل ساختن الگوی در حین نظارت بر فرآیند تولید پارچه می شود. الیاف ، نخ  و رنگ عناصر کلیدی هستند که باید در طول روند طراحی پارچه در نظر گرفته شوند. طراحی پارچه یک زمینه خلاقانه است که شامل طراحی مد، تولید پارچه و سایر زمینه های مرتبط با پارچه است. طراحی متناسب با اهداف مختلفی در زندگی ما انجام می شود به عنوان مثال، لباس ، ، پرده، حوله و غیره. این مثال ها اهمیت پارچه را در زندگی روزمره ما نشان می دهد. خلق پارچه ها نه تنها برای استفاده آنها مهم است، بلکه برای نقش آنها در صنعت مد هم مهم است. طراحان پارچه توانایی الهام بخشی سبک ها را دارند. 

طراحی پارچه ایجاد طرح ها یا الگوهایی است که روی پارچه های نساجی، بافته شده و چاپ شده ظاهر می شود. این ممکن است به نظر ساده برسد ولی طراحی پارچه ترکیبی پیچیده از مهارت های هنری و تکنولوژی مدرن است. این شامل ایجاد ساختار پارچه می شود یعنی تصمیم گیری درباره ی این که باید از چه الیافی برای ساخت پارچه استفاده نمود یا چه نوع نخ هایی برای بافت مورد نظر با هم ترکیب شوند. آیا تا به حال متوجه شده اید که چگونه برخی از لباس هایی که شما آنها را می پوشید  چقدر نرم و شیک هستند. این یک تصادف نیست این طراحی پارچه مناسب است! طراحی پارچه عموما شامل ایجاد طرح های جدید و ناب برای پوشاک و اجرای طرح های ارائه شده توسط مشتریان می شود. این کار شامل کار با نرم افزار طراحی گرافیک برای دستکاری و اصلاح تصاویر است که در نهایت به مواد لباس تبدیل خواهد شد.
افرادي كه در طراحي پارچه كار مي كنند، ايده هاي جديدي براي پارچه ها ارائه می دهند كه ممكن است شامل چند نمونه طراحي براي مشتريان باشد. طراحان پارچه رنگ، پارچه و بافت را آزمایش می کنند، و به دنبال سبکی بیشتر می روند که با ضوابط و هنجاری های اجتماعی یک جامعه هماهنگ است. سپس ایده هایی برای طراحی پارچه ارائه می کنند. 

طراحی لباس هنر استفاده از طراحی با توجه به عوامل زیبایی شناسی برای لباس است. این تحت تأثیر نگرش های فرهنگی و اجتماعی است و در طول زمان و مکان متنوع است. به دلیل زمان لازم برای عرضه ی لباس به بازار، طراحان باید در موقع طراحی، به سلیقه مصرف کنندگان توجه داشته باشند. بعضی از لباس ها به طور خاص برای یک فرد طراحی می شوند مثلا بازیگر یا مدل و یا خیاطی های سفارشی و برخی از لباس ها برای سایزهای آماده در بازار طراحی می شوند. 

همین حالا در دوره طراحی پارچه و لباس شرکت کنید

طراح پارچه و لباس چه کار می کند؟

طراحی پارچه کاری است که نیاز به مهارت بالا دارد. آنها با شرکت های تولید پارچه و یا پوشاک کار می کنند و یا الگوهایی را ایجاد می کنند و سپس آنها را به تولید کنندگان می فروشند. آنها ممکن است در چاپ الگوهای خود روی روی پارچه مشغول باشند، یا آنها ممکن است به سادگی طرح هایی را اختراع کنند و به عنوان قالب به فروش برسانند. طراح پارچه ، الگوهای و طرح های چاپی برای پارچه های نساجی و بافته شده ایجاد می کند. آنها انتخاب می کنند که الیاف نساجی از چه نوعی استفاده می کنند و چه الگوهایی برای پارچه سازی استفاده شود. آنها ممکن است ساختار و ظاهر پارچه را طراحی کنند. برخی از طراحان پارچه با تولیدکنندگان کار می کنند تا بافت پارچه خاصی ایجاد کنند.

طراحان پارچه هنرمندانی هستند که ایده هایی خلاق برای پارچه و بافت آن ارائه می دهند. این یک کار جالب است که طراحان پارچه باید با خلاقیت و آگاهی از رنگ و سبک پارچه، آن را انجام دهند. آنها همچنین باید بتوانند در چارچوب زمانبندی تعیین شده کار کنند. طراح پارچه با مشتریان و تیم های طراحی برای ایجاد پارچه های منحصر به فرد با استفاده از انواع مفاهیم طراحی و رسانه ها، از جمله برنامه های نرم افزاری طراحی لباس پارچه طراحی می کنند. 
طراحان پارچه با مشتریان و ناظران ملاقات می کنند تا در مورد هر گونه درخواست و ایده درباره ی طرح پارچه بحث کنند. آنها باید درک درستی از اصول طراحی داشته باشند، اما باید درباره چیزی که مربوط به ماشین آلات تولید پارچه هم می شود نیز بدانند. آنها باید بدانند که چه الگوهایی برای چه نوع پارچه بیشتر به کار می آید، بنابراین ممکن است لازم باشد که برخی از تحقیقات در مورد ترکیب پارچه، کیفیت رنگ انجام شود و هم چنین اطمینان حاصل کنند که از جدیدترین رنگ ها و روند تولید پارچه در صنعت مطلع  باشد.هنگامی که طراحی تایید شد، آن را به کارخانه تولید پارچه  می برند. ممکن است سؤالاتی درباره رنگ، مشخصات الگوی یا بافت مطرح شود و طراح باید به اندازه کافی با ماشین آلات و فرآیند تولید آشنا تا به سوالات پاسخ دهد.

طراحی لباس و پارچه

برخی از طراحان پارچه در حوزه ی خاصی تخصص پیدا می کنند، مخصوصا اگر آنها در یک شرکت بزرگ با طراحان بسیاری کار کنند. برخی از آنها  در رنگ تخصص پیدا می کنند و برخی در کار با نرم افزارهای طراحی متخصص می شوند، در حالی که برخی ممکن است بر روی ایجاد یک قالب واحد مانند تصاویر و نوشته هایی که به فقط یک بار بر روی پارچه استفاده می شود، تخصص پیدا کنند. طراحان پارچه طیف گسترده ای از نقش ها را دارند و اغلب در طول فرآیند طراحی ، نیازمند تصمیم گیری هستند. کار طراحی پارچه بیشت با بحث و گفتگو با مشتریان بالقوه آغاز می شود. طراح با ارائه تابلوهای نمونه کار، و ارائه سخنرانی ها، مفاهیم بالقوه را مورد بحث قرار می دهد و نمونه هایی از کار طراحی قبلی را برای مناسب بودن آن برای پروژه نشان می دهد. هم چنین ممکن است آنها با مدیران ارشد در تیم طراحی خود در این باره ایده پردازی کنند. 
به طور خلاصه، نقش طراحان پارچه چند وجهی است و طراحی تنها یک جنبه از نقش آنهاست. به طور سنتی، نقش اصلی طراح پارچه در رنگ، الگو و زیبایی شناسی پارچه است. این نقش در حال تکامل است. از طریق توسعه فن آوری های جدید و رسانه های اجتماعی، مصرف کنندگان و مشتریان امروز می توانند در آغاز روند طراحی درگیر شوند. چیزی که به عنوان سفارشی سازی امروزه شناخته می شود نه تنها طراحی، بلکه همچنین به عنوان یک تسهیل کننده یا مشارکت کننده با کاربران نهایی مرتبط است. نقش طراح نساجی پیچیده تر و هیجان انگیز تر می شود.

طراح لباس روند مد روز را دنبال می کند و طرحی را انتخاب می کند مشتریان را بیشتر جذب می کند. زمانیکه یک مضمون یا طرح انتخاب شد، طراح لباس پیش طرح هایی برگرفته شده از یک ایده ی ناب را خلق می کند. این فرآیند بوسیله ی نرم افزارهای طراحی یا دستی انجام می پذیرد. در برخی موارد، یک تیم طراحی لباس با یک طرح الگوی اولیه کار می کنند و از مدل برای تعیین ظاهر طراحی استفاده می کند. پس از اینکه نمونه های طراحی تأیید شدند، تولید و ایجاد لباس انجام می شود و به مشتریان فروخته می شود. طراحان لبای نیز ممکن است از تولید کنندگان و نمایشگاه های تجاری بازدید کنند تا نمونه هایی از پارچه ها را بدست آورند و روند مد را دنبال کنند. آنها همچنین ممکن است از محیط زیست، سفر و فرهنگ های دیگر هم الهام بخش خلاقانه داشته باشند. برخی از طراحان لباس استارت آپ خود را شروع می کنند یا طرح های خود را به فروشگاه های خرده فروشی می فروشند. 

برای برخی از طراحان لباس، اولین گام در ایجاد یک طراحی جدید، تحقیق در باره ی مد روز و پیش بینی های مربوط به روند پیشرفت آن در آینده با استفاده از گزارش های منتشر شده توسط گروه های صنعت مد، است. برخی از طراحان لباس مجموعه ای از الهام بخشی ها خلق می کنند که برگرفته از محیط اطراف، فرهنگ، رسانه و مکان هایی است که آنها را بازدید کرده اند، است. اگرچه بیشتر طراحان ابتدا طرح های خود را با دست طراحی می کنند، بسیاری هم اکنون ایده های خود را به صورت دیجیتالی بوسیله ی طراحی با کمک رایانه (CAD) پیش طراحی می کنند. CAD اجازه می دهد تا طراحان کار خود را بر روی مدل های مجازی ببینند. آنها می توانند رنگ ها، طرح ها و شکل های مختلف را امتحان کنند و می توانند نسبت به زمانی که با پارچه ی واقعی روی افراد کار می کنند، بهتر اصلاحات را انجام دهند. طراحان لباس به طور کلی نوعا کارهای زیر را انجام می دهند:

 •  مطالعه ی مد روز و پیش بینی اینکه کدام طرح بیشتر برای مشتری جذاب تر است. 
 • استفاده از CAD برای خلق طرح
 • بازدید از تولیدکنندگان یا نماشگاه ها برای گرفتن یا ایده پردازی از نمونه های یک پارچه
 •  انتخاب پارچه، رنگ، تزئینات پارچه یا یک سبک برای هر پارچه 
 • ارائه ی ایده های طراحی 
 •  بازاریابی طرح ها برای 

درآمد و آینده شغلی طراح پارچه و لباس چیست؟

اکثریت قریب به اتفاق طراحان پارچه به صورت آزاد کار می کنند و یا کسب و کار خود را به ویژه در صنایع خرده فروشی و مد پیش می برند. در نتیجه، درآمد آنها به طور کامل بر شهرت، تخصص، تجربه و نوع پارچه ای که طراحی می کنند بستگی دارد. با این حال، با توجه به اداره آمار ایالات متحده طراحان پارچه  تا سال 2024 سه درصد افزایش می یابد. در نتیجه، آینده شغلی طراحی پارچه رو به رشد است. بر اساس PayScale درآمد طراحان پارچه بین 32080 تا 80281 دلار در سال 2015 بوده است. البته قابل ذکر است که میزان حقوق طراح پارچه بسته به موقعیت جغرافیایی و نوع کارفرما فرق می کند، بنابراین سطح درآمد طراحان پارچه با هم متفاوت است. 
طراحان پارچه ی که توسط شرکت بزرگ استخدام می شوند حقوق سالانه بین 18000 تا 25000 پوند را دریافت می کنند، در حالی که طراحان با تجربه می توانند حقوق بین 25000 تا 50 هزار پوند دریافت کنند . طراحان ارشد، مدیران طراحی لباس و طراحان با تجربه بیش از پنج سال می توانند تا 90،000 پوند در سال درآمد کسب کنند.
به طور معمول، طراحان لباس با سابقه ی ده سال یا بیشتر ممکن است تصمیم به کار مستقل یا زیر نظر مارک های معتبر، بگیرند و محصولات خود را از طریق فروشگاه های معتبر و معروف، بوتیک و یا حتی از طریق فروش آنلاین به فروش برسانند. درآمد سالیانه برای این دسته از طراحان لباس از 50،000 پوند به 150،000 پوند و یا بیشتر برای طراحان لباس منحصر به فرد، سفارشی است. یک آمار دیگر مرتبط با ایالات متحده آمریکا است که بر اساس اداره ی آمار کار آمریکا، 1780 فرد در سال 2014 به عنوان طراح لباس و مد استخدام شدند. هم چنین بر اساس گزارش های این اداره، میانگین حقوق دریافتی سالانه طراحان لباس و مد برابر با  67420 دلار در سال 2017 بوده است. با وجود این، این اداره پیش بینی می کند که صنعت طراحی مد و لباس حدود 22 درصد افزایش خواهد یافت. اینکه تا چه اندازه حرفه ی شما رشد می کند به حوزه ی اختصاصی که شما روی آن کار می کنید و تجربه ی کاری که بدست آورده اید بستگی دارد. برای طراحانی که تصمیم می گیرند که به طور مستقل کار کنند، مسیر شغلی ساده تر و مبتنی بر ابتکار فردی و انتخاب شخصی بر اساس نوع و حجم کار انجام شده است.

مدرک طراحی پارچه و لباس بعد از آزمون ارایه می شود

مزایای شرکت در دوره ی طراحی پارچه و لباس مؤسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟

مزایای شرکت در دوره های این مؤسسه شامل مزایای زیر است:

 • به روز رسانی محتوا و  سرفصل های دوره
 •  استفاده از اساتید مجرب و برتر
 • اعطای مدرک معتبر مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور در پایان دوره
 • تأیید مدارک توسط سازمان ارزیابی WES کانادا
 •  امکان ترجمه ی رسمی مدارک 
 •  امکان ترجمه رسمی مدارک با مهر وزارت امور خارجه برای ارائه به شرکت ها و سازمان های خارج از کشور
 • رفع مشکلات دانش پذیر در طول دوره
 • ارسال بسته های آموزشی به سراسر کشور
 •  ارائه ی منابع دیداری-شنیداری به روز همراه با بسته ها برای یادگیری بهتر دانش پذیر

مسئولیت های طراح پارچه و لباس چیست؟

طراحان پارچه باید با دقت نیازها، ایده ها و شرایط  مشتریان خود را مورد بحث، درک و تفسیر توجه قرار دهند. آنها قبل از ارائه ی ایده های طراحی، پیش طرح ها و نمونه ها برای ارائه به مشتریان ، باید چگونگی استفاده از پارچه و بنابراین خواص آن را مد نظر قرار دهند. طراحان پارچه باید مواد اولیه خود را بررسی کنند. چه فرآیندهایی در تولید آنها استفاده شد؟ آیا می توان کاهش ضایعات را کاهش داد؟ چرخه زندگی محصول چیست و آیا می توان آن را بازیافت کرد؟ پیامدهای دراز مدت طرح طراحی شما چیست؟ به طور کلی مسؤلیت های یک طراح پارچه عبارتند از:

 • به روز بودن و یافتن مد روز در طراحی پارچه بوسیله ی خواندن مجلات و منابع اینترنتی
 • ایجاد پیش طرح و نمونه ها برای ارائه به مشتریان
 • تحقیق درباره ی ویژگی های مواد به کار برده شده در صنعت پارچه
 • اگر فرد خود اشتغال باشد، مدیریت بازاریابی و روابط عمومی، امور مالی و فعالیت های روزمره
 • همکاری با مشتریان و پرسنل فنی، بازاریابی و به کارگیری افراد برای ارائه ی طرح ها
 • تفسیر دقیق و ارائه ی اطلاعات به مشتری درباره ی محصول
 • استفاده از نرم افزارهای تخصصی برای طراحی پارچه برای ارائه ی دامنه ی وسیعی از طرح ها
 • آزمایش رنگ، پارچه و بافت آن
 • ارائه ی مفاهیم جدید طراحی پارچه
 • اطمینان حاصل از اینکه پروژه ها به موقع تحویل داده می شوند.
 • تهیه پارچه و مواد دیگر از بازارها و فروشگاه های آنتیک؛
 • حضور در نمایشگاه های تجاری به صورت نمایندگی در یک غرفه برای بازاریابی محصول
 • آزمایش ترکیب رنگ 
 • مسئول نگهداری کالاهای مورد استفاده در طراحی پارچه 
 • توسعه ی شبکه ای از قراردادهای کسب وکاری
 • جذب مشتری از طریق ارائه ی جذاب محصول

به عنوان یک طراح لباس، هدف اصلی شما هدف توسعه و ایجاد انواع مختلف پوشاک است. شما می توانید خلاقیت خود را در یکی از سه حوزه اصلی مُد - لباس، کفش یا آکسسوری - متمرکز کنید و یا در یک محیط وسیع تر کار کنید و چندین نوع لباس مد و پوشاک را خلق کنید. به عنوان طراح لباس، شما مسئول هدایت تمام مراحل فرآیند طراحی، از مفهوم اولیه تا تولید نهایی و بازاریابی خواهید بود.وظایف و مسئولیت های طراح لباس بسته به بازار و فرد/شرکتی است که برای آن کار می کند ولی عمده ی مسئولیت های یک طراح لباس عبارتند از:

 • ایجاد یا به تصویر کشیدن یک ایده و ارائه ی طراحی به صورت دستی یا با استفاده از طراحی به کمک رایانه
 • به روز نگه داشتن با روند مد روز و همچنین روند کلی مربوط به پارچه، رنگ ها و اشکال
 • برنامه ریزی و توسعه بازار کار خود
 •  همکاری نزدیک با افراد دیگر در تیم طراحی برای ارائه ی محصولات جدید
 • همکاری نزدیک با تیم های خرید و فروش بر یک اساس مستمر جهت اطمینان حاصل از اینکه اقلام طراحی شده با سلایق مشتری و بازار هدف متناسب است. 
 • درک طراحی از دیدگاه فنی، به عنوان مثال الگوهای تولید و مشخصات فنی برای طرح
 •  تامین، انتخاب و خرید پارچه و تزئینات آن
 •  اتخاذ طرح های موجود برای تولید انبوه
 •  ایجاد یک الگویی که برش داده شده است و به صورت نمونه هایی دوخته شده است و هم چنین نظارت ایجاد این الگوها
 •  نظارت بر تولید
 •  مذاکره با مشتریان و تأمین کنندگان
 •  مدیریت بازاریابی، امور مالی و دیگر فعالیت های مربوط به کسب و کار
 •  ایجاد پیش طرح برای محصول
 • بازبینی طرح از لحاظ سبک و تناسب

همین حالا در دوره طراحی پارچه و لباس شرکت کنید

مهارت های طراح پارچه و لباس چیست؟

آیا به دنبال این هستید که در حرفه ی طراحی پارچه و لباس موفق باشید؟ آیا می دانستید که برای شغل طراحی پارچه و لباس مهارت هایی لازم است که باید آنها را داشته باشید. یک حس خلاقیت برای شما لازم است اگر می خواهید در بازار جایگاه ویژه ای برای خود داشته باشید و حتی برند خود را بسازید و آن را توسعه دهید. آیا می دانستید که تنها هنرمند بودن و ذات هنری داشتن برای این کار کافی نیست. آیا تا به حال به نقش و طرح های زیبا که در پارچه ها به کار می رود دقت کرده اید. این کار برخاسته از ذهن خلاق و مهارت های لازم یک طراح پارچه و لباس است. در زیر مهارت هایی ذکر شده اند که مورد نیاز طراح پارچه و لباس است:
طراح پارچه برای اینکه از ایده ها و مفاهیم استفاده کند باید ابتدا مهارت های ارتباطی بسیار عالی برای تفسیر، فهم و درک نیازهای مشتری خود داشته باشد. طراح پارچه باید اصول اساسی تحقیق درباره ی طراحی پارچه را بداند و با آن بتواند تمایز یک طراحی پارچه را با دیگری تشخیص دهد، آیا این یک طراحی درست و مناسب با مکان و زمان است؟ آیا رنگ و سبکی که طراحی می کنم با هم هماهنگی دارند و برای مشتری جذاب است یا خیر؟ 
علاوه بر مهارت های ارتباطی، طراحان پارچه باید مهارت های کامپیوتری و سازمانی قوی داشته باشند. طراحان پارچه باید توانایی تحلیل و تفسیر داده ها را داشته باشند و با تیم های خلاق مهندسی نساجی و مدیران پروژه یا طراحان گرافیکی همکاری داشته باشند. هم چنین برای اینکه بتوانید طراح پارچه ی موفقی باشید باید دارای مهارت های ذیل باشید:

طراح لباس یک مدل را با تناسب مناسب پیش طراحی می کند

 • استعداد خلاق و توانایی هنری
 • توجه به رنگ، بافت، پارچه و الگوها
 • علاقه به مد و صنعت پارچه و مواد مورد استفاده در آن
 • درک و تجربه ی استفاده از فرآیندها و تکنیک های مختلف پارچه
 • مهارت های طراحی به صورت دستی و با استفاده از کامپیوتر
 • ارتباط خوب و مهارت های کار گروهی خوب
 • توانایی کار مطابق با موعد زمانی مقرر و بودجه ی تعیین شده
 • مهارت های بازاریابی، کسب وکار به ویژه اگر خود اشتغال هستید. 
 • ایجاد ارتباط محکم با طراحان و شرکت های معروف 

برای ورود به هر صنعت، قبل از شروع کار باید شرایط و مهارت های لازمه ورود به آن حرفه را داشته باشید.برای شروع طراحی لباس هم به مهارت های خاصی نیاز دارید . طراحی لباس فقط در مورد کشیدن پیش طرح ها و طراحی لباس نیست. این کار شامل مهارت های چندگانه می شود. برای اطمینان از موفقیت، شما باید به عنوان طراح لباس روح زمان را در خلاقیتان نشان دهید و تیزهوشی در کسب و کار خود به کار ببرید و باید نشان دهید که لباسی که طراحی کرده اید با مد روز مطابقت دارد. طراح لباس باید دارای مهارت های ذیل باشد: 

توانایی کشیدن طرح:

آیا شما یک هنرمند هستید؟ اگر اینطور باشد پس طراحی پارچه برای شما راحت تر خواهد شد. از آنجا که این حرفه بیشتر به طراحی و کشیدن طرح نیاز دارد، باید دارای قوی تخیل بالایی باشید. مهارت های طراحی قوی برای شما لازم است تا تصویر ذهنی خود را بکشید.

توجه به مواد به کار برده شده در طراحی:

اگر به مواد به کار برده شده در پارچه و لباس و همچنین عناصری از جمله رنگ، سبک و بافت که باعث منحصر به فرد بودن یک طراحی می شود، توجه کنید، در آن صورت می توانید طراحی لباس خوبی به بازار ارائه دهید. 

مهارت های دیداری قوی:

یک طراح لباس حرفه ای باید دارای مهارت های دیداری باشد که لازمه ی کار با دیگران است. هرچه مهارت های دیداری شما بهتر باشد، در جانبخشی به ایده هایی که به ذهن شما می آید، توانا تر خواهید بود و می توانید آنها را روی برگه به بهترین نحو به تصویر بکشید.

توجه خوب به جزئیات:

طراحان لباس فقط نباید یک هنرمند خوب باشند بلکه باید به جزئیات هم بسیار توجه داشته باشند. حتی اگر در تصویر سازی و کشیدن طرح هم خوب باشید، باز هم باید به جزئیات ریز و دقیق هر لباس توجه کنید. کلیه ی تزئینات ریز اعم از پارچه های توری یا هر تزئین دیگر باید بسیار به آنها توجه کرد. بهترین طراحان لباس، به ریزه کاری ها و جزئیات توجه بسیار می کنند. 

شمّ تجاری:

برای بقاء در دنیای کسب و کار، باید درک کاملی از مباحث کسب و کار اعم از حوزه های کلیدی کسب و کار مانند امور مالی، فروش و بازاریابی داشته باشید که برای موفق شدن در صنعت طراحی لباس ضروری هستند. خلاقیت روح طراحی لباس است ولی بدون نداشتن درک از کسب وکار و شمّ تجاری، بقاء در یک بازار با رقیبان قدرتمند بسیار دشوار خواهد بود. بیشتر طراحان لباس مستعد، از جنبه ی مالی مد و طراحی لباس بی خبر هستند. 

روح رقابتی:

به عنوان یک طراح لباس، باید یک روحیه ی رقابتی داشته باشید تا بتوانید برای خود برند سازی کنید. برای اینکه یک فرد پیشرو در مد و طراحی لباس خود باشید و به طرح های ناب و مبتکرانه نیاز دارید. اگر برای رقابت انگیزه ای نداشته باشید، قادر نخواهید بود تا در بازار از بقیه پیشرفت بیشتری داشته باشید و مشتری بیشتری جذب کنید. باید به طور مداوم تلاش کنید تا از رقبای خود بهتر کار کنید تا طرح های پیشگامانه کیفیت را سریعا پیش ببرید، و پس از آن، کار شما به عنوان کاری ناب و جدید مد نظر قرار می گیرد.

ارتباط عالی و مهارت های فردی:

کل روند طراحی لباس مستلزم همکاری با دیگران است. شما نمی توانید به صورت انفرادی روی یک پروژه ی خاصی کار کنید. در عوض می توانید ایده های خود را به اشتراک بگذارید و بقیه ی افراد را تشویق کنید. هم چنین برای انتخاب پروژه های مد نظر نیازمند مهارت های ارتباطی با مدیران پروژه هستید. 

مهارت های تیمی:

بیشتر طراحان لباس به صورت تیمی کار می کنند. طراحی لباس برای تولید انبوه شامل کار با افراد دیگر در یک تیم می شود که از مرحله ی دوختن و برش تا مرحله ی اتمام محصول، عرضه ی آن به بازار و بازاریابی آن می باشد. به عنوان یک طراح لباس باید با افراد دخیل در پروژه همکاری کنید.

به روز بودن مستمر با مد روز:

 به عنوان یک طراح لباس، باید به طور طبیعی به مد روز علاقه مند باشید و توانایی این را داشته باشید که مشتری و مخاطبان شما چگونه به طرح لباس شما توجه می کنند و جذب ان می شوند. 

مهارت هنری:

یک طراح لباس باید قادر به تبدیل یک ایده به یک تصویر فیزیکی و ملموس باشد و در نهایت آن را به الگوی اولیه ی تبدیل کند تا محصول نهایی بر اساس آن تولید شود. برای این کار نیاز به مهارت هنری و حس قوی از رنگ و سبک داشته باشید. 

انتخاب رنگ یک فرآیند طراحی مد است

مراحل طراحی لباس چیست؟

در صنعت طراحی لباس، هر طراح لباس باید مراحلی را برای طراحی یک لباس جدید طی کند. طراحی لباس به طور عمدتا توسط نگرش های فرهنگی و اجتماعی تأثیر می پذیرد و در طول زمان و مکان های مختلف تغییر یافته است. مد طراحی دانش به طور عمده از پس زمینه نظری می آید. هنگام طراحی الگوهای جدید، بسیاری از مؤلفه ها مانند الهام بخشی ، نقاشی، رنگ، عملکرد طراحی، موارد فنی، الگوهای پوشاک و غیره دخیل هستند. هر طراح لباس روش خود را برای طراحی مد و لباس دارد. اما یک پایه و اساس کلی برای طراحی لباس وجود دارد که در بخش های ذیل آنها را توضیح می دهیم.

بررسی نیاز کلی: قبل از شروع کار خود، فهم و درک دقیق از نیاز مشتری و بازار بسیار حائز اهمیت است. قبل از شروع طراحی لباس باید این سؤالات را از خود بپرسیم:

 •  آیا مجله ای وجود دارد که بتوانم به آن مراجعه کنم و طرح های خود را به آن ارائه دهم.
 •  آیا جدول زمانبندی خاصی برای اجرای پروژه ی طراحی لباس خود دارید؟
 •  آیا نیاز به ارائه ی نمونه کارهای خود دارم؟
 •  آیا نیاز دارم تا به موارد دیگری همچون الهام بخشی تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و هنری توجه کنم؟
 • آیا ایده ی محکمی درباره ی تاریخچه ی رنگ، پارچه، سایه نما، جزئیات، الگو و بافت دارم؟
 • چگونه قالب و نحوه ی دوخت خود را به روش خلاقانه ارائه دهم که برای مشتریان و بازار هدف جذاب باشد؟
 • آیا بودجه ی من برای انجام طراحی لباس کافی است؟
 • هر فصول، چه سبک  از طرح های لباس را بیشتر می پذیرد؟

به کار بردن تخیل و تصویر سازی: تخیل و تفکر درباره ی طرح لباسی که قرار است آن را انجام دهید، مرحله ی مهم در طراحی لباس است. بنابراین، ابتدا درباره ی طرح لباس مد نظر خود در ذهنتان فکر کنید و آن را تجسم کنید و به سؤالاتی را که در این باره به ذهنتان می  آیند، پاسخ دهید. مواردی که باید در این مرحله مد نظر قرار دهید عبارتند از: سایه نما، نوع پارچه، رنگ، الگو، بافت، گرافیک.

 نوآوری: نوآوری ارائه ی ایده ها و افکار جدید است که برای هر کسب و کاری ضروری است. برای تولید محصولات و طرح های جدید، تفکر نوآورانه می تواند صنعت طراحی را متحول کند. پس از تحلیل و بررسی نیاز کلی، طراحان لباس نیاز به ارائه ی ایده های نوآورانه دارند تا به آنها کمک کند تا طرح های لباس خود را بهتر به بازار عرضه کنند. 

 تحقیق: تحقیق در زمینه ی طراحی لباس بسیار حائز اهمیت است. تحقیق عنصر اصلی برای طراحی لباس است زیرا با استفاده از تحقیق می توانید برای طرح های خود الهام بخشی کنید یا از طرح های دیگر ایده ی نو بگیرید. تحقیق در زمینه ی طراحی لباس بوسیله ی دور روش انجام می شود که عبارتند از:

 الهام بخشی از تحقیق ( الهام بخشی شخصی): منابع الهام بخشی از هر مکان و یا شخصی می توان بدست آورد و بیشتر مرتبط با تجربه ی شخصی فرد درباره ی طراحی لباس است. منابع الهام بخشی از تحقیق به شما کمک می کنند تا روی ایده ها و طراحی لباس ها بیشتر تمرکز داشته باشید. هم چنین ایده های بدست آمده از تحقیق به شما در رنگ، بافت، تصویر و سبک طرح های لباس شما کمک می کنند. الهام بخشی از تحقیق را می توان از فرم، رنگ، بافت و مواد خام بدست آورد. طراحان لباس می توانند با تحقیق در زمینه ی های مختلف از قبیل معماری، تاریخ و مسائل فرهنگی، سبک های بومی و خارجی، درباره ی طرح خود الهام بخشی کنند. 

جهت تحقیق ( پیش بینی مد): جهت تحقیق روشی دیگر برای بررسی و جمع آوری اطلاعات است. الهام بخشی برای طراحی لباس را می توان از منابع مختلفی اتخاذ نمود از قبیل: 

 • جمع آوری اطلاعات: جمع آوری اطلاعات جدید درباره ی روش های جدید در بازار مد و لباس
 • سبک خیابانی: سبک خیابانی یا فرهنگ های خیابانی، منبع غنی الهام بخشی برای دانش طراحی لباس در عصر معاصر به حساب می آید.
 • پیش بین مد روز: پیش بینی مد روز می تواند اطلاعات لازم را درباره ی فرآیند طراحی لباس به ما ارائه دهند. 
 • تحقیق بازار: بوسیله ی فرآیند تحقیق بازار می توانیم اطلاعات مفصل درباره ی جدیدترین روندها، پر استفاده ترین رنگ در طراحی لباس، تقاضاهای مشتری و محدوده قیمت های پارچه بدست آوریم. 

طراحی پارچه و لباس

کشیدن طرح اولیه ی ایده ی مورد نظر: کشیدن طرح کمک می کند تا راه حل های طراحی شکل بگیرند. هنگام سفر، دیدن فیلم یا تلویزیون، خرید یا حتی دیدن مناظر ، ممکن است ایده ی کشیدن یک طرح به ذهنشان خطور کند و پیش طرح آن را بکشند.  کشیدن پیش طرح بخش مهمی از درک فرم انسان و شکل اولیه الگوی لباس است. طراحی هم ارائه طرح و هم تصویر است. پس از تحقیق و جمع آوری نمونه ها، پیش طرح یک شکل و طرح را می توان کشید. حالت و شکل مدل لباس روی طرح هایی که شما می کشید، تأثیرگذار هستند. کشیدن طرح شامل موارد ذیل می شود:

 • انتخاب زمینه: انتخاب زمینه، بخش اصلی یک طراحی لباس است زیرا این کار نمایانگر کاری است که بازار ارائه می دهند و بیشتر در چشم مشتریان دیده می شود. 
 • ساخت یک تابلوی الهام بخشی: تابلوی الهام بخشی یک  چارچوب و مرجع  پژوهشی برای طراحی شما است. طراحان لباس  تصاویر، کلمات و اشیاء (پارچه، رنگ، بافت و حتی کاغذهای رنگی و غیره) را جمع آوری می کنند تا آنها را سازماندهی کنند و از آنها برای مرجعی برای طراحی یک لباس با استفاده از خلاقیت استفاده می کند. این را می توان در قالب یک پوستر کاغذی، یک تابلو اعلانات، یک گرافیک دیجیتال یا یک ویدیو ساخت.
 • ایجاد یک منبع الهام: ساخت یک منبع الهام می تواند به ایده پردازی و خلاقیت در طراحی لباس کمک کند. 

فرآیند توسعه ی طرح: در این مرحله، طراح لباس یک مدل را با تناسب مناسب پیش طراحی می کند و ایده ی طراحی خود را با شکل بیان می کند. زمانی که طراح لباس طرح خود را ارائه می دهد باید موارد زیر 
آزمایش عناصر طراحی مانند شکل، فرم، سایه نما، تناسب، بافت، الگو و رنگ. در فرآیند طراحی لباس، اصطلاح سایه نما به بیان کلی شکل و حجم طرح می پردازد. سایه نما (silhouette) یکی از مهمترین ملاحظات طراحی است و هنگام کار بر روی کاغذ در یک زمینه دو بعدی آسان است. طراح لباس از نمای پشت و رو به لباس سایه نمای عالی می دهد. 

هم چنین طراح اصول هنر همچون اصل هماهنگی، تناسب، توازن، ریتم و تأکید روی طراحی لباس را به کار می گیرد. 

رعایت ملاحظات زیباشناختی در طراحی
برای شروع طراحی، فهم تکنیک های طراحی برای دوخت بخش های لباس همچون یقه، آستین، بدنه بسیار ضروری است. برای ایجاد یک شکل سه بعدی و اجرای آن روی پارچه باید اصول اولیه ی برش پارچه و تناسب پارچه را بدانید.

انتخاب رنگ: رنگ یک فرآیند طراحی مد است. در اغلب موارد رنگ اولین عنصر است که در مورد طراحی مورد توجه قرار گرفته است و تأثیر زیادی در نحوه ادراک لباس دارد. شرکت های مختلف پالت های رنگی را از منابعی همچون تکنولوژی های جدید نخ، شرکت های نخ بین الملل، تأمین کنندگان چرم و بازرگانان تحقیق می کنند و آنها را ارائه می دهند. برخی مجلات مد، دستورالعمل رنگ الهام بخش برای طراحی مد ارائه می دهند. به عنوان مثال سیستم رنگی شرکت پانتون(Pantone) یک سیستم مرجع رنگ شناخته شده است در آن هزاران نوع سایه شماره گذاری می شود. هر نمونه رنگ برچسب گذاری می شود و با شماره و حرف دسته بندی می شوند، در نتیجه می توانید رنگ واقعی خود را برای طراحی به آسانی پیدا کنید. 

انتخاب بافت و نوع پارچه: برای طراحی جذاب، نوع بافت پارچه مهم بسیار ضروری است. طراحی لباس یک نوع مد به حساب می آید، بنابراین طراحی لباس با بافتی شیک، برای بازار بسیار جذاب می باشد. طراحان پارچه برای طراحی بهتر پارچه علاوه بر کارهایی که بر ظاهر و زیبایی لباس انجام می دهند، به بافت پارچه و ویژگی های آن همچون قابلیت شستشو و میزان ساییدگی آن هم توجه می کنند. 
هم چنین، در این مرحله، ویژگی های پارچه مانند وزن، سفتی و جنس آن تعیین می شود. امروزه پارچه ها روز به روز شیک تر می شوند. برای طراحی پارچه اصطلاحاتی جدید به کار می رود از قبیل پارچه مدر روز، کارایی بالای پارچه،  نمره نخ، رگلان، غیره. برخی طراحان لباس نوعی از پارچه را انتخاب می کنند تا خلاقیت خود را در اجرای مد نشان دهند. طراحان پارچه هم چنین تزئینات پارچه ی عالی را انتخاب می کنند تا پارچه را زیبا تر کنند. 

انتخاب تزئینات روی کار:این مرحله شامل قیطان دوزی، سنگ دوزی ، چاپ و غیره می باشد.

نمونه سازی طرح اولیه: پس از توسعه ی فرآیند طراحی، طراح لباس یک نمونه می سازد تا محصول نهایی را چک کند. 

تعیین سایز الگو: با توجه به تعیین گروه های مختلف طراحی لباس که شامل دوخت سفارشی و یا تولیدی است، از جدول سایز بندی و یا اندازه گیری اختصاصی استفاده می شود، به این صورت که در جدول سایزبندی برای گروه های مختلف سایز اندازه هایی از پیش تعیین شده، تعریف شده است.

اسن دوره شامل 44 ساعت فیلم آموزشی و 0 صفحه محتوی متنی می باشد.

همین حالا در دوره طراحی پارچه و لباس شرکت کنید

دوره های مرتبط
 • Textile and Clothing Design Course
 • Textile and Clothing Design Course
 • Textile and Clothing Design Course
 • Textile and Clothing Design Course
 • Textile and Clothing Design Course
 • Textile and Clothing Design Course
نظر شما

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است

close