زبان روسی
دوره زبان روسی

زبان روسی روسی (Russian: русский язык, transliteration: russkiy yaz'ik) زبان اصلی روسیه است. همچنین در بخش های دیگر اتحادیه جماهیر شوروی سابق صحبت می شود. این زبان توسط بسیاری از مردم در اوکراین، بلاروس، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، مولداوی، لتونی، لیتوانی، ترکمنستان و استونی صحبت می شود. روسی یکی از زبانهای اسلاوی است. زبان های اسلاوی متعلق به خانواده زبان های ایندو اروپایی است. روسی یکی از سه زبان شرقی اسلاوی است. دو زبان دیگر اوکراین و بلاروس هستند.  زبان روسی بیش از ه...

توضیحات بیشتر...

توضیحات

زبان روسی
روسی (Russian: русский язык, transliteration: russkiy yaz'ik) زبان اصلی روسیه است. همچنین در بخش های دیگر اتحادیه جماهیر شوروی سابق صحبت می شود. این زبان توسط بسیاری از مردم در اوکراین، بلاروس، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، مولداوی، لتونی، لیتوانی، ترکمنستان و استونی صحبت می شود.
روسی یکی از زبانهای اسلاوی است. زبان های اسلاوی متعلق به خانواده زبان های ایندو اروپایی است. روسی یکی از سه زبان شرقی اسلاوی است. دو زبان دیگر اوکراین و بلاروس هستند.  زبان روسی بیش از هر زبان دیگر اسلاوی صحبت می شود.  در نوشتن زبان روسی از الفبای لاتین انگلیسی استفاده نمی شود مانند زبان های غربی اسلاوی. از اسکریپتی به نام Cyrillic استفاده می کند که الفبای آن مانند لاتین از یونان آمده است، اما از آنها متفاوت است. دیگر زبانهای شرقی اسلاوی و همچنین بعضی از زبانهای جنوب اسلاوی از همان اسکریپت استفاده می کنند.
روسی زبان رسمی روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان است. روسی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل همراه با انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، عربی و چینی است.

روسی استاندارد
روسی استاندارد روسی ادبی مدرن (Современный русский литературный язык)نیز نامیده می شود. زبان روسی ابتدا در ابتدای قرن هجدهم ظاهر شد. در آن زمان پیتر بزرگPeter the Great   تلاش داشت تا دولت روسیه را مدرنتر کند. روسی استاندارد توسط مردم در مسکو و منطقه اطراف مسکو شروع به استفاده شد. به نوعی، روسی استاندارد در دفاتر دولتی در قرن های گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.کم کم همه روسیه شروع به استفاده از زبان روسی به عنوان زبان ادبیات، آموزش و ارتباطات رسمی کرد. تا قرن بیستم، تنها طبقات بالایی و مردم در شهرها زبان ادبی را استفاده می کردند. روس ها در حاشیه شهر ها همچنان گویش های محلی خود را ادامه می دادند. در قرن بیستم، همه کودکان مجبور به رفتن به مدرسه شدند. بسیاری از مردم رادیو و تلویزیون داشتند. این اتفاقات به گسترش روسی استاندارد کمک کرد. به این ترتیب در قرن بیستم گویشهای روسی کم کم ناپدید شد و تا اواسط قرن کاملا از بین رفته بود. روسی استاندارد به طور کامل جایگزین این گویش ها شد.

گرامر
روسی مانند سیستم  زبان لاتین، یونانی و آلمانی است. در روسیه سیستم گرامری به اسم ها، ضمایم، صفت ها، اعداد و حروف الفبا اعمال می شود. سیستم گرامری به مجموعه ای از کلمات است که بدین گونه پایان می گیرد (صداها / حروف متصل به انتهای کلمات) که نقش های دستوری کلمات را در یک جمله نشان می دهد. از آنجا که نقش های دستوری توسط انتهای کلمات نشان داده شده است، ترتیب کلمات در یک جمله در روسیه بیشتر آزاد است تا بقیه زبان ها، به عنوان مثال، به زبان انگلیسی. حالت فاعل، که فرم ذکر شده در فرهنگ لغت است، برای اشاره به فاعل جمله استفاده می شود.حالت مضاف الیه که غالبا" مالکیت را نشان می دهد.حالت مفعول مستقیم که به مفعول اشاره دارد و حالت مفعول غیر مستقیم که به مفعول غیر مستقیم اشاره دارد.حالت حرف اضافه که بعد از حروف اضافه ای مانند "on" و "in" استفاده می شود، اما برخی از حروف اضافه که ممکن است نیاز به استفاده از موارد دیگر داشته باشند. هر کدام از موارد، علاوه بر موارد اساسی که فقط ذکر شده، ممکن است در موارد دیگر نیز استفاده شود.

جنسیت و شماره
اسم ها در زبان روسی دارای یكی از سه جنس هستند: مردانه، زنانه یا خنثی هستند. اسم های مردانه معمولا با حرف بی صدا و یا صامت پایان می یابد، اسم های خنثی معمولا به -o یا -e پایان می یابند و اسم های زنانه معمولا در -a یا –я.البته زمانی که اسم به حالت جمع در جمله قرار بگیرد،مانند یک حالت چهارم عمل می کند - وقتی کلمه ای به صورت جمع  ساخته می شود، جنسیت آن تا آنجا که سیستم مورد توجه ندارد مهم نیست. البته تعداد زیادی از اشیاء و اسامی غیر زنده هم مذکر یا مؤنث هستند. جنسیت این اسامی از قاعده‌ای تبعیت نمی‌کند و رابطه‌ای با معنای آن‌ها ندارد.

صفت
در روسیه، صفت (یک واژه توصیفی) باید با کلمه در جنسیت و تعداد یکسان باشد. در حالت فاعلی، صفت هایی که کلمات زنانه را توصیف می کنند معمولا به -ая  یا –яя  پایان می یابند. صفاتی که کلمات مردانه را توصیف می کنند معمولا در -y، -i، یا -ой به پایان می رسد. صفاتی که کلمات خنثی را توصیف می کنند، معمولا در آخر به -ое or –ее ختم می شوند. صفاتی که کلمات جمع را توصیف می کنند، معمولا به "-i" یا "-и" پایان می یابند. این کلمات پایانی بسته به شرایط می تواند تغییر کند.

الفبا
روسی با استفاده از الفبای سیریلیک(Cyrillic)  نوشته شده است. الفبای روسی از 33 حرف نوشته شده است.جدول زیر نشان دهنده الفبای روسی می باشد:


А
/a/    Б
/b/    В
/v/    Г
/ɡ/    Д
/d/    Е
/je/    Ё
/jo/    Ж
/ʐ/    З
/z/    И
/i/    Й
/j/
К
/k/    Л
/l/    М
/m/    Н
/n/    О
/o/    П
/p/    Р
/r/    С
/s/    Т
/t/    У
/u/    Ф
/f/
Х
/x/    Ц
/ts/    Ч
/tɕ/    Ш
/ʂ/    Щ
/ɕː/    Ъ
/-/    Ы
/ɨ/    Ь
/ʲ/    Э
/e/    Ю
/ju/    Я
/ja/


حالت ها
زبان روسی نیز همانند بسیاری از زبان های اسلاوی حالت محور می باشد.به این معنی که حالت یا پادژ (Падеж)، مشخص کننده نقش اسم در جمله است.در کل زبان روسی دارای شش حالت مختلف برای اسم است که به شرح زیر می باشد:

حالت فاعلی:این حالت اشاره مستقیم به فاعل داردو فاعل به معنای کلمه ای است که عملی را در جمله انجام می دهد.به مثال زیر دقت کنید:
 Студент говорит (دانش آموز صحبت می‌کند)
همان طور که مشخص است در جمله بالا "دانش آموز" فاعل جمله است.

حالت مفعولی مستقیم(Accusative):در این حالت مفعولی مستقیم اشاره مستقیم به مفعول جمله وجود دارد و در مقابل حالت مفعولی غیر مستقیم  قرار دارد. به مثال زیر دقت کنید:

Студент читает книгу (دانش آموز کتاب می‌خواند)

مفعول مستقیم در این جمله کتاب است. به منظور آشنایی بیشتر با مفعول مستقیم باید با مفعول غیر مستقیم نیز آشنا بشوید.

حالت مفعولی غیر مستقیم (Dative):اسم مفعولی غیر مستقیم به مفعول غیر مستقیم در جمله اشاره دارد. به مثال زیر دقت کنید:
Студент пишет письмо сестре (دانش آموز نامه‌ای به خواهر می‌نویسد)

Студент пишет письмо сестре (دانش آموز نامه‌ای به خواهر می‌نویسد)

لطفا دقت کنید ما در این جمله 2 مفعول داریم: هم نامه و هم خواهر.در این جمله نامه مفعول مستقیم و خواهر مفعول غیر مستقیم می باشد.همچنین یک جمله می تواند فقط شامل یک مفعول غیر مستقیم باشد.

حالت مالکی (Genitive):این حالت به مالکیت چیزی اشاره دارد. به مثال زیر دقت کنید:
Работа студента очень интересна. (کار دانش آموز بسیار جالب است)
 در این جمله کار مربوط به دانش آموز است.در نتیجه کار در حالت مالکی قرار دارد.

حالت ابزاری (Instrumental):در حالت ابزاری اشاره به ابزاری است که در جمله کاری توسط آن انجام شده است. به مثال زیر دقت کنید:
Студент пишет ручкой (دانش آموز با یک مداد می‌نویسد)
در این جمله مداد حالت ابزاری دارد از آنجا که از آن به عنوان یک ابزار استفاده شده است.

حالت حرف اضافه(Prepositional):این حالت به مکانی که در آن اتفاقی رخ می دهد، اشاره دارد. به مثال زیر دقت کنید:

Студент живёт в Москве (دانش آموز در مسکو زندگی می‌کند)

در این جمله کلمه مسکو  (Москве) و حرف اضافه в در کل حالت حرف اضافه را در جمله دارد.


 بههر حال صحبت درباره دوره زبان روسی  بسیار گسترده و پیچیده است و برای دانستن آن می توان در دوره های موسسه آموزش عالی فن پردازان  شرکت کرد.موسسه آموزش عالی فن پردازان  همواره در تلاش است تا در جهت استانداردهای جهانی آموزشی گام بردارد. این موسسه در راستای آموزش برنامه نویسان و علاقه مندان به حوزه زبان روسی اقدام به ارائه دوره زبان روسی نموده است. برخی از امکاناتی که در هر دوره آموزشی قرارداده می شوند عبارتند از:
•    استفاده از فیلم های آموزشی روز دنیا و دوبله توسط موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
•    به روز رسانی محتوای آموزشی هر دوره متناسب با بازارجهانی
•    محتوا یکتا و سرفصل های جامع
•    مشاوره تخصصی از ابتدا تا انتهای دوره
•    محتوای ساده و روش آموزشی شفاف
 بنابراین دوره زبان روسی  بسیار کاربردی است که با هدف افزایش تخصص در این زمینه  روش ها و تکنیک های نوین را به صورت کاملا علمی مورد بررسی قرار می دهد. در این دوره با  ارائه  مباحث مختلف به زبان روسی به موثر بودن و میزان کارایی این زبان ها پرداخته شده است.

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

 • درس 1 – آشنایی با الفبای روسی
 • حروف بدون آوا
 • درس 2 – تمرین یادگیری خط روسی
 • درس 3 – عبارات ساده روسی
 • درس 4 – سوالات ساده روسی
 • درس 5 – اعداد 1 تا 10 روسی
 • درس 6 – ضمایر شخصی در زبان روسی
 • درس 7 – صرف افعال نوع 1 در زبان روسی
 • درس 8 – صرف افعال نوع 2 در زبان روسی
 • درس 9 – سوالی و منفی کردن در زبان روسی
 • درس 10 – روسی در کافه
 • درس 11 – جنسیت اسامی در زبان روسی
 • درس 12 – اعداد 11 تا 99 در زبان روسی
 • درس 13 – جمع بستن اسامی در زبان روسی
 • درس 14 – معرفی حالت یا پادژ در زبان روسی
 • درس 15 – انواع حالت یا پادژ در زبان روسی
 • درس 16 – رنگ ها به زبان روسی
 • درس 17 – صرف صفات در زبان روسی
 • درس 18 – دوست دارم/ندارم به زبان روسی
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان