دوره حقوق عمومی (MBA)

دوره MBA حقوق عمومی


رشته حقوق عمومی چه رشته ای است؟ دوره حقوق عمومی ، یکی از دوره های آموزشی است که در آن تفاوت میان حقوق عمومی و خصوصی، وظایف مشاوران حقوقی، مهارت های افرادی که در رشته حقوق عمومی تحصیل کردند و زمینه های شغلی و کاری مناسب با آنها شرح داده میشود. علاوه بر این، علاقمندان به این دوره اطلاعات و دانش تخصصی مرتبط با دوره را کسب کرده و میتوانند از آن برای آموزش دیگران و البته ایفای نقش حقوقی در موسسات حقوقی استفاده کنند.  رشته حقوق عمومی، یکی از گرایش های حقوق در مقطع کارشناسی ارشد است که در آن...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

رشته حقوق عمومی چه رشته ای است؟

دوره حقوق عمومی ، یکی از دوره های آموزشی است که در آن تفاوت میان حقوق عمومی و خصوصی، وظایف مشاوران حقوقی، مهارت های افرادی که در رشته حقوق عمومی تحصیل کردند و زمینه های شغلی و کاری مناسب با آنها شرح داده میشود. علاوه بر این، علاقمندان به این دوره اطلاعات و دانش تخصصی مرتبط با دوره را کسب کرده و میتوانند از آن برای آموزش دیگران و البته ایفای نقش حقوقی در موسسات حقوقی استفاده کنند. 

رشته حقوق عمومی، یکی از گرایش های حقوق در مقطع کارشناسی ارشد است که در آن به بررسی رابطه بین افراد و دولت پرداخته شده و اصولا این ارتباط بین افراد به منظور صحبت کردن و در میان گذاشتن مشکلات و نگرانی های عمیق و سطحی جامعه است. قابل ذکر است که حقوق عمومی از مجموعه ای از قوانین اداری، کیفری، مالیاتی و قانون اساسی تشکیل شده و اجرای برخی از قوانین ، حالت اجباری دارند. 

حقوق عمومی

از میان نمونه های حقوق عمومی، میتوان به حق داشتن رفاه و آسایش است که هزینه آن از طریق بودجه تامین نمیشود اشاره کرد. البته، نباید حقوق عمومی را با حقوق خصوصی اشتباه گرفت زیرا مورد دوم به رابطه بین افراد اشاره دارد هر چند که گاهی مرز بین آنها مشخص نیست و امکان دارد که این موضوع مشکلات عدیده ای ایجاد کند. 
دلیل اینکه حقوق عمومی از اهمیت خاصی برخوردار است این است که، ارتباط بین مردم و دولت نابرابر است و فقط دولت میتواند در مورد موضوعات مرتبط با افراد تصمیم گیری کند هر چند که شهروندان میتوانند در صورت عدم رضایت از سیستم قضایی، به مراکز قانونی معتبر مراجعه کرده و چرایی تصمیمات اتخاذ شده را بررسی نمایند. 
نکته جالب در مورد وکلایی که در زمینه حقوق عمومی تحصیل کرده اند این است که، آنها میتوانند در همه زمینه های قوانین کیفری، مالیات، اجرایی و قانون اساسی تخصص بگیرند البته تفاوت های جزیی میان این حوزه ها وجود دارد که باید آنها را مد نظر قرار داد.  

 

چرا دوره حقوق عمومی را در فن میگذرانیم ؟

در حال حاضر، موسسات آموزشی بیشماری هستند که انواع دوره های آموزشی را ارایه داده و هدف شان ارتقا دانش و اطلاعات و شناخت دانش پذیران از حیطه و زمینه مورد نظر است. موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان ، معتبرترین موسسه در زمینه معرفی و ارایه انواع دوره ها است. این موسسه، دوره آموزش حقوق عمومی را برای تمام افرادی که در مورد این موضوع، اطلاعات زمینه ای دارند و یا در کل به یادگیری مفاهیم جدید حقوقی علاقمند هستند ، معرفی کرده است. 
این دوره در مقایسه با دوره های دیگر مزیت هایی داشته و همین امر موجب شده تا این موسسه جز موسسات معتبر طبقه بندی شود. افرادی که دوره حقوق عمومی را در این موسسه بگذرانند، میتوانند در مدت نسبتا کوتاهی بر همه مفاهیم این رشته و باید و نباید های آن مسلط شده و اصول و قوانین مختلف را از هم تمیز داده و نوع کاربرد آنها را بیاموزند. علاوه بر این، این موسسه به همه دانش پذیران و علاقمند دوره، مدرک حقوق عمومی اعطا میکند که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوانند از آن برای استخدام سریع و سهل در سازمان های دولتی و انتخاب جایگاه شغلی بهتر استفاده کنند. 
مزیت دیگر، شرکت در این دوره این است که دانش پذیران میتوانند در دوره های مشابه نیز شرکت کرده و همزمان با افزودن و تکمیل علم و اطلاعات خود ، روند وارد شدن به بازار کار و جستجو برای سمت شغلی معتبر و پر درآمد را کوتاهتر و سریعتر کنند.  

شرایط استخدام افرادی که دوره حقوق عمومی را میگذرانند چیست ؟ 

افرادی که دوره حقوق عمومی را گذرانده و مایل باشند به عنوان وکیل انجام وظیفه کنند، همان طور که در بخش قبلی اشاره شد، ابتدا باید آزمون وکالت کانون وکلا را گذرانده و بعد از دوره کار آموزی و موفقیت در این زمینه ، با توجه به اطلاعات و دانش و شرایط توسط دادگاه و موکلین به عنوان وکیل عمومی انتخاب و استخدام شوند. قابل ذکر است که وکلای عمومی به چند گروه تقسیم میشوند که هر کدام در شرایط خاصی فعالیت میکنند وعبارتند از : 
وکیل تسخیری : این وکیل طبق دستور دادگاه و  برای افراد که تمکن مالی عقد قرارداد با  وکلای با تجربه را ندارند انتخاب میشود. 
وکیل انتخابی: غالبا این وکیل توسط خود فرد انتخاب میشود. 
وکیل اتفاقی : فردی است که در رشته حقوق تحصیل کرده و دانش و اطلاعات جامعی در مورد زمینه های حقوقی دارد اما هنوز مدرک وکالت دریافت نکرده و صرفا به دلیل حل شدن مشکلات آشنایان و دوستان شروع به وکالت میکند. 
وکیل معاضدتی : در صورتی که فردی برای برطرف کردن مشکل خود به وکیل عمومی نیاز داشته اما به دلایلی از عهده این کار بر نیاید و مشکلش هم تا حدودی حاد باشد، دادگاه برای او وکیل معاضدتی انتخاب میکند تا برای برطرف کردن مشکل او اقدامات قانونی انجام دهد. 
با توجه به اینکه این وکلا ، اطلاعات لازم در مورد رشته حقوق عمومی را به دست آورده اند بنابراین، شرکت در آزمون وکالت چندان برایشان دشوار نبوده و براحتی میتوانند با پشت سر گذاشتن این آزمون وارد بازار کار شوند.   

همین حالا در دوره حقوق عمومی (MBA) شرکت کنید

درآمد افرادی که دوره حقوق عمومی را میگذرانند چقدر است؟

افراد و دانش پذیرانی که موفق به گذراندن دوره حقوق عمومی در انواع دانشگاه ها ( دولتی و یا آزاد) و موسسات علمی میشوند، به نوعی مشاور حقوقی محسوب شده و میتوانند در انواع بخش های دولتی مشغول به کار شده و میزان حقوق دریافتی نیز توسط سازمان های دولتی و یا خودشان تعیین میشود و امکان دارد که بتوانند همزمان به چند مساله کیفری، مالیاتی و اداری رسیدگی کرده و در مورد آنها تصمیم قاطع و جدی بگیرند.  
باید به این نکته اشاره کرد که، درآمد افرادی که صرفا در شاخه و گرایش حقوق عمومی تحصیل کرده اند، تا حد زیادی به نحوه عملکرد آنها وابسته بوده و فاکتورهایی مانند مهارت و سابقه کاری و محل کار فقط میتواند میزان درآمد پایه را کاهش و یا افزایش دهد. از طرف دیگر، در صورتی که همین افراد بعد از اتمام دوره حقوق، در آزمون وکالت شرکت کرده و به وکیل پایه یک یا دو تبدیل شده و به صورت مجزا و در دفتر وکالت شخصی مشغول به کار شوند، درآمد ماهیانه آنها مقدار قابل توجهی خواهد بود.  
علاوه براین، مواردی مانند تعداد پرونده هایی که در یک بازه زمانی خاص به دست وکیل میرسد و البته قیمت و تعرفه انواع جرم  نیز میتواند در میزان افزایش درآمد موثر واقع شود. همچنین، امکان دارد که این میزان درآمد با توجه به نوع و اندازه فعالیت در حیطه حقوق متفاوت باشد. 

 

حقوق عمومی

آیا افرادی که دوره حقوق عمومی را میگذرانند، میتوانند دفتر وکالت تاسیس کنند ؟

تنها افرادی میتوانند دفتر وکالت تاسیس کرده و در آن به کار و فعالیت حقوقی مشغول شوند که، پروانه وکالت دریافت کرده و وکیل رسمی پایه یک و یا دو دادگستری باشند. علاوه بر این، افرادی که دوره آموزش حقوق عمومی را در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان و یا دیگر موسسات و دانشگاه ها گذرانده و مدرک حقوق عمومی دریافت کرده باشند نیز  از این امر مستثنی نبوده و باید همین روال را طی کنند. البته، در صورتی که این افراد در آزمون کانون وکلا شرکت کنند، میتوانند سریعتر به نتیجه رسیده و دفتر وکالت تاسیس کنند. 
علاوه بر این، فردی است که پروانه وکالت به نامش صادر شده باید عهده دار مسئولیت مدیریت دفتر بوده و همیشه در دفتر حاضر باشد تا بتوانند به مشکلات احتمالی حقوقی رسیدگی کند. همچنین، این مدیر موظف است که منابع انسانی با سمت های کارشناس فناوری اطلاعات، کارشناس حقوق و دو کارمند ساده استخدام کرده و در صورت افزایش وسعت محل کار و زیاد شدن حجم کار، بر تعداد آنها اضافه کند. 
قابل ذکر است که، این وکلا فقط به واسطه موافقت رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه و طبق پیشنهاد شورای مشورتی قوه قضائیه قادر به راه اندازی دفتر وکالت شان خواهند بود. علاوه بر شرایطی که ذکر شد، در صورتی که مدیران دفاتر وکالت از نظر جسمی، تابعیت، تقید به دین اسلام و پشت سر گذاشتن خدمت سربازی مشکلی نداشته باشند، میتوانند در اولین فرصت، دفتر وکالت خو را تاسیس کنند. 

 

تبدیل شدن به مشاور عمومی چقدر طول میکشد ؟

افرادی که علاقمند هستند به عنوان مشاور عمومی مشغول به کار شوند، باید بعد از پشت سر گذاشتن دوره چهار ساله کارشناسی حقوق، در کنکور سراسری کارشناسی ارشد حقوق شرکت کرده و رشته حقوق عمومی را انتخاب کنند.

گذراندن این دوره در دانشگاه های معتبر سراسر کشور دو سال طول کشیده اما در صورتی که این دوره را در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان بگذرانید،

فقط سه ماه طول کشیده و با استفاده از گواهینامه حقوق عمومی دریافتی آن میتوانید، در دانشگاه ها و یا موسسات معتبر مشغول به تدریس شده و یا یکی از سازمان های دولتی و یا وزارتخانه ها را برای کار انتخاب کنید. 
در صورتی که این افراد بخواهند حیطه کاری خود را وسعت بخشیده و برای خود دفتر کار قانونی داشته باشند، میتوانند در آزمون وکالت شرکت کرده و وکیل پایه دو و یا یک شوند که در این صورت نوع تعهدات و وظایف شان نیز تغییر خواهد کرد. در غیر این صورت، این افراد میتوانند با کسب دانش جامع تر و تجربیات متنوع تر، مسیر شروع به کار را کوتاه کرده و به عنوان مشاور عمومی کار خود را شروع کنند. قابل ذکر است که درآمد هر دو این نفر با توجه به تحصیلات و طبق وظایف شان متفاوت خواهد بود. 
شرکت در دوره آموزش حقوق عمومی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان به افراد علاقمند به مباحث حقوقی و شغل وکالت کمک میکند تا در مدت کوتاه و با هزینه نسبتا کمی با موضوعات حقوقی پایه آشنایی پیدا کرده و از آنها برای ارایه مشاوره به افرادی که در این زمینه به همیاری نیاز دارند، استفاده کنند. مزیت اصلی این دوره این است که به دانش پذیران ، گواهینامه حقوق عمومی اعطا میشود که میتوانند به واسطه آن، روند یافتن شغل متناسب با دانش و اطلاعات شان را تسهیل کرده و دانش و مفاهیم آموخته شده را به دیگران نیز منتقل کنند. 

 

افرادی که دوره حقوق عمومی را میگذرانند، در چه رشته و مشاغلی میتوانند کار کنند؟

از آنجایی که، موضوع اصلی حقوق عمومی بررسی رابطه و مشکلات و چالش های بین دولت و همه اشخاص حقیقی و حقوقی است، بنابراین، دانش پذیرانی که این دوره را با موفقیت به پایان برسانند، میتوانند در زمینه هایی که به محقق شدن این هدف مرتبط هستند فعالیت مستمر و یا موقتی داشته باشند. البته، در درجه اول گذراندن دوره حقوق عمومی به این افراد کمک میکند تا  به عنوان استاد و سپس وکیل انجام وظیفه کنند. 
در صورتی که این افراد بر تجربیات عملی و دانش تخصصی خود بیفزایند، میتوانند در اداره ها ، وزارت خانه ها و  دیوان عدالت اداری به ترتیب عنوان مشاور  شروع به کار کرده و معضل های موجود را شناخته و سپس حل و فصل کنند.  
علاوه بر این، این افراد در کل میتوانند در مشاغل و فرصت های شغلی انجام وظیفه کنند که، در آن روابط و مشکلات با اشخاص حقیقی و حقوقی سازماندهی و بررسی شده و به موفقیت دستگاه های دولتی منتهی شود.
در کل اهدافی که وکلای عمومی دنبال میکنند عبارتند از :  

 • برقراری نظم عمومی و امنیت و ثبات در کشور
 • قانون مداری و کنترل قدرت دولت در حیطه های مختلف
 • در نظر گرفتن و حفظ منافع عمومی و ارایه خدمات متنوع 
 • تعیین و حفظ حقوق سیاسی و طبیعی افراد در جامعه
 • تنظیم روابط دوطرفه دولت و افراد و تغییر برخی از مناسبات با توجه به شرایط

همین حالا در دوره حقوق عمومی (MBA) شرکت کنید

افرادی که دوره حقوق عمومی را میگذرانند ، قادر به انجام چه وظایفی هستند ؟ 

غالبا، افرادی که دوره حقوق عمومی را در دانشگاه ها و یا موسسات آموزشی معتبر میگذرانند، در مورد نکات حقوقی هر کدام از زمینه های اداری، کیفی و اجرایی اطلاعات کافی پیدا کرده و میتوانند بعد از شرکت در آزمون وکالت ، به عنوان وکیل عمومی انجام وظیفه کنند. در این نوع از وکالت، در ابتدا بین وکیل و موکل قراردادی عقد میشود تا وکیل بتواند مسایلی را از طرف موکل خود بیان کند. البته، موضوع وکالت باید به گونه ای باشد که خود موکل از عهده انجام دادن آن بر آید. 
با توجه به اینکه، افراد شرکت کننده در دوره حقوق عمومی بر مطالب حیطه حقوق اداری، مالی، اجتماعی و محیط زیست تسلط پیدا کرده و  با حوزه این قوانین آشنا میشوند بنابراین، باید بتوانند در صورت لزوم موکل خود را به بهترین نحو هدایت کرده و طبق صلاح او روند حقوقی را پیش برند. در کل، این افراد بعد از پایان دوره، قادر به انجام وظایف زیر هستند : 

 • توسعه مهارت ها به عنوان یک وکیل و یا مشاور استراتژیک کسب و کار  
 • مشخص کردن حیطه های قانونی و تمرکز بر قانون اجرایی ، عمومی و محیطی
 • ارایه مشاوره حقوقی در زمینه های مختلف و درگیر کردن آنها در مسایل قانونی
 • مشارکت در موضوعات مهم و روندهای قضایی 

 

افرادی که دوره حقوق عمومی را میگذرانند، در چه زمینه هایی میتوانند از دانش خود استفاده کنند؟

همانطور که در ابتدا بحث صحبت شد، حقوق عمومی از قوانین اداری، کیفری، مالیاتی و قانون اساسی تشکیل شده و البته به مسایل سیاسی نیز می پردازد؛ بنابراین، افرادی که در این زمینه تحصیل کرده اند صرفا میتوانند در زمینه ها و گرایش های ذکر شده از علم و دانش به روز خود استفاده کرده و مشکلات موجود را حل و فصل کنند. 
این افراد میتوانند با عموم در مورد وظایف سازمان و اداره های دولتی و پایبندی به آنها ، اقداماتی که میتوانند برای ممانعت از تبعات کیفری انجام دهند ، میزان مالیاتی که هر سازمان باید با توجه به فعالیت هایش پرداخت کند و قوانین پایه ای که همه ملزم به رعایت شان هستند، صحبت کرده و راهکارهای عملی و کاربردی را در اختیار آنها بگذارند.
علاوه بر این، هنگامی که این افراد در مورد موضوعی تجربه عملی کافی داشته باشند، راه حل ها را با قطعیت بیشتری ارایه کرده و در واقع به نوعی میتوانند تضمین کننده موفقیت آنها باشند. به عنوان مثال، فعالیت کردن به عنوان مشاور حقوقی سازمان های دولتی میتواند زمینه ای را برای استفاده و به کارگیری تجربیات قبلی آنها فراهم آورد. 

 

چه تفاوتی میان حقوق عمومی و حقوق خصوصی وجود دارد ؟

حقوق خصوصی، یکی از گرایش های مهم رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد و بخشی از سیستم قانونی حقوق مدنی است و روابط قانونی افراد در انواع معاملات ، قانون تعهدات ( که به آن سیستم قانون مدنی اطلاق میشود) ، تعاملات بین افراد خاص، تعهدات فردی، قانون جریمه ، خانوادگی، کسب و کار و گروه ای کوچک را در بر میگیرد . این حقوق، با حقوق عمومی که به رابطه بین اشخاص حقیقی و حقوقی می پردازد تفاوت دارد. البته، مفهوم حقوق خصوصی کمی گسترده تر بوده و شامل روابط بین دولت و افراد خاص و دیگر شخصیت ها میشود؛ به این معنی که، ارتباط دولت و افراد بر اساس قانون معامله ای است که به واسطه حقوق خصوصی کنترل شده و در حیطه قانون عمومی گنجانده نمیشود.
با توجه به تفاوت های موجود بین وکلای عمومی و خصوصی ، هر کدام نقاط ضعف و قوتی دارند که آنها را از دیگری متمایز کرده و در واقع، به واسطه همین موارد میتوان آنها را شناسایی کرد. ویژگی های وکلای عمومی و خصوصی به شرح زیر هستند:

وکلای عمومی
 • این وکلا، بسیار توانمند بوده و کارشان به نوعی رقابتی است اگر چه، حجم کاری شان زیاد و میزان حقوق دریافتی شان کم است. 
 • آنها منفعت عموی را ضمانت میکنند. 
 • آنها توسط دادگاه و برای افرادی که استطاعت مالی ندارند، انتخاب میشوند.
 • آنها غریبه بوده و موکل ها نمیتوانند آنها را برای موارد مختلف انتخاب کنند. 
 • آنها برای ملاقات با موکل ها یشان فرصت کافی ندارند.

وکلای خصوصی

 • آنها میتوانند مدت زمان طولانی را با شما در نزدیک باشند. 
 • موفقیت در کار این وکلا، به افزایش شهرت آنها می انجامد. 
 • آنها، حامی منفعت افراد در مقابل یکدیگر هستند. 
 • غالباً، هزینه پرداختی برای این وکالت ها زیاد و گزاف است.

قابل ذکر است که فارغ التحصیلان رشته حقوق خصوصی نیز میتوانند شغل وکالت را انتخاب کرده و پیش از آن باید لزوما در آزمون وکالتی که هر سه سال یکبار توسط کانون وکلا برگزار میشود شرکت کرده و پذیرفته شوند. علاوه بر این ، این افراد میتوانند با کسب تجربه کافی و گذراندن دوره های مرتبط، در مشاغلی مانند داد یاری، مشاور حقوقی، استاد دانشگاه، پژوهشگر حقوقی، قاضی و سر دفتر نیز انجام وظیفه کرده و دانش و اطلاعات خود را به کار گیرند
وکلای خصوصی نیز مانند عمومی وظایفی دارند که  شامل موارد زیر باشد : 

 • مطلع کردن موکل از خدمات ارایه شده توسط وکیل
 • گوش دادن به مشکلات و نگرانی های  موکل و یافتن راهکاری مناسب برای مشکل
 • رعایت استانداردهای حرفه ای و اخلاقی در برخورد با موکل
 • ارایه صریح و شفاف ارزیابی ها و تحقیقات
 • محرمانه نگه داشته تمام اطلاعات دریافتی
 • در دسترس بودن وکیل در زمان ها و مکان های مختلف
 • احترام به حریم خصوصی موکل و در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی اش
 • اطمینان از دسترسی موکل به اطلاعات کلی پرونده 

به طور معمول، درآمد وکلای خصوصی بیشتر از عمومی است زیرا خودشان برای کار کردن در یک محیط خاص تصمیم میگیرند.  علاوه بر این، میزان درآمد این وکلا تا حد زیادی به وسعت محل کار، سابقه کار و نوع محل کار وابسته است و غالبا، افرادی که سابقه کاری 10 تا 12 ساله دارند ، حقوق بیشتری دریافت میکنند. 

 

کدامیک از مراجع قانونی بر تخلفات مشاور های عمومی نظارت دارند ؟

علی رغم اینکه، همه مشاور ها به دلیل تعهدات و قسمی که مبنی بر رعایت اصول و قوانین حقوقی خورده اند، قابل اعتماد هستند و میتوان تمام مشکلات حقوقی را با کمک آنها حل کرد، اما امکان دارد که این افراد عمدا و یا سهوا خطایی کرده و ضرر و زیان آن نصیب موکل شود. 
در این موارد، پرونده این وکیل باید از طرف کانون وکلا به دادسراهای انتظامی و یا دادگاه ارجاع داده شود تا با توجه به جرم و آثار و عواقبی که برای موکل داشته، در مورد آن تصمیم گیری شود. در مرحله بعد، شکایت موکل در دادسرا و توسط یکی از معاونین دادستان بررسی شده و در مورد علل آن خطا تحقیقاتی انجام شده و نتیجه به اطلاع وکیل رسانده میشود. علاوه بر این، در صورتی که وکیلی جرمی انجام دهد، باید در دادسرای  عمومی برای او کیفر خواستی صادر شده و کپی آن به کانون وکلا فرستاده شود تا دادگاه انتظامی شخصا آن را بررسی کند. 
در صورتی که دادگاه شواهد قوی در دست داشته و تشخیص دهد که ادامه کار وکیل با شئونات وکالت مغایرت دارد، میتواند وکیل را به طور موقتی از کار خود معلق کند. البته، این حکم نمیتواند به صورت قطعی صادر شود زیرا امکان دارد که بعد از تحقیقات، بی گناه بودن وکیل ثابت شده و حکم برائت او صادر شود. 
قابل ذکر است که این مجازات ها صرفا برای مجموعه ای از تخلفات شامل عدم حضور وکیل در دادگاه بدون عذر موجه، انجام ندادن درست و به موقع وظایف توسط وکیل تسخیری، عدم تمدید پروانه وکالت و عدم حضور در داد گاهی که وقت آن زودتر ابلاغ شده ( دادگاه جنایی بر دادگاه های دیگر مقدم است) ، صادر شده و امکان دارد که تخلفات دیگر براحتی و بدون مجازات حل و فصل شوند. 
نکته جالب دیگر در مورد این مجازات ها این است که نوع مجازات برای هر کدام از این تخلفات متفاوت است که عبارتند از:

 • مجازات درجه یک : به یک اخطار کتبی محدود میشود. 
 • مجازات درجه دو : توبیخی است که در پرونده وکیل ثبت میشود. 
 • مجازات درجه سه : توبیخی است که علاوه بر مجله کانون وکلا ، در روزنامه رسمی نیز درج میشود. 
 • مجازات درجه چهار: به تنزل درجه ختم میشود. 
 • مجازات درجه پنج : شامل ممنوعیت کار از سه ماه تا سه سال است. 
 • مجازات درجه شش : به معنای محرومیت دائمی از انجام وکالت است. 
حقوق عمومی

آیا حوزه تعهدات افرادی که دوره حقوق عمومی را میگذرانند، مشابه افراد شاغل درحوزه حقوق قضایی است؟

تعهدات افرادی که دوره حقوق عمومی را میگذارنند و نقش مشاور حقوقی را بر عهده داشته با افرادی که در حوزه قضایی و به عنوان وکیل دادگستری انجام وظیفه میکنند تقریبا مشابه است. با این حال، هر دو گروه  ملزم هستند تا اصول و قواعدی را در برابر موکل خود حفظ کنند که عبارتند از : 

 • آنها باید در درجه اول شرافت موکل را در نظر داشته و تا جایی که امکان دارد اسرار او را حفظ کنند. 
 • آنها باید به صلاح و مصلحت موکل فکر کرده و اقدامی که به موکل آسیب میرساند را انجام ندهند. 
 • تمام هزینه هایی که وکیل پرداخت میکند به عهده موکل است و باید در پایان کار آنها را پرداخت کند و همچنین، وکیل باید تمام سفته های به امانت گرفته شده را باز پس دهد. 

علاوه بر این، در صورتی که وکیل و یا مشاور نتوانند به دلایل عمدی و یا خطا، به تعهدات مندرج در قرارداد خود عمل کنند و از نظر عرفی و یا قانونی مشکلی برای موکل بروز کند، از قرار داد تخلف شده و موکل میتواند برای اعلام زیان و دریافت غرامت و خسارت اقدام کند. 
شرکت در دوره آموزش حقوق عمومی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان به افراد علاقمند به وکالت امکان میدهد تا در مدت کوتاهی قوانین حقوقی را آموخته و برای کار عملی در دادگاه و مراکز مشاوره آمادگی کسب کنند. علاوه بر این، این موسسه به دانش پذیران دوره گواهینامه حقوق عمومی اعطا میکند که نشان دهنده آگاهی و آشنایی آنها با این حیطه بوده و میتوانند از اعتبار آن برای تدریس در موسسات و دانشگاه های سراسر کشور استفاده کنند.  

 

حقوق عمومی

 

آیا ارتباطی میان گذراندن دوره حقوق عمومی و اشخاص حقیقی و حقوقی و دستگاه های اجرایی وجود دارد ؟

برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید مفهوم اشخاص حقیقی و حقوقی را تعریف کرده و سپس به بررسی نقش و ارتباط آنها در حقوق عمومی بپردازیم. به طور معمول، منظور از اشخاص حقیقی ، انسان ها هستند که به محض تولد، حقوق خاص و مشخصی به آنها تعلق میگیرد. از طرف دیگر، اشخاص حقوقی، به سازمان ها و شرکت هایی اطلاق میشود که قانون برای آنها شخصیت در نظر گرفته و دارای حقوق و تکالیفی هستند. 
در اکثر مواقع، اشخاص حقیقی و حقوقی با مشکلاتی مواجه میشوند که از حل آنها به نوعی عاجز بوده و برطرف کردن آن صرفا از عهده و تجربه وکلای عمومی که در زمینه های مختلف آگاهی و اطلاعات دارند ، بر می آید. علاوه بر این، این وکلا از اصول و قواعد خاص قوانین اجرایی مطلع بوده و براحتی میتوانند مشکل این اشخاص را شناسایی کرده و راهکار کوتاه و یا بلند مدتی برای آن ارایه دهند. 
علاوه بر این، وجود وکلای حقوقی بخش لاینفک دستگاه های اجرایی محسوب شده و نقش مهمی در مدیریت و پیشبرد اهداف این سازمان ها دارند و در صورتی که نادیده گرفته شوند، سازمان ها مسئولیت های سازمانی، اجرایی و

کیفری که متوجه خودشان هست را فراموش کرده و برای تصمیم گیری در بخش های مختلف سازمان دچار مشکل میشوند. قابل ذکر است که این مشاوران حقوقی باید مشکلات سازان ها را شناسایی کرده و برای برطرف کردن آنها برنامه ریزی کنند.

همین حالا در دوره حقوق عمومی (MBA) شرکت کنید

گذراندن دوره حقوق عمومی ، به کسب چه مهارت هایی کمک میکند؟ 

به طور معمول، افرادی که شروع به گذراندن دوره حقوق میکنند، باید دارای مجموعه ای از استعداد ها بوده و از پیش از هر چیز فن بیان خوبی داشته باشد تا بتواند منظور و هدف خود را به درستی به موکل خود منتقل کند . علاوه بر این، این افراد باید همزمان به علوم روانشناسی، فلسفه و جامعه شناسی نیز تسلط داشته و بتوانند هر کدام از وقایع حادث شده در جریان وکالت را بررسی کرده و نتیجه منطقی از آن بگیرند. البته، مقاوم بودن و داشتن روحیه مبارزه طلبی نیز میتوان به موفقیت این افراد کمک چشمگیری بکند. 
گذراندن دوره آموزشی حقوق عمومی در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان به افراد علاقمند به این حیطه و یا افرادی که عملا در این زمینه فعالیت دارند، کمک میکند تا مهارت ها و توانمندی هایی را به دست آورده و از آن برای پرونده ها و موارد مختلف مشاوره استفاده کنند. علاوه بر مهارت، این موسسه به علاقمندان شرکت در دوره، مدرک حقوق عمومی ارایه میکند که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوان از آن برای یافتن فرصت شغلی بهتر و تخصصی تر و کار مورد علاقه بهره برد. 
مهارت هایی که گذراندن دوره حقوق عمومی به همراه دارد عبارتند از :

 • قدرت تحلیل و استدلال برای بررسی صحبت ها و اقدامات طرف مقابل و موکل خود
 • داشتن قدرت ابتکار و خلاقیت برای ارایه راهکار های جدید و تغییر روند اختلافات 
 • داشتن علم روانشناسی برای شناخت رفتارها و حساسیت های طرفین
 • دارا بودن روحیه انتقاد و نقد پذیری
 • توانایی استنتاج برای انتخاب بخش های مختلف یک پرونده

قابل ذکر است که داشتن مهارت های جانبی و اطلاعات مفید و کاربردی نیز میتواند، بر میزان مهارت های این افراد افزوده و آنها را هر چه بیشتر از قبل برای ارایه مشاوره به افرادی با مشکلات مختلف و متنوع آماده کرده و تجارب قابل استفاده ای را نصیب این وکلا بکند. 

 

استفاده از حقوق عمومی در کشور مان ایران چه نتایجی را به دنبال داشته است؟

یکی از بخش های حقوق عمومی، قانون اساسی است که قوانین زیادی در آن درج شده است که در آنها،  به نوعی به حقوق افراد مختلف احترام گذاشته شده و این همان نتایج به کارگیری حقوق عمومی در کشورمان ایران است. از جمله این حقوق ذکر شده در قانون اساسی این است که، همه زنان و مردان دارای حقوق مساوی هستند و علی رغم جایگاه خاص بانوان، باید به حقوق هر دو جنس احترام گذاشت. 
علاوه بر این، براساس مصوبات قانون اساسی، همه افراد حق دارند شغل مناسب و مسکن خوب داشته و از تامین اجتماعی هم برخوردار باشند. البته، با توجه به قوانین تصویب شده در قانون اساسی، میتوان اینطور هم بیان کرد که، قانون اساسی مرز و محدوده آزادی های فردی و اجتماعی و امکانات را تعیین کرده و با ارایه و اعلام قوانین موجود برای انجام کارهای خلاف قانون، مجازات های کیفری و پرداخت مالیات برای خدمات اجتماعی و اصول کار و رویه های قانونی، مشخص میکند که هر کدام از افراد در صورت قرار گرفتن در این موقعیت ها چه وظایفی دارند.

 

چه تفاوتی میان مشاوران عمومی و وکلای دادگستری وجود دارد؟

پیش از آنکه به بحث تفاوت های مشاوران عمومی و وکلای دادگستری بپردازیم، خاطر نشان میکنیم که هر دو این افراد دارای تحصیلات مشابه بوده و هر دو در رشته حقوق عمومی فارغ التحصیل شده اند و یا دوره حقوق عمومی موسسات معتبر را پشت سر گذاشته اند و با اصول و قوانین کلی انواع حقوق مالیاتی ،کیفری ، اداری و قانون اساسی آشنا شده اند. 
اما ، تفاوت هایی میان شخصیت، وظایف و دوره های آموزشی اضافی و نوع کاری که آنها انجام میدهند وجود دارد که میتوان آنها را به اختصار توضیح داد. به طور معمول، مشاور ها از نظر شخصیتی افرادی مقاوم و قوی هستند که علاوه بر حقوق، نسبت به دیگر شاخه های علوم مانند روانشناسی نیز اشراف داشته و میتوانند جواب ها و عکس العمل های موکل خود را تجزیه و تحلیل کرده و با استفاده از قوه نوآوری و خلاقیت خود جریان همه پرونده ها را به گونه ای متفاوت پیش برده و آنها را به نفع موکلین خود تغییر دهد. علاوه بر این، وظایفی که مشاور انجام میدهد حول انتخاب شیوه های کارآمد برای مشاوره و تلاش برای رهانیدن او از موقعیت فعلی است. لازم به ذکر است که این افراد نیازی به گذراندن دوره های آموزشی خاصی ندارند.
از طرف دیگر، وکلای دادگستری بعد از دوره دوساله کارشناسی ارشد، به بسط شغل و دانش خود اندیشیده و در آزمون کانون وکلا شرکت کرده و بعد از پذیرفته شدن و گذراندن دوره کار آموزی و پشت سر گذاشتن آزمون اختبار ( آزمون دومرحله ای کانون وکلا )، به وکیل ( پایه دو و سپس یک) تبدیل میشوند. علاوه بر این، این وکلا نیز باید با مفاهیم دیگر رشته ها و حوزه های آشنایی داشته و برای خود دفتر کار مجزایی با کارکنان مشخص تاسیس کرده و مستقلانه کار کنند.  

حقوق عمومی

 

شغل مشاوره عمومی چه مزیت ها و معایبی دارد؟

طیف مسئولیت ها و وظایفی که مشاورهای حقوقی انجام میدهند بسیار متنوع بوده اما، با توجه به تحصیلات مشاورهای عمومی و مشاغلی که میتوانند در آنها فعالیت کنند، این شغل میتواند مزیت ها و معایبی را برای این افراد به ارمغان آورد که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم :

مزیت ها 
 • آنها با اولویت های قاضی ها آشنایی داشته و از این نظر، میدانند روند پرونده را چگونه پیش ببرند. 
 • آنها قادر هستند شاهدان خوب را از بد تمیز دهند.
 • به دلیل شناخت مشاور از موکل، قاضی نیز تصمیم بهتر و منصفانه ای میگیرد. 
 • آنها با قاضی های مشابه در ارتباط بوده و به شرح وظایف خود آگاه هستند.
 • آنها میتوانند به واسطه آشنایی با قضات مختلف، برای خود اعتبار به دست آورند. 

معایب 

 • امکان دارد که برخی از پرونده ها به شهرت مشاور ها لطمه بزند.
 • آنها برای مشاوره به تخصص خاص آن حیطه نیاز دارند.
 • آنها همزمان با حوزه های قضایی چند گانه در ارتباط هستند. 
 • آنها فقط میتوانند در حوزه های کیفری، مالیاتی و اداری به موکل ها کمک کنند .
 • آنها با موکل های خود در ارتباط نزدیک هستند. 

قابل ذکر است که امکان دارد این مزیت ها و معایب با توجه به حوزه قضایی، نوع پرونده، موکل و نوع جرمی که در مورد آن مشاوره داده میشود، کمتر و یا بیشتر باشد.  

 

حقوق عمومی برای حل مشکلات دستگاه های اجرایی ، چه راهکارهایی را ارایه میدهد؟

در حقوق عمومی نیز ، برای هر مشکلی راهکار خاصی ارایه شده است. گاهی مشاهده میشود که بین افراد و موسسات حقوقی مشکلی بروز کرده و حل کردن آن جز با کمک گرفتن از حقوق عمومی امکان پذیر نیست. به طور معمول، در این مواقع باید گروهی از مشاوران به این سازمان ها و دستگاه های اجرایی مراجعه  و مشکلات اصلی و حاد را شناسایی میکنند و سپس، برای حل کردن آنها راه کاری می اندیشند. 
در این مواقع، مشاور ها باید ابتدا سر منشا مشکلات را شناسایی کرده و نوع تقسیم بندی وظایف و کارها را تغییر دهند تا بتوانند مشکل را در زمان کوتاهی حل کنند تا آن سازمان حقوقی بتواند مجددا کار خود را از سر بگیرد. علاوه بر این، این سازمان ها به راحتی میتوانند به یکی از مراجع قانونی مراجعه کرده و راهکارهای پیشنهادی آنها را کار بگیرند. 
قابل ذکر است که در صورتی که دستگاه های اجرایی نتوانند از این طرق، مشکلات خود را مرتفع کنند، باید مراحل و مراتب قانونی را به معاون های حقوقی وزارت امور اقتصادی و دارایی و کمیسیونی متشکل از وزیران امور مجلس و معاونت حقوقی اطلاع داده تا بتوانند از همکاری با آنها نهایت استفاده را ببرند.  علاوه بر این، در صورتی که مشکلات حاصل به دلیل بی اطلاعی دستگاه ها از قوانین اجرایی موجود و لازم الاجرا باشد، آنها باید حکم اعلام شده را پذیرفته و در صورت حل نشدن مشکل، باید آن را به مراتب بالاتر ارجاع داد تا مشکل دقیق تر بررسی شده و راه حل سریعی برای آن ارایه شود.  

همین حالا در دوره حقوق عمومی (MBA) شرکت کنید

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

این دوره همرا با پکیج mba  ارائه می گردد.

فصل اول

 • مفاهیم و کلیات حقوقی
 •  خدمات حقوقی
 • روند دادرسی
 • انواع خدمات حقوقی
 • گذر تاریخی حقوق
 • تعریف حق و حقوق
 • مشاور حقوقی کیست؟
 • مشاور حقوقی بین الملل
 • مشاور حقوقی خانواده
 • مشاور حقوقی مدنی
 • مشاور حقوقی تجارت
 • مشاور حقوقی جزا و جرم شناسی
 • مشاور حقوقی ثبت
 • وظایف مشاور حقوقی
 • مهارت و دانش مورد نیاز شغل مشاور حقوقی
 • آشنایی با نظام قضایی در ایران
 • ریاست قوه قضائیه
 • وزارت دادگستری
 • حقوق بین الملل
 • قلمرو حقوق بین الملل
 • اقسام حقوق بین الملل
 • تدوین حقوق بین الملل
 • مبانی حقوق بازرگاني دريائي
 • حقوق بازرگاني دريائي
 • تنظيم وتدوين مقررات
 • جامعه ملل
 • رابطه حقوق بین الملل با حقوق داخلی
 • تابعیت
 • اقامتگاه
 • ارتباط تابعیت و اقامتگاه
 • فواید حقوقی تعیین اقامتگاه
 • مفهوم اقامتگاه در ایران
 • مفهوم اقامتگاه در شریعت اسلام
 • حقوق تجارت
 • حقوق مالیات فکری
 • حقوق گمرکی و قواعد صادرات و واردات
 • حقوق نمایندگی و شعبات فرعی
 • حقوق انتقال فناوری
 • حقوق رقابت در تجارت بین المللی
 • حقوق تجارت الکترونیک
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان