دوره یکساله مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانیMBA

دوره MBA مراکز درمانی


دوره مدیریت کسب و کار (MBA) گرایش مراکز درمانی چه دوره ای می باشد؟ MBA مدیریت مراکز درمانی چه رشته ای است؟ بعد از فارغ التحصیلی در این دوره چه فرصت های شغلی پیش روی شماست؟ اصول موفقیت مدیران بیمارستان ها چه می باشد؟ آیا هزینه کردن برای اخذ مدرک MBA مدیریت مراکز درمانی، ارزش دارد؟ چرا باید در دوره مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانی موسسه آموزش عالی فن پردازان شرکت کنید؟ چرا باید نسبت به اخذ مدرک مدیریت کسب و کار گرایش مراکز درمانی، اقدام کنید؟ اما چرا بیمارستان ها به...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

دوره مدیریت کسب و کار (MBA) گرایش مراکز درمانی چه دوره ای می باشد؟

کسب مدرک مدیریت در هر رشته و تخصصی می تواند یک موفقیت بزرگ به حساب آید و بیانگر این است که توانسته اید تمام مهارت های لازم در آن رشته را کسب کنید. اما مدیریت کسب و کار با تمرکز بر مراکز درمانی چه دوره ای می باشد؟ حوزه سلامت و درمان امروزه با سرعت زیادی در حال پیشرفت و ترقی می باشد و هر روزه ایده ها و فناوری های جدیدی به این صنعت اضافه می شوند. بنابراین اخذ یک مدرک مدیریتی در این زمینه و تقویت مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در آن، امری ضروری می باشد تا بتوان با چالش های جدید آن کنار آمد. با شرکت در دوره MBA مراکز درمانی می توانید درباره موضوعاتی نظیر روابط با بیمار، منابع انسانی، علوم کامپیوتری و غیره آموزش ببینید.

مزایای چنین دوره هایی بی شمار می باشد. با حضور در این دوره می توانید مهارت هایی مانند تصمیم گیری، تفکر انتقادی و اصول سازمانی را هم فرا گیرید که از جمله مهارت های ضروری برای مدیریت کارمندان می باشند و حتی می توانند در مدیریت حرفه ای زندگی شخصی تان هم کمک کننده باشند. مشاغل پیش روی شما بعد از فارغ التحصیلی در این دوره هم متنوع هستند. می توانید به عنوان مدیر کار خود را در یک بیمارستان یا کلینیک درمانی آغاز کنید و یا به عنوان مشاور مالی، مدیر مالی یا مدیر اجرایی یک بیمارستان مشغول به کار شوید. به هر حال با اخذ مدرک MBA مراکز درمانی فرصت های شغلی بی شماری به روی شما باز می شود. علاوه بر حرفه مدیریت و مدیر مالی، می توانید به عنوان مشاور هم برای دیگر کسب و کار ها کار کنید و به آن ها در رفع موانع بر سر راه موفقیت شان، کمک کنید.

دوره مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانیMBA

MBA مدیریت مراکز درمانی چه رشته ای است؟

مدرک MBA در حوزه مدیریت مراکز درمانی به این منظور طراحی شده است تا دانش پذیران را با مهارت های مدیریتی در محیط های کاری آشنا کند تا بتوانند سیستم های درمانی خاص و پیچیده ای را مدیریت کنند. در این دوره سعی بر این شده است که مهارت های عملی را در دانش پذیران تقویت کنیم و موفقیت در آن به آشنایی کامل با تمام ابعاد مختلف بیمارستان ها و دیگر مراکز درمانی بستگی دارد، همچنین موضوعات بسیار زیادی را شامل می شود. مدرک MBA در مدیریت مراکز درمانی، توانسته است از طریق آموزش های مفهومی و ترکیبی، فضای آموزشی منحصر به فردی برای دانش پذیران آماده کند تا در آن به خوبی با مهارت های مدیریتی، سازماندهی امور اداری و روش های تصمیم گیری آشنا شوند که مخصوص محیط های درمانی می باشند.

حوزه سلامت و درمان هر ساله پیشرفت های چشم گیری داشته است. کشور ما نیز با توجه به متخصصین توانمند در حوزه پزشکی، از این قاعده مستثنی نیست و همواره شاهد اضافه شدن مراکز درمانی و بیمارستان های جدید در سراسر کشور می باشیم. با رشد این مراکز فرصت های شغلی زیادی هم ایجاد می شود که البته برای پر کردن این مشاغل، نیاز به تخصص، دانش و مهارت های خاص نیز می باشد. به همین دلیل این دوره تمرکز خود را روی این موضوع معطوف کرده است و تمام موضوعات آموزشی را جهت آماده کردن دانش پذیران برای ورود به این حوزه طراحی کرده است تا بتوانند تمام موضوعات و چالش های مربوط به آن را به خوبی مدیریت کنند. در این دوره با موضوعاتی درباره ماهیت موضوعات و مسائل موجود در سیستم های سلامت و درمان آشنا می شوید. برای مثال به ارزیابی ویژگی های خدمات درمانی و تغییرات به وجود آمده در روابط بین بیمار، پزشک، بیمارستان، پرستاران، جامعه و دولت می پردازید.

بعد از فارغ التحصیلی در این دوره چه فرصت های شغلی پیش روی شماست؟

فرصت های شغلی برای رشته مدیریت مراکز درمانی بسیار زیاد و متنوع می باشد. فارغ التحصیلان این دوره می توانند کار خود را در مشاغلی مانند دستیار مدیریت بیمارستان، مدیر بیمارستان یا مدیر بخش های اداری بیمارستان شروع کنند. همچنین این افراد می توانند در بخش روابط عمومی بیمارستان، شرکت های بیمه، پرتال های درمانی، سازمان های سلامت و درمان بین المللی، داروخانه ها، شرکت های ارائه کننده نرم افزار های سلامتی و دیگر شرکت های بزرگ مشغول کار شوند. از دیگر مشاغلی که می توانید در آن حضور داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رئیس دانشکده پزشکی
 • جانشین و معاون رئیس دانشکده پزشکی
 • سرپرست بیمارستان
 • مدیر بخش پرستاری
 • مدیر بهداری ها و بخش های اورژانس
 • مدیر مالی بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • مدیر بخش های مختلف بیمارستان ها

این مشاغل نقش کلیدی در بخش های سلامت و درمان هر کشور دارند. تمام این افراد می توانند کلینیک های درمانی، بیمارستان ها، بهیاری ها و کمپ های ترک اعتیاد را به خوبی مدیریت کنند. همچنین به عنوان یک مدیر بیمارستان، دانش و اطلاعات کافی درباره نحوه تفسیر داده ها و سیستم های اطلاعاتی دارند. این متخصصان در صورت داشتن علاقه به تدریس می توانند به عنوان استاد یا مدرس، دانش خود را به دیگر افراد علاقه مند به این حوزه هم آموزش دهند.

مدیران بیمارستان معمولا در صدر امور قرار دارند و کل فعالیت های بیمارستان تحت نظارت آن ها انجام می شود. آن ها باید روزانه امور اداری زیادی را مدیریت کنند مانند مدیریت پرسنل، توسعه سیاست ها و رویه های خدمات درمانی و مدیریت مسائل و موضوعات مالی. علاوه براین مدیران بیمارستان ها باید همیشه اخبار فناوری های جدید درمانی و پیشرفت های درمانی را دنبال کنند و سعی کنند از این فناوری های نوین در بیمارستان خود و خدمات درمانی شان استفاده کنند. مدیران بیمارستان نه تنها باید امور درمانی و فناوری های خاص را دنبال کنند بلکه باید سیاست گذاری ها و قوانین بیمارستانی خود را در سطح جهانی تغییر دهند و یا در صورت لزوم آن ها را اصلاح کنند.
همچنین مدیران بیمارستان ها معمولا با عموم پرسنل بیمارستان ارتباط نزدیکی دارند و به همین دلیل مجبور به برقراری روابط با افراد مختلفی هستند. بخشی از روابط آن ها با افراد سرمایه گذار می باشد که باید به منظور جذب سرمایه کافی و دریافت حمایت های مالی با افراد مختلفی سر و کار داشته باشند. درحالی که مدیر بیمارستان معمولا در دفتر خود به امور رسیدگی می کند، اما گاهی لازم است در تمام بخش های بیمارستان حضور فیزیکی داشته باشد.

به منظور آشنایی با سیاست ها و شیوه های درمانی باید بتوانند زمان و مکان ایجاد تغییرات و مسیر های پیشرفت لازم را به درستی پیش بینی کنند. بنابراین یک مدیر بیمارستان موفق، باید همیشه در تمام صحنه های بیمارستان حضور داشته باشد تا بتواند با دقت بیشتری این تغییرات را شناسایی کند. در این سمَت شغلی باید تمام وقت کار کنید،  که عموما در ساعات کاری می باشد در غیر این صورت تنها ممکن است در مسائلی اورژانسی به حضور شما در ساعت غیر کاری نیاز باشد. مدیر بیمارستان در همه حال باید پاسخگوی پرسنل و بیماران باشد و معمولا عضو اصلی کمیته انضباطی و گروه برنامه ریز بیمارستان می باشد. مدیران بیمارستان ها گاهی ممکن است مجبور شوند سفر های کاری زیادی بروند، در کنفرانس های متعددی حضور پیدا کنند و جلسات کاری زیادی در تیم درمانی بیمارستان خود، داشته باشند.

اصول موفقیت مدیران بیمارستان ها چه می باشد؟

قبل از اخذ گواهینامه MBA مدیریت مراکز درمانی، حتما زمانی که باید به فراگیری اصول آن اختصاص دهید را در نظر گیرید. با یک خود ارزیابی، می توانید تشخیص دهید آیا توانایی ها، صلاحیت ها و مهارت هایی که برای مدیریت بیمارستان لازم است و در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، را دارید یا خیر.

 • توانایی رهبری و مدیریت
 • برقراری روابط تاثیر گذار
 • دانش فنی و پیش زمینه مرتبط
 • مهارت های روابط با افراد مختلف
 • توانایی حل مساله خلاقانه
 • توانایی تحلیل موضوعات و مسائل
 • رویکرد جزئی نگر به وظایف و مسئولیت ها
 • روحیه ای جستجوگر و علاقه مند به یادگیری دانش به روز در این زمینه
اگر ویژگی های بالا را در خود می بینید می توان گفت برای ورود به این حرفه شخص مناسبی هستید. این مهارت ها در کنار تجربه عملی و آموزش های تخصصی در زمینه خدمات درمانی و پزشکی به شدت می تواند بر موفقیت مدیریتی شما تاثیر گذار باشد.

 

همین حالا در دوره MBA مراکز درمانی شرکت کنید

اینفوگرافیک دوره آموزش مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانی MBA

آیا هزینه کردن برای اخذ مدرک MBA مدیریت مراکز درمانی، ارزش دارد؟

اخذ مدرک MBA با گرایش مدیریت مراکز درمانی اگرچه ممکن است هزینه مالی زیادی برای شما داشته باشد، اما بسیار ارزشمند می باشد. داشتن این مدرک باعث می شود دانش و مهارت کافی برای بیشتر مشاغل موجود در حوزه سلامت و درمان داشته باشید. این مدرک حرفه ای این شانس را به شما می دهد که بتوانید به راحتی موضوعات مالی، حقوقی، منابع انسانی، فناوری، سیاست گذاری و روابط عمومی خود را در بیمارستان به راحتی مدیریت کنید. بنابراین اگر قصد دارید در یکی از مشاغل بیمارستانی، کار حرفه ای خود را آغاز کنید و یا می خواهید خود را به سمَت مدیریت بیمارستان نزدیک تر کنید، باید با حضور در کلاس MBA مدیریت مراکز درمانی نسبت به اخذ مدرک معتبر آن اقدام کنید و چند گام فراتر روید.

علاوه بر این با اخذ این مدرک با تنوعی از مشاغل حرفه ای مواجه خواهید بود که می توانید با توجه به علاقه و توانایی های خود در یکی از آن ها مشغول به کار شوید. به طور کلی با اخذ این مدرک می توانید در بیمارستان های دولتی، سازمان بهداشت و درمان، انواع شرکت های بیمه و خدمات درمانی و یا فروشندگان تجهیزات لوازم پزشکی مشغول به کار شوید. علاوه بر این بخش های پرستاری، مراکز نگه داری از سالمندان و مراکز ترک اعتیاد، مراکز توانبخشی و بیمارستان های اعصاب و روان هم نیازمند متخصصانی با مدرک مدیریت کسب و کار می باشند. پس بعد از فراگیری مهارت های مدیریتی که در هر موقعیت اداری و حتی شخصی می تواند برای شما کاربردی باشد، این فرصت های شغلی متنوع نیز دلیل دیگری برای اهمیت اخذ این مدرک می باشد.

چرا باید در دوره مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مراکز درمانی موسسه آموزش عالی فن پردازان شرکت کنید؟

موسسه آموزش عالی فن پردازان همیشه سعی خود را بر این گذاشته است تا با بهره مندی از اساتید متخصص و با تجربه در رشته های مختلف، موقعیت آموزشی متفاوتی برای دانش پذیران خود رقم بزند. این دوره نیز همانند دیگر دوره های این موسسه با تمرکز به تجربه و تخصص مدرسان خود توانسته است از اساتیدی بهره مند شود که ضمن تخصص در مهارت ها و دانش به روز، به خوبی با شیوه های آموزشی نوین آشنایی دارند و می توانند بهترین مشاور و مدرس دانش پذیران در مسیر یادگیری شان باشند. اهمیت مراکز درمانی و پزشکی هم بر هیچ کسی پوشیده نیست. کشور ما هم در بسیاری از مناطق نیازمند مراکز درمانی مدرن و به روز و البته متخصصین با تجربه می باشد. با حضور در این دوره می توانید دانش و مهارت های خود را برای ورود به این بازار کار و خدمت رسانی به هم میهنان خود، تقویت کنید. در کنار این مزایا، با حضور در این دوره می توانید از مزایای زیر هم بهره مند شوید:

 • مدرک اخذ شده از این موسسه امکان ترجه رسمی دادگستری دارد و افرادی که قصد مهاجرت و کار در خارج از کشور دارند، می توانند از این مزیت استفاده کنند.
 • علاوه براین این مدرک مورد تایید سازمان بین المللی ارزیابی مدارک WES کانادا می باشد که به کمک آن می توانید به راحتی نسبت به مهاجرت و کار در کشور کانادا اقدام کنید.
 • ضمن اینکه این مدرک مورد تایید وزارت علوم و فناوری ایران هم می باشد، به همین دلیل هر کجا که این مدرک را به عنوان سوابق آموزشی خود ، ارائه دهید، بر ارزش کار شما می افزاید.
 • با حضور در این دوره می توانید از مزایای روش های آموزشی ترکیبی استفاده کنید که برای افراد مختلف با توانایی های یادگیری متفاوت، کاربردی می باشد.
 • می توانید تمام بسته های آموزشی این موسسه را از سراسر کشور خریداری کنید و خیلی راحت درب منزل خود آن را تحویل بگیرید.
 • در آخر این موسسه یک تیم پشتیبان مهربان و دلسوزی دارد که در تمام مراحل آموزش می توانند به شما در هر موضوعی کمک کنند.

چرا باید نسبت به اخذ مدرک مدیریت کسب و کار گرایش مراکز درمانی، اقدام کنید؟

مدرک MBA تاریخچه طولانی دارد، اما MBA مراکز درمانی تقریبا جدید می باشد. به دلیل نوآوری های اخیر، مدیریت مراکز درمانی از جمله موضوعات مهم می باشد. در حوزه سلامت و درمان همیشه نیاز به متخصصین حرفه ای وجود دارد. بنابراین رقابت بر سر مشاغل آن هم همیشه داغ می باشد. به همین دلیل باید برای پیروزی در این میدان رقابتی، با فراگیری اصول مدیریتی و دانش تخصصی آن خود را یک سر و گردن از دیگر رقبا بالاتر ببرید. در گذشته تقریبا بهترین و بالاترین سمَت در بیمارستان ها، بخش مدیریت بود، اما امروزه به دلیل پیشرفت های چشم گیر در فناوری های درمانی و پزشکی، هر بخشی برای خود یک تخصص ویژه ای می باشد و  نیازمند پرسنلی متخصص هم است. سمَت مدیریت بیمارستان هم نه تنها یک حرفه تخصصی می باشد بلکه از اهمیت زیادی هم بر خوردار است؛ زیرا کوچکترین اشتباهی در بیمارستان ها می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد، که متاسفانه امروزه شاهد این موارد هستیم. گاهی اوقات بخش های خصوصی سعی کرده اند مسئولیت مدیریت بیمارستان را به دلیل اهداف بازاریابی به عهده گیرند. اما لازم به ذکر است که اگر مدیریت بیمارستان تخصص و دانش کافی مورد نیاز در این حرفه را نداشته باشد، اشتباهات زیادی می تواند در کار او رخ دهد.
اما افراد متخصص این حوزه، با دانش و مهارت های خود می توانند با چالش ها و مشکلات پیش آمده بهتر برخورد کنند.

یک برنامه آموزشی MBA برای مراکز درمانی ضمن آموزش مهارت های مدیریتی، موضوعات اخلاقی را نیز به دانش پذیران خود آموزش می دهد. اما حوزه سلامت و درمان چالش هایی بیشتر از این موارد دارد. استراتژی های مدیریت بیمار، مدیریت ریسک و اداره ساعات کاری بیمارستان، بررسی وظایف کارمندان هم از موضوعات مهمی می باشند. متخصصین حوزه سلامت و درمان سیستم های کاری مخصوص خود را دارند و باید در هر کدام از آن ها هم مهارت ببینند. با اخذ مدرک MBA مدیریت مراکز درمانی، نسبت به بسیاری از این موضوعات دانش  اصولی را فرا می گیرید که به شما کمک می کند در محیط کار انعطاف پذیری داشته باشید. همچنین با اخذ این مدرک می توانید نسبت به سود آوری بیمارستان خود و موفقیت چشم گیر در ارائه خدمات درمانی، گامی بلند بردارید.

همانطور که گفتیم حوزه سلامت و درمان پر از مشاغل متنوع و مختلفی است که افراد علاقه مند به این دوره می توانند یکی از آن ها را برای ادامه کار حرفه ای خود انتخاب کنند. اگر هم اکنون در این بخش مشغول به کار می باشید اما دقیقا با این حوزه آشنایی ندارید می توانید در این دوره حاضر شوید و دید خود را نسبت به حوزه کاری خود به طرز چشم گیری تغییر دهید. همانند بسیاری از مدارک پزشکی ، مدرک MBA مراکز درمانی هم مزایای زیادی برای شما به همراه دارد. از جمله:

 1. بهره مندی از شغلی با اعتبار بالا: یکی از دلایلی که افراد نسبت به اخذ مدرک MBA مراکز درمانی اقدام می کنند به خاطر این است که با حضور در این سمَت می توانند خود را از دیگران متمایز کنند. با داشتن سمت مدیریت بیمارستان تمام پرسنل به شما احترام خواهند گذاشت و تمام امور بیمارستان باید زیر نظر شما انجام شود و این شما هستید که کیفیت خدمات درمانی و امنیت بیماران را باید تامین کنید.
 2. توانایی ایجاد تغییر در امور مختلف: با اخذ مدرک MBA مراکز درمانی می توانید با تغییر میزان کار، مسئولیت ها و برنامه های کاری در کل روند کاری بیمارستان خود تغییر دلخواه تان را ایجاد کنید. این شما هستید که در این سمَت می توانید سیاست های جدید و متفاوتی وضع کنید تا مسیر موفقیت بیمارستان و خدمات رسانی به بیماران و تامین امنیت و سلامت آن ها را تغییر کند.
 3. چشم انداز شغلی عالی: چشم انداز و آینده شغلی مدیران خدمات درمانی و پزشکی همیشه رو به پیشرفت و ترقی می باشد و نسبت به دیگر مشاغل افراد شاغل در این حوزه تقریبا دو برابر پیشرفت بیشتر خواهند داشت. حوزه سلامت و درمان همیشه از اهمیت بر خوردار خواهد بود و همیشه در همه جوامع و در هر شرایطی به آن نیاز است. چرا که مردم همیشه به پزشکان و پرستاران نیاز دارند و بیمارستان ها هم نیازمند مدیران متخصصی هستند که بر عملکرد روزانه بیمارستان ها نظارت دقیقی داشته باشند.
 4. درآمد عالی: حقوق و درآمد فردی که مدرک MBA در زمینه مدیریت مراکز درمانی دارد، تا حدی بالا و قابل توجه می باشد. علاوه بر این انتظار می رود افرادی با این مدرک حقوق های بیشتری نسبت به افراد دیگر با مدرک کارشناسی، بگیرند. اگر هم اکنون در یکی از مشاغل بخش سلامت و درمان مشغول به کار هستید اما به دنبال پیشرفت در کار و افزایش درآمد خود می باشید، شرکت در این دوره و اخذ مدرک مدیریت کسب و کار، گزینه بسیار خوبی برای شما می باشد. با حضور در این دوره می توانید مهارت ها و تخصص هایی را فرا گیرید که به اندازه کافی شما را برای حضور در این سمت شغلی آماده می کند؛ به گونه ای که بتوانید در محیط های چالش بر انگیز بیمارستان به خوبی از پس کار ها بر آیید . ضمن اینکه با انتخاب این حرفه، از امنیت شغلی خوبی بر خوردار هستید و زمانی که وارد این حرفه می شوید، متوجه می شوید انتخاب تان درست بوده است.

اما چرا بیمارستان ها به سیستم مدیریتی و مدیران متخصص نیاز دارند؟

مدیریت، فرایندی است که نیازمند انجام کار های فردی خاص با اهداف مشخصی است و به معنای یک برنامه ریزی دقیق،  هماهنگ سازی با دیگر بخش ها و توانایی بر قراری روابط مفید با دیگران می باشد. در نتیجه مدیریت مفید و موفق، تنها بر دست یابی به اهداف خاص در بازه زمانی های مشخص، متمرکز می باشد. هیچ سازمانی نمی تواند بدون یک سیستم مدیریتی عالی به کار خود ادامه دهد.
بدون شک امروزه بخش سلامت و درمان در سراسر دنیا از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد. بیمارستان ها جایی هستند که باید بهترین خدمات خود را به بیماران ارائه کنند تا بتوانند اعتماد مشتری های خود را جلب کنند. این بخش با مردم مختلفی سر و کار دارد که می توانند بیماران، سرمایه گذاران، سران دولتی و سیاست گذاران و برنامه ریزان باشند. به همین دلیل توانایی مدیریتی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. با مدیریت موفق است که هر بخش و هر فرد در بیمارستان دقیقا با وظایف خود آشنا هستند و می دانند در کجا و چه زمانی چه کاری باید انجام دهند. به طور کلی می توان گفت مدیریت موفق بیمارستان مزایای زیر را برای مراکز درمانی به همراه خواهد داشت:

 • یکی از مهمترین مزیت مدیریت موفق بیمارستان ها حفظ سودآوری و جذب سرمایه گذاران بیشتر می باشد. با یک فرایند مدیریتی موفق تمام داده های بیمارستان شفاف سازی می شود و هیچ ابهامی در آن ها وجود نخواهد داشت. به دلیل همین شفاف سازی ها، اهداف بیمارستان به طور مشخص نمایان می شود و می توان برای دست یابی به آن که در وهله اول، سودآوری و جذب بیماران بیشتر می باشد، برنامه های حرفه ای انجام داد. یک مدیر موفق می تواند با استفاده از تخصص و حرفه خود در این زمینه اهداف و اولویت های کاری بیمارستان خود را مشخص کند و برای دست یابی به آن ها برنامه ریزی دقیق خود را با توجه به دانش حرفه ای خود ارائه دهد. مجددا با استفاده از توان مدیریتی خود مسئولیت هایی را برای پرسنل تعیین می کند و به همین ترتیب کادر او، به تدریج در مسیر موفقیت گام بر می دارند و می توانند به راحتی به اهداف کاری شان دست پیدا کنند.
 • وقتی مدیریت حرفه ای برخورد کند، دیگر پرسنل نیز در کار خود حرفه ای می شوند و همین امر به تدریج باعث افزایش اعتبار بیمارستان و جلب توجه و رضایت بیماران می شود. به عنوان مثال زمانی که مدیر بیمارستان به رضایت بیمار و رسیدگی به شکایات و نظرات آن ها اهمیت می دهد، پرسنل او نیز مجبور هستند از این دستور مدیریت پیروی کنند و نسبت به نظرات و شکایات بیماران حساس و دقیق باشند و تمام تلاش خود را برای جلب رضایت آن ها انجام می دهند. در نتیجه بیماران از لحظه ورود به بیمارستان با تیم پزشکی و پرسنل پرستاری مواجه خواهند شد که ضمن ارائه خدمات درمانی کاربردی، به نیاز های عاطفی، حقوقی و مالی مشتری ها نیز توجه ویژه ای دارند.
 • علاوه بر حرفه ای شدن پرسنل، تمام برنامه ها و امور روزانه بیمارستان هم از نظم و انضباط خاصی برخوردار می شوند. به این معنا که بعد از رفتار حرفه ای مدیریت و پرسنل، در تمام امور بیمارستانی اعم از خدمات درمانی، اداری، مالی و حتی نظافت و تامین تسهیلات رفاهی بیماران هم می توان نشانه های حرفه ای بودن را دید.
 • و در نهایت مدیریت موفق می تواند خود را در بخش مدیریت رضایت بیمار، جلوه دهد. مدیران موفق، رضایت بسیاری از بیماران خود را جلب می کنند، تا به کمک آن ها بر اعتبار و شهرت کاری خود بیافزایند و در نهایت سود بیشتری داشته باشند. پس می توان گفت اگر بیمارستانی، بیماران و مشتریانی دارد که از خدمات درمانی و اداری آن راضی هستند، نشان مدیریت عالی و موفق آن می باشد.

تفاوت معاونت امور درمان و مدیریت مراکز درمانی در چه می باشد؟

مدیریت مراکز درمانی و معاونت امور درمان به نظر دو حرفه مشابه می باشند. اما در حقیقت صرف نظر از بسیاری مشترکات شان، تفاوت های خاصی با هم دارند، زیرا هر کدام آموزش های متفاوتی نیز دیده اند. در ادامه می توانید با تفاوت های این دو بیشتر آشنا شوید. می توان گفت در بسیاری از موارد این دو حرفه به هم شبیه  هستند و به خوبی با نگاهی به وظایف و مسئولیت های آن ها، می توان به تصویر کاری آن ها پی برد. اولین وجه تشابه آن ها، محل کارشان می باشد که هر دو در بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند و هر دو مسئولیت های مدیریتی و رهبری را بر عهده دارند. هر دوی آن ها شاید لازم باشد برنامه های کاری افراد و کارمندان را مشخص کنند، گزارشات کاری را بررسی کنند، بهره وری کارمندان را افزایش دهند و حساب های پرداختی بیماران را بررسی کنند. در واقع می توان گفت به عنوان یک فرد غیر پزشکی مسئول تامین تجهیزات درمانی روزانه بیمارستان و کلینیک می باشند.

اما با وجود این تشابهات، این دو حرفه تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند. در شغل معاونت امور درمان فرد مسئول بازرسی بر کار کارمندان و تجهیزات و تسهیلات درمانی می باشد. آن ها ممکن است سرپرست و ناظر بخشی از بیمارستان و یا کل تجهیزات آن باشند که این به توانایی ها و تخصص فرد، بستگی دارد. آن ها همچنین مسئول تامین نیروی انسانی و رسیدگی به امور مالی بیمارستان و یا بخشی که مسئولیت آن را بر عهده دارند، می باشند. معاونت امور درمان می تواند به تغییر های سازنده و مداوم بیمارستان و به روز رسانی قوانین آن کمک شایانی بکنند.

از سویی دیگر مدیران بیمارستان ها، مسئولیت ها و وظایف کاری گسترده تری دارند و معمولا با بخش منابع انسانی رابطه نزدیکی دارند و بر امور روزانه بودجه، رضایت بیماران، موضوعات سازمانی و مسائل روزمره نظارت دارند. آن ها همچنین مستقیما با تیم های پزشکی جلسات کاری بر قرار می کنند و اختیارات بیشتری برای مدیریت بهتر ساختار کلی بیمارستان دارند و در مواقع حساس و بحرانی می توانند تصمیم گیری های مهم را انجام دهند. در بیمارستان های کوچک و مراکز درمانی کوچک تر می توانند نقش بیشتری در بخش منابع انسانی داشته باشند.

از آنجایی که وظایف این دو متفاوت می باشد، مسلم است آموزش هایی که دیده اند با هم فرق می کند.  معمولا مدیران بیمارستان ها باید حداقل با مدرک کارشناسی وارد این حرفه شوند. مدیریت بخش های مختلف بیمارستان نیازمند تخصص و دانش خاصی می باشد و هرچه این بخش ها بزرگتر باشد، به مدرک بالاتری نیاز است. هر دو این مشاغل از آنجایی که با محیط درمانی و بیماران سر و کار دارند، باید با اصول بر قراری روابط به خوبی آشنا باشند. این درحالی است که برای بخش مدیریت بیمارستان این آموزش ها دقیق تر می باشد زیرا با چالش ها و پیچیدگی های بیشتری مواجه هستند.

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول

 • آشنایی با محیط بیمارستان و بهداشت آن
 • معرفی بخش های بستری بیمارستان
 • بخش اورژانس
 • بخش اعصاب وروان مردان
 • بخش نوروتیک و دوگانه
 • بخش اعصاب وروان زنان
 • کاردرمانی
 • درمانگاههای تخصصی
 • نورو فید بک
 • مرکز سلامت روان جامعه نگر ( CMHC )
 • بهداشت محیط بیمارستان
 • اصول پاکسازی و ضدعفونی در بیمارستان
 • طبقه بندی وسایل از نظر احتمال انتقال آلودگی
 • High Level : ضدعفونی سطح بالا
 • Intermediate Level :ضدعفونی سطح متوسط
 • پاکسازی تجهیزات پزشکی
 • اهمیت پاکسازی قبل از استریلیزاسیون
 • ویژگی های لازم برای یک ماده شیمیایی گندزدای مناسب
 • نکات مورد توجه در زمان ضدعفونی وسایل
 • اهمیت پاکسازی سریع وسایل بعد از استفاده
 • روش های پاکسازی ابزار
 • وسایل محافظت شخصی به هنگام انجام عملیات پاکسازی ابزار
 • عوامل موثر در فعالیت ضدمیکروبی محلول های ضدعفونی کننده
 • دستورالعمل نگهداری و ضدعفونی دستگاه ساکشن
 • دستورالعمل شستشو و نگهداری ونتیلاتور
 • دستورالعمل نگهداری و ضدعفونی ترمومتر
 • دستورالعمل نگهداری و ضدعفونی لارنگوسکوپ
 • دستورالعمل شستشو و نگهداری فلومتر اکسیژن
 • دستورالعمل شستشو و ضدعفونی دستگاه انکوباتور
 • نحوه ضدعفونی لوله های خرطومی
 • دستورالعمل شستشو و ضدعفونی ظرف ادرار ( یورین باتل )
 • شرح وظایف کمک بهیاران بخش
 • شرح وظایف منشی بخش
 • شرح وظایف خدمات بخش

فصل دوم 

 • آشنایی با مدیریت بیمارستان
 • تمایز مدیریت و رهبری
 • رهبری استراتژیک در بیمارستان
 • محیط استراتژیک رهبری در بیمارستان ها
 • نقش رهبران استراتژیک در سازمان
 • مدیریت موثر و پویای اطلاعات بهداشتی ارائه شده به بیمار.
 • مدارك پزشكی در نظام اطلاع رسانی بهداشتی
 • سیر تاریخی مدیریت اطلاعات بهداشتی
 • حركت به سوی آینده
 • تعاریف مدیریت اطلاعات بهداشت
 • سیستم اطلاعات بهداشتی (HIS (Health Information Management
 • سیستم اطلاعات مدیریت بهداشت (Health Management Information System)
 • مدارك پزشكی یا”سیستم اطلاعات بهداشتی درمانی“
 • نقش تكنسین اطلاعات بهداشت
 • سیستم اطلاعات بهداشتی
 • مدیریت اسناد واصول مستندسازی پرونده های پزشكی
 • اصول مستند سازی و تشخیص نویسی
 • فن آوری اطلاعات بهداشت
 • وضعیت شغلی رشته مدیریت اطلاعات بهداشت
 • شاغلین مدیریت اطلاعات بهداشتی
 • چالش‌هايي‌ براي‌ مديريت‌ بيمارستان‌
 • بيماري‌هاي‌ پزشك‌ زا
 • مقايسه‌ كار مدير بيمارستان‌ و پزشك
 • مدير موفق‌ بيمارستان‌

فصل سوم

 • شاخص هاي ارزيابي سیستم‌های اطلاعات بیمارستانی
 • سیستم اطلاعات مدیریت منابع
 • پرونده الکترونيکی پزشکي
 • پرونده الکترونيکی پرستاري
 • سيستم اطلاعات مديريت تخت
 • سیستم تغذیه بیمارستان
 • سيستم اطلاعات پرسنلي و زمان بندي
 • سيستم‌های تصمیم‌یاری
 • سرويس واژه شناسي
 • سرويس امنيتي
 • سرويس ارتباطي
 • سرويس دوراپزشکي
 • سيستم اطلاعات پذيرش
 • سيستم اطلاعات بيماران سرپايي
 • سيستم اطلاعات بخش
 • سيستم اطلاعات داروخانه
 • سيستم اطلاعات آزمايشگاه
 • سيستم اطلاعات راديولوژي
 • سيستم اطلاعات اطاق عمل
 • سيستم اطلاعات مدارک پزشکي
 • سيستم اطلاعات ترخيص

فصل چهارم 

 • مدیریت استراتژیک با رویکرد مراکز خدمات درمانی
 • تعريف برنامه ریزی در مراکز خدماتی
 • ويژگي‌هاي برنامه ریزی
 • انواع برنامه ريزي در مراکز خدماتی
 • برنامه ريزي استراتژيك
 • مزاياي برنامه ریزی استراتژيك در مراکز خدماتی
 • ويژگي‌هاي برنامه ريزي استراتژیک در مراکز خدماتی
 • برنامه ريزي استراتژیک در بخش دولتي
 • مدل برايسون
 • جان ام. برايسون كيست؟
 • افق كوتاه مدت دوساله برنامه استراتژیک مدیریت درمان و توانبخشی
 • افق ميان مدت پنج ساله برنامه استراتژیک مدیریت درمان و توانبخشی
 • افق بلند مدت در راستاي چشم انداز بيست ساله نظام مقدس جمهوري اسلامي
 • يران
 • بيانيه رسالت
 • چالشهاي عمده و موضوعات استراتژيك مديريت درمان و توانبخشي دانشگاه
 • اهداف كلان برنامه استراتژیک مدیریت درمان و توانبخشی
 • اهداف استراتژيك
 • اهداف عيني هدف استراتژيك دوم
 • اهداف عيني هدف استراتژيك سوم
 • اهداف عيني هدف استراتژيك چهارم
 • اهداف عيني هدف استراتژيك پنجم
 • اهداف عيني هدف استراتژيك ششم
 • اهداف عيني هدف استراتژيك هفتم
 • وظايف و كسب و كارها
 • ويژگيهاي ممتاز مديريت درمان وتوانبخشي دانشگاه
 • مشتريان

فصل پنجم 

 • مدیریت خطر و ایمنی در بیمارستان ها
 • تعريف خطاي پزشكي
 • ريسك در بهداشت و درمان
 • مديريت ريسك و ايمني بيمار
 • مميزي اتفاقات مهم
 • مديريت خطاهاي پزشكي
 • خطاهاي پزشكي
 • حوادث ناخواسته قابل پيشگيري Preventable Adverse Event
 • خطاهاي سازماني
 • خطاي وابسته به تكنولوژي
 • انواع خطا از نظر تمايز
 • تحليل ريشه اي خطاهاي پزشكي
 • نحوه مديريت خطا
 • آموزش اجباري، هشدار، وضع قوانين و تعيين مجازات
 • :influencing Factors فاكتورهاي تاثير گذار
 • :Causative Factors فاكتورهاي مسبب
 • مديريت خطر وايمني بيمار
 • CPR - ارتقاء وضعيت

فصل ششم 

 • تجهیزات و دستوالعمل های بهداشتی
 • بخش NICU در بیمارستان
 • تجهیزات موجود در بخش مراقبت های ویژه نوزادان
 • كنترل عفونت در بخش مراقبت ويژه نوزادان
 • مشخصات كلي بخش
 • اصول كلي كنترل عفونت درNICU ‌ها
 • دستورالعمل لازم جهت پرسنل بخش نوزادان
 • دستورالعمل استفاده از دستكش و گان
 • اتاق ايزوله
 • دستورالعمل بهداشت پوست نوزادان در NICU
 • دستورالعمل بهداشت چشم نوزادان
 • دستورالعمل بهداشت تغذيه در نوزدان
 • دستورالعمل نظافت انكوباتورها
 • دستورالعمل نظافت و نگهداري گوشي و افتالموسكوپ و فشارسنج
 • دستورالعمل نگهداري و ضدعفوني لارنگوسكوپ
 • ‌نظافت و مراقبت از لوله تراشه
 • انجام ساکشن لوله تراشه
 • نحوه ضدعفوني كردن لوله هاي خرطومي
 • دستورالعمل شستشو و نگهداري ساكشن
 • دستورالعمل شستشو و نگهداري فلومتر اكسيژن
 • دستورالعمل شستشوي تشك نوزادان
 • دستورالعمل شستشوي پرده هاي بخش

فصل هفتم 

 • قوانین بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان ها
 • قوانین و مقررات بخش NICU
 • شرایط کادر درمانی بخش مراقبت های ویژه
 • زخم بستر در بیماران بخش ویژه
 • بررسی رفلکس های عمقی و سطحی در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه
 • فشار وریدی مرکزی در بیماران بستری در بخش های ویژه
 • اصول کلی در اندازه گیری فشار ورید مرکزی
 • دستورات دارویی
 • تغذیه دارویی
 • برخی داروهای بیهوشی و شل کننده پر کاربرد در بخش مراقبت های ویژه
 • مرگ مغزی
 • قوانین مربوط به فوت و اعزام بیمار
 • قوانین مربوط به اعزام بیمار
 • پالس اکسي‌متر
 • گزارش پرستاری
 • گزارش پزشکی

فصل هشتم 

 • ارزیابی بیمار در بخش مراقبت های ویژه
 • پذیرش وارزیابی بیمار
 • پرونده بیمار
 • ارزیابی مستمر از بیمار
 • ایمنی فیزیکی
 • بهبود کیفیت
 • آموزش به بیمار وهمراهان آن
 • فشار خون
 • بیلی روبین (Bilirubin)
 • کلسترول (Cholesterol)
 • گلوکز یا قند خون
 • هموگلوبین
 • منیزیم
 • سدیم
 • BUN
 • سطح هوشیاری (GCS)
 • دما
 • میزان گلبول های سفید خون (White blood cell or WBC)
 • وزن
 • پلاکت
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان
پشتیبانی آنلاین
کیفیت پاسخگویی:
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
سلام روزتون بخیر چطور می تونم کمکتون کنم؟
{{comment.message}}
{{comment.message}}