فناوری اپتومتری

دوره فناوری اپتومتری


  دوره فناوری اپتومتری چه دوره ای است؟ به چه کسی اپتومتریست گفته می شود؟ وظایف اپتومتریست چیست؟ تفاوت بین اپتومتریست و چشم پزشک چیست؟ آینده و فرصت های شغلی فناوری اپتومتری چیست؟ چرا باید اپتومتریست را به عنوان شغل آینده انتخاب کنیم؟ مزایای شرکت در دوره فناوری اپتومتری مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟ مهارت های مورد نیاز اپتومتریست چیست؟ زیرشاخه های اپتومتری چیست؟   دوره فناوری اپتومتری چه دوره ای است؟ دوره فناوری اپتومتری به بررسی...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

 

 

دوره فناوری اپتومتری چه دوره ای است؟

دوره فناوری اپتومتری به بررسی مسائلی از قبیل  آناتومی چشم انسان (آناتومی چشم)، مفاهیم و مبانی مربوط به اُپتومتری، اجزا نسخه تجویز عینک، ضوابط تاسیس موسسه ساخت و فروش عینک طبی، انواع عینک و عدسی تماسی و بیماری های مربوط به عدسی و موضوعاتی از این قبیل می پردازد. برای درک بهتر این دوره به بررسی اپتومتری می پردازیم.

 اپتومتری به عنوان یکی  از مشاغل بهداشتی درمانی مطرح شده است که مستقل بوده، آموزش های مربوطه را گذرانده و به شکل  قانونی می باشد . در مرحله اول اپتومتری، مراقبتهای چشم و بینایی در آن انجام می شود. هم چنین، تشخیص عیوب انکساری چشم و ارائه لوازم مربوط به آن از قبیل عدسی تماسی، لنز، عینک و غیره و شناسایی نواقص سیستم بینایی را در بر می گیرد. از لحاظ سنتی، اپتومتری با تمرکز اصلی روی اصلاح خطای انکساری از طریق استفاده از عینک آغاز شد. با این حال، امروزه اپتومتری پیشرفت بسیاری کرده است. به فردی که عمل اپتومتری را انجام می دهد، اپتومتریست اطلاق می شود که در بخش بعدی به معرفی آن می پردازیم. 

 

همین حالا در دوره فناوری اپتومتری شرکت کنید

 

به چه کسی اپتومتریست گفته می شود؟

متخصص اپتومتری یا اپتومتریست ، متخصص مراقبت های بهداشتی اولیه چشم و سلامت آن است. اپتومتریست سلامت و دید چشم را ارزیابی می کنند. آنها آسیب های بینایی و و اختلالات دیداری را تشخیص می دهند و آنها را درمان می کنند . هم چنین ، عینک ها و عدسی تماسی را تجویز می کنند، روش های مراقبت بیماری ارائه می دهند، و ممکن است مراقبت های قبل و بعد از عمل را نیز فراهم کنند. بعضی از اپتومتریست ها در یک زمینه خاص، به عنوان مثال، کودکان یا سالمندان، و یا درمان یک نوع عارضه مانند کم بینی و یا مراقبت بعد از عمل تخصص دارند. اپتومتریست دارای تحصیلات بالینی و دارای مجوز برای ارائه مراقبت های اولیه چشم است. کار اپتومتریست به شرح ذیل است:

 • شناسایی و مدیریت شرایط سیستمیک مانند دیابت، فشار خون بالا و تومورهای مغزی. 
 • توزیع و پخش وسائل مربوط به چشم از قبیل عینک، لنز، عدسی تماسی، عینک های ایمنی و وسائل کمک به کم بینی برای برآوردن نیازهای مراقبت از چشم.
 • تجویز دارو برای درمان هرگونه بیماری چشمی از جمله عفونت، تورم، آلرژی.
 • برداشت اجسام خارجی از چشم
 • در صورت لزوم، به ارجاع شخص به چشم پزشک تا بیماری سیستمیک را درمان کند و یا عمل جراحی چشم را انجام دهد. 
 • ارائه ی مراقبت های بعد و پس از عمل لیزیک (LASIK)
 • انجام تحقیق و تحصیل در علوم بینایی
 • پرسش دقیق از بیمار جهت تعیین ماهیت هرگونه مشکل دیداری گزارش شده توسط بیمار، سابقه ی پزشکی و نیازهای دیداری
 • بررسی سلامت چشم از جلو به عقب، با استفاده از تکنیک های مختلف از جمله میکروسکوپ زیستی و چشم پزشکی. یکی از مهمترین اهداف اپتومتریست ، تشخیص بیماری های چشم مانند گلوکوم (آسیب چشم به علت افزایش فشار چشم) و دژنراسیون ماکولا، و نیز برخی بیماری های سیستمیک مانند دیابت و فشار خون بالا است که ممکن است باعث تغییرات در پشت چشم شود. 
 • تشخیص اختلال خاصی که ممکن است نیاز به آزمایشات تخصصی و ارجاع به پزشک و / یا بیمار را داشته باشد. آزمایش های دیگر ممکن است شامل اندازه گیری میزان بینایی ، ارزیابی فشار داخل چشم، عکاسی از جلو و / یا پشت چشم یا تصویربرداری کلی از چشم. 
اپتومتریست سلامت و دید چشم را ارزیابی می کنند

 

وظایف اپتومتریست چیست؟

اول و مهمتر از همه، وظیفه ی اپتومتریست این است که مراقبت های اولیه ی چشم را به عنوان یک متخصص ارائه دهد. این کار شامل آزمایش، ارزیابی و تشخیص و ارائه تصحیح بینایی از طریق تمرین بینایی، عینک و یا عدسی تماسی می شود. در صورت لزوم، ممکن است آنتی بیوتیک یا سایر درمانهای موضعی را برای شرایط چشم نیز تجویز کند. ممکن است بعدا این نتایج را به دیگر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ارائه دهد و به چشم پزشکان برای جراحی مراجعه کند یا با پزشک متخصص یا عمومی ارتباط برقرار کند تا درمورد مسائل بهداشتی-مراقبتی چشم بیمار صحبت کند. برخی از اپتومتریست ها زمان زیادی را صرف ارائه ی مراقبت های تخصصی می کنند، مخصوصا اگر در گروهی با دیگر متخصصان اپتومتری یا پزشکان مشغول به کار باشند. به عنوان مثال، برخی از اپتومتریست ها بیماران دارای کم بینی جزئی را درمان می کنند. برخی از آنها ممکن است در زمینه کودکان یا نوزادان تخصص داشته باشند. اپتومتریست ها باید قادر باشند مراقبت های جامع چشم را به بیماران ارائه دهند که شامل چکاب های منظم ،  درمان و مدیریت مداوم بیماری یا آسیب دیدگی است. اپتومتریست ها ممکن است به بیماران درباره سایر مسائل مربوط به سلامت مانند سیگار کشیدن یا چاقی نیز مشاوره دهند و این که چگونه می توان سلامت چشم را حفظ کرد. علاوه بر این اپتومتریست دارای وظایفی است که عبارتند از:

 • انجام آزمایش های بینایی و تحلیل نتایج
 • تشخیص مشکلات بینایی مانند دوربینی و نزدیک بینی و بیماری های چشم
 • تجویز عینک، عدسی تماسی، لنز و در صورت داشتن مجوز، تجویز دارو
 • ارائه ی روش های درمانی مانند بینایی درمانی یا توانبخشی کم بینایی
 • ارزیابی بیماران برای وجود بیماری هایی از قبیل دیابت، فشار خون و ارجاع بیماران به دیگر مراکز ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی
 • مدیریت و آموزش کارکنان از جمله اپتومتریست های دیگر، عینک سازان و دستیاران اپتومتریست.
 • ارائه مشاوره های بهداشتی و درمانی به بیماران

 

همین حالا در دوره فناوری اپتومتری شرکت کنید

 

تفاوت بین اپتومتریست و چشم پزشک چیست؟

بسیاری از افراد درباره تفاوت بین اپتومتریست و چشم پزشک دچار سردرگمی می شوند. اگر چه کار این دو مراقبت از چشم است، تصورات غلط و رایجی بین این دو وجود دارد. چشم پزشکان و اپتومتریست هر دو نقش مهمی در مراقبت از چشم دارند، اما سطح آموزش و تخصص آنها کاملا با یکدیگر متفاوت است. چشم پزشک یک پزشک است که متخصص چشم و مراقبت های بینایی است. تفاوت چشم پزشک با اپتومتریست در میزان سطح آموزش و نوع تشخیص و درمان آنها است. چشم پزشک تحصیلات خود را در دانشگاه حداقل به مدت  هشت سال تکمیل کرده است و دارای مجوز برای طبابت و جراحی است. چشم پزشک کلیه ی بیماری های چشم، انجام عمل جراحی چشم، تجویز و تأیید نمره ی عینک و عدسی تماسی ها برای اصلاح مشکلات انجام می دهد. در حالی که چشم پزشکان برای مراقبت از همه مشکلات و شرایط چشمی آموزش دیده اند، برخی از آنها در زمینه خاصی از چشم پزشکی و جراحی تخصص دارند که به آنها فوق متخصص چشم پزشکی می گویند. آنها معمولا یک یا دو سال بیشتر تحصیل می کنند که به عنوان فلوشیپ در یکی از زمینه های فوق تخصصی اصلی مانند آب سیاه، شبکیه، قرنیه، اطفال تخصص می یابند. این آموزش و دانش بیشتر، چشم پزشک را برای مراقبت از شرایط پیچیده  یا خاص در مناطق خاص چشم و یا گروه های خاصی از بیمار آماده می کند.

چشم پزشک یک پزشک متخصص در حوزه های خاصی مانند جراحی لیزیک، جراحی آب مروارید و سایر مسائل پیچیده چشم همچون گلوکوم است. در واقع این تخصص می تواند در جراحی چشم پلاستیک چشم - لوازم آرایشی و بازسازی پلک ها، پیشانی، مجاری اشک یا ناحیه ی اطراف چشم باشد. چشم پزشک ، پزشکی است که عنوان "MD" (پزشک معالج) را دارد. در مقابل، اپتومتریست یک پزشک نیست، اما می تواند آزمایش های چشم، تجویز عدسی تماسی  یا عینک، و همچنین تشخیص و درمان مسائل مربوط به چشم را انجام دهد. شما می توانید برای هر مشکلی که با بینایی خود دارید، به اپتومتریست مراجعه کنید، اما او شما را به یک چشم پزشک برای عمل جراحی یا درمان تخصصی ارجاع خواهد داد. اپتومتریست ها دارای عنوان "OD" (دکتر بینایی سنجی) است. 

چشم پزشک ها پس از تکمیل تحصیلات، اغلب آگاهی بیشتری از چگونگی بروز بیماری های مختلف در چشم و چگونگی پیدا کردن یافته های مختلف در رابطه با معاینه چشم دارند. علاوه بر این، چشم پزشک ها از عوارض جانبی داروها  و اینکه چگونه داروهای چشمی می توانند بر سایر قسمت های بدن تأثیر بگذارند، مطلع هستند. اپتومتریستها شدت بینایی را تعیین می کنند و عینک ، عدسی تماسی و تمرینات چشمی را تجویز می کنند. هم چنین اپتومتریست ها با عینک سازها همکاری می کنند. بعضی از کشورها به اپتومتریست اجازه می دهند تا برخی از بیماری های چشمی را هم درمان کنند. 

 

مدرک فناوری اپتومتری

 

آینده و فرصت های شغلی فناوری اپتومتری چیست؟

بر اساس اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا، استخدام اپتومتریست ها تا سال 2026 نسبت به کلیه ی مشاغل دیگر افزایش خواهد یافت. از آنجایی که مشکلات بینایی اغلب بعدا در زندگی اتفاق می افتد، افزایش جمعیت افراد سالخورده باعث می شود تا نیاز به اپتومتریست ها بالا تر رود. با بالا رفتن سن، افراد در معرض شرایطی قرار می گیرند که باعث آسیب دیدگی هایی نظیر آب مروارید و دژنراسیون ماکولا می شود و افراد به مراقبت از چشم نیاز خواهند داشت. فن آوری های جدید به این حرفه کمک کرده اند تا دامنه و کارایی عمل را گسترش دهند. به عنوان مثال، انواع عدسی های تماسی و لنز درمانی در سال های اخیر گسترش و بهبود یافته است. علاوه بر این، روش های جدیدی نظیر لیزیک برای درمان بیماری هایی مانند گلوکوم ظهور یافته اند. هم چنین، فناوری اپتومتری دارای فرصت های شغلی متنوعی است که در ذیل به بررسی آنها می پردازیم. 

عینک ساز:

عینک سازان به افرادی که نیاز به آزمایشات بینایی، تجویز، تعمیرات، و در بعضی موارد جراحی چشم دارند، پیشنهاداتی می دهد. اساسا، آنها به مشتریان کمک می کنند تا مشخص کنند که به کدام نسخه پزشکی نیاز دارند. عینک سازان از یک وسیله به نام فوروپتر(phoropter ) برای اندازه گیری عمق دید هر مشتری استفاده می کنند و سپس می توانند دقیقا مشخص کنند که مشتری به کدام لنز، عینک یا عدسی تماسی نیاز دارند. از دیگر تجهیزاتی که عینک ساز از آن استفاده می کند تونومتر است  که مقدار کمی از فشار هوا را در کره ی چشم برای تست گلوکوم تزریق می کند. تمام عینک سازان باید با این تجهیزات آشنایی داشته باشند و برخی  از آنها می توانند از دستگاههای لیزر جراحی برای مراحل اصلاح سرپایی استفاده کنند. اکثر عینک سازان در ساعات کاری اداری کار می کنند، هرچند این بستگی به ساعت کلینیک دارد. در اکثر موارد، عینک سازان در داخل یک کلینیک کار می کنند که آزمایش های چشم انجام می شود. بعضی از اپتیک ها نیز ممکن است در آزمایشگاهی کار کنند که معاینات و آزمایش های چشمی  در آنجا انجام می شود. بر اساس میزان سابقه می تواند حقوق متوسط عینک ساز متفاوت باشد. عینک ساز با سابقه ی کمتر از 5 سال می تواند درآمدی برابر با 27000 دلار داشته باشند. اگر سابقه ی فرد بین 5 تا 10 سال باشد می تواند درآمدی متوسط با 33000 دلار داشته باشد. عینک ساز مجرب با بیش از 10سال سابقه نیز می تواند درآمدی برابر با 36000 دلار داشته باشد.

تکنسین چشم پزشکی:

تکنسین چشم پزشکی به طور معمول مسئول مراقبت از بیمار و جریان فعالیت های بالینی روزانه است. مسئولیت های آنها عموما شامل جمع آوری سابقه بیمار، نگهداری و تمیز کردن تجهیزات و پاسخ به تماس های تلفنی به بیماران و داروخانه ها است. یک تکنسین چشم پزشکی نیز باید بتواند تست های دقیقی انجام دهد که شامل آزمایش های مردمک چشم، انکسار چشم، لنزومتر، توپوگرافی و چارت های آمسلر ( ابزاری است که چشم پزشکان برای تشخیص مشکلات بینایی به کار می برند) است. این کار نیاز به دانش قابل توجهی از شیوه های چشم پزشکی و مراقبت از بیمار، از جمله استفاده و مراقبت از ابزار پزشکی دارد. توانایی ارزیابی خطرات ایمنی و رفع خطر بالقوه برای بیماران یا همکاران ضروری است. وی همچنین باید توانایی ارتباط مؤثر با بیماران، همکاران و سرپرستان را داشته باشد. برخی از مهارت های ویژه مورد نیاز تکنسین های چشم پزشکی شامل آگاهی از عدسی های تماسی، دانش آناتومی و بیماری های چشم، توانایی استفاده از تجهیزات مانند قطره چشم استریلی، توانایی حفظ اسرار تمام بیماران و توانایی کار با بیمار به مدت حداقل 3  ساعت است. میزان حقوق متوسط تکنسین چشم پزشکی نیز بر اساس میزان سابقه ی کاری متفاوت است. میزان متوسط حقوق تکنسین چشم پزشکی با سابقه ی کمتر از  5 سال به علاوه ی پاداش و مزایا برابر با 31000 دلار است. اگر سابقه ی فرد بیش از 5 سال باشد این میزان برابر با 37000 دلار خواهد بود. تکنسین چشم پزشک با بیش از 10 سال سابقه می توانند درآمدی برابر با 40000 دلار داشته باشند. 

دستیار چشم پزشک دارای گواهی:

دستیار چشم پزشک دارای گواهی، به چشم پزشکان در زمینه ی پزشکی حرفه ای کمک می کند. آنها وظایفی از قبیل تست عضلات، انکسارسنجی ، آزمایش بینایی و تجویز عینک برای بیماران را بر عهده دارند. تعامل با بیماران برای این موقعیت ضروری است؛ به عنوان یک دستیار چشم پزشک گواهی دار، بیمار را در اتاق مناسب قرار می دهد و وی را برای معاینه آماده می کند. دستیاران چشم پزشک دارای گواهی برای انجام آزمایش های تشخیص اختلالات چشم و آسیب دیدگی های آن هستند. علاوه بر این، دستیار چشم پزشک دارای گواهی نیز می تواند دارو به بیمار ارائه دهد و در صورت نیاز به روند جراحی کمک کند. برخی از مسئولیت های دیگر دستیار چشم پزشک دارای گواهی عبارتند از پاسخ دادن به سؤالات بیمار زمانی که پزشک در دسترس نیست، بررسی تماس های تلفنی، سفارش کالاهای پزشکی و برنامه ریزی برای بیمار. آموزش بیماران بر اساس شرایط و نوع درمان آنها، کاری ضروری است. دستیار چشم پزشک دارای گواهی باید بتواند سوابق بیمار را مستند سازی کرده و فرم های بیمار را پر کند تا روند درمان را هموار سازد. میزان درآمد این فرصت شغلی نیز بر اساس سوابق و تجربه ی کاری فرد، متفاوت خواهد بود. در صورتیکه فرد دارای 5 سال سابقه ی کاری باشد، می تواند درآمدی برابر با 32000 دلار داشته باشد. اگر سابقه ی فرد بیشتر از 5 سال باشد می تواند درآمدی متوسطی برابر با 36000 دلار داشته باشد. دستیار چشم پزشک دارای گواهی با سابقه ی بیش از 10 سال، درآمدی متوسط برابر با 39000 دلار می تواند داشته باشد. 

 

دستیار چشم پزشک

دستیار چشم پزشکی به عنوان دستیار با چشم پزشک و یا گروهی از چشم پزشکان کار می کند. دستیار چشم پزشکی به طور مستقیم با بیماران و همچنین با سوابق بیمار در دفتر چشم پزشکی کار می کند. به طور کلی دستیار چشم پزشک قبل از نوبت تعیین شده برای معالجه، اطلاعاتی را درباره درباره سابقه بیماری، سلامت چشم، سلامت کلی وی جمع آوری می کند. هم چنین اگر بیماران مواردی را دارند که می خواهند آن را با چشم پزشک مطرح کنند (مانند تجویز عینک یا عدسی)، از آنها سؤال می کند . دستیاران چشم پزشکی باید بتوانند اطلاعات بدست آمده از بیمار را دقیقا ضبط کنند. دستیاران چشم پزشکی در امور اداری مطب چشم پزشکی هم کمک می کنند. این کار ممکن است شامل پاسخ دادن به تلفن، برنامه ریزی قرار ملاقات با بیمار، دریافت پرداخت ها و تماس با شرکت های بیمه شود. دستیاران چشم پزشک نیز مسئولیت نگهداری دفتر و تجهیزات اداری بر عهده دارند.  طبق گزارش اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا، دستیاران چشم پزشکی ، حقوق و دستمزد سالانه میانگین برابر با 35،530 دلار یا به صورت ساعتی برابر با 17.08 دلار دریافت می کنند. این مقدار از بقیه ی دستیار های پزشکی یعنی 31540 دلار بیشتر بود. 

تکنسین اپتومتری:

تکنسین اپتومتری به اُپتومتریست ها در انجام وظایف مختلف کمک می کنند . اغلب تکنسین اپتومتری است که بسیاری از کارهای آماده سازی آزمایش های بینایی را انجام می دهد که شامل نگهداری و کالیبراسیون تجهیزات آزمون بینایی، استفاده از پیش آزمون ها برای بیماران و وظایفی مانند قرار ملاقات، ، توزیع اقلام تجویز شده و انجام کارهایی (از جمله تمیز کردن، ضدعفونی کردن دفتر و اتاق معاینه) می شود. اپتومتریست ها متکی تکنسین های اپتومتری هستند تا  برای بیمار ایجاد آرامش کند. به همین دلیل تکنیسن اپتومتری می بایستی فردی خوش رفتار و با حوصله باشد و مسائل و دستورالعمل های لازم را به بیمار به آرامی ارائه دهد. تکنسین آینده نگر باید فردی منضبط باشد و عموما طبق یک برنامه تنظیم شده با ساعات مشخص کار کند. بر اساس تجربه و سوابق کاری فرد، میزان حقوق متوسط می تواند متفاوت باشد. تکنسین اپتومتری با سابقه کار کمتر از 5 سال می تواند میزان حقوق به علاوه پاداش برابر با 25000 دلار داشته باشد. هم چنین اگر فرد سابقه ی کاری بیش از 5 سال داشته باشد می تواند حقوقی متوسط برابر با 29000 دلار داشته باشد. تکنسین با بیش از 10 سال سابقه ی کاری متوسط حقوقی برابر با 31000 دلار داشته باشد. 

 

اپتومتریست:

همانطور که قبلا درباره اپتومتریست توضیح داده شد، عیوب و بیماری های چشم بیماران را بررسی می کند و در صورت نیاز آنها را به پزشک متخصص ارجاع می دهند. علاوه بر این، اپتومتریست ها ممکن است اهداف فروش ماهانه تعیین شده توسط کارفرمای خود را دنبال کنند. اپتومتریست های سطح بالا، با نمایندگان فروش و تامین کنندگان محصولات مختلف ارتباط برقرار می کنند تا محصولات شرکت را عرضه کنند. به طور کلی ، اپتومترسیت در در مراکز بینایی کار می کنند یا می توانند به صورت آکادمیک تدریس کنند. اداره آمار کار ایالت متحده آمریکا گزارش کرد که میانگین دستمزد سالانه برای اپتومتریست ها  برابر با  111790 دلار در ماه مه 2018 بود. پایین ترین میزان درآمد برابر با 57،480 دلار و بیشترین  میزان حقوق بیشتر از 188،160 دلار بود. 

 

همین حالا در دوره فناوری اپتومتری شرکت کنید

 

چرا باید اپتومتریست را به عنوان شغل آینده انتخاب کنم؟

آیا می دانستید  اُپتومتری یک حرفه ی بسیار پرطرفدار است و همانطور که قبلا بدان اشاره شد دارای فرصت های شغلی متنوعی است و رضایت شغلی زیادی داشته و کیفیت زندگی خوبی را ارائه می دهد. داده های حاصل از انجمن های اُپتومتری آمریکا نشان می دهد که درآمد خالص متوسط بین 140،013 دلار برای افرادی که شغل فرعی آنها بوده و 172،356 دلار برای اپتومتریست هایی که شغل اصلی آنها  بوده است، بوده است.. اگر به این زمینه ی کاری علاقه داشته باشید، می توانید درآمد و آینده ی شغلی خوبی داشته باشید. در زیر علل انتخاب این شغل به عنوان شغل آینده ذکر شده است.

مهیج و چالش برانگیز:

در اپتومتریستی ، هر بیمار به عنوان یک چالش جدید به حساب می آید. در روز ممکن است یک بیمار را ببینید که نیاز به تحقیق بیشتر و ارجاع به یک مرکز پزشکی داشته باشد. به عنوان مثال، بیماری که مشکلات لنزهای تماسی دارد، یک کودک که نیاز به ارزیابی تنبلی چشم  دارد و یا یک بیمار که نیاز به جراحی انکسار چشم دارد. علاوه بر این، زمینه ی اپتومتری با افزایش نقش های جدید در این زمنیه به طور مستمر در حال تکامل و رشد است. اپتومتریست ها باید به روز باشند و رشد شغلی-حرفه ای مستمری داشته باشند و روز به روز به دانش خود چیزی اضافه کنند، به همین دلیل است که این کار کسل کننده نیست و هیجان و چالش خود را دارد.

درآمد خوب:

 حقوق اپتومتریست ها بستگی به نوع سازمان/شرکت آنها دارد. علاوه بر اطلاعاتی که در مورد حقوق اپتومتریست ها در بالا ذکر شد، اپتومتریست هایی که در بیمارستان کار می کنند با حقوقی بین 25،000 تا 33500 پوند در سال شروع می شود و تا میزان 40،000 پوند در سال برای اپتومتریست ها در پست های مدیریتی افزایش می یابد. مدیران و مشاوران ارشد اپتومتریست نیز می توانند تا 79000 پوند در سال درآمد کسب کنند. نقش و مسئولیت اپتومتریست ها بسته به سازمان، متفاوت است. هم چنین ممکن است اپتومتریست ها غیر از کار اصلی خود، ممکن است به صورت پروژه ای و مستقل کار کنند و درآمد خود را به صورت قابل توجهی افزایش دهند. 

توازن کاری خوب و انعطاف پذیری شغلی:

به طور متوسط، یک اپتومتریست ها تمام وقت، 38 ساعت در هفته کار می کند اگر چه ممکن است این میزان بسته به نوع سازمان و شرکت متفاوت باشد. درصدی از اپتومتریست ها به صورت پاره وقت کار انجام می دهند که این خود انعطاف پذیری شغلی اپتومتریست را نشان می دهد. هم چنین ، درصدی از آنها به عنوان جانشین کار می کنند و به مکان های مختلف سفر می کنند  و روزهای کاری آنها متنوع است. این خود باعث توازن کاری خوبی در شغل اپتومتریست می شود. پس در این شغل به خود شما بستگی دارد که به چه صورت کار کنید.

 

امنیت شغلی:

به دلیل اینکه در عصری زندگی می کنیم که کار با رایانه های شخصی، لپ تاپ، تلفن همراه بسیار کار می کنیم، احتمال بیماری های چشمی هم افزایش خواهد یافت. هم چنین با پیر شدن جمعیت، تعداد معاینات چشمی نیز افزایش می یابد. از این رو، پیش بینی می شود که نیاز به شغل اپتومتریست نسبت به دهه های پیشین بیشتر افزایش یابد که این خود امنیت شغلی را بال می برد.

روش های جدید:

درمان های پزشکی همیشه در حال توسعه هستند که باعث می شود اپتومتریست، حوزه ای هیجان انگیز و پویایی باشد که در آن روش های جدیدی به کار می رود. اگر شما می خواهید برای بهبود سلامت مردم قدمی بردارید و با تکنیک ها و فناوری های جدید کار کنید، اپتومتریستی می تواند مسیر شغلی خوبی برای دنبال کردن باشد.

یادگیری مهارت های جدید:

اگر در جریان شغل اپتومتریست قرار بگیرید، می توانید در حین کار مهارت های جدیدی یاد بگیرید و بیشتر آنها نیز قابل یادگیری هستند. به عنوان مثال، افرادی که مشغول کار اپتومتریستی هستند می توانند مهارت های حل مشکل، توانایی کار تحت فشار، کار تیمی به علاوه بسیاری از مهارت هایی را  یاد بگیرند که از آنها می توان در بخش های مختلف شغلی آن را به کار برد.

 

 

مزایای شرکت در دوره فناوری اپتومتری موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان چیست؟

در راستای افزایش دانش و کسب مهارت ها ی مربوط به فناوری اپتومتری، مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازن اقدام به برگزاری دوره ی فناوری اپتومتری برای علاقه مندان به این مبحث نموده است. این دوره دارای مزایایی است که عبارتند از:

 • تأیید مدارک دانش پذیران توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور پس از اتمام دوره

 • امکان ارزیابی مدارک توسط سازمان WES

 • ترجمه رسمی مدارک برای ارائه به سازمان ها و شرکت های خارج  از کشور

 • استفاده از اساتید برتر و مجرب

 • سرفصل ها و محتوای جامع درسی

 • ارائه ی منابع دیداری-شنیداری دوبله شده به زبان فارسی همراه با بسته ی آموزش

 • ارسال بسته های آموزشی به کلیه ی نقاط کشور

 • مشاوره و رفع مشکلات دانش پذیران طی دوره

 

مهارت های مورد نیاز اپتومتریست چیست؟

 

به مانند مشاغل دیگر، اپتومتریستی نیازمند مهارت های خاص خود است. در بخش های ذیل به بررسی این مهارت ها می پردازیم.

مهارت گوش دادن:

اهمیت مهارت گوش دادن در اپتومتریستی را نمی توان نادیده گرفت. این مهارت ها به شما این امکان را می دهد تا درک کنید که بیماران به شما چه چیز می گویند تا بتوانید به درستی با درمان مناسب و تجویز دارو به وی پاسخ دهید.

آگاهی از قوانین بهداشت و سلامت:

یک اُپتومتریست کاملا از مقررات بهداشتی و سلامت آگاهی دارد زیرا که این قوانین و مقررات با بیماران ارتباط بسیار نزدیکی دارد. آنها امکانات بهداشتی را تمیز نگه می دارند و به میکروب ها و خطرات دیگر توجه بسیاری می کنند.

توجه و دقت:

یک اپتومتریست خوب به جزئیات و موارد در تمامی جوانب کاری برای دقت کار خود، توجه می کند، زیرا هر گونه اشتباه یا خطا می تواند پیامدهای شدید و بدی را در بینایی بیمار داشته باشد. لذا، اپتومتریست باید دارای دقت و تمرکز زیادی باشد.

 

مهارت های ارتباط بین فردی:

علاوه بر گوش دادن قوی و مهارت های ارتباطی کلامی، به عنوان اپتومتریست باید قادر به خواندن علامت های غیر کلامی و کلامی بیماران خود باشید، همچنین آنها را متقاعد و راهنمایی کنید. اپتومتریست های شخصیتی دوستانه و صمیمی دارند و دارای مهارت های ارتباطی بین فردی قوی هستند و با دلسوزی و همدلی با بیمار رفتار می کنند. یک اپتومتریست خوب دارای مهارتهای ارتباطی عالی است و می تواند با بیماران به طور مؤثر ارتباط برقرار کند. آنها به وضوح می توانند مشکلات و روش های درمانی خود را به طور ساده بیان کنند.

مهارت های کسب و کار و سازمانی خوب:

از آنجایی که بسیاری از اپتومتریست ها صاحب کسب و کار خود هستند، داشتن مهارت های تجاری، حسابداری و مدیریتی برای آنها بسیار مهم است. توانایی انجام کار چند منظوره، معاشرت و ارتباط موثر برای موفق بودن در اپتومتریستی ضروری است. یک اپتومتریست خوب دارای مهارت های سازمانی و کسب و کار عالی است و می تواند محل کار خود را به خوبی اداره کند. بسیاری اپتومتریست ها به طور مستقل کار می کنند و بنابراین مسئولیت امور مالی و سایر جنبه های اجرای یک کسب و کار را بر عهده دارند.

 

زیرشاخه های اپتومتری چیست؟

اپتومتری دارای زیر شاخه هایی است که فرد پس از اینکه موفق به اخذ مدرک ان شد می تواند در زیر شاخه های زیر تخصص یابد:

 • آب سیاه ( گلوکوما): این تخصص شامل تشخیص، درمان و مدیریت آب سیاه و دیگر اختلالات مربوط به آن می باشد که معمولا مربوط با افزایش فشار داخل چشم مرتبط است.

 • اختلالات عصبی- چشمی: این زیرشاخه شامل ارتباط بین بیماری های عصبی و چشم است. درمان آسیب شناسی موضعی که بر عصب بینایی و مسیرهای بینایی تأثیر می گذارد و اثرات بینایی حاصل از آسیب مغزی در این تخصص گنجانده می شوند. این تخصص شامل ارزیابی و مدیریت مشکلاتی است که در سیستم های بینایی-حرکتی دخیل هستند.

 • جراحی لیزر: این تخصص شامل لیزر درمانی، جراحی با استفاده از فرکانس رادیویی، بیوپسی چشمی-صورتی، درمان برآمدگی پلک و دیگر عارضه های مربوطه

 • بیماری های قرنیه: این تخصص شامل تشخیص و درمان بیماری های مربوط به قرنیه، صلبیه، ملتحمه و پلک ها است. این تخصص همچنین شامل تجویز موارد عدسی تماس هم می شود.

 

همین حالا در دوره فناوری اپتومتری شرکت کنید

گواهینامه دوره فناوری اپتومتری

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

سرفصل دوره ها

 • فصل اول
 • آناتومی چشم انسان (آناتومی چشم)
 • نحوه تشکیل تصویر در چشم
 • بیماری های چشم
 • قوز قرنيه یا کراتوکونوس   Keratoconus
 • خشکی چشم  Dry Eye
 • عفونت قرنیه یا کراتیت میکروبی
 • تبخال چشمي Ocular Herpes
 • زونا (واريسلا- زوستر)
 • آمبلیوپی یا تنبلی چشم
 • دیابت و چشم
 • مگس پران Floaters
 • پیرچشمی

فصل دوم

 • تعریف اُپتومتری
 • تاریخچه پیدایش عینک
 • انواع عینک
 • عدسی چیست؟
 • انواع عدسی
 • دو دید
 • شناخت ، انتخاب و تهیه ی عدسی
 • تعیین قطر عدسی مورد نیاز
 • ساختمان فریم عینک
 • ساختمان دسته ها
 • ساختمان اندپیس
 • ساختمان دماغه عینک

فصل سوم

 • گوی سنج اسفرومتر ( Spherometer)
 • اشاره مختصری بر کاربرد اسفرومتر
 • دستگاه لنزمتر چیست؟
 • روشهای استاندارد اندازه بندی فریم
 • علامت گذاری فریم
 • مراحل دور تراشی و نصب عدسی
 • تهیه الگو و یا قالب و دور تراشی عدسی
 • تیزی گیری یا بیزوته کاری قسمتهای مورد نیاز لبه های عدسی
 • استفاده از کارت مرکز یاب و یا دستگاه مرکز نما ( سنتراسکوپ )
 • نصب عدسی بر روی فریم
 • کنترل و تنظیم نهایی

فصل چهارم

 • اجزا نسخه تجویز عینک
 • اصطلاحات مورد استفاده در نسخه
 • منظور از شماره چشم چیست؟
 • مراحل دور تراشی و نصب عدسی
 • ضوابط تاسیس موسسه ساخت و فروش عینک طبی
 • اصول کلی در عینکهای دودی استاندارد
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان