دوره مدیریت بازرگانی

دوره مدیریت بازرگانی


رشته مدیریت بازرگانی چه رشته ای است ؟ مدیریت بازرگانی، یکی از رشته ای حوزه مدیریت است که هدف از آن، آموزش و آماده ساختن نیروهای مدیریتی برای انجام وظایفی خاص در سطح شرکت ها، سازمان ها و موسسه ها است. در این رشته، مهارت ها و توانمندی هایی به دانشجویان آموزش داده میشود تا بتوانند در دنیای کسب و کار، نقش های مدیریتی را بر عهده گیرند. به طور معمول، نقش های مدیریتی که این مدیران باید ایفا کنند، حوزه های مدیریت نیروی انسانی، مدیریت مالی، مدیریت بازاریابی و مدیریت عملیاتی را در بر میگیرد....

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

رشته مدیریت بازرگانی چه رشته ای است ؟

مدیریت بازرگانی، یکی از رشته ای حوزه مدیریت است که هدف از آن، آموزش و آماده ساختن نیروهای مدیریتی برای انجام وظایفی خاص در سطح شرکت ها، سازمان ها و موسسه ها است. در این رشته، مهارت ها و توانمندی هایی به دانشجویان آموزش داده میشود تا بتوانند در دنیای کسب و کار، نقش های مدیریتی را بر عهده گیرند. به طور معمول، نقش های مدیریتی که این مدیران باید ایفا کنند، حوزه های مدیریت نیروی انسانی، مدیریت مالی، مدیریت بازاریابی و مدیریت عملیاتی را در بر میگیرد.

مدیر بازرگانی بر مارهای کسب و کار کنترل و نظارت دارد

غالبا، مدیر بازرگانی بر عملیات های کسب و کار کنترل و نظارت دارد . در این نوع از مدیریت، برای دستیابی سریع و کارآمد به اهداف تعیین شده ، از منابع خاصی بهره گرفته میشود. همچنین، مدیریت بازرگانی شامل برنامه ریزی ، سازماندهی، رهبری و هدایت سازمان است. 
رشته مدیریت بازرگانی برای همه افرادی که مایل به پیشرفت سریع در کارشان هستند مفید بوده بنابراین، باید شناخت وسیعی نسبت به مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در کار به دست آورند. نکته قابل توجه این است که یک مدیر هنگامی که احساس کند که: 

 • نمیتواند از تکنولوژی های قبلی برای پیشرفت کار خود استفاده کند
 • تجربیاتش برای شروع کارهای مهمتر و پر ریسک کافی نیست
 • میزان شناختش از کار فعلی، به تجربیات عملی محدود شده است
 • مایل است از طرف همکاران بازخورد  دریافت کند 
 • شناختش از کار فعلی، به نقش فعلی محدود شده است

باید اصول مدیریت بازرگانی را فرا گرفته و آنها را در سازمان اعمال کند. البته، این مدیر باید ابتدا نیاز سازمان خود را شناسایی کرده سپس در خود رشته مدیریت بازرگانی و یا یکی از گرایش های آن تحصیل کرده و دانش و اطلاعات کافی و تجربه کاربردی و مفید به دست آورد.

   همین حالا در دوره مدیریت بازرگانی شرکت کنید

رشته مدیریت بازرگانی چه گرایش هایی دارد ؟ 

مدیریت بازرگانی، یکی از رشته هایی که در مقطع کارشناسی ارشد، گرایش های متعددی داشته که حوزه کاری هر کدام تا حدودی با دیگری تفاوت دارد و عبارتند از : 
بازاریابی بین الملل: دانشجویانی که به این رشته وارد میشوند لزوما باید با بازارهای بین المللی، وظایف انواع سازمان های بازرگانی داخلی و بین المللی و شیوه تجزیه و تحلیل اطلاعات مرتبط با بازار و توسعه آن را فرا گرفته و مهارت های متناسب با شرایط موثر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را به دست آورند. لازم به ذکر است که این دانشجویان به ذهنی خلاق و روحیه ای انعطاف پذیر، توان تجزیه و تحلیل اطلاعات و موقعیت ها و کسب مجموعه ای از مهارت های تخصصی و عمومی نیز دارند. 
بازاریابی : دانشجویان این گرایش، میتوانند در این دوره با جمع آوری و تجزیه و تحلیل مشکلات بازار، بررسی و برآورد راهکارهای موجود برای حل مشکل، افزایش مهارت ها و توانمندی ها برای شناخت شرایط اقتصادی و اجتماعی و عوامل موثر بر بازار آشنایی پیدا کنند. علاوه بر این، فارغ التحصیلان این رشته قادر خواهند بود تا اطلاعات بازار را تجزیه و تحلیل کرده، به انواع مدیران شرکت های تولیدی و خدماتی مشاوره داده و برای بسیاری از کالا ها با شیوه مخصوص به خود بازاریابی کنند.  
مدیریت استراتژیک : در این رشته، به موضوعات و مسایل مرتبط با سازمان ها مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آنها برای افزایش کیفیت و کمیت کارهای سازمانی، بهبود و افزایش بازده و وضع قوانین جدید در یک سازمان استفاده میشود. 
تحول سازمانی : دانشجویان این گرایش،  باید به مفاهیم مدیریتی علاقه داشته و بتوانند مسایل مرتبط را به خوبی درک کرده و حتی برای حل مسایل هم از شیوه های خلاقانه بهره ببرند. علاوه بر این، این افراد باید در زمینه امور مالی، اقتصادی، بازاریابی و روابط انسانی اطلاعات دقیق و جامعی داشته باشند تا بتوانند نقش یک مدیر اجرایی را در سازمان هایی دولتی و البته صنعتی به خوبی ایفا کند. 
مدیریت مالی: علاقمندان به این گرایش باید اطلاعات تشان در مورد امور مالی به روز بوده و قادر باشند با جمع آوری اطلاعات مالی، توانایی و مهارت های خود را در این زمینه توسعه دهند. همچنین، آنها باید شناخت درستی از مسایل مادی داشته و برای انجام برخی از امور مالی، ریسک پذیر باشند. 
بازرگانی بین الملل: لازمه ورود به این رشته، توانایی تجزیه و تحلیل محیط های ناشناخته، علاقه و اهمیت به فن بازاریابی بین الملل و توانایی درک همه تجزیه و تحلیل های مالی است. در صورتی که این افراد تجربه کافی به دست آورند میتوانند به کارهای تحقیقاتی بازار و پژوهشی مشغول شوند.  
بیمه : در این رشته، مهارت های بیمه ای و بازرگانی آموزش داده شده که به تحقیقات و تصمیم گیری می انجامد. اولین گام در جهت مدیریت بیمه ، شناسایی بازارهای بیمه و تامین اعتبار برای آنهاست.  این رشته به دانشجویان کمک میکند تا در شرکت های بیمه ای به عنوان مدیر اجرایی انجام وظیفه کنند.

 

چرا دوره مدیریت بازرگانی را در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان می گذرانیم ؟

مدیریت بازرگانی، از جمله رشته های کاربردی و مهمی است که شناخت و درک مفاهیم و اصول آن به علاقمندان کمک میکند تا سریعتر و راحت تر جایگاه شغلی مورد نظر خود را یافته و مشغول به کار شوند. موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان، دوره آموزشی مدیریت بازرگانی را برای علاقمندان و دانش پذیرانی که اطلاعات و تجربیات کمی در این زمینه دارند، ارایه کرده است. 
این دوره میتواند برای افرادی که قصد دارند در جایگاه های مدیریتی و به عنوان کار آفرین شروع به کار کنند، مفید باشد و به آنها کمک کند تا در مدت کوتاهی با همه الزامات دوره آشنا شده و از مفاهیم آن به طور عملی و به منظور بهبود کسب و کار بهره ببرند. علاوه بر این، علاقمندان به دوره میتوانند با به کار گیری گواهینامه مدیریت بازرگانی که این موسسه به آنها اعطا میکند، بر اعتبار دانش و کار خود افزوده و به سرعت در کار خود پیشرفت کنند. 

 

آینده شغلی مدیر بازرگانی چگونه است ؟

مدیر بازرگانی، رهبر با تجربه و توانمندی است که باید از نظر مالی و اجرایی بر کسب و کار و سازمان نظارت داشته باشد. علاوه بر این، هر کدام از مدیران بازرگانی مسئولیت و وظایف تعیین شده ای در یک سازمان بر عهده دارند که شامل : 

 • ارایه مشاوره به موقع به رهبران و ذی نفعان در مورد مسایل مالی، سازمانی و بحران ها
 • نظارت و کنترل بر روند کاری بخش های منابع انسانی ، بازاریابی و فروش
 • مشخص کردن میزان بودجه، جریان پول نقد، پرداخت ها و برنامه ریزی های مالی به منظور اطمینان از تامین اهداف مالی سازمان در کوتاه و بلند مدت

دانشجویانی که در هر سه مقطع این رشته تحصیل کردند، اطلاعات غنی در مورد زمینه های مختلف اقتصادی، بازاریابی، فروش، خدمات مشتریان و مدیریت داشته و میتوانند در یکی از این حیطه های شروع به کار کرده و موفقیت به دست آورند. علاوه بر این، این افراد مهارت های مدیریتی قابل توجهی داشته که میتوانند از آن برای اداره و مدیریت سازمان های بازرگانی استفاده کرده و یا از توانایی تحقیقات خود برای انجام پروژه های پژوهشی بهره ببرند.

همچنین، این افراد میتوانند از طریق کسب اطلاعات در مورد انواع کسب و کارها، شروع به کار آفرینی کرده وجایگاه های بالاتری به دست آورند و یا با تقویت مهارت های تجاری و بازاریابی، وارد دنیای تجارت شده و یا در صورت داشتن فن بیان و ارتباط خوب، به عنوان عامل فروش انجام وظیفه کنند. مدیران بازرگانی نیز مانند دیگر مدیران در مسیر شغلی و کاری خود با موانع و مشکلاتی مانند محدودیت خریدی و فروش، از دست دادن مشتریان عمده و مهم و کاهش جریان نقدی مواجه هستند که باید برای همه آنها راهکارهایی در نظر گرفته و بتوانند به موقع از عهده آنها برآیند. از جمله راهکارهای موثر برای رفع موانع برای مدیران میتوان به موارد زیر اشاره کرد : 

 • بررسی فید بک و واکنش مشتریان مختلف 
 • ارزیابی موقعیت و درک و شناخت دلیل مشکل ایجاد شده 
 • بررسی شیوه های احتمالی غلبه بر مشکلات 
 • یادآوری اهداف و موفقیت ها و دستاوردهای کاری به خود 
 • برنامه ریزی برای انتخاب یک راه حل 
 • انجام اقدامات موثر و کارآمد
 • بررسی پیشرفت ها و حمایت از بخش های در معرض خطر

 

درآمد مدیر بازرگانی چقدر است ؟

رشته مدیریت بازرگانی به نوعی تکمیل کننده رشته های دیگر بوده و در صورتی که فارغ التحصیلان دیگر رشته  ها ، تحصیلات خود را در این رشته ادامه دهند، دانسته های خود را بسیار وسیع تر کرده و زمینه موفقیت خود را فراهم کرده اند. با توجه به تحصیلات مدیران بازرگانی،  این افراد میتواند در همه صنایع مشارکت داشته و تجارب خود را به دیگران منتقل کند. علاوه بر این، هر کدام از این مدیران با توجه به رشته تحصیلی، موقعیت جغرافیایی سازمان، سابقه کاری و میزان تحصیلات و درک و فهم از مفاهیم بازرگانی و استفاده از آنها برای موقعیت های مختلف، حقوق و درآمد متفاوتی دارند. 
علاوه بر این، گاهی افرادی که در این رشته تحصیل میکنند، برای کسب تجربه کاری، آمادگی برای کار آفرینی و بهبود دادن عملکرد شان، در برخی از شرکت ها شروع به کار میکنند تا در نهایت بتوانند درآمد قابل توجهی را از مجموع این فعالیت ها به دست آورند. بنابراین، علاوه بر فاکتورهای بیان شده در بالا، عوامل بسیاری مانند شرکت در بحث های پژوهشی، موفقیت در رقابت با دیگر افراد و استفاده از شیوه های خلاقانه برای مدیریت کسب و کار نیز میتواند بر درآمد این مدیران تاثیر داشته باشد. 

 

شرایط استخدام مدیر بازرگانی چیست ؟ 

با توجه به حساسیت کار مدیر بازرگانی و اینکه او باید توامان بر روند کسب و کار و نحوه عملکرد کارکنان نظارت داشته باشد بنابراین، امکان دارد که شرایط استخدام این مدیر کمی دشوار باشد. از این نظر، کارفرما ها در صدد استخدام مدیرانی هستند که تا حد زیادی با شرایط تعیین شده آنها سازگاری داشته و بتوانند در دستیابی به اهداف به آنها یاری برسانند. از این نظر ، غالب کارفرما ها مایل به استخدام مدیرانی هستند:

 • در زمینه مدیریت، تجارب موفقی داشته باشند
 • بتوانند منابع انسانی را ارزیابی کرده و انگیزه مضاعفی برای کار در آنها ایجاد کنند 
 • در رشته مدیریت بازرگانی حداقل مدرک کارشناسی معتبر داشته باشند 
 • بتوانند مشکلات را به خوبی مدیریت و حل کنند
 • بتوانند عملکرد کارکنان را در مدت زمان کوتاهی بهبود دهند 
 • توانایی انجام همزمان چند کار را داشته باشند
 • در مورد اصول پایه اقتصاد، ریاضی و یا یک رشته فنی اطلاعات کافی داشته باشد
 • مهارت ارتباط نوشتاری و گفتاری شان در سطح خوبی باشند تا  بتوانند یک بخش را هدایت کنند 
 • بر موانع غلبه کرده و راه را برای دستیابی به هدف هموار کنند
 • با مهارت های اولیه کار با کامپیوتر و زبان دوم آشنایی داشته باشد

به طور معمول، داوطلبانی که همه این مهارت ها و توانمندی ها را داشته و در طول تجارب مدیریتی خود، توانایی های مضاعفی نیز به دست آورده باشند، برای استخدام در اولویت قرار میگیرند. 
علاوه بر این، شرکت در دوره آموزش مدیریت بازرگانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان نیز به استخدام و اشتغال راحت کار جویان و افراد تحصیل کرده در این دوره کمک میکند. همچنین، این افراد میتوانند از مدرک مدیریت بازرگانی معتبر این موسسه که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است برای یافتن شغل مناسب و سپس فعالیت در موقعیت های شغلی بسیار مهم و کاربردی استفاده کنند. 

 

رشته مدیریت بازرگانی چه کاربردهایی دارد؟

 رشته مدیریت بازرگانی، یکی از رشته های علوم انسانی بوده که با تسلط به اصول و مفاهیم آن میتوان فعالیت های زیادی انجام داده و حتی دیگران را نیز در همان مسیر هدایت کرد. قابل ذکر است که این رشته، دارای سه مقطع مشخص بوده که الزامات و فرصت های شغلی پیش روی هر کدام از فارغ التحصیلان آن با دیگری تفاوت دارد و شامل : 
مقطع کاردانی: این مقطع دو سال طول میکشد و دانشجویان آن میتوانند از آن برای، وارد شده به دنیای کسب و کار استفاده کنند. علاوه بر این، این دانشجویان میتوانند همزمان با تحصیل خود زمینه کار در شرکت های بازرگانی را برای خود فراهم نمایند و با دریافت مدرک مدیریت بازرگانی، جایگاه شغلی خود را استحکام بخشند. 
مقطع کارشناسی: این مقطع 4 سال طول کشید و برای افرادی که مایل هستند از پتانسیل های کاری خود استفاده کنند مناسب به نظر میرسد. البته این افراد باید آموزش های خاص مرتبط با مدیریت بازرگانی را به صورت اصولی فرا گرفته باشند تا بتوانند از عهده مسئولیت هایی که به آنها واگذار میشوند برآیند. 
مقطع کارشناسی ارشد: غالبا، مدیران ارشد این حوزه دارای مدرک کارشناسی ارشد بوده و تحصیلات شان نسبت به دوره کارشناسی، دو سال بیشتر است. علاوه بر این، رشته مدیریت بازرگانی گرایش ها و کاربردهای فراوانی داشته که از میان آنها به چند مورد اشاره میکنیم :  

 • تقویت روابط مشتری ها با تیم فروش و بازاریابی 
 • تعیین استراتژی ها و اهداف فروش و رسیدگی به مواردی مانند شکایات مشتریان 
 • برآورد میزان تقاضا برای محصولات و خدمات موجود
 • جمع آوری اطلاعات در مورد مشکلات یا رویه های سازمانی 
 • انجام ارزیابی های کیفی در مورد سرمایه گذاری 

علاوه بر این، امکان دارد که برای حل معضل اقتصادی و یا بازرگانی یک شرکت، از شیوه های جدید تر و یا تلفیقی از شیوه های موجود استفاده کرد که این موضوع،  تا حد زیادی به سطح و نوع تحصیلات مدیر بازرگانی و ابتکار عمل او در انجام کارها وابسته است. 

همین حالا در دوره مدیریت بازرگانی شرکت کنید

مدیر بازرگانی در چه زمینه ها و یا مشاغلی میتواند فعالیت کند ؟

به طور معمول، مدیرانی که در حوزه های پرکار بردی مانند بازرگانی فعالیت دارند باید دارای ویژگی های خاصی باشند تا از عهده مسئولیت ها و مشاغل پیشنهادی برآیند. این مدیران باید بتوانند به راحتی اولویت ها را مدیریت کنند، برای جلسات برنامه ریزی نموده و امور را رهبری کنند، بودجه را مدیریت و تنوع ایجاد نموده و هر روز مهارت های جدیدی یاد بگیرد. 
همچنین، با توجه به اینکه این مدیران در طول تحصیلات خود در رشته بازرگانی، اطلاعات نسبتا جامع و کاملی در زمینه قانون کسب و کار، اصول حسابداری مالی، منابع انسانی، اصول بازاریابی، مدیریت برنامه ریزی و مدیریت پروژه و عملیات کسب کرده و شناخت کافی نسبت به مهارت ها یشان به دست آورند، میتوانند در مشاغل زیر انجام وظیفه کنند: 

 • مدیر حسابداری: این مدیر به نوعی، نماینده شخصی سازمان بوده و وظیفه بهینه کردن روابط مشتریان، کار با تیم بازاریابی و یافتن مشتریان جدید را بر عهده دارد. 
 • مدیر اجرایی : در صورتی که این مدیران در مورد انواع حیطه های مالی، اقتصادی، بازرگانی و بازاریابی اطلاعات ناب و کاربردی به دست آورند میتوانند در جایگاه مدیر اجرایی و در انواع سازمان های دولتی، بازرگانی و صنعتی هم فعالیت داشته باشند. 
 • تحلیل کننده کسب و کار : این تحلیل کننده ها موظف هستند، اطلاعات جمع آوری شده در مورد محصولات و خدمات را بررسی و تحلیل کرده و راهکاری برای حل مشکلات موجود ارایه دهند. علاوه بر این، امکان دارد که این راه حل ها بر اساس مشاهدات یا مطالعه مستقیم اسناد ارایه شوند.
 • مدیر بازاریابی : این مدیر باید توانایی ارزیابی تقاضا برای همه محصولات و خدمات را داشته و بازارهای بالقوه ای را برای محصولات شناسایی کنند. 
 • تحلیل کننده مالی : این افراد، برای پیش بینی روند کسب و کار، صنعت و شرایط اقتصادی از مجموعه ای از جدول ها و نمودارها استفاده میکنند. علاوه بر این، آنها در مورد قیمت پیشنهادی برای هر کالا ئ برنامه های سرمایه گذاری تصمیم گیری میکنند.
 • مدیر فروش : به طور معمول، ماموران فروش سعی خود را به کار میگیرند تا از طریق ارزیابی محیط های فروش، آموزش نماینده های فروش سازمان و تعیین اهداف فروش، توزیع کالا و خدمات را کنترل کنند. 
 • مشاور مدیریت : در صورتی که فارغ التحصیلان این رشته، تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داده و تجربیات کافی به دست آورند، میتوانند به مدیریت در زمینه های مختلف مشاوره دهند. 

 

تبدیل شدن به مدیر بازرگانی چقدر طول میکشد ؟

به طور معمول، افرادی که قصد دارند به عنوان مدیر بازرگانی مشغول به کار شوند، باید ابتدا دوره چهار ساله کارشناسی را گذرانده و دروسی مانند اقتصاد، رفتار سازمانی، ارتباطات تجاری، حسابداری مالی و مدیریت منابع انسانی را گذرانده و در صورت نیاز به دانش و اطلاعات جامع تر و بیشتر، میتوانند منابعی در زمینه کار آفرینی و رهبری نیز مطالعه کنند.  
علاوه بر این، کار کردن به عنوان مدیر بازرگانی مستلزم این است که دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی، در کارگاه های عملی شرکت کرده و تجربی ذی قیمتی برای زمان فعالیت در شرکت های بازرگانی به دست آورند. فارغ التحصیلان این رشته باید در مرحله بعد، مدت کوتاهی در سمت مدیریت فعالیت کرده و مواردی مانند برنامه ریزی برای نیروی انسانی و عملیات های روزانه کسب و کار را تجربه کنند تا بتوانند در نهایت در جایگاه مدیر بازرگانی انجام وظیفه کرده و اهداف یک شرکت و سازمان را محقق کنند. 
بعد از طی کردن این دو مرحله ، این افراد مدیر بازرگانی محسوب شده و میتوانند فعالیت خود را آغاز کنند. علاوه بر این، فارغ التحصیلانی که به فعالیت کردن در یکی از گرایش های کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی علاقمند هستند، میتوانند تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد (دو سال) و سپس دکترا ادامه داده و مستقیما در شغل دلخواه خود مشغول به کار شوند. 

 

مدیریت بازرگانی

چگونه میتوان کارت بازرگانی دریافت کرد ؟ 

کارت بازرگانی، کارتی است که همه اشخاص حقیقی و یا حقوقی میتوانند آن را از اتاق بازرگانی دریافت نموده و از آن برای انجام امور تجاری، انواع صادرات و واردات استفاده کنند. علاوه بر این، میتوان از این کارت برای مراحل ثبت کردن سفارش کالا، تحویل گرفتن آنها از گمرک تا صادرات همه انواع کالاهای مجاز استفاده کرد. علاوه بر این، همه افراد دریافت کننده این کارت باید دقت داشته باشند که :

 • اعتبار این کارت یکساله است.
 • در صورت انجام معاملات تجاری با کارت، صاحب کارت باید مالیات بپردازد. 
 • اشخاص حقیقی و حقیقی ، صرفا میتوانند یک کارت دریافت کنند. 
 • این کارت را نباید به دیگران اجاره داد زیرا مالیات آنرا نمی پذیرند. 
 • کارمندان تمام وقت دولتی نمیتوانند کارت بازرگانی دریافت کنند. 
 • مدارک ارایه شده، در اتاق بازرگانی تطبیق داده میشوند. 
 • نمیتوان به دلیل تحصیل کردن در زمینه مدیریت بازرگانی ، این کارت را دریافت کرد.
 • آدرسی که در اظهار نامه ها نوشته میشود لزوما باید تجاری باشد. 
 • دریافت کننده کارت، باید از کارایی و تبعات آن مطلع باشد.  
 • دریافت این کارت، نمیتواند موفقیت تجار را تضمین کند.
 • متقاضی کارت باید در تمامی مراحل دریافت مجدد کارت، شرکت داشته باشد. 

به طور معمول، مراحل و مدارک مورد نیاز برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است که در زیر به این تفاوت ها اشاره میکنیم: 

مدارک مورد نیاز برای صدور کارت برای اشخاص حقیقی

 • داشتن حداقل 21 سال سن
 • داشتن حساب جاری معتبر 
 • داشتن دفاتر قانونی و اظهار نامه ثبتی
 • داشتن پایان خدمت (برای آقایان)
 • داشتن حداقل 3 سال سابقه کاری
 • داشتن محل کسب مشخص 

مدارک مورد نیاز برای صدور کارت برای اشخاص حقوقی

 • گواهی سو پیشینه 
 • اظهار نامه ثبتی در دفتر بازرگانی 
 • گواهی آخرین سال عملکرد و بلامانع بودن صادر کردن کارت
 • اصل کارت ملی و عکس برای مدیر عامل 
 • داشتن حداقل دیپلم

البته، این کارت های بازرگانی انواع مختلف داشته و کاربرد هر کدام با دیگری تفاوت دارد:

کارت تولیدی و صنعتی : غالبا، این کارت برای سرمایه گذار های حقوقی که در زمینه تولید فعال هستند، صادر میشود. 

کارت تجاری : از این کارت برای انجام فعالیت های صادرات و واردات کالا، ثبت و سفارش کالا و ترخیص آنها استفاده میشود. 

کارت موردی : این کارت برای اشخاص حقیقی و حقوقی کارایی داشته و افراد میتوانند فقط یکبار از آن برای ترخیص کالا استفاده کنند. 

کارت خدمات : غالبا، این کارت برای سرمایه گذار های حقوقی که در زمینه ارایه خدمات فعال هستند، صادر میشود. 

قابل ذکر است که افراد علاقمند به فعالیت در بخش بازرگانی میتوانند، دوره آموزش مدیریت بازرگانی را در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان بگذرانند و بعد از پایان دوره ، مدرک مدیریت بازرگانی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است را دریافت کرده و روند یافتن شغل مناسب و انجام تجارت موفق را برای خود تسهیل و تسریع کنند.
علاوه بر این، امکان دارد که این کارت تحت شرایط باطل شود که این ابطال میتواند اجباری و یا اختیاری باشد: 
ابطال اجباری: امکان دارد که صاحب کارت بازرگانی همه شرایط و قوانین کار با این کارت را رعایت نکرده و یا برخی از شرایط و قوانین را زیر پا بگذارد. در این شرایط،  وزارت بازرگانی میتواند مستقیما کارت او را باطل اعلام کند. قاچاق کردن ، یکی از کارهایی است که میتواند بازرگان را به صورت دائمی و یا موقتی از تجارت محروم کند.  

ابطال اختیاری: گاهی ، صاحب کارت بازرگانی به اتاق بازرگانی و تعاون و یا اداره صادرات و واردات مراجعه کرده و به خواست خودش، تقاضای ابطال کارت را میدهد. 
این کارت میتواند مزیت هایی را برای دارندگان آن به همراه آورد که عبارتند از:
 • دارنده این کارت میتواند در ، اتاق بازرگانی عضو شود. 
 • صاحب این کارت، تاجر محسوب شده و نسبت به دیگران از امتیازهای خاصی برخوردار است.
 • با استفاده از این کارت میتوان انواع کالاهای مجاز را از منطقه های آزاد وارد کشور کرد. 
 • برای آن گروه از دارندگان کارت که باید به مناطق مختلف سفر کنند، ویزای تجاری صادر میکنند. 
 • این کارت، امکان ثبت برند های تجاری غیر فارسی را فراهم میکند.

مدیریت بازرگانی

 

چگونه میتوان یک شرکت بازرگانی ثبت کرد ؟

در کشورمان ایران، قوانین مشخصی برای ثبت شرکت ها وجود داشته و میتوان یک شرکت را به 7 صورت متمایز ثبت کرد اما با توجه به اینکه بحث ما در مورد مدیریت بازرگانی است و صرفا این نوع از شرکت ها را میتوان در دو قالب شرکت هایی با مسئولیت محدود و یا شرکت های سهامی خاص راه اندازی کرد، بنابراین، در اینجا به توضیح مزیت ها و ویژگی های این دو شرکت می پر داریم :
شرکت با مسئولیت محدود 
 این نوع از شرکت، توسط دوستان و آشنایان تشکیل شده و هر کدام برای تشکیل آن، سرمایه ای به شرکت اختصاص میدهند و به همان میزان در شرکت و در برابر طلب کارها مسئول هستند. قابل ذکر است که این شرکت در طی یک ماه راه اندازی شده، حداقل تعداد نفرات برای تشکیل این شرکت، دو نفر و حداقل سرمایه میتواند یک میلیون تومان باشد.
علاوه بر این، از دیگر ویژگی ها این شرکت ها این است که صرفا با مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی میتوان سهام آن را منتقل کرده و عبارت "با مسئولیت محدود" حتما باید در عنوان شرکت اضافه شود. همچنین، میزان و مقدار سهامی که به شرکت اختصاص داده میشود نا محدود است. 
مدارک مورد نیاز برای ثبت این نوع از شرکت شامل کپی از اقرار نامه امضا شده توسط سهامداران، گواهی عدم سو پیشینه، گرفتن مجوز در بازه های زمانی معین، کپی شناسنامه و دو نسخه از اساسنامه + تقاضانامه امضا شده توسط سهامداران هستند.  

شرکت  سهامی خاص

سهامداران این شرکت نیز، سرمایه ای را به شرکت اختصاص داده و به همان میزان در شرکت و در برابر طلب کارها مسئول هستند. قابل ذکر است که میتوان سهام این شرکت را خرید و فروش کرده اما در بورس قابل معامله نیست . علاوه بر این، سرمایه گذاری در این شرکت ها با حضور حداقل 3 نفر امکان پذیر بوده و موسسین آن باید یکی از سهامداران باشد. همچنین، میتوان سهام این شرکت را بدون ثبت در دفتر اسناد رسمی، منتقل کرد. 
شرایط سرمایه گذاری در این شرکت این است که، 35 درصد از سرمایه باید در ابتدا پرداخت شود، پروسه تشکیل این شرکت کوتاهتر از شرکت قبلی و 20 روز طول میکشد و سرمایه ای که یک نفر به شرکت اختصاص میدهد حدود یک میلیون تومان است. علاوه بر این، مدارک مورد نیاز برای ثبت کردن شرکت هم شامل کپی از اقرار نامه امضا شده توسط سهامداران، گواهی عدم سو پیشینه، گرفتن مجوز در زمان ها مشخص ، تنظیم وکالتنامه برای زمان کار کردن با هستند.  
علاوه بر این، ثبت اینگونه شرکت ها میتواند مزیت ها و معایبی را برای صاحبانش به همراه آورد که به ترتیب شامل :

مزیت ها
 • میتوان سهام ها را براحتی انتقال داد زیرا برخی فاقد نام هستند. 
 • میتوان با داشتن سرمایه های کم هم در محیط های کوچک ، شرکت راه اندازی کرد.
 • مسئولیت سهام داران در برابر سهام شان محدود است.  

معایب

 • درآمد این شرکت ها مشمول مالیات است
 • برخی از قوانین آن در مورد تقسیم سود سهام کمی پیچیده است.

 

چه شرکت هایی به حضور مدیر بازرگانی نیاز دارند ؟

با توجه به آنچه که در مورد تحصیلات و دروس و توانمندی های همه مدیران بازرگانی بیان شد، شرکت هایی میتوانند از مدیران بازرگانی دعوت به کار کنند که حیطه کاری شان با توانایی ها و تحصیلات مدیران هماهنگ و متناسب باشد و در راس همه اینها کسب و کارهایی قرار دارد که، وظیفه و فعالیت اصلی شان در زمینه بازرگانی است. با این حال، از میان تمام شرکت هایی که حضور مدیر بازرگانی در آنها الزامی است به موارد زیر اشاره میکنیم: :

 • شرکت های نوپا : این نوع از شرکت ها در شروع کار، دارای سرمایه های مالی و انسانی چندان قابل اعتمادی نبوده و امکان دارد که با کوچکترین بی ثباتی از مسیر اهداف خود خارج شده و در نهایت با شکست مواجه شوند. بنابراین، این شرکت ها باید مدیر بازرگانی را استخدام کنند که علاوه بر داشتن دانش کافی در زمینه بازرگانی و تسلط بر نحوه به کار گرفتن آنها برای پیشرفت شرکت، از ایده های جدید استقبال کرده و بتواند برای شرکت درآمد زایی کند. این مدیر ، مدیر فوق العاده نامیده میشود در حالی که مدیر خوب فقط میتواند برای خودش درآمد کسب کند. 
 • شرکت های بازاریابی : مدیری که در این شرکت ها حضور مستمر دارد، باید بتوانند ضمن معرفی محصولات شرکت و بررسی میزان تقاضا ها ، مشتریان را نیز شناسایی کرده و نیاز آنها را تامین کند.  
 • شرکت های کار آفرینی : با توجه به اینکه، این شرکت ها با سرمایه و برنامه اقتصادی مشخصی شروع به کار میکنند بنابراین، مدیر بازرگانی میتواند به آنها در جهت تعیین اهداف بلند مدت و نحوه استفاده از منابع برای کسب سود و تجربه ارتقا شغلی کمک کند. 
 • سازمان های دولتی و صنعتی : غالبا، این شرکت ها در حوزه های مختلفی فعالیت کرده و این مدیران میتوانند با توجه به تخصص خود در امور اقتصادی، بازاریابی و یا مالی انجام وظیفه کنند. البته، انواع شرکت ها میتوانند با توجه به نیاز و مهارت ها و توانمندی های خود  و نیاز مبرم شرکت های بازرگانی، در شرکت ها به عنوان نیروی بازرگانی شروع به کار کنند. 

همین حالا در دوره مدیریت بازرگانی شرکت کنید

مدیر بازرگانی موفق باید چه توانمندی هایی داشته باشد؟

مدیر بازرگانی وظایف متعدد و متنوعی بر عهده داشته که در برابر انجام دادن/ندادن همه آنها مسئول بوده و کارفرما باید این موضوع را هنگام استخدام در نظر داشته و مبنای کار خود قرار دهد. مهمترین این مهارت ها عبارتند از :

 • کنترل و نظارت بر فعالیت های بازرگانی انجام شده در شرکت 
 • بررسی رفتار کارکنان  و عملکرد سازمان ها 
 • متمرکز  بودن بر کارکنان و عملکرد شان
 • استخدام، آموزش و ارزیابی کارکنان
 • توانایی انجام تحقیقات در مورد فعالیت های سودآور
 • آشنایی با فن مذاکره با مشتری ها 
 • توانایی ارتباط با کارکنان و قابل اعتماد بودن 
 • اعمال و اجرای ابتکار عمل در بخش های مختلف سازمان
 • برنامه ریزی و مدیریت کردن کارکنان 
 • جمع آوری اطلاعات مفید برای الگو برداری دیگر مدیران از آنها
 • واقف بودن به ارزش و اهمیت کار تیمی
 • بررسی میزان خلاقیت کارکنان در هر حیطه کاری
 • تطبیق دادن خود با محیط و حذف همه موانع پیشرفت شغلی 
 • اطمینان حاصل کردن از صحت و کافی بودن اطلاعات برای انجام هر اقدامی
 • منتقل کردن اطلاعات دریافت شده از مشتری به واحدهای مرتبط 
 • بررسی حرکت کردن همه بخش ها در مسیر درست دستیابی به اهداف شان 

 

با این حال، امکان دارد که وظایف این مدیران در شرکت ها و سازمان های کوچک و یا بزرگ با هم تفاوت داشته باشند؛ به عنوان مثال،  مدیران شرکت های کوچک بر عملکرد کل بخش ها نظارت داشته و مدیر تولید وظیفه دارد که فعالیت های برنامه ریزی برای کارکنان را خودش انجام دهد در حالی که، مدیران شرکت های بزرگ بر عملکرد بخش های خاصی مانند تولید، بازاریابی یا فروش نظارت داشته و مدیر تولید میتواند، رهبر گروه و با تیم را هدایت کند.  
علی رغم همه این مهارت هایی که در اینجا ذکر شد، در صورتی که مدیر بازرگانی بتواند دوره هایی مانند مدیریت برند و برند سازی، تبلیغات، اصول مدیریت، اصول و فنون مذاکره موفق، فن آوری اطلاعات، مدیریت استراتژیک، روش های کاهش هزینه، مدیریت بحران، تفکر سیستمی، کار تیمی، مدیریت پروژه، روش های بازاریابی و تحلیل بازار را بگذرانند، میتوانند بر تجربیات و دانش خود افزوده و اشتغال خود را به نوعی تضمین کنند. 
شرکت در دوره آموزش مدیریت بازرگانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان، فرصتی جدید و مغتنمی در اختیار علاقمندان به این رشته میگذارد تا با صرف وقت بسیار کم ، به این دوره تسلط پیدا کرده و در نهایت با دریافت مدرک مدیریت بازرگانی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است،  خودشان را برای موقعیت های شغلی جدید آماده کنند. 

 

یک مدیر بازرگانی چه اختیاراتی دارد ؟

منظور از حدود اختیارات، مجموعه ای از کارها و فعالیت هایی است که یک فرد با توجه به سمت خود میتواند انجام دهد  مدیر بازرگانی نیز از این امر مستثنی نیست. به طور معمول، بخشی از وظایف و مسئولیت هایی که یک مدیر بازرگانی میتواند انجام دهد، به نوعی عمومی بوده و در بین همه مدیران از این دست مشترک است در حالی که بخش دیگر آن، با توجه به اینکه سازمان در زمینه بازرگانی فعالیت دارد ، به این موضوع اختصاص یافته است. بنابراین، حدود اختیارات این مدیر میتواند شامل : 

 • تعیین  بودجه سازمان و اجرایی کردن آن برای بخش های مختلف سازمان
 • استخدام و اخراج افرادی با سمت های مختلف 
 • رسیدگی به پرونده های قرار دادهای صادرات
 • امضا کردن انواع قرار دادها و اسناد رسمی و تعهد آور
 • ارایه گزارشی برای مدیر ارشد مبنی بر تطابق اقدامات انجام شده در سازمان با سیاست های شرکت 
 • بررسی موانع کسب و کار و ارایه راه کار برای حل آنها
 • ارزیابی عملکرد پرسنل در یک بازه زمانی مشخص
 • انجام مکاتبات با طرف های تجاری از طرف مدیر عامل 
 • استخدام نیروی های آموزش دیده برای واحد بازرگانی 
 • تعیین چارچوبی برای وظایف و ارتباط های روزانه 
 • تشویق و تنبیه پرسنل 
 • اطمینان دادن به مدیر در مورد کافی بودن منابع  برای اتمام کار کارکنان 

امکان دارد که این اختیارات با توجه به شرایط موجود افزایش یافته و یا نوع آن برای سازمان های مختلف تغییر کند. 

مسئولیت های یک مدیر بازرگانی تعیین بودجه سازمان و اجرایی کردن آن است

 

مدیر بازرگانی چه کمکی به رشد صادرات میکند ؟

به طور معمول، اکثر تولید و صادر کننده از موقعیت های تجاری و بازرگانی که برای محصولات شان وجود دارد بی اطلاع بوده و یا دانش مختصری در این زمینه داشته و نمیتوانند محصولات و خدمات خود را آن طور که مایل هستند به همه مشتریان معرفی کنند. بنابراین، آنها از دفتر بازرگانی کمک گرفته و روند تجارت ملی و بین المللی خود را با کمک دیگران، سریعتر و موثرتر میکنند. 
قابل ذکر است که این دفاتر بازرگانی میتوانند خدمات و یا اطلاعاتی مانند تبلیغات، مشاوره، وارد شدن به بازار و خدمات نمایشگاهی را با توجه به نوع و وسعت و نیاز شرکت ها به آنها ارایه دهند. علاوه بر این، غالبا این دفاتر به سازمان های دولتی وابسته بوده و میتوانند خدمات متنوع و مفیدی را برای انواع کسب و کارهای کوچک و بزرگ ارایه دهد. 
همچنین، مدیر بازرگانی میتواند از طریق برنامه ریزی مستمر برای انجام صادرات تا حد زیادی به رشد اقتصادی کمک کند؛ زیرا اثر و سود صادرات بیشتر بوده و همه کشورهای توسعه یافته و نیافته از آن برای رونق اقتصادی بهره میبرند. در این بخش ، سود حاصله به دو بخش مستقیم ( مانند گسترش بازار و تقسیم کار) و غیر مستقیم ( انتقال سرمایه و ایجاد رقابت و تامین مواد اولیه ) تقسیم بندی میشود. 
علی رغم اینکه، کشور ما دارای منابع زیادی برای صادرات است اما، گاهی ، فقدان سیستم های بازاریابی و فروش ناکارآمد و البته اطلاع رسانی ناقص و نابجا موجب میشود تا محصولات و کارایی خاص آنها شناسایی نشده و محصولات خاص و ارزشمند ما در جایگاه واقعی خود قرار نگیرند. در صورتی که مدیران بازرگانی بتوانند میزان استقبال از کالا و یا بازار هدف را بررسی کنند، قطعا محصولات مورد توجه افراد و کشورهای مورد نظر و هدف قرار گرفته و اقتصاد ما رشد چشمگیری را تجربه خواهد کرد.  

همین حالا در دوره مدیریت بازرگانی شرکت کنید

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره ها

فصل اول

 • آشنایی با بازرگانی
 • آشنایی با مدیریت بازرگانی
 • تعریف بازرگان
 • وظایف بازرگان
 • خدمات بازرگانان به تولید کنندگان
 • خدمات بازرگانان به مصرف کنندگان
 • خدمات بازرگانان به اقتصاد کشور
 • انواع بازرگانی
 • انواع واحدهای بازرگانی
 • حق العمل و پروانه حق العمل کاری
 • دسته بندی حق العمل‌کاران

فصل دوم 

 • بازرگانی خارجی
 • اینکوترمز (Incoterms)
 • مناطق آزاد تجاری (FREE TRADE ZONE)
 • تجارت متقابل (Counter trade)
 • انواع اسناد بازرگاني
 • علائم اختصاری تجاری
 • تشریفات مربوط به خرید کالا
 • اسناد حمل و بارنامه
 • اتاق بازرگانی چیست؟
 • انواع قراردادهاي خارجي
 • مفهوم واردات
 • مدارک تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقوقی
 • مدارک ابطال یا تعلیق کارت بازرگانی
 • همه چیز درباره كارت بازرگانی
 • مدارک تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقیقی
 • مدارک تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقوقی
 • روش های پرداخت در معاملات بازرگانی
 • سیستم هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا (HS)

فصل سوم 

 • صادرات و واردات
 • مشکلات و موانع صادرات غيرنفتى
 • انواع صادرات
 • صادرات در حمل دريائى
 • تشریفات غیر گمرکی قبل از ورود کالا به گمرک
 • تشريفات غيرگمرکى پس از خروج کالا از گمرک
 • تنوع کالاهاى صادراتى ايران
 • مشوق‌هاى صادراتى
 • بازايابى در صادرات
 • تشريفات گمرکى (Customs Formalities)
 • راهنمای صادرات

فصل چهارم 

 • روش تحقیق در مدیریت
 • چرا مدیران باید از تحقیق آگاهی داشته باشند؟
 • متغیر چيست؟
 • انواع متغیرها
 • رابطه بین متغیرها
 • انواع روش تحقیق
 • انواع طرح های تحقیقی
 • آزمایش های علت و معلولی
 • آزمون تعقیبی شفه
 • آزمون تعقیبی توکی
 • آزمون تحلیل واریانس ANOVA
 • آزمون (خی دو )
 • آزمون کلوموگروف- اسمیرنوف (kolmogorove _ smirnov test)
 • آزمون یو مان- ویتنی (Mann _Whitney U )
 • آزمون ویلکاکسون ( test wilcoxon)
 • آزمون فریدمن (Friedman)
 • مدیر و محققان مشاور
 • ارتباط مدیر با محققان مشاور
 • مراحل انجام یک پژوهش

فصل پنجم 

 • مدیریت خرید خارجی و  سیستم‌های خرید
 • مديريت کالا (Material Management)
 • مراحل خريد خارجى
 • مبانی خرید کالا
 • مذاکره
 • خرید در سازمان‌های دولتی
 • سیستم خرید و تهیه ماشین‌آلات و مواد (نو و کهنه)
 • سیستم توزیع در ایران

فصل ششم 

 • نمایشگاه‌های بین‌المللی
 • تعریف و انواع نمایشگاه
 • تاريخچه نمايشگاه‌ها
 • تاریخچه تشکیل نمایشگاه‌های بین‌المللی
 • اهداف تشکیل
 • معیارها و نحوه انتخاب نمایشگاه مناسب
 • تعیین بودجه
 • بازاریابی برای صادرات در نمایشگاه

فصل ششم

 • نمایشگاه‌های بین‌المللی
 • تعریف و انواع نمایشگاه
 • تاريخچه نمايشگاه‌ها
 • تاریخچه تشکیل نمایشگاه‌های بین‌المللی
 • اهداف تشکیل
 • معیارها و نحوه انتخاب نمایشگاه مناسب
 • تعیین بودجه
 • بازاریابی برای صادرات در نمایشگاه

فصل هفتم 

 • بازرسی در بازرگانی
 • تاريخچه ی بازرسى در ايران
 • Surveiliance سورويانس ”بازرسى کيفيت و کميت“
 • کارمزد بازرسى
 • مقطع بازرسى
 • عدم تطابق کالا با سفارش
 • چه اشخاصى از گواهى بازرسى متنفع مى‌شوند
 • استانداردهاى مورد قبول مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتى ايران
 • اسناد بازرگانی خارجی

فصل هشتم 

 • مکاتبات
 • مکاتبه چیست
 • نامه نگاری اداری
 • مكاتبات بازرگاني و بازاريابي
 • مکاتبات تجاری و بازرگانی
 • توصیه هاي نگارشی
 • مکاتبات بازرگانی و نحوه نوشتن نامه تجاری
 • اجزای نامه تجاری
 • منابع
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در فن پردازان