دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا

دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا


  دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا چه دوره ای است ؟ رشته مدیریت امور گمرکی چه رشته ای است ؟ چگونه میتوان از دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا کسب درآمد کرد ؟ چرا دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا را در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان میگذرانیم ؟ چه آینده شغلی در انتظار مدیران گمرک است ؟ چه فرصت های شغلی برای افرادی که دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا را گذرانده اند، وجود دارد؟ شرایط استخدام مدیران گمرک چگونه است؟ تبدیل شدن به مدیر گمرک با مسئولیت، چقدر طول میکشد؟ مدیران گمرک ب...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

 

دوره آموزش مدیریت گمرک و ترخیص کالا

 

دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا چه دوره ای است ؟

دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا، یکی از دوره های آموزشی تخصصی است که در آن، در مورد سازمان و ماهیت گمرک و وظایفی که یک کارشناس گمرک بر عهده دارد توضیح داده میشود. این دوره میتواند به علاقمندان حوزه ترخیص کالا کمک کند تا توانمندی ها و مهارت های لازمه کار را شناخته و شیوه های اعمال و اجرای حق گمرکی را برای محموله های مختلف فرا بگیرند. علاوه بر این، این دوره برای مدیران گمرکی که پیشتر در این زمینه تحصیل کرده و یا صاحب تجربه هستند نیز مفید بوده و به غنی شدن تجارب و تکرار و تمرین آموخته های قبلی کمک کند. 

 

رشته مدیریت امور گمرکی چه رشته ای است ؟

پیش از پرداختن به رشته مدیریت گمرک، توضیح مختصری در مورد خود کلمه گمرک و ریشه و تاریخ آن در ایران ارایه میدهیم تا درک واضح و روشن تری نسبت به این مقوله داشته باشید. گمرک، یکی از سازمان و موسسات دولتی در ایران است که اکثر صادر کننده و وارد کننده ها با آن آشنایی دارند. به طور معمول ، این سازمان، قوانین مرتبط به صادرات و واردات کالا کشور را اجرایی کرده و در اصل مسئولیت، دریافت عوارض تعیین شده برای محوله های صادراتی و وارد اتی را بر عهده دارد.

نکته جالب در مورد تاریخچه گمرک در ایران این است که این روند در زمان اشکانیان و هنگام ورود انواع کالاهای هندی و رومی وجود داشته و مدتی هم کالاها به صورت آزاد تجارت میشدند. اما، از زمان صفویه برای هر کدام از کالاهای وارد شده به کشور، عوارضی دریافت میشده و ملاک تعیین این عوارض، بهای کالا بوده است. علاوه بر این، عوارض گمرک برای مدتی به دلیل قرار داد ترکمانچای حذف شد اما ، مجددا طبق قوانین تعریف شد. قابل ذکر است که در هر دوره، حقوق گمرکی از ملل و دولت های مختلف دریافت و صرف هزینه های خود گمرک میشده است.

مدیریت امور گمرکی، یکی از رشته های مرتبط با امور گمرکی است که از زیر شاخه های مدیریت بوده و برای افرادی که به امور بازرگانی و تجارت جهانی  علاقمند هستند، مناسب است. دانشجویان این رشته، الزاما باید در زمینه صادرات و واردات انواع کالا، تعرفه کالاها، ارزش گذاری و کد گذاری آنها مطالعه کرده و بر همه قوانین موجود در این زمینه احاطه کافی پیدا کنند تا بتوانند در موقعیت های عملی گمرک از آنها بهره برده و میزان مالیات (گمرک) هر کالا را مشخص کنند.

علاوه براین، فارغ التحصیلان رشته مدیریت امور گمرکی باید بتوانند به محض ورود محموله های وارداتی ، با بازرگان ها به خوبی ارتباط برقرار کرده و بعد از پرسیدن در مورد نوع محموله و بررسی آن، از دانش و دانسته های خود در زمینه گمرک کمک گرفته و برای محموله ای که در پیش رو دارند، تصمیم درست و منطقی بگیرند. 
قابل ذکر است که همه سازمان ها و شرکت های وارد و یا صادر کننده، با بخش بازرگانی و متعاقبا گمرک آشنایی داشته و از وظایف خاص آنها آگاهی دارند و میدانند باید با آنها چگونه رفتار کرده و یا کالاهای وارداتی یا صادراتی آن باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در آزمون کارشناسی ارشد همه رشته و از جمله رشته های حقوق اقتصادی، حقوق حمل و نقل تجارت، حقوق بین الملل، مدیریت نظارت، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری و حقوق تجارت بین الملل شرکت کرده و در یکی از این دو رشته مشغول به کار شوند. البته، افراد علاقمند به فعالیت در زمینه گمرک باید در آزمون ورودی این رشته شرکت کرده و بعد از کسب موفقیت میتوانند کار خود را به صورت رسمی آغاز کنند. 

 

دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا

 

چگونه میتوان از دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا کسب درآمد کرد ؟ 

غالبا، افرادی که دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا را گذرانده باشند، با مفاهیم این حیطه آشنایی کامل پیدا کرده و به سهولت میتوانند در زمینه گمرک فعالیت داشته باشند. علاوه بر این، این افراد با وجود دانش و اطلاعات لازم، میتوانند به عنوان کارشناس گمرک در سازمان های دولتی کمرگ مشغول به کار شده و در صورتی که بعد از کسب تجربه بتوانند وظایفی مانند دریافت عواید گمرکی، نظارت و کنترل روند صادرات، اجرای قوانین خاص صادارات و واردات، نظارت بر تخلیه و بارگیری کالا و نظارت بر مجوز استاندارد های بهداشت را به درستی انجام دهند، میتوانند از این طرق کسب درآمد کنند. 
علاوه بر این، قوانین گمرک برای همه بخش های کشور مشابه بوده و در صورتی که افراد تحصیل کرده در این دوره، کار خود در سازمان های خصوصی شروع کنند، میزان درآمدشان به نوع تجربیات کسب شده، انواع توانایی  ها ، تخصص های خاص و البته توافق های بین کارکنان و کارفرما وابسته خواهد بود.  قابل ذکر است که فاکتورهایی مانند نوع مهارت های کسب شده در طی دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا، علایق و شرایط شروع کار نیز در میزان درآمد کسب شده تاثیر بسزایی دارد. با توجه به اینکه، اکثر واحدهایی که این افراد میگذرانند به حسابداری، بانکداری و بازرگانی مرتبط هستند بنابراین، آنها میتوانند به عنوان کارشناس گمرک در بخش بازرگانی خارجی شرکت های صادارات و واردات انجام وظیفه کنند که در این جایگاه نیز میزان حقوق دریافتی شان با توجه به مهارت و تخصص و سوابق شان تعیین میشود.  

چرا دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا را در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان میگذرانیم ؟

آگاهی از قوانین گمرک و ترخیص کالا میتواند مزیت های بیشماری را نصیب علاقمندان کرده و زمینه اشتغال راحت و ساده آنها را فراهم کند. علاقمندان به حیطه گمرک میتوانند در دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کرده و در بازه زمانی کوتاه سه ماهه ، با اصول و قوانین و باید و نباید های آن آشنا شده و بعد از کسب تجربه در کنار کارشناس ها ی گمرک، به طور جدی برای ورد به بازار کار آماده شوند. 
از جمله دیگر مزیت های این دوره این است که، این موسسه در پایان دوره به همه دانش پذیران مدرک مدیریت گمرک و ترخیص کالا اعطا میکند که مورد تایید سازمان ارزشیابی "وس" و البته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوان از آن برای، ورود به دانشگاه های کشور، آموزش به دیگر افراد علاقمند و اثبات و تایید دانش و اطلاعات در این زمینه و مهمتر از همه یافتن فرصت های شغلی بهتر و مناسب تر استفاده کرد. 
علاوه بر این، افرادی که علاقمند به آشنایی با دوره های مشابه این دوره هستند، میتوانند با مشاوران این موسسه تماس حاصل کرده و در مورد ماهیت و کیفیت و کمیت دوره تحقیق و بررسی کنند و در نهایت، شروع به فراگیری دوره نمایند.

 

همین حالا در دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا شرکت کنید

 

چه آینده شغلی در انتظار مدیران گمرک است ؟

مدیران گمرک، نقش موثر و کلیدی و مهمی در گمرک ها بر عهده داشته و از این نظر، دانش و اطلاعات شان باید به اندازه ای باشد که براحتی و به سرعت بتوانند در مورد میزان گمرک (مالیات غیر مستقیم) یک محموله صادراتی و یا وارداتی تصمیم گرفته و آن را با کمک همکاران خود به مرحله اجرا در آورند 
علاوه بر این، با توجه به اینکه ارتباط کشور ما با دیگر کشورهای همسایه تا حد زیادی افزایش و بهبود یافته و حجم معاملات انجام شده روزانه در کشور نیز بسیار زیاد است و به واسطه هر کدام از آنها، انواع محموله ها به کشور وارد شده و یا از آن خارج میشود بنابراین، آینده شغلی این افراد به نوعی خوب و پررونق بوده و آنها میتوانند از میان مشاغل موجود دست به انتخاب بزنند.

به طور معمول، افرادی که در حیطه مدیریت امور گمرکی تحصیلات دانشگاهی دارند و یا در دوره مدیریت گمرک و یا ترخیص کالا شرکت کرده باشند میتوانند، در سازمان ها و شرکت های دولتی، سازمان گمرک، شرکت های صنعتی و بازرگانی مشغول به فعالیت شوند. علاوه بر این، این افراد میتوانند موقعیت هایی مانند شرکت های صادراتی و وارداتی ،شرکت های بین المللی و بازاریابی و  بخش های بازرگانی انواع شرکت ها را نیز امتحان کرده و در صورت تناسب آن با شخصیت و موقعیت شخصی، به طور جدی و با پشتکار شروع به کار کنند.  البته، امکان دارد که آینده شغلی مدیران و کارشناس های گمرک در محیط های گمرکی وسیع، بهتر باشد.

 

چه فرصت های شغلی برای افرادی که دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا را گذرانده اند، وجود دارد؟

غالبا، افرادی که دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا را گذرانده و در حیطه امور گمرکی و نحوه ترخیص انواع کالا و مراحل آن اطلاعات کافی به دست آورده باشند، میتوانند در مشاغل و موقعیت های مرتبطی مانند حق العمل کار، کارشناس امور گمرکی ، ارزیاب گمرک ، مدیر امور گمرکی بخش های فنی و اجرایی گمرک انجام وظیفه کرده و بر کار دیگر کارکنان گمرک نظارت کافی و مستمر داشته باشند.  
علاوه بر این، این افراد میتوانند به عنوان کارشناس، در شرکت ها و سازمان های دولتی و یا خصوصی شروع به فعالیت کنند. همچنین، این مدیران میتوانند تیم گمرک را هدایت کرده و برای افزایش حجم صادرات و واردات، ابتکاراتی نیز انجام دهد. قابل ذکر است که این مدیران باید بتوانند مشکلات و معضل های مرتبط و پیچیده گمرکی را حل کرده و بر تمام عملیات ها نظارت داشته و بتوانند خطرات شیوه های مختلف را به حداقل برساند. 
همچنین، این افراد در صورتی میتوانند شغل های مرتبط با گمرک را انتخاب کنند که ، شخصیت شان با اینکار تناسب کافی داشته بشد ؛ به این صورت که، بتوانند اطلاعات و آموخته های قبلی را به خاطر سپرده، توانایی دفاع از حقوق افراد را داشته و محیط کاری شان نیز سازمان یافته و منظم باشد. با توجه به اینکه، افراد علاقمند به حیطه گمرک، اطلاعات کاربردی و جامعی هم در زمینه تجارت دارند، میتوانند در زمینه تجارت خارجی هم فعالیت مستمر و پیوسته ای داشته باشند.

 

شرایط استخدام مدیران گمرک چگونه است؟

گمرک، یکی از سازمان هایی دولتی است که هر فردی نمیتواند به سهولت به آن وارد شود و صرفا افرادی که در کلاس های موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت و یا در رشته دانشگاهی مدیریت امور گمرکی تحصیل کرده باشد، میتواند با پشت سر گذاشتن آزمون این رشته، به فعالیت و کار در این سازمان مشغول شوند. شرایط استخدام مدیران گمرک به دو گروه شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم میشود که عبارتند از :

 

شرایط عمومی : همه علاقمندان به فعالیت در رشته مدیریت گمرک باید ویژگی های زیر را داشته باشند:
 • نداشتن سو پیشینه
 • پایبندی به قوانین جمهوری اسلامی
 • تابع جمهوری اسلامی ایران و قانع اساسی آن بودن 
 • عضو نبودن در سازمان های دولتی، رسمی و ثابت

شرایط اختصاصی : علاقمندان به ورود به این شغل باید :

 • در رشته مدیریت امور گمرکی ، مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد داشته باشند.
 • اطلاعات خوب و عملی در مورد شیوه های ترخیص گمرک به دست آورده باشند. 
 • داشتن سن مشخص
 • داشتن فن بیان خوب

 

علاوه بر مواردی که در بالا بیان شد، احتمال دارد که فاکتورهایی مانند کمبود و یا فقدان تجربه ، مسایل مالی و حرفه ای و البته علاقه نیز شرایط استخدام را برای افراد علاقمند تحت تاثیر قرار دهد اما، غالبا افرادی که شرایط عمومی و اختصاصی را داشته و مصمم به یادگیری مطالب بیشتر و کار موثر هستند، در این زمینه موفقیت های چشمگیری به دست خواهند آورد.   

 

تبدیل شدن به مدیر گمرک با مسئولیت، چقدر طول میکشد؟

افرادی که به طور رسمی در سازمان گمرک کار میکنند ، عهده دار مسئولیت های سنگینی بوده و البته وظیفه مدیران گمرک به مراتب دشوار تر بوده زیرا باید بر کار و فعالیت جمعی از کارکنان گمرک نظارت و کنترل داشته باشند. از این نظر، مدیر گمرک در صورتی میتواند در این جایگاه قرار بگیرد که ابتدا به مدت چهار سال در رشته مدیریت امور گمرکی تحصیل کرده و بر آیین نامه و قوانین های گمرکی مسلط شده و بتواند آنها را برای موارد عملی به کار گیرد.

علاوه بر این، این مدیران میتوانند با همین تحصیلات به کار و فعالیت در گمرک مشغول شده و یا میتوانند تحصیلات شان را تا مقطع کارشناسی ارشد ( دو سال) و در یکی از رشته های مرتبط با تجارت ( مانند حقوق حمل و نقل تجارت، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق بین الملل و حقوق تجارت بین الملل) ادامه داده و سپس عهد دار این مسئولیت شوند. 
با این حال، صرف تحصیل در رشته های مرتبط با گمرک نمیتواند تعیین و تضمین کننده کیفیت کار مدیران گمرک باشد و کسب تجربه و دانش و اطلاعات تخصصی میتواند به این مدیران در جهت نیل به اهدا فشان کمک کند. بنابراین، مدیران گمرک باید بیش از شش سال وقت صرف کنند تا بتوانند علاوه بر تسلط بر مفاهیم گمرک و مراحل و اهمیت آن ، در این حیطه به صورت عملی کار و فعالیت کنند. 

کلاس آموزش مدیریت گمرک و ترخیص کالا

 

مدیران گمرک  باید چه مهارت هایی داشته باشند؟

شغل مدیریت گمرک از حساسیت خاصی برخوردار بوده و افرادی که در این حوزه فعالیت دارند باید نهایت دقت را به کار گرفته تا اشتباهی پیش نیاید زیرا هر اشتباه هر چند کوچک هم میتواند، بر مقدار هزینه های گمرکی دریافتی و سپس اقتصاد کشور تاثیر مستقیم داشته باشد. بنابراین، مدیران باید حضور دهن خوبی داشته و بتوانند همه قوانین را برای محموله خاصی اجرایی کنند. مهارت هایی که در هر مرحله از گمرک به مدیر در جهت بهبود روند کاری کمک میکنند عبارتند از:

 • استفاده عملی از مطالب و دانش آموخته شده 
 • برقراری ارتباط موثر با صادر کننده ها و وارد کننده ها و توضیح قوانین برای محموله های آنها
 • آگاهی از همه قوانین و مقررات و موارد استثنا
 • داشتن مهارت و دانش کافی برای صادر کردن پروانه های گمرکی
 • توانایی کنترل و نظارت بر امور گمرکی و صحت انجام امور
 • توانایی تصمیم گیری برای پذیرفتن و یا نپذیرفتن محوله های صادراتی و یا وارداتی 
 • داشتن رفتار محترمانه و توانایی مجاب کردن افراد برای قانونی و یا غیر قانونی بودن محموله ها

با توجه به اینکه، سازمان گمرک برای ورود علاقمندان به این حیطه، آزمون ورودی ترتیب داده و هر کدام باید مهارت های مشخصی داشته باشند اما امکان دارد که مهارت های مورد نیاز و ضروری یک بخش از گمرک با دیگری تفاوت داشته باشد که در این موقعیت، فرد باید مهارت های مورد نیاز را آموخته و بعد از بررسی محل و محیط کار، خود را ملزم به رعایت آنها بکند. شرکت در دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان، فرصت مغتنمی در اختیار همه علاقمندان و دانش پذیران قرار میدهد تا با حیطه گمرک ، کارایی ، تاثیر و کاربرد آن در بهبود وضعیت اقتصادی، آشنا شده و همه تکنیک ها و اصول آن را فرا بگیرند. علاوه بر این، مدت زمان این دوره کوتاه بوده اما، برای مطالعه و تثبیت مطلب در ذهن فرد کافی به نظر میرسد. علاوه بر این، این موسسه در پایان دوره به همه دانش پذیران علاقمند مدرک مدیریت گمرک و ترخیص کالا اعطا میکند که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوانند از آن برای آموزش و یا استخدام در سازمان های دولتی و یا خصوصی استفاده کنند. 

مدیران و کارشناس های گمرک چه وظایفی بر عهده دارند ؟

کارشناس های گمرک، یکی از مهمترین افراد سازمان گمرک هستند که وظایف مهم و محوری بر عهده دارند. این افراد لزوما، در رشته مدیریت امور گمرکی تحصیل کرده و نسبت به وظایف خود آشنایی کامل داشته و از آیین نامه ها و دستورالعمل های گمرکی خاص برای هر بخش از گمرک آگاهی دارند. علاوه بر این،  آنها از جایگاه امور گمرکی و نقش و تاثیر حیاتی آن در سیستم اقتصادی اطلاع داشته و میدانند برای موفقیت در زمینه تجاری و افزایش حجم صادرات و واردات، باید چه اقداماتی را انجام دهند. وظایفی که کارشناس های گمرک بر عهده دارند شامل:

 • بررسی و اطلاع از قوانین جدید گمرک و اعمال آنها برای همه موارد
 • بررسی صحت همه اظهار نامه ها همه تاجران و بازرگان ها 
 • ممانعت از وارد شدن کالاهای غیر قانونی به کشور
 • اطلاع رسانی به دیگر کارکنان در مورد قوانین جدید و مهم گمرک
 • انجام تمام امور مرتبط با صادرات و واردات
 • نظارت کنترل بر عملیات های مرتبط با ارزیابی انواع کالاهای خاص و کاربردی
 • صادر کردن پروانه های گمرکی بعد از ارزیابی کالاها
 • ارزیابی ارزش واقعی همه محصولات وارداتی و یا صادراتی
 • نظارت و کنترل بر همه اظهارنامه ها بعد از ترخیص شدن همه کالاها

این وظایف برای همه مدیران یکسان بوده اما امکان دارد با توجه به موقعیت، تغییر کنند. 

 

همین حالا در دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا شرکت کنید

 

مدیران گمرک باید برای ترخیص کالا چه تشریفاتی را رعایت کنند؟

یکی از مهمترین وظایفی که هر کدام از مدیران گمرک بر عهده دارند، تسلط بر مراحل ترخیص کالا و اجرای و عملی کردن صحیح آنهاست. به طور معمول، این مدیران باید بتوانند این مهم را طبق آیین نامه های موجود انجام شده و ترتیب آنها را حفظ کنند تا همه کالاهای صادراتی و وارداتی به راحتی از کشور خارج و یا به آن وارد شده و مورد استفاده قرار بگیرند. مراحل ترخیص کالا در گمرک که این مدیران گمرک باید انجام دهند عبارتند

 • تکمیل اسناد
 • وارد کردن اطلاعات مربوط به کالاها در سیستم
 • پرینت کردن اظهارنامه
 • تعیین مسیر (سبز، زرد، قرمز)
 • ارزیابی کالاها
 • دریافت مجوزهای لازم برای همه کالاها 
 • نشان دادن مجوز ها به کارشناس سرویس و دریافت تائیدیه آنها
 • تعیین کرایه حمل و نقل در همه خطوط برای انواع کالاها
 • مراجعه به صندوق و پرداخت مبالغ تعیین شده 
 • مراجعه به انبار و تحویل کالاها 
 • مراجعه به درب خروجی
 • ترخیص کردن کالا

 

علاوه بر این، روند ترخیص کالا عموما دارای 4 مرحله اصلی است که شامل :

 

ثبت اظهار و وارد کردن اطلاعات:
در این مرحله، وارد کننده باید فرم اظهارنامه را به صورت آنلاین تکمیل کرده و تمام ویژگی ها و اطلاعات مرتبط با آن مانند ارزش کالا، وزن، مدل و کمیت و کیفیت را نیز یادداشت کند. بعد از رسیدن به محموله و یا کالاها به بندر، این اظهار نامه باید به سیستم الکتریکی گمرک تحویل شود تا بر اساس اینکه به صادرات و یا واردات مرتبط است، شماره ای به آن اختصاص داده شود ( به این عمل کوتاژ میگویند). در مراحل بعدی، وارد کننده باید اظهارنامه را بررسی کرده و اطلاعات موجود در آن اعتبار سنجی میشود. علاوه بر این، وارد کننده باید عوارض و مالیات را در قالب فیش بانکی یا به صورت الکتریکی پرداخت کرده و اسنادی مانند گواهی بهداشت را نیز به گمرک تحویل دهد. در مرحله آخر، تمام این اسناد ارزیابی شده و به منظور کنترل و صادر کردن صورت حساب وارد کننده، به حسابداری تحویل داده میشوند.
پذیرش اظهارنامه:
در این مرحله، وارد کننده باید اظهارنامه دستی و الکترونیک و البته فیش بانکی پرداخت شده را همراه با دیگر مدارک لازم به پذیرش گمرک ارایه داده تا صحت و سقم مدارک مورد بررسی قرار گیرند و البته خود وارد کننده باید مسئولیت تمام گفته های خود را بر عهده بگیرد. علاوه بر این، در صورتی که نقص و یا اشتباهی در این اظهار نامه باشد، به خود وارد کننده برگشت داده میشود تا آن را تصحیح کرده و یا یک اظهارنامه جدید بنویسد.  

 

تهیه اسناد لازم برای ترخیص کالا:
غالبا، وارد کننده ها باید اسناد مشخصی مانند قبض انبار، فاکتورها، ترخیصیه، بار نامه و پکینگ لیست را در سایت بارگذاری کنند تا بتوانند بتوان با توجه به آنها ، کالاها را ترخیص کرد. قابل ذکر است که اسناد لازم برای ترخیص کالاهای وارداتی (قبض انبار، اسناد حمل، اسناد خرید کالا و برگه ترخیص) و صادراتی ( فاکتورهای فروش، مجوزهای ارزیابی، قبض انبار، کپی پروانه ورود، ) با هم تفاوت داشته و در نهایت با توجه به آنها، میتوان پروانه ترخیص کالا صادر کرد. اهمیت پروانه ترخیص کالا در این است که، برای همه کالاها، کد شناسایی تعیین میشود که به واسطه آن میتوان کالاها را در سراسر کشور پیگیری کرد و البته به نوعی ، به محصولات حالت قانونی میدهد. 
هزینه ترخیص کالا:
در کل، هزینه هایی که وارد کننده ها باید برای محصولات و کالاهای خود بپردازند، شما هزینه های کارشناسی کالا، بارگیری، آزمایشگاه، باربری، تخلیه کالاها و هزینه های متفرقه است که همه آنها از صاحب کالاها دریافت میشود. علاوه بر این، این موسسه در پایان دوره به همه دانش پذیران و شرکت کننده ها گواهینامه مدیریت گمرک و ترخیص کالا اعطا میکند که میتوانند آن را به عنوان مدرکی معتبر دال بر آموخته ها و دانش خود ارایه داده و البته، برای یافتن فرصت های شغلی برتر و بهتر به کار بگیرند. 

 

همچنین، مدارکی که این موسسه به علاقمندان اعطا میکند، نیز مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و نوآوری بوده و میتوان آن را ترجمه و به منظور تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور استفاده کرد و در واقع، به نوعی روند ثبت نام را تسهیل و پیدا کرد.      

 

هزینه های گمرکی کالای صادراتی و وارداتی چگونه محاسبه میشوند ؟

هزینه های گمرکی، جز هزینه هایی هستند که صادر و وارد کننده ها باید برای خدماتی که گمرک به آنها ارایه میدهد ، شامل باربری، انبار داری، کارشناسی کالا و تعیین ارزش آنها، آزمایشگاه، تخلیه بار و البته چینش کالاها،  به سازمان گمرک پرداخت کنند. نکته مهم و در خور توجه این است که امکان دارد این خدمات توسط خود سازمان انجام شده و یا به مسئولیت آن به دیگر سازمان های دولتی و البته خصوصی واگذار شود بنابراین، این هزینه متفاوت و متغیر خواهند بود و از این نظر، بازرگان ها نباید شکایتی داشته باشند. 
یکی از نکات مهم در هزینه های گمرکی این است که، میزان آن به فاکتورهایی مانند نوع وسیله ای که کالا با استفاده از آن حمل میشود، نوع خطراتی که کالاها با آن مواجه هستند، نوع کالا و میزان حساسیت آنها و البته فاصله بین مبدا تا مقصد وابسته است. توجه داشته باشید که درآمد دولت فقط از طریق وزارتخانه ها و مالیات  و سود سهام شرکت های دولتی به دست می آید و این حقوق گمرکی دریافت شده برای هر محموله نیز در همین گروه قرار میگیرد نه درآمدهای خاص.

به طور معمول ، به منظور محاسبه میزان هزینه های گمرکی از فرمول CIF (قيمت كالا، بيمه و كرايه تا بندر مقصد)* نرخ ارز * نرخ تعرفه استفاده میشود. یکی دیگر از نکات مهم در مورد تعیین هزینه های گمرکی این است که این هزینه ها برای کالاهای صادراتی و وارداتی تفاوت دارد زیرا قیمت خرید و فروش و سیاهه خرید آنها با هم تفاوت داشته و در نتیجه، قیمت نهایی آنها نیز متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، صرفا بازرگان هایی میتوانند به کار صادرات و واردات پرداخته و کسب سود کنند که کارت بازرگانی داشته باشند.
علاوه بر این، تعیین این حقوق گمرکی نشان دهنده مرحله ترخیص کالا بوده و بهتر است انجام این قبیل کارها به گروه های بازرگانی واگذار شود تا بازرگان ها مجبور به پرداخت هزینه های اضافی نشوند زیرا بهای ارز را مطابق با لحظه ارایه اظهار نامه محاسبه میکنند.  

همه کالاهایی که به کشور وارد میشوند، مجاز نبوده و امکان دارد که در میان آنها کالایی باشد که، غیر مجاز، ممنوع و یا مجاز مشروط بوده و یا حق گمرکی آن بخشوده باشد. سازمان گمرک ایران برای هر کدام از این موارد ، راهکار خاصی را در نظر گرفته و امکان دارد که آنها را مرجوع کرده و یا با اجرای قوانین مشخص ، آن را به کشور وارد کنند که البته همه این موارد به نوع کالا، حجم آن و وارد کننده وابسته است.  

گواهینامه مدیریت گمرک و ترخیص کالا

 

همین حالا در دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا شرکت کنید

 

چه مشکلات رایجی برای ترخیص کالاها وجود دارد؟

در کل، سازمان گمرک برای هر بخش و البته ترخیص انواع کالاها،  قوانین و آیین نامه ها مشخصی در نظر گرفته و ملزم است که در صورت تغییر و به روز شدن آنها، اطلاع رسانی کند. علاوه بر این، همه کارکنان و البته مدیران گمرک نیز ملزم به رعایت آن قوانین هستند و در صورت هر گونه اهمال کاری، مشکلات عدیده ای در این زمینه بروز میکند که موجب نارضایتی وارد کننده ها خواهد شد.
مشکلات رایجی که غالبا به دلایل مختلف در گمرک بروز کرده و ورود کالاها را به تاخیر می اندازد عبارتند از : 

 • اجرا نشدن کامل قوانین : در صورتی که کارکنان گمرک، قوانین مرتبط با ترخیص کالا را به طور کامل اجرا و اعمال نکرده و وارد کننده چندان هم در این زمینه پیگیری نکند، نمیتواند کالاها را به موقع ترخیص کند و احتمال دارد که متضرر شود. 
 • ارایه مدارک ناکافی و یا نادرست : در هنگام ترخیص کالا، همه مدارک از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند و در راس همه آنها، صورت حساب اصلی محموله است که در صورت گم شدن و یا ارایه ندادن، ترخیص کالا را به تاخیر می اندازد. 
 • خسارت فیزیکی : گاهی در زمان بارگیری، محوله ها دچار خسارت شده فیزیکی شده که دلیل آن میتواند عدم دقت کارکنان بخش حمل بار و فقدان نظارت بر کیفیت بارگیری باشد. 
 • حق بار اندازی : در صورتی که محموله ای بیش از زمان تعیین شده نگه داشته شود، باید برای آن هزینه بار اندازی پرداخت کرد و تاخیر در ترخیص کالا میتواند بر این هزینه بیفزاید.

 

همه افراد و دانش پذیران علاقمند به فراگیری نحوه ترخیص کالا و امور واردات و صادرات میتوانند در دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کرده و با یادگیری همه ملزومات و اصول این حیطه ، عملا از آنها در سازمان ها و شرکت های مرتبط استفاده کنند. 
این موسسه در پایان دوره به همه دانش پذیران مدرک مدیریت گمرک و ترخیص کالا اعطا میکند که مورد تایید سازمان ارزشیابی "وس" و البته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میتوان از آن برای، ورود به دانشگاه های معتبر کشور و یافتن فرصت های شغلی بهتر و مناسب تر استفاده کرد. 

 

داشتن کارت بازرگانی چه کمکی به روند صادرات و واردات میکند؟

کارت بازرگانی، مجوزی است که همه اشخاص حقیقی و یا حقوقی میتوانند با استفاده از آنها در حوزه صادرات و واردات، فعالیت های اقتصادی انجام دهند و در صورتی که هر کدام از این افراد بدون اخذ چنین مجوزی شروع به انواع فعالیت های تجاری کنند، خلاف قانون بوده و جریمه به دنبال دارد. قابل ذکر است که شرایط دریافت این کارت و البته تمدید کردن آن برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت بوده اما در کل، مدت اعتبار آن، 5 سال تعیین شده است.

علی رغم اینکه، کارت بازرگانی نباید اجاره داده شود اما اخیرا بازرگان ها از برخی وکالت گرفته و مبلغی را به آنها پرداخت میکنند تا از این طریق کارت بازرگانی درست کرده و از آن برای انجام معاملاتی با حجم های بسیار بالا استفاده کرده و سودهای کلان نصیب خود کنند. علاوه بر این، برای واردات نیز از روند کارت بازرگانی یکبار مصرف استفاده میشده که در حال حاضر متوقف شده است. 
علاوه بر این، پیشنهاد میشود که بازرگان ها برای دریافت سریع کارت بازرگانی مدارکی مانند مدارک پرداخت مالیات، تایید اعضای اتاق بازرگانی و پرونده مالیاتی را ارایه کرده و بعد از دریافت کارت، با استفاده از کارت خودشان معامله ها یشان را پیش ببرند.  قابل ذکر است که صرف داشتن کارت بازرگانی نمیتوان دارنده آن را مشمول و مجبور به پرداخت مالیات کرد بلکه باید ابتدا باید معاملاتی انجام  و سود چشمگیری به دست آورده باشد تا بتوان برای آن مالیات تعیین کرد.

با توجه به اینکه، با استفاده از این کارت میتوان انواع کالاها را صادر و یا وارد کرد، بنابراین به طور قطع مزیت هایی دارد که تولید کننده و وارد کننده ها از آن بهره میبرند. مزیت های کارت بازرگانی شامل :

 

 • شناخته شدن به عنوان تاجر 
 • تبادل انواع اطلاعات در مورد ویژگی ها منحصر به فرد کالاها
 • شرکت در انواع نمایشگاه های داخلی و خارجی
 • صادر و وارد کردن انواع کالاها به کشور
 • عضو شدن در اتاق بازرگانی
 • ثبت نام علایم تجاری لاتین
 • ثبت موفقیت آمیز سفارش ها و تعیین زمان  دقیق ترخیص کالا
 • ارتباط برقرار کردن با دیگر تجار

مدرک مدیریت گمرک و ترخیص کالا بعد از آزمون مربوطه اعطا می گردد

 

اشخاص حقوق و حقیقی در شرایط زیر میتوانند ، کارت بازرگانی دریافت کنند:

 

اشخاص حقوقی : به انواع موسسات و سازمان ها گفته میشود که دارای حقوق و مجموعه ای از محدودیت ها هستند و برای دریافت کارت بازرگانی باید مراحل زیر را طی کنند:
 • درخواست برای صدور کارت بازرگانی 
 • ارایه کپی از مدرک تحصیلی، کارت ملی، اصل فرم بانکی و کارت پایان خدمت
 • ارایه اظهار نامه نشان دهنده ثبت نام در دفتر بازرگانی
 • ارایه کپی و اصل تعهد نامه و تایید امضا توسط دفتر اسناد رسمی 
 • ارایه عکس و گواهی سو پیشینه
 • داشتن حداقل 21 سال سن 
 • ارایه کپی از صفحات سند مالکیت
 • ارایه فرم تقاضای کارت بازرگانی پر شده

اشخاص حقیقی: به هر یک از افرادی گفته میشود که، دارای اختیارات خاص و مشخص بوده و برای دریافت کار ت بازرگانی ملزم به رعایت مراحل زیر هستند :

 • داشتن سه سال سابقه کار مفید در زمینه تجارت 
 • داشتن 21 سال سن 
 • داشتن حساب جاری مشخص
 • داشتن کارت پایان خدمت 
 • دارا بودن محل کار مناسب

 

همین حالا در دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا شرکت کنید

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول

 • مفاهیم و اصطلاحات گمرکی
 • اعتبارات اسنادی LC
 • روش‌های پرداخت در معاملات تجاری
 • اعتبار نامه (L/C)
 • برات ارزی (B/E )
 • فاینانس
 • کنوانسیون های حمل و نقل
 • ترانزیت
 • ترخیص
 • اظهار نامه گمرکی
 • کابوتاژ
 • حق العمل کاری گمرکی
 • کارکرد اظهارنامه گمر کی (ویژگی های یک اظهار نامه)
 • بخشنامه گمرک در مورد اسناد ضمیمه اظهارنامه
 • تنظیم اظهارنامه
 • مبنای قانونی اظهار نامه گمرکی
 • دستورالعمل اجرايي گردش اظهارنامه وارداتي
 • اظهار نامه تفصیلی
 • نحوه محاسبات لازم در اظهارنامه گمرکی
 • نحوه دريافت اطلاعات از اظهار کننده
 • انواع واردات قطعي
 • مفهوم گمرک
 • ارزیابی واردات
 • ارزیابی اظهارنامه
 • اسناد مورد نياز دايره صادرات قطعي
 • وظایف گمرک
 • واردات
 • صادرات
 • حقوق ورودی
 • عوارض گمرکی
 • هزینه های گمرکی
 • بازرگانی و کارت بازرگانی
 • تعریف بازرگان
 • وظایف بازرگان
 • خدمات بازرگانان به تولید کنندگان
 • خدمات بازرگانان به مصرف کنندگان
 • خدمات بازرگانان به اقتصاد کشور
 • انواع بازرگانی
 • شرایط صدور کارت بازرگانی
 • حق العمل و پروانه حق العمل کاری
 • دسته بندی حق العمل‌کاران

فصل دوم

 • رویه‌ها و تشریفات گمرک
 • رويه گمرك
 • ورود قطعی کالا
 • بررسي کارت حق العمل‌کاري
 • ورود موقت کالا
 • صدور قطعی کالا
 • کالای مرجوعی
 • ترانزیت خارجی کالا
 • ترانزیت داخلی کالا
 • تعریف کابوتاژ
 • کالای انتقالی

فصل سوم

 • اسناد گمرکی جهت تنظیم اظهارنامه
 • نظام گمركي اطلاعات رایانه ای (‌نگار)
 • مجوزهای ورود و صدور کالا
 • اسناد حمل و نقل کالا
 • مانیفست
 • کارنه تیر
 • کارنه دوپاسژ
 • کارناATA
 • قبض انبار
 • اصول تنظیم اظهار نامه
 • نحوه ي تنظيم اظهارنامه
 • شخص تنظیم کننده اظهار نامه توسط
 • مبنای قانونی اظهار نامه گمرکی
 • دستورالعمل اجرايي گردش اظهارنامه وارداتي
 • اظهار نامه تفصیلی

فصل چهارم

 • اصول نگهداری کالا در انبار گمرکی
 • قوانین نگهداری کالا در انبار گمرکی
 • مسئولیت حفظ و نگهداری کالا در انبارهای گمرکی
 • انبارهای اختصاصی، انبارها و سردخانه‌های عمومی رسمی و گمرک اختصاصی
 • مسئولیت های گمرک برای حفظ کالا
 • مقررات متروکه
 • کالای متروک، ضبطی و واگذاری به گمرک
 • مقررات گمرکی مربوط به فروشگاههای آزاد
 • انبارها وسردخانه های عمومی و رسمی و شرایط آن
 • موافقت گمرک/حقوق گمرکی و سود بازرگانی
 • مقفل کردن انبارهای اختصاصی
 • تحویل کالا از انبارهای عمومی و سردخانه‌ها
 • مسئولیت حفاظت و نگهداری کالا در انبارهای اختصاصی، عمومی و سردخانه‌ها
 • مسئولیت از بین رفتن کالا و خسارت کالا
 • مسئولیت پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض
 • انتقال کالا به انبار اختصاصی، عمومی و سردخانه‌ها
 • دفاتر ثبت کالای ورودی و خروجی به انبار
 • شرایط انتقال کالای فاسدشدنی به انبارهای اختصاصی، عمومی و سردخانه‌ها
 • حق بازرسی مأموران گمرک از انبارهای اختصاصی، عمومی و سردخانه‌ها
 • متروکه شدن کالای موجود در انبارهای اختصاصی، عمومی و سردخانه‌ها

فصل پنجم

 • فرایند تشریفات گمرکی و ترخیصات کالا
 • تشریفات گمرکی جهت ترخیص کالا
 • ضمائم اظهارنامه گمرکى
 • سرویس ارزیابی
 • بازبینی و اقدامات پس از ترخیص
 • حسابرسي بعد از ترخيص
 • تشریفات ورود و صدور کالا
 • دستورالعمل اجرایی گردش اظهارنامه وارداتی در پروژه نگار جهت مراجعین
 • مرحله اول :ورود اطلا عات
 • مرحله دوم: پذیرش اظهار نامه
 • مرحله سوم : کنترلهای گمرکی
 • مرحله چهارم:پرداخت و ترخیص
 • ترخیص کالا در ایران
 • شایستگی های مورد نیاز جهت حق العمل کاری در ترخیص کالا
 • تشخیص هویت و ارائه اسناد در ترخیص کالا

فصل ششم

 • تخلفات گمرکی و قاچاق کالا
 • تخلف گمرکی
 • قاچاق
 • جرائم و مجازاتهای قاچاق کالا در گمرک
 • مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی
 • كميسيون رسيدگي به اختلافات گمركي
 • کميسيون تجديدنظر

فصل هفتم

 • تشخیص اصول تعیین ارزش کالا در گمرک
 • سود بازرگانی
 • نحوه محاسبه ارزش در گمرک
 • قواعد اینکوترمز
 • تحویل در کنار کشتی(بندر تعیین شده)
 • ارزش هزينه و كرايه حمل (بندر مقصد تعيين شده)
 • ارزش هزينه بيمه و كرايه حمل (بندر مقصد تعيين شده)
 • تحویل در محل کار (محل تعیین شده)
 • تحویل به حمل کننده (محل تعیین شده)
 • کرایه حمل پرداخت شده تا (مقصد تعیین شده)
 • کرایه حمل و حق بیمه پرداخت شده تا (مقصد تعیین شده)
 • تحویل در پایانه حمل (محل تعیین شده)
 • تحویل در محل (محل تعیین شده)
 • تحویل با پرداخت عوارض و حقوق گمرکی
 • ارزش کالا
 • مزاياي اجراي توافقنامه
 • نقش سازمان جهاني گمرك
 • كميته فني تعيين ارزش گمركي
 • طبقه بندی کالا
 • قواعد طبقه بندی کالا

فصل هشتم

 • قوانین و مقررات امور گمرک
 • اهداف، وظايف و سازمان گمرك جمهوري اسلامي ايران
 • كليات
 • فناوري اطلاعات و ارتباطات
 • تضمين
 • تشريفات و كنترلهاي گمركي
 • الزامات سامانه (سيستم) هماهنگ شده
 • ارزش‌گذاري و قواعد مبدأ
 • قوانین امور گمرکی
 • ارزش گذاری و قواعد مبدأ
 • تشریفات قبل از اظهار
 • نگهداری کالا در اماکن گمرکی
 • کالای متروکه، ضبطی (ضبط شده) و واگذاری به گمرک
 • تشریفات و شرایط عمومی اظهار و ترخیص
 • رویه‌های گمرکی
 • تخلفات و قاچاق
 • قواعد مبدأ
 • تشريفات قبل از اظهار
 • نگهداری كالا در اماكن گمركي
 • كالاي متروكه، ضبطي (ضبط شده) و واگذاري به گمرك
 • رويه‌هاي گمركي
 • ساير رويه ها
 • ارزش گمركي كالاي صدوري(صادراتي)
 • پيك سياسي و بسته هاي پست سياسي
 • مرسولات پست بين المللي
 • مرسولات پستي مشمول حقوق ورودي
 • حمل و مبادله مرسولات وارده از خارج، در داخل كشور
 • وسايل نقليه براي مقاصد تجاري
 • رويه كران‌بري (كابوتاژ)
 • تخلفات و قاچاق
 • معافيت ها و ممنوعيت ها
 • ممنوعيت ها
 • بازبيني و اقدامات بعد از ترخيص
 • حسابرسي بعد از ترخيص
 • مراجع رسيدگي به اختلافات گمركي
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان