دوره 6 ماهه مدیریت اجرایی (EMBA)

دوره EMBA


مدیریت اجرایی چیست؟ مدیریت اجرایی (EMBA) یکی از شاخه های رشته ی مدیریت است که به طور ویژه مدیران ارشد و اجرایی شرکت ها را هدف قرار می دهد. این رشته مدیران را قادر می سازد تا در حین انجام شغل تمام وقت خود، مدرک کسب و کار خود را هم بگیرند. دانش پذیران/دانشجویان مدیریت اجرایی ممکن است دارای تجربه ی کاری قابل ملاحظه ای قبل از ورود به این رشته باشند یا اصلا تجربه ی کاری نداشته باشند.     مدیریت اجرایی چیست؟ انواع مدیریت اجرایی چیست؟ برنامه ریزی استراتژیک چیست؟ ابزار و رویک...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

مدیریت اجرایی چیست؟

مدیریت اجرایی (EMBA) یکی از شاخه های رشته ی مدیریت است که به طور ویژه مدیران ارشد و اجرایی شرکت ها را هدف قرار می دهد. این رشته مدیران را قادر می سازد تا در حین انجام شغل تمام وقت خود، مدرک کسب و کار خود را هم بگیرند. دانش پذیران/دانشجویان مدیریت اجرایی ممکن است دارای تجربه ی کاری قابل ملاحظه ای قبل از ورود به این رشته باشند یا اصلا تجربه ی کاری نداشته باشند.  

 

مدرک مدیر اجرایی بعد از گذراندن دوره و آزمون مربوطه کسب می شود

دانش پذیران این رشته در برنامه های آموزشی مربوط به امور مالی، بازاریابی، منابع انسانی و دیگر رشته ها شرکت می کنند و دروس اختیاری را گزینش می کنند. هم چنین می توانند مهارت های اضافه ای را کسب کنند تا آینده ی شغلی خود را پیشرفت دهند. از آنجایی که دوره های مدیریت اجرایی می توانند تکنیک های مدیریتی و بهترین روش های آموخته شده در دوره را به شرایط واقعی تبدیل کنند، گزینه ی مناسبی برای افرادی به حساب می آید که قصد شروع کسب و کار جدید یا مدیریت آن را دارند. 

تاریخچه ی مدیریت اجرایی
اولین دوره ی مدیریت اجرایی ابتدا در سال 1943 در دانشگاه شیکاگو به منظور آموزش و به روز رسانی اطلاعات مدیریتی و هم چنین مباحث نوآوری برای افراد علاقه مند به حوزه ی مدیریت برگزار شد. 

 

انواع  مدیریت اجرایی چیست؟

مدیریت اجرایی مختص به افراد حرفه ای است که می خواهند کسب و کار خود را با آخرین تغییرات روز نگه دارند. رشته ی مدیریت اجرایی دارای 3 شاخه است:  برنامه ریزی استراتژیک، مدیریت تولید و عملیات، مدیریت بازاریابی و صادرات

 

برنامه ریزی استراتژیک چیست؟

 تعریف استراتژی

استراتژی دارای تعاریف فراوانی است، اما تعریف اصلی آن معمولا شامل تعیین اهداف، تعیین اقدامات برای دستیابی به اهداف و بسیج منابع برای اجرای اقدامات است. استراتژی نحوه ی دستیابی به اهداف را از طریق منابع را توصیف می کند. رهبری یک سازمان به طور کلی با تعیین استراتژی مرتبط است. استراتژی را می توان برنامه ریزی کرد (در نظر گرفت) و یا می تواند زمانی که سازمان خود را با محیط رقابتی سازگار می کند، به عنوان یک الگوی فعالیتی یا خط مشی سازمان به حساب آید که سازمان آن را دنبال کند. 
استراتژی شامل فرآیندهای قاعده مند کردن و اجرا است؛ برنامه ریزی استراتژیک به هماهنگی این دو کمک می کند. هنری مینتزبرگ چهار تعریف برای استراتژی ارائه می دهد:

 • استراتژی به عنوان برنامه: یک مسیر مستقیم جهت دستیابی به اهداف مورد نظر؛ این مفهوم مشابه با مفهوم برنامه ریزی استراتژیک است.
 • استراتژی به عنوان یک الگو: یک الگوی ثابت از رفتارهای گذشته
 • استراتژی به عنوان موقعیت: شناسایی برندها، محصولات یا شرکت های داخل بازار که مبتنی بر چارچوب مفهومی مشتریان یا دیگر افراد ذی نفع است؛ استراتژی اصولا بوسیله ی عوامل بیرون از شرکت تعیین می شوند.
 • استراتژی به عنوان یک بازی- یک مانور خاص که قصد آن فریب دادن یک رقیب است
 • استراتژی به عنوان یک دورنما: اجرای استراتژی بر اساس یک " نظریه ی کسب و کار" یا دورنمای ایدئولوژیکی سازمان.

برنامه ریزی استراتژیک یک فرآیند سازمانی است که در آن  جهت گیری یا تصمیم گیری درباره ی تخصیص منابع سازمان برای دنبال کردن استراتژی خاصی تعیین می شود. برنامه ریزی استراتژیک ممکن است شامل کنترل مکانیسم ها یا هدایت اجرای یک استراتژی شود. برنامه ریزی استراتژیک در دهه 1960 در شرکت ها برجسته شد و به عنوان یک جنبه مهم مدیریت استراتژیک باقی ماند. برنامه ریزی استراتژیک توسط برنامه ریزان استراتژیک یا مدیران اجرا می شود  که شامل گروه ها و منابع تحقیقاتی شود که  در تجزیه و تحلیل سازمان و رابطه آن با محیط رقابتی دخیل هستند. 
برنامه ریزی استراتژیک یک فرآیند است و بنابراین دارای درون داد ، فعالیت ، برون دادها و نتایج است. این فرایند، مانند تمامی مراحل، دارای محدودیت است. این فرایند به طور معمول تکراری است. برخی از عناصر این فرایند ممکن است مستمر باشند و برخی دیگر ممکن است به عنوان پروژه های گسسته با یک شروع معین اجرا شوند و طی یک برهه ی زمانی خاتمه یابند. برنامه ریزی استراتژیک، درون دادهایی را برای تفکر استراتژیک فراهم می کند که اطلاعات استراتژی واقعی را هدایت می کند. نتیجه نهایی استراتژی سازمان است، از جمله تشخیص محیط و وضعیت رقابتی، خط مشی هدایت کننده در مورد آنچه سازمان برای رسیدن به هدف در نظر دارد، و طرح های اصلی یا برنامه های عملی برای دستیابی به خط مشی هدایت کننده.
فرایند مدیریت استراتژیک بیش از یک مجموعه قوانینی است که باید پیروی شوند. این یک رویکرد فلسفی به سمت کسب و کار است. مدیر استراتژیک باید ابتدا به طور استراتژیک فکر کند، سپس این فکر را به یک فرآیند اعمال کند. پنج مرحله فرآیند مدیریت استراتژیک عبارتند از هدف گذاری، تحلیل، قاعده مند کردن استراتژی، اجرای استراتژی و نظارت بر استراتژی است. فرآیند مدیریت استراتژی زمانی به بهترین نحو اجرا می شود که هر فرد داخل سازمان، استراتژی را. 

درک کند

 • هدف گذاری: هدف از هدف گذاری، روشن کردن چشم انداز کسب و کار شما است. این مرحله شامل شناسایی سه عنصر کلیدی است: اول، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را تعریف کنید. دوم، فرآیند چگونگی رسیدن به هدف خود را شناسایی کنید. در طول این فرایند، در نظر داشته باشید که اهداف خود را دقیق، واقع بینانه و با ارزش دیدگاه های شما مطابقت داشته باشند. به طور معمول، گام نهایی در این مرحله، نوشتن یک برنامه ای است که به طور خلاصه اهداف شما را به پرسنل و کارکنان شما ارائه می کند.
 • تحلیل: تجزیه و تحلیل یک مرحله کلیدی است، زیرا اطلاعاتی که در این مرحله به دست آمده است دو مرحله بعدی را تشکیل می دهد. در این مرحله اطلاعات و داده های مربوط به رسیدن به هدف جمع آوری می شوند. تمرکز تجزیه و تحلیل می بایستی روی درک نیازهای کسب و کار به عنوان یک نهاد پایدار، جهت استراتژیک آن و شناسایی طرح هایی که به رشد تجارت شما کمک می کنند، باشد. هر گونه مسأله ی خارجی یا داخلی که می تواند  اهداف را تحت تاثیر قرار دهد در این مرحله  بررسی می شود. اطمینان حاصل کنید که نقاط قوت و ضعف سازمان خود را مشخص می کنید و همچنین هر تهدید و فرصت هایی که ممکن است در طول مسیر بوجود آید.
 • قاعده مند کردن/قاعده مند کردن استراتژی: اولین گام در شکل دهی یک استراتژی، بازبینی اطلاعات بدست آمده از تحلیل داده ها است. تعیین منابع موجود شرکت می تواند به دسترسی به اهداف و مقاصد سازمان کمک کند. برای کارایی بهتر سازمان، هر گونه مشکل داخلی و خارجی که اهداف و مقاصد شما را تحت تأثیر قرار می دهد، بررسی کنید. زمانیکه استراتژی ها الویت بندی شدند، قاعده مند کردن استراتژی را شروع کنید. به دلیل اینکه کسب و کار و شرایط اقتصادی حالتی شناور مانند دارند، مهم است که در این مرحله رویکردهای جایگزینی را ارائه دهید که هر مرحله از برنامه را مورد هدف قرار می دهد.
 • اجرای استراتژی: پیاده سازی/اجرای موفقیت آمیز استراتژی برای موفقیت سرمایه گذاری در کسب و کار بسیار مهم است. این مرحله ی عملی فرآیند مدیریت استراتژیک است. اگر استراتژی کلی با ساختار فعلی کسب و کار همخوانی نداشته باشد، ساختار جدیدی باید در ابتدای این مرحله مجددا ایجاد شود. هر کس در داخل سازمان باید از مسئولیت ها و وظایف خود مطلع باشد و این که چگونه با هدف کلی سازمان منطبق باشد. علاوه بر این، هر گونه منبع و یا بودجه برای سرمایه گذاری باید در این مرحله حفظ شوند. هنگامی که بودجه بندی انجام شد و کارکنان هم آماده ی حرکت به سمت هدف شدند، برنامه اجرا می شود.
 • نظارت بر استراتژی: نظارت بر استراتژی شامل سنجش عملکرد، بازنگری مستمر مسائل داخلی و خارجی و انجام اقدامات اصلاحی در صورت لزوم است. هر ارزیابی موفقیت آمیز از استراتژی با تعیین پارامترهای اندازه گیری شروع می شود. این پارامترها باید اهداف تعیین شده در مرحله 1 را بازتاب دهند.

  نظارت بر مسائل داخلی و خارجی سازمان نیز شما را قادر می سازد تا به هر تغییر قابل اساسی در محیط کسب و کارتان واکنش نشان دهید. اگر مشخص کنید که استراتژی خاصی، سازمان/شرکت را به سمت هدف خود حرکت پیش نمی برد، اقدامات اصلاحی انجام می شود. اگر این اقدامات موفق آمیز نباشد، فرآیند مدیریت استراتژیک تکرار می شود. از آنجا که مسائل داخلی و خارجی به طور مداوم در حال تحول هستند، هر گونه اطلاعاتی که در این مرحله به دست می آید، باید برای کمک به هر استراتژی حفظ شود.

 

ابزار و رویکردهای مورد استفاده برای برنامه ریزی استراتژیک چیست؟

ابزار و تکنیک های تحلیلی مختلفی در برنامه ریزی استراتژیک مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها توسط شرکت ها و شرکت های مشاوره ی مدیریت برای کمک به ارائه چارچوبی برای برنامه ریزی استراتژیک ارائه می شوند. این ابزارها عبارتند از:

 • تحلیل PEST: این نوع تحلیل شامل عناصر بیرونی از قبیل عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فنی است.
 • برنامه ریزی سناریو: این ابزار در ابتدا کاربرد نظامی داشت و اخیرا بوسیله ی شرکت های بسیاری استفاده می شود تا سناریوهای آینده را تحلیل کنند.
 • تحلیل پنج نیروی پورتر: این تحلیل میزان سود احتمالی از بازار و رقابت از طریق قدرت چانه زنی خریداران و تأمین کنندگان و خطر محصولات جایگزین را مورد خطاب قرار می دهد.
 • تحلیل سؤات: تحلیل سؤات نقاط قوت و ضعف داخلی مرتبط با فرصت ها و تهدید های بیرونی را مورد مخاطب قرار می دهد.
 • ماتریس گروه مشاوره بوستون: این ابزار شامل تصمیمات راجع به کسب و کار است.
 • کارت امتیازی متوازن: ابزار مدیریت عملکرد استراتژی است که یک چارچوب سیستماتیک برای سنجش و کنترل ایجاد می کند.
 • ارزیابی پاسخگو: نوعی رویکرد برای سنجش میزان کارایی برنامه های آموزشی است. این رویکرد ارزیابی برنامه های آموزشی و برنامه های دیگر را انجام می دهد.

 

هدف از مدیریت استراتژیک چیست؟

هدف از برنامه ریزی استراتژیک تعیین اهداف کلی برای کسب و کار و ایجاد یک برنامه برای دستیابی به آنها است. این کار شامل تفکر مجدد درباره ی عملیات روزمره ی خود و پرسیدن اینکه جایگاه کسب و کارتان کجاست و الویت های آن می بایستی چه چیز باشند.

 

چرا مدیریت استراتژیک برای رشد کسب و کارتان مهم است؟

تصمیم گیری فعالانه برای رشد یک کسب و کار به معنی درک ریسک هایی است که با رشد همراه است. صرف زمان برای شناسایی دقیق جایی که می خواهید کسب و کارتان را در آنجا مستقر کنید و چگونگی دستیابی به آن محل  باید به کاهش و مدیریت این خطرات کمک کنید. همانطور که کسب و کار شما بزرگتر و پیچیده تر می شود، بنابراین قاعده مند کردن استراتژی نیاز به پیچیده شدن هم دارد. این دو مورد برای حفظ رشد و کمک به فرآیند رهبری و منابع لازم برای توسعه کسب و کار خود مفید هستند. برای انجام این کار، شما باید شروع به جمع آوری و تجزیه و تحلیل طیف گسترده ای از اطلاعات در مورد کسب و کار خود هم درباره ی چگونگی عملکرد داخلی آن و هم درباره ی چگونگی وضعیت خودتان در بازار، کنید. 

تفاوت بین برنامه ریزی  استراتژیک و نوشتن یک برنامه ی کسب و کار چیست؟

فرآیند برنامه ریزی استراتژیک در مورد تعیین جهتی است که شما می خواهید کسب و کار خود را بدان سمت ببرید. این تعیین جهت شامل تعیین اهداف کلی خود برای کسب و کار می شود. بر خلاف آن، هدف از نوشتن برنامه ی کسب و کار این است که ارائه ی نقشه ی راه دقیقی است که شما را به جهت دلخواه می برد. 
برنامه ریزی استراتژیک شما و برنامه ریزی کسب و کار شما باید مکمل هم باشد، اما توسعه استراتژیک موثر نیازمند اینست که تمرکز خود را از نگرانی های روزمره کسب و کار خود به سمت دیگر تغییر دهید و گزینه های بلند مدت خود را مد نظر قرار دهید. 

 

یک برنامه ی استراتژی باید شامل چه مواردی باشد؟

برای ریختن یک برنامه استراتژیک در نظر گرفتن موارد ذیل می تواند مفید واقع شود:

 • تجزیه و تحلیل محرک های داخلی - به عنوان مثال محرک های متناظر با نقاط قوت و ضعف تجزیه و تحلیل سوات (نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات).
 • تجزیه و تحلیل محرک های بیرونی - این باید شامل عواملی مانند ساختار بازار، سطح تقاضا و فشار هزینه باشد. همه ی این موارد با عناصر فرصت و تهدید یک تجزیه و تحلیل SWOT متناظر هستند.
 • بیان چشم انداز - یک خلاصه ی شفاف از اینکه قرار است طی پنج تا ده سال آینده کسب و کار شما در کجا خواهد بود و به کجا پیش خواهید رفت.
 • اهداف سطح بالا - اینها اهداف عمده ای هستند که برای تحقق چشم اندازهای کسب و کار خود باید به آنها دست یابید. این اهداف ممکن است شامل جذب یک نوع جدید از مشتری، توسعه محصولات و خدمات جدید

      یا تامین منابع جدید مالی باشد.

 • پیاده سازی - این شامل تعیین فعالیت های کلیدی (با نتایج مطلوب و موعد مقرر)  می شود که باید برای رسیدن به اهداف سطح بالا شما کامل شوند.
 • تأمین منابع - خلاصه ای از استراتژی های پیشنهادی خود که برای منابع مورد نیاز خود کسب و کار خود در نظر دارید. این کار شرایط مالی و نیز عواملی همچون سطح استخدام، محل و تجهیزات را در بر می گیرد.

 

مدیریت تولید چیست؟

مدیریت تولید شاخه ای از مدیریت اجرایی است که نوعی عملکرد چرخه ی عمر سازمانی داخل یک شرکت است. این شاخه از مدیریت مربوط به برنامه ریزی، پیش بینی و تولید یا بازاریابی محصول یا محصولات در تمامی مراحل چرخه ی عمر محصول است. 
مدیریت تولید همچنین شامل تصمیم گیری های حذف محصول می شود. حذف محصولات با شناسایی کاندیداهای حذف شده آغاز می شود، با توجه به اقدامات اصلاحی، با پیش بینی تاثیر کلی بر کسب و کار به طور کلی اگر محصول نامناسب در نهایت حذف شود، و با مرحله ی پیاده سازی خاتمه یابد، مرحله ای که در آن مدیریت، استراتژی حذف را برای یک محصول تعیین می کند.
 مدیر تولید اغلب مسئول تجزیه و تحلیل شرایط بازار و تعریف ویژگی ها یا عملکرد محصولات و نظارت بر تولید محصول است. نقش مدیر تولید، ممکن است  شامل گستره ای از فعالیت های استراتژیکی تا تاکتیکی باشد که بر اساس ساختار سازمانی شرکت مبتنی است. برای به حداکثر رساندن اثرگذاری و سود یک شرکت، مدیریت تولید باید یک عملکرد مستقل جداگانه باشد.
بسته به اندازه و سابقه ی شرکت، مدیریت تولید دارای وظایف و نقش های مختلفی است. گاهی اوقات مدیر تولید وجود دارد، و گاهی اوقات نقش مدیر تولید با نقش افراد دیگر به اشتراک گذاشته می شود. در برخی از شرکتها، عملکرد مدیریت تولید، مرکز بسیاری از فعالیت های دیگر در مورد تولید است. در شرکت های بسیار بزرگ، مدیر تولید ممکن است کنترل مؤثر روی تصمیم گیری های راجع به ارسال محصول به مشتریان داشته باشند. 

 

وظایف مدیران تولید چست؟

مدیران تولید مسئول ارائه ی  موفق یک محصول و رهبری تیمی است که مسئول بهبود آن است. این یک وظیفه ی  مهم سازمان است - به ویژه در شرکت های فن آوری - که استراتژی، نقشه راه و تعریف ویژگی برای محصول یا خط تولید را تعیین می کند. این حالت ممکن است شامل بازاریابی، پیش بینی و مسئولیت های سود و زیان (P & L) باشد.

در بسیاری از موارد، وظیفه ی مدیر تولید،  از نظر مفهومی مشابه با مدیر برند است. مدیران تولید، در هدایت سازمان و تصمیم گیری استراتژیک درمورد محصولات تخصص دارند. آنها اغلب بازار و شرایط را تحلیل و تجزیه می کنند، چیدمان (product laying out) محصولی متفاوت را انجام می دهند

و آن را بر اساس خواسته های مشتری ارائه می دهد. این نقش بسیاری از فعالیت های استراتژیک تا فعالیت های تاکتیکی را در بر می گیرد و مدیریت تیم را تسهیل می کند. مدیر تولید شخصی است که مسئول تعیین  مدت زمان و نوع محصولی است که تیم مهندسی آن را تولید می کند. این به این معنی است که آنها تیم های  مربوطه را طی فرایند تولید محصول هدایت و رهبری می کنند.
یکی دیگر از مسؤلیت های مهم مدیر تولید کنترل کیفیت محصولات است. وظیفه ی او تضمین کردن کیفیت محصول نهایی است.
مدیران تولید با استفاده از استانداردهای ( ایزو) خاص، محصول با کیفیت

پایین را شناسایی کرده و سعی در حل کردن مشکل آن محصول می کنند.

دیگر مسؤلیت های مدیر تولید عبارتند از:

 • بکارگیری صحیح از نیروی کار در فرایند تولید محصول
 • هماهنگ کردن فرایند تولید محصول با منابع مالی و بودجه
 • کنترل کارگران حین کار
 • شناسایی نقص در خط تولید
 • تضمین ایمنی کارگران حین کار
 • بکارگیری نیروی انسانی جدید برای کارخانه

 

مدیریت تولید همچنین شامل تصمیم گیری های حذف محصول می شود.

 

مدیران تولید از چه ابزارهایی استفاده می کنند؟

هدایت یک محصول از ابتدای فرایند تولید تا اتمام،  کار ساده ای نیست - و مدیران تولید باید ابزارهای مخصوص به این کار را در اختیار داشته باشند. امروزه ابزارهای متنوعی برای مدیریت آسان تر محصولات در دسترس هستند. این ابزارها شامل موارد ذیل می شوند:

 • استراتژی محصول و طرح کلی: این مورد شامل ایجاد طرح کلی برای تعیین استراتژی، ایده ها، ویژگی های محصول
 • تجزیه و تحلیل: درک اینکه کاربر محصول یا خدمات شما چه نیازهایی دارند باعث می شود تجربه ی شما در تولید بهتر محصول شود و کسب و کار شما را رشد دهد. هم چنین تجزیه و تحلیل شامل جمع آوری اطلاعات و نظرات راجع به مشتریان می شود.
 • بازخورد مشتری: این امکان را فراهم می کند تا مشتریان ایده ها و نظرات خود را درباره ی محصول از طریق

وب ارائه دهند.

هم چنین می توانید با استفاده از برگزاری یک نظرسنجی آنلاین قوی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به طیف وسیعی از نقطه نظرات مشتریان راجع به محصولات و خدمات خود دست یابید. علاوه بر این می توانید پلتفورمی را ایجاد کنید تا مشتریان نظرات خود را به مانند تالارهای گفتگو با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

 • طراحی محصول: این کار شامل ایجاد چارچوب سایت و طراحی سایت، پیکر نماها، ایجاد لینک، پیش نمایش محصول است.
 • آزمایش تجربه ی کاربری (UX): این کار شامل به تصویر کشیدن تجربه ی مشتری از دیدگاه آنها است.
 • همکاری و بهره وری: این کار شامل کار گروهی تیم ها از طریق به اشتراک گذاری دیدگاه، نظر دادن و دریافت بازخوردها می شود.

 

درآمد مدیران تولید چقدر است؟ 

بر اساس آمار بدست آمده مدیر تولید یکی از 10 شغل برتر در آمریکا به حساب آمده است. این به این دلیل است که این شغل درآمد خوبی داشته و فرصت های قابل ملاحظه ای را برای پیشرفت در حرفه ارائه می دهد. هم چنین آمار نشان می دهد، میانگین حقوق دریافتی بین مدیران تولید بین 61000 دلار تا 20000 دلار است که بسته به مکانی که در آنجا شاغل به کار هستند متفاوت می باشد. 

 

ویژگی های لازم برای یک مدیر تولید چیست؟

مدیران تولید برای اینکه کارایی مؤثر و مفید داشته باشند، نیازمند مهارت های لازم هستند تا بتوانند سود شرکت/کارخانه را بالا ببرند. این مهارت ها شامل موارد ذیل می باشند:

 • مشاهده: مدیر تولید باید مشاهده گر خوبی باشد. مدیر تولید، مشتریان، بازارها و تیم ها را همانطور که هستند، نمی بیند. مدیران برتر تولید ممکن است فرصت هایی را شناسایی کند که افراد دیگر آن را نمی بینند. این کار نیازمند یک توانایی قوی برای مشاهده بدون قضاوت و شنیدن دقیق است . این کار ساده ای نیست. مدیران تولید این کار را انجام می دهند تا بتوانند از مشاهدات خود برای درک نمای کلی از موقعیت کنونی محصول، دیدگاه مشتریان درباره ی محصول و جایگاه محصول در آینده استفاده کنند.
 • رهبری: مدیر تولید بر اساس مشاهدات عمیق خود باید دورنمای تولید محصول را تعیین کند. به عنوان مثال کدام محصول برای خط تولید سود بیشتری دارد. تولید محصول هدفمند نیازمند بینش عمیق درباره ی محصول است. از این رو، مدیران تولید می بایستی روش بهتر کردن کیفیت محصول را به خوبی بدانند.
 • استراتژی: مدیران تولید می بایستی دارای استراتژی باشند که مشتری مدار باشد یعنی تیم تولید محصول را طوری هدایت کند که محصولات/ خدمات را با توجه به نیازهای مشتری طراحی کنند و آن را وارد خط تولید کنند.
 • همسو گر: مدیر تولید باید توانایی کار کردن همزمان روی چند مورد را داشته باشد و باید مطمئن شود که کلیه ی کارکنان خط تولید با هم همسو و موافق هستند.
 • محرک: مدیر تولید باید دارای انگیزه ی بسیار بالایی باشند تا محرک و موتور حرکت کارکنان برای تولید بهتر محصول با کیفیت باشند.
 • تبلیغ: مدیر تولید موفق خود باید بهترین بازاریاب محصول باشد چه به صورت داخلی و چه به صورت خارجی. مدیر تولید یک تبلیغ کننده ی خوبی برای محصولات است که در آینده ی محصول نقش مهمی ایفاء می کند.

مدیران تولید نیازمند مهارت های لازم هستند

چرا مدیریت تولید مهم است؟

مدیریت تولید به دلایل زیر حائز اهمیت است:

 • بازار و فرصت های داخل آن را شناسایی می کند.
 • نیازهای مشتری و نحوه ی برآورده کردن آنها را به نحو احسن شناسایی می کند.
 • بر اساس درآمد، توانایی های بازار و معیارهای خرید، فرصت ها را الویت بندی می کند.
 • طرح کلی محصول را با نیازهای مشتری هم راستا می کند.
 • به ارسال محصولات به بازار کمک می کند.
 • بازخوردهای مستمر درباره ی وضعیت بازار و نیازهای مشتری ارائه می دهد.
 • داده های مربوط به محصولات و کیفیت آنها را جمع آوری می کند و برای بهتر شدن محصول داده ها را تجربه و تحلیل می کند.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا درباره ی اهمیت مدیریت تولید و هم چنین رشد روز افزون این رشته در ایران، مؤسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان اقدام به برگزاری دوره های مدیریت اجرایی برای افراد علاقه مند کرده است که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور است.

 

مدیریت بازاریابی و صادرات چیست؟

 مدیریت بازاریابی و صادرات مبتنی بر رقابت سازمان ها برای رقابت در بازار است. مدیران بازاریابی و کسب وکار نیاز به درک عمیق از شیوه های کسب و کار در سطح جهانی دارند. افرادی که مدیریت بازاریابی و صادرات می خوانند  دارای طیف گسترده ای از دانش و مهارت های لازم برای مدیریت ارشد و یا پست شغلی کارآفرینی در طیف وسیعی از صنایع هستند.
مدیریت بازاریابی و صادرات روی تصمیمات و فرآیندهای مدیریتی دخیل در توسعه ی صادرات و انواع دیگر عملیات بازاریابی مربوط به صادرات است. در مدیریت بازاریابی و صادرات جوانب و فعالیت های کلیدی لازمه ی صادرات که باید مدیر بداند، آموزش داده می شوند. در کنار تأکید روی صادرات به عنوان یک فعالیت بازاریابی، مفاهیم دیگر مربوط به بازاریابی که به حوزه ی صادرات مربوط می شوند، در این گرایش از مدیریت اجرایی پوشش داده می شوند. 
مدیریت بازاریابی و صادرات یک برنامه مدیریتی مبتنی بر فناوری است. دوره ی مدیریت بازاریابی و صادرات برای برآورده کردن نیازهای مهندسین، مدیران کسب و کار و دیگر افراد حرفه ای و فنی طراحی شده است که خواستار تقویت مدیریت و مهارت های مدیریتی خود در ارتباط با مالیات بر ارزش‌افزوده محصولات صادراتی، خدمات و محصولات ارائه شده هستند. افراد علاقه مند به مباحث مدیریت بازاریابی و صادرات که شاخه ای از مدیریت اجرایی به حساب می آید می توانند با گذراندن دوره های مدیریت اجرایی که توسط مؤسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان برگزار می شود، دانش خود را راجع به مدیریت اجرایی گسترش دهند و آن را تقویت کنند. مزایای دوره ی مدیریت بازاریابی و صادرات مؤسسه ی آموزش عالی فن پردازان عبارتند از:

 • افراد مهارت ها و دانش های مورد نیاز کسب و کار خود را بدست می آورند.
 • دانش پذیران مهارت های فنی مربوط به مدیریت منابع و صادرات را یاد می گیرند.
 • دانش پذیران با توسعه ی استراتژی، بازاریابی استراتژیک، کسب و کار در سطح بین الملل و آشنا می شوند.

 

مزایای شرکت در دوره ی مدیریت اجرایی چیست؟

زمانی که بحث بر سر اهمیت مدیریت اجرایی پیش می آید، سؤالی که برای شما پیش می آید اینست که " چرا باید در دوره های مدیریت اجرایی شرکت کنم؟" مزایای شرکت در دوره ی مدیریت اجرایی به شرح ذیل آمده اند:

 • ارائه ی ایده های نو برای کسب وکار: دوره ی مدیریت اجرایی به شما این امکان را می دهد تا مفاهیم، دانش و ابزارهایی را که طی دوره آموخته اید، وارد محیط کسب و کار خود کنید و آنها را از حالت نظری به عملی تبدیل کنید.
 • تبدیل به مدیر برتر در زمینه ی کسب و کار خود: با شرکت در دوره های مدیریت اجرایی می توانید درباره ی خود و سبک مدیریتی خود چیزهای بیشتری یاد بگیرید و آنها را در جهت ارتقای کسب و کار خود به کار برید.
 • به کار بردن پروژه های مشاوره ای/تیمی برای شرکت خود: دانش پذیران پس از شرکت در دوره های مدیریت اجرایی می توانند پروژه های مشاوره ای/ تیمی را برای شرکت خود به کار برند که باعث می شود مسائل و چالش های پیش روی کارمندان خود را حل کنند.
 • متصل کردن کسب و کار خود به طیف و شبکه ی وسیعی از افراد با استعداد و مجربُ: دانش پذیران این رشته

می توانند شبکه ی کسب و کار خود را از طریق ارتباط با افراد با استعداد و افراد مجرب در زمینه ی کسب و کار گسترش دهند. با این کار می توانند کانال های ارتباطی ایجاد کنند تا آنها را در حرفه ی خود موفق کند.

 • باز کردن درهای شرکت خود به سمت جهان: از طریق یادگیری دوره های مدیریت اجرایی، دانش پذیران می توانند در کسب وکار بین المللی هم تخصص یابند. این کار به آنها اجازه می دهد تا سود کسب کار خود را بیشتر کرده، روابط و فرصت های خود را در سطح بین الملل گسترش دهند، فرصت هایی که برای سازمان/ شرکت/ کسب و کار خود مفید هستند.
 • فهم و مدیریت افراد، فناوری ها و سازمان هایی که زیربنای تجارت الکترونیک هستند.
 • یادگیری فناوری های جدید و زیرساخت های مدیریت کسب و کار
 • فهم جامع از جوانب فنی و مدیریتی کسب وکار
 • مدیریت و کنترل ریسک های کسب و کار

 

مدیریت اجرایی برای چه کسانی است؟

دانش پذیران مدیریت اجرایی  معمولا افرادی هستند که می خواهند فرصت های شغلی خود را بهتر کنند و یا به زبان ساده تر دانش مربوط به کسب و کار خود را گسترش دهند و یا مهارت هایی که قبلا به دست آورده اند را به روز کنند. 
مراکز آموزشی هم چنین دوره های مدیریت اجرایی را برای افراد برگزار می کنند که شاغل بوده و علاقه مند به مباحث مدیریتی هستند و نمی توانند در کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنند. هم چنین به دلیل ماهیت انعطاف پذیری و تنوع مباحث ، گذراندن این دوره می تواند جالب باشد. مؤسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان یکی از این مراکز آموزشی می باشد که دوره های مدیریت اجرایی را با روش های نوین برگزار می کند. 
 هدف دوره های مدیریت اجرایی برای افزایش دانش و مهارت دانش پذیر است تا مدیریت کارآمد تری داشته باشند. دوره های مدیریت اجرایی برای دانشجویان تازه فارغ التحصیل از دانشگاه و یا حتی برای افراد حرفه ای جوان تنها با چند سال تجربه ی نیز می تواند مناسب باشد تا دانش مربوط به مدیریت کسب و کار حرفه ی خود را ارتقاء دهند.
هم چنین دوره های مدیریت اجرایی برای مدیران حرفه ای و مجرب طراحی شده اند  ،مدیرانی که به دنبال تغییر اساسی در نوع مدیریت و اداره ی کسب و کار خود هستند یا افرادی که به دنبال تغییر شکل و روشهای مدیریت کسب و کار خود  و تغییر به حرفه دیگری هستند، مناسب می باشد. 

آینده ی شغلی مدیریت اجرایی چیست؟ 

 پس از کسب مدرک مدیریت اجرایی، می توانید در موقعیت شغلی خود پیشرفت بیشتری کنید. ممکن است مسئولیت های بیشتری را بپذیرید یا فرصت های ارتقا شغلی بسیاری کسب کنید. افرادی که دوره ی مدیریت اجرایی را می گذارند ممکن است به دنبال تغییر شغل یا سرمایه گذاری خود باشند یا اعتبار کسب کنند تا ترفیع شغلی دریافت کنند. ممکن است پس از گذراندن دوره EMBA، حرفه ی خود را تغییر دهید یا شروع به سرمایه گذاری جدید کنید یا شاید با استفاده از مهارت ها و دانش بدست آمده از دوره ی مدیریت اجرایی، کسب و کار خود را متحول کنید یا آن را ارتقاء دهید. 
واضح است که در آینده شغلی شما مسأله ی درآمد مهم باشد. آمار و تحقیقات نشان می دهند که میانگین حقوق و پاداش برای فارغ التحصیلان EMBA در آمریکا از مبلغ 155،848 دلار به مبلغ 181،965 دلار افزایش یافت. هم چنین آمار نشان می دهد که مدارک EMBA اغلب منجر به ترفیع شغلی می شود، به ویژه برای افرادی که در امور مالی، بازاریابی و حسابداری مشغول به کار هستند. هم چنین میزان حقوق یک مدیر اجرایی در کانادا برابر با 134000 دلار، سوئیس برابر با 140000 دلار، بریتانیا 132000 و در آلمان برابر با 137000دلاراست. 

 

تفاوت MBA با EMBA چیست؟ 

مدیریت ارشد کسب‌وکار(MBA) با مدیریت اجرایی (EMBA) تفاوت هایی دارد. تفاوت های MBA و EMBA عبارتند از:

 •  اکثرا مدارک MBA ماهیت عمومی دارند و هدف آنها آماده سازی افراد برای کار در مشاغل سطح مدیریتی است. برخی از برنامه های MBA برای دانش پذیران این امکان را فراهم می کند تا تخصص خاصی مانند بازاریابی یا کارآفرینی را انتخاب کنند. بسیاری از این برنامه ها شامل گزینه هایی هستند که می توانند این تخصص را تکمیل کنند .
 •  بر خلاف اینکه MBA از لحاظ مدیریتی حالتی نظری مانند دارد، مدیریت اجرایی بیشتر حالت عملی دارد و دید

      آن به مسائل مدیریتی گسترده و وسیع تر است.

 • برخی از شرکت ها/ سازمان ها کارمندان خود را ترغیب می کنند تا مدارک بالاتری بگیرند. این کار می تواند به صورت پرداخت هزینه برای تحصیل (به طور کلی یا جزئی) یا پرداخت پاداش پس از فارغ التحصیلی باشد. در سال 2009، 32 درصد از شرکت ها هزینه ی کامل کارکنان را برای شرکت در دوره های  EMBA  پرداخت کردند. پرداخت هزینه ی تحصیل از جانب کارفرما یکی از ویژگی های رشته ی مدیریت اجرایی به حساب می آید. 
 •  در کشورهایی مانند آمریکا در حالیکه شرکت در رشته ی MBA هزینه ی بیشتری در بر دارد، ولی رشته ی مدیریت اجرایی یک نوع سرمایه گذاری است که می توانید روی آن حساب کنید.فارق التحصیلان رشته ی مدیریت اجرایی پس از دریافت مدرک ارتقاء شغلی پیدا می کنند. میانگین حقوق مدیران اجرایی 164845 دلار است. 
 • علاوه بر دوره های پایه برای کسب و کار، مدارک MBA می توانند در زمینه هایی مانند امور مالی، بازاریابی و کارآفرینی تخصص پیدا کنند و معمولا می توانند وقت کلاس را انتخاب کنند. مدت زمان دوره های مدیریت اجرایی برای دانش پذیران سریعتر پیش می رود، اما جالب است بدانید که همان مواد درسی را پوشش می دهد. برنامه ها ی  درسی مدیریت اجرایی طوری طراحی شده اند که دانش پذیران/دانشجویان بتوانند کلیه ی مواد درسی را بگذارند. 
برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول   

 • تئوری سازمان ، مدیریت و اصول مدیریت   
 • طبقه بندی های تاریخی نظریه های سازمان و مدیریت   
 • تعاریف مدیریت  
 • نظریه نقشهای مدیریتی 
 • خلاقیت مدیران  
 • مدیریت موفق و مؤثر   
 • اهمیت برنامه ریزی برای مدیریت  
 • سازماندهی   
 • انواع مختلف سازماندهی   
 • آشنایی با سازمان رسمی :   
 • آشنایی با سازمان غیر رسمی 
 • سطوح مدیریت  
 • مهارت های مدیران   
 • نقش های مدیریت   
 • وظایف مدیران   

فصل دوم   

 • مدیریت مالی و اقصاد مدیریت   
 • تعريف اقتصاد مديريت    
 • ارتباط اقتصاد مدیریت با نظریه اقتصادی:  
 • ابزارهاي اقتصاد مديريت   
 • مدیریت مالی   
 • انواع صورت‌های مالی   
 • اقلام اصلي صورتهاي مالي 
 • نسبت های مالی   
 • بودجه مالی    
 • بودجه برنامه ای   
 • بودجه عملیاتی   
 • مقایسه بودجه برنامه‌ای و بودجه عملیاتی    

فصل سوم   

 • مدیریت تکنولوژی و نوآوری   
 • تعریف تکنولوژی   
 • طبقه بندی تکنولوژی    
 • مدیریت تکنولوژی   
 • چارچوب مفهومي مديريت تكنولوژي    
 • عرضه نوآوری به بازار و انواع نوآوری   
 • مسایل اساسی در مدیریت تکنولوژی   
 • اصول هدایتگر مدیریت تکنولوژی برای اداره‌ی شرکت    
 • مهمترین عوامل محرک تغییرات در قرن بیست و یکم    
 • دوره عمر تکنولوژی و رشد بازار    
 • نمودارs پیشرفت تکنولوژی    
 • تکنولوژی های دارای چند نسل    
 • فرایند نوآوری تکنولوژی بازار    
 • سه تحول مهم در فرایند نوآوری    
 • ظهورتکنولوژی های پیچیده    
 • عوامل موثر بر نوآوری تکنولوژی    
 • تفاوت بین طراحی استراتژی و برنامه ریزی    
 • چارچوب برنامه ریزی تکنولوژی    
 • عناصر پیش بینی تکنولوژی    
 • انتخاب روش مناسب برای برنامه ریزی تکنولوژی    
 • معیارهای انتخاب روش یا روشهای مناسب پیش بینی    
 • فازهای توسعه تکنولوژی    
 • ممیزی تکنولوژی    
 • برنامه ریزی طبق چرخه حیات تکنولوژی    
 • اکتساب و بکارگیری تکنولوژی    
 • روش های کسب تکنولوژی    
 • انتقال تکنولوژی    
 • کانال های جریان تکنولوژی    
 • خلق تکنولوژی از طریق تحقیقات    
 • تلفیق بهینه  تکنولوژی ها و تحقیقات صنعتی    
 • مدیریت جهانی تحقیقات    

فصل چهارم    

 • مدیریت بازاریابی   
 • تعریف مدیریت بازاریابی  
 • فلسفه های مدیریت بازاریابی  
 • دیدگاه فروش  
 • دیدگاه بازاریابی   
 • دیدگاه بازاریابی اجتماعی   
 • سیستم بازار    
 • ﺗﺠﺰﯾﻪ و ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻣﺤﯿﻂ ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ    
 • روش ﻫﺎی ﺑﺮﺧﻮرد ﺑﺎ ﻣﺤﯿﻂ ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ  
 • ﻋﻨﺎﺻﺮ ﻣﺤﯿﻂ ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ   
 • تجزیه و تحلیل بازار رقبا    
 • ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ اﺳﺘﺮاﺗﮋﯾﮏ ﮐﻼن ﺷﺮﮐﺖ   
 • ﺗﺠﺰﯾﻪ و ﺗﺤﻠﯿﻞ و ارزﯾﺎﺑﯽ وﺿﻌﯿﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاري ﻫﺎ    
 • ستاره (رشد سریع بازار و سهم بازار زیاد)  
 • مدل GE (جنرال الکتريک)    
 • فرآیند ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ   
 • آمیخته بازاریابی    
 • ﻣﺎﻫﯿﺖ و ﻣﺤﺘﻮاي ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ  
 • تعریف تحقیقات بازاریابی    
 • نقش تحقيقات بازاريابي    
 • تجزيه و تحليل موقعيت و برنامه ريزي  
 • حل مساله آميخته بازاريابي  
 • ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻫﺎي اﻃﻼﻋﺎﺗﯽ ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ  
 • انواع سیستم‌های اطلاعاتی بازاریابی    
 • فرآیند تحقیقات بازار    

فصل پنجم  

 • تحلیل رفتاری و مدیریت منابع انسانی 
 • ماهیت مدیریت منابع انسانی   
 • وظایف مدیریت منابع انسانی   
 • جایگاه مدیریت منابع انسانی در سازمان    
 • برنامه‌ریزی نیروی انسانی  
 • مراحل بر نامه ریزی نیروی انسانی   
 • روش های برآورد نیروی انسانی مورد نیاز  
 • کارمندیابی   
 • عوامل مؤثر بر انتخاب روش هاي كارمندیابی   
 • آموزش و توسعه نیروی انسانی   
 • مزایای آموزش   
 • وظایف واحد آموزش   
 • طراحی برنامه های آموزشی   
 • تعیین اهداف آموزشي  
 • ارزیابی عملکرد کارکنان    
 • مزایای ارزیابی کارکنان  
 • کاربردهای ارزیابی عملکرد  
 • روش های ارزیابی کارکنان    
 • روش عامل سنجی   
 • روش فهرست وارسی (چک لیست)   
 • روش ثبت وقایع حساس    

فصل ششم 

 • سیستم‌های اطلاعات مدیریت   
 • ويژگيهاي سيستم اطلاعات مديريت   
 • اطلاعات و سطوح مدیریت 
 • ویژگی اطلاعات مناسب   
 • عناصر سیستم اطلاعاتی  
 • طبقه بندی اطلاعات   
 • چرخه حیات داده  
 • مقایسه داده و اطلاعات  
 • مدیریت داده‌ها 
 • انواع داده  
 • نرم افزار   
 • پایگاه داده   
 • سیستم‌های مدیریت پایگاه های اطلاعاتی   
 • سيستم مديريت پايگاه اطلاعاتي سلسله مراتبي  
 • سيستم مديريت پايگاه اطلاعاتي شبكه اي    
 • سيستم مديريت پايگاه اطلاعاتي رابطه اي  

فصل هفتم  

 • مدیریت تولید و عملیات 
 • تعریف مدیریت تولید   
 • مديريت عمليات  
 • ضرورت مديريت عمليات 
 • پیش بینی تولید   
 • انواع شيوه هاي پيش‌بيني  
 • انواع پیش‌بینی به روش گذشته   
 • انواع پیش بینی به روش  علت و معلولی  
 • تصمیم گیری و ظرفیت تولید    
 • فرایند طراحی محصول    
 • استراتژي توليد و عمليات مبتني بر زمان    
 • مديريت زمــان در فرايندها    
 • اهداف و نگرشهاي استراتژي مبتني بر زمان    
 • توليد و ساخت مبتني بر زمان    
 • زمان چرخه، مقياسي براي صلاحيت در زمان    
 • اقدامات توليد و ساخت مبتني بر زمان    
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان