دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار گرایش مدیریت دولتی MBA

آموزش MBA مدیریت دولتی


مدیریت حرفه ای کسب و کار گرایش مدیریت دولتی چیست؟ مدیریت حرفه ای کسب و کار گرایش مدیریت دولتی یا MBA مدیریت دولتی یک شاخه ای از رشته ی مدیریت است که مدیران را آماده می کند تا بین بخش های دولتی و خصوصی همکاری داشته باشند و پل ارتباطی بین رهبری سنتی کسب و کار و مدیریت بخش دولتی است. MBA مدیریت دولتی دانش شما را درباره ی دولت، سیاست، مسائل اخلاقی، اقتصاد جهانی، نظریه های مالی و مدیریتی افزایش می دهد و باعث می شود تا حرفه ی شما با بخش خصوصی و دولتی همپوشانی داشته باشد. مدیریت حرفه ای کس...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

مدیریت حرفه ای کسب و کار گرایش مدیریت دولتی چیست؟

مدیریت حرفه ای کسب و کار گرایش مدیریت دولتی یا MBA مدیریت دولتی یک شاخه ای از رشته ی مدیریت است که مدیران را آماده می کند تا بین بخش های دولتی و خصوصی همکاری داشته باشند و پل ارتباطی بین رهبری سنتی کسب و کار و مدیریت بخش دولتی است. MBA مدیریت دولتی دانش شما را درباره ی دولت، سیاست، مسائل اخلاقی، اقتصاد جهانی، نظریه های مالی و مدیریتی افزایش می دهد و باعث می شود تا حرفه ی شما با بخش خصوصی و دولتی همپوشانی داشته باشد.

هم سازمان دولتی هم سازمان های خصوصی به طور فزاینده ، هر دو روش کسب و کاری را به کار می گیرند

MBA مدیریت دولتی به علاقه مندانی که تمایل به کار در دوبخش دولتی و خصوصی به طور موازی هستند این امکان را می دهد تا بتوانند تفکرات و نظریات مدیریتی را به طور ترکیبی در سازمان های دولتی و خصوصی اعمال کنند. MBA مدیریت دولتی اغلب روی مباحث حوزه هایی همچون از قبیل مدیریت دولتی، سازمان و عملکرد آن، مباحث اقتصاد خرد و کلان، مدیریت منابع انسانی، اداره ی امور خصوصی و عمومی متمرکز است. 

 

فرصت های شغلی MBA مدیریت دولتی چیست؟

آیا تا به حال درباره ی فرصت های شغلی این دوره تحقیق کرده بودید؟ آیا می دانستید که این دوره فرصت های شغلی بسیار متنوعی دارد؟ آیا می دانستید که افراد با داشتن مدرک این دوره می توانند در کسب وکار های مختلف مشغول به کار شوند. برای پاسخ به این قبیل سؤالات، لازم است تا درباره ی فرصت های شغلی که این دوره به ما ارائه می دهد، بیشتر توضیح دهیم. 
هم سازمان دولتی هم سازمان های خصوصی  به طور فزاینده ، هر دو روش کسب و کاری  را به کار می گیرند که از بخش های انتفاعی اتخاذ شده اند. با این وجود هنوز در این بخش ها نیاز به  افرادی است که که متعهد به تلاش برای حل مشکلات اجتماعی هستند. با توجه به رشد روز افزون شرکت های خصوصی و کسب و کارهای مختلف، سازمان ها به دنبال افراد مجربی هستند تا تحلیلگر بودجه، کارآفرین، مشاور عالی ، محقق و مدیر باشند. این ویژگی ها در مدیران حرفه ای کسب وکار گرایش مدیریت دولتی دیده  می شود. عناوین شغلی که این رشته می تواند داشته باشد عبارتست از: 

 

تحلیگر مالی: تحلیلگران مالی می توانند در بانک ها، سازمان های غیر انتفاعی یا حتی کسب و کارهای شناخته شده در سطح ملی مشغول به کار شوند. این متخصصان به شرکت ها کمک می کنند تا سرمایه گذاری هوشمندانه و سودمند و تصمیم گیری های هزینه ای را انجام دهند. برنامه ریزی مالی ضروری برای شرکت هایی است که مایل به کسب درآمد بیشتر از کسب و کار خود هستند. شرکت ها به شدت بر تخصص تحلیلگران مالی برای نظارت و پیگیری معاملات مالی متکی هستند تا کسب و کار خود را به طور کارآمد انجام دهند.

برنامه ریز شهری: برنامه ریزان شهری منبع پیشروی برای مسکن سازی جوامع رو به رشد و ترویج استفاده مناسب از منابع در مناطق شهری هستند. این متخصصان برای شهرهایی که در معرض رشد جمعیت هستند یا می خواهند شهر و جامعه ی درون آن از رفاه و راحتی برخوردار باشند، بسیار حیاتی هستند. با تغییر امکانات محلی و ارتقاء ساختارهای موجود، برنامه ریزان شهری می توانند مناطقی را ایجاد کنند که برای جوامع بزرگ مفید باشند.

آمایشگر: آمایشگرها تقریبا در هر صنعتی مشغول به کار هستند. نظارت بر انتقال محصولات یا خدمات از مراحل اولیه ارائه ی محصول تا تحویل آن، یکی از مسؤلیت های مهم آمایشگر است. از آنجایی که اکثر کارکنان درون سازمان فقط مسئول بخش های خاص یا شاخه های یک سازمان هستند، آمایشگرها خدماتی بسیار ارزشمندی را برای شرکت هایی که در آن کار می کنند، ارائه می دهند. 

مدیر خدمات بهداشتی/درمانی: مدیران خدمات پزشکی/ درمانی بخش عمده ای از فعالیت های اصلی بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند. در محیط مراقبتی-بهداشتی  شلوغ، مدیران خدمات پزشکی/درمانی می توانند نظارت بر کارکنان، برنامه ریزی سیاست های موثر و هماهنگ کردن خدمات بهداشتی را انجام دهند. این مدیران به طور بالقوه می توانند در بخش های بالینی تخصصی یا عملیات نظارتی برای کل بیمارستان مشغول به کار شوند.

مدیران توسعه و آموزش: اکثر شرکت ها نیاز به آموزش و توسعه برای کارکنان خود دارند. برای اینکه کارکنان جدیدالورود برای یادگیری الزامات اساسی یا روش های ایمنی برای شرکت خود، به طور تخصصی آموزش یابند، باید فردی آنها را از شرایط فردی و سازمانی شرکت مطلع سازد. مدیران توسعه و آموزش، هماهنگی و اجرای برنامه های آموزشی موثر برای کارکنان در سازمان های مختلف را انجام می دهند. 

مدیر اجرایی: مدیران اجرایی، ناظران سازمان ها/شرکت ها هستند. این متخصصان مسئول استخدام کارمندان جدید، مدیریت بودجه و مدیریت کارکنان هستند. مدیران اجرایی شرکت را به طور کلی نظارت می کنند تا اطمینان حاصل شود که شیوه های کاری که انجام می شود کارآمد و موثر هستند. مدیر اجرایی رهبر سازمان ها/شرکت ها است و خدمات بسیار خوبی را به شرکت های مربوطه ارائه می دهد.

مدیر روابط عمومی: مدیران روابط عمومی به طور مستقیم با افکار عمومی سر و کار دارند. این مسئولیت مدیران ارتباطات عمومی است که از مشتریان حمایت کنند و تأثیر زیادی بر نظرات دیگران داشته باشند. روابط عمومی می تواند بخش مهمی از میزان  محبوبیت کسب و کار در نظر عمومی باشد. از آنجاییکه تمام کسب و کارها به میران مشارکت جامعه بستگی دارد، مدیر روابط عمومی منبع اصلی تبلیغات برای یک شرکت است.

مدیر منابع انسانی: وقتی که بحث بر سر کارهای اداری در یک کسب و کار پیش می آید، مدیر منابع انسانی متخصص این گونه اطلاعات است. این مدیر منابع انسانی است که برنامه ریزی، هماهنگی و اجرای عوامل مختلف اجرایی را بر عهده دارد تا سازمان را به سمت مسیری موفقیت آمیز هدایت کند. مدیران منابع انسانی مسئول مدیریت حقوق و مزایای کارکنان و همچنین کمک به برنامه ریزی استراتژیک برای انجام اقدامات بهتر در زمینه کسب و کار هستند. به دلیل اینکه مدیران منابع انسانی با کارکنان داخلی و مشتریان شرکت/سازمان سر و کار دارند، مسئولیت های مختلفی دارند.

مدیران مالی: مدیران مالی مسئول نظارت بر سلامت کلی مالی سازمان هایی هستند که در آن کار می کنند. بدون داشتن مدیر مالی مناسب، برنامه ریزی مالی موفقیت آمیز برای شرکت ها غیرممکن است. استراتژی کلید موفقیت در این حیطه ی این کار است، زیرا لازم است برنامه ریزی و سازماندهی تصمیمات مالی انجام شود تا بتوان تاثیر کارآمدی بر نحوه عملکرد یک کسب و کار داشت. 

مدیرعامل اجرایی: فراتر از بخش خصوصی، مدیران اجرایی یا مدیر عاملان اجرایی یا رهبران سازمان های خصوصی بزرگ هستند. این کار از مدیر اجرایی متفاوت است بدین صورت که مدیر عاملان اجرایی مسؤلیت های بیشتری دارند. این مدیران مسئول عملیات روزمره انواع مختلف شرکت ها هستند و راهکارهایی برای دستیابی به اهداف و دستورالعمل های مربوط به کسب و کار آینده ارائه می دهند. مدیر عاملان اجرایی معمولا تصمیمات استخدام و همکاری با سایر سازمان ها را نظارت می کنند.

بازرس مالیاتی: بازرسین مالیاتی اطمینان حاصل می کنند که سازمان ها/شرکت ها همه پول های مالیاتی حاصل از کسب وکار خود را  پرداخت می کنند. آنها مسئول انجام ممیزی و شناسایی مالیات هایی هستند که پرداخت می شود و پرداخت های مالیات تأخیری را جمع آوری می کنند. در صورت لزوم، آنها جریمه ها را ارزیابی می کنند و گزارش های فراگیر را برای برآورد نیازهای مالی فعلی و آینده سازمان ها می نویسند. 

مشاور مدیریت دولتی : مشاوران مدیریت دولتی روی ارائه پیشنهادات برای کنترل بودجه، موعدهای مقرر و غیره در یک موسسه دولتی متمرکز هستند. ممکن است این افراد تخصص خود را در یک زمینه خاص بدست آورند و به عنوان مثال به مشاوران عمومی در سیستم های اطلاعاتی یا تدارکات تبدیل شوند. مشاوران مدیریت دولتی در همه مراحل، از تحقیق تا اجرا، در اجرای پروژه کمک می کنند.

مدیر شهری: کار یک مدیر شهر شبیه یک مدیرعامل اجرایی است، به این معنا که این شخص مسئول اطمینان حاصل از اینکه همه ادارات به طور مؤثر و موفقیت آمیزعمل می کنند، است. مدیران شهری توسط مقامات منتخب انتخاب می شوند و می توانند برای شهرک ها یا شهرهای بزرگ کار کنند. مدیر شهری باید تمام فعالیت های شهری را که مشغول به انجام آنها است، نظارت کند و تمام فعالیت ها و بودجه های هر بخش در داخل شهر یا شهرستان را به دقت مدیریت کند.

شهردار: باید بدانید که مسیر تبدیل شدن به شهردار ممکن است طولانی است و پس از چندین سال تجربه در کارهای اجرایی-مدیریتی می توانید حائز شرایط این شغل شوید. معمولا، برخی از شرایط اساسی، اثبات رهبری خوب و نتایج عالی یا سطح بالایی از عملکرد برای یک شهردار لازمه ی کار وی است. به عنوان شهردار، بسته به منطقه و محل خدمت برخی از مسؤلیت هایی را بر عهده دارد که عبارتند از:

 • اجرای قوانین جدید
 • رهبری بخش های مختلف دولت
 • ایجاد بخش های جدید در سازمان برای مقابله با مسائل و مشکلات خاص
 • حفظ بودجه ی شهر
 • نظارت اقدامات

مدیر مالی و بیمه: یکی از زمینه های انتخابی برای مدیریت دولتی MBA در بخش های مالی سازمان های بزرگ در سراسر کشور است. مدیران مالی و بیمه ممکن است بخشی از یک تیم بزرگ حرفه ای باشند که مسئولیت انجام وظایف مالی شرکتی باشند که در آن کار می کنند.

مدیر آموزش: مدیران آموزش برای مدارس، کالج ها، دانشگاه ها، مهد کودک ها و حتی مراکز نگهداری کودکان کار می کنند. مدیر آموزش، فعالیت های معمول را مدیریت می کند و رهبری آموزشی را در این موسسات فراهم می کند. اساسا، تمام سطوح آموزش برای مدیران آموزش استفاده می شود. مسئولیت های مدیر آموزش ممکن است متفاوت باشد و شامل موارد زیر باشد:

 • مدیریت بودجه، نظارت بر ثبت و تضمین پیروی از نظام های مالی
 • مدیریت روابط با جامعه، والدین، کارفرمایان و خود دانش آموزان/دانشجویان
 • کمک به فعالیت های بازاریابی و استخدام
 • نظارت، انگیزه دهی و آموزش پرسنل
 • نظارت و پشتیبانی یک تیم دانشگاهی از استادان، مدرسین خصوصی و مربیان
 • مدیریت برنامه های راهنمایی و دیگر خدمات مربوط به دانش آموزان/دانشجویان
 • کار بر روی گروه ها و کمیته هایی همچون هیأت های دانشگاهی یا نهادهای اداره کننده
 • کمک به خط مشی ها و قوانین
 • اطمینان حاصل از کیفیت بالا، کنترل ارزیابی دوره های آموزشی یا روندهای شکایت
 • بررسی صورتحساب ها و خرید کالاهای مورد نیاز

آموزش بخش بزرگی از خدمات و امور دولتی/عمومی است، از این رو تقاضای رو به رشد برای مدیران آموزشی واجد شرایطی وجود دارد که بتوانند رهبری آموزشی و مدیریت مدارس و دیگر نهادهای آموزشی را بر عهده بگیرند.

مدیر پارک ها و مکان های تفریحی: یک مدیر پارک و مکان های تفریحی تمام جنبه های فعالیت های تفریحی را برای یک شهر از قبیل لیگ های ورزشی و جشن های تعطیلات تا مراکز تفریحاتی جامعه نظارت می کند و مسئولیت کارکنان، برنامه ریزی و بودجه بندی برای این فعالیت ها و رویدادها را بر عهده دارد.

 

دوره های MBA مدیریت دولتی موقعیت های سازمانی را به شما آموزش خواهد داد

 

درآمد مدیر دولتی MBA چقدر است؟

دانش و مهارت هایی که در دوره یMBA مدیریت دولتی یاد می گیرید، به شما امکان می دهد که مشاغل زیادی را در بخش های دولتی و خصوصی پیدا کنید. برخی از مشاغل ذکر شده در بالا، مانند بازرس مالی، تحلیلگر بودجه یا مشاور، در شرکت های خصوصی و کسب و کار نیز دارای تقاضاهای بالایی هستند.
میزان درآمد مدیر دولتی MBA در بخش های مختلف متفاوت است ولی آمار بدست آمده نتایج ذیل را نشان می دهد:

 • میزان درآمد میانگین این شغل  در ایالات متحده ی آمریکا بین 60000 تا 110000 دلار در سال است. 
 • میزان درآمد میانگین این شغل در هلند بین 75000 تا 95000 یورو است. 

 

همین حالا در دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار گرایش مدیریت دولتی MBA شرکت کنید

 

مزایای شرکت در دوره ی MBA مدیریت دولتی مؤسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟

شرکت در دوره ی MBA مدیریت دولتی این مؤسسه، مزایایی را به همراه دارد که عبارتند از:

 • امکان ارسال بسته های آموزشی به سرتاسر کشور
 • ارائه ی مدرک مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور
 • ارائه ی منابع چند رسانه ای به همراه بسته ی آموزشی
 • استفاده از اساتید مجرب و برتر
 • محتوای جامع در عین حال ساده برای یادگیری بهتر
 • امکان رفع اشکال دانش پذیران در طول دوره
 • امکان ترجمه ی رسمی مدرک پس از اتمام دوره
 • امکان تأیید مدرک توسط سازمان ارزیابی WES

 

پس از این اتمام این دوره چه مهارت هایی کسب خواهید کرد؟

طی دوره های MBA مدیریت دولتی، مهارت هایی را که برای تبدیل شدن به مدیر دولتی کارآمد لازم است را یاد می گیرید. مهارت هایی را که طی این دوره بدست می آورید عبارتند از:

رهبری: دوره های MBA مدیریت دولتی موقعیت های سازمانی را به شما آموزش خواهد داد. شما ساختار نحوه عملکرد سازمان ها و نقش خود را به عنوان رهبر بالقوه یک سازمان یاد خواهید گرفت. رهبری تنها در مورد یک موقعیت نیست. با این حال، در بعضی موارد، می توانید پروژه های خاصی را رهبری کنید. 

مدیریت پروژه: پروژه ها در قلب مدیریت دولتی قرار دارند. نقش یک مدیر دولتی، ایجاد سیاست عمومی است و ابتکار در قالب پروژه های جدید نشان می دهد. پس از اتمام این دوره می آموزید که چگونه برای پروژه های خود برنامه ریزی کنید. 

مدیریت زمان: لازم به ذکر است که پروژه ها اغلب همزمان یا در چندین مرحله اجرا می شوند. در این دوره یاد می گیرد که چگونه پروژه های واقع بینانه و با در نظر گرفتن زمان ایجاد کنید.

آموزش بخش بزرگی از خدمات و امور دولتی/عمومی است

سخنرانی در جمع: مدیر MBA دولتی می تواند برای یک حضار در یک جمع عمومی صحبت کنند. در هر موقعیتی که باشید می توانید پس از گذراندن این دوره به عنوان مدیر سخنرانی کنید و مهارت های سخنرانی در جمع را هم یاد بگیرید. 

تفکر انتقادی: برای حل مشکلات برای کمک به مردم در جامعه خود، باید به خوبی گوش کنید. سپس باید تفکر انتقادی و تحقیقاتی را برای حل مسائل به کار ببرید. هر دو از این مهارت ها برای برقراری ارتباط با مردم، همکاران و کارکنان لازم است تا یک طرح استراتژیک برای به دست آوردن پروژه ها ایجاد شود. در دوره ی MBA مدیریت دولتی تفکر انتقادی و قدرت حل مشکل شما افزایش می یابد.

بودجه بندی و کنترل امور مالی: در نهایت، مهارت هایی را یاد می گیرید که برای کنترل بودجه و امور مالی ضروری هستند، زیرا یکی از فاکتورهای مهم که لازمه ی MBA مدیریت دولتی است، بودجه بندی و کنترل امور مالی است.

 

پیش نیازهای MBA مدیریت دولتی چیست؟

MBA مدیریت دولتی طیف تخصصی از مطالب را در می گیرد که نیازمند پیش نیازهایی است. برای انجام تحقیقات و هم چنین ارائه ی گزارشات، علم آماری و روش های مربوطه را باید فرد یاد بگیرد. هم چنین فرد باید با مباحث مدیریتی و پژوهشی آشنایی نسبی داشته باشد. هم چنین فرد باید دارای اطلاعاتی راجع به حقوق، مباحث مدیریت مالی و رفتار سازمانی باشد. 

 

دوره مدیریت دولتی

دلایل شرکت در دوره ی MBA مدیریت دولتی چیست؟

دنبال کردن حرفه ای خاص نیازمند اینست که دربارهی اهمیت و دلیل دنبال کردن آن اطلاعات لازم و مربوط را بدست آوریم. شاید این سؤال برایتان تا به حال پیش آمده باشد که چرا باید MBA مدیریت دولتی بخوانم. در بخش های ذیل به اهمیت و دلیل شرکت در دوره ی MBA مدیریت دولتی می پردازیم. 

 

افزایش توانایی های مدیریتی و رهبری

به منظور پیشرفت در بسیاری از حرفه ها ، ضروری است که مهارت های رهبری و مدیریتی خود را توسعه دهید. دوره ی MBA مدیریت دولتی برای این کار گزینه ی مناسبی است. این دوره برای افرادی است که می خواهند حرفه خود را در مدیریت عمومی، سیاست گذاری و بخش غیر انتفاعی توسعه دهند. این دوره به ویژه در مورد کسانی که به دنبال موقعیت های مدیریتی در این بخش های مختلف هستند، حائز اهمیت است. هم چنین این دوره روی نقش های رهبری مانند ایجاد سیاست و مدیریت منابع مالی عمومی و همچنین مدیریت افراد تمرکز دارد.

 

ایجاد شبکه ی کاری گسترده

دوره ی MBA مدیریت دولتی به شما یک فرصت عالی برای ساختن یک شبکه ی کاری گسترده ای بین شما و سازمان های دولتی/خصوصی ارائه می کند و در آن صورت می توانید سریعا به شبکه ی وسیعی از افراد حرفه ای در این شاخه با سطوح مختلف تجربه متصل شوید.

 

تخصص در موضوعات مختلف

این دوره  فرصت هایی را برای شما فراهم می کند که در حوزه ی خود و مسائل مربوط به آن تخصص یابید. ممکن است در برخی از موضوعات و مسائل داخل بخشی دولتی تخصص یابید که مربوط به توسعه ی بین الملل، مدیریت دولتی، مدیریت سلامت، مدیریت غیر انتفاعی، تحلیل خط مشی و ایجاد خط مشی است.  

 

انعطاف در بازار کار

دوره ی MBA مدیریت دولتی فرصت های شغلی بسیاری را برای افراد علاقه مند فراهم می کند که در بخش های دولتی، مدیریت بهداشت و سلامت، توسعه ی بین الملل، برنامه ریزی شهری و دیگر حوزه های مرتبط با دولت و خدمات دولتی وجود دارند. هم چنین فرصت های شغلی  MBA مدیریت دولتی محدود به بخش های دولتی نمی شود. به عنوان مثال، اخبار و سازمان های خبری مانند CNN یا BBC افرادی را برای تحلیل خط مشی استخدام می کند. هم چنین بیمارستان ها، بیمه گرهای درمان و دیگر شرکت های بیمه ای نیازمند افرادی هستند که متخصص خط مشی های بهداشت و مدیریت سلامت هستند. 

 

توانایی کار/مدیریت افراد

بخش اعظمی از مسیرهای شغلی برای افرادی که MBA مدیریت دولتی را دنبال می کنند شامل برنامه های کاربردی و مدیریت افراد تحت نظر است. اگر از آن دسته از افرادی هستید که رویارویی با چالش های بزرگ مدیریتی هراسی ندارید بلکه از این کار لذت می برید، می توانید در این دوره شرکت کنید تا توانایی های خود را در مدیریت افراد ارتقاء دهید. 

 

توسعه ی مهارت های رهبری

MBA مدیریت دولتی نیازمند مهارت های رهبری قوی است. اگر می خواهید کیفیت کار خود را در مدیریت بالا ببرید نیاز به مهارت های خاصی دارید. دوره ی MBA مدیریت دولتی این بستر را برای شما فراهم می کند تا این مهارت ها را کسب کنید. 

درآمد خوب و مناسب

آمارها نشان می دهد که در ایالات متحده ی آمریکا، حقوق اولیه در شروع کار به عنوان مدیر MBA دولتی از 30000 تا 50000 دلار بوده است. پس از کسب چندین سال تجربه در این زمینه ممکن است بسته به نوع شرکت ( دولتی/خصوصی/غیر انتفاعی)، میزان حقوق شما بیشتر افزایش یابد.

 

ارتقاء مهارت های تحلیلی

بیشتر کار مدیران دولتی جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل و ارائه نتایج، به ویژه داده های مالی و جمعیت شناسی است. ابزار تجزیه و تحلیل سطح بالا برای تجزیه داده های کلان و پیدا کردن همبستگی ها و یا علیت هایی که داده ها را مفید می سازد برای مدیریت دولتی ضروری است. برای همین یادگیری MBA مدیریت دولتی برای بالا بردن مهارت های تحلیلی در عرصه ی کسب و کار حائز اهمیت است.

 

مدیریت دولتی چیست؟

به طور کلی، اصطلاح "مدیریت دولتی" به اداره ی امور عمومی اشاره دارد. دانشنامه بریتانیکا، مدیریت دولتی  را به عنوان "اجرای سیاست های دولتی" تعریف می کند. علاوه بر این گفته شده است که امروز کار مدیریت دولتی "اغلب به عنوان شامل همچنین برخی از مسئولیت ها برای تعیین سیاست ها و برنامه های دولت ها است. به طور ویژه، مدیریت دولتی،  برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت، هماهنگی و کنترل عملیات دولتی است."
مدیریت دولتی تلاش می کند تا توضیح دهد که چگونه تصمیم گیری در دولت انجام شود و همچنین مدیریت پروژه ها برای اجرای این تصمیمات چگونه انجام شوند. خواندن مدیریت دولتی می تواند یک تجربه بسیار پرکار برای هر کسی باشد که به دنبال حل مشکلات دشوار به جامعه خود است.
کارفرمایان در زمینه مدیریت دولتی همچنین برای ایجاد روابط قوی میان گروه های عمومی و خصوصی با حمایت از منافع  مشترک از طریق سیاست کار می کنند. گروه های گوناگون خواسته های رقابتی زیادی دارند، بنابراین مهم است که مدیران دولتی مهارت های لازم را برای کاهش اختلاف در تصمیم گیری دارا باشند.

مدیریت دولتی متشکل از تمام آن عملیات هایی است که هدف آنها تحقق یا اجرای سیاست عمومی است. همچنین می توان گفت که مدیریت دولتی  شامل سیاست ها، شیوه ها، قوانین و مقررات و غیره نیست. مدیریت دولتی هم نوعی رشته و هم نوعی فعالیت است. مدیریت دولتی به عنوان یک رشته و زمینه تحصیلی، موضوعات و اصول مختلف تحصیلی نظیر برنامه ریزی، بودجه بندی، سازماندهی، کارکنان، کنترل، هدایت و سایر جنبه های نظری دیگر مربوط به اجرای سیاست ها و برنامه های عمومی را پوشش می دهد. مدیریت دولتی شاخه های مختلف دولت شامل قوه ی مجریه، مقننه و قضایی و ارتباطات بین آنها را پوشش می دهد

 

همین حالا در دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار گرایش مدیریت دولتی MBA شرکت کنید

 

اصول مدیریت دولتی چیست؟

اداره ی امور عمومی یا مدیریت دولتی نیازمند اداره ی امور به طور کارآمد است. یک مدیریت دولتی کارآمد مستلزم یک خدمات حرفه ای مدنی، رویه های کارآمد برای توسعه سیاستگذاری و قانونگذاری، توافق تعریف شده بین موسسات و شهروندان و همچنین میان نهادها، توانایی اداره برای ارائه خدمات به شهروندان و کسب و کار ها، و یک سیستم مدیریت عمومی مالی استوار است. از سال 2014، کمیسیون اروپا حوزه ی اصلاحات اداری دولتی را به عنوان پوشش شش زمینه اصلی تعریف کرده است:

چارچوب راهبردی برای اصلاح امور عمومی

دستیابی به استاندارد لازم برای مدیریت دولتی نیازمند اصلاحات در بسیاری از حوزه های سیاست و مدیریت است. زمانی که اصلاحات برنامه ریزی شده باشند و به صورت جداگانه اجرا شوند، اصلاحات ممکن است سیستم اداره ی امور و عملکرد کلی مدیریت دولتی را در حد انتظار تغییر شکل دهد. یک اصلاح امور عمومی مستلزم موارد ذیل است:

 • رهبری اصلاحات مقرر شده باشد و منسجم باشد و به طور کلی اهداف اصلاح را مشخص کند. 
 • چارچوب راهبردی شفافی وجود داشته باشد که الویت بندی اصلاحات و برنامه ریزی واقع گرایانه برای اجرای آنها وجود داشته باشد. 
 • ثبات مالی اصلاحات مد نظر تضمین شود.
 • اجرای اصلاحات یک چشم انداز کلی داشته باشد که برای اجرای اصلاحات پاسخگو باشد و ظرفیت لازم را برای اجرای آن تضمین کند.
توسعه و هماهنگی خط مشی

دولت ها میلیاردها یورو را صرف توسعه خدمات و فعالیت هایی می کنند که برای حل مشکلات و بهبود کیفیت زندگی شهروندانشان است. پیامدهای سیاست های ضعیف طراحی و پیاده سازی شده می تواند قابل توجه باشد و ممکن است بر کیفیت خدمات عمومی تأثیر بگذارد، منجر به انزوای اجتماعی و آسیب رساندن به رقابت اقتصادی شود. توسعه و هماهنگی خط مشی ها یکی از عوامل مهم در مدیریت امور عمومی/دولتی است. ارائه ی خط مشی متشکل از موارد ذیل است:

 • یک سیستم ارائه ی خط مشی به خوبی سازماندهی شده،  سازگار و صحیح در مرکز نهادهای دولتی.
 • برنامه ریزی خط مشی هماهنگ شده که مطابق با شرایط مالی کشور است و به دولت کمک کند تا به اهداف خود دست یابد. 
 • بررسی دقیق و کارآمد خط مشی
 • تصمیم گیری شفاف، قانونی و قابل اجرا

 خدمات دولتی و مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی در مدیریت دولتی شامل بخشی از مدیریت منابع انسانی است که به طور اختصاصی در زمینه ی مدیریت دولتی به کار می رود. این به عنوان ساختار درون سازمانی به حساب می آید که معیارهای اخلاقی را تضمین می کند و یک نظام مبتنی بر ارزش را ترویج می کند. توانایی کارآمدی را برای رشد و پیشرفت مدیریت منابع انسانی برای هر شرکت کلیدی است. منابع انسانی برای مدیریت موارد زیر طراحی شده اند:

 • منافع کارمندان: این شامل انواع مختلفی از پاداش های غیر دستمزدی ارائه شده به کارمندان علاوه بر حقوق و مزایای عادی آنها
 • مراقبت بهداشتی کارمندان: شناسایی تشخیص بیماری توسط پزشک / دستیار پزشک / کارآموز پرستار
 • غرامت: چیزی که نوعا پول است و به عنوان بازپرداخت یک خسارت، آسیب یا ابتلا به بیماری خاص به فردی پرداخت می شود.
 • مرخصی استعلاجی، سالیانه: مرخصی بدون حقوق برای رخداد های غیر منتظره ( مانند تصادف یا بیماری) یا منتظره (مانند سالگرد، تولد و ازدواج) که برای افراد بسیار مهم است. 
 • انضباط: عمل آموزش افراد برای پیروی از قوانین یا یک آیین نامه ی اخلاقی که از مجازات برای عدم پیروی آن استفاده می شود.  
 • سوابق (اطلاعات مالیاتی، پرونده های پرسنلی و غیره): همچنین به عنوان سوابق و مدیریت اطلاعات یا RIM شناخته شده است، تمرین حرفه ای مدیریت سوابق سازمان در چرخه ی عمر آنها، از زمان ایجاد تا زمان در معرض قرار دادن نهایی. 
 • استراتژی های استخدام و حفظ کارکنان: اشاره به توانایی یک سازمان برای حفظ کارکنان خود دارد.
 • اداره حقوق و دستمزد: فرایند پرداخت پاداش دادن به کارمندان سازمان مطابق با سیاست و رویه های پذیرفته شده

مسئولیت پذیری 

به طور کلی مسؤلیت پذیری به معنی توجیه اعمال یا تصمیمات است . این معنای لغوی مسئولیت پذیری است. اما در امور دولتی به خصوص در مدیریت دولتی، معنای خاصی دارد و این مفهوم به عنوان بخش مهمی شناخته می شود. مدیران دولتی باید برای کارها و تصمیماتی که می گیرند دلائل منطقی بیاورند و قبال تعهدات خود مسئول باشند. 

ارائه ی خدمات: ارائه ی خدمات جزئی از کسب و کار است که تعامل بین ارائه دهندگان خدمات و مشتریان را تعریف می کند ، خواه در بخش خصوصی باشد یا دولتی . ارائه خدمات خوب به شهروندان یکی از کلیدی ترین فاکتورهای مدیریت دولتی است. 

 

مدیریت مالی عمومی: مدیریت مالی عمومی (PFM) بخش مهمی از روند توسعه است. یک PFM خوب کنترل جامع، اولویت بندی، پاسخگویی و کارایی در مدیریت منابع عمومی و ارائه خدمات است که برای دستیابی به اهداف سیاست عمومی، از جمله دستیابی به اهداف توسعه هزاره (اهداف توسعه هزاره) اهمیت حیاتی دارد. علاوه بر این، سیستم های مدیریت مالی عمومی، برای استفاده مناسب و اثربخشی کمک های اهدا کننده ضروری است، زیرا کمک مالی از طریق مقولاتی بدست می آید که به سیستم های توسعه ی بودجه، اجرا و کنتل آن متکی است. شرایط لازم برای یک مدیریت مالی عمومی خوب را می توان به صورت ذیل خلاصه کرد:

 • سیستم های مالی کنترل مالی داخلی مقرون به صرفه، تلفیق مدیریت مالی  و حسابرسی داخلی در مدیریت دولتی
 • یک نهاد مستقل و حرفه ای عالی که تحت حمایت یک چارچوب قانونی قرار دارد که حسابرسان حاذقی را مجاز می کند که روی عملکرد بخش دولتی تأثیر می گذارد. 
 • یک بخش قوی و سازماندهی شده که مجهز به ظرفیت اداری لازم است و بوسیله ی چارچوبی قانونی حمایت می شود که امکان انجام وظایف خود را ایجاد می کند. 

 

مدیران دولتی باید مهارت های ارتباطی کتبی و شفاهی خوبی داشته باشند

 

وظایف یک مدیر دولتی چیست؟

مدیر عمومی مسئول پیاده سازی سیاست هایی که از دولت به سازمان های غیرانتفاعی/دولتی ابلاغ می شود و در نهایت به طور مستقیم بر شهروندان تاثیر می گذارد. مدیریت دولتی، مدیریت سازمان، تجزیه و تحلیل سیاست های دولت و اجرای موثر در سطح سازمانی برای به حداقل رساندن هر گونه مشکلات بالقوه ناشی از ادغام سیاست است. با استفاده از ترکیبی از ابزارها و پایگاههای اطلاعاتی که از علوم سیاسی، مدیریت کسب و کار و قانون اداری گرفته شده است، یک مدیر عمومی کارآمد، نه تنها درک عمیقی از کار خود دارد بلکه مهارتهای بین فردی را برای انجام وظایف خود به عنوان یک خدمتگزار دولت خواهد داشت.
انتظار میرود مدیر دولتی، با توجه به موقعیت خاص خود، انواع کارهای مختلف را انجام دهد، از قبیل:

 • تحقیق و برنامه ریزی اجرای سیاست های دولت برای برآورده کردن معیارها و پیروی از قوانین اداری و دولتی
 • تعامل با اعضای سازمان و مردم برای آموزش و اطلاع رسانی در مورد روند اجرا با توجه به پیروی از الزامات قانونی اجرای سیاست.
 • سازماندهی جلسات در سازمان خود برای افزایش درک سیاست های جدید و ایجاد یک برنامه ساده برای پیاده سازی.
 • اطمینان حاصل از اینکه اهداف و معیارهای سازمان در طی فرآیند پیاده سازی به دست می آیند. 
 • ایجاد و بررسی بودجه 
 • شرکت در ارائه ی خط مشی ها
 • سازماندهی بخش های سازمان و ایجاد روند های عملیاتی
 • برنامه ریزی، اجرا و کنترل بودجه برای تحقیق و اجرا، حمایت از خدمات
 • سازماندهی و هدایت کمیته ها در برنامه ریزی، مدیریت و ارزیابی خدمات و برنامه ها
 • پیش نویسی مکاتبات و گزارش ها
 • آماده سازی دستور جلسات و حضور در آنها

مدیران دولتی اغلب نقش های اجرایی، ارائه اطلاعات به مشتریان و نظارت و اجرای برنامه های مختلف برای سازمان ها را بر عهده دارند. آنها اغلب مسئول هدایت و مشاوره به کارکنان سازمان مانند محققان، مدیران برنامه و مشاوران هستند. آنها همچنین ممکن است برنامه ها و خدمات را در یک سازمان ارزیابی کنند و همچنین تغییراتی را در اقدامات اولیه ی سیاست های عمومی ایجاد کنند.

 

مهارت های لازمه یک مدیر دولتی چیست؟

مدیران دولتی باید مهارت های ارتباطی کتبی و شفاهی خوبی داشته باشند، زیرا آنها باید با بسیاری از افراد با تلفن صحبت کنند و به طور مداوم با مشکلات و سوالات مختلف افراد روبرو شوند. آنها مهارت های بین فردی خوب، مهارت های سازمانی و مدیریت زمان عالی باید داشته باشند و توانایی کار مستقل یا تیمی داشته باشند. آنها همچنین باید از برنامه های کامپیوتری استفاده کنند و با پردازشگر متن و صفحات گسترده آشنا باشند. هم چنین مدیران دولتی باید با کار با اعداد، دفترداری، علوم سیاسی آشنایی داشته باشند و باید توانایی جمع آوری و سازماندهی اطلاعات به صورت شفاف و منطقی داشته باشند. 

اداره ی امور خصوصی در مدیریت دولتی چست؟

اداره امور خصوصی در مدیریت دولتی به عنوان مدیریت و سازماندهی شرکت های تجاری خصوصی تعریف شده است. این یک عملکرد اجرایی است که توسط افراد در شرکت ها / سازمان های خصوصی یا یک گروه انجام می شود تا یک سود حاصل شود. این یک فعالیت تجاری است که  در اصل فعالیتی غیرسیاسی است. این شامل مجموعه ای از فعالیت هایی مانند برنامه ریزی، سازماندهی، کنترل، هماهنگی و اجرای سیاست ها و برنامه های انجام شده توسط مدیریت سازمان است.

اداره امور خصوصی به مدیریت سازمان های خصوصی معمولا موسسات تجاری اشاره دارد. در مدیریت دولتی، اداره ی امور خصوصی با نظریه ها و فرآیندهای مدیریت مرتبط است. اداره ی امور خصوصی بر دستیابی به اهداف مدیریت سازمان، بهره وری، مزایای خصوصی و به حداکثر رساندن ثروت سهامداران متمرکز است. 

 

حوزه اداره امور عمومی بوسیله ی قوانین و مقررات دولتی تعیین می شود

 

تفاوت اداره امور خصوصی و عمومی در مدیریت دولتی چیست؟

تفاوت های بین اداره ی امور خصوصی و عمومی در مدیریت دولتی به شرح ذیل هستند:

 • مدیریت نظام مند و به خوبی برنامه ریزی امور دولت برای دستیابی به اهداف تعیین شده توسط دولت، به عنوان اداره ی امور عمومی شناخته می شود. اصطلاح "اداره ی امور خصوصی" به عملیات، مدیریت و سازماندهی امور شرکت تجاری اشاره دارد.

 • اداره امور عمومی به دنبال رویکرد بوروکراتیک است، در حالی که امور اداره خصوصی یک رویکرد مساوات‌خواهی دارد. 
 • تصمیم گیری در اداره ی امور عمومی در مدیریت دولتی تکثرگرایی است ولی در اداره ی امور خصوصی، تصمیمات به صورت انحصاری گرفته می شوند.
 • در اداره امور عمومی، درآمد از مالیات، عوارض، جریمه ها و دیگر دیون پرداخت شده  بدست می آید. بر آن خلاف در اداره ی امور خصوصی، سودهای حاصل از فعالیت های عملیاتی، عمده ترین منبع درآمد به حساب می آیند.
 • اداره امور عمومی با سیاست های عمومی، امور دولتی، عملکردهای دولتی و ارائه ی خدمات مختلف به عموم مردم مرتبط است، در حالیکه اداره ی امور خصوصی با مدیریت و عملیات سازمان خصوصی مرتبط است که عموما نهاد های کسب و کار هستند.
 • اداره امور عمومی در سازمان های دولتی عمل می کند در حالیکه اداره ی امور خصوصی در سازمان های غیر دولتی عمل می کند.
 • اداره امور عمومی به طور نزدیک با روند های سیاسی مرتبط است و اغلب به عنوان بخشی از روندهای سیاسی بزرگتر عمل می کند در حالیکه اداره ی امور خصوصی روی فعالیت های بازرگانی و تجاری متمرکز است.
 • اداره امور عمومی عموما از لحاظ زمانی بر یک پایه ی  مستمر انجام می گیرد ولی اداره ی امور خصوصی اساسا بر یک پایه ی دوره ای  انجام می گیرد.
 • هدف اداره امور عمومی ارائه ی بهترین خدمات به مردم در طیف گسترده ای است در حالیکه هدف اداره ی امور خصوصی به حداکثر رساندن دارایی سهامداران سازمان / شرکت است.
 • حوزه اداره امور عمومی بوسیله ی قوانین و مقررات دولتی تعیین می شود، در حالیکه حوزه ی اداره ی امور خصوصی بوسیله ی مدیریت سازمان تعیین می شود.
 • اداره امور عمومی حوزه دارای اختیارات بیشتری است ولی اداره امور خصوصی حوزه اختیارات کمتر یا محدودتری نسبت با اداره امور عمومی دارد که تنها با فعالیت ها و کارمندان خاصی مرتبط است.

 

همین حالا در دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار گرایش مدیریت دولتی MBA شرکت کنید

 

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

این بسته آموزشی شامل کتاب مدیریت دولتی به همراه  پکیج MBA است. 

فصل اول   

 • تعریف مدیریت   
 • وظایف مدیریت   
 • مهارتهای موردنیاز مدیران   
 • نظریه های مدیریت   
 • شیوه نوین مدیریت در مدیریت دولتی  
 • مبانی مدیریت دولتی    
 • مقایسه اداره ، سازمان و مدیریت   
 • تفاوت های اداره امور عمومی و اداره امور خصوصی 

فصل دوم    

 • اهداف فردی، سازمانی و اجتماعی در مدیریت دولتی   
 • اصول مدیریت علمی  
 • اصول مدیریت دولتی   
 • مهارت مدیریتی در مدیریت دولتی  
 • مديريت دولتي نوين و ويژگي هاي دموكراتيك آن  

فصل سوم   

 • اداره امور عمومی    
 • اداره امور خصوصي   
 • تفاوت‌هاي اداره امورعمومي و اداره امور خصوصي    
 • تفاوت ميان مديريت بخش مديريت امور عمومي و مديريت امور خصوصي    
 • شباهت‌هاي اداره امور عمومي و اداره امور خصوصي    
 • مدیریت استراتژیك در بخش دولتى    
 • موضوعات پنجگانه مهم در تئوری سازمانهای دولتی    
 • برنامه ریزی    
 • برنامه ریزی استراتژیک    
 • خصوصیات سازمانهای دولتی    
 • ابزارهای تصمیم‌گیری    
 • مزاياي تصميم گيري فردي    

فصل چهارم    

 • مفهوم فساد اداری    
 • فساد تصادفی و فساد نظام مند    
 • فساد سازمان یافته و فساد فردی    
 • فساد کلان و فساد خرد    
 • علل بروز فساد اداری    
 • پیامدهای فساد اداری    
 • طبقه بندی فساد اداری    
 • راهکارهای مبارزه با فساد اداری    

فصل پنجم    

 • نقش قدرت و سیاست در مدیریت    
 • نقش تعارض در مدیریت سازمانی    
 • بهره وری    
 • مدیریت از راه دور    
 • پیدایش مدیریت از راه دور    
 • مشخصه های مدیریت از راه دور    
 • طرفداران و مخالفات مدیریت از راه دور    

فصل ششم    

 • اصول هدف گذاری در مدیریت    
 • ساختار سازماني    
 • انواع ساختارهاي سازماني    
 • عوامل تعيين كننده ساختار سازماني:    
 • تکنولوژي در سازمان:    
 • طرح ريزي شغل    
 • رفتارسازمانی    
 • سازمان و مديريت تحول سازماني    
 • مفهوم وساختمان حکمرانی    
 • تفاوت حاکميت دولت با حکمراني خوب    
 • اصول پنج گانه حکمراني خوب    
 • ساختمان حکمراني بخش دولتي    
 • برنامه ريزي و نظارت بر عملکرد    
 • اطلاعات و پشتيباني از تصميم    

فصل هفتم    

 • مدیریت منابع انسانی    
 • تخصيص نقش و بهبود مهارتها    
 • مدیریت پرسنل    
 • روابط کار درسازمانها    
 • عوامل مؤثر در تنظیم سیستم روابط کار    
 • اختلافات ناشي از روابط صنعتي    
 • مدیریت سازمان محلی وشهرداری    
 • فرهنگ سازماني    
 • مديريت تطبیقي    
   
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان